BïïITüNLAfxT öorlogsbericliten. Ingezonden Stukken. Zeet ij dingen. Handelsberichten, Verkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. Graanmarkten enz. üPrfjzen van effecten. ff ff ff ff 93A Binnenlandsche zaken, mr. J. Kappetne yaw de Coppeeeo, idem Marine, jhr. H. 0. Wichees, kapitein luitenant ter zee, chef der afdeeling materieel bij het departement van marine Financiën, mr. J. G. Ge ei oh man, secre taris der Nederlandsche bank; Oorlog, majoor J. K. H. de Eoo tan ■Aedeewebeet, lid der tweede kamer, en Koloniën,-mr, P. P. van Bosse, oud minister. De benoeming van mr. J. P. R. Tak van Poobtvliet als hoofd van het nieuw op te richten departement van „waterstaat, han-, del en nijverheid" wordt later verwacht. 's Gravealwge. Op verzoek eervol ontslag verleend uit den militairen dienst aan den majoor de Roo van Alderwerelt, en aan den heer Klerck, als voorzitter der permanente militaire spoorweg commissie. buitenland. Londen. Volgens een bericht aan de Times uit Belgrado hebben alle brigades der Servische militie bevel gekregen om naar de grenzen op te rukken. De Times verneemt uit Berlijn, dat Engeland de mogendheden polst over een tusschenkomst bij de oorlogvoerende partijen op den grondslag van het programma der conferentie van Konstantinopel, doch dat er weinig kans van slagen bestaat alvorens Rusland een groote overwinning heeft behaald of een groote nederlaag heeft geleden. Konstantinopel. De Russen bevinden zich in grooten getale te Hassankalé. Heden werd aan het gebouw van het gewestelijk bestuur alhier aanbesteed: de uitvoering van bui tengewone vernieuwingen en herstellingen aan de havenwerken te Breskens. Voor dit werk werd het minst ingeschreven door den heer I. van Male Dz., te Breskens, voor f 8648. De openbare verpachting der gemeente-eigen dommen en rechten, door burgemeester en wet houders van Zierikzee ten stadhuize aldaar op 1 November, voor den tijd van zeven jaren ge houden, heeft de jaarlijksche pachtsom opgebracht de som van 2674.75. 1 Nov. 's av. 11 a. 49 gr. 2 's morg. 7 u. 45 gr. 's midd. 1 u. 54 gr. 's av. 6 u. 49 gr. Naar aanleiding van een voorstel van de heeren Windthorst en Schorlemer Ast in den Pruisischen landdag om de regeering uit te noodigen zoo spoedig mogelijk het verbod tot uitvoer van paar den in te trekken, en van een ander van de heeren Frentzel, Dirichlet en Seydel van ongeveer gelijken inhoud is eene discussie gevoerd, waaruit weder ten duidelijkste blijkt hoezeer in Duitschland alle belangen onderworpen zijn aan het militairisme. De beide eerstgenoemde heeren kwamen op voor de belangen van de paardenfokkerij in de Ooste lijke, de drie laatstgenoemde voor die in de Noordelijke provincies. Van beide zijden werd betoogd, dat het herbaalde verbod tegen den uit voer van paarden de paardenfokkerij en den handel in paarden met een duurzaam gevaar bedreigt, daar de fokkers hoe langer hoe meer geneigd zijn een tak van veeteelt te laten varen, die telkens aan willekeurige belemmeringen van de zijde der regeering blootstaat, en naar andere middelen van bestaan omzien. Het eenige motief voor het verbod was, zooals de minister van oorlog betoogde, geen ander dan om te voorkomen, dat er gebrek aan paarden vóór het leger zou bestaan, wanneer dat mobiel moest worden gemaakt. In Juni van dit jaar bad de regeering vernomen, dat de Duitsehe paarden- koopers een leverantie van 20,000 tot 30,000 oor logspaarden van Rusland hadden ontvangen. Ware deze bestelling uitgevoerd dan zou de even- tueele mobielmaking van het leger althans voor eenigen tijd ip gevaar zijn gebracht. Vandaar het verbod van uitvoer, waarbij echter aan de regeering vrijheid werd gelaten om toestemming te verleenen tot uitvoer, voor zoover deze de militaire belangen van bet rijk niet kon schaden. Krachtens deze laatste bepalingen had de regee ring in de laatste drie maanden vergunning ver leend tot den uitvoer van 7000 paarden, wat weinig minder is dan de uitvoer in vroegere jaren. De uitvoer van luxe-paarden en jonge paarden wordt niet verhinderd, en het eenige doel van het verbod is zeide de minister geen ander dan te sterke uitvoer van voor den militairen dienst geschikte paarden te verhinderen. Op dit oogen- blik en misschien nog gedurende geruim en tijd, zoolang eene mobielmaking mogelijk kan wezen, heeft de regeering behoefte aan het verbod, waarom zg verzocht, dat de kamer de aanhangige voor stellen zou verwerpen. Hoewel de heeren Frentzel en von Saucken Tarputsehen den treurigen toe stand van de paardenteelt op het oógenblik deden uitkomen, daar de markt ook nog wordt gedrukt door sterken aanvoer uit Rusland, waar de paar denfokkers van de regeering slechts een geringe betaling ontvangen, zoodat zij liever hun paarden elders in veiligheid brengen, was het niet mogelijk den minister van oorlog tot andere gevoelens te brengen. Hij wist beter den stand van zaken en de elschen van het land te beoordeelen dan de heeren afgevaardigden en het resultaat van het debat was, dat hij zijn zin kréég en de beide voorstellen werden verworpen. Men kan den minister biervan geen verwijt makenvan het standpunt der Pruisi sche regeering kan hij niet anders handelen, maar het gebeurde is weer een treurig bewijs hoe in een militai ren staat alle particuliere belangen moeten onderdoen voor de eischen van den militairen dienst, en de kwijnenden toestand van handel en industrie in Duitschland is voorzeker voor een groot ge deelte te wijten aan het noodlottige militairisme dat vele van de beste intellectueele en materieele krachten des volks improductief verslindt. Niet zeer geruststellend is de voorstelling van den Pruisischen minister van oorlog omtrent de voortdurende mogelijkheid van mobilisatie van het Duitsehe leger, waaruit men althaas zou kunnen opmaken, dat in de Berlijnsehe regeeringskringen nog weinig verwachting wordt gekoesterd omtrent een spoedigen vrede, 'tls waar, officieel kan de regeering daarvan in geen geval nog doen blijken en van andere zijde is een bericht ontvangen, dat de hoop weder verlevendigt op het aanknoopen van vredesonderhandelingen. Een bericht uit Wee- nen nl. meldt dat de heer von Oubril, de Russi sche gezant bij het hof te Berlijn, naar het hoofd kwartier te Gorny Studeni is ontboden. Op grond hiervan begint men in de politieke kringen der Oostenrijksche hoofdstad te gelooven, dat Duitsch land voornemens is in het belang van den vrede tusschen beide te komen en dat Rusland geneigd is daarmede genoegen te nemen. Blijkbaar is de oorlogskans aanmerkelijk ten gunste van de Russen gekeerd. Een officieel Russisch bericht meldt dat tengevolge der gevech ten van 24 en 28 October jl. bij Gornji Dobnik en Teliche geleverd en de daarbij geleden neder lagen der Turken, Chefket Packa bij het ver schijnen der- Russische éclaireurs met 12 bataljons uit Radomirzi vluchtte en door cavalerie achter volgd wordt. De brug bij Radomirzi viel onge schonden in de macht der Russen. Omtrent den toestand in Armenië werd van Russische zijde reeds gemeld, dat de generaals Heimann en Tergukassoff hunne vereeniging te Koprikoï hadden volbracht, waaruit reeds blijkt dat die van Moukhtar Pacha met Ismaïl Hakki Packa aldaar onmogelijk kan zijn tot stand gekomen. De Russen vervolgden laatstgenoemden veldheer en hadden een nacht te Hassankalé, 30 wersten van* Erzeroum, gekampeerd. De corres pondent van Daily Telegraph meldt hieromtrent nader, dat de achterhoede van het Turksche leger, die te Hassankalé was gebleven, door de Russen, werd afgesneden, en dat twee Turksche bataljons werden gevangen genomen. Het Turksche leger bevond zich thans in een sterke defensieve stelling op de hoogte van De- veboynm ten oosten van Erzeroum. Dit wordt uit Konstantinopel bevestigd, waar men zich blijk baar ongerust maakt over den gang van zaken in Armenië. De Russen zoo wordt uit Stamboel -gemeld trekken op over Olti, Daybours en Verikeru om Erzeronm om te trekken en de toe stand is hachelijk, Jioewel niet wanhopig. Men ge looft evenwel, dat Deveboyum en Erzeronm door Moukhtar Paclia en Ismaïl Pacha zullen kunnen worden verdedigd. Als beschikbare troepen zijn bij de Turksche regeering, reserve en landstorm ingeschreven 498,412 man, waarvan 160,000 onmiddellijk zullen worden gemobiliseerd. De loting verschafte 61,795, zoodat in 't geheel 226,795 man zijn opgeroepen. Dit zijn echter natuurlijk nog ongeoefende troepen, terwijl het de vraag is in hoever deze cijfers te vertrouwen zijn. Bij gelegenheid der conferenties tusschen de Oostenrijksche en Hongaarsche ministeries over het handelsverdrag met Duitschland is ook het Ausgleich weder ter sprake gekomen en de hoop verlevendigd, dat ook te dien aanzien de onder handelingen met hoop op goed succes tusschen de kabinetten der beide rijkslanden zullen worden hervat. Een bericht uit Konstantinopel van 30 October jl. meldtdat de Servische gevolmachtigde aldaar, de heer Cristics, aan den Turkscken minister van buitenlandsche zaken, Server Pacha, een depêche van de Servische regeering heeft overhandigd, waarin wordt uiteengezet, dat de houding van Servië de klachten der Porte volstrekt niet recht vaardigt. De militaire maatregelen van Servië hebben slechts ten doel ^de grenzen te besehermen. In de nota wordt tevens de hoop uitgesproken, dat de goede betrekkingen met de Porte zullen gehandhaafd blijven. SuUyman Pacha heeft, den 30cn October jl. getelegrafeerd, dat den vorigen dag een detache ment Russen was verschenen op het eiland dat zich in den Donau tegenover Slobosia bevindt het was door de Turken teruggedreven. Volgens een telegram van Réouf Pacha uit Cbipka hadden de Bulgaren den 29en de vesting werken van Maraguedik aangevallen, doch waren met een verlies van tien dooden afgeslagen. De Circassische cavalerie was ter verkenning uitgezonden in den pas van Turpan. Zij had 1500 Bulgaren verslagen, die Tchikuovassi verdedigden 600 Bulgaren zijn gedood en 1120 stuks vee ver overd. Reuter meldt, dat in de Grieksche vertegen woordiging eene interpellatie zal worden gehouden, waarbij zal worden geconstateerddat Turkije dö wapeningen van Griekenland heeft geprovoceerd door zijne verdedigingswerken en het zenden van ongeregelde troepen naar de grenzen. De troepen van het garnizoen van Konstan tinopel zijn naar het tooneel van den oorlog ge zonden zij ziju te Konstantinopel door den land storm vervangen. Teneinde zich geen verkeerde voorstellingen te makea moet bij de Turksche berichten wel in het oog worden gehouden, dat er bij het Turksche leger twee aanvoerders zijn die den naam Chef ket Pacha en twee die den naam Ismaïl Hakki Pacha dragen; op ieder van de beide oorlogstooneelen bevindt zich een van die titularissen. Zoo wordt uit Konstantinopel gemeld, dat Chef ket Pacha Zondag jl. een aanval der Russen heelt afgeslagen maar dat de brigade van Ismaïl Hakki Pacha, die zich te Teliche bad verschanst door den vijand is uiteengedreven. Chefket Pacha ver sterkte zich in de omstreken van Orkhanië. Omtrent hetzelfde feit meldt prins Goitschakoff, dat generaal Gourko met de garde de Turksche posities te Teliche omsingelde. Na een kanonnade van twee uren hadden de Turken gecapituleerd. Zeven tabors infanterie en drie kanonnen, onder bevel van Ismaïl Hakki Pacha waren door de Russen genomen. Aan den Pacha zelf en 100 offieieren, die krijgsgevangen waren gemaakt, werd aangeboden hen vrij te laten, doch Ismaïl Hakki en eenige officieren hadden de voorkeur er aan gegeven in krijgsgevangenschap te blijven. De Russische verliezen waren gering bij de infanterie slechts 1 doode en 15 gewonden; bij de lanciers 6 officieren en 50 soldaten buiten gevecht gesteld. Omtrent den Ismaïl Hakki Pacha bij het Turk sche leger in Armenië meldt Moukhtar Pacha, dat hij zich den 27en October jl. te Koprikoi met hem had vereenigd. De Russische berichten doen echter nog aan de juistheid vau dit feit twijfelen. Mehemed Ali Pacha, thans bevelhebber over de Turksche troepen in Bosnië en de Herzego- wiua heeft in last gekregen tegen Servië te ope- reeren en tot basis voor zijne operaties de Drina te nemen, zoodra het vorstendom blijk mocht geven deel te willen nemen aan den strijd. Een officieel telegram van den 28en October uit Bogot deelt de volgende bijzonderheden mede: Den 24en werden door 6 kolonnes verkenningen ondernemen naar de zich achter de Lom bevindende vijandelijke stellingen en wel naar Bassarbowo, Jovan Tschiftlik, van Kosehawa naar Kadikoi, van Tabotschk» naar Nissowa, van Kazelewo naar Solemk en over Gerowitza naar Konstanza. Bij Bassarbowo ontmoetten de Russische troepen hef- tigen tegenstand, daarentegen werden bij Jovan •Tschiftlik de Turksche voorposten op den rechter oever der Lom teruggedrongen. Bij dit gevecht sneuvelde prins Serge von Leuchentburg. Een kogel drong vlak bij de kokarde door zijn pet en doodde hem oogenblikkelijk. Bij Kosehawa trokken de Russen over de Kara-Lom en bezetten den linkeroever, terwijl zij kleine schermutselingen tegen de Turken leverden. Hierbij sprong een munitie-wagen in de onmiddelijke nabijheid van de jeugdigen grootvorst Serge, die door een granaatsplinter getroffen werd, zoodat deze ver kenning niet gelukkig was voor de vorstelijke Serges. Bij Nissowa werden de Turksche voor posten en de Turksche tirailieurs-linie terugge drongen. Bij Solenika werden de Turksche voor posten gealarmeerd en hadden den geheelen dag schermutselingen plaats. Uit Zerowza. werden de Turksche posten verdrongen en tot het dorp Kon- stanz teruggedreven. De grootvorst-troonopvolger bezocht persoonlijk de voorposten tegenover de vijandelijke posities. Zoodra zij voldoende omtrent de sterkte de Turken waren ingelicht kregen de Russen bevel om terug te trekken. Het gezamelijke verlies der Kussen bij deze verkenningen geleden bedroeg 4 officieren en 300 man. Aan den heer .P., schrijver van het Feuil leton in de Middelb. cour. van Zondag jl., over het treurspel „Phèdre" van Racine. WelEdele Heer! Veroorloof mij eene kleine opmerking naar aan leiding eener uitdrukking in bovengenoemd feuil leton „Behalve deze z. g. geschiedkundige personen heeft R. er nog eene van eigene vinding bijgevoegd Aricie." De zaak is van zeer ondergeschikt belang. Mijne opmerking wordt dan ook alléén gedaan om alles wat op het prachtige stuk betrekking heeft tot zijn volle waarde te brengen. In zijn „Próiace" vóór de tragédie „Phèdre" zegt de dichter zelf: „Getto Aricie n'est point un personnage de mon invention. Virgile dit qu'Hippolyte l'épousa et en ent un fils, après qu'Esculape l'eut ressuscitó: et j'ai lu encore dans quelques auteurs qu'Hippolyte avait épousé et emmené en Italië une jeune Athé- nienne de grande naissance qui s'appalait Aricie, et qui avait donué son nom a une petite ville d'Italie. „Je rapporto cos autorités, parcequi je me suis trés scrupuleuss ment attaché a tuiere la fable. J ai même suivi l'histoire de Thésée telle qu'elle est dans Plutarque 's Heer Arendskerke UWEd. Dw. Dienaar, 1 November '77. M. P. (Wij hebben aan deze opmerking geen plaats willen weigerendewijl wij den schijn van kleingeestigheid niet op ons wilden laden. De zaak is echter inderdaad „van zeer ondergeschikt belang." De vraag is alleenfwelken zin hecht men aan de uitdrukking „historische personen" Theseus, Phedra, Hippolytus behooren tot de ge schiedenis, in dien zin dat men hun naam bij alle geschiedschrijvers vermeld vindt. Racine heeft hen geen andere lotgevallen doen ondergaan dan die welke de geschiedenis, of de fabel, hun toeschreef, en op dien grond kan men van de treurspel-figuren Thésée, Phèdre, Hippolyte, spreken als van „historische personen." Met Aricie is het een ander geval. Bij geen geschiedschrijver van gezag (Virgilius toch zal zeker als zoodanig niet beschouwd worden) wordt haar naam vermeld en de schrijvers, op welke Racine zinspeelt zonder hen te noemen, schijnen haar levensloop op geheel andere wijze voor te stellen dan de treurspeldichter gedaan heeft. Zijn recht daartoe zal niemand betwisten. Maar het is op dezen grond dat Aricie eren als b. v Oenone en Théramène, in tegenstelling met de hoofdpersonen, tot de met-historische figuren van het treurspel gebracht moet worden. BED. Alhier binnengekomen het brikschip Konings bergen, met een lading hout uit Noorwegen. Gent, 2 November. Roode en witte tarwe ad 100 kilo op staal fr. 33.rogge ad 100 kilo ir. 22. gerst fr. 25.50haver fr. 23.50; boekweit fr. 17. paarden boonen fr. 19.koolzaad fr. 44.50 lijn zaad fr. 35.-—lijnkoeken ir. 28.50kóoizaad- koeken fr. 22.50boter fr. -2.65 per kilogram eieren fr. 3.per 26 stuks. Vlissingen, 2 November. Boter per kilogram f 1.05 a 1.Eieren f 6.per 104 stuks. Amsterdam, 1 Nor. 2 Nor. Ncderl. Cert. Werk. scbuld. 2} pet Certific. dito dito 3 dito dito dito 4 Aand. Handelmaatschappij. 5 dito exploitat. Ned. Staatssp. Loten stad Rotterdam. 3 dito dito Amsterdam 3 België. Cert. bij Rothschild. 2} Frankrijk. Inschrijvingen3 Inschrijvingen5 Rusland. Oblig. 1798/1816. 5 Certific. Inscr. 5e serie 5 Obl. Hope C\ 1855 6e serie. 5 dito f 1000 18645 dito L. 100 18725 dito L. 100 1873 5 Loten 1864. ...5 Loten 1866. .5 Oblig. Hope C°. Leen. I860, 4} Certific. dito .......4 Inscr. Stieglitz C®. 2' a 4 L. 4 Obligatiën 1867694 Certificaten6 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 Oblig. dito4} dito dito. .........4 63} 76} 991 103} 105 101} 101} 63} 77} 99A 105 101 101} 67} 67 93} 57} 75 86} 76} 77} 126} 122} 76} 58} 67} 104} 83} Aand. Kiew-Brest5 dito Baltische spoorweg Oblig. spoorweg Poti-Tiflia dito dito Jelez-Griasi. dito dito Jelez Orel dito dito Charkow Azow Polen. Schatkistobligatiën Aand. Warschau-Bromberg. dito dito Weenen. Oostenrijk. Obligatie metal, in zilver Januari/Juli. Obligatiën dito April/Oct. dito in papier Mei/Nov. dito dito Febr./Aug. Aand. Nation, bank3 Loten I860.; ........5 dito 1864. llongarfje. Schatkistbiljett. 6 Oblig. Theiss spoorweg 5 Italië, Certific. Amsterdam. 5 Oblig. Z.-Ital. spoorweg. 3 Spanje. Obligatiën Buitenl. 3 Oblig. Binnenlandsche. 3 Portugal. Obligatiën 3 Turkije. Inschr. Alg. schuld. 5 Obligatiën 1869 6 Egypte. Obl. 1868.7 Obl. 1873 7 Amerika.Obl.Ver. Stat. 1904. 5 Obligatiën dito dito 1885. 6 Cert. Amsterdam Illinois Redemtion. 6 Central Pacific. 6 Certific. Chic. N. W7 Oblig. Madison Ext. 7 Winona-St. Peter 7 N. W. Union7 Union Pac. Hoofdl. 6 Obl.St.Paul Pae. Spw. 1- sec. 7 dito dito dito 2esec. 7 Brazilië. Oblig. 1863 4} Obl. 18655 Illin. Oblig. dito dito dito dito 9 ff 9 9 ff 9 9 9 9 9 9 ff 9 9 9 9 9 9 9 ff ff 9 9 9 9 9 9 9. 9 44} 80} 82 79} 76A 48 55} 56 53} 53} 118| 92} 113} 67} 41 12} 11} «H 8} «A 58} 75} 86} 77 H 78} 127 123 76# 60} 60 68} 39} 104} 83} 74} 44} 80} 82 81} 75} 48} 46 55}} 56} 53}} 53} 92} 113} 67} 68} 41 12} Hjf 49} 8} 71} 72-ft 101 62} 88} 82} 82 100 101} 63 89} 82} 82} 100} 95) Prijzen van coupons. Amsterdam, 2 November. Metall./21.07}dito zilver f 22.— Div. Eng. per i f 11.85, Eng. n ii l«r Spaansche piasters JOLj69 Amerikaanse!)e dollars (in goud) f 2.47.

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3