j. c. iwimirn (ciiohia) MACHINE Oorlogsberichten. Ingezonden Stukken. Ze e t ij d i n g e n. Handelsberichten. Advertentiëa. MBESTOOF DE OPSTAL van de MEEST00P „DE GEKROONDE MEERA AL," Graanmarkten enz, 3 ™A 101} EENE VERZAMELING Openbare Yerkoopin en machinerieën. Heerlijkheid, Koude Stoof en Kolen- bewaarplaats. interpelleeren over de houding, die zij aan haar agenten zou voorschrijven, er geen bezwaar tegen de interpellatie bestond, doch zoo het zijne bedoeling was in eenig opzicht een oordeel uit te spreken over een daad der kamer van afgevaardigden, hij zich tegen een zoodanige interpellatie zou verzetten. De senaat is niet zeïde hij zooals onder het keizerrijk, depositaris van het constitutioneel ver bond hij is geen rechter om te beoordeelen of eene handeling der andere kamer al dan niet constitutioneel is. Zelfs indien men aanneemt vervolgde hij wat hij voor zooveel hem betreft niet doet, dat de kamer hare bevoegdh eid zou hebben overschre den, dau kan de senaat uit dc constitutie toch niet het recht ontleenen om de kamer voor zijn balie te roepen. Indien een der openbare machten de uitvoering der constitutie onmogelijk maakt, kan de senaat door het openbaar gezag worden geroepen uitspraak te doen over een voorstel tot ontbinding Alleen op die wijze kan de eene kamer door de andere worden geoordeeld. Daar de beer de Kerdrel had verklaard, dat het niet in zijne bedoeling lag de door den voorzitter aangewezen grenzen te overschrijden, had deze geen bezwaar tegen de interpellatie. De regeering verklaarde de interpellatie aan te nemen in den zin door den voorzitter er aan gehecht, en de senaat bepaalde dat zij heden zou worden behandeld. Hoewel ongetwijfeld de heer d'Audiffret Pasquier er voor zal waken, dat de senaat zijn bevoegdheid niet te buiten gaat door de handeling der kamer te beoordeelen, zullen toch de vrienden der regee ring voldoende gelegenheid hebben hun gevoelen uit te spreken over de politiek der ministers, en deze hebben nu hun hoop gevestigd op een goed keurend votum van het hoogste staatscollege. Daal de heer de Fourtou steeds voortgaat met benoe mingen van prefecten, onderprefecten en maires zou men inderdaad gelooven, dat hij niet voorne mens is af te treden. Karakteristiek is, dat de onderprefect in het arrondissement, waarin de heer de Broglie niet is herkozen tot lid van den algemeenen raad, van Bernay is verplaatst naar Vendöme; de man heeft zeker zijn best niet genoeg gedaan of getoond geen voldoenden invloed te kunnen uitoefenen op de kiezers. Te Vendöme is er voor de anti-republikeinen toch niets te winnen, zoodat de onderprefect er evenmin goed als kwaad kan doen. De senaat heeft weder een verlies geleden door het overlijden van den heer Lanfrey, gezant in Zwitserland, die voornamelijk bekend werd door zijn „Histoire de Napoléon." Wat de kamer betreft, zij heeft zich Zaterdag bepaald tot het verdere onderzoek van geloofs brieven en daarbij een groote mate van kalmte en gematigdheid ontwikkeld, daar zij alle verkiezin gen waartegen geen andere bezwaren waren inge bracht, dan dat de candidaten op witte biljetten waren aanbevolen goedkeurde; alleen ook voor wegens andere punten quaestieuse verkiezingen werd de beslissing aangehouden. Een belangrijk feit wordt uit Armenie gemeld. Ears is, na een strijd van 12 uren en een hard nekkige verdediging, in de handen van de Russen gevallen; bijzonderheden omtrent de geleden ver liezen van weerszijden zijn nog niet bekend. Hier mede kan de veldtocht in Armenië worden be schouwd ten gunste van de Russische wapenen te zijn beslist; waarschijnlijk zullen zij nu tegen Erzeroum worden gekeerd en men onderstelt, dat dit na den val van Kars, niet voldoende meer door Moekhtar pacha zal kunnen worden verdedigd om het voor een gelijk lot als dat van Kars te vrijwaren. Ook voor Pievna is weder gestreden. Een Russische afdeeling had zich meester gemaakt van de stad Berkovatz, op eenige mijlen van Pirot aan den weg naar Sofia. De plaats was echter te veel blootgesteld aan de aanvallen van den vijand en te ver van de Russische operatiebasis om baar op den duur te kunnen houden. De Turken zijn er dan ook reeds in geslaagd de Russen weder vandaar te verdrijven. Aan de Lom hebben eenige gevechten van weinig betee- kenis plaats gehad. Een merkwaardig staaltje van het aardrijkskundig onderwijs in Duitsehiand heeft graaf Limburg Stirum, bp gelegenheid van de behandeling der begrooting van onderwijs en eeredienst in den Pruisischen landdag ter sprake gebracht. In het meest in gebruik zijnde aardrijkskundige schoolboek wordt geleerd, dat België, Luxemburg, Zwitserland, bet vorstendom Lubtenstein, Denemarken, Duitsch- Oostenrijk en Nederland als aanhangsel van Duitseh iand moeten worden beschouwd, omdat zij vroeger deel van het Duitsche rijk hebben uitgemaakt en tot 1866 gedeeltelijk tot den Duitschen bond hebben behoord. De heer van Limburg Stirum was van oordeel, dat dit aanleiding kan geven tot verkeerde gevolgtrekkingen en de minister beloofde dan ook dat hij, volkomen instemmende met die opmer kingen, voor een betere uitgaaf zou zorgen. Rome wordt overstroomd door kardinalen 45 van die heeren bevinden- zich in de zeven heuve- lenstad in afwachting van het overlijden van Pius IX. De erfenis schijnt reeds verdeeld te zijn vóór de erflater dood is; zooveel althans moeten de executeurs testamentair reeds hebben bepaald, dat de nieuwe paus een Italiaan moet wezen en de 3 millioen moet aannemen bij de wet op de waarborgen door Italië aan den paus toegestaan. Waarschijnlijk heeft het velen genoeg geërgerd dat Pius IX te hooghartig was om dat geld aan te nemen; zijn opyolger moet zulke dwaasheden niet doen. Voorts is bepaald dat het conclave niet langer dan een dag moet duren. Van Turksche zijde wordt met ijver gewerkt aan de voorbereiding van het ontzet van Plevna. De Porte heeft besloten het leger van Mehemed Ali Pacha zooveel mogelijk te laten versterken en reeds wordt gemeld, dat aanzienlijke troepenmassa's Sofia passeerden. Over de vooruitzichten van Osman Pacha loopen de berichten zeer uiteen. Nu eens heet het dat de Russen enorme kudden vee zij spreken van 6000 stuks in het Turksche kamp hadden gezien, waar dus nog proviand genoeg zou wezen. Van andore zijde wordt daar entegen gemeld, dat men in het Turksche kamp bewegingen zou hebben waargenomen die bet voornemen deden onderstellen om door te breken- De Standard meldt nog, dat de Russen Osman Pacha hadden opgevorderd zich over te geven, voor welke uitnoodiging hij echter vriendelijk had bedankt. Intussehen is ook de toestand der Russen alles behalve aangenaam en de czaar moge onlangs al beweerd hebben, dat de winter zijn bondgenoot zou wezen, zijne troepen zullen het ondervinden, dat het heel wat anders is bij den huiselijken haard dan in een vijandelijk land te overwinteren. Zij klagen erg over het voedsel en kunnen het maar niet met de beschuit vinden, waarom sommige korp3kommandanten reeds draagbare ovens hebben aangeschaft, teneinde te voldoen aan het verlangen hunner soldaten naar hun geliefkoosd zwart brood. Ook wordt zeer slecht voorzien in de behoefte aan verduurzaamde levensmiddelen zoodat de Russen er hartelijk naar verlangen spoedig met Osman Pacha klaar te komen. Indien Erzeroum niet spoedig in de macht der Russen valt, en dit is zeer twijfelachtig, met het oog op de nog betrekkelijke sterkte der troepen van Moukhtar Pacha en den fanatieken geest der bevolking, dan zal het Russische leger overwin, teren op de hoogten van Soghonludagh. Een spreekt wel over eene belegering, doch deze kan niet veel meer zijn dan een beschieten uit veldgeschut, daar het onmogelijk is thans, nu er reeds sneeuw is gevallenvoldoende belegeringsgeschut aan te voeren. Omtrent den onlangs in den Chipkapas ge sneuvelden generaal Lehmann pacha wordt uit Görlitz gemeld, dat hij aldaar den 2ea Juni 1814 geboren en Carl Robert gedoopt werd. Hij werd schrijnwerker, volbracht zijn militairen dienst in het 35e reserve-regiment te Maintz en keerde, toen zijn diensttijd om was, naar Görlitz terug, alwaar hij trouwde. Zijn onrustig en levendig karakter kon het bij het kalme, moeitevolle leven niet uit houden en hij koesterde andere wenschen ver buiten zijne omgeving gelegen. Toen in 1848 algemeen stoornis in den arbeid kwam en nood heersehte, besloot hij liever hamer dan aanbeeld te zijn en volgde als vele andere Duitsche handwerkslieden het kalfsvel. Eerst ging hij als vrijbuiter naar Sleeswijk-Holstein, werd door de Denen gevangen en na het Bluiten van den vrede vrijgelaten. Daarop ging hij naar Turkije, waar hij tijdens den Krimoorlog zijne aanstelling tot officier verkreeg en vervolgens opklom tot de waardigheid van generaal. Dat hij zijn tijd in Turkije goed had besteed, bleek daaruit dat hij voor een zeer intel lectueel officier doorging. Bijna 10 jaren wisten zijne bloedverwanten in Duitsehiand niet beter dan dat hij wa3 omgekomen, toen zijne vrouw eens klaps vernam dat zij de echtgenooté van een majoor was. Door tusschenkomst van den Turk- schen gezant te Berlijn kreeg zij sedert dien tijd eenig vast inkomen en stierf eenige jaren geleden. Te Görnitz leeft nog een broeder van Lehmann pacha, de schoenmaker Lehmann. Volgens eene opgaaf tot 7 November jl. hebben de Russische verliezen tot dien tijd een cijfer van 64,863 man dooden en gewonden bereikt. Als men hierbij de zieken telt kan men zich een flauw denkbeeld maken van de ellende die deze oorlog reeds over Rusland heeft gebracht. De berichten dat men te Konstantinopel niet zou weten voor hoelang Plevna nog geproviandeerd is, verdienen geen gelooven. De gemeenschap met Osman pacha is blijkbaar niet geheel afgesloten, daar de Porte voornemens was een koerier naar hem te zenden, maar zij zal ook wel geen plan hebben aan de geheels wereld te vertellen wanneer te Plevna de laatste maaltijd zal worden gehouden. Geachte Redacteur! In uwe courant van 13 dezer lees ik, en, om mijne ingenomenheid met het bericht, neem ik uwe eigene woorden over: „Men verneemt dat ernstig de hand gelegd is aan de beraming van plannen om in 1879 het 3e eeuwfeest der Unie van Utrecht plechtig te vieren; eene hoofdcommissie is bereid» geconstitueerd." Ik noem dat een heugelijk bericht. Dit jaar waren we getuige van de Pacificatiefeesten te Gent: wat een praal, wat een luister, maar tegelijk wat een „betooging" 1 En wat was die pacificatie Immers eene mis lukte poging van den grooten Zwijger in vereeni- ging met eenige edeldenkende Belgen, waarbij de lagere en middelbare geestelijkheid ter goeder trouw waren, bewijzen de handelingen der Belgi sche abten, niet te verwarren met de suikerzoete Fransche abés van later. Maar de Unie van Utrecht was eene daad van kracht. Met weemoed, gemengd met vreugde, staart mijn oog op de enkele diploma's dier dagen in 't Aardenburger archief nedergelegd. Ik heb eene nevengedachte, mijnheer! met de toezending dezer regelen. Ik wensch de aandacht der Zeeuwsch-Vlamingen op die aanstaande feesten te vestigen, deze nieuwe Zeeuwen behooren zieh nauw met de fiere eilanders te vereenigen in alles wat gaat onder de leuze voor Vaderland en Vorst. Het Brugsche Vrije nam de Unie aan; het ver raad van Chimay en het krijgsbeleid van Parma, scheurden ons, Biervliet uitgezonderd, weder van de Unie los, maar Maurits heroverde (en dus niet veroverde) ons wij waren eertijds onderdanen van de republiek, thans zijn wij leden van het Zeeuwseh gewest, van het Koninkrijk der Nederlanden, in spijt van allen aandrang uit het Zuiden, in spijt van onze aardrijkskundige ligging. Zeeuwsch-Vlaanderen1879 moet ook U dierbaar sijn, gedenk hetUw Dw. R. Het stoomschip P. Galand, gezagv. Deddes, vertrok, na steenkolen ingenomen te hebben, heden van Vlissingen naar Rotterdam. Het stoomschip Opah, van Croonstad te IJinuiden binnen, ia in het Noordzeekanaal aan den grond geraakt en moet lichten. Alhier aangekomen het schooiierschip Fran- Qois, van Riga, geladen met hout. Gisteren avond omstreeks 7 uren stoomde langs Vlissingen naar zee het Noordsche stoom schip Wignoes, gezagvoerder Pomsloe, van Ant werpen naar Bergen in Noorwegen bestemd. Op de hoogte van Westkapelie viel, terwijl men bezig was het anker binnen boord te halen, de matroos A. Hundsen over boord. Daar het fraai weder was werd onmiddellijk de jol gestreken om den verlorene te zoeken, doch de duisternis belette hem te vinden. Ook een Belgische loodskotter die in de nabijheid kruistte, deed nog moeite om den drenkeling te vinden, doch alles vergeefs. Hij is vermoedelijk oumiddelijk verdronken. Bij de vroeger vermelde ongelukken aan schepen overkomen, die naar Antwerpen bestemd waren, kan nog worden gevoegd de Noordsche bark Leif, van Reval komende, die aangezeild is en de lading te Cristiansund lost, uithoofde van hekómen lekkaadje. Rotterdam 19 November. De aanvoer was ruim. Tarwe puike qualiteit 25 cent lager, goede en mindere dito 50 cent lager; rogge 20 cent lager; gerst prijshoudend; haver flauw; erwten 50 cent lagerbruine booneu 50 cent lagerpaar denboonen 20 cent lager; kanariezaad lusteloos; overigens onveranderd. Amsterdam, 19 November. Raapolie op zes woken 44J. Lijnolie 34j. S^rffsesi vaia effect en. Amsterdam, 17 Nov. 19 Nov. 2£ pet. 4 9Vetl@rl. Cert. Werk. schuld. Certific. dito dito dito dito dito Aand. Handelmaatschappij. 5 dito exploitat. Ned. Staatssp. Loten stad Rotterdam. 3 dito dito Amsterdam 3 Helgië, Cert. bij Rothschild. 2£ Frankrijk Inschrijvingen3 Inschrijvingen5 Husl&nd. Oblig. 1798/1816. 5 Certific. Inscr. 5e serie 5 Obl. Hope CJ. 1855 6e serie. 5 dito 1000 18645 dito L. 100 18725 dito L. 100 1873 5 Loten 1864. ......5 Loten 1866. .........o Oblig. Hope Ce. Leen. 1860. 4£ Certific. dito 4 Inscr. Stiegfitz C®. 2e a4L. 4 Obligatiën 1867694 Certificaten3 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 Oblig. dito4£ dito dito4 Aand. Kiew-Brest5 dito Baltisehe spoorweg. 3 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 dito dito Jelez Griasi. 5 dito dito Jelez Orel 5 dito dito Cbarkow Azow 5 Polen. Schatkistobligatiën 4 Aand. Warschau-Bromberg. 4 dito dito Weenen. 5 (üesfenrijk. Obligatie metal, in zilver Januari/Juli. 5 Obligatiën dito April/Oet. 5 dito in papier Mei/Nov. 5 dito dito Febr./Aug. 5 Aand. Nation, bank. 8 Loten 18605 dito 1864. SZongarjje. Scbatkistbiljett. 6 Oblig. Theiss spoorweg 5 Italië. Certific. Amsterdam. 5 Oblig. Z.-Ital. spoorweg. 3 Spanje. Obligatiën Buitenl. 3 Oblig. Binnenlandsche. 3 Portugal. Obligatiën 3 Turkije. Inschr.Alg. schuld. 5 Obligatiën 1869 6 Ö4A 77j 100 i 1034 107 102 64§ 77 1004 103£ 106 1011 102 - 671 93£ 584 74| 854 78i 1294 126 774 69A 394 105£ 86 46} 42j 81 f 814 774 93 58| 744 86 774 78TV 131 1284 774 6O4 69A 1054 86 4" 464 434 82 82 774 71 494 48 551 554 - 554 53 53 52| 52i 1174 - 95 II64 116} - 6641 68} - 41 41 IS! 13-jV 12-A 12* 504 50 84 84 9* - Egypte. Obl. 18687 Ooi. 1873 7 Amerika.Obl.Ver. Stat. 1904. 5 Obligatiën dito dito 1885. 6 Illin. Cert. Amsterdam Oblig. Illinois Redemtion. 6 dito Central Pacific. 6 Certific. Chic. N. W7 Oblig. Madison Ext7 dito Winona-St. Peter 7 dito N. W. Union. 7 dito Union Pac. Hoofdl. 6 Obl.St.Paul&Pao Spw.l see. 7 dito dito óito 2*see. 7 Sërazilië. Oblig. 1863 44 Obl. 1865. 5 pet. 464 100A 71} n 11011 n 631 89} 82} 9 824 n jy T> 71# 99 101} 62} 82} 9441 - Prijaesa van eorapusas. Amsterdam, 19 November. Metall. f 21.094dito zilvir 22.25; Div. Eng. per fc 11.874; Eng. Poj tugal per Spaansche piasters .71; Amerikaanscbe dollars (in goud) 2.474. Amsterdam, 17 November. Metall. 20.974dito zilver 22.20; Div. Eng. per 11.874 Eng. Russen per 12.024; Eng. Portugal per tf— Frans, f 47.80; Belg. 47.80; Pruis, f 58.80; Hamb. Russen f 1.19)Russen in Z. R. /1.16}Pool- sche per fl. Poolsche per Z. R. Spaan sche piasters f .71Spaansche binnenlandsche .65; Amerikaansehe dollars 2.474papier 2.394 Bevallen van een Zoon J. C. BOSMAN, geliefde echtgenoote van F. B. DEN BOER. Middelburg, 19 November 1877. Den 25er' September jl. is te Atjeh overleden mijn broeder WILLEM MAURITS, in leven 1" luitenant kwartiermeester. Dit bericht trof nauwere familiebetrekkingen en mij des te gevoeliger daar wij deze tijding uit de dagbladen moesten vernemen. Middelburg, 18 November 1877. Luitenant DE JONG VAN LIER. Bij Brieven van Meerderjarigverklaring, door den Hoogen Raad_ verkend den 2*n November 1877, goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van den llen November 1877, n» 11, geregistreerd te 'sGraven- kage den 16en November 1877, zijn aan ALBERT KAREL DRONKERS, gedomicilieerd te Middel burg, gegeven al de ilecWen bij de wet aan M< erderjarigen toegekend, behoudens de bepaling van art. 478 van het Burgerlijk Wetboek. JAN VAN DER JAGT, Procureur bij den Hoogen Raad. Door J. L. BEIJERS te Utrecht zal op 29 Moveaaber en volgende dagen verkocht worden ui «'I biui a suuiiuiJill nagelaten door den WelEerw. Heer en anderen. le GED EE L T E. De Catalogus bevat boeken over Godgeleerdheid en Kerkgeschiedenis Algemeene en Vaderlandsche Geschiedenis Rechtsgeleerdheid Nederlandsche Letterkunde, waarbij eene zeer groote verzameling van de nieuwste Romans FranscheEngelsche en Duitsche Letterkundebenevens eene fraaie verzameling Plaatwerken De Catalogus is a I© cents verkrijgbaar. De Catoiogus van het 2e gedeelte van deze verzameling is ter perse. De verkooping daarvan heeft plaats in Januari 18?8. VAN De Notaris Mr. J. C. V AN DER LEK DE KLERCQ zal, op SSinsdag 11 Pecemher 18??, des voorm. te 11 uren, in het „Huis van Nassau" te Zierikzee, publiek verkoopen: staande nabij de haven te Viane, gemeente Ouwer- kerk. kanton Zierikzee, met deszelfs Gevolgen, bestaande in de zoogenaamde VOORTS EENE UITMUNTENDE van 5 paardenkracht, een H13TE1L van 6 paar denkracht en een stel MAALSTEEMliW, waarvan de loopers zijn 150 cM. middellijn en 40 cM. dikte. EINDELIJK DE GKOND waarop een en ander staat, ter grootte van 48 Aren ft© Centiaren, te Ouwerkerk, Sectie E n® 126.

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3