BUITeNLANP. Telegraphische berichten. Rechtzaken, Verkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand. Staten-Generaal. Algemeen Overzicht. verslag geplaatst, waaraan wij het volgende ont- leenen. Vóór 6 jaren werd deze school door de toen bestaande vereeniging „Geloof, werkzaam in de liefde", opgericht bij gelegenheid dat het groot scheepvaartkanaal van Groningen naar Delfzijl gegraven werd. Nadat dit werk gereed was is zij verplaatst naar Vierhuizen en vervolgens naar de groote werken te Zoutkamp. Met uitnemend succes heeft de school al dien tijd gewerkt. Maar nu is dezer dagen het werk te Zoutkamp voltooid en daar het volk vertrok, werd van zelf de school ontvolkt. De commissie heeft onderzoek ingesteld naar eene goede gelegen heid bij andere werken, die nog onder handen zijn, maar het eene werk was bijna afgeloopen; bij een ander werk was te weinig volk, terwijl op eene andere plaats het volk-te veel verstrooid woonde. Zoo is er dan op dit oogenblik geen enkele geschikte plaats om deze nuttige werkzaam heid voort te zetten, zoodat de commissie geoor deeld heeft, dat haar taak vooreerst afgedaan was, en besloot zij dus de polderschool tijdelijk op te heffen. De commissie heett enkel lof voor den hoofdon derwijzer, den heer P. J. Westerhof, die zich meesterlijk van zijn taak heeft gekweten. Bij do geschiktheid om met die menschen om te gaan, heeft hij met veel zelfverloochening ijverig gear beid. Do ontwikkeling en beschaving is on der hen aangevangen en menig goed zaadje in de jeugdige harten gestrooid. Gedurende die 6 jaren hebben meer dan 500 polderkiuderen bij afwisseling de school bezocht en daarvan hebben zeker 300 zooveel vorderingen gemaakt in lezen, schrijven en rekenen, als voor hen dringend nood zakelijk is. In de Bijbelsche geschiedenis waren zeer velen vergevorderd; terwijl van sommigen naar waarheid kon gezegd worden, in de aardrijks kunde, meetkunde, vaderlandsche en algemeene geschiedenis, natuur- en taalkunde niet onervaren te zijn. Maar ook werden die allen aan orde en tucht gewend. Is het voor een onderwijzer steeds moeilijk deze in de school te bewaren, dubbel waren de moeilijkheden bij die kinderen, daar de opvoeding in huis zoozeer wordt verwaarloosd, dat ieder doet wat hem zelf goed dunkt. En toch kan de commissie getuigen, dat de heer Westerhof steeds uitnemend orde en tucht wist te handhaven. Tevens betuigt de commissie haren dank aan allen, die door kleinere of grootere giften den last in deze hoogstnoodige zaak mede gedragen hebben- In üe zitting van tiet ïta-ntoiagex-ectxt to "MAd.- delburg van 13 Nov. zijn de volgende personen veroordeeld D. v. B. en J. d. R., beide te Arnemuiden, wegen» het tusschen zonsonder- en opgang niet vertoonen van een helder wit licht op een visch- sloep, in een vaarwater ten anker liggende, ieder in eene geldboete van tien gulden of een dag gevangenisstraf. J. L. en P. J. B., te Gapinge en te Serooskerke, wegens het zonder opzicht laten loepen van vee op een buurtweg onder Vrouwepolder, ieder in eene boete van /T of een dag gevangenisstraf. L. S, te Middelburg wegens het als voerman van een rijtuig niet steeds blijven bij zijne paarden binnen den bebouwden kring der gemeente Zoute- lande, in eene boete van 3 of 1 dag gevange nisstraf. Naar wij vernemen hebben in de laatste dagen in verschillende vischwaters in deze en naburige gemeenten onderscheidene diefstallen van paling plaats gehad. De dader of daders zijn niet bekend. De windwijzer van het stadhuis te Veere, en drukte hem op het hart om toch goed zorg te dragen voor haar, die haar dierbaarder was dan hare oogen (een phrase die men bezigt sedert de lijden der Romeinen en die alle kracht verloren heeft, evenals alle oude phrases) en daarop vertrok mevrouw Perrotti met haar fraaie kapsel, wierp Louise nog een kushand toe en deed alsof zij een traan wegpinkte. Mevrouw Argellani had dit bezoek met niet minder kracht doorstaan dan die van de martelaren, die zich het hart lieten uitrukken zonder een krc. t te slaken. Dat zij niet geheel bewnsteloos was geworden, zou men kunnen aanhalen als een bewijs van de overwinning, welke de eenvoudige inspanning der wilskracht kan behalen, zonder hulp van buiten af. Haar geestkracht had haar het hoofd omhoog doen houden en een glimlach op haar lippen gelatenhaar geestkracht had haar de" woorden „Mijn goede Aurelia" Ingegeven, waartoe haar hart stellig geen verlof had verleend. Maar zoodra mevrouw Perrotti weg was barstte zij los met een kreet: „'tis leelijk, 'tis leelijk!" deed een poging om op te staan, als wilde zij zich onttrekken aan de flauwte die zij voelde naderen, maar zij viel weder achterover en bleef bewusteloos liggen. Gelukkig was Guido bij haar en kon haar met al de hulpmiddelen zijner kunst bijstaan. Het huis stond op steltende kameniers deden dit, de tuinman deed dat en Toontje deed niets, maar voorstellende een groot driemastschip, is in den hevigen storm van Zondag op Maandag jl. afge waaid en deerlijk beschadigd op een achterplaatsje nabij het stadhuis gevonden. De keizerin van Duitschland heeft het „gou den kruis voor 40jarige trouwe diensten" toegekend aan Agneta Mathilda Schrader, geboren te Gilde- haus bij Benthein, sedert 40 jaren dienstbode bij de firma Johannes Muller, Kalverstraat te Am sterdam. Niet het Houtmans-mouument, maar de hoofd commissie voor het Houtmans monument is nog in leven. Zij heeft aan verschillende bladen doen weten dat haar van eene onthulling van het gedenkteeken in Juli 1878 te Gouda niets bekend is. De koopman in gouden en zilveren werken, Hubrecht Witkam, te Goes, reist het platteland af met een kast, waarin allerlei sieraden zijn geborgen. Vrijdag jl. bevond hij zich te Borsselen en nam daar zijn intrek in de herberg van Jan Rottier, wien hij des avonds zijn kast met kost baarheden ter bewaring gaf, goed gesloten met twee sleutels. Toen hij Zaterdag morgen zijn naars opende, vermiste hij talrijke kleinodiën en terstond begaf hij zich naar den majoor-titulair der rijks veld wacht P. Verdouw te Heinkenszand, om er aangifte van te doen. Deze bewerkte, dat de justitie uit Middelburg spoedig overkwam en een instructie begon. Men vond bij de huiszoeking niets; maar de verdenking viel algemeen op de herbergierster. Op een aanwijzing van Verdouw, die de 14 jarige herbergiersdochter met een emmer van den waterput had zien komen, begaf men zich echter naar dien put en haalde daaruit weldra een vrouwenzak op met al de vermiste voorwerpen, ter waarde van ruim 400. De 14-jarige Elisabeth bekende terstond, dat zij den diefstal had gepleegd en 't haar moeder had meegedeelddeze loochent dit evenwel. Het meisje is [zooals wij reeds in het nommer van jl. Dmsdag in ons blad gemeld werd] gevankelijk naar Middelburg overgebracht, Vad Gisteren morgen te 11 uren heeft te Amster dam met militair eerbewijs en dus onder den gewonen toevloed van nieuwsgierigen, de teraarde bestelling plaats gehad van den gepensioneerden kapitein van het O. I. leger de Geer Boers. Eenige officieren van dat leger bevonden zich op het kerkhof. De schoonbroeder van den overledene, die op vermoeden ran vergiftiging, mee de vrouw van den kapitein, iu hechtenis was genomen, is gisteren op vrije voeten gesteld. Gisteren morgen tegen 6 uren was de brand in de Spuistraat te Amsterdam gebluscht. De stoomspuit werkte tot 4 uren. De brand bleef beperkt tot de turf. Toen de brandweer met het spuiten door de gehakte gaten geen voldoend resultaat verkreeg, maakte zij een bres in den steenen muur van het naastgelegen pakhuis, en geraakte zoodoende dichter bij het vuur. Het pakhuis zelf heett niet veel schade. Of de Bour gognewijn, die in den kelder van het perceel Ter Goes ligtwaterschade heeft bekomen, zal het onderzoek moeten leeren. Omtrent het gebeurde op de Brouwersgracht deelt het Handelsblad mede, dat het ontbrekende knipmes (de overledene had er vier) in den zak van een broek is teruggevonden. De daad schijnt dus te zijn geschied met een ander mes, dat niet behoorde aan den heer Kets. In de aangifte van overlijden wordt zijn dood toegeschreven aan verbloeding, ten gevolg© van een halswonde, welke, ofschoon het vermoeden van zelfmoord niet is uitgesloten, ook door moord kan zijn veroorzaakt. Justitie en politie blijven in deze zaak voortdurend onderzoeken. Gisteren heeft weer een langdurig verhoor aan het Amsterdamsche politiebureau der vijfde sectie plaats gehad. Vóór ongeveer 7 jaren is op de algemeene begraafplaats te Laren in N.-Holland ter aarde besteld hét lijk van iemand, die een zelfmoord had gepleegd en om die reden niet mocht begraven worden op de begraafplaats der Roomsch-katholieke gemeente, waartoe de overledene behoorde. Vóór het was al veel dat zij de kat niet zat te streelen of paternosters te prevelen. Laurenti zorgde voor alles en wist zich stipt te doen gehoorzamen. Op die wijze had de k.vaal, van den aanvang aan door een verstandigen wil bestreden, geen tijd om de patient zoo geheel te overmeesteren als den vorigen keer en dus was de schrik het ergste. Maar ik behoef u niet te zeggen in welk een gemoedsstemming Guido zich bevond. De woorden der liefderijke vriendin hadden hem de oogen geopend en die oogen dwaalden voortdurend van het gelaat van mevrouw Perrotti naar dat van mevrouw Argellani en lazen den verborgen zin der woorden zoowel op het gelaat van de vrouwelijke beul, als op dat van haar slachtoffer. De namen Roccanera en Percy hadden de zieke geschoktde bezoekster had daarbij geglimlacht en was niet van het onderwerp afgestapt. Niets was aan de aandacht van Laurenti ontsnapt. De vijand was er. en het was degeen, die mevrouw Porrotti genoemd had: dat zei hem zijn hart, dat zei hem de ontroering der zieke en dat zeï hem nog duidelijker de boos aardigheid, die tusschen de liefdevolle woorden van mevr. Perrotti doorschemerde. Wordt vervolgd.) eenigen tijd had de familie van den overledene zich, onder overlegging van een attest van den geneesheer, dr. van Hengel, dat de zeltmoord in een aanval van waanzin had plaats gehad, gewend tot den aartsbisschop van Utrecht, met verzoek alsnog verlof te geven om het lijk van den zelf moordenaar over te brengen naar de begraafplaats der R. k. gemeente. Nadat het bedoelde verlof door den aartsbisschop was gegevan en de burge meester de noodige toestemming had verleend tot overbrenging van het lijk, heeft deze plaatsgehad, echter zeer tegen den zin van een aanzienlijk deel der R. k. bevolking van die plaats. Niettegenstaande in de Zondag gehouden gods dienstoefèning in de R. K. kerk mededeeling was gedaan van bet door den aartsbisschop van Utrecht verleende verlof en van de reden, waarop dat gegrond was, heeft des avonds een troep van wel 300 personen, dreigende en tierende, de afsluiting van de begraafplaats verbroken, de kist met het lijk opgegraven en weder naar de algemeene begraafplaats teruggebracht. Naar men verneemt, is van het een en ander procesverbaal opgemaakt en zal eene vervolging tegen de bedrijvers van hef. feit, waarvan de meeste bekend zijn, worden ingesteld. (II. Ct.) - Omtrent de ongeregeldheden te Norderney wordt nader gemeld, dat de schade aan den heer van Oterendorp toegebracht 1800 bedraagt. Er zijn thans 21 personen gevankelijk naar Aurich gevoerd en daarbij schijnt het voorloopig te zullen blijven. De heer van Oterendorp is met zijn gezin naar Norden vertrokken en bestuurt zijue zaken uit Norddeieh. Alle inwoners van Norderney, vissckers, kooplieden, handwerkslieden, in een woord alle menschen van zaken zullen nadeelige gevolgen van het gebeurde ondervinden. BINNENLAND. 's ÊJravenlïage. Bij het heden alhier gehou den examen voor eandidaat-notarissen is o. a. als zoodanig toegelaten de heer E. Pot, van Vlissingen. 's ©rawenhage. Nog benoemd tot leden der Nederlandsche hoofdcommissie voor de in 1878 te Parijs te houden tentoonstelling de heeren van Lier, kanselier bij het Nederlandsche gezantschap te Parijs, en van Kempen te Voorschoten. Benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere bur gerschool te Utrecht dr. F. Seelheim, thans leeraar te Middelburg. De Staats-courant maakt bekend, dat de uitvoer van granen uit de Zwarte zee en de zee van Azof is verboden. Bij de openbare verpachting, voor den tijd van 14 jaren, üer ab h. 58 A. 87 c.A. bouw- en wei land, behoorende tot het legaat vun wijlen den heer Jacobus Dekker, bemaakt aan de kerk en armen der herv. gemeente te Zierikzee, op 12 dezer, is daarvoor in diverse perceelen uitgeloofd de aanzienlijke jaarlij ksche pachtbom van 5802,87 j, zijnde ruim 53 per 41 A 68 e.A. dooreen ge rekend, terwijl bij vorige verpachting van dit bouw- en weiland de totale pachtsom bedroeg 4585.96. De tegenwoordige verpacüting heeft dus 1216.9H meer dan de vorige opgebracht. 13 Nov. 's av. 11 u. 47 gr. 14 's morg. 7 u. 42 gr. 's midd. 1 u. 52 gr. 's av. 6 u. 49 gr. CURASAO EN ARUBA. In het antwoord van den minister van koloniën op het afdeelingsverslag der tweede kamer betref lende hoofdstuk IX der staatsbegrooting, komt over den nood op de West-Indische eilanden o. a. het volgende voor Blijkens een bericht van den gouverneur van Curasao van 7 Juli jl. was, tengevolge van het mislukken van den oogst, door aanhoudende droogte en gebrek aan werk, de nood onder de mitigcgoede volksklasse op Aruba zeer hoog ge klommen. Tot leniging daarvan heeft het koloniaal bestuur mals doen verstrekken aan hen, die niet in staat waren in hun eigen onderhoud te voorzien en daarbij tevens doen wijzen op de gelegenheid, die er voor velen bestond 'om, door tijdelijke emigra tie naar Bonaire, werk te verkrijgen in de zout- pannen van particulieren. Door 's ministers ambtsvoorganger werd de gouverneur gemachtigd om met het verstrekken van het hoog noodige voedsel aan de noodlijden den voort te gaan. Het rapport van den gouverneur, dd. 28 Sept. jl. betreffende de ramp, welke op den 23en te voren Curagao en Bonaire heeft getroffen, wordt bij 's ministers memorie gevoegd. Het bevat geen nieuwe bijzonderheden van eenig aanbelang. Den gouverneur is op verzoek de vereischte machtiging verstrekt om de noodige uitgaven te doen voor werkzaamheden en herstellingen, welke geen uitstel kunnen lijden, zoowel in het belang der algemeene gezondheid als ter voorkoming van grooter onheilen en tot het verleenen van hulp aan de noodlijdenden, om te verhoeden dat zij van gebrek omkomen. De zitting der Fransche kamer gisteren moge belangrijk zijn geweest, zij heeft zeker niet aan de verwachtingen van het publiek beantwoord. De heer Roger Marvaise bracht verslag uit over de door den heer Leblond voorgestelde wijzigingen in het reglement van orde, en besloot met de conclusie tot aanneming eener resolutie, volgens welke een lid, dat tot de orde wordt geroepen met inschrijving daarvan in het procesverbaal, gedurende 14 dagen zijne schadeloosstelling zal missen en zal worden gestraft met uitsluiting van de zittingen gedurende twee dagen. De afgevaar digde die zich tegen dien maatregel mocht verzetten zal naar een afzonderlijk daartoe te bestemmen lokaal worden overgebracht. De cen suur heeft tengevolge gemis van schadeloosstelling gedurende eene maand, benevens drukking en aanplakking van het proces-verbaal ten koste van den gestrafte. Nadat besloten was dit voorstel dadelijk te behandelen, trok de Bonapartistische voorvechter Paul de Cassagnae er tegen te velde en vroeg waarom men niet liever het reglement van de Conventie weder invoerde, welks verkeerdheden men toch den vorigen dag in practijk had willen brengen door een voorstel tot onderdrukking van den president der republiek en van den senaat? De spreker en zijne vrienden zouden nog wel aan andere maatregelen tegenstand biedenzij zijn volstrekt niet voornemens de beraadslagingen der kamer te verhinderen, maar zij zullen het monarchale beginsel trachten te doen eerbiedigen door alle middelen die zij daartoe kunnen aanwenden. Het voorstel werd aangenomen met 303 tegen 39 stemmen. De heer Leblond bracht het rapport uit over het voorstel van den heer Albert Grévydat rapport concludeert tot aannemingniemand zeide de rapporteur kon onderstellen, dat de conclusie anders zou luiden. Gedurende zes maan den was de werkzaamheid van een der groote machten in den staat geschorst geweest, terwijl aller lei onverdiende beschuldigingen en beleedigingen tegen haar waren gericht om de herkiezing der oude leden te verhinderen. Men heeft zich niet ontzien de industrie te ruïneeren, een verkeerde pressie uit te oefenen, de practijk der oificieele candidatuur te herstellen. De enquête heeft ten doel licht daarover te verschaffen. Ook deze zaak werd terstond behandeld. De legitimist Baragnon zeide dat men in de af- deelingen zijn best had gedaan om mannen als de heer Léon Renauld die als lid van het linkercentrum was aangewezen om voor alle groe pen der linkerzijde het woord te voeren te bekeeren. De andere hadden revolutionaire plannen in het bloed. Hij hoopt nog een deel der kamer te bekeeren en wilde althans het land voorhouden, dat het voorstel betreffende de enquête zoo niet een revolntionnair, althans een gevaarlijk karakter heeft, want men Kaa geen eaqudte iuBtrflcn aoiidor een wet, en de kamer kan alleen geen wet maken. Op grond daarvan beschuldigde hij de kamer dat zij de rechten van het uitvoerend gezag en van den senaat wil schenden. De voorgestelde enquête is, volgens hemonwettig en revolutionair in beginsel, hatelijk in hare uitvoering. De eenige rechter door do constitutie ingesteld is de senaat en men schendt reeds een van diens rechten nl. het onderzoek. Daarenboven is de eiseh tot het instellen eener enquête een antwoord aan hem, die beloofd heeft zijn ambtenaren te zulien be schermen, terwijl hij den steun heeft van den senaat, maar men wil den senaat niet tot rechter hebben. Na nog eenige scherpe beschuldigingen besloot hij zijne rede met de conclusie dat de senaat en de president der republic^, die het recht en de macht aan hunne zijde hebben, de constitutie die door de kamer bedreigd wordt moeten doen eerbiedigen. 't Is dus duidelijk, dat de legitimisten er niet voor zouden terugdeinzen het leger in 't werk te stellen tegen de kamer. De Indépendance beige heeft echter de opmerking gemaakt, dat de regee ring niet op het leger kan rekenen. Het voorstel der enquête werd door den heer Léon Renault die volstrekt niet bekeerd scheen te zijn verdedigd op grond dat de kamers altijd het rechHW^n enquête hebben gehad. Hij verweet aan de ministers een groote pressie op de ambtenaren te hebben uitgeoefend en den maar schalk in den verkiezingsstrijd te hebben gecom promitteerd. De minister van bimoenlandsche zaken zal heden antwoorden. In den toestand is dus nog geen verandering gekomen. Eergisteren morgen heeft de president der republiek aan de ministers medegedeeld dat hij, met het oog op de heftige beschuldigingen waaraan zij in de kamer blootstaan en die op de geheele regeering betrekking hebben, hun ontslag niet kon aannemen en hen daarom verzocht hunne betrekking te blijven waarnemen. Bij dit bericht wordt nog gevoegd, dat er geen sprake is geweest van een ministerie-Buffet of van een ministerie-Daru. De geheele uitslag der herstemmingen voor de generale raden is thans bekend. De republikeinen hebben daarbij 17 zetels gewonnen; bij de eerste verkiezing bedroeg hun aanwinst 118, zoodat zij in het geheel 135 zetels hebben veroverd. Plevna zal waarschijnlijk weldra door Osman Pacha worden verlaten, en wel op bevel van den grooten krijgsraad te Konstantinopel, waar men vreest dat hij gebrek aan levensmiddelen en mu nitie zal krijgen en zijn linie van retraite geheel zal worden afgesneden. Mehemed Ali Paeha zal naar Orkhanie oprukken om Osman Pacha den aftocht gemakkelijker te maken.

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2