Ingezonden Stukken. Zeetijd'! n g e n. Handelsberichten. Algemeen Overzicht. Belgische brieven. Graanmarkten enz. Neuzen, Ter Neuzen, of De voorzitter bestrijdt de zienswijze van den heer Fokker en merkt op dat bij opheffing der bank de uitgaven voor pensioenen en wachtgelden meer zouden bedragen dan de rente van het kapi taal zoodat er verlies in plaats van winst zou verkregen worden. Intusschen is er op dit oogen- blik natuurlijk geen sprake van om de wisselbank op te heffenmaar als de vergadering het ver langt verklaart hij zich gaarne bereidde zaak met burgemeester en wethouders en met de heeren der wisselbank te besprekenen dan later van het resultaat der bespreking aan den raad mede- deeling te doen. Aldus wordt beslotenterwijl het artikel onver anderd wordt goedgekeurd. Hoofdstuk I blijft onveranderd ƒ80,111. Hoofdstuk II. Afd. 2 art. 2: Kosten van brandstoffen 500. De heer Fokker acht dien post te hoog, vooral met het oog op de tegenwoordige prijzen der steenkolen te meer daar in 1876 202.15 J minder dan de begrooting van f500 is uitgegeven. Hij stelt daarom een amendement voorstrekkende om dit artikel met ƒ200 te verminderen en alzoo te brengen op ƒ300. Dit amendement wordt aangenomen met 9 tegen 6 stemmen. Tegen stemden de heeren Lambrechtsen van Ritthem, Snouck Hurgronje, DronkersLuteijn, de Wind en de voorzitter. (De heer van Hoek was afwezig.) Het totaal van hoofdstuk II bedraagt thans 3990.50. Hoofdstuk III. Afd. 1 art. lagewoon onder houd opeubare gebouwen, waaronder de torens enz., 4363. Dit artikel wordt op voorstel van burg. en weth. met 250 verminderd door weglating van een nieuw hek rond den Abdijtorenen bedraagt alzoo 4113. Bij dit art. 1 drong de beer van Berlekom ten zeerste aan op voorziening in den toestand der Heerengracht, te meer daar daarmede geen zoo groote kosten zullen gepaard gaan. Hij blijft bij zijn vroeger gevoelen omtrent de wenschelijkheid der invoering van het tonnenstelsel. De heer Snijders stelt bij hetzelfde art. 1 een amendement voor, strekkende om den voorgedra gen post van 180 voor een urinoir op het Hof plein te doen vervallen. Na eenige discussie vóór en tegen wordt dit amendement met 10 tegen 5 stemmen verworpen. Voor stemden de heeren Dronkers, Fokker, Nagt- glas, Snijders en Jeras. Afdeeling 2, art. 2: aankoop van straatklinkers f 500. Burgemeester en wethouders stellen nader voor dezen post met f 1500 te verhoogen en alzoo te brengen op 2000 (uit de vrijgevallen 3000 voor de beschoeiing der Turfkade). De heer Dronkers verklaart zich tegen deze verhooging, op grond dat, ware de post van 3000 voor de beschoeiing op de begrooting ge bleven, burgemeester en wethouders geene ver hooging voor straatklinkers zouden hebben voor gedragen, maar gevolg zouden geven aan 'hunne toezegging om zoo mogelijk later bij suppletoire begrooting eene nadere voordracht te doen. Kon dit bij het opmaken der begrooting, dan kan het z. i. ook nu. De voorzitter antwoordt dat er bij het opmaken der begrooting tal van zaken waren die voorziening eischten, maar burg. en weth. waren bang om den hoofdelijken omslag te hoog op te voeren; anders hadden zij eene verhooging van f 6000 a f 7000 moeten voorstellen. Ze hebben dus verschillende zaken, al waren ze nog zoo noodig, van do be grooting moeten afnemen en daaronder ook be strating. Waren de ƒ3000 niet vrijgevallen, dan zou het niet mogelijk zijn geweest thans f 2000 voor aankoop van klinkers voor te dragen, maar nu bestaat die mogelijkheid wel. De heer Fokker was het eens met den heer Dronkers. Hij zou daarom stemmen tegen de voorgedragen verhooging, die z. i. alteen kan gevonden worden door verhooging van een middel, dat niet mag verhoogd worden, nl. de hoofdelijke De voorzittter meent dat de heer Fokker van een verkeerd standpunt uitgaat door de uitgaven voor aanleg of vernieuwing te willen regelen naai de inkomsten. Juist het omgekeerde acht spreker wenschelijk: eerst de noodzakelijke uitgaven vaststellen en dan het bedrag van den hoofdelijken omslag bepalen. Ook wees hij er bepaald op, dat al3 de noodig geoordeelde beklinkering niet plaats heeft, zelfs het gewone onderhoud van het straat werk zal moeten stilstaan. Indien dus de raad verlangt dat de bestrating slecht en slechter worde, niettegenstaande toch reeds zooveel verzoeken om verbetering oningewilligd moeten blijven, dan moet hij tegen het voorstel van burgemeester en wet houders stemmen. De heer Dronkers is van oordeel dat burg. en weth. de zaken veel te bezwarend inzien. Ook bij is niet tegen verbetering van bestrating, maar ten vorigen jare was daarvoor ook bijna niets uitge trokken en later is er toch bij suppletoire begrooting nog 4000 voor kunnen toegestaan worden. Hij vleit zich dat dit weêr het geval zal zijn. De voorzitter brengt alsnu het artikel zooals het door burg. en weth. nader is voorgedragen, nl. ƒ2000, in omvraag. Met 9 tegen 7 stemmen wordt dit verworpen. Yoor stemden de heeren van Eekelen, Lambrechtsen, Snouck Hurgronje, Liebert, Luteijn, de Wind en de voorzitter. Daar hiermede het geheele artikel voor aankoop van straatklinkers vervallen was, stelde de heer Dronkers voor dit te behouden en uit te trekken op het eerst voorgedragen bedrag, nl. 500. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aan genomen. Afd. 2 art. 3: Vernieuwing der beschoeiing aan de Seisbrug, ƒ3000. De heer Fokker achtte die vernieuwing in 1878 met urgent en wilde haar achterwege laten en het dan vrijvallende geld veeleer besteden aan verbetering van den toestand der Heereugracht. De heer Jeras daarentegen acht de voorgedragen vernieuwing dringend noodig. Het resultaat der bespreking is, dat het artikel, n stemming gebracht, met 14 tegen 2 stemmen onveranderd wordt aangenomen. Tegen stem den de heeren Fokker en Nagtglas. Afd. 2 art. 4: Aanleg van den ü'am, f 500. De heer van Hoek vraagt, of er bij burgemeester en wethouders reeds een plan bestaat omtrent de wijze van aanleg? De voorzitter antwoordt ontkennend. Burgemees ter en wethouders zijn echter voornemens om zoodra een plan gereed is, dit aan de goedkeuring van den raad te onderwerpen. Het minste plan zal evenwel niet minder dan 500 kosten. Na dankbetuiging van den heer van Hoek voor de ontvangen inlichting wordt het art. zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Art 5Vernieuwing beschoeiing Turfkaai en Nieuwe haven 3000is overeenkomstig het nader voorstel van burgemeester en wethouders ver vallen. Het totaal van hoofdstuk III bedraagt alzoo 22,000. De hoof stukken IVVII worden onveranderd vastgesteldrespectievelijk ten bedrage van 1480, 39,172.50, 2315 en ƒ8426.92. (Wegens plaatsgebrek vervolg in een volgend nommer.) Het verlof aan de ministers prins Bismarck en graaf Eulenburg verleend belooft in den Prnisi- schen landdag aanleiding te zullen geven tot belangrijke discussies. Niet alleen de heer Windt- horst, van het centrum, maar ook de heeren Lasker, van de nationaal-liberalen en Richter, van de Fortschritts partei toonden zich ontevreden over de handelwijze der regeering om geen kenDis te geven van het verlof aan prins Bismarck als Prui sisch minister-president verleend. Eerstgenoemde meende dat de Pruisische kamer van afgevaardigden niet zoo ver beneden den rijksdag staat, dat men haar geen kennis behoeft te geven van hetgeen in het ministerie voorvalt, en later drong hij er op aan, zoo nog eene kennisgeving omtrent het verlof van prins Bismarck mocht worden ontvan gen, die niet op denzelfden dag in behandeling te brengen als de mededeeling betreffende het ontslag van den heer Eulenburg, opdat men op een lateren dag nog zou kunnen zeggen wat men eerst mocht hebben vergeten. De heeren van het centrum hebben dus waarschijnlijk heel wat op hun hart. De heer von Virchow, de leider der Fortschritts partei heeft eene orde van den dag van den volgenden inhoud voorgesteld. „De kamer: 1° Overwegende dat iu de troonrede de her vorming der administratieve instellingen wordt beperkt tot een eenvoudig aanhangsel op de organisatie der steden, uitsluitend in de vijf oos telijke provincies, wat in strijd is met de wets ontwerpen vroeger door de regeering aangeboden, en in tegenspraak met de besluiten door de kamer van afgevaardigden aangenomen en de belofte van het ministeriewaaruit blijkt, dat de binnenland- sche politiek der regeering is gewijzigd 2° Overwegende dat, terwijl in weerwil van het verlof aan den minister-president verleend, gelijktijdig aan den in de eerste plaats verant woordelijken minister voor de binnenlandsche aangelegenheden, verlof wordt verleend voor den vermoedelijken duur der zitting van de kamer, en hij slechts door een plaatsvervanger zal wor den vertegenwoordigd; verklaart dat deze handelwijze strekt tot nadeel der ontwikkeling van de wetgeving, waarvan de noodzakelijkheid ïs erkend, en eene schending is der constitutioneele verantwoordelijkheid van de ministers tegenover den landdag. „Op grond daarvan gaat de kamer over de mededeeling, haar gedaan door den vice-president van het kabinet in de zitting van 22 dezer, over tot de orde van den dag." In weerwil van de blijkbare gevoeligheid der kamer is het echter niet denkbaar, dat zij zich een ernstige manifestatie jegens de regeering zal veroorloven noch ook dat deze voldoende opkel. deringen zal geven. De Duitsche regeering maakt zich waarschijn lijk ongeruster over den gang van zaken in Frank rijk dan over de ontevredenheid der Pruisische kameren 't is wel boven allen twijfel verheven, dat wat in Frankrijk geschiedt ernstige bezorgd heid in Europa verwekt. De Norddeutsche Allge- meine Zeitung zegtdat in den tegenwoordigen staat van zaken een zuivere en liberale republiek in Frankrijk de beste waarborg voor een vrede lievende politiek schijnt. Zij die thans zoo hard nekkige pogingen aanwenden om de zaken in een andere richting te leiden, mochten wel vooruit onderzoeken of het welslagen hunner pogingen niet de vriendschappelijke betrekkingen in gevaar kan brengen, die Frankrijk sedert 1871 met de andere volken heeft onderhouden en die vooral in Duitschland ieder wenscht te zien gehandhaafd. Deze taal van het officieuse Duitsche orgaan valt merkwaardig zamen met hetgeen de Times, naar aanleiding van de mededeelingen der Kölni- sche Zeitung omtrent de ontmoetingen van den heer Crispi met de Oostenrijksch-Hongaarsche staatslieden vooral met graaf Andrassy zegt. Het city-orgaan verzekert nl. dat die ontmoetingen gunstig zijn afgeloopen voor een overeenkomst tusschen Italië, Oostenrijk en Duitschland. Alle pogingen dus, door de Fransche bladen aangewend om aan de reis van den heer Crispi naar Berlijn, Weenen en Pesth iedere politieke beteekenis te ontzeggen, vallen hierdoor in het water en het wordt steeds duidelijkerdat vooral Italië vrees koestert voor de wederinvoering van den persoonlijken regee- ringsvorm in Frankrijk. De halt officieuse Opinione betoogt dat in dat geval de clericalen gemakkelijk een kruistocht ten gunste van den paus zouden kunnen bewerken, waardoor een algemeen conflict zou ontstaan. Voornamelijk daarom dringen dan ook alle Engelsche bladen er op aan, dat de maarschalk zich zal onderwerpen aan de uitspraak der natie. Het schijnt echter dat de hertog van Magenta daarop nog geen plan heeft en de ministers zullen voor de opening der kamer wel niet aftreden. Het orgaan van den, heer de Broglie, de Francais, betoogt althans dat het ministerie verplicht is om den 7en November in de kamer te verschijnen, teneinde niet de ambtenaren aan hun lot over te laten wier ontzetting door de linkerzijde zal wor den geëischt. Waarschijnlijk hebben sommige prefecten goede stekken gestoken en is het kabi net daardoor gebonden. Brussel25 October. Het algemeen stemrecht heeft zich den 14en Oc tober op zijn tegenstanders gewroken. Zoo veel mogelijk heeft het het vaderland gered uit de handen van hen, die zijn waardigheid, zijn eer en zijn voorspoed iu gevaar brengen. Het heeft de mannen van den 16,n Mei veroor deeld en gestemd zonder vrees of achterdocht. Ongelukkigerwijs is dit voor maarschalk Mac Mahon niet voldoende. Hij wil niet wijken. Hij sluit de oogen en verstopt zijne ooren; hij luistert slechts naar de inblazingen der Jezuieten. De legitimisten en zelfs de Bonapartisten zijn politiek en parlementair genoeg om zich te leenen tot een mogelijke schikking tusschen den maar schalk en de meerderheid der kamer van afge vaardigden. De ultramontanen, die zich slechts richten naar hun fanatisme, drijven het conflict tot het uiterste. Wat zal de burgeroorlog hen opleveren? Zij hopen te visschen in troebel water. Men spreekt over de optreding van een minis terie d'affaires. Dit zou geen oplossing wezen van het conflict, maar slechts een nieuwe phase in de verwikkelingen van 16 Mei. Het is dui delijk, dat zoo de maarschalk zijn plan verwezen lijkt om de heeren Ferdinand Duval, Andral c. s. aan het bewind te roepen, deze in denzelfden toestand zouden komen als het ministerie-Martignac, waar tegen Karei X op het oogenblik van zijn optreden zeide„het stelsel van den heer de Villèle is het mijne. De maarschalk zal niet nalaten tot do heeren Duval en Andral te zeggen: „het stelsel van de heeren Fourtou en de Broglie is het mijne." De kamer van afgevaardigden zal hierop hetzelfde antwoorden wat die van 1830 in haar adres aan Karei X zeide, dat het stelsel van den heer de Villèle noodlottig is. De republikeinsche meerderheid zal de handelingen van het ministerie-de Fourtou veroordeelen en er zal dan voor den maarschalk geen andere uitweg overblijven dan te abdiceeren of een ministerie van den coup d'état aan het be wind te brengen. Inderdaad, er is reden om er ons op voor te bereiden dat de maarschalk, na de eerste manifes tatie der republikeinsche meerderheid, Karei X zal parodieeren, die in 1830 uitriep: „Ik zal niet dulden dat men mijn kroon in het slijk werpe!" Op dit woord trok de heer de Martignac zich terug en kwam Polignae aan het bewind. De Polignae van 1877 is reeds gevonden. Hij heet: de Fourtou. Er is inderdaad reeds sprake van de aftreding van den hertog de Broglie en den hertog Decazes en van de aanstaande optre ding van den heer de Fourtou als hoofd van het kabinet. Het is te hopen dat de maarschalk zal terug deinzen voor een zoodanige daad, waardoor Frankrijk aan den rand van een afgrond zou wor den gebracht. Helaas! meu moet het erkennen, tot nogtoe zijn alle verwachtingen, die van den maarschalk werden gekoesterd, gebleken misreke ningen te zijn. Ter Neuze is dus op den hoek, aan de kaap, en 't kan ook zijn op het schor, nesse, nisse, weeke grond. N i s leeft nog in n i s-e i, zacht ge kookt ei. Welnu het schor, waarop de plaats ligt, steekt werkelijk den neus in de Honte of zoogenaamde Wester-Schelde Wij wisten niet, zonder Bortier, dat Vlissingen en Breskens in 1377 verdwenen, maar gelooven er ook volstrekt niet aan. K eerzand ware een goede vertaling voor Cadezand. Ware zo vroeger ingevoerd, de fabeltjes van de Katten en de katten waren misschien nooit in de wereld gekomen. Zie mijn woordenboek van Westeljjk Zeeuwsch- Vlaanderen, Oostburg 1874. G. P. Roos. Heden is van hier vertrokken het brikschip Sisters, in ballast naar Engeland. Oostburs, 24 October. De aanvoer van granen was heden niet groot, terwijl goede qualiteiten veel vraag genoten en in sommige gevallen daar voor meer werd besteed. Er ging evenwel niet veel om, daar de meeste monsters niet puik kon den worden genoemd en boven de waarde gehouden werden. Men heeft betaald voor: jarige tarwe 15.25, 15, 14.75 a 13nieuwe 14, 13.50 a 9rogge 9 a 8.75wintergerst 8.50, f 8.25, 8 a 7.75; zomergerst 7.50, 7 a a 6.75; haver 4.50, 4, 3.50 a 2.75 ook f 9.50 en 9 per 100 kilogram; paardenboonen 8; erwten 11, 10 a 8.50; kanariezaad wel getoond, doch geheel zonder vraag. Middelburg, 25 October. Uit Walcheren was de aanvoer van de meeste artikelen ruim. Uit 't overig provinciaal gedeelte was bijna niets ter markt. Jarige Walchersche tarwe werd alleen voor con- sumtie prijshoudend betaald. Nieuwe blanke dito weinig gevraagd en 40 cent minder gekoekt. Af wijkende ondervond geen attentie. Nieuwe rogge prijshoudend. Dito wintergerst niet aangeboden. De beste Walchersche zomergerst was weder druk gevraagd en slechts 10 a 20 cent lager gekocht. De vraag naar de hardste Walchersche witteboonen was uitgebreid, de aanvoer was tamelijk groot, ze zijn echter 25 a 50 cent lager afgegeven. Dito bruineboonen gevraagd en 25 cent hooger gekocht, Dito paardenboonen onveranderd. Voor Walcher sche groene kookerwten was, in de minst geschotene soorten, veel kooplust en zijn gaarne 25 cent hoo ger genomen. Win ter koolzaad op vorigen prijs gehouden. Jarige Walchersche tarwe 14.75 a 15mindere dito 14.50 a 14.65de beste nieuwe Walchersche tarwe 13.60nieuwe rogge 9.50; dito Walchersche zomergerst 7.30 a 7.40 gekocht; de hardste Walchersche witte boonen f 14,25 en een enkel partijtje f 14.50 betaalddito bruineboonen 14.25 a 14.50de beste dito paardenboonen 7.75 betaald; dito groene kookerwten in de beste soort 11.50 a 11.75 toegestaanwinterkoolzaad op 16 ge houden. gemiddelde marktprijzen. Versehe boter 1.50 a f 1.15eieren per 100 stuks f 5.50. sPpffzeia van effecten. Amsterdam, 24 Oei. 25 Ott. Sfederl. Cert. Werk. schuld. 2* Certific. dito dito 3 dito dito dito Aand. Handelmaatschappij, dito exploitat. Ned. Staatssp. Loten stad Rotterdam. dito dito Amsterdam België. Cert. bij Rothschild. 2$ Frankrijk. Inschrijvingen3 Inschrijvingen Rusland. Oblig. 1798/1816. Certific. Inscr. 5e serie Obl. Hope C'. 1855 6e serie, dito 1000 1864. 4 5 3 3 5 5 5 5 5 De verwerping van Neuzen als plaatsnaam ge tuigt voor het gezond verstand van hem die daartoe den eersten stoot gaf en het spijt mij alleendat men in plaats van verbeteren minstens genomen niet verbeterd heeft. Waarom? Ik ant woord met eene wedervraagwat doet die harde n achter den naam Ik heb het uitgeschreeuwd over de naamsaflei ding, door den heer van Wiemeersch in de Ter Neuzensche krant opgegeven. Hij verdient een plaatsje naast zijnen landgenoot Lanssens van Couckelaere en naast de vinders van Ulysseghem (herinnering aan Ulysses) in Vlissingen en Circé in Zierikzee. Het werkje van Jen landbouwer Bortier (het aangehaalde Littoral enz.zie Midd. Ct. van 6 Juli jl.) is een geschriftje, dat ten doel heeft om het Belgisch gouvernement over te halen tot het beplanten der duinenNB. met Canada-popu lieren Het is grootendeels ontleend aan een opstel van genoemden Lanssens dat onoordeel kundigheid verraadt. Ter Neuze (zoo behoort het mijns inziens ge schreven te worden) is duidelijk van Germaanschen stam. Ter op aanbv. ter plaatse, ter Piete, ter Mude enz. is nu goed Neder- landsch terwijl Neuze hetzelfde is als nesse; doch in den eersten vorm hetzelfde als het hoek der oude Hollandsche zeevaarders voor kaap, hoofd. dito L. 100 18725 dito L. 100 1873 5 Loten 18645 Loten 1866. 5 Oblig. Hope C®. Leen. I860. 4 Certifie. dito ••••.••4 Inscr. Stieglitz C°. 2ea4L. 4 Obligatiën 1867694 Certificaten6 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 Oblig. dito. dito dito Aand. Kiew-Brest dito Baltische spoorweg. Oblig. spoorweg Poti-Tiflis dito dito Jelez-Griasi. dito dito Jelez Orel dito dito Charkow Azow Polen. Schatkistobligatiën Aand. Warschau-Bromberg. dito dito Weenen. Oostenrijk. Obligatie metal, in zilver Januari/Juli. Obligatiën dito April/Oct. 5 dito in papier Mei/Nov. 5 dito dito Febr./Aug. 5 Aand. Nation, bank. 8 Loten I8605 dito 1864. 4* 4 5 8 5 5 5 5 4 4 5 Hongarije. Schatkistbiljett. Oblig. Theiss spoorweg Italië. Certific. Amsterdam. Oblig. Z.-Ital. spoorweg. Spanje. Obligatiën Buitenl. Oblig. Binnenlandsche. Portugal. Obligatiën Turkije. Inschr. Alg. schuld. Obligatiën 1869 Fgypte. Obl. 1868 AmiVlka.6bl.Ver. Stat. 1904. 5 Obligatiën dito dito 1885. b pet. 9 f) 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 63 j* 84 77 76* 100* 100* 103* 105 105 101| 101* 101* 101* 60 92* 92* 58* 53* 73 72* 84* 84* 74^ 75 75* 75* 119 119* 119 117 73J 73* 66* 67^ 104 103 81* 81* 42 42 42* 42* 78A 78* - 81* 78A - 73* 74 46* 46* 55* 55** 56^ 56* 53* 53* 53* 53* 120 119* 92* - 113 113* 67 69 41 41 12* 12* 11# Hl 50* 50* 8} 8} 9* 9*

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3