N°. 256 12 06 Jaargang. Dinsdag 30 October. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën i 20 Cent per regel. Geboorte- Trouw- Doodberichten enz.i van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Laffiti C°. te Brussel en Parijs, YEEMARItT TE MIDDELBURG. Middelburg, 29 October, FEUILLETON. DE OLM EN DE KLIMOP, Onderwijs, Kerknieuws. Landbouw. URAIMT. Donderdag den 1™ November 1877, van des voormiddags 8 tot des namiddags 4 uren. De burgem, en wethoud. van Middelburg, SCHOfiEK. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. De Staats courant van heden bevat het konink- lgk besluit van 20 dezer, Staatsblad n° 190, hou dende vaststelling van een tarief van rechten, verschuldigd voor het gebruik van kadastrale stukken. Ter uitvoering van het koninklijke besluit van 3 Augustus jl. (Staatsblad n» 164) betrekkelijk de verzending van open kaarten ter bestel ling van boeken enz., volgens het tarief der ge drukte stukken, wordt nader het volgende vast gesteld De gebruikers der kaarten zijn gehouden om minstens 2 blanco-formulieren van de door hen te bezigen kaart aan het post- of hulpkantoor in hunne woonplaats over te leggen. Staats-cour. Bij besluit van den commissaris des konings in Limburg is de in- en doorvoer van vee, komende uit Duitschland, verboden. De hoofdcommissie voor de internationale tentoonstelling te Parijs in 1878 (voorzitter de heer G. J. G. Klerck secretaris, professor Jonckbloet) heeft de inzenders nitgenoodigd voor 15 Nov. a- zoodanige mededeelingen omtrent hun fabriek of hun fabrikaat aan haar te doen, als zij wenscheljjk zullen oordeelen om de waarde hunner voortbrengse len in het ware licht te stellen. De commissie heeft namelijk het plan een en ander in den Neder- landschen catalogus dier tentoonstelling op te nemen- Bijna geregeld op zekere tijden terugkeerende, vindt men in onze groote dagbladen het bericht dat een of ander lid onzer koninklijke familie zich in den Oranje-grafkelder te Delft heeft begeven, daar eenigen tijd vertoefd en een bloemkrans op de lijkkist eener dierbare afgestorvene heeft neder- gelegd. Dat te koop loopen met iemands persoonlijke droefheid, al is het dan ook die van een prins, 1. EEN YERHAAL YAN ANTON GIULI0 BARRILI. Uit het Italiaantch. V. (Vervolg.) Het waren eigenlijk gezegd doodonschuldige bespiegelingen en er viel niets op aan te merken; maar iemand die de beschouwingen van Laurenti boven op den muur had kunnen opmerken en in zijn alleenspraak bij de piano de kiem eener gene genheid voor de bewoonster van het gele paleis kon ontwaren, zon ook opgemerkt hebben dat de straat waarin hij was gaan peinzen, juist uitliep op wat denkt ge Het gele paleis. Tot besluit van den eersten dag was dit waarlijk Diet kwaad. VI. Den volgenden dag wijdde de jonge botanicus zich als altijd zeer vroeg in den morgen geheel aan zijne planten en zette zijn tninmanswerk voort tót het uur van het ontbijt. Na de bloemen moesten, vinden wij niet kieseh. Het nieuws houdt ook op, door het periodiek terugkomen, belangrijk te zijn. Daarentegen moet ons steeds, door overname uit buitenlandscbe dagbladen, worden medegedeeld waar Z. K. H, de prins van Oranje zicb ophoudt. Dat de Nederlandsche natie op die manier altijd langs -een omweg vernemen moet waar haar troons opvolger rondzwerft, vinden wij niet behoorlijk. Geen onzer staatkundige partgen is zoo kinder achtig blij met onderscheidingen', aan hare leden toegekendals de anti-revolutionaire. Geene is ook zoo kinderachtig bang voor achteruitzetting. Wordt een anti-revolutionair met eene ridder orde begiftigdfluks levert de Standaard een betoog, dat de anti-revolutionair wel is waar aan zulke ijdelheden niet hecht, maar dat het hem toch pleizier doetniet gepasseerd te worden. Wordt een anti-revolutionair honoris causa van een doctorstitel voorzien, onmiddellijk volgt de herinnering dat dit nu wel zeer goed gedaan is, maar dat er nog andere anti-revolutionairen zijn diein allen ootmoed des harten ook wel het Dr. voor hun naam zouden kunnen gebruiken. Ook ten opzichte der jongste benoemingen van professoren klaagt de Standaard over achteruit zetting. Het is ons niet bekend of de regeering al dan niet met geleerden van de anti-revolutionaire rich ting onderhandeld heeft. Maar dit weten wij wel, dat het in 't algemeen met groote moeilijkheden ge paard gaat om rechtsgeleerdenletterkundigen, theologen of geneeskundigenvan eenigen naam, die zich in eene onafhankelijke positie verheugen mogente bewegen een protessoralen zetel in te nemen. Het zou dus niet te verwonderen zijn wanneer onder eene zoo weinig talrijke partij als de anti revolutionaire werkelijk niemand te vinden was geweest, die voor een professoraat kon of wilde in aanmerking komen. Vooral ook omdat de mannen van beteekenis dier party in den regel, óf door eigen fortuin óf door voortdurende hulp van belangstellende vriendenin de gelegenheid worden gesteld om hooge financieele eischen te doen gelden. De klacht van de Standaard is dus misschien geheel ongegrond. Maar zeker is heten hierop wilden wij de aandacht vestigendat nog nie mand zoo ver wij hebben kunnen nagaanzich over de politieke of godsdienstige gevoelens der nieuwbenoemde hooggeleerden heeft ongerust ge maakt. Alleen de Standaard jammert omdat zij haar deel niet van den koek gehad heeft. Omtrent den opslag van materiaal voor den spoor- volgens gewoonte, de insecten aan de beurt komen; maar dien dag bleven de insecten ongemoeid en bleven de entomologische verhandelingen op de boekenplanken rusten. De bloemen, die stakkerts, hadden altjjd wat noodigen vooral diegenen die op het muurtje stonden, aau het uiteinde van den breeden muur, het dichtst bij den pgnboom gelegen. Daar had hg den heelen tgd het een of ander plantje te verzorgen, onkruid uit te roeien, of takjes op te binden. Zoo naderde het etensuur en daarop volgde de avond. In d# schemering, als-de geluiden van* den dag ophouden en de geuren van het gras en van de bloemen, als een avondgebed van de natuur naar den blauwen hemel opstijgen, zouden een mooie stamroos en een prachtige anjelier, die naast elkaar aan dien uithoek vau den muur stonden, als z'y in menschelgke taal konden spreken, een zonderling gesprek hebben laten hoeren. Zij hielden het werkelijk in hun eigen taal, en nie mand kon er een woord van navertellen; maar ikdie genoodzaakt ben om alle talen jte verstaanheb ook die samenspraak gehoord en kan haar van het eerste tot het laatste woord weergeven. Zeg eens, buurman! sprak de roos en stootte de anjelier even aan met hare door den wind bewogen bladeren. Slaapt ge mis schien? Ik slaap niet, antwoordde de anjelier ik dacht na en gij mevrouw? weg van de Transvaal naar de Delagoabaai, kunnen wij het volgende mededeelen. Het materiaal, dat volgens beschikking van president Burgers was besteld, ontvangen en be taald, is ten deele reeds verzonden met acht schepen en in Delagoa gelost. Toen de moeiiykheden in de Transvaal begonnen, werd de verzending ge staakt en het overige gedeelte te Antwerpen opgeslagen. Drie maanden geleden werd het naar Ylissingen overgebracht, waar de kosten minder waren en waarby onze regeering de meeste bereid willigheid aan den dag legde. Thans zijn over die goederen onderhandelingen gaande, niet met de Engelsche regeering, maar met het nieuwe bestuur van de Transvaal. (Ehl.) O-I. MAILDIENSTEN Via Brindisi 9 Nov. 23 Nov. Marseille 2 16 De booten van Marseille vertrekkende, doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. Stoombootmaatschappij Nederland. - Van Nieuwe- diep vertrekkennaar Padang, Batavia, Samarang en Soerabaye, 3 Nov. Conrad, kapt. J. F. Graadt van Roggen24 Nov. Celebes, kapt. C. A. Bakker. Ned. mail naar Ned. Oost Indië via Napels per Stoomvaart-Maatschappij Nederland." De verzending heeft plaats des Maandags om de drie weken. Eerstvolgende verzending 12 Nov. Bij de opening der lessen aan de universiteit te Amsterdam zijn o. a. 256 militaire studenten ingeschreven, onder welke 1 arts, 18 die het eerste geneeskundig examen hebben afgelegd, 66 candi- daat-artsen, 66 die aan het eerste natuurkundig examen hebben voldaan, en 105, die nog voor het eerste examen studeeren. Uit Heidelberg wordt gemeld dat prof. Ge- genbauer, directeur van het anatomisch laboratorium aan de hoogeschool aldaar, van de Nederlandsche regeering het aanbod van een leerstoel aan eene der universiteiten heeft gekregen tegen eene jaarwedde welke dubbel zoo hoog is als het hoogste profes sorstraktement te Heidelberg. Men hoopt niettemin den geleerde in zijne tegenwoordige standplaats te behouden. Het kiescollege der N. H. gemeente te Haam stede heeft tot predikant aldaar beroepen den heer Oudegeest, predikant te Vlijmen. Den 28-n dezer nam de heer Geertsema Beo- Ik heb wel lust om een praatje te maken. Hebt gij vandaag de begieting gevoeld? Ja mevrouw en ik kan u zeggen dat het mg veel goed gedaan heeft. Maar toch Wat, maar toch? Maar toch is er een oogenblik geweest dat ik mijn best deed om te zeggen dat het genoeg was. Ik meen het water. Verbeeld u mevrouw, dat ik vyfmaal achter elkaar begoten ben. Net als ik; maar ik heb er mg niet over beklaagd. Ach ja, gij zijt even goed als de koolstof die ons voedt; maar gij moet toch toegeven dat het iets ongewoons is. Andere dagen is men nooit verder gegaan dan twee keeren. Dat is zeer waarvan daag heeft de tuinman heel veel zorg voor ons gehad. Kijk, buurman, hij heeft zooveel werk van mij gemaakt dat ik er hem mijn levenlang dankbaar voor zal blijven. Er waren reeds vijf of zes van die leelijke beesten die zich groen maken mat ons bloed; en die goede man heeft ze mij afgenomen, met een stroohalmpje, dat mij reed» goed deed als ik het maar voelde. En mij heeft hij een leelijke rups van het lijf gehaaldge weet wel, zoo een waar later kapellen van komen Die zijn lief, de kapellen met haar bonte vleugels, bedekt met goudstof. Jawel, maar rupsen zijn toch akelig onge dierte. Ik geef er de kapellen aan, mevrouw, als ik mij, om die later om my heen te zien fladderen, kering, beroepen naar Hippolytushoef op Wierin- gen, afscheid van zijne gemeente te Kleverskerke. Hg sprak bij die gelegenheid naar aanleiding van 2 Corr. 13, vers 11. In de Beemster worden pogingen aangewend om eene school voor zuivelbereiding met zuivel fabriek op te richten. Eene commissie heeft zich daartoe vereenigd, bestaande uit de heeren W. Sluis, J. Man, H. C. van der Heijde en K. Admiraal, die een kapitaal van f 30,000 in 150 aandeelen van f 200 wil bijeenbrengen. Van die aandeelen zyn er reeds 38 geplaatst. Nu de ervaring bewezen heeft dat de zuivel bereiding, eenmaal de roem van ons land, in Nederland niet meer op dezelfde hoogte staat als elders, mag het van beiang geacht worden op deze onderneming de aandacht te vestigen. Aan de daarover in de Purmerender courant voor komende artikelenontleenen wy de volgende becijferingen, welke, hoewel alleen op de Beemster betrekking hebbende, doen uitkomen in welke mate geheel Nederland bij de verbetering van het zuivel product betrokken is. Van de 12 a 13 millioen kilogrammen kaas, die jaarlijks aan de verschillende wagen van Noord- Holland worden gewogen of aan de pakhuizen der kaaskoopers geleverdproduceert de Beemster alleen éen millioen. Deze berekening rust op gegevens die ieder kan toetsen"; immers, in de Beemster melkt men circa 4000 koeien, elke koe geeft gemiddeld 2500 liters melk per jaar. Uit tien liters melk wordt een kilogram kaas gemaakt, dus: 4000 X 250 K. G. 1 millioen K. G. Stellen we den hoogsten marktprijs gemid deld op 36 gulden per 50 kilogram, dan wordt, volgens getuigenis van onderscheiden personen die goed op de hoogte van den handel zyn, niet meer ontvangen, eveneens gemiddeld, dan 28. Dat geeft dus een nadeel van 8 gulden op de 50 kilogram. Op de gebeele massa is dat honderd zestien duizend gulden. Genoemde som kon door de gezamenlyke kaas makers in de Beemster per jaar meer ontvangen worden, indien het product altijd van de eerste qualiteit ware. Het verlies waarvan wij spreken komt voor verreweg het grootste gedeelte voor rekening van gebrekkige bewerking. 't Is een verblijdend verschynsel, dat men meer algemeen tot de~ erkenning daarvan komt. Aan vankelijke verbeteringen, door den heer W. Sluis voorgesteld, in toepassing gebracht en in de aan. door die zwarte wormen het lyf moet laten kaal eten. In een woord hij heeft er mij van bevrijd en hg heeft my ook eenige verwelkte bladeren afgeplukt, die mg hinderden, Het is een brave, knappe jongen, zei de roos. Ik kan hem nooit genoeg aanzien en ik zal zorgen dat de eerste knop, dien ik voortbreng, veel op hem gelykt. Let op, mevrouw, die zal te bleek uitvallen* Ach ja, hij is een zwaarmoedig jongmensch en altyd in gedachten Hebt gij gezien viel haar de anjelier in de rede wat hy vandaag gedaan heeft! Wat? O hebt gy dat wapen niet gezien dat hij telkens voor zijn oogen hield en dat hg hier op den muur, vlak bij mijn bloempot, legde om het bij de hand te hebben. Wel ja, een ding met twee glimmende gaten, die gemaakt moeten zijn om in de verte te kyken. Hij stak het telkens omhoog en liet het weer zakken, altijd in de richting van den tuin beneden. Best, maar hy zorgde altijd dat hij achter uwe bladeren of achter de mijne stond. Wat zou dat beteekenen, buurman Wio weet het? Hij heeft het zeker niet gedaan om naar het weder te kgken. 'tls een beste jongen vervolgde de roos, die het bij het rechte einde had. Ik zou hem zoo graag gelukkig zien en ik zeg u ronduit, als hy zoo afgetrokken moet zyn, dan heb ik nog

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 1