N°. 270, 120® Jaargang. 1877: Donderdag 15 November. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s met 'uitzondering van Zon- en Feestdagen? Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent, Advertentiën i 20 Gent per regel. Geboorte- Tronw- Doodberichten enz.van 1—7 regels 11,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte? Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Laffits C°. te Brussel en Parijs. Middelburg, 14 November, FEUILLETON„ DE OLM EN DE KJJVI0P, Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Het Handelsblad bevat een opstel over het tarief der notarissen. Het besluit met den wensch dat de notarissen, naar aanleiding der klachten die in de laatste jaren herhaaldelijk gere zen zijn, van zelf tot inkeer komen en slechts zoodanige leden in hunne broederschap toelaten zullen, die zich streng aan het tarief honden. Gebeurt dat niet, dan zou het Hbl. aanbevelen de notarissen te benoemen, evenals de kanton rechters, tot rijksambtenaren met eene vaste be zoldiging en een zekere percentage van de rechten die zij voor de schatkist innen. Belangrijker dan deze wenschen van het Hid: delsblad. schijnt de volgende mededeeling die het blad onlangs over dit onderwerp uit Noord- Holland ontving: „Ons belastingstelsel, zooals het thans is, wat betreft hypotheek en overgang van vaste goederen, zal een der oorzaken van verderf voor onze rijke, welvarende streek zijn. Onze boeren konden ver hooging van grondbelasting, inkomstenbelasting, alles dragen, zoo slechts die wetten veranderd werdenIk zie ze als een kanker knagen aan de welvaart dezer streken. Vooral de kleine grond bezitter (d. i. die bijv. niet vier of vijf boeren plaatsen ieder van f 80,000 bezit) wordt er allengs door geruïneerd. Óndanks alle welvaart voor het oog, gaat Nnnrrl-Holland achteruit, èn hypotheek èn overgangsrecht én notariaat werken sterk mede tot dien achteruitgang. „De wet op het notariaat is niet minder een oorzaak van achteruitgang voor onze landbouwers, 't Is ontzettend zooveel als die heeren verdienen dikwerf op éen avond zooveel als een hoogleeraar aan een universiteit in een half jaar of een inspec teur voor het onderwijs in éen jaar. Er zijn er, wier jaarlijksche inkomsten op 20,30, ja 40 duizend gulden kunnen geraamd worden. Wie f 4000 'sjaars verdient, klaagt dat hij niets heeft; wie f 8000 verdient, wordt niet medegerekend als iemand die het wèl heeft." Aan het hoofd van het Vaderland vindt men een reeds gisteren medegedeeld bericht als volgt bevestigd „Ten gevolge van zijn verkiezing tot lid van de tweede kamer der staten-generaal zal de heer mr. H. Goeman Borgesius aftreden als hoofdredacteur van „Het Vaderland." Hij zal, als zoodanig, wor- 19. EEN YEEHAAL TAN ANTON GIÜLI0 BAEBILI. Uit het Italiaansch.' XII. Vervolg.) Men snoet hem in de komedie zien zitten en de armen over de balustrade steken om uit alle macht te applaudisseeren! Van komedie gesproken, Louise! Weet ge wel dat we zulk een goede eerste chanteuse hebben, wat Percy ook van haar zeggen mag? Verbeeld u dat er onlangs op een avond bij mij over dat onderwerp wezenlijk een dispuut is geweest. Bianca verzekerde, en met recht, dat zij zeer schoon is; Percy hield vol dat het niet waar was en raad eens waarom Ik geef het u in tienen te raden. Ik weet het nietbracht Louise uit. Ja, ik begrijp dat ik het u zal moeten zeggen. Percy wilde niet toegeven dat de prima donna schoon was omdat zij niet de oogen, noch het haar, noch het profiel van Bianca had, en daarmede had hij zijn zaak gewonnen. Hij is heel geestig, Percymaar om u de waarheid te zeggen, hij vermaakt mij dikwijls, maar bevalt jnij nooit. den opgevolgd door den heer mr. A. Greebe, thans burgemeester van Zaandam." Wij kunnen natuurlijk-niet beoordeelen in hoe verre de werkzaamheden, aan het lidmaatschap der tweede kamer verbonden, den heer Borgesius nopen zijne tegenwoordige betrekking neder te leggen. Oppervlakkig gezien, zouden wij meenen dat de bemoeiingen van den redacteur van een groot politiek dagblad en'die van den volksver tegenwoordiger genoeg overeenkomst hebben, om beider gelijktijdige waarneming door denzelfden persoon, zooals men dat in het buitenland zeer dikwijls ziet, zonder nadeel voor een der beide betrekkingen, te veroorloven. Maar betreuren zouden wij het, indien het „ten gevolge" in bovenstaande mededeeling, dat wij herhaald vinden in het bericht van het bedanken van den heer Greebe voor de candidatuur te Haarlem, den zin had, dat de twee betrekkingen uit anderen hoofde onvereenig baar worden geacht. Het ware, naar onze meening, zoowel voor de tweede kamer als voor onze dagbladpers nuttig geweest, wanneer deze zich in den boezem van gene vertegenwoordigd had gezien. De pers zou er in aanzien door gewonnen hebben, wat ten onzent voor haar nog altijd geen weelde zou zijn. De volksvertegenwoordiging zou er meer recht- streeksche voorlichting omtrent de stroomingen der publieke opinie aan te danken gehad hebben, wat haar in meer dan een opzicht te pas zou kunnen komen. Met 1 Januari a., worden de zetels van de rechtbank en het kantongerecht alhier overgebracht naar het voormalig hofgebouw, hetwelk voortaan den naam zal dragen van „het goreohtogesonw te Middelburg." De Standaard, bekend om hare nauwkeurige kennis onzer kiesdistricten, omschrijft het nieuwe wetsontwerp tot wijziging der kiestabel, waarbij de districten Goes en Winschoten verdubbeld, Amsterdam en Botterdam elk met éen lid vermeer derd en Hilversum en Zevenbergen nieuw ingesteld zullen worden, als volgt: „Waarschijnlijk berekend op éen liberaal voor Amsterdam, éen voor Botterdam, éen voor Zeven bergen, éen voor Winschoten: samen vier; éen conservatief voor Hilversum, en éen triple-alliantie- man voor Goes." Herhaaldelijk komen bij den gemeenteraad van 's Gravenhage aanvragen in om restitutie van betaalden hoofdelijken omslag van aanzienlijke ingezetenen, die een gedeelte van het jaar elders doorbrengen, en daar ter stede een dikwijls geheel Mevrouw, wat scheelt er aan voelt gij u niet wel riep Laurenti, sprong van zijn stoel op en naderde mevrouw Argellani, die hij tot nu toe oplettend aangekeken had. De zieke voelde inderdaad dat hare krachten haar ontzonken en om dit niet te laten blijken had zij de leuning van de canapé gegrepen, ten- einde rechtop te kunnen blijven zitten; maar hare oogen verrieden maar al te duidelijk wat er in haar gemoed omging. 'tls niets.... 'tis niets antwoordde zij en wees hem met de hand af. De warmte hinderde mij. O, mijn arme Louise! gilde mevrouw Perrotti, en wrong de handen. Wat zullen we nu beginnen, dokter? Het venster zoo ver mogelijk openen!,— antwoordde Laurenti; daarop wendde hij ziehtot Louise en zeiKom mevrouw, wees bedaard, het. zal zoo weer over zijn. Voel welk een frissehe lucht er binnen komtIk heb u al meermalen gewaarschuwd dat gij niet in een dichte kamer moogt zitten en eergisteren heb ik u reeds berispt dewijl gij mijn raad niet opge volgd hadt. Er was geen woord van waar; maar Guido had alles opgemerkt en geraden welk een wreed ver maak die liefderijke vriendin hier kwam scheppen. Hij wilde dat er voor de plotselinge ongesteldheid van mevrouw Argellani een natuurlijke oorzaak zou bestaan, in de oogen dier vrouw, die zoo rijk was aan schoonheid en venijn. gemeubileerde woning behouden, waardoor zij toch blijven deelea in al de voordeelen van een goed georganiseerden publieken dienst. Die aanvragen worden steeds toegestaan, omdat de wet van Juli 1865 niet toelaat andere bepalingen op dat punt in het leven te roepen, en het begrip van hetgeen men in de bestaande wet onder het woord hoofd verblijf heeft te verstaan, tot zeer uiteenloopende opvattingen aanleiding geeft, zoodat de feiten waarop de aanvragers zich beroepen zeer moeielijk te controleeren zijn. Bij de bestaande onzekerheid hoe te handelen en geleerd door dure lessen der ondervinding, bij langdurige processen opgedaan, meent de gemeenteraad dat aan dien toestand van onbillijkheid een eind moet komenover de jaren 187276 bedroeg de som dier restitutie toch gemiddeld f 6000. De gemeenteraad zal zich nu met een adres tot den koning wenden, om eerbiedig te verzoeken zoodanige wijziging te brengen in de wetgeving op de plaatselijke belastingen als naar 's konings oordeel zullen kunnen leiden tot opheffing der bedoelde bezwaren. Het ontwerp van dat adres is door B. en W. bij den raad ingediend. {DU.) De kiesvereeniging Vrijheid en Orde te Harlin- gen heeft als candidaat voor de tweede kamer gesteld den heer mr. A. Kerdijk met 26 stemmen; de heer de Boo verkreeg 12 stemmen. De Asser courant kan met zekerheid mededee- len, dat de heer mr. H. J. Smidt, mochten er kiezers zijn die hem tot hun candidaat voor de tweede kamer wilden stellen, zoodanig mandaat niet zon aannemen. Te 's Hertogenbosch is in den leeftijd van 53 jaren overleden, de heer F. W. van Opstall, sedert 1° April 1873 hoofdingenieur van den waterstaat in het 6e distriet van Noord-Brabant. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Nederlandsch-Indie door middel van het stoomschip Drenthe, van de Botterdam- séhe Lloyd, waarvan het vertrek uit Botterdam op den 17e" November a. is bepaald. Behalve voor Batavia zal er met deze gelegen heid mede eene brievenmaal naar Padang worden verzonden. De gedrukte stukken en monsters van koopwaren behooren uiterlijk in den avond van den 16en November en de brieven den volgenden dag 's morgens vóór 10 uren te Botterdam aangekomen te zijn. {St. ct.) Van de brievenmalen aan boord van de Fran- Of zij zieh door het verzinsel van Laurenti liet misleiden, kan ik niet zeggen; oogensehijnlijk nam zij het voor goede munt op en vond er aanleiding in voor allerlei vermaningen, opdat haar lieve Louise toch zou luisteren naar de raadgevingen van iemand, die het zoo goed met haar meende en hoopte haar heel spoedig hersteld te zien. Jifaar de jonge maD, die voor anderen den schijn wilde bewaren, verraadde zich zeiven op de meest ondoordachte manier. De ongerustheid, die uit zijne oogen en gebaren sprak, was veel grooter dan die welke, zelfs in veel erger omstandigheden, een gewone huisdokter aan den dag zou kunnen leggen, zelfs al was hij de intiemste vriend zijner patient. Gewoonlijk ontstelt of agiteert zich de volgeling van Esculaap niet bovenmatig, daar hij te veel aan allerlei aandoeningen gewoon is maar Guido was als verslagen, zag doodsbleek en indien mevrouw Argellani daar niet op de canapé ge legen had, met glazige oogen en machtelooze ledematen, zou men hem wel voor den zieke hebben kunnen houden. O zoo! dacht mevrouw Perrotti, en zag hem van ter zijde aan. De dokter is van zijn stuk geraakt! Men behoeft mij niets wij» te maken. Kijk nu die onschuld, die wegkwijnde van verdriet over de ontrouw van Percy en, naar men zei, reeds een brandstapel voor zich zelve wilde laten oprichten, gelijk de koningin van Karthago. Haar eigenliefde zal gekrenkt geweest zijn, dat spreekt van zelf; maar de sehe pakketboot Parana, den 20™ September jl. van Bordeaux vertrokken, zijn, bij het stranden van dit vaartuig op de kust van Brazilië, slechts die bestemd voor Bio de Janeiro en Buenos Ayres, met uitzondering van eenige zakken met druk werken en monsters, gered kunnen worden. De correspondentie gesloten in de brievenmalen voor Bahia en Montevideo ging daarbij geheel verloren. {St. ct.) In het tijdperk van vier weken, 7 October tot 3 November 1877, zijn, blijkens ingekomen ambts berichten, door longziekte aangetast: in Zuid- Holland 20 runderen; in Utrecht 1 rund; in Friesland 16 runderen. Totaal 37 runderen.] In het vorige tijdperk van vier weken waren 46 runderen door die ziekte aangetast. pensioenen. Bij koninklijk besluit is o. a. pen sioenen verleend, ten laste van den staat, aanï J. Craaijogewezen hoofdonderwijzer te Scherpe- nisse (Zeeland), ten bedrage van ƒ567 'sjaars. kabinet des konings. Op de meest eervolle wijze ontslag verleend aan mr. W. baron van Heeckeren van Keil, op zijn verzoek, als directeur van het kabinet des konings, met dankbetuiging voor de zeer getrouwe en hoogst gewichtige diensten, door hem in die betrekking den koning en den lande bewezen. marine. Op zijn verzoek eervol uit den zee dienst ontslagen, de luitenant ter zee 2e klasse o. B. a. vau oaenoruggen. onderscheidingen. Vergunning verleend aan den voor den dienst in Indië bestemden soldaat E, A. Sondervorst, van het koloniaal werfdepót, tot het dragen van de Fransehe medaille voor het deelne men aan de expeditie in Mexico. Vergunning verleend aan G. Suyckerbuyk, koopman te Batavia, tijdelijk in Nederland verblijf houdende, tot het aannemen der versier selen van ridder eerste klasse van de hertogelijk Saksische Ernestinische huisorde, hem door den hertog van Saksen-Coburg-Gotha geschonken. Bij het te Delft gehouden examen voor mid delbaar onderwijs voor de akte M1 (lijnteeke nen) zjjn vijf van de elf geëxamineerden geslaagd, waaronder onze stadgenoot de heer L. M. den Hollander. De commissie voor de polderschool in de provincie Groningen heeft in de Standaard een trooster is een knappe jongen, op mijn woord. Ik wed dat Percy, als hij hem ziet, in toorn ont steekt; want hij is een ijdele dwaas en verbeeldt zich dat alle vrouwen naar hem moeten smachten en hij kan niet gelooven dat iemand, die hij in den steek heeft gelaten, haar troost bij een ander zoekt. Die Koccanera heeft hem in haar zak, en als hij dat merkt, hetgeen niet lang meer kan dnren, dan zal hij' genoeg het land hebben. Wel welnu heb ik wat om Maandag over te praten. Maar eerst moet ik het aan eene vriendin gaan vertellen; hier heb ik toch niets meer te doen. Toen zij deze alleenspraak geëindigd had stond ze op om heen te gaan. Als gij mij noodig hadt, of ik u van dienst kon wezen, zou ik nog wat blijvenmaar ik ben eigenlijk maar tot overlast, lieve Louise en uw goede dokter en Toontje zullen wel alles doen om u deze voorbijgaande ongesteldheid te boven te doen komen. Is het niet waar dokter, dat het niets te beteekenen zal hebben Zeker mevrouw, een weinig lucht, wat be weging, dan komt alles weer in orde. Daar ben ik waarlijk blij omriep zij uit. Vaarwel dus, Louise; houd goeden moed. Als ik morgen een oogenblik tijd heb kom ik eens kijken of gij weer geheel beter zijt en anders zal ik den knecht sturen om naar u te vragen. Dank u, mijn goede Aurelia, antwoordde Louise en stak haar haar hand toe, tot we- derziens Zij sprak nog een paar woorden met den dokter

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 1