N°. 268. 120® Jaargang. 1877. Dinsdag 13 November. Middelburg, 12 November, DE OLM EN DE KLIMOP, Dit blad verschijnt dagelijks,1 met uitzondering van Zen- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 6 Cent. Advertentiên 20 Cent per regel. Geboorte- Tronw- Doodberichten enz,! van 1—7 regels 11,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte; Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Laïfitb C°. te Brussel en Parijs. VEEMARKT TE MIDDELBURG. FEUILLETON-. Donderdag den 15en November 1877 van des voormiddags 8 tot des namiddags 4 uren. De burgem. en wethoud. van Middelburg, SCHOKEE. De secretaris, O. N. DE STOPPELAAR. De minister van binnenlandsche zaken heeft voorloopig maatregelen genomen, om het getal leden der tweede kamer in overeenkomst te brengen met de bevolking en dus met zes te vermeerderen. Gedeputeerde staten der betrokken provinciën zijn in kennis gesteld met een ontwerp van wijziging der kiestabel, met uitnoodiging om hun gevoelen daarover, uiterlijk op 17 November te doen kennen. Het ligt in 's ministers voornemen, zoo weinig mogelijk verandering te brengen in de verhouding, die thans bestaat tusschen enkele, dubbele en meervoudige distrieten. Er zijn namelijk twee nieuwe enkele districten, Hilversum en Zevenbergen ingevoegd, twee enkele, Winschoten en Goestot dubbele gemaakt eu aan de beide meervoudige, Amsterdam en Rotterdam, ieder éen lid meer toegevoegd. Rbl Naar aanleiding der instelling van een minis terie van waterstaat, handel en nijverheid heeft de minister van binnenlandsche zaken de commis sarissen des konings uitgenoodigd, om ten aanzien van zaken en belangen, waarvoor de zorg aan het hoofd van dat departement is opgedragen, voortaan met den nieuwen minister in rechtstreek- sche briefwisseling te treden en zich met dien minister in onmiddellijke betrekking te stellen. Namens den minister van binnenl. zaken zal gelijk verzoek door de commissarissen des konings worden overgebracht aan gedeputeerde staten, de gemeente- eu waterschapsbesturen, de kamers van koophandel en fabrieken en aan de betrokken hoofdambtenaren in de provinciën. Na de verkiezing van gemeenteraadsleden te IJzendijke op den 17en Juli jl. werd eene ver kiezing uitgeschrevenomdat 1 briefje, met den naam F. C. Wijffels ingevuld, niet bij de stemmen 17. ESN TERHAAL TAN ANTON GIULI0 BARRILI. Uit het ItaHaanseh. XI. Vervolg.) Hij begon dus met groote gemakkelijkheid met Jacob te praten over landbouw en tuinbouw, over de boerenspreekwoorden ten opzichte van mooi weer of regen en dergelijken meer. Daarop volgden allerlei beschouwingen over de gezichten die men in de vier kelkbladen van een viool kon zien; die welke Jacob voor hem uitgroef was het welgelijkend portret van een professor in het Grieksch, dien hij kendehij kende ook Grieksch. Beschouwingen waarover mevrouw Ar- gellani toch lachen moest, al had ze er nog zoo weinig lust in en al ware hst slechts flauwe glim lachjes. Zij was echter niet verstrooid en volgde het gesprek, hield het met de fijne wellevendheid, die edele zielen aangeboren is, gaande en lokte de geestige gezegden uit. Maar terwijl hare lippen Ewhten en praatten had zij een leegte in het hart, van den heer F. J. Wijffels gerekend was waar. door deze een stem minder dan de volstrekte meerderheid (53 stemmen) verkreeg. Bij de herstemming werd de heer D. Bekaar, burgemeester en aftredend lid, met groote meer derheid herkozen. Tegen deze herstemming heeft de heer Wijffels bezwaar ingebracht bij Z. M. den koning en 't gevolg is dat nu beide stemmingen vernietigd zijn en er eene derde vrije verkiezing plaats moet hebben. Door het algemeen Nederlandsch Werklieden verbond werd gisteren te Rotterdam eene ver gadering gebonden ter bespreking van het algemeen stemrecht, naar aanleiding der nota, door mr. S. van Houten aan de tweede kamer ingediend. Een honderdtal werklieden waren aanwezig. Door den heer B. Heldt en eenige anderen werd het woord gevoerd. Door deze sprekers werd gewezen op de lauwheid en onverschilligheiddie onder het tegenwoordige stelsel in de behandeling der openbare zaak op te merken zijn. Census-verlaging kan, meende men, daarin geen verbetering brengen, daar geld altijd een ongeschikte maatstaf van beoordeeling blijven zal. Bovendien heeft ieder Nederlander recht om tot de samenstelling der vertegenwoordiging mode te werken. Van zulk eene vertegenwoordiging alleen, meende men, zijn te verwachten de afschaffing der indirecte belas tingen, de invoering der inkomstenbelasting, aan welke ook de werklieden onderworpen moeten zijn, de instelling van den leerplicht met verbete ring van het volksonderwijs, en de afschaffing der dienstvervanging bij het leger. Deze hervormingen zullen nimmer ingevoerd worden, zoolang alleen aan de meergegoeden de beslissing is toevertrouwd. Wat de vrees van de overheersching van cleri- cale invloeden bij het algemeen stemrecht betreft, deze werd niet gedeeld. Daarentegen vertrouwde men dat aan deze wenschen des volks in Nederland recht zal worden gedaan langs wettelijken, vreed- zamen weg, zonder revolutie en nam men ten slotte bij acclamatie deze drie besluiten 1° een telegram aan den heer van Houten te zenden, ten einde hem de sympathie van de ver gadering te kennen te geven; 2° te verklaren dat alle burgers van den staat het recht hebben aan de verkiezingen deel te nemen en dat de tijd gekomen is om met alle vredelievende middelen, die ter beschikking staan, de invoering van het algemeen stemrecht te be werken en 3° te Rotterdam eene Vereeniging «Algemeen stemrecht" in het leven te roepen, die later de hand kan reiken aan de soortgelijke Vereeniging, welke reeds te Amsterdam bestaat. waarvan zij nu en dan de verborgen smart gevoelde. D« avond begon intusschen te vallen «n daar door ontstond het gewone gesprek over den dauw, die dwingt om naar binnen te gaan. Guido wilde afscheid nemen, maar mevrouw Argellani noodigde hem uit om in huis te komen en dus hield hij zijn afscheidsgroet nog in. Dit was het somberste uur van den dag voor de arme zieke. Het was het uur waarop in vroegere tijden aan de huisschel getrokken werd en deze zijn heldersten klank liet hooren, en dan kwam even daarna de knecht, die de portière van de kamer, waar zij zatte werken of piano te spelen, oplichtte en de bekende woor den uitsprak: „mijnheer Eugenio Percy." Daarop trad hij binnen en bracht het licht mede. Zij praatten in den eersten tijd over nietigheden, stonden voor het venster, naar de maan te kijken, kibbelden kinderachtig ovsr een toilet, over een kapsel, of ovsr een melodie; maar al die onbeduidende dingsn hadden slechts éen beteekenis; de maan wekte in hunne gemoederen slechts éen gewaarwording op en tusschen hunne geschillen, tusschen de aanvallen van toorn en de afgeschoten pijlen, danste altijd een dwaalgeestje met kapellenvleugeltjes, dat de lucht met minne drank vervulde. Later keken zS niet meer naar de maan en twistten niet meer over kleinigheden; zij hadden in plaats daarvan een vertrouwelijke kout, een aangename gedachtenwisseling, een welluidend gefluister, in een hoek van de sofa, met de handen Op de aigerneene vergadering der „Nederland- seiie Jurïistenvereemging", in Augustus 1878 te 'sGravenhage te houden, zijn aan de orde ge steld de volgende onderwerpen: a Moet het ver hoor op vooraf medegedeelde vraagpunten behouden blijven? Zoo neen, door welk beter middel zou het kunnen worden vervangen? Is het in elk geval wenschelijkdat de rechter de bevoegdheid hebbe partgen voor zich te doen verschijnen ten einde over en weder te worden gehoord? Praead- viseurs: mr. J. Pinner, advocaat, te Amsterdam, en mr. D. J. Mom Yisch, raadsheer in het ge rechtshof te Arnhem. b Behoort onze wet andere dan de bestaande voorschriften te behelzen nopens papier aan toonder, en van welk beginsel zou hare regeling moeten uitgaan Praeadviseursmr. P. R- Feith, rechter, en mr. J. A. Levy, advocaat, beide te Amsterdam. c Moeten ten aanzien van de verantwoordelijkheid voor misdrijven, door middel der drukpers gepleegdbijzondere voorschriften gelden Zoo ja, welke Praeadviseursmr. L. de Cittersrechter te Arnhem, en mr. A. Polak, advocaat en redacteur van het Handelsblad, te Amsterdam. Naar men verneemt, zijn voor het dezer dagen gehouden examen voor commies der posterijen geslaagd: de snrnumerairs van Hout, Burgeradijk, Bekaar, Nahuis, Rink, van Leeuwen van Dui venbode, van Rossum, van der Mark en de Groot. (N. B. Ct.) Opnieuw is een plan tot geheele droogmaking der Zuiderzee ontworpen, en wel door der heer Steenbergen, oud-landmeter te 'sHage. Het komt op het volgende. De tegenwoordig aanhangige plannen bestaan, zoo als men weet, in de droogmaking alleen van het zuidelijk deel der zee, door het leggen van een dijk van Enkhuizen, over Urk, tot even be zuiden den mond van den IJsel, welke rivier dus hare natuurlijke uitwatering in de zee zou behou den. De heer Steenbergen zou nu de eilanden Ameland, Terschelling, Vlieland en Texel onderling en met den vasten wal door dijken willen verbinden. De IJsel en het Zwarte water zouden eene uit watering bekomen door middel van kanalen, die door het drooggemaakte loopen en uitkomen zouden in groote sluizen, te maken tusschen Texel en den Helder. Hierdoor zou natuurlijk de droog te maken uitge breidheid meer dan dubbel zoo groot worden. Voorts zouden al de dijken, die volgens het tegen woordige plan moeten blijven bestaan langs het Noordelijk deel der Zuiderzee, kunnen vervallen. Eindelijk zou ervolgens den ontwerper, veel in elkaar gestrengeld. Vervolgens werd er een boek samen gelezen, hetgeen dikwijls stoornis ondervond; daarna bleef hij alleen wachten tot dat zij toilet gemaakt had om naar de komedie te gaan: het was een wereld van berinneringen, die zich alle in dat uur verdrongen en die in dat uur weder doorleefd werden. En dat uur, eenmaal aan zooveel liefde gewijd, was nu eenzaam. De echoone dagen waren voorbijde band was verbrokenmaar dat uur kon nooit vergeten worden, door alles wat het voor dan geest bracht van oude gewoonten. En het spijt mij dat ik het zeggen moet maar de gewoonte is een sterke band. Zij versterkt de liefde als zij levendig is en doet haar levendig schijnen als zij reeds gestorven is. Op die wijze duren sommige verbintenissen voort en sommige bittere herinneringen, welke de gekrenkte waardigheid uit het hart moest verjaagd hebben. Niets kwam ooit die droeve stilte verstoren en de arme kranke, in een hoek van baar boudoir gezeten, zoog in dat uur meer vergif in dan in het overige gedeelte van den dag. Guido Laurenti, had zonder er de oorzaak van te kennen, de kwaal gevonden, ja zelfs het toppunt van de kwaal. Toen hij het salon betreden had begon hij over allerlei dingen te praten. Zij was eenigszins verstrooidmaar het was al veel gewonnen dat zij niet alleen zat te mijmeren. Van het een kwamen zij op het ander en eindelijk viel het gesprek op reizen en toen begon Lanrenti haar te vertellen van de reismanie, welke hij van kind af gehad had, minder kans van overstrooming bestaan, daar deze dijken, naar zijne meeningonmachtig zouden zijn om, bij langdurige stormen, het water te keeren. De ontwerper heeft zich met een adres tot de staten van Friesland gewend, met verzoek zijne denkbeelden te ondersteunen bij de regeering en de tweede kamer, welke hij reeds daarmede in kennis heeft gesteld. EIGEN HULP. Door een bestuurder eener Coöperatieve verbruiksvereeniging.) Men schreef uit Middelburg aan het Utrechtscb dagblad, dat het district Middelburg en omstreken van Eigen hulp reeds eene atdeeling had gevormd voorden aankoop van levensbehoeften, en dat het reglement dier afdeeling reeds aan het hoofdbe stuur ter goedkeuring was opgezonden. Ook voeg. de men daarbij dat het district Middelburg en omstreken zeker een der eerste districten waB, waar zulk eene afdeeling was gevormd. Wij brengen gaarne hulde aan de voortvarend heid van het bestuur van dat district, en moeten erkennen dat, wat het in orde brengen der regle menten betreft, het zeker in de eerste gelederen staat. Evenwel zijn andere districten het voor, wat betreft het verschaffen der levensbenoodigdheden. Dit vindt echter misschien zijn grond in den plaatselijken toestand en het is mijne bedoeling daarom niet, het district Middelburg hiervan een verwijt te maken. In den Haag en Zwolle wordt den leden reeds tegen billijken prijs steenkolen geleverd. Te Utrecht zullen de leden in het begin der volgende week kunnen verkrijgen steenkolen, turf, bruine boonen, groene erwten, capueijners, thee, koffie, suikerrijstwaskaarsen palmoliezeepstijfsel, ham, gerookt spek en vleesch, en gerookte worst Alles tegen lageren prijs dan in den gewonen kleinhandel. Te Utrecht heeft echter deze leverancie nog een wijdere strekking. Het publiek is daar reeds wakker geschud. Een tweetal ingezetenen kwamen op de gedachte, dat het wellicht moge lijk kon zijn ook aan niet-ledeu van „Eigen hulp" goedkoope steenkolen te leveren. Na nauwkeurige berekening en na bespreking met den leverancier van de steenkolen aan „Eigen hulp", zijn zij in staat gesteld aan Utrecht's ingezetenen te ver schaffen: Puik grove versch gedolven steenkolen tegen 0.65 de hectoliter; puik beste gaakokes f 0.44 de hectoliterzuivere gezeefde Duitsche kleincokes ƒ0.32; alles vrij aan huis. Voor het gemak der ingezetenen zijn er in ver schillende wijken bestelhuizen geopend, die voor een manie die te sterker was daar hij huiten machte was er aan te voldoen. Zijn vader verlangde dat hij zou studeeren, gaf hem zooveel geld als hij verlangde, maar hij mocht onder geen voorwendsel Genua verlaten. Op zekeren dag echter, toen hij zijn examen van het eerste studiejaar in de medicijnen gedaan had, had hij hem een goede som geld gezonden, opdat hij zijn wensch zou kuunen bevredigen én naar Rome gaan. Die reis hield hij een poos in het verschiet; maar de mensch wikt en de vrienden beschikken. Het geld van den ouden heer was overgegaan in handen van een woekeraar, om een vriend en bloedverwant, die minder rijk en lichtzinniger was dan hij, uit de gevangenis te verlossen. Hoe moest hij dat nu bij zijn vader goedmaken en vooral hoe zou hij zich den wensch uit het hoofd zetten om een reis te maken? Hoe hij er over nadacht, hij vond geen ander middel dan in gedachten te reizen, met de handen in de zakken een reisverhaal te verdichten en aan zijn vader te zenden. Het was waarlijk een mooi land, maar een weinig kaal. Het beste was dat hij geen cent uit te geven had aan fooien voor de koetsiers; de logementrekeningen waren gemakkelijk te betalen en de gidsen kostten hem ook niets. Een lucifersdoosje bracht hem tot geleerde bespiegelingen over den vooruitgang der nijverheidde zijden draad waarmede zijne zakken genaaid waren, had hem buiten het labyrinth gevoerd. Een brief, een sigaar waren belangrijke

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 1