Telegraphische berichten. BUITEULAITD. Benoemingen en besluiten* O n d e r w ij s, Kerknieuws, Landbouw. Marine en leger. Rechtzaken, Thermometerstand, Algemeen Overzicht. G. E. de Groot, te Zutfen; L. K. van Loon, te Maastricht; E. de Groot, te Tilburg; 0. Duintjer, te YeendamG. A. I. de Pinto Post, te Tilburg W. G. F. Scbliler, te Zalt-Bommel, en I. Heije, te Hontenisse. pensioenen. Verleend een pensioen van 1534 'sjaars aan C. C. Hnysmans, gewezen leeraar aan de rijks hoogere burgerschool en aan de burger avondschool te Tilburg. eager onderwijs. Vergunning verleend om hier te lande lager onderwijs te geven aan de juffrouwen C. M. Crean, geboren te Knockelly (Engeland); A. C. Deligne, geboren te Gladbach (Pruisen); M, G. Hachman-Breuker, geboren te Gladbeck (Pruisen); M. G. Höges, geboren te Süchtelen (Pruisen); A. M. Klee, geboren te Münsterreifel (Pruisen); F. L. J. Krafft, geboren te Lübeck (Duitschland); D. E. Kuchenbekker, geboren te Granau (Pruisen); M. W. Th. Laufkötter, geboren te Buren (Pruisen); W. K. E. van Lipp, geboren te Cleve (Pruisen); H. S. J. Lohr, geboren te Andernach (Pruisen); M. F. Meynen, geboren te Mülheim (Pruisen); J. Ch. Menting, geboren te Eaesfeld (Pruisen); A. P. W. Nothnagel, geboren te Wesel (Pruisen); F. E. Rausch, geboren te Mettman (Pruisen); J. C. -Ch. G. barones de Roisin, geboren te Ktirenz (Pruisen); M. C. F. H. Schmitz, geboren te Neusen (Pruisen); M. W. E. Schriever geboren te Keulen (Pruisen); M. K. M. Schwab, geboren te Rüdesheim (Pruisen); M. L B. Smets geboren te Over-Pelt (België); M. J. V. Soumagne, geboren te Luik (België); C. E. Spitzbarth, gebo ren te Schwelm (Pruisen); J. Thoennissen, geboren te Selsten (Pruisen); en aan de heeren: C. Rum- mens geboren te Leuven (België); en J. H. Solheid, geboren te Remonval (Pruisen)alsmede aan Eleonore Marthe Caffarel, geboren te St. Jean (Frankrijk), en Johann Kocher, geboren te Mann heim (groothertogdom Baden); aan Lidia Celestina Costabel, geboren te Konstantinopel (Turkije), en Thekla Lewin, geboren te Kleinhammer gemeente Werdohl (Pruisen). kabinet des konings. Tijdelijk opgedragen de waarneming der betrekking van directeur van het kabinet des konings, te rekenen van 16 dezer, aan mr. J. F. Alewijn, secretaris bij dat kabinet. onderscheidingen. Vergunning verleend aan dr. J. J. Hoffmann, hoogleeraar te Leiden, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder le klasse der Albrechtsorde, hem door Z. M. den koning van Saksen geschonken. Aan de polytechnische school te Delft zijn bij den aanvang van den cursus 1877/78 ingeschreven 213 studenten voor civiel-ingenieur, 149 voor architect, 31 voor werktuigkundig ingenieur, 9 voor mijn ingenieur, 16 voor technoloog, 5 voor ijker en 38 voor verschillende studievakkenvan het dus verkregen aantal moet 167 worden afge trokken voor hen, die voor meer dan éen vak zijn ingeschrevenzoodat het totaal getal studenten 303 bedraagt. Het aantal leden van het Delftsehe studenten korps is thans 228. Aan het einde dezer maand zal dit korps de inwijding van zijne nieuw ge bouwde sociëteit Phoenix feestelijk vieren. Hst cijfer der ingeschrevenen aan de instel ling voor onderwijs in de taal-, land- en volken kunde van Nederlandsch-Indië te Delft, voor den cursus 1877/78, bedraagt 94, zijnde 20 meer dan in het vorig jaar. Beroepen te Bruinisse de heer dr. A. Knijper, emeritus-predikant te 'sHage. Uit Grave wordt gemeld, dat in die streken de aardappeloogst, vooral in 'thooge zandige ge deelte, gunstig is te noemen. Zoowel qnaliteit als quantiteit voldoet. Er kwamen dan ook veel schippers die de aardappelen, vaak tot 4 gulden per H. L., opkochten. Duizenden H. L. worden naar elders vervoerd. De prijzen zijn echter op 'toogenblik dalende. Erwten en boonen gaven een goeden oogst. De prijzen zijn dalende, 't Wintervoeder, vooral spurrie, gaf een goede opbrengst. Gras is nog in overvloed voorhanden. 'tVee loopt nog overal in de weide. De prijs van de boter is daardoor niet hoog. Puike quali- teit wordt met een gulden per K. G. betaald. Varkens, die hier zeer veel worden aangelokt, zijn laag in prijs. De veestapel is gezond. Wild, vooral hazen, is nogal overvloedig voorhanden. Bg de korpsen van het leger ontbreken 5 kapiteins en luitenants-administrateurs van kleeding, zonder dat de ontbrekende plaatsen worden aan gevuld. In verband hiermede, gelooft men, flat de opheffing der magazijnen van kleeding bij de korpsen reeds spoedig zal plaats hebben en het geheele leger dan voorzien worden zal nit groote centraal- en garnizoensmagazijnen. Handelsblad Vóór eenigen tijd werd een troepje jongens in de Looierstraat te Amsterdam verrast, terwijl ze bezig waren met dobbelsteenen op de publieke straat om geld te spelen, waarover herhaaldelijk was geklaagd. De politie-agent nam een dei- jongens in arrest, doch de anderen poogden hun makker te ontzetten en dit gelukte, want vóór dat er hulp kwam opdagen, had de agent van een löjarigen jongen een steek in den rug ont vangen, van een ander, onbekend gebleven, een steek in zijn lies en was hem de arrestant uit de handen getrokken op dusdanige wijze, dat hij de kraag van diens jas in zijn hand hield. Tevens was de agent nog bedreigd. Vier jongens stonden verleden week te dezer zake voor deAmsterdam- scha rechtbank terecht en werden gisteren veroor deeld een der beklaagden (de löjarige jongen) tot een cellulaire gevangenisstraf van 9 maanden, twee beklaagden tot een van 2 maanden en de vierde beklaagde ter zake van bedreiging tot een geldboete van ƒ50. De rechtbank van Botterdam heeft den persoon, aangeklaagd van 't houden van een huis van hazardspel aldaar, gisteren deswege tot een maand gevangenisstraf, ƒ200 boete en verbeurd verklaring van de in beslag genomen goederen veroordeeld. De rechtbank nam aan, dat het aangaan van weddenschappon op de ballen van 't potspel hazardspel is en dat de beklaagde dit willens en wetens in zijn koffiehuis toeliet. Woensdag is de behandeling van de zaak der krui.sheeren te St. Agatha tegen den staat der Nederlanden voor de rechtbank te 's Hertogen- boech voortgezet. Deeisehers hebben geconcludeerd tot veroordeeliDg van den staat, om de toegebrachte stooris te doen ophouden en het klooster te hand haven in het bezit der by de dagvaarding omschre ven pereeelen,wyders tot veroordeeling tot vergoeding van kosten, schade en iatressen, door gezegde stoornis en den verkoop en het wegvoeren der boomen reeds geleden of nog te lyden, nader op te maken bij staat, en veroordeeling van de gedaagde in de kosteD. Het antwoord van den .staat is bepaald op 12 December e. k. Naar wg vernemen zullen by de op de a. Woens dag door de „Onderofficiers vereeniging" alhier in het Schuttershof te geven tooneelvoorstelling de burgemeester en de secretaris dezer gemeente, alsmede do officieren en hunne familiën geïntro duceerd worden. Meermalen zoo schrijft men aan het N. v. d. Dag komen in nieuwsbladen berichten voor, dat ooftboomen in den herfst opnieuw bloeien. Men beschouwt dit verschgnsel daö als een teeken van buitengewone vruchtbaarheid en gezondheid van den boom. Het bloeien van ooftboomen in den herfst echter verraadt zooal niet een ziekelij- lien, dan toch zeker een abnormalen toestand. Ook niet-ingewijden zullen dit gemakkelgk begry- pen, want het is verspillen van levenssap; het is toch onmogelijk, dat die bloemen vrucht brengen: de boom zou, in normalen toestand zgnde, die bloemen in de e. k. lente moeten openen, nu is het te vroeg en te vergeefs. Eergisteren is in 't gebouw van kunsten en wetenschappen te Utrecht een vergadering gehouden van vertegenwoordigers van de Christelgke pers. Er is een vereeniging tot stand gekomen van Christelgk-historische journalisten, waarvan tot bestuurders zyn gekozen de heeren J. Wolbers, te Utrecht, J. H. Donner, te Leiden, en A. Brummel- kamp, pred. te Alkmaar. De Athenaeum van 10 November, uitvoerig verslag gevende van W. Vissering's academisch proefschrift, getiteld „On Chinesche Currency Coin and Paper Money" (Leiden, E. J. Brill), zegt daarover aan het slot: „Dr. Vissering heeft de bouwstoffen voor zijn werk ontleend aan Ma Twan-lin 's beroemde encyclopaedic, getiteld „Wan heen tung Kaou" en wij weten niet wie het meest is geluk te wenschen de Chineesche auteur voor het zeer complete overzicht, dat hij gegeven heeft van het onderwerp of dr. Vissering voor zijn bewonderenswaardige vertaling van den Chineesehen tekst." De Zwolsche werkliedenvereniging, die thans ruim 200 leden telt, hield eergisterenavond hare derde jaarlij ksche vergadering. Er werd van November 1876 tot ultimo October jl. voor ruim ƒ8000 aan levensmiddelen en brandstoffen onder de leden verkocht en de kas sluit met een batig saldo van ƒ1071.94, behalve voor nog ongeveer 600 aan goederen, zoodat de zaak alleszins goed werkt. binnenland. Hnlst. Bg de herstemming voor de verkiezing van een lid der provinciale staten van Zeeland zijn uitgebracht 507 geldige stemmen (zgnde 125 meer dan bij de eerste verkiezing). Daarvan verkregen de heeren mr. F. J. Walter, kantonrechter te Hulst, 269 en J. A. van Boven, burgemeester van Ter Neuzen en Hoek, 238 stemmen, zoodat de heer Walter gekozen is. Bij de vorige stemming waren op den heer Wal ter 182 en op den heer van Boven 68 stemmen uitgebracht. 's CJrawenlaage. Benoemd tot hoogleeraar in de wiskunde aan de universiteit te Leiden dr. Lorentz; tot hcogleeraar in de geneeskunde aan de univer siteit te Utrecht dr. Herman Snellen. Ingetrokken de benoeming van d'. Baehr tot hoogleeraar aan de universiteit te Utrecht. Eervol ontslag verleend op verzoek aan den heer de Jonge als adjunct-rijksarchivaris, en hem den personeelen titel verleend van adviseur voor de archiefzaken betreffende de koloniën. buitenland. Brussel. Volgens een particuliere depêche uit Parijs aan de Indépendance beige zou het Fransche ministerie zich nog niet hebben terug getrokken en had de heer de Broglie heden mor gen eene conferentie gehad met eenige leden van de groep der constitutioneelen. 16 Nov. 's av. 11 u. 44 gr. 17 's morg. 7 u. 45® gr. 'a midd. 1 u. 49 gr. 's av. 6 u. 50 gr. i ■iiirpai iiyiuHWi wiii m ii -ui i Mgg-iBnMwwwnriTTiw nrfWWTi»innnrnwrwBfBro»mgMri^WBWi schenen te beklemmen, naarmate zij verder in den gang doordrong. Helaas! zei ze en bekeek meewarig die nissen. Hoe akelig moet het hier binnen zijn! En er zgn geen bloemen, geen kransen, die blijken geven van de liefde van bloedverwanten en vrienden, voor de arme opgeslotenen. Wat wilt ge, mevrouw Mea wordt spoedig vergeten. Het is een uur van de stad af om bier heen te komen. O, daar zijn verdorde bladeren, vervolgde zij, de overblijfselen van een bouquetje? Arme Catherina! riep Gnido uit en bleef staan waar Louise zich bevond. Haro oogen zochten toen het grafschrift en daarop riep zg nitO, ligt hier Catherina Stella Zg bleef onbeweeglijk naar den nis staan kijken als in gedachten verzonken, met de kin in de hand, den elleboog tegen de borst gedrukt en de andere hand slap langs de plooien van haar kleed neerhangend. Guido stond een poos stilzwijgend dit levende beeld der overpeinzing aan te staren en de sombere denkbeelden gissende die haar geest vervulden, trad hg op haar toe en sprak haar op deze wijze aan: Ja, Catherina Stella. Daar ligt zij achter die dunne steenen tnsschen vier eiken planken, Dring door dien muur heen, tuur met de oogen van uw geest door de reten van die planken en gij zult haar zien. Catherina Stella, wier naam zulk een lief onderwerp voer woordspelingen Moge ook al, in politieken zin, de inhoud der noodlottige doos van Pandora over Frankryk zyn uitgestort en het al de rampen en nadeelen der politique de combat ondervinden, de hoop blgft nog over, dat betere tg den zullen aanbreken. Die hoop wordt verlevendigd door hetgeen gisteren te Parijs en te Versailles is geschiednog is er kans dat een vredelievende schikking zal worden ge troffen dat de maarschalk het niet op zijne ver antwoording zal willen nemen zgn vaderland op te offeren aan den coup d'état of de omwenteling. De wgze waarop het ministerie tegen de voor gestelde enquête is te velde getrokken heeft het vermoeden bevestigd, dat het zich van zijn schuld bewust was. Met een vrij geweten toch behoefde het voor geen onderzoek, van welke zgde ook voor de oogen van het land ingesteld, terug te deinzen. Zoodra het dan ook in het debat geslagen was, en het voorstel der enquête was aangenomen, heeft het andermaal zgn ontslag aan den maar schalk ingediend, die het ditmaal heeft aangenomen, met verzoek evenwel dat de ministers de zaken zouden waarnemen tot zoolang hij gereed zal wezen met de vorming van een nieuw kabinet. Wederom bestaat er hoop dat de president der republiek zijn toevlucht zal nemen tot de consti tutioneelen hoewel men hem het voornemen toe schreef zgn nieuwe ministers te kiezen buiten den senaat en de kamer. Niet weinig zal waarschijnlgk tot een dergelijke handeling van den maarschalk bijbrengen een stap, waartoe gisteren door de constitutioneele groep van den senaat was besloten. Zij had nl. 6 harer leden, waaronder de heeren Bocher en Lambert Sainte Croix, naar den heer de Broglie afgevaardigd om hem mede te deelen, dat 31 leden van de constitutioneele rechterzgde hebben besloten ieder votum van ver trouwen jegens het kabinet en een voorstel tot een tweede ontbinding te weigeren, maar de heer de Broglie kon de commissie niet ontvange; waar door echter de beteekenis van het feit niet ver minderd. De heer Bocher zou zich vervolgens naar den maarschalk begeven, om ook hem met dat besluit bekend te maken en hem tevens voor zooveel zijn persoon betreft de verzekering te geven van de toewijding van het rechter centrum. Of dit werkelgk is geschied blijkt evenwel niet. De heer de Parieu heeft gisteren het voornemen te kennen gegeven om in de zitting van den senaat den heer de Broglie te interpelleeren over de gedragslgn die hy voornemens is ten aanzien van het votum der kamer van afgevaardigden te volgen. Hierop zou door den heer Laboulaye worden geantwoord, zoodat men eene voor het kabinet beslissende zitting te gemoet zag, doch daar de ministers hun ontslag hadden aangeboden is waarschijnlijk de interpellatie vervallen althans er wordt geen melding van gemaakt. Het kabinet werd gisteren middag als demissionair beschouwd, terwijl men verzekerde, dat de maar schalk den heer Ferdinand Duval bg zich had ontboden en hem had uitgenoodigd deel uit te maken van een ministerie van mannen, behoorende tot het constitutioneele rechtercentrum. Tengevolge van eene opmerking betreffende de eergisteren gehouden verkiezing voor levenslange senatoren werd gisteren de verkiezing van den heer Grandperret vernietigd, omdat een briefje meer in de bus was gevonden dan het aantal leden dat aan de stemming had deelgenomen. De nieuwe verkiezing is 8 dagen uitgesteld. De vernietiging der verkiezing van den heer Grandperret met 147 tegen 132 stemmen wordt als een gunstig teeken beschouwd. Tot leden van de commissie voor de enquête werden door de afdeelingen der kamer gekozen de was. Hare gouden lokken, die evenals die van Laura, door moderne Petrarca's bezongen, door' een anderen Simon Alemmi uitgeschilderd werden, liggen daar, verward, zonder den natuurlijken glans ten prooi der wormen. Dat ovale gelaat, die blanke huid, die schitterende oogendat alles bestaat niet meer. Herinnert gij u Catherina Stella in haar goeden tijd? Zij werd omringd door aanbidders, ofschoon haar man vreeselijk jaloersch was en altijd dreigde van zich af te bijten. Men noemde Riboceoci als de meest bevoorrechte van al haar ridders, ofschoon Cigala drie duels om harentwil gehad had, hoewel Grandi, met wien men er over sprak, op zijn eigenaardige, geheim zinnige manier zei dat het altemaal praatjes waren. Zij zou nu misschien twee en dertig jaar zijn, als zij nog leefde; en zij ligt reed3 sedert acht jaar hier arme Stella, zonder licht, arme Pleïda, die uit het firmament verdwenen is! Ik kom haar af en toe bezoeken en heb altijd opgemerkt dat zij nooit van iemand een bloem kreeg, zij die er zooveel ontving op haar verjaardag, den 19en Mei Geen van al haar aanbidders komt hier op haar graf weenen, zelfs hij niet die een wond in het hart voor haar ontving, die na veertig dagen weer genezen was, en toch stonden ze altijd alle maal onder haar loge in de komedie, bereid om eiken blik op te vangen, dien zg gedachteloos in het rond sloeg, of zij stonden op de wacht onder haar venster om het oogenblik waar te nemen dat zij de zonneblinden liet openzetten. (Woröt vervttyü.) hem aankeek en een traan in zijn oog zag blinken. Ik zend een groet aan een vriend, aan den meester. Deze, mevrouw, was groot en nederig. Men heeft een monument opgericht voor zijn verstand; maar niet voor zgö hart, dat nog veel grooter was. Arme, vereerde vriend! Toen hg leefde hadden ze hem kommandeur gemaakt, men luisterde naar ieder zgner woorden, en beschouwde het als een groote eer hem een eind weegs te mogen vergezellen; maar een longontsteking heeft een einde gemaakt aan al die bewondering, aan al die hulde. Die hulde en die bewondering zgn verzameld en afgedaan in dit marmer; alleen de liefde beweert niet haar schuld betaald te hebben aan de zeldzame goedhartigheid welke dien man tot een vertrooster der bedroefden, een voorzienigheid voor de ongelukkigen maakte. Want die man, mevrouw, is arm gestorven ineen bijna leeg huis al wat hg bezat gaf hij aan de armenzijn groote invloed, dien hij voor zich zeiven had kunnen doen gelden, werd altijd aangewend tenvoordeele van anderen, Wees dan niet zelfzuchtig, sprak Louise aangedaan, en vergun dat ik ook mijn hand op die roos leg om mij in den geest aan te sluiten aan uw liefdecijns. Nu hebt gij mij door uw woorden bewezen dat hier niet alles leugen is, zooals gy eerst gezegd hadt. Heb ik dat in bepaalden vorm uitgesproken Neen zeker niet. En wat beteekent mijn aanden ken dan nog? De deugden van dien man leven in mgne herinnering als een flauw beeld van het verledene. Ik, die hem als een vader heb liet gehad, leef zonder hem, en voel niet eens behoefte om hem bg mij te hebben, De anderen, ik meen de goeden, lezen zijn werken, maar voelen geen behoefte om den sehrgver levend te. begroeten. Zg komen hier bg toeval, beschouwen met eerbied zijn graf, en gaan daarna uit eten, de een mis schien een weinig somber gestemd door het bezoek aan het verblijf der dooden, maar zonder het zich iets minder goed te laten smaken. Dat is de dood, mevrouw en dat is het leven Zij liepen een poos stilzwijgend voort, daar beiden over het onderwerp na te denken hadden. Daar vlak bg was een deur die langs een breede wenteltrap toegang tot de bovengalerg verleende. En daar liet Guido zgn patient naar boven klimmen, teneinde haar de vermoeienis van het lange stijgen in de open lucht te besparen. Op het laatste portaal bevond zich de ingang tot een van die galerijen, die met den Latijnschen naam van columbarium bestempeld worden. Het bestaat uit een lange reeks van open nissen in de zijmuren, waarin de kisten geplaatst worden en die daarna met een steen gesloten worden, waarop het grafschrift en nommer (geplakt wordt. Het columbarium is de somberste vorm voor den dood. Mevrouw Argellani kwam, door den dokter geleid, in de benauwde lucht van hot columbarium en voelde haar hart ineenkrimpen bij het gezicht van het lage gewelf, van die muren die haar

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2