N°. 259 120® Jaargan 18 77. Vrijdag 2 November. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. AdvertentiëiK^ 20 Cent per regel. Geboorte- Trouw- Doodberichten enz.van 1—7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Lafjit* C°. te Brussel en Parijs. Middelburg, 1 November, FEUILLET03ST. DE OLM EN DE KLIMOP, Spoorweg-dieverijen. 0 n d e r w ij s. Kerknieuws. Kunstnieuws. IDDELBURCSCHE De minister vau financiën verwittigt in de Staats-eourant de belanghebbenden dat, te begin nen met 1° November 1877, gelegenheid zal bestaan tot uitwisseling van telegrafische postwissels, een bedrag van f 250 of 500 franken niet te boven gaande, tusschen Nederland en België. De afzenders van telegrafische postwissels naar Eelgië betalen, behalve het voor de gewone post wissels naar België verschuldigde recht van 121 cent voor elke 12.50 of gedeelte van f 12.50, de kosten van het telegrafisch bericht, berekend vol gens bet tarief van de rijks-telegraaf voor berichten naar België, ten bedrage van f 1 voor 20 woorden of minder, en 50 cent voor elk geheel of gedeel telijk tiental woorden boven de eerste 20. Voor berichten naar plaatsen in België, binnen den afstand van 50 kilom. van het kantoor van afzending gelegen, bedragen de kosten van over seining de helft van de hierboven vermelde. Van de zijde van Nederland zijn voor de uit wisseling van telegrafische postwissels alleen aan gewezen de plaatsen alwaar een postkantoor en tevens een rijkstelegraaf kantoor is gevestigd. Voor wissels naar België is bezorging per bode, buiten de plaats alwaar bet telegraafkantoor is gevestigd, toegelaten. De kosten daarvan komen voor rekening van den geadresseerde. Op de oplossing der ministerieele crisis wordt het publiek thans, zeker om er niet van te schrikken, weder door verschillende bladen voorbereid. Het Handelsblad meldt dat de zaak in orde is, de Arnhemsche courant dat de Staats courant, 'zoo niet gisteren dan toch heden de benoemingen zou bevatten. Het Vaderland meent reden te hebben om nagenoeg hetzelfde te ver wachten. Het deelt tevens heden een namenlijstje mede, dat bijna in ieder opzicht van de vroeger opgegevene verdeeliug der portefeuilles afwijkt. Intusscben moet opgemerkt worden dat het Haagsehe Dagblad gisteren eene lijst gaf, welke ten aanzien van belangrijke departementen (Bui- teülandsche zaken, Koloniën en Financiën) van de opgave van het Vaderland afweek en dat het Nieuws van den Dag, deze lijst heden overne mende, verklaart „redenen te hebben om die niet onjuist te achten." Uit dit alles blijkt de juistheid van hetgeen een correspondent ons reeds verscheidene dagen geleden schreef, dat nog nooit bij de samenstelling 10. EEN TERHAAL TAN ANTON GIULIO BARRILI. Uit het Italiaansch. VIII. Vervolg.) Nog altijd wist hij haar naam niet; maar verge leken bij al hetgeen hij gehoord had, deed de naam er niet meer zooveel toe als vroeger. De weg tot kennismaking was gebaand, en te oordeelen naar hetgeen bij vernomen had, scheen het hem niet toe dat al de andere belangrijke tijdingen lang op zich zouden laten wachten. De schoone snbekende was ziek, die arme! maar zij zou her stellen; hij wist nog wel niet hoe, maar hij was sr toch zeker van, en spoedig ook. Hij ging uit om te wandelen. De tuin scheen rem te eng om zooveel blijdschap te bevatten. Twintig minuten later waren de stadsmuren hem e benauwd. Hij liep naar de manege, liet een mooi jaard zadelen en ging een rijtoer maken naar het choone dorp Ouinto. Hij had behoefte aan frissche ucht, snelle beweging, op de maat van den gang ;ijner gedaehten. Goddelijke vrouw! dacht hij terwijl de jzeren hoeven van zijn paard op de ophaalbrug van eenig kabinet bet geheim der onderhandelin gen zoo goed bewaard is gebleven als thans en dat zelfs in de intiemste omgeving van den kabi netsformeerder niets geweten, of althans niets gezégd wordt. Nu de telegraaf ons zoo spoedig zekerheid, schijnt te kunnen geven, komt het ons echter over bodig voor, omtrent al deze voorloopige opgaven in bijzonderheden te treden. Bij de verkiezingen te Rotterdam werden giste ren gekozen als lid der provinciale staten van Zuid-Holland, de heer H. Muller Szn., met 624 van de uitgebrachte 739 stemmen; als leden van den gemeenteraad de heer R. H. Nierstrasz, met 582 van 831, en mr. A. J. Roest met 685 van 822 geldige stemmen. De Arnhemsche courant zegt van den heer Brouwers, burgemeester van Roermond en onlangs tot lid der tweede kamer verkozen, het volgende, dat zeker eene vrij algemeene verrassing zal teweeg brengen: „Met genoegen zien wij dien Limburgsehen ver« tegenwoordiger optreden, niet slechts omdat hij bekend staat als een man van kennis en bekwaam heid, maar ook wegens zijne vrijzinnige beginselen omtrent het onderwijs, die ons grond geven tot de verwachting, dat hij bij de aanstaande beraad slaging zich scharen zal aan de zijde van de liberalen." Onlangs vernam men het bericht, dat het kloos ter van St. Agatha de hangende zaak niet voor het gerecht zou brengendaarna echter dat gemeld klooster den staat reeds gedagvaard heeft voor de rechtbank van 's Bosch wegens een reeds gedane verkooping van boomennaar wij met zeker heid vernemenbevat het laatste bericht de waar heid. Nbr De heer K. A. Sandersete Oostburg schrijft ons het volgende „Den 30ea Juni jl. werd mij door een fabrikant te Eindhoven een traliekist afgezonden, bevattende 100 kistjes sigaren van 100 stuks. De kist was behoorlijk dichtgespijkerd en bovendien voorzien van een geplombeerd kruistouw, en toch vond ik tegen den wand der kist een kistje, waarvan de inhoud verdwenen en dat weer met een nageltje dichtgespijkerd was. „Den 27en September is mij door denzelfden fabrikant weer een dito kist afgezonden en weder had hetzelfde plaats gehadhet geplunderde kistje van Porta Pila weerklonken; en ik heb zoo dicht in uw nabijheid geleefd zonder u te zien, zonder iets van u te merken. Ik heb dezelfde lucht ingeademd als gij.Ja ik zou die nog van veel naderbij willen inademen. Voortaan moetik u zien. Het kwaad is geschiedik ben verliefd. En is dat dan zulk een groot kwaad? Zij is niet een van die Katje», die jacht maken op aanbidders. Zij, arme vrouw, is alleen, altijd alleen en ziek. Maar zij zal herstellen, ja zekerZij kan zoo niet sterven, terwijl haar jeugd en schoonheid toelachen. Bovendien moet zij een vrouw met teedere gevoelens zijn. Toen Jacob mij vertelde van het bezoek van den dokter meende ik haar te zien, kalm en vriendelijk, het gevaar onder de oogen ziende, bereid om een leven te verlaten, dat voor haar geen waarde meer heeft, omdat zij niemand lief heett; haar hart is ledig; misschien heeft zij nooit bemind, met ware diepgevoelende liefde. Het paard galoppeerde voort langs den steilen weg van San Martino d'Albaro en de hersenen van den ruiter galoppeerden even hard. Ik zal haar dus liefhebben? En waarom niet? Zij zal mij ook liefhebben. Ware liefde zegeviert altijd, wanneer de vrouw ten minste eenig gevoel heeft. En zou de liefde waarvan de Grieken verhalen dat zij een marmeren beeld bezielde, haar niet verwarmen, hare levensgeesten niet weder opwekken? Wat is haar kwaal? Het is zeker geen longtering, zooals ik mij op dien dag ver beeldde. Als dat zoo was zou Jacob hst mij wel gezegd hebben. Zij lijdt misschien al lang aan bevindt zich nog altijd in den toestand, zooals het door mij in de kist gevonden is. „De fabrikant heeft mij verzekerd zulks onmo gelijk bij,,hem aan de fabriek kan gebeuren; hy rangschikt het onder de diefstallen op 't staats spoor en heeft besloten geen sigaren langs dien weg meer te verzenden. „Yan Vlissingen tot Oostburg kan het onmoge lijk geschieden*" De gemeenteraad te Veïzen heeft met algemeene stemmen afwijzend beschikt op het dringend verzoek van een aantal ingezetenen van IJmuiden, tot oprichting van een lagere school aldaar. Volgens de meening van den burgemeester, is het verlangen der adressanten onredelijk, omdat er binnen de kom der gemeente Velzen drie open bare .scholen zijn. Hij beschouwfie het verzoek als een gevolg der in onzen tijd toenemende zucht tot gemak. Tot tijdelijk leeraar in de wiskunde aan het gymnasium te Leiden is aangesteld de heer G. J. van Deventer, phil. doet. Door de studenten der juridische faculteit te Utrecht is aan den hoogl. Fruin, als bewijs van erkentelijkheiddat de hoogleeraar voor de hem aangeboden leerstoelen aan de universiteiten te Amsterdam en te Leiden bedankt heeft, een prach tige zilveren inktkoker, versierd met een Miner va- beeld, aangeboden. De gemeenteraad van Assen heeft benoemd tot leeraar in de wiskunde aan het gymnasium aldaar, den heer dr. Eegen, assistent aan de ster renwacht te Leiden. Beroepen bij de N. H. gemeente van Bath en Rilland de heer D. van Spankeren, pred. te Nootdorp, provincie Zuid-Holland. Men verzekert dat ook de predikanten H. Steen berg en dr. H. P. Berlage, te Amsterdam, hunne betrekking zullen nederleggen. Het classikaal bestuur van Heerenveen heeft aan den kerkeraad der hervormde gemeente te Tjalleberd berichtdat het geene vrijheid vindt het onlangs uitgebracht beroep goed te keuren, zoolang niet eene volledige opgave van het bedrag der pastoralia is verschaft. Aan den beroepen predikant is een traktement van f 2000 toegezegd, terwijl de pastoralia, waarvan kerkvoogden eene juiste opgave weigeren te geven, ruim ƒ30,000 moeten bedragén. zwaarmoedigheid, aan zieleleed, altemaal dingen die onzichtbaar maar snel werken, bij een gevoelig gestel. Een vrouw is op zich zelve reeds zulk een teeder voorwerpgebrekkig tengevolge der fijne bewerktuiging! Is dit een paradox? Neen, les extremes se touchent. God heeft al te veel oorzaken tot lichamelijk lijden vereenigd in dit fijne omhulsel, dat zijn laatste werk is geweest. Toen Guido Laurenti zoover met zijne alleen spraak gekomen was begon het paard, dat den geheelen weg, van de helling van San Martino af, tot voorbij den gedenksteen van Quarto en van daar tot aan de villa de Fornari, in gestrekten galop doorgeloopen had, te merken dat zijn ruiter volstrekt geen acht op hem sloeg en verminderde zachtjes aan zijn vaart, sloeg van den galop in den draf over en ging op het laatst stappen. De gedachten van Laurenti hadden ongemerkt die beweging gevolgd. Hoe nader ik haar? Daar sit de knoop. Of zou het waarschijnlijk zijn dat ik, nu de eerste stappen zoo gemakkelijk gegaan zijn, niet verder kwam? Hoe krijg ik haar te zien? Hoe leg ik het aan om haar te spreken? Zal ik altijd aan den ingang van het paradijs blijven staan rede neeren met den tuinman? Tusschen Jacob en haar ligt de afgrond van het verschil in stand en ik zou vrij wat meer hebben aan de vriendschap van een dwazen fat, die haar eenmaal in de week een visite ging maken De gedachte aan deze moeilijkheid bracht hem Intusschen is in de laatstgehouden ring vergade ring van Heerenveen besloten om betrekkelijk de quaestie der pastoriegoederen namens den ring niet te procedeerenzoodat er kans bestaat dat, wat de administratie dier goederen betreftalles by het oude zal blijven. De beroepen predikant moet aangeschreven zijn omtrent het beroep naar die gemeente thans een besluit te nemen. {Vervolg.) Ik noemde gisteren mejuffrouw Estella de la Mar eene ster aan den hemel der kunst en houd dat vol, zonder dat ik vrees mij aan overdrijving schuldig te maken. Reeds by het eerste stuk dat zij, door de piano begeleid, voordroeg, was ieder het daarover eens. Hare keus was gevallen op het groote aria uit Paul et Virginiedat zij zong met een gevoel, eene gelaatsuitdrukking en een gekuischten smaakwelke aan eene volleerde kunstenares eer zouden hebben gedaan. Wanneer Victor Massé, de componist der opera, van deze voordracht getuige was geweest, zou hij ongetwij feld uitgeroepen hebben: „Ziedaar de Virginie, welke ik my gedroomd heb!" De stem der jeugdige, zaDgeres bezit een frïs- schen en zilverachtigen klank en klimt met gemak tot in het hoogste register; de middeltonen zijn volkomen beschaafd en buitengewoon liefelyk, en de zang, die volmaakt zuiver en net is, zonder eenige gedwongenheid, is vol uitdrukking, tenge volge der afwisseling in de voordracht en der kunstvaardigheid in het overwinnen van alle moei- lykheden, welke slechts door zorgvuldige oefening te verkrijgen is. Het „aanpakken" van den toon is onberispelijk, de vocalisatie zou volmaakt zyn indien het de stem nog niet een weinig aan de buigzaamheid ontbrak, welke door de praktijk van zelf verkregen wordt. De dramatische voor dracht eindelijk draagt het kenmerk eener echte kunstenaars-natuur. Al deze uitstekende eigen schappen kwamen, zoo mogelijk, nog beter tot haar recht in het groote aria van Mireille, waar van zy sommige gedeelten voordroeg op eene wyze, die inderdaad bewonderenswaardig was. Wij waren dan ook verrukt. De heer Cabel ontving ons aller gelukwenschen, welke hy te meer verdiende daar hy ons de voldingendste be wijzen leverde dat aan de artistieke opleiding der veelbelovende kunstenares, dio aan zyne handen toevertrouwd was geweest, niets was verzuimd. Op zyn verzoek declameerde mejuffrouw de la Mar nog, met een zeer zuiveren tongval en met veel uitdrukking, een Italiaansch gedicht, Tl Fes- er toe om eens rond te zien, waar hy zich eigenlijk bevond en het gezicht van de vlakte van Quinto bracht hem tot het besef dat hij reeds veel te ver van Genua afgedwaald was; links een spoorslag te geven, de leidsels om te trekken en het paard naar het westen te wenden was het werk vau een oogenblik. De hengst voelde dat zijn ruiter eindelijk weer aan hem dacht en galoppeerde naar huis. Bravo, Beppo, loop maar toe, dan krijgt gij bij den winkel te San Martino een klontje suiker. Het goede dier moet dit zeker verstaan hebben, want het verdubbelde zijn spoed en stond tien minuten later voor den winkel stil om zyn beloo ning en een liefkozing van zijn meester te krijgen. Bij de eerste wending van den weg lag de ge- heele stad voor Laurenti uitgestrekt; maar hij lette slechts op éen punt, dat afzonderlijk tegen de glooiing van het amfitheater uitstak, het gele paleis, dat hem van verre scheen toe te lachen; met zijne geopende jalousieën. Ot zij zal genezen! zij zal genezen! riep hij uit, terwijl hy naar die vensters keek. Met dezen heerlijken zonneschijn, bij die zachte lucht zullen de rozen op hare wangen weer gaan bloeien. Ik moet haar zienhaar spreken, 't moge kosten wat het wil. De middelen ont breken niet, als men ze maar weet te vinden Hier kon hij niet nalaten te glimlachen bij de gedachte aan zyne uitstekende middelen en aap de camelia.

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 1