<&M4*TSwrljf#*. Teiegraphische berichten. BUITENLAND. Benoemingen en besluiten, 0 n d e r w ij s« Kerknieuws. Kunst nieuws. Marine en leger, Rechtzaken. Verkooplngeo en aanbestedingen. Burgerlijke stand, Thermometerstand, Staten-Generaal. Alg emeen Overzicht. te vermenigvuldigen met een factor, die voor de 2' kl. f 351450) 0.15 bedraagt, voor de derde (ƒ451—550) 0.20 en dan voor elke kl. met 0.10 opklimt tot de 16e (f 33013600) waar hij 1.50 bedraagt. De hoogere klassen worden mede belast volgens IJ maal het inkomen, maar daarbij wordt het hoogste cijfer der klasse als grondslag geno men. Daarentegen geldt het laagste cijfer als zoodanig bij de le kl. (f 300350), waarvoor de factor 0.10 is. De belasting is dus progressief. De aanslag geschiedt volgens eigen aangifte van klasse, doch B. en W. en de raad hebben de be voegdheid de klasse te veranderen, nadat de be lastingschuldige, die daartegen bezwaar heeft, gelegenheid heeft gehad voor een commissie uit den raad hetzij zelf, hetzij bij gemachtigde zijn aangifte toe te lichten. Door de liberale kiezersvereenigingen zijn tot candidaten voor het lidmaatschap der tweede kamer gekozen: te Zutfen mr. C. J. Siekesz, burgemeester te Laren, te Haarlem de heer W. de Meijier, predikant te Wormorveer, te Leeuwarden de minister de Boo, in wiens plaats te Franeker echter mr. A. Kerdijk gesteld is. De provinciale staten van Drente hebben den heer mr. S, Williage Gratema benoemd tot griflier. rijks archief. Op verzoek eervol ontslag ver leend, met ingang van 1 Januari a., aan jhr. mr. J. K. J. de Jonge, als adjunct-rijks-archivaris, en hem de personeele titel verleend van adviseur over de zaken van 's rijks archief, voor zooveel de koloniën des rijks betreft. [In ons vorig nommer reeds onder „Tel. ber." gemeld.] iiooger onderwijs. Benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de rijks universiteit te Leiden, dr. H. A. Lorentz; tot hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan de rijks universiteit te Utrecht, dr. Herman Snellen en ingetrokken de bij besluit van 10 September jl. gedane benoeming van dr. G. F. W. Baehr tot hoogleeraar aan die universiteit. lager onderwijs. Vergunning verleend om hier te lande lager onderwijs te geven aan mej. J. M. Gallopin, geb. te Genève (Zwitserland). Het voorstel van de raadsleden de Vries e. a. aan den gemeenteraad van 'sGraveiihage, strek kende tot oprichting, behalve van eene school voor meer uitgebreid onderwijs voor meisjes, van eene hoogere burgerschool voor meisjes met 3jarigen cursus, is door B. en W. in zijn geheel overge nomen. De maatschappij van Evangelisatie heeft te Aardenburg een Evangelisatie-lokaal gesticht, dat tevens tot bewaarschool moet dienen. Beroepen tot predikant bij de N. H. gemeente te Oost- en West-Souburg, de beer P. Huet, te Nunspeet. Mejuffrouw josephinè Weyringer, eene goede kennis ook van het Middelburgsch publiek, heeft Vrij dag avond van hare vrienden en vereerders te Botterdam afscheid genomen op eene muzikale soirèe, waar haar tot aandenken een gouden lauwerkrans werd aangeboden. Zij gaat zich te Weenen vestigen. de liefde voorbij, blijft er nog veel groots over bijvoorbeeld de Christelijke liefde, die machtigste aller neigingen, die even. zoovele vormen en vertakkingen heeft als de werkzaamheid van den mensch. Louise was hevig ontroerd. De plaats, de pijnlijke gewaarwordingen, die half spottende, half vriendelijke, half minachtende, half weemoedige taal van Laureati, dat alles had een storm van denkbeelden opgewekt en een ware omwenteling in haar kranken geest teweeg gebracht. Ondertussehen waren zij weder in de open lucht gekomen en had zij zich nedergezet op een klein trapje in de nabijheid van een binnen plaatsje, waar de achterdeur van het kerkhof was, waarmede men op een paadje langs do berghelling kwam. Daar zat ze in zichzelf gekeerd om zoo te zeggen, nog te luisteren naar den toon der krasse woorden van Laurenti, een toon die zooveel weer klank opwekte en zooveel verwarde stemmen deed ontwaken. Na een korte poos stond Guido op en plukte in het gras, aan den voet van een muurtje, een madeliefje, dat hij aan mevrouwArgellani bracht! Een aandenken aan het kerkhof om mede naar de stad te nemen, zei hij. Ln gij, aprak zij, terwijl zij het bloempje aannam en den draad harer gedachten volgde, hebt gij geen enkel aandenken daar binnen. Worêt vervsltfi.) De kapitein ter zee J. K. vaa de Kruysse Pilaar, en de luitenant ter zee 28 klasse H. F. Kouwenberglaatst behoord hebbende tot het eskader in Oost Indië, en van daar den llen dezer in Nederland teruggekeerd, zijn met dien datum op nonactiviteit gesteld. De arrondissements-rechtbank alhier heeft heden de uitspraak in de zaak van den seheepsgezag- voerder F. Wurtz, van het Duitsche schip Molly, beklaagd wegens het niet aangeven van kruit, hetwelk hij den 12en October jl. bij aankomst te Vlissingea aan boord bad, zie het verslag in ons nommer van jl. Woensdag, andermaal uitgesteld tot heden over acht dagen. Eene boerenvrouw, P. G. genaamd, die op 3 September jl. uit den gang der woning van den heer B. alhier arglistig ten diens nadeele eene parapluis ontvreemdde, is te dier zake door de rechtbank schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal en, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf, in eenzame opsluiting te onder gaan, alsmede in de kosten. De Augusta, een schroefstoomboot, varende tusschen Londen en Gent, is jl. Dinsdag nabij de EDgelsche kust aan den grond geraakt. Da Belgische zeeloods M. Baels, te Ylissingen te buis behoorende, begaf zich met den kapitein, den machinist en zes mannen in de roeiboot om op die wijze hun leven te redden. De stoomboot is met vier daarop gebleven man schappen door een sleepstoomboot naar Londen gebracht. Van de mannen in de roeiboot, waar onder genoemde loodsheeft men echter tot heden "niets gehoord, niettegenstaande alle moeite die men aangewend heeft om iets van hun lot te vernemen. (VI. Ct.) Zekere A. V. ontslagen notaris, is wegens oplichting door de politie te Vlissingen gearresteerd en naar de gevangenis alhier overgebracht. Hij was agent in sigaren voor een handelsfirma in Dordrecht. In die qualiteit moet hij aan verschil lende personen sigaren verkocht en de gelden, ofschoon niet tot incasseering gemachtigd, opgestre ken hebben. Bovendien wordt hij besehuldigd ver schillende goedgeloovige mensehen opgelicht te hebben, die hijwanneer ze wegens gerechtelijke vervolging eene geldboete moesten betalen, wijs maakte, dat ze, door hem een mindere som te betalen, van alle verdere betalingen ontslagen waren. O. a. wist hij een vrouw, die dagelijks voor 30 cent uit naaien gaat, op die wijze wat geld af te troggelen. (VI. ct.) Te Sint Kruis is tot, lid van den gemeenteraad gekozen-do heer S. de Ridder, die verleden jaar, op 76jarigen leeftijd, zijn 60jarig fees't vierde als hoofdonderwijzer aan de openbare school. Hij zal de benoeming waarschijnlijk aannemen. Op 16 dezer werd in de concertzaal te Zierikzee door de rederijkerskamer „Buisch" ten voordeele van het nieuw te bouwen hervormd diaconie-armengesticht aldaar eene gecostumeerde voordracht gegeven van „De sterren liegen niet," drama in 5 bedrijven door Betsy Perk, voor rederijkers bewerkt door een werkend lid dei- kamer. Talrijk was de opkomst van het publiek, groot de bijvaldien de uitvoering verwierf, zoo dat de kamer niet alleen aan het fonds voor den herbouw van genoemd gesticht eene aanzienlijke bate heeft verschaft, maar ook veel eer van haren arbeid heeft ingeoogst. Door eenige Amsterdamsche firma's is een verzoekschrift ingeleverd aan den minister van waterstaat, ten einde nachtschutting te verkrijgen voor IJmuiden. Dezer dagen kwam het stoomschip Granton, eenige minuten na zonsondergang, van Amsterdam voor de sluizen te IJmuiden aan. Er werd schutting verzocht, maar door de autoriteiten geweigerd. 't Gevolg was, dat het stoomschip pas den volgenden morgen kon vertrekken en dat het aan boord zijnde vee te laat te Londen aan de markt kwam. Het centraal-comité voor de noodlijdenden te Curasao en Bonaire, heeft reeds een bedrag van p. m. f 18,000 ontvangen, waaronder van Z. M. den koning f 2000van Z, K. H. prins Hendrik f 2000; van Z. K. H. prins Frederik f 2000 en van Z. K. H. prins Alexander f 100. Het Handelsblad bericht, en staat voor de juistheid van het bericht in, dat over den dood van den heer Kets, op de Brouwersgracht te Am sterdam, verslag is uitgebracht door een genees kundige, die niet tot zelfmoord concludeert, maar van gevoelen is dat de dood het gevolg is geweest van moord. De rechtbank te Rotterdam heeft het ontslag uit de gijzeling bevolen van iemand, wiens vonnis werkelijk uitvoerbaar was verklaard bij lijfsdwang, maar dien men door een verznim van den kopiist had vergeten van deze bepaling in kennis te stellen bij 't hem beteekend afschrift. binnenland. 's flraTcnliagc. Benoemd tot ambtenaar van het openbaar ministerie voor het eerste en tweede kanton te Amsterdam mr. Ort, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij het kantongerecht te Middelburg. Tweede kamer. In de zitting van heden hebben de heeren Goeman Borgesius en Brouwers zitting genomen. Geen nieuwe wetsontwerpen zijn ingekomen. Ingetrokken is het wetsontwerp tot goedkeuring van hot tractaat met de Zuid- Afrikaanscha republiek, de zegelwet, de registratie- Vet, de wet op de successiebelasting, die op den zeep- accijns, de wet op het lager onderwijs, die tot wijzi ging van den kiestabel, die betrekkelijk de middelen van vervoer, die tot overdracht van concession, die betreffende de droogmaking der Zuiderzee, de meerderjarig ver klaring en de bevordering der officieren bij de landmacht. De minister Kappeijne zeide in eene korte toe spraak dat de beginselen der ministers bekend zijn. De aanstaande begrootingsdebatten zullen bovendien gelegenheid geven om met de regeering over de verschillende onderdeelen van het staats beleid van gedachten te wisselen. De ministers vangen met vertrouwen hunne taak aan; ge'eid door den wensch om de constitutioneele beginselen met woord en daad de te leven, hebben zij uit plichtbesef het bewind aanvaard. Zij rekenen daarbij op de welwillendheid van alle en de har telijke ondersteuning der meerderheid van de leden der kamer, in de overtuiging dat zij aanvankelijk op die welwillendheid en die ondersteuning recht hebben. Niemand meer het woord vragende werd de zitting gesloten. Donderdag a.is de Indische begrooting aan de orde. buitenland. Parijs. In den senaat heeft heden de heer E Arago de préalabale quaestie ten aanzien van de inter pellatie van den beer de Kerdreli voorgesteld; zij - werd echter met 155 tegen 130 stemmen verworpen. Te midden vau een grooten toevloed van. belang stellenden, waaronder ook de heer Gambetta, besteeg de heer de Kerdreli de tribune. üonstanUinopel. Bij Orkhanië hebben de Russe er een aanval op Chakir Pacha ondernomen, doch werden met groot verlies teruggeslagen. Suleyman Pacha zal tot den aanval overgaan. Petersburg. Volgens een depêche in de Golos trachtten in het gevecht bij Kars de Turken te vergeefs door de vijandelijke linies te breken. Zij werden geslagen en de Kussen maakten 7000 gevangen en veroverden een. grooten buit. Ter provinciale griffie van Zeeland liggen ter lezing de voorwaarden, waarop door of van wege den commissaris des konings in Zeeland op 30 November aanstaande, zal worden aanbesteed 1° Het onderhoud en de verbetering gedurehde 1878 van.^de Jiavenwerken te Breskens. 2° Het eenjarig onderhoud van de rijkscontre's- carpe te Tholen. (Van 1118 November.) Middelburg, Ondertrouwd: J. H. Schuilei-, jm. 32 j., met M. M. de Koning, jd. 23 j, J?. J. van Wuunik, jm. 24 j., met S. M. Kaasen, jd. 20 j. Bevallen: M. Pouwer, geb. Davidse, z. A. S. de Vroome, geb. Petiet, d. J. Krijger, geb. Brasser, d. K. Frank, geb. van Zon, ti. A. Polderman, geb. Overweel, z. M. C. Maü, geb. van der Hilt, U. P. C. de Pree, geb. van Lopik, z. M. Verstelle, geb. Carol, d. C. A. J. Eaiiemaker, geb. Kok, z. J. de Nooijer, geb. Marsie, z. (ievenl.) Overleden: W. Kaboa, vrouw van A. Kuij pers, 73 j. H. Verheden, vrouw van D. Jonk, 68 j. (Van 1017 November.) Vlissingen. Gehuwd: A. J. de Poortere, jm. 24 j., met H. Polm, wede. van P. de Moor, 3b j. T. Mommaas, wed?, Van P. Naerebout, 27 j., met M. ie Mahieu, jd. 19 j. F. li. van Bosevelt, jm. 26 j., met E. Verbergt, wede. van A. de Munck, 28 j. Bevallen: T. J. van Ockenburg, geb, Brons, z. ■S. Vis, geb. Koppejan, d. A. I. P. Naerebout, geb. Nobeis, d. W. J. fcitep, geb. van Dilst, z. J. C. Zuurveid, geb. de Vlieger, d. A. C. Corveieyn, geb. Florsehutz, z. M. J. Schmidt, geb. Luitwieler, z(ievenl.) M. J. Geuten, geb. van Poélvoorüe, (1. Overleden: W. Rietveit, wecle. van D. van der Piaat, 54 j. Goes. Bevallen: C. Melse, geb. den Boer, d. K. van Melle, geb. van Immerzeel, z. (Ievenl.) Overleden: C. Schouwenburg, z. 12 w. A. Ris seeuw, jd. 63 j. J. llomijn, z. 15" m. H. Botbijl, (1. 4 m. A. Westdorp, wed1, van F. van Weeie, 82 j. J. C. D. Steendijk, jm. 39 j. Zierikzee. Gehuwd: J. llogerneijde, jm. 24 j., met H. van der Jagt, jd. 21 j. F. F. Leupen, jm. 34 j., met E. Steenmeijer, jd. 20 j. Bevallen: A. Koevoets, geb. Plaum, z. L. Schults, geb. liandel, z. A. M. Geerards, geb. van Oort, z. M. de Vlieger, geb. Legemate, z, 17 Nov. 's av. 11 u. 40 gr. 18 's inorg. 7 u. 39 gr. 's midd. 1 u. 45 gr. 's av. 11 u. 45 gr. 19 'a morg. 7 u. 44 gr. 's midd. 1 u.- 50 gr. 's av. 6 u. 40 gr. Staatsbegrooting 1878. Hoofdstuk III, buitenlandsche zaken. De minister heeft de begrooting gewijzigd en daaruit de nieuwe posten en verhoogingen doen vervallen, met uitzon dering van dien voor het examen van de leerling consuls. Het eindcijfer is daardoor teruggebracht tot 641,790, dus f 16,382 minder dan dat voor het loopende jaar. Hiertoe heeft geleid het voornemen om be houdens later# suppletoire begrooting uit de staatsbegrooting voor 1.878, in verband met den tegenwoordigen finaneieelen toestand, alle volstrekt niet onvermijdelijke verhoogingen te doen ver dwijnen. Voor zooveel de nieuwe minister reeds in staat is geweest zich van de zaken op de hoogte te stellen, geeft hij, in antwoord op eenige vragen in het afdeelingsverslag der kamer gedaan, het vol gende te kennen. Officieel is nog geen bericht ontvangen van de opening der havens van Vela de Coro en Maracaïbo. Die opening kan intusschen, volgens van verschil lende zijden ingekomen berichten, vermoedelijk binnen kort worden tegemoet gezien. Op grond van een door den minister van buiten- landseho zaken te Caracas aan den nieuwen pre- njdent der republiek gedaan voorstel tot weder- aanknooping der diplomatieke betrekkingen met Nederland, kan de komst van een Venezuelaanschen gezant kinnen kort worden verwacht, Die gezant zou tevens in last hebben met Nederland een traktaat te sluiten, met het doel om tot een beteren modus vivendi tusschen Vene zuela en Curasao te geraken. Eischen van reciprociteit zouden de zending van een Nederlandschen gezant naar Caracas noodza kelijk kunnen maken, weshalve die post pro memorie op de begrooting is gebracht. Intusschen heeft de Venezuelaansche regeering aan hare verplichtingen met betrekking tot de Nederlandsc'ne schuldeischers geregeld voldaan, terwijl nog als blijk van goede gezindheid van Venezuelaansche zijde kan worden aangevoerd, dat door den afgetreden president voor de door den storm in September 1876 geteisterde bewo ners van Aruba en Bon-ire een lading met le vensmiddelen ter beschikking van den gouverneur van Curacao is gesteld. Het denkbeeld om den uitvoer van buskruit en wapenen uit Curagao geheel te verbieden, zal door de regeering in ernstige overweging worden ge nomen. In den stand der onderhandelingen over een internationale suikerregeling is sedert de mede- deelingen deswege van de vorige regeering, nog geen verandering gekomen. De door Nederland voorgestelde wijzigingen in de nieuwe ontwerp- eonventie zijn bij sommige der betrokken regee ringen in overweging. De vorige regeering heeft aan Zr. Ms. minister resident te Konstantinopel opgedragen aan de Porte te kennen te geven, dat, volgens de ziens wijze der Tegeering, Nederland, hoewel streng onzijdig in den tegenwoordigen Turksch-Russischen strijd, als mede-onderteekenaar der conventie van Genève, mede geroepen was de weldaden van het Roode Kruis zooveel mogelijk te helpen bevorde ren en daarom de Turksche regeering #eD getrouwe naleving van die conventie aan te bevelen. In zijn antwoord van den minister-resident gat de Turksche minister van buitenlandsche zaken de verzekering, dat door de Porte niets zou worden nagelaten om de bereiking van het doel der con ventie mogelijk te maken. De onderhandelingen in zake de Luxemburgsche schuld zijn onder d® afgetreden regeering zoo ver gevorderd, dat beide regeeringen het nagenoeg eens zijn geworden omtrent een ontwerp-overeen- komst, tot welker onderteekening de betrokken ministers echter, nadat zij hun ontslag aan den koning hadden verzocht, niet meenden te kunnen overgaan. Het tegenwoordig kabinet zal de ontworpen conventie over deze zoo ingewikkelde zaak van zijn zijde aan een zorgvuldig onderzoek onder werpen. De werking der rechtsvordering in Egypte on dervindt nog steeds groote moeilijkheden. Het valt te betwijfelen of de sedert lang aanhangige onderhandelingen tusschen enkele groote mogend heden en bet Egyptisch gouvernement, over de uitvoering van de vonnissen der gemelde recht banken, bepaaldelijk in zake de DaïraSanich, het gewenscht gevolg zullen hebben. Ook de onderhandelingen tusschen het hof van appèl te Alexandrië en de Egyptische regeering nopeas de wettelijke regeling van den staat van kennelijk onvermogen, stuiten op bezwaren. Intusschen is de regeering van oordeel, dat uit al die bezwaren r,og niet noodwendig de gevolgtrekking behoeft voort te vloeien, dat een terugkeer tot den vroo- geren toestand der consulaire rechtspraak reeds nu een punt van overweging zou moeten uitmaken. Niet alleen tocli kan de proeftijd der nieuw# orde van zaken bezwaarlijk als afgesloten worden be schouwd maar bovendien is de minister, evenals zijn ambtsvoorganger, de overtuiging toegedaan, dat de regeering te dezer zake zooveel mogelijk in overeenstemming behoort te handelen met de vroegere daarbij betrokken mogendheden. Deze hebben bedoeld denkbeeld nog niet ter sprake gebracht en de Nederl. regeering kan hiertoe het initiatief niet nemen. Hoewel het Fransche ministerie zijn ontslag heeft aangeboden en dit door den maarschalk is aangenomen, heeft het Journal officiel er nog geen melding van gemaakt. De regeering schijnt tot geen ofïïcieele bekendmaking van dat ontslag te willen overgaan zoolang het haar niet is gelnkt een nieuw kabinet samen te stellenteneinde misschien niet ten tweeden male genoodzaakt te zijn terug te komen op haar besluit, want het gaat zeer moeilijk nieuwe titularissen te vinden. De ministers zwerven onophoudelijk heen en weder tusschen Parijs en Versailles, tusschen het Elyseé en den senaat en kunnen nog maar niet verkrijgen wat zij verlangen. Er wordt gesproken over de heeren Léon Say en Waddington, Pouyer Querstier en Daru, maar alles is nog geheel onzeker #n zwevende. De receptie van den maarschalk was Zaterdag weder levendig bezocht, doch niet door zooveel senatoren en kamerleden als de vorige maal; ditmaal domineerde het militaire element. De maarschalk moet weer minder toegevend geneigd zijn en meer overhellen tot d e politique de resistance, waarbij hij rekent op de ondersteuning van den senaat die beden zijn gevoelen over het ministerie zal uitspreken. In de zitting van Zaterdag nl. heeft de heer de Kerdrel (van de rechterzijde) verlof gevraagd de regeering te mogen interpelleeren over de fhaatre- gelen, die zij voornemens is ten aanzien van de door de kamer verordende enquête te nemen. Do heeren Jules Simon, Dufaure en Foucher de Oareil waren van gevoelen, dat een zoodanige interpellatie inconstitutioneel zou zijn en eene schending der wet regelende de betrekkingen tusschen de beide kamers. De voorzitter deelde dit gevoelen niet geheel. Hij had den interpellant, toen deze hem zijn voornemen te kennen gaf, doen opmerkendat indien het zijne bedoeling wa» de regeering t«

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2