BUITENLAND. Teiegraphische berichten. Kerknieuws. Kunstnieuws. Rechtzaken. Thermometerstand. Gemeenteraad van Middelburg. Algemeen Overzicht. van Weldoren baron Rengers, tot dusverre le luitenant-adjudant by bet 4* bataljon. posterijen. Benoemd tot commies der posteryen van de 2' kl.: H. A. H. Canter Cremers, C. van Ghert en A. N. Yellinga, thans commiezen van de 3° kl.; van de 3e kl.: F. van Huben, P. C. N. Eichholtz en F. Sinninghe, thans commiezen van de 4« kh; van de 4a kl. C. G. van flout, C. Bur- geradijk, D. J. Bekaar, J. van Nakuys, E. D. Rink, J. J. C. van Leeuwen van Duivenbode, G. W. van Rossum, A. A. D. E. van der Marck en T. de Groot, thans surnumerairs der posteryen. leger. Benoemd tot lid en voorzitter der per manente militaire spoorweg-commissie, de generaal- majoor J. M. van der Star, chef van den generalen staf. Benoemd by het personeel van den geneeskun digen dienBt der landmacht tot officier van gezond heid 3e kl., J. J. Haver-Droeze, arts en doctorandus in de medicijnen. Toezegging van beroep naar Biitterewijk gedaan aan den heer W. van Elden, predikant te Sint Kruis. De heer J. F. W. van Troostenburg de Brnyn, predikant te Serooskerke, heeft voor de beroeping naar de Herv. gemeente te (Soes bedankt. Door de benoeming van den^heer) J. Ph. van der Keilen tot directeur van's rijksprentenkabinet, zal den 7«B Januari 1878 en volgende dagen, diens prachtige verzameling gravuren en etsen der Ylaamsch-flollandsche school in veiling komen. De directeuren onzer rijksverzamelingen zijn namelijk gehouden geen eigen collecties, naast de hun toe vertrouwde openbare, aan te leggen. Het jongste nummer van het Engelsche Athenaeum vestigt zeer de aandacht op deze belangrijke auctie, te houden door de firma Frederik Mulder c° te Amsterdam. Het staat dus te vreezen, dat het buitenland weder heel wat van onze nationale knnst zal trachten te veroveren, vooral omdat deze verzameling veel bevat, waarvan geen tweede exemplaar, of althans sleohts zeer weinige bekend zijn. In de zitting van het kantongerecht te Middelburg van 20 November, zijn de volgende personen veroordeeld J. d. R. en D. d. R. te Oost-Souburg, wegens het samen en in vereeniging loopen over iemands in den oogst staanden grond onder Ritthem, zon der daarop eenig recht te hebben, ieder in eene boete van 3 of een dag gevangenisstraf; F. R. te Bouchaute (België), wegens het zonder bewezen overmacht vastmaken van een vaartuig aan een werk van den zeedijk onder Nieuw- en St. Joosland, in eene boete van 10 of een dag gevangenisstraf B. d. K. en C. L. E. te Bouchaute (België), wegens het jagen in gesloten jachttijd zonder voorzien te zijn van eene buitengewone machtiging noch schriftelijke vergunning van den eigenaar of rechthebbende, noch in diens gezelschap, ieder in twee boeten van f 10 of twee dagen gevange nisstraf voor iedere boete en verbeurdverklaring van het fn beslag genomen jachttuig L. B. en J. M. te Westkapelle, wegens het niet plaatsen van een behoorlijk scherm gedurende het schoonmaken van gedorscht graan aldaar, ieder in eene boete van 1 of een dag gevangenisstraf. eens krijgen, om mevrouw te laten zienviel de oude man haar in de rede, die alles begrepen had, al hoorde hg het maar half, omdat hij wel kon raden, waar ze het over had. Magdalena liet zich dit geen tweemaal zeggen en liep het huis in om beiden van de muur te halen. Mevrouw Argellani nam het portret aan en bekeek het met Laurenti. Sander was gekleed als sergeant van het zevende regiment infanterie, en niettegenstaande den knevel die zijn bovenlip bedekte en het verschil in leeftijd, zag men dat Magdalena gelijk had toen ze beweerde dat Jantje sprekend zijn vader was. Was hij sergeant? riep Guido uit. Ja en hij zou zelfs wel officier z'jn geworden, want hij kon lezen en sehrijvenviel de moeder schielijk in. Toen hij ons dat portret uit Milaan zond, had hij er een brief bij geschreven, waar ieder versteld van stond. Mijn arme jongen Dit zeggende ging zg op den drempel zitten en bedekte het gelaat met de handen. Onderwijl had Louise de decoratie bekeken. Wel, wat zegt mevrouw er van? vroeg de grijsaard. Die heeft Sander verdiend! En ze werd toen lang niet aan iedereen gegeven En hoe heeft hij haar verdiend? {Wordt vervolgd.) In de Goesohe courant wordt door een inzender hulde gebracht aan de nagedachtenis van wyien den officier van gezondheid le klasse bij de marine J. C. D. Steendijk, op 39jarigen leeftijd ten huize zijner moeder overleden. Wegens zijne diensten bij de krijgsverrichtingen tegen het rijk van Deli in 1872 benoemd tot ridder der militaire Willemsorde, werd hy bovendien dour zijne vrienden gewaardeerd als een kundig arts en een goed kameraad, die steeds het zijne toebracht om in het vaak eentonige scheepsleven de harmonie en een goeden geest te bewaren. Zijne bijdrage tot de kennis der beri &m'-ziekte, in geneeskundige tijd schriften opgenomen, hadden hem op wetenschap pelijk gebied bekend gemaakt. Naar men verneemt, zal de bekende muur- geschiedenis te Amsterdam tot geen verdere processen aanleiding geven, daar de zaak door de omnibnsmaatschappij is bijgelegd. Den hoogleeraar F. C. Donders is door Z. M. den koning van Italië het kommandeorskruis der orde van de kroon van Italië geschonken. - Maandag avond had omstreeks negen uren in een wgnhuia te Amsterdam, een geweldige gasontploffing plaats. Eensklaps, terwijl een petroleumlamp reeds lang in het onderhuis brandde, ontstond de ontploffing, tengevolge waarvan alle ruiten en roeden uit de ramea van het beneden huis vlogen, al het vaatwerk en huisraad in het onderhuis kort en klein geslagen werd, en de zoldering van het onderhuis met ontzettende kracht werd opgespleten. Een dochtertje, dat zich in de keuken bevond, werd deeriyk gebrand. Ook de houder van het wijnhuis, die juist beneden was, kreeg zware brand wonden. Een oogwenk hadden de huisgenooten en een paar bezoekers van het wynhuis een blauwachtig licht opgemerkt, daarna was alles donker; de wynhuishouder had nog de kracht zijn gasmeter te sluiten. Natnnrlijk is de schade zoowel aan het huisraad als aan de woning, waarin geen ruit of raam heel is, vrij aanzienlijk. De aanleiding moet waar schijnlijk in het bestaan van een lek of het open staan van eene kraan gezocht worden. Een bezoeker van het wijnhuis, die op den opengeslagen vloer zat, werd in het geheel niet gedeerd, alleen werd zijn hoed van het hoofd ge slagen. Over het geheel was de ontploffing zeer plaatselijk. Een plank met glazen in het wgn- hnis werd klein geslagen. Een staande klok, daar vlak naa3t daarentegen, ondervond zoo weinig letsel dat zg geen seconde stilstond. Men leest in 't Nieuws v. d. Dag „Wanneer de aannemer van den tram Dam Sarphatisfraat vier maanden noodig heeft «ei twee kilometer enkel spoor te leggen, hoe vele eeuwen zou die persoon dan wel noodig hebben om de Central Pacific of Californië-spoorlijn te leggen In New-York legt men zulk een kleinen afstand in minder uren, dan men te Amsterdam reeds dagen bezig is geweest." Zondag morgen gedurende de godsdienst oefening van half acht ontstond er in de lioomsch- katholieke kerk te Groningen plotseling eene groote verwarring. De heer A. Hoogeboom zakte tegen het einde zijner predikatie, onder den uitroep „o God, help mijop het onverwachtst op den preekstoel ineen en viel in zwijm. Het duurde eenigen tijd eer hij weer tot bezinning kwam. De godsdienstoefening moest door een der andere kapelaans worden voortgezet. Naar men verneemt hebben zes en twintig spoorbeambten, conducteurs enz., van het Znidernet zich tot het ministerie van koloniën gewend, met verzoek om plaatsing bij de spoorwegen op Java. Als een nieuw verschijnsel op het gebied van associatie wordt medegedeeld dat de vrg talryke eigenaren van perceelen, tot welker onteigening voor den spoorweg LeidenWoerden thans rechts gedingen gevoerd wordendie gedingen voor ge zamenlijke rekening en risico, wat de proceskosten betreft, voeren. De zaak van 't Kindt de Rodenbeke zal, naar men thans weder verneemt, in de maand Februari a. behandeld worden in eene buitenge wone zitting van het assisen-hof van Brabant. Door den muntmeester is reeds voor een aan zienlijk bedrag aan nieuwe 2% centstukken bij den betaalmeester te Utrecht gestort; men mag dus nu verwachten, dat deze munt eindelgk in omloop zal komen. Wij hebben heden de volgende verbeteringen op te nemen, van berichten door ons aan andere bladen ontleend Mej. Beersmans zou volgens „dó Huisvrouw" te Rotterdam les nemen in de uitspraak der Neder- landsche taal. Door „do Huisvrouw" wordt thans verklaard dat hier niets van aan is. De „muurquaestie", te Amsterdam Is niet in der minne geschikt. Het proces tusschen den heer Oostmeijer en de omnibusmaatschappg gaat door. De dood van den heer Kets, op de Brouwers gracht te Amsterdam, wordt nu weder niet aan moord, maar aan zelfmoord toegeschreven. Er is een pakket gevonden, houdende twee gouden ringen en de brieven van zijn meisje, mej. T., onderwijzeres. Men vermoedt, dat hij zich gebonden had om zijn polis van levensverze kering te redden. De geheimzinnige zakdoek, dien men vond, is herkend als de zijne. De Amst. Ct. heeft bericht dat de gescheiden vrouw van wyien den heer de Geer Boers, tegen wie vermoeden van moord door vergiftiging op haar echtgenoot gerezen wasweder op vrije voeten gesteld was, daar het scheikundig onder zoek bewezen zou hebben dat van vergiftiging geen sprake bestond. Hetzelfde blad meldt thans dat de verdachte nog niet uit de gevangenis ont slagen en de instructie nog niet afgeloopen is. De Leeuwarder courant heeft gemeld dat een veldwachter plotseling overleden is op het oogen- blik dat hy in een koffiehuis biljart speelde en juist een „zevenstoot" aankondigde. De broeder van den overledene heeft het noodig geacht dit bericht tegen te spreken. Wel was zijn broeder, al biljartende, plotseling ineengezonken en over leden aan de gevolgen van een hartgebrek, maar het vooruitzicht op een „zevenstoot" bestond op dat oogenblik in het spel niet. De broeder ver zocht daze verbetering te plaatsen „om aan de goede reputatie, welke de overle dene genoot, niets te kortte doen." binnenland. 's CJravemhagc. Door den minister van marine wordt, in het antwoord op het afdeelings- verslag der tweede kamer betrekkelgk hoofdstuk VI der staatsbegrooting, Lulde gebracht aan het beleid van zgn ambtsvoorganger. De minister neemt in hoofdzaak diens begrootingsplannen en stelsel over. buitenland. E onstantlnopel. De Russen hebben door een parlementair de overgave van Erzeroum doen opeischen; doch de sultan heeft bevolen dat de vesting tot het uiterste verdedigd moet worden. Erzeroum. Tengevolge van het aanhoudend kanonvuur werden de Russen genoodzaakt het opwerpen van verschansingen te staken. De Russische cavalerie zwerft in alle richtingen door de vlakten van Armenië. Brussel. Het adres van antwoord op de troon rede is in de kamer van afgevaardigden aangeno men. De linkerzijde stemde tegen, nadat een amendement van den heer Fière-Orban was ver worpen, waarby verklaard werd dat eene enkele betuiging van gehechtheid aan de constitutie niet voldoende was, doch dat de regeering de tegen standers der constitutie behoorde te bestrijden. In het adres is eene zinsnede opgenomen, waarbij de wenschi wordt uitgesproken naar het hervatten der onderhandelingen betreffende de verbetering van het kanaal van Gent naar Ter Neuzen. 20 Nov. 's av. 11 u. 44 gr. 21 's morg. 7 u. 43 gr. 's mldd. 1 u. 47 gr. 's av. 6 u. 44 gr. Zitting van heden 21 November. Voorzitter de heer Schorer. De notulen der vorige zitting worden na voor lezing goedgekeurd. Aan de orde is de beslissing omtrent het adres van C. Polderman c. s. om afstand van grond aan het begin van den Koudekerkschen weg, waar over in de vorige zitting de stemmen gestaakt hebben. De uitslag der stemming is, dat het voorstel met 10 tegen 7 stemmen verworpen wordt. Vóór stemden "de heeren Snouck Hurgronje, Luteyn, Liebert, Dronkers, van Eekelen en de voorzitter. Burgemeester en wethouders zyn alsnu nitge- noodigd om in een volgende vergadering een nieuw voorstel ter tafel te brengen. Een viertal brieven van gedeputeerde staten van Zeeland, houdende goedkeuring vaD raads besluiten, worden voor kennisgeving aangenomen. Dp voordracht van burg. en weth. wordt een nieuwe verordening vastgesteld tot handhaving der orde op de buitenpleinen van en do toegangen tot het spoorwegstation van Middelburg. Een ingekomen verzoek van P. Casteleijn, tim merman alhier, om hem een stukje gemeentegrond op de Oostpunt, grenzende aan zijne woning, in eigendom af te staan, is om advies gesteld in handen van burgemeester en wethouders. Van A. Bugs, vroeger bediende in de bank van leening en als zoodanig thans op wachtgeld, is een adres ingekomen, houdende verzoek om verlenging van dat wachtgeld, op grond dat hy in hetzelfde geval verkeert als de andere ambtenaren, aan wie in de vorige zitting gelijk verzoek is toegestaan. Overeenkomstig het voorstel van burg. en weth. is dit verzoek afgewezen. Volgens toezegging van den voorzitter zullen burg. en weth. eerlang eenige wijzigingen in de verordening regelende het pensioneeren eu op wachtgeld stellen van gemeente-ambtenaren aan den raad voorstellen. Van den heer J. G. de Zeeuw, eervol ontslagen sub-ontvanger der plaatselijke belastingen alhier, is mede een adres ingekomen, houdende verzoek om hem weder wachtgeld toe te kennen. Dit adres is om advies gesteld in banden van burg. en weth. Van den directeur der gasfabriek H. A. Boogaert alhier is een verzoek ingekomen om tenietdoeniDg der hem door burg. en wetb. opgelegde boete van ƒ250 voor vuilgebrande lantarens der straatver lichting. Ook dit stuk is om advies in handen van burg. en weth. gesteld. Achtereenvolgens worden vastgesteld twee staten betreffende de plaatselijke directe belasting op de inkomsten over 1877, te weteu: a als oninbaar wegens vertrek naar elders of overlijden, ten bedrage van 732.674, en b tot teruggaaf van betaalde belasting, wegens gelijke redenen, tot een bedrag van 26.701. Van jhr. A. W. Teding van Berkhout is bij burgemeester en wethouders een nader schryven ingekomen, waarin hij zyn leedwezen betuigt over het afwyzend advies van burgemeester en wet houders omtrent zijn verzoek betreffende den aanleg eener straat op het terrein aan het voormalige gasthuis alhier. Ter tegemoetkoming aan de geop perde bezwaren stelt hy voor, dat door hem, in plaats van de aangeboden 2000, dadelijk /6000 renteloos gestort worde, ouder voorbehoud dat hom daarvan, te beginnen een jaar na de gedane stor ting, jaarlijks gedurende zes jaren f 800 worden teruggegeven. De commissie van financiën vereenigt zich met het voorstel van burg, en weth. tot afwyzingvan het verzoek, waarin het nader schryven van den adressant geen wijziging heeft gebracht. Zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel aangenomen. Wordt gelezen het volgende voorstel van bur gemeester en wethouders. Bij het vertrek van de rechtbank uit de bene denlokalen van het stadhuis is het gebleken nood zakelijk te zijn de positie van den concierge P. G. Wetjen opnieuw te regelen. Deze ambtenaar is in der tijd aangesteld als concierge op de geringe jaarwedde van ƒ200, maar onder voorwaarde dat hij tegeiyk de betrekking van concierge en bode by de rechtbank, waartoe hij benoemd was, zou mogen waarnemen. Later, toen de betrekking van kamerbewaarder ten stadhuize is afgeschaft, is hem opgedragen het aanleggen van de vnren enz. en is zijne jaar wedde met 50 verhoogd. Nu echter de rechtbank in andere localiteit gevestigd zal worden, moet er eene keus gedaan en óf een nieuwe concierge benoemd óf den con cierge de vrijheid gelaten worden buiten het stad huis de betrekking van bode bij de rechtbank te blijven waarnemen. Met het oog op de vrij groote kosten aan het eerste verbonden en tevens op de wenschelijkheid om den tegenwoordigen titularis te behouden, over wiens wijze van de vervulling zijner ver plichtingen burgemeester en wethouders alleszins tevreden zijn, meenen zij dat men het laatste moet kiezen en den concierge Wetjen continueeren. Zijne jaarwedde zal echter dan met ƒ50 ver hoogd moeten worden, daar zyne werkzaamheden als concierge, die hij tot nog toe tegelijk met die voor de rechtbank waarnam, aanmerkelijk ver meerderen, terwgl de som van 130, hem als abonnement toegelegd voor schuurmaterialen enz., tot /150 zal moeten verhoogd worden wegens vermeerdering van schoon te huuden lokalen. Mocht het blijken dat de twee betrekkingen, zooals die voortaan zullen zijn, niet te zamen bekleed kunnen wordeD, dan hopen burgemeester en wethouders een nader voorstel te doen. Thans stellen zij voor, tot de gevraagde verhoo- gingen, aan te vangen den ltn Januari 1878, te besluiten. Zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming wordt dit voorstel goedgekeurd. Aan J. P. Akkerman, timmerman alhier, is op zijn verzoek een stuk gemeentegrond op den hoek van den Beenhouwerssingel, groot 107 centiaren, onderhands in koop afgestaan tegen f 1.50 de centiare. Voor kennisgeving wordt aangenomen het proces verbaal der opneming van de boeken en kas van den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt dat zich op 2 November jl. in kas bevond ƒ49,247.96}. Onder dankbetuiging is van de commissie voor de oprichting van een gedenkteeken op het graf van wijlen den heer mr. R. W. graaf van Lijnden alhier voor de oudheidskamer ten geschenke ont vangen een exemplaar van twee photographieën van dat monument Op voorstel van burgemeester en wethouders, in overleg met den inspecteur voor het middelbaar onderwijs, wordt besloten de bij besluit van 29 September 1876 gedane t ij d e 1 ij k e benoeming van een tweeden leeraar aan de burgeravondschool voor het onderwys in de Ned. taal, aardrgkskunde en geschiedenis, te veranderen in eene defini tieve benoeming, en is voor die betrekking, op de vastgestelde jaarwedde van 200, voorgedra gen en met algemeene stemmen benoemd de heer A. J. G. Paardekoóper, leeraar aan de rijks hoogere burgerschool alhier, die genoemde betrek king aan de burger-avondschool in den afgeloopen cursus heeft waargenomen. De zitting wordt gesloten. Het ontslag van hst Fransche ministerie werd gisteren door het Journal officiel bekend gemaakt; de tegenwoordige titularissen zullen hunne functies waarnemen tot de optreding van de nieuwe, wier benoeming waarschijnlgk heden in het officieele orgaan zal verschgnen. Volgens eenstemmige berichten zal het kabinet aldus wordeD samenge steld generaal Rochebouëtthans kommandant van het 18" legerkorps te Bordeaux, mini»ter- president en oorlog; Welche, voormalig prefect, binnenlandsche zaken; markies de Bonneville, vroeger gezant te Weenen en to Bern, buitenland- sche zaken; Depeyre, justitie en eeredienst; Pouyer Quertier, financiënMontg'olfier, openbare werken Dupuy de Löme, landbouw en handelvice-admi- raal Gicquel des Touches, marine. De beide overhserschende nuances in-dit kabinet, zegt de Temps, zijn de gematigde rechterzijde en het gematigde Bonapartisme. Het rschtercentrum wordt alleen vertegenwoordigd door den heer de Batbie. Men kan in deze formatie, meent de Indépen» dance beige, eene bedreiging zien, terwijl men tot zekere hoogte de naïeviteit er van kan bewonderen, en er eindelijk eene aanleiding in kan vinden om te lachen. De bedreiging is, dat aan het hoofd staat een generaal, omgeven door eene meerderheid van Bonapartisteneene naïeveteit is het den heer de Batbie in de formatie op te nemen ter bevre diging van de constitutioneelen, terwijl hij eigenlijk de uitvinder is Van bet gouvernement de combat, en eene aanleiding om te lachen zullen de Franschen vinden in de optreding van de heeren Montgolfier

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2