N°. 267, 120® Jaargang. Maandag 12 November. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zen- en Feestdagen, Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrygbaar a 5 Cent, Advertentiën i 20 Cent per regel." Geboorte- Trouw- Doodberichten enz.: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagent voor Belgié en Frankrijk: de firma Havas, Latfite C°. te Brussel en Parijs. Middelburg, 10 November, 10. DE OLM EN DE KLIMOP, Benoemingen en besluiten» 0 n d e r w ij s. Kunstnieuws. 10< i« IIIIDDËLBURGSCHË COURANT. w SR De minister van binnenlandsche zaken heeft be paald dat de verkiezing van een lid der tweede kamer in het boofdkiesdistrict Zutfen, noodig tengevolge der benoeming van den heer Tak van Poortvliet tot minister van waterstaat enz., zal plaats hebben op den 27™ dezer en de her stemming, zoo die noodig mocht zijn, op den 11™ December a. Do aandacht van het publiek wordt gevestigd op den in achterstaande advertentie aangekondigden wedstrijd van voorwerpen van kunstnijverheid, door de Nederlandscb# maatschappij van nijverheid uitgeschreven. Het opwekken van den kunstzin bi) onze hand werkslieden is eene zoo nuttige en, blijkens de tentoonstellingen, zoo dringend noodige zaak, wil onze nijverheid zich tegenover de concurrentie staande houden, dat ieder patroon en ieder die op eenige wijze de ambitie en de arbeidzaamheid onzer werklieden kan opwekken, ongetwijfeld de loffelijke poging der maatschappij van nijverheid zal ondersteunen. Uit het verslag der Goesche vereeniging „de Ambachtsschool", dat op de Donderdag jl. ge houden vergadering werd uitgebracht, bleek dat het aantal leden van 62 tot 75 geklommen is. Wat de school aangaat, zij werd het geheele jaar door acht leerlingen met vrueht bezocht en bij het begin van den nieuwen cursus werdeD vier leerlingen aangenomen. Als een bewijs dat dit onderwijs werkelijk vrucht heeft gedragen, werd medegedeeld dat het de school nimmer aan werk ontbroken heeft, dat haar zelfs door timmermans bazen van de omliggende dorpen verschaft werd. Dit zou natuurlijk het geval niet geweest zijn als het door de leerlingen geleverde niet aan de eischen beantwoordde. Aan verdiend arbeidsloon werd f 343 ontvangen. Het is de wengch van het bestuur om het on derricht niet te bepalen tot het bewerken van hout, maar het allengskens tot andere vakken uit te breiden. Vooral tot het bewerken van ijzer hoopt men weldra te kunnen overgaan, doch hiertoe moet weder-naar een ander lokaal worden om gezien, waartoe misschien nog in den loop van dit dienstjaar kan worden overgegaan. Opmerking verdient dat van de 12 leerlingen rEXJiDLXuE'ronsr. ESN YEEHAAL TAN ANTON GIÜLI0 BAKEILI. Uit h*t Italiaansch. XI. Vtrvolg.) Do ziekte van mevrouw Argellani scheen buiten alle verwachting hardnekkig en Laurenti bemerkte hoe moeiljjk het zou wezen haar te overwinnen, daar alles wat hij beproefde om met behulp der wetenschap het bloed in dit kwijnend gestel te vernieuwen, dagelijks bestreden, tegengewerkt en verijdeld werd door den inwendigen vijand. Die vijand had hij opgemerkt, ja bijna gezien. Eenige pijlen, behendig afgeschoten, hadden doel getroffen en de inwendige verwoester had blijken gegeven van zijn voortdurend bestaan. Wie onzer is het in de dagen zijner onbezorgde kindsheid niet wel eens overkomen dat hij op een weiland ging liggen, als het gras gemaaid was en de aarde tusschen de afgesneden groene hoopjes al de geheimen harer oppervlakte vertoonde? Dan merkte men eenige gaatjes op, die kunstig tusschen de wortels van het hondsgras of van de tym gegraven waren en in schuinsche richting diep in die de school thans telt, er slechts 6 uit Goes en de overige uit den omtrek afkomstig zijn. Hoe gaarne het bestuur ook ziet dat de school op die manier, zoo niet eene provinciale, dan toch eene voor geheel Zuid- en Noord-Beveland zou worden, is het toch te betreuren dat de diensten der nut tige instelling in hare meest onmiddellijke omge ving nog zoo weinig op prijs gesteld worden. Het is te hopen dat deze weinige populariteit der school verdwijnen zalnaarmate men beter ziet dat zij degelijke handwerkslieden vormt. Tot het ver spreiden dier overtuiging en het steunen der school wekte het bestuur, dat den heer van Campen als voorzitter, den heer Ochtman als secretaris heeft en waarin de heer van der Hoek zitting heeft geno men in plaats van mr. M. J. de Witt Hamer, ten slotte ieder op. De Staats-courant bevat het reglement der Evan gelische Vereeniging voor Zeeland, gevestigd te Middelburg. Het doel dezer vereeniging, zijnde de „versprei ding des evangelies in verschillende plaatsen van Zeeland", zoekt zij te bereiken „door uitzending van evangelisten of colporteurs, die den bijbel en godsdienstige lectuur verspreiden en door huisbe zoek, toespraak en onderricht in de Heilige Schrift, de met het evangelie onbekenden of daarvan vervreemden trachten te winnen." Tot beginsel en grondslag harer werkzaamheden neemt de ver eeniging aan„de erkenning der Heilige Schriften des Nieuwen en Ouden Verbonds als alleen onfeil- baren, van God gegeven regel voor geloof en leven." De jaarlijksche bijdrage der leden bedraagt minstens f 1. Begunstigers zijn zij die minder bijdragen. Het bestuur bestaat uit 9 op Walche ren gevestigde personen, waarvan 5 predikanten mogen zijn. De jaarlijksche algemeene vergadering wordt, zoo mogelijk in Februari, te Middelburg gehouden. Tot lid van den gemeenteraad van Koewacht is met 52 van de 58 uitgebrachte stemmen gekozen de heer C. P. J. Dierick. Het getal kiezers be draagt 64. In de kamer van koophandel te Botterdam kwam gisteren de overeenkomst van het rijk met de stoomvaartmaatschappij Zeeland ter sprake, betrekkelijk het overbrengen der Engelsche post. De heer Betz deelde mede dat de zaak hierop neerkomt, dat de betaling, welke tot dusverre aan de Belgische maatschappij geschiedt die via Ostende de brieven vervoert, voortaan aan eene Nederland- sche onderneming zal gedaan worden. Wat de maatschappij Zeeland betreft, voor deze overtreffen de aarde drongenen als men dan een lang recht rietje uitgetrokken had, begon men zachtjes in dat kleine hol te wroeten, tot dat men er eindelijk een klein zwart diertje uit te voorschijn zag komen. Dat was de eenzame krekel, die nachtelijke zanger, die zijn kopje even naar buiten stak; maar terstond weder iü zijn schuilhoek kroop. Deze kinderherinnering kwam Laurenti weer voor den geest. Het zwarte diertje, opgeschrikt door zijn plotselinge vragen, was meermalen ver schenen, had even de wantrouwige voelhorens uit gestoken, maar was terstond weer weggekropen. Zijn bestaan was dus bewezen,, en voortaan moest hij, om hem te verjagen, zeer voorzichtig en handig te werk gaan, maar hem niet met rust laten. Zij wil niet genezen worden, dacht hij, omdat zij niet wil berusten, en het leven weer liefhebben. Zij moet dus ondanks zichzelve herstellen, zonder dat zij weet of vermoedt op welke manier. Ik moet haar geest bezighouden, hem geen tijd laten om te werken, daardoor win ik tijd voor de weten schap en dan zal d# natuur het overige wel doen. In de schuilhoeken van het gemoed bevinden zich fijne, onweegbare, onbekende, maar niettemin krachtige en afdoende geneesmiddelen, als zij zich maar kunnen doen gelden. Een steentje van een berg losgerukt, rolt omlaag en werpt een stand beeld omver. De sluimerende werking, door een kleinigheid opgewekt, ontwaakt «n herstelt zich in sommige gevallen. Die kiem, besproeid door een dauwdroppel, wordt een plant die zelfs in een marmeren spleet welig opgroeit. hierbij de lasten de lusten, daar alleen de bepaling, dat voortaan ook des Zondags gevaren moet worden, hooger kosten veroorzaakt dan de bedongen subsidie. De heer Wolfson kon niets berispelijks in de overeenkomst zien. De heer Mees zeide dat het rijk voor het vervoer der brieven altijd iets zal moeten betalen; het grooter of kleiner bedrag daarvan doet tot het beginsel niets af. De voor zitter deelde mede dat eene commissie uit de kamer, die over deze zaak verslag had uitgebracht, van gevoelen was dat het verzenden van de brieven over Vlissingen voor Botterdam eene verbetering was. Yoor de commissie bleef het de vraag, of het verleenen der subsidie al dan niet eene inbreuk is op bet beginsel der vrije mededinging. Daar men echter met de bijzonderheden der overeenkomst niet bekend is, besloot de kamer ten slotte de inlichtingen af te wachten, door de regeering in do tweede kamer te geven. pensioenen. Aan den heer jhr. L. G. J. F. de Paul du Cbastel, laatst buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister buiten activiteit, is een pensioen verleend van 4000 'sjaars. ministerieels departementen. De navolgende ambtenaren, thans werkzaam bij het departement van binnenlandsche zakenzijn tot dat daarom trent nader zal zijn voorzien, ter beschikking ge steld van den minister van waterstaat, handel en nijverheid, te weten: de referendarissen J. F. Boogaard en W. F. Kosterde hoofdcommiegen W. D. van Cranenburgh, jhr. J. H. A. Röell, baron A. Caïkoen, A. Borsboom, J. Margadant, mr. N. J. van IJsselsteyn en de hoofdcommies- titulair D. de Haan; de commiesen J. H. van Cranenburgh, C. A. van Oldenbarneveld genaamd Witte Tullingl», W. A. Peereboom, jhr. E. van Citters en de commies titulair D. Post; de ad- junct-commiesen P. L. Pntterg, J. C. Vermeer» mr. W. F. C. van Doorn, P. A. Vernède, E. R. van Weideren baron Rengers, P. P. Saraber, J.W. van Schagen en C. C. Muller; de eerste klerken W. M. Plokker, D. W. ClaaseD, M. Laries en J. C. Barenfiinger; de tweede klerken G. P. Mul der, J, P. Kalff, P. L. Otten, W. F. H. Wevers, H. P. J. Wolff en C. H. J. van Eekdë boden J. ten Voorden, W. Wolff, W. Reevers, J. J. Schamper en K. A Schaffen Benoemd tot secretaris-generaal van het departe ment van waterstaat, handel en nijverheid, J. F. Bogaard, thans referendaris bij het departement van binnenlandsche zaken. zeemacht. Bevorderd tot kapitein ter zee, de kapitein-luit. ter zee W. H. F. van Oordt; tot Laurenti redeneerde zeer juist; en zijn minnend hart legde den grondslag tot een uitstekend genees kundig stelsel. Maar er was nog iets sterkers en heilzamers dat hem te hulp kwam, zonder dat hij het merkte of er op kon rekenen, daar dat andere niets anders was dan hij zelf. Mevrouw Argellani hielp haitr dokter volstrekt niet, ondersteunde zijne edele pogingen om de slooping harer levenskrachten tegen te houden in het minst niet. Maar er was een nieuw element in haar leven gekomen en daaruit volgden noodzakelijk nieuwe gewoonten. De winter was voorbijde lente omringde baar met welriekende geuren en verster kende lucht. De schoone kranke meende voor altgd alleen te zijn met haar leed en zij was het reed» niet meer. Haar eenzaamheid werd bevolkt en van alle zijden ademde zij jeugd en nieuwen levenslust in. Naast zich had zij de gedaante van haar dokter, onder wiens kalm uiterlijk een onstuimig hart klopte, een verliefd gemoed gloeide en die haar in een onzichtbaar net verwarde, teneinde invloed te krijgen op haar hart, dat zoo wars van alles was. De verliefde dokter begon van het eerste oogenblik af aan zijn net te spannen. Zoodra hij de ziekekamer verlaten had ging hij naar Jacob, die eensklaps zijn eerste assistent was geworden, om met hem af te spreken wat hij nog dienzelfden dag moest doen. Het gevolg van dat gesprek was dat mevrouw Argellani tegen zonson dergang in den tuin ging wandslen. Zij was moede, zooals gewoonlijk en nadat zij kapitein-luit. ter zee, de luit. ter zee le kl. J. H. Haakman; tot luit. ter zee 1« kl., de luit. ter zee 2e kl. P. M. W. T. Kraijenhoff van de Lenr. posterijen. Eervol ontslag verleend aan F. C. Pastor, op zijn verzoek, uit zijne betrekking van commies der posterijen van de 2" kl. geneeskundigen raad. Op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan dr. A. P. Fokker, te Goes, als lid van den geneeskundigen raad voor Zeeland. Bij koninklijk besluit vergunning verleend om hier te lande lager onderwijs te geven aan de juffrouwen: A. L. Bergier, geboren te Lausanne (Zwitserland)M. Faveygebore n te Pompaples (Zwitserland); E. Gutbrie, geboren te Gateshead (Engeland); J. H. Jorand, geboren te Rolle (Zwitserland)M. A. H. van de Loo, geboren te Goch (Prnissen); S. Mensing, geboren te Werl (Pruisen); J, E. C. Voss, geboren te Borgloh (Pruisen)en aan den heer A. B. P. Debeaux, geboren te Lyon (Frankrijk). De uitvoering door het gezelschap van den heer Stollberg had gisteren avond slechts een klein aantal toehoorders, door de morsige straten en den regen, naar het Schuttershof gelokt, wat ons voor het gezelschap speet. Deze artisten geven toch veel te hooPen, dat met genoegen aangeh oord kan worden door een publiek, dat niet verwend is door het dagelijksch bezoek van talenten van den eersten rang, en dat dus onmogelijk door geblaseerd heid belet kan worden, recht te laten weder varen aan de bescheidene aanspraken dezer kunste naars. Zij die gisteren de uitvoering bijwoonden, legden hiervan getuigenis af door de warme toejuichingen, met welke zij de voordracht der verschillende stukken bekroonden. Bij hetgeen door ons reeds vroeger over mevr. Fiando en de heeren Ritter en Herrmann gezegd is, behoeven wij thans niets meer te voegen. Het gezelschap bezit in mej. Zweigle eene jonge pianiste van aanleg, die de opleiding welke zij bij haar vader, een der oudste muziekonderwijzers te Stuttgart, genoot, eer aandoet. Haar aanslag is krachtig en deed het zeer goede instrument, waarvan onze Sehuttershofzaal thans voorzien is, goed tot zijn recht komen; hare techniek is zeer loffelijk. Wanneer deze jonge dame meer gewend zal zijn om voor het publiek te verschijnen, zal zij zich zeker vrijer bewegen en daardoor beter in staat wezen om in haar spel die warmte en afwisseling te brengen, welke het onderscheid eenige oogenblikken gsloopen had en bij den pijnboom gekomen was, vleide zij zich op de houten bank neder en bleef onbeweeglijk zitten staren naar de rooskleurige wolken in het westen. Het beeld van haar dokter was honderde mijlen van haar verwijderd. Maar al was hij ver van hare gedachten, hij was heel dicht bij den pijnboom. Hij kwam lang zaam het pad langs, met het hoofd voorover en zijn boek in de hand, naderde haar meer en meer en bij het kraken zijner voetstappen op het grint wendde zij de oogen naar dien kant en werd zijn tegenwoordigheid gewaar. De eerste indruk, dien dit gezicht op het gemoed van mevrouw Argellani maakte, was ergernis; maar daar zij zeer beleefd van aard was, kreeg zij spoedig berouw en groette hem vriendelijk. Laurenti zag de ergernis en voelde zijn hart ineenkrimpen; maar hij merkte ook het berouw en herstelde zich. Het doorschijnende gelaat der schoone was dè trouwe spiegel Tan al hare ge waarwordingen. Mevrouw, zei hij met een buiging, ik vraag u verschooning en verzoek tevens verlof om de eenzaamheid van uw tuin een oogenblik te mogen storen. Ik kwam Jacob, mijn collega in de botanie, opzoeken. Gij behoeft noch verlof, noeh verschooning te vragen, dokter, gij zijt hier evenals boven heer en meester. Dank u; en ik kom juist om den baas te spelen.

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 1