BUITENLAND. Telegraphische berichten. Oorlogsberichten. Zeetijdingen. Handelsberichten. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. Graanmarkten enz. A*rfjzen van effecten. De verdediger eindigde met de opmerking, dat absurde wetten als die van 1815 schadelijk zijn en veel kwaad stichten, dat zij niet bijdragen tot handhaving en bevordering van het prestige van het gezag. Moge, zeide hij, het nieuw ingestelde ministerie van waterstaat, handel en nij verheid ons spoedig van deze en andere monstrueuss wetten verlossen, dan zal het later niet meer noodig zijn dat een buitenlandseh gezagvoerder, wegens over treding er van vervolgd, hier een verdediger moet komen zoeken. Het openbaar ministerie bestreed in zijn repliek het door den gemachtigde gezegde omtrent keuro- manie. Moge voor dergelijke bewering misschien in andere gevallen eenige aanleiding zijn, hier is dit volstrekt niet het geval. De politie ambtenaren hebben alleen gehandeld op last van hoogere auto riteit. Eu wat de door pleiter als slecht gequ ilificeerde wet betreft, zoolang zij bestaat, moet zij worden toegepast, ook al is er misschien reden voor het hooger bestuur om haar in te trekken. Overigens herhaalde de substituut-officier dat de wet van 1815 alleen eene politiewet is ter voorkoming van ongelukken, hetgeen hij aantoonde uit de art 1 en 31—35 die» wet De aansprakelijke persoon is de schipper of be velvoerder, blijkens art. 103 van het politie-reglement voor het kanaal door Walcheren van 1872 (Stbl. no. 97), hetwelk bepaalt dat zij, krachtens art. 35 der wet van 1815, op de boete van f 500 verplicht zijn dadelijk bij aankomst in de haven aan den sluismeester opgaaf te doen van de hoe1 veelheid buskruit ot vuurwerken die zij aan boord hebben, onverschillig of het voor eigen gebruik dan wel voor den handel is bestemd. De eerbied voor de wet van den beklaagde, waarop de verdediger zich beroepen heeft, beduidt voor het openbaar ministerie uiet veel, want al mocht de eiecutie van een vonnis tegen den beklaagde misschien eenige moeilijkheid ople veren, als hij gewoon is op Antwerpen te varen zou die executie toch niet zoo heel bezwaarlijk zijn. Op de vraag: wat is de uiterste wacht? luidt volgens het O. M. het antwoord: de eerste post bij aankomst. De meening dat vervoer van kruit, niet in tonnetjes verpakt, niet strafbaar zou zijn, kan hij niet deelen, en overigens persisteerde hij bij zijn genomen requisitoir. De verdediger van den beklaagde merkte bij zijn dupliek op, dat hij niet geweten heeft dat de door de politie ingestelde vervolging is geschied op hooger last. Overigens erkende hij, dat de wet van 1815 eene politiewet is, maar men mag haar niet uit breiden de wet ziet alleen op vervoer, en niet op in- en uitvoer. Art. 27 doet zien dat ook art. 35 alleen op vervoer van buskruit doelt. In art. 35 is niet aangewezen wie de aangifte moet doen. Van gene zijde is aangevoerd dat volgens art. 103 van het politiereglement voor het kanaal door Walcheren de schippers of bevel voerders, krachtens art 35 der wet van 1815, tot die aangifte verplicht zijn. Als het gezegde waar is dat bedoeld art. 103 van het kon. besluit van 1872 eene aanvulling is der wet van 1815, dan zou dit volgens pleiter in strijd zijn met de wet, want eene wet mag door een koninklijk besluit niet uitgebreid worden. Voorts bleef hij er bij, dat door de afschaf fing der convooien en licenten ook de in art. 35 bedoelde „uiterste wacht" vervallen is. Waar dus niet is aangewezen de persoon die de aangifte moet doen en de plaats waar zij ge schieden moet, acht hij eene veroordeeling onmo gelijk, en daar de interpretatie der wet is geschied bij koninklijk besluit, wat niet mag, is z. i. de bij dagvaard aan het feit gegeven qualifieatie niet juist. In de wet is nergens sprake van „patronen." Hij persisteerde mitsdien bij zijne genomen conclusie tot vrijspraak en ontslag van rechts vervolging. De uitspraak is bepaald op a. Maandag. Te Wolfaartsdijk is den 4en April van dit jaar eene zangvereeuiging opgericht, genaamd „Ons Genoegen", welke echter, tengevolge der verflauwde belangstelling, thans weder opgehouden heeft te bestaan. Dagelijks worden in verschillende oorden des lands nieuwe afdeelingen van „Eigen hulp" opgericht. Die welke Zaterdag te Bergen op Zoom tot stand kwam, telt 61 leden. Ook te „Doetin- chem en omstreken" is in de vorige week eene afdeeling opgericht. Te Gouda heeft een manslag plaats gehad onder de volgende omstandigheden. Zekere Bot terop, van beroep sleeper, had twist met zijne vrouw, voor wie een buurman partij trok. Botterop bracht den man, in drift ontstoken, een slag toe, zoodat dezen de pijp, die hij in den mond had, door het verhemelte drong. De dood volgde kort daarop. Gisteren werd de stedelijke tentoonstelling te Amsterdam van kunstwerken van levende meesters gesloten. Zij werd in het geheel door 12778 personen bezocht. Het grootste aantal personen dat haar op een dag bezocht was 640. Vroegere schilderijen-tentoonstellingen werden aanmerkelijk talrijker bezocht. Onder den naam van „Teut" zal te Am sterdam een weekblad verschijnen in de Duitsche taal, gewijd aan Deutsches Leien und Welen in Bolland.''' De eenige annexatieplannen, die in de bedoeling liggen, zijn op abonnés gericht, zoo leest men in het prospectus, en alle polemiek tegen Nederland of bespreking van Nederlandsche toe standen is streng uitgesloten. Te Kralingen werd Zaterdag avond te onge veer 11 uren bij eene weduwe ingebroken. De weduwe met haar zoon waren als naar gewoonte in hun kaaskraam op de Markt te Botterdam. De eehtgenoote van den zoon was to huis. Door een- ruit in te slaan, hebben de dieven de woning weten binnen te komen. De vrouw, in hoogst zwangeren toestand verkeerende, viel tengevolge van den schrik bewusteloos op den grond, en de dieven hebben daarvan gebruik gemaakt om de vrouw in den kelder neêr te leggen. Daarop hebben zij de lade der kast opengebroken en daaruit, benevens eenig zilver, eene geldswaarde van 325 ontvreemd. Opmerkelijk is het, dat juist een jaar geleden onder nagenoeg dezelfde omstandigheden bij deze weduwe hetzelfde is voorgevallen, zonder dat men de daders heeft kunnen opsporen. Gisteren namiddag omstreeks IJ uur werd ontdekt dat uit den derden zolder van het pakhuis „Ter Goes", in de Spuistraat te Amsterdam, rook wolken sloegen. De brandweer bevond bij onder zoek dat in eene zeer groote hoeveelheid tnrf, welke op dezen zolder was opgestapeld, een gedeelte smeulende was, maar met geen mogelijkheid was te ontdekken waar de eigenlijke kiem van het vuur zich bevond. De rook op den zolder was zoo verstikkend, dat een knecht en een paar brandwachts nagenoeg bewusteloos naar beneden moesten worden gebracht. Een andere brand wacht, die zich onmachtig gevoelde, viel van de trappen, toen hij zonder geleide poogde naar be neden 'te komen. Tegen half vier, nadat wederom drie brand wachts, door den verstikkenden rook bedwelmd, van den zolder waren afgevoerd, gelukte het de brand weer toegang te verkrijgen tot den zetel van het vuur; door de gehakte gaten en door de beide spuiten werd nu krachtig water gegeven. Hoe lang het zal duren eer alle gevaar voor versprei ding, door het wegnemen van elk smeulend element, zal zijn geweken, is raoeielijk te zeggen. Het drama dat op de Brouwersgracht te Amsterdam is voorgevallen, is nog altijd niet opgehelderd. De vrienden en bekenden van den heer Ketz, den overleden onderdirecteur van het rijkstelegraafkantoor, houden staande dat hij zich niet om het leven gebracht kan hebben. Van den anderen kant ontbreekt voor het stellig bewijs van een moord nagenoeg alles. De zaak blijft das raadselachtig. Uit Monaco wordt gemeld, dat aldaar gedu rende de maand October jl. ongeveer 14000 vreemdelingen zijn aangekomen, een veel grooter aantal dan in dezelfde maand van het vorige jaar, zoodat het seizoen glansrijk is geopend. Den 3eu en 4en November jl. werden schitterende feesten gegeven op St. Charles-dag, de patroon van den tegenwoordigen prins Cüarles III. Alles was even luisterrijk en alle feestelijkheden, van den mast die voor het paleis van den prins voor de volksspelen werd opgericht, tot het vuurwerk dat door Ruggiezi persoonlijk op het fort Antoine werd afgestoken, werd alles door den prins zelf bekostigd. De treinen van Nice en Menton hadden meer dan 3000 vreemdelingen op een dag aangevoerd en een kleine stoomboot, die dien dag drie reizen maakte, bracht telkens 100 nieuwsgierigen mede. Waarschijnlijk is nooit een zoo reusachtig bouquet vervaardigd als Vrijdag op de stedelijke groenmarkt te Berlijn is gemaakt. Bij een hoogte van 5 voet had het een omvang van 12 voet; de inhoud bestond dan ook uit groenten van allerlei aard die tegenwoordig aan de markt zijn. Het bouquet was gekroond met een groote witte kool, waarop een kleine roode kool was gestoken verder volgden gele, witte en roode wortelen, mangelwortelen, bloemkool, savoye kool, Brusselsche kool, radijs, peterselie-wortel, uien, appelen en peren, terwijl groene kool en spinasie de plaats van blade ren innamen. Dit reuzenbouquet was bestemd om nog dien avond aan een komiek te worden aangeboden bij gelegenheid van zijn benefiet. BUITENLAND, Londen. Daily News meldt, dat, naar uit Bucharest verzekerd wordt, de Turken jl. Zondag hun aanval vernieuwd hebben op de positie, die door Bobeleff veroverd is. Het resultaat is nog onbekend. Ronstantinopel. Particuliere depêches mel den dat de Russen den ll"n dezer hun aanval op Erzeroum herhaald hebben. De uitslag is nog niet bekend. Cettinje. De Montenegrijnen rukken voor waarts. Zij veroverden het fort, dat Antwari beheerscht. 12 Nov. 's av. 11 u. 47 gr. 13 's morg. 7 u. 45 gr. 's midd. 1 u. 52 gr. 's av. 6 u. 50 gr. Gisteren is de bom in de Fransche kamer losge barsten. Nadat nog twee secretarissen waren benoemd, verklaarde de voorzitter de kamer voor geconstitueerd en aanvaardde hij zijne betrekking met een korte redevoering. In de eerste plaats betuigde hij zijn dank voor zijne benoeming, en beloofde dat hij zal trachten te voldoen aan de gewichtige taak en de aansprakelijkheid hem daardoor opgelegd, evenals de kamer door haar gematigdheid en vastberadenheid zal beantwoorden aan de hare, overtuigd als zij is, dat zij gesteund wordt door den wil van het land. De minister van financiën legde de begrooting voor 1878 over, de minister van buitenlandsche zaken eenige wetsontwerpen en eindelijk de beer Leblond een voorstel tot wijziging van het reglement van orde, teneinde zoodanige betreurenswaardige feiten als in de laatste zittingen der vorige kamer zijn voorgevallen, te voorkomen. Voor dit voorstel werd de urgentie verleend. Het woord was nu aan den heer Albert Grévy, die den strijd tegen de regeering opende met eene resolutie van den volgenden inhoud „Daar gedurende de verkiezingsperiode de wetten zijn geschonden om een onwettige pressie op de kiezers uit te oefenen, en het schandaal der officieele candidatuur zich voor de oogen van het land heeft ontwikkeld op een wijze waarvoor de bewerkers verantwoordelijk zijn, moeten al die ongeoorloofde en strafwaardige feiten in een docu ment worden bijeenverzameld, teneinde hun aard te leeren kennen en de herhaling er van te voorkomen. „Een zoodanige maatregel is te meer noodzakelijk omdat bet kabinet zich verzet tegen den wil van het land. „Daarom zal eene commissie van enquête worden benoemd om alle feiten die op de verkie zingen betrekking hebben, te onderzoeken. „Zij zal van de meest uitgebreide volmacht worden voorzien en aan de kamer zoodanige resoluties voorsteilen als zij zal nuodig achten." Voor dit voorstel vroeg de heer Grévy de urgentverklarmg, daar bij het noodzakelijk, achtte om zoo spoedig mogelij k het debat te openen over de officieele candidatuur, welker veroordeeling en brandmerking het land verwacht. Er zijn zeide hij feiten gebeurd waarvan het publiek geweten eischt dat eene herhaling zal worden voorgekomen. Iedere andere wijze van procedeeren zou in dit oogen blik illusoir wezen, omdat de schuldigen de agenten zijn van het ministerie, dat in functie blijft. Het land verwacht, dat de kamer rekenschap vraagt van hen, die gedurende vijf maanden, Frankrijk behandelden als een veroverde provincie. Het land heeft zijn plicht gedaan, de kamer moet de hare doen. Onmiddelijk verklaarde de hertog de Broglie, dat de regeering zich vereenigde met de urgentie. De regeering wenscht, dat de beschuldigingen tegen haar ingebracht in het ware licht zullen worden gesteld. Indien zoo vervolgde hij het oogenblik zal zijn gekomen om de commissie samen te stellen, zal de regcering misschien minder partijdige rechters eischen dan die welke men haar aanbiedt. Zij ziet de enquête met meer vertrouwen te gemoet dan zijdie zich eenigen tijd geleden zonder mandaat hadden meester gemaakt van het gezag, want daardoor zal de vreemde theorie worden veroordeeld, dat twee door de constitutie ingestelde machten zich onmiddellijk zouden moeten buigen voor de derde. De urgentie werd verleend en de zitting terstond geschorst, teneinde de afdeelingen in de gelegenheid te stellen het voorstel van den heer Grévy dadeljjk te behaudelen. Waartoe dit alles zal leiden is een raadselhet is onmogelijk uit den chaos van verschillende berichten en beschouwingen eenige bepaalde conclu sie te trekken, maar een feit is het, dat de toestand ongunstiger is geworden. L'horizon est trés orageux seinde gisteren avond een correspondent van l'Indé- pendance beige uit Parijs, en werkelijk schijnen donkere wolken zich samen te pakken boven de hoofdstad van Frankrijk. Steunende op de meer derheid van den senaat, en de inblazingen van clericalen, Bonapartisten en legitimisten heeft de maarschalk alle constitutioneele en parlementaire beginselen zoo hij er ooit eenig begrip van heeft gehad over boord geworpen en is bij besloten zijne politiek te handhaven. Misschien zullen de heeren de Broglie c. s. aftreden om plaats te maken voor anderen die dezelfde beginselen zullen zijn toegedaan als de tegenwoordige ministers, zoodat de toestand in geen enkel opzicht zou verbeteren. Van de herstemmingen, die eergisteren in 77 districten ter verkiezing van generale raden moesten plaats hebben, was gisteren de uitslag van zeven bekend, die alle ten gunste der republiek waren uitgevallen en waarbij deze drie nieuwe zetels had gewonnen. Het land gaat dus voort de poli tiek der regeering te veroordeelen. Het nieuws uit de overige Europeesche landen is heden onbeduidend. Omtrent den toestand te Konstantinopel en de pogingen tot revolutie aldaar zijn geen Dadere ophelderingen ontvangen, doch het is bevestigd, dat de Turksche troepen den 9™ voor Erzeroum weder een klein voordeel hebben behaald toen zij een aanval der Bussen hebben afgeslagen. Men betwijfelt echter of de Turken in Armenië weder offensief zullen knnnen optreden omdat alle beschikbare hulptroepen naar Bulgarije worden gezonden. Zaterdag is het aangekondigde „autonome tarief" in de kamers te Pesth en te Weenen inge diend. De officieuze Pesther Lloyd had den inhoud er van reeds den vorigen avond medegedeeld, wat aanleiding heeft gegeven tot verwij ten jegens de regeeritig die daarop niet heeft geantwoord. Intusschen wordt gemeld, dat het tarief noch aan de Hongaren, noeh aan de Oostenrijkers, noch aan de protectionisten, noch aan de voorstanders ran het vrijhandeissteisel voldoet, en ook te Berlijn een onguostigen indruk heeft gemaakt, zoodat er alle vrees bestaat dat het doel hetwelk de regeering er mede voorheeft: een tijdelijke regeling zonder eenige internationale quaestie te préjudicieeren, er niet mede zal worden bereikt. Over den slag by Deveboyun op 4 November jl. meldt generaal Heimann de volgende by zonderheden. De strijd duurde van des morgens 9J tot des avonds 6i uur en werd door het omtrekken van den vijandelijken linkervleugel en het doorbreken van het centrum beslist. Het voornaamste deel van het succes hadden de regimenten Elisabethpol, Erivan en Tiflis. De vijand vluchtte in de richting van Erzeroum en hare omgeving, terwijl regen en sneeuw een spoedige vervolging verhinderden. De Russische troepen overnachtten in de op den vijand veroverde posities. Als tropeeën van dien dag werden 40 kanonnen veroverd; 8 officieren en meer dan 300 soldaten zijn gevangen genomen, buitengewone hoeveelheden van patronen en geweren werden buit gemaakt Van Russische zijde bedraagt het verlies niet meer dan 30 staf en opperofficieren en soldaten die gewond werden. Daily Telegraph deelt omtrent deuzelfden slag nog mede, dat de betere strategie der Russen hen de overwinning heeft verschaft. Zij hadden in den vorigen nacht 45 bataljons tegenover het Turksche centrum in hinderlaag gelegd; nadat daarop de Turken door het voortrukken der Russische cavalerie uit hun verschansingen waren gelokt wierpen die 45 bataljons zich met woede op de Turken en brachten hen enorme verliezen toe. De Turken waren in de grootste wanorde naar Erzeroum gevlucht. Husni Pacha, de onder-kommandant van Kars, heeft den 28e" October jl. een brief van generaal Loris Melikoff ontvangen, waarin de stad binnen 24 uren wordt opgeëischt. Alle officieren tot den rang van majoor werden in een krijgsraad bijeengeroepen en met eenparigheid van stemmen werd besloten aan de sommatie niet te voldoen en te verklaren, dat de vesting tot het uiterste zou worden verdedigd. Generaal Leonhardt heeft volgens berichten uit Bucharest, Wratza genomen en daarbij ver scheidene wagens met levensmiddelen buit gemaakt. De verliezen der Russen waren gering. De Politische Correspondenz meldt, dat de prins van Montenegro den 10™ dezer Antivari heeft aangevallen. Zondag had men de kanon- nade zelfs te Cattaro gehoord. Volgens een officieel telegram uit Rogot was den 8en in den Chipkapas tusschen beide partijen een kauonnade geleverd. Het stoomschip F. Caland is heden morgen te half acht uur, nadat door opzetting van het water de noodige diepte verkregen was, uit het voordok in het droge dok alhier gehaald. Te Hellevoetsluls kwam 12 dezer binnen de stoomboot Kinghorn, vanLeith, die eerst op den droge van den Nieuwen waterweg aan den grond bad gezeten doch afgesleept was en daarna weer in het Bokkengat aan den grond kwam. Van Ylissingen vertrokken het stoomschip Maas, gezagv. v. d. Hoeven, naar New-York, met de navolgende passagiers: 2' klasse de heeren V. Schwarzschild, S. Maas, mejuffrouwen L. RömsrJ F. Hahne, C. Kühlzer, A. Kessler; de heeren L. Dietz, vrouw en 3 kinderen, F. Bauer; 3" klasse 35 personen. Te Vlissingen binnengekomen de Engelsche stoomboot Constance, gezagv. Thomas, van Cardiff met steenkolen. Rotterdam, 13 November. Ter markt van beden waren aangevoerd 894 runderen; 203 vette, 7 nuchtere kalveren; 984 schapen; 456 varkens; 347 biggen; runderen le qual. 85; 2« qual. 70, 3' qual. 54; kalveren le qual. 105; 2' qual. 85; schapen 90 cent. Vlissingen 13 November. Boter per kilogram 1.25 a f 1.16. Eieren f per 104 stuk». Amsterdam, 12 N»t. 13 N«r. Nederl. Cert. Werk. schuld. 2* pet. 64| 644 Certific. dito dito .3 tnriJL. dito «Ut» dito .4 100 i 100^ Aand. Handelmaatschappij- 5 1031 dito exploitat. Ned. Staatssp. 108| 108 Loten stad Rotterdam. 3 101| 101* dito dito Amsterdam 3 102 102 BelglS. Cert. bij Rothschild. 24 60|

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3