Benoemingen en besluiten, Kerknieuws. Kunstnieuws. Marine en leger. Rechtzaken. Koloniën. flen leverancier de bestellingen inschrijvenmen behoeft daar slechts op te geven hoeveel en wat men verlangt. Dagelijks worden de bestellingen in de bestelhuizen opgenomen, bijeenverzameld en zoo spoedig mogelijk uitgevoerd. De aflevering geschiedt a contant, dus betaling bij het te huis bezorgen. Dat de steenkolenverkoopers deze instelling met leede oogen aanzien behoeft geen betoog. Dit kan echter geen reden wezen om ons terug te houden, maar moet integendeel een spoorslag zijn om de werkzaamheid van Eigen hulp ook op andere levensbehoeften toe te passen. Wanneer men eenmaal, na rijp overleg en met overtuiging, zich vereenigd heeft met de beginselen die aan Eigen Hulp ten grondslag liggendan behoort men ook niet terug te deinzen voor de toepassing dier beginselen, wanneer men ondervindt dat men daardoor in botsing zal komen met andere belan gen. Die beginselen nogmaals uiteen te zetten-en te verdedigen, mag overbodig geacht worden: de Middelburgsche courant wijdde daaraan reeds een uitvoerige beschouwing in hare nommers van den 8« en 4en Juli jl. Slechts zij hier herinnerd dat die beginselen, kortelijk samengevat, aldus kunnen omschreven worden: Zekerheid der levering van goede waar, zonder vervalsching, tot welke het eigenbelang en de concurrentie den kleinhandelaar kunnen verleiden. Inkoop en levering a kontant en afschaffing der week-, maand-, kwartaal-, of jaarrekening, én die voor den verkooper en den verbruiker even verderfelijk zijn. Verdeeling der winst, die thans door den klein handel behaald wordt, onder hen wier inkomsten niet ruim genoeg zijn om toe te laten dat anderen op hunne kosten leven, _wanneer de diensten, der kleinhandelaars, op anifere wijze verricht kunnen worden. Verbreking van het monopolie, dat de kleinhan del, door zich aaneen te sluiten en zich onderling te verstaan, zich thans op vele plaatsen weet te verschaffen. (Men denke slechts aan de bonden van bakkers en vleeschhouwers). Ongetwijfeld zal men, bij het iu toepassing brengen dezer beginselenmet vele, ten deele onvoorziene moeilijkheden te strijden hebben. Maar evenals die elders overwonnen zijn, kunnen ze ook hier over wonnen worden. Wie zich rekenschap geeft van het beginsel, waarvoor hij werkt, laat zich door bezwaren niet licht terughouden. staatscommissie:». Op verzoek eervol ontslag ver leend aan mr. J. P. E. Tak van Poortvliet, minis ter van waterstaat, handel en nijverheid, als lid, tevens voorzitter der commissie, belast met het afnemen der examens voor de aanstelling van leerling consuls, onder dankbetuiging voor de dien- Bten door hem in die betrekking bewezenen in zijne plaats benoemd mr. C. J. F. Mirandolle, lid van de tweede kamer der staten-generaal te Haarlem. ministerieels departementen. Benoemd tot kamer bewaarder bij het departement van waterstaat, handel en nijverheid, J. Brasser, thans bode bij het departement van binnenlandsche zaken. burgemeesters. Herbenoemd, met ingang van 18 dezer, tot burgemeester van Ternenzen en Hoek J. A. van Boven, en met ingang van 30 dezer tot burgemeester van Stavenisse C. Dorst Lz. Door dr. P. H. Sugenholtz jr., predikant te Amsterdam, is in een brief aan den Amsterdamschen kerkeraad der N. H. gemeente, de aanleiding uit eengezet, waarom hQ met 1 Februari 1878 zijn ambt nederlegt. reisavonturen. De ontdekking van een laatsten gulden in een vestjeszak, was een vriend, een landgenoot, dien hij onderweg ontmoette. De kleermakersrekening kon best gelden voor een ontmoeting met roovers, die hem uitplunderden. En zoo ging het voort. Zijn vader las het, lachte er over en zond nog eenige duizende franken aan zijn zoon, om wezenlijk op reis te gaan. Het verhaal was gekruid met geestigheden, schrandere opmerkingen en bescheiden bespiege lingen. Mevrouw Argellani, die eerst verstrooid geluisterd had, werd oplettend, gaf zich over aan den invloed van nieuwe gewaarwordingen en reisde met haar dokter mede. Het sloeg tien uren. De sombere bui was voor dien dag overwonnen. De dokter had zijn eerste overwinning zonder trommelslag of trompetgeschal behaald. En dat was niet de eenige. Hij was voorzichtig geworden en had zijne morgen visites zeldzamer gemaakt, daar de vergunning om na het eten in den tuin der villa te komen, hem de aangename gelegenheid verschafte om zijn patient met minder plichtplegingen te ontmoeten en haar, zoodra de avond viel, naar huis te begeleiden, waar hij dan een paar uren met haar bleef zitten praten. Hij was dokter, vriend en buurman, alles te zamen; een ingewikkelde positie, vol moeilijkheden, daar hij altijd iets te vreezen had. De zwaarmoedige dame, die het leven moede was, kon wel op eens niets anders in hem gaan zien dan den dokter die haar tegen wil en dank wilde genezen, en zich Nadat de synode in 1876 de belijdenisvragen gehandhaafd heeft, is door de synode van 1877 eene redactie dier vragen aangenomon „zoo rek baar en tevens zoo dubbelzinnig," dat ook de groote meerderheid van den Amst. kerkeraad zich daarmede niet vereenigen kon. Nadat dus de heer H. zich verleden jaar nog de scheeve positie getroost had van een predikant, „die zijnen leerlin gen de toetreding tot de gemeente, welke hij zelf dient, ernstig moest ontraden," acht hij thans het oogenblik gekomen om „te breken met eene kerk, die door innerlijke onwaarheid en dubbelzin nigheid, het licht dat in haar is tot duisternis doet worden." Hij verlaat daarom „met diepen weemoed in het hart," eeue kerk, „aan welke hij veel te danken heeft en die hg naar zijn beste weten heett trachten te dienen, maar ook in de vaste overtuiging dat hij, zoo doende, handelt volgens plicht en roeping." Te Amsterdam is eene uitgebreide katholieke vereeniging tot stand gekomen, ter gedachtenis van „het groote mirakel van Amsterdam." Deze week wordt met de kerkelgke plechtigheid, die daaraan verbonden is, een begin gemaakt in de Hulpkerk op het Bagijnbof en voortaan wordt daar iederen Donderdag mede voortgegaan. De officieele naam der vereeniging is„Gilde van het heilige sacrament van mirakel te Amsterdam." Wat dit voor een mirakel is, is ons niet bekend. Naar men verneemt, ontvangt mej. Catharina Beersmans, thans geregeld les in de uitspraak van onze taal van mej. van der Burg, directrice der hoogere burgerschool voor meisjes te Botterdam. Zelve heeft zij dus blijkbaar begrepen, dat haar Vlaamsch accent een hinderpaal was. De heer A. Pierson, hoogleeraar aan de Universiteit te Amsterdam, zal dezen winter in de hoofdstad een cursus in de schoonheidsleer houden voor dames. Landbouw. De heer Jougkindt Coninck, directeur der rijks landbouwschool, deelt in de Landbouw-courant eenige beschouwingen mede over de noodzakelgk- heid van goede polderbemaling. Na op de schade gewezen te hebben, welke aan vele weilanden toegebracht wordt door te drassige ligging van het land, gaat hij aldus voort: „Die schade is echter niet te vergelijken bij die, welke in tal van polders, waar akkerbouw op den voorgrond staat, te weeg gebracht wordt door het water dat men niet ziet en dikwijls niet zien wil. Wg bedoelen het te overvloedige water in den grond. „Een landbouwreisje door ons land leidt onwil lekeurig tot nadenken over de geringe opbrengst van duizende hectaren onzer poldergronden, waar van de bemaling slecht of onvoldoende is, in tegenstelling van die polders waarvan de bemaling zoodanig geregeld is of kan worden, dat men meester zij over het aan te nemen peil. „Den strgd over hoog of laag waterpeil, 't zij des zomers of des winters, laten wij hierbij geheel rusten. Ieder zal de wenschelijkheid erkennen dat men meester zij over den waterstand, dan en wanneer de bouwlanden bemest, bewerkt en be zaaid moeten worden. „Vele polderbesturen hebben dit begrepen, en in stede van windmolens (die niet altijd kunnen malen als het veel en aanhoudend regent) stoom gemalen geplaatst, die zich aan veel of weinig wind niet storenandere polderbesturen zijn verder gegaan en hebben een tweede of derde stoomge maal geplaatst, waar éen dier werktuigen onvol doende bleek. tegen zgn behandeling verzette. De innerlijke vijand, al te zeor in het nauw gebracht, zou ook in opstand kannen komen en er mevrouw Argellani er toe brengen om een vriend te verdenken, de hoffe- lykheden van den buurman te wantrouwen. Hg moest dus behendig het een door het ander tem peren, steeds op zijn hoede zijn en gissen welke zijde hp moest doen uitkomen en welke hij moest verbergen. Een dubbelzinnige verhouding, welke alleen door diepgevoelde liefde aangenaam kon sehgnen. De uren na het middagmaal waren, zooals ik gezegd hob, aan den tuin gewijd. Virgilius vroolijkte de wandeling van het poortje naar den pijnboom op en werd daarop ter ruste gelegd in den jaszak, en dan begonnen de verschillende gesprekken. Mevrouw Argellani had een be schaafden geest en een gevoelig hart en Laurenti wist haar tot nadenken te brengen, terwijl zg hem tot spreken wist uit te lokken. Van weerskanten zei men elkaar beleefdheden en de uren snelden voorbij. De flauwe glimlachjes, de zwaarmoedige buien, de angsten, stonden in verband met den gemoeds toestand der zieke. Maar ondertnsschen werkte de natuur en drongen de nieuwe hebbelijkheden ongemerkt in haar zwak gestel door. Guido Lau renti, die in de oogen van al de bedienden een wonderdokter was en groot gezag had gekregen, schreef voor wat mevrouw aan het dejeuner en 's middags moest eten; en onder voorwendsel van haar een langen, rustigen slaap te verzekeren» „Het kan niet genoeg herhaald worden, dat deze kosten op den duur productief zijn. Een Nederlandsch landbouwreisje zal ieder overtuigen van het nut van draineeren op onze poldergronden; maar draineeren baat niet, wanneer (en wij hebben nu bouwland op het oog) de slooten tot een paar decimeters onder den rand van bet maaiveld gevuld zgn. „Er bestaat geene statistiek van de schade die het te overvloedige grondwater geeft, maar wij houden ons overtuigd dat die (ware zij te maken) kolossale cijfers aan het licht zou brengen. „In de dagbladen lezen we menig jaar uit de gemeente A. of B. of uit een geheel district „Tengevolge van de menigvuldig gevallen regens en van den hoogen waterstand, is het koolzaad mislukt en moet worden ondergeploegdde tarwe staat slecht; de wintergerst heeft mede veel ge leden." „Zoo'n bericht heeft dikwijls betrekking op duizende, ja tienduizende hectaren en dan vergeet men in den regel te berekenen hoeveel schade veroorzaakt wordt door een mindere opbrengst van bijv. slechts 5 hectoliters tarwe per hectare. Wanneer we nagaan dat Nederland bijna twee millioen hectaren alluviale (grootendeels ingedijkte) gronden telt en wg rekenen dat slechts J gedeelte van die gronden lijdt van te overvloedig water, wanneer we dan aannemen dat die 500,000 hectaren minstens 10 gulden per ha. meer zuivere opbrengst zouden geven, wanneer ze ten alle tijde van te overvloedig water, dat aan de planten schaadt, bevrijd konden worden, dan zal men deze berekening waarlijk niet overdreven, maar bij goed nadenken eer overdreven gering vinden. „Dank zij de polderbesturen die de schade be grepen, door te veel water in den ondergrond teweeg gebracht, zal men ook in andere polders (ik bedoel natuurlijk niet de polders, die met uitwateringssluizen bij ebbe een goeden waterstand kannen behouden) het voorbeeld volgen om stoom de plaats meer en meer te doen innemen van den wind, die niet altijd waait en toch ook kostbaar is." Den le" December a. s. zullen van het oplei dingschip Admiraal van Wassenaer te Amsterdam 300 jongelingen, in Botterdam en omstreken te huis behoorende, worden afgenomen en overgebracht op het opleidingsschip Anna Paulowna, dat thans onder toezicht van zijn aanstaanden kommandant, J. B. Josselin de Jong, te Feynoord voor het doel -wordt ingericht. Er zullen op de Wassenaer dan ook nog ongeveer 300 jongens overblijven. Op Maandag 26 dezer zal in de kweekschool voor zeevaart te Leiden eene keuring plaats hebben van knapen die eene verbintenis bg 's rgks zeedienst wenscheu aan te gaan. De minister van marine heeft bepaald, dat aan de in alle opzichten meest bekwame machi nistleerlingen, die het wachtschip, waarop zij hunne opleiding hebben ontvangen, verlaten, eène prijs of premie zal worden toegekend. Deze premie is bg het onlangs gehouden examen te Hellevoetsluis toegekend aan den machinistleerling Jakob do Witte, van Groede. In ons uommer van jl. Dinsdag maakten wij meer uitvoerig melding van de voor de arron- dissements-rechtbank alhier behandelde zaak van P. P. B., rustend landbouwer en lid van den gemeenteraad van Stoppeldgk, beklaagd van hoon in een gedrukt geschrift, dat verspreid en in om loop gebracht is, ten nadeele van den hoofdonder wijzer Stroucken aldaar. Heden heeft de rechtbank in deze zaak uit liet hij haar zijn versterkende middelen en staal, dranken gebruiken. En merkte zij daar niets van? Neen zeker niet, want het kwam nooit in haar op om er over na te denken. Haar rust werd niet openigk ge stoord en zij liet haar dokter begaan. Zijne manieren waren voorzichtig en hoffelijk; de ken nismaking met hem werd haar niet tot last en zg kon in hem geen minnaar bespeuren. Maar zag ze dat dan niet zullen sommigen vragen. De vrouwen zien altgd alles. Jawel, zij zien altijd alles, wanneer haar aan dacht niet in beslag genomen wordt door dingen die haar beletten op iets anders acht te geven. Wanneer haar gemoed kalm is, dan merken zij uwe liefde, zoodra zg begint, ja zelfs voordat gij er u zelf van bewust zgt; maar met al haar slimheid en al haar scherpzinnigheid, zgn zg toch als met blindheid geslagen, wanneer zij lief hebben en daaronder lgden. Zoo merkte, zag of vermoedde mevrouw Argel lani niets. Zg lette niet eens op de behandeling van haar dokter en was geheel onbekend met de krachtdadige uitwerking van haar nieuwe levenswijs. Guido Laurenti zocht van zijn kant steeds naar den vijand en bestreed hem moedig en met goed gevolg, zonder hem nog te kennen. (Wordt vtrtolffd.) spraak gedaan eu den beklaagde aan het hem ten laste gelegde feit schuldig verklaard en hem ver oordeeld in eene geldboete van f 25, alsmede in de kosten, de boete bij met-betaling binnen twee maanden na aanmaning te vervangen door zeven dagen gevangenisstraf. Volgens een brief uit Curasao aan het Haagsche Dagblad, hebben de Cura^aosche schutters onmid dellijk na den vreeselijken storm die op het eiland gewoed had, heftig met het koloniaal gou vernement gekibbeld, omdat men het vrijwilligers- korps, tot voorkoming van roof en plundering, bij de puinhoopen het eerst de wacht had laten betrekken, niettegenstaande de schutterij bij parades als anderszins altijd op den rechtervleugel, d. i. de eereplaats, mag staanüok was men veront waardigd omdat de vrijwilligers met Beaumont- geweren, de schutters slechts met sabels gewapend waren. Eerst nadat, op voorspraak der officieren, ook do schutters van deze geperfectioneerde moord tuigen voorzien waren, bedaarde de ontevredenheid een weinig. Dit belachelijke „standje" neemt echter niets weg van de treurigheid of van den omvang der ramp. De schade, door den «torm veroorzaakt, is voor alsnog moeielgk met juistheid te berekenen aan grondeigendommen alleen meent men die op ongeveer vier millioen gulden te kunnen schatten De goedereD, die verloren gegaan of beschadigd zgn, vertegenwoordigen een waarde van minstens twee millioen gulden, want Pietermaai, de wgk die het meest getroffen is, wordt hoofdzakelijk door gegoede lieden bewoond. Het bestuur scheen in de eerste oogenblikken door het'ongeval zoozeer van zijn stuk gebracht, dat het niet wist wat te beginnen. Curasao is, om zoo te zeggen, gedurende tweemaal vier en twintig uren zonder regeering geweest en bij een zoo onverwacht en zoo groot onheil als het nu gebeurde, wa» dat waarlgk niet te verwonderen. Eerst Dinsdag 25 Sept. vormde zich een commissie, die het raderwerk des bestuurs weêr iu beweging bracht, en onder hare leiding is zeer veel gedaan voor de publieke belangen en de algemeene ge zondheid, welke laatste vooral veel gevaar liep. De politie (het mag niet verzwegen worden) heeft zich zoowel bij de ramp als daarna alles behalve gunstig onderscheiden. De procureur- generaal is eerst twee dagen na het geval het terrein van Piertermaai, alwaar de meeste verwoes ting aangericht was, in oogensehouw gaan nemen. Vele en velerlei zijn dan ook, onder het publiek en in de pers, de klachten tegen hem wegens zijne apathie. ^Zaterdag avond had in den schouwburg alhier de aangekondigde gymnastiek-uitvoering plaats, ten behoeve van de noodlg denden tengevolge van den op Curasao en Bonaire gewoed hebbenden storm. Onder leiding van den heer G. Keijzer werden de werkzaamheden verricht door een groot aantal leerlingen en oud-leerlingenwaarbg zieh ook, enkele hier wonende, geëxamineerde gymnastiek* onderwijzers hadden aangesloten. Niet alleen om het goede doel, met deze uitvoering beoogd, maar ook om de wijze waarop zij plaats hadkomt allen medewerkers lof toeook dewijl hunne vlugge, nette en van spierkracht getuigende bewe gingen konden bg dragen tot aantooning van het groote nut der gymnastiek. Niettegenstaande de vele handteekeningen op de rondgezonden inteekening- lijst, was het scbouwburglokaal niet zeer drnk bezocht. Onder de bezoekers bevonden zich ook de weezen uit de beide gestichten op het Molen water en de Heerengracht, die uitgenoodigd waren de uitvoering gratis bij te wonen. De ontvangst heeft f 228.40 bedragen. Naar wg vernemen heeft de justitie alhier zich gisteren naar eene gemeente in Zuid-Beveland begeven tot het instellen van een onderzoek naar een gepleegden diefstal van gouden voorwerpen. Van het resultaat is ons alleen bekend, dat een 14- a löjarig meisje gisteren als verdachte in het huis van verzekering alhier in voorloopig arrest is gebracht. Uit Vlissingen meldt men onsdat de uitvoering van het Stollberg's kunstenaarsconcert, hetwelk Zaterdag avond aldaar plaats had, niet zoo druk bezocht was als men had mogen ver wachten. Vermoedelijk heeft de keuze van den Zaterdag avond daarop ook al niet gunstig gewerkt toch was de zaal nog redelijk bezet. De uitvoering van het programma liet niets te wenschen over. Alle nummers hebben uitstekend voldaan, waarvan de luide toejuichingen van het publiek herhaalde lijk getuigenis gaven. Bij een winkelier in manufacturen te Vlis singen werd heden morgen geritsel gehoord in den winkel. Toen de vrouw des huizes zich naar den winkel begaf om de oorzaak daarvan te onderzoeken, bespeurde zij tot haar schrik een aankomende meid ouder den toonbank gedo ken en de geldlade opengeschoven. De diefegge koos het hazenpad zonder dat de onthutste juf frouw er aan dacht haar aan te houden. Er is slechts een kleine som gelds ontvreemd. De politie is hiervan in kennis gesteld en doet ondcrzoeK. Gisteren middag heeft er aan den polder

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2