N°. 257, 1206 Jaargang 1877. W oensdag 31 October. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent, Advertentiên i 20 Cent per regel. Geboorte- Trouw- Doodberichten enz.van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagent voor België en Frankrijk; de firma Havas, Larritk <fc C°. te Brussel en Parijs. Middelburg, 30 October. FEUILLETON. DE OLM EN DE KLIMOP, Benoemingen en besluiten, 0 n d e r w ij s, Kerknieuws. Kunstnieuws. MIDDELBURGSCHE COURANT. De Staats-courant van heden bevat het konink lijk besluit van den 22,n dezerStaatsblad n° 191betreffende de uitloting en aflossing van 3j percents schuldbekentenissen ten laste van het voormalig amortisatie-syndicaat voor 1878. In hetzelfde nommer is opgenomen het konink lijk besluit van den 24en dezer, Staatsblad n° 192, bepalende dat de Oosterspoorweg van de Holland sche ijzeren spoorwegmaatschappij mede zal worden gebruikt ten behoeve van de spoorwegen ter ver binding van den Nederlandschen Rijnspoorweg met den staatsspoorweg te Amsterdam. Tot leniging van den beerschenden nood op de eilanden Curagao en Bonaire hebben zich in verschillende gemeenten eommissiën gevormd, die voor het bijeenbrengen van bijdragen zorg dragen. Moet daar in onze omgeving ook niet wat aan gedaan worden Het lidmaatschap der tweede kamer voor het district Winschoten is door m'. H. Goeman Borgesius, hoofdredacteur van het Vaderland, aangenomen. Onder de verschillende geruchten die aanhoudend over den stand der ministerieeie crisis in om loop gebracht worden, vermelden wij ditmaal alleen, dewijl het met onze eigen information overeenkomt, een bericht van de Arnhemsche courant en het Utrecbtsch Dagblad, meldende dat de oplossing op het oogenblik vertraagd wordt door ongesteldheid van den heer Fransen van de Putte. Voor de portefeuille van buitenlandsche zaken wordt genoemd jhr. mr. van Karnebeek, minister-resident, vertegenwoordiger onzer regee ring bij de hoven van Denemarken en Zweden en Noorwegen. Dat de bekrompen opvatting van den gemeente raad van Amsterdam ten aanzien van het beginsel der openbaarheid in zake de inkomsten belasting, (zie M. Ct. van Vrijdag jl.) bij velen afkeuring wekt, bewijst een ingezonden stuk van den heer C. P. Metelerkamp in het Handelsblad van heden. Men zal zich herinneren dat de raad bepaald heeft „slechts de belastingschuldigen mogen inzage nemen van de kohieren, en dan nog van dat ge- EEN TEEHAAL VAN ANTON GIULI0 BABRILI. Uit het It alia an ach. VII. Vervolg.) Op zekeren dag voerde de fortuin hem een kennis tegemoet, een nieuwsgierig mensch, die zich naar de hooggelegen straten der stad begaf om de nieuwe gehouwen in oogenschouw te nemen. De gelegenheid was ongewis, maar Guido greep haar handig aan, bracht zijn vriend door de bewuste straat en vroeg hem aan wie dat roode paleis toebehoorde, aan wie dat wittewie er in dat grijze huis woonde en praatte zooal voort op onverschilligen toon, alsof het hem slechts te doen was om te praten. Zoo voortgaande vernam hij eindelijk dat het gele paleisje, villa Argellani was. Argellani! Wat zijn dat voor menschen? Ik weet het niet, antwoordde zijn vriend, ik geloof vreemdelingen, die de villa van de Visdomini's gekocht hebben. De man ia dood en heeft een weduwe nagelaten, die hier in dit huis moet wonen. JBn dat was al wat Laurenti te weten kon deeltd der kohieren, dat op hun eigen aanslag betrekking heeft." Na aangetoond te hebben dat deze bepaling in strijd is zoowel met art. 261 der gemeentewet als met de beginselen, door de meerderheid van den Amsterdamschen gemeenteraad bij het vaststellen der verordening op den hoofde lij ken omslag ge volgd voert de heer Metelerkamp voor het beginsel der openbaarheid nog het volgende aan „Het publiek heeft belang bij de kennisneming der geheele kohieren. Zal toch het openbaar leven worden opgewekt, de belangstelling van hst algemeen in de algemeone zaak worden levendig gehouden, dan moet ook elke gelegenheid om het publiek op de hoogte te stellen der gemeentelijke aangelegenheden worden aangegrepen en niet kunstmatig worden beperkt. Is niet de vraag, hoever de draagkracht der gemeente strekteene vraag die alles beheerscht? Zoo ja mag dan het publiek de gelegenheid worden ontnomen zich omtrent dit hoogst belangrijk punt een denk beeld te vormen „Maar ook voor eiken belastingschuldige kan de kennisneming der geheele kohieren van groot belang zijn. Stel, dat mijn inkomen juist is aan gegeven of getaxeerd, doch dat van vele anderen te laag. Zal dan dientengevolge de percentage niet hooger worden dan zij behoorde te zijn, en dus mijn aanslag te hoog worden berekend Onze rubriek spoorwegdieverijen moet nood zakelijk gewijzigd worden. Er wordt toch niet alleen uit de koffers weggenomen, maar er wordt ook ingebracht. Dé Goescbe courant meldt althans het volgende „Donderdag avond kwam hier iemand per Snel trein aan, die in zijn reiskoffertje, dat in den bagage wagen had gestaan, een paar nieuwe handschoenen vond, waarvan de herkomst, ook na tot nu toe gedaan onderzoek, hem geheel onbekend is. Zijn koffertje droeg ook sporen van geopend geweest te zijn, en de handschoenen, hoewel de papiertjes nog rond de knoopjes zaten, kenteekenen dat men er op getrapt had. De eenige oplossing, die men voor deze zaak kan vinden is deze, dat in bagagewagen of elders verschillende koffers zijn geopend, en bij het weder inpakken, nadat de inspectie was afgeloopen, de handschoenen in een verkeerd verblijf zijn geraakt. Mocht iemand zulk een paar missen, aan ons bureau kan hij 't na behoorlijk bewijs van eigendomsrecht gegeven te hebben, terugbekomen. Ondanks deze heuglijke ondervindingis het toch nog geen zaak om met de hoop op winst koffers aan de goederen-kantoren toe te vertrouwen. In hetzelfde nommer meldt de Goesche courant komen: maar het was al veel: een weduwe, en haar familienaam. Mevrouw Argellani had hij al meer hooren noemen, ook was het niet de eerste keer dat hij dien familienaam hoorde; maar wanneer en hoe, herinnerde hij zich niet. En haar doopnaam?"dat was nog een raadsel. Zoo bleef hij halverwege steken zonder verder licht te krijgen. Tot wie moest hij zich nu wenden Er de babbelaars naar vragen, hun dien naam voorleggen om er nadere beriehten over in te winnen, dat kwam hem berispelijk voor. Daarenboven meende hij evenals alle verliefden dat iedereen zijn geheim op zijn gelaat kon lezen. Hij peinsde en peinsde; maar er viel hem niets goeds in. Met den tuinman praten! ja zeker: dat was het beste, het eenige middel; maar hoe dit te doen? Kennis hadden zij al gemaakt, maar die ging niet verder dan een groet en daarmede was de zaak uit. Hoe moest hij het dan toch aanleggen om een gesprek met hem aan te knoopen Die tuinman werd op eens een gewichtig perso- naadje en om hem behoorlijk aan te spreken was er een staatkunde noodig, zoo fijn als die van Talleyrand of van Metternich. Hij dacht er een nacht en een dag over naein delijk bad hij het middel gevonden. Het was zeer gewaagd en kon ook wol mislukkenmaar onze diplomaat had geen keus tusschen betere; hij moest het eenige beproeven dat hij had kunnen vinden. dat een jonge dame, uit Amsterdam naar Goes reizende, een flesch poederchocolade en een flesch bitterkoekjes meden am. Te Goes aankomende waren beide uit haar koffer verdwenen. onderscheidingen. Vergunning verleend aan H. Reineke, te Amsterdam, tot het aannemen en dra gen der versierselen van ridder 1° klasse der Ernestinische huisorde hem door Z. H. den hertog van Saksen Coburg-Gotha geschonken. Toegekend de bronzen medaille met loffelijk getuigschrift aan A. Yoking, aardwerker bij de geniewerken te Naarden, als blijk van 's konings goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van een kind uit de haven aldaar op 26 Septem ber jl. onderwijs. Vergunning verleend om hier te lande lager onderwijs te geven, mits zij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde vereischten voldoen, aan de juffrouwen G. S. R. Bovay, geb. te Orbe (Zwitserland), A. E. A. Hull, geb. te Risely (Engeland), U. E. Lechten, geb. te Wissem- bourg (Elzas Lotharingen), D. M. T. Muller, geb. te Nurnberg (Beieren), C. Murton, geb. te Charing (Engeland) en aan den heer G. A. Barbezat, geb. te Locle (Zwitserland). Tot hulponderwijzer aan de openbare lagere school te Brouwershaven is benoemd de heer L. van der Havevan Zierikzee. Voor de vacante hulponderwijzersplaats te Ovezande (jaarwedde ƒ650) heett zich, volgens de N. G. Ct,geen enkel candidaat aangemeld. Het gemeentebestuur zon er nu over denken een kweekeling aan te stellen. Benoemd aan de H. B. S. te Gorinchem tot leeraar in de staats- en handelswetenschappen mr. W. B. Reijnen jr.procureur te Dordrecht, in het boekhouden J. P. von Solisten, te Gorinchem. Te Sir Jansland (gemeente Oosterland) werd op 27 dezer het vergelijkend examen gehouden voor de aldaar vaceerende betrekking van hoofd onderwijzer. Dit examen werd afgenomen door den districts-schoolopziener mr. Schneideis van Greiflfenswerth, bijgestaan door de heeren J. Tb. Oosterman en W. Schoo Hz., hoofdonderwijzers te Zierikzee en Ouwerkerk. Aan het examen namen 5 sollicitanten deel, wier namen in alphabctische volgorde zijnde heeren de Beste te Ritthem, Breas te Werkendam, van Elsacker te Oosterland, P. J. Hubregtse te Scherpenisse, en I. Pattist te Dreischor. H^ ging 's avonds laat in den tuin. Do lucht was bewolkt en begunstigde het groote misdrijf. Hij ging tot aan den dikken muur bij een fraaie cameliaplant, die zeldzaam in haar soort was, nam den pot met beide handen op, hield hem over den muur en liet hem meedoogenloos op bet gras veld nedervallen. Daarop haastte hij zich de plek zeer behoedzaam te verlatenmaar hij hoorde toch nog het breken van den pot. Arme camelia! riep hij en versnelde zijn stap; dat was de lijkrede van den •moordenaar op zijn slachtoffer. Met hoeveel ongeduld hij den morgen afwachtte kan een ieder begrijpen. Bij het aanbreken van den dag was hg reeds op de been en ging in den tuin zonder evenwel den moed te hebben om naar de ledige plek in de rij bloempotten te kijken en hg ging zpn verstafgelegen bloemen begieten, waar niemand die op het grasveld was, een puntje van zijn hoofd kon gewaar worden. Er verliep een uur; daarna nog een half en hij begon te vreezen dat zgn camelia vruchteloos ten offer gebracht was, toen hij aan den voet van den olm een stem hoorde roepen: Mijnheer! Mijnheer! Zijn hart sprong op; maar bij verroerde zich niet. Onderwijl werd er harder geroepen: Mijnheer, zeg, mijnheer! Toen naderde hij den muur en beproefde om te kgken. Het was de tuinman, die de arme plant opgeraapt had en hem met het gelaat omhoog stond te zoeken. De scherven van den pot lagen De predikanten Ph. R. Hugeuhoitz en P. H. Hugenholtz jr., te Amsterdam, hebben bij den algemeenen kerkeraad der Ned. Herv. gemeente aldaar de kennisgeving ingezonden, dat zij, mot het oog op de jongste synodale besluiten in ver band met geheel den kerkelijken toestand, tegen 1° Februari e. k. hun ambt wenschen neder te leggen. Mede naar aanleiding hiervan heeft reeds een samenkomst van ongeveer honderd daartoe uitge- noodigde gemeenteleden plaats gehad, waar, na ernstig debat, een zestigtal zich bereid heeft ver klaard gezamenlijk stappen te doen om de Ned. Herv. kerk te verlaten, op nader vast te stellen tijd, en dan tevens te bepalen op welke wijze zg het godsdienstig gemeenteleven wenschen voort te zetten. Eerlang zal eene openbare samenkomst worden belegd, om deze zaak in ruimeren kring te be handelen. M'i« Agar in „Phèdre" Het is moeilijker, over eene voorstelling als die, welke gisteren avond in den Middelburgschen schouwburg plaats had, weinig te zeggen, dan er breedvoerig over uit te weiden. Toch dwingt onze ruimte ons tot de moeilijkste opvatting onzer taak. Enkele opmerkingen mogen hier dus volstaan, niet om critiek te leveren, welke wij om allerlei redenen overbodig achten, maar om van onzen kant aan een zoo buitengewoon kunstgenot als het optreden van Mlle Agar in de titelrol van Phèdre^ naar behooren recht te laten wedervaren. Men kan van deze soort van voorstellingen eigenlpk zooveel kwaads en zooveel goeds zeggen als men wil. Het kunstgenot dat men smaakt, is niet onvardeeld. Een van de eerste vereischten van het schoone, de evenredigheid van het geheel tot zgne deelen, ontbreekt. De omgeving der kunstenares is zoo gebrekkig, dat niet slechts de illusie van het tooneel aanhoudend gestoord, maar smaak en gevoel telkens op het gevoeligst beleadigd worden. Of is stootender tegenstelling denkbaar dan de fiere koningin van Athene, Theseus' gemalin, verteerd van hartstocht voorden Hippolytus, dien wg gisteren te zien kregen En toch, paradoxaal als de bewering moge lijken, zijn wij geneigd te gelooven dat dit gemis van evenredigheid tusschen Mil1 Agar en haar omgeving ziju goeden kant heeft. Ons althans heeft het mi schien een nieuw inzicht in het wezen der kunst gegeven. Tegenover de dwergen die haar omrir.- over den grond verspreid, maar de bruine aarde zat nog om de wortels heen, het slachtoffer leefde nog. Mijnheer.... mijnheer.... Neem mij niet kwalijk, ik weet uw geëerden naam niet. Laurenti, goede man, wat is er van uw dienst? Mijnheer Laurenti, zie eensdit behoort u; vervolgde de tuinman, nam met de eene hand den hoed af en wees met de andere op de camelia. Wat? Hoe? riep Laurenti. Ach mijn arme camelia! Hoe kan die daar afgevallenzpn? Misschien heeft de wind O neen, er is van nacht geen wind geweest, antwoordde de tuinman. Het zal die akelige grijze kat geweest zijn. Weet u? het ia een mooie kat, maar die het zwak heeft om 's nachts rond te dwalen en op de mollenvangst te gaan. Hij zal langs den klimop tot aan de bloempotten opgeklouterd zijn, en het ongeluk teweeg gebracht hebben. O zoo zei Laurenti en daar de grijze er niet was om zich te verdedigen, werd de laster aangenomen. Die ellendeling! riep de tuinman, als ik hem krijg, geef ik hem een pak slaag! Och neendat arme dier 1 zei Laurenti, die geen onschuldige wilde laten kastijden, al liet hg hem gerust beschuldigen. Hg heeft toch goed gedaan met de mollen te dooden en daarom moet ge hem niet straffen. En het is ook zoo erg niet 'tgeen hij gedaan heeft, alleen spijt het mij een weinig voor de plant.

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 1