schotten ter verbetering van wegen zullen worden verleend, ter elfder ure het beginsel uit te maken of men de voorkeur moet geven aan grint of aan keiwegen. Toen subsidie is verleend voor een keiweg van Oostburg naar St. Marguerite, en van Waterland- kerkje naar Waterland Oudeman, is over dat beginsel volstrekt niet gesproken omdat al de leden overtuigd waren dat alleen keiwegen voor die verbindingen bruikbaar waren, en is derhalve toen subsidie ver leend voor keiwegen. Op voorstel van den voorzitter worden de alge- meene beraadslagingen gesloten en wordt het amende ment van den heer Pompe in stemming gebracht. Het wordt met 35 tegen 3 stemmen verworpen. Vóór stemden de heeren: Vis, Pompe van M eerder- voort en Vader. Alsnu wordt overgegaan tot de behandeling der on derdeden en in de eerste plaats van het voorstel sub 1 tot het verleenen van een rentelocs voorschot van 30,000 aan burgemeester en wethouders van St. Kruis tot keibestrating van den weg uit de kom dier ge meente naar Aardenburg. De heer Vis wenscht te vernemen of er ook toe zicht op den aanleg van de nienw te maken wegen wordt gehouden van de zijde van gedeputeerde staten. Spreker meent, dat het niet wenschelijk is zoo maar de vrijheid te laten om te bestraten zooals de aanvra gers zullen goedvinden. Hij vraagt dit, voornameniijk met het oog op den weg AardenburgSt. Kruis, waarvan de bestrating geprojecteerd wordt met een soort keien, die in de af deeling algemeene afkeuring vonden. De heer 1'. I>. van Citters antwoordt hierop dat de ingenieurs van den waterstaat en de opzichters van de wegen voortdurend met het toezicht belast zijn. Tot geruststelling van den heer Vis kan hij dezen mede- deelen, dat in een schrijven van den hoold-ingenïeur wordt gezegd, dat hij met die keien bekend is en die bruikbaar vindt. Indien die heeren van den water staat overtuigd zijn, dat die keien zonder bezwaar kunnen worden aangewend, mits gekeurd, dan meent spreker dat er van deze zijde geene bedenkingen tegen kunnen worden gemaakt. Er zijn verschillende soorten van die keien en voor de bestrating te Mid delburg heeft men er van gebruikt die echter zeer slecht voldaan hebben; wellicht dat de minste van de drie a vier soorten die bestaan, geleverd waren. De heer Vis verklaart dat hg, staat makende op het volgens gedeputeerde staten te houden toezicht van- wege den hoofd-ingenienr, mag vertrouwen dat de stof goed zal zijn en dan kan hij er verder in berusten. Alleen meent spreker er op te mogen wijzen hoe wenschelijk, om latere reclames te voorkomen, het is te zorgen dat de weg goed en deugdelijk worde gemaakt. De heer P. 1>. van Citters verklaart, dat de hoofd ingenieur niet bepaald over deze aanvraag is gehoord, maar bij leveringen ten behoeve van de provincie in het bestek voor de aanstaande driejarige aanbesteding van de provincie die fluge keien heeft toegelaten. Hij merkt voorts nog op dat na goedkeuring van het bestek de keien ook nog behoorlijk worden gekeurd. In stemming gebracht wordt pant 1 van het voorstel aangenomen met 36 stemmen tegen 2. Tegen stemden de heeren Pompe van Meerdervoort en Vader. Thans komt in behandeling punt 3 van het voorstel tot het verleenen van een renteloos voorschot aan den gemeenteraad van Glinge. Daar niemand hierover verlangt het woord te voeren, wordt het in stemming gebracht en aangenomen met 35 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren: Pompe van Meerdervoort, Heijse en Vader. In behandeling komt eindelijk het voorstel van gedeputeerde staten betreffende pant 2, strekkende om geen renteloos voorschot van f65,000 te verleenen aan eene commissie bestaande uit gecommitteerden van verschillende gemeenten en waterschappen tot keibe strating van den weg loopeade van den weg Halst Walzoordenover den Tas- en Platten dijk door de Hengstdijksche straat en bet dorp, langs den molen en het Vogelfort, tot den grintweg te Rapenburg. De voorzitter ontvangt een amendement van den heer Hombach, strekkende „om het verzoek van de commissie tot verbetering van den weg van den pro vincialen grintweg van Hulst naar Walzoorden over Hengstdijk naar Rapenburg in te willigen." Dit amendement wordt voldoende gesteund en komt mede ln behandeling. De heer Blombach zegt, dat, zoo hij zich verheugd heeft over de beslissing der staten in de laatste ver gadering genomen om nog hulp te verleenen voor den aanleg van wegen daar waar die hulp noodig is, evenzeer betreurt hij hetdat gedeputeerde staten een voorstel hebben gedaan tot het verleenen van slechts gedeeltelijke hulp. Het besluit der staten op voorstel van gedeputeerde staten was, om onder de verbetering van wegen op te nemen die genaamd St. Kruis, Clinge en Hengstdijk; gedeputeerde staten wijken er van af, door hun nader voorstel om Hengstdijk er van uit te zonderen, en brengen als motieven daartoe aan 1» Omdat deaanvrage door eene commissie geschiedt. 2« Omdat zij twee verbindingswegen betreft. Beide motieven zijn als ongeldig te beschouwen, tal van besluiten sedert 1862 genomen, wettigen de aanvraag door eene commissie gedaan in den vorm zooals deze is geconstitueerd, de committanten zijn alle mandata rissen van de daarbij betrokken gemeenten Hontenisse, Hengstdijk en Stoppeldijk, van de polders Hengstdijk, Lamzwaarde, Paultsspolder en Stoppeldijk, behoorlijk gemachtigd om te voldoen aan de eischen gesteld tot het verkrijgen van renteloos voorschot, waarvan de bewijstukken bij het adres zijn overgelegd. Tbt voorbeeld diene eene aanvrage door gelijksoor tige commissie in 1863, weg Hulst naar de Paal, en ten zelfde jare Hulst naar het Zaamslagsche veer, in 1872 weg Oostburg naar St. Margriete, welke drie aan vragen zonder bedenkingen zijn aangenomen. En wat nu het 2« punt tot voorstel van weigeren betreft, uithoofde dat de aanvrage 2 verbindingwegen aanduidt, is mede in tegenspraak met besluiten door provinciale staten genomen. Waaronder eene aanvrage van af het Zaamslagsche Veer naar den havenpolder, met twee zijtakken naar den weg Hulst Walzoorden, en een zijtak naar Rapenburg (zonder bedenkingen aangenomen). Wijders eene aanvrage van Brouwershaven voor den weg van den Schenderswerg tot aan de Zuiddgksche Poortdam, eene in 1863 van Oud Wolfaartsdijk, Heeren, Oost Nieuwlande, Westerlandsche, Westkerke en Nieuw Sabbinge poldersbeide geweigerd uithoofde van slechts gedeeltelijke daarstelling van gemeenschap en gemis aan aansluiting. Spreker meent genoegzaam te hebben aangetoond het onbillgke in het voorstel van gedeputeerde staten gelegen, om de aanvrage van Hengstdgk te ontraden, het is te meer de commissie vreemd voorgekomen als onbevoegde aanvragers beschouwd te worden, daar in de correspondentie van af Juli tot September met gedeputeerde staten ter dier zake gevoerd nimmer blijk van onbevoegdheid is gegeven. Provinciale staten zullen in deze te beslissen hebben of zij al af niet gevolg willen geven aan hun geno men besluit, o m voor den weg Hengstdgk evenzeer als voor die van St. Kruis en Clinge renteloos voorschot te verleenen.

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 19