Teiegraphische berichten. Verkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand. Gemeenteraad van Middelburg. Maandag ochtend een landbouwer bezig met zaaien alsof het voorjaar was. Het bleek dat hij krank zinnig was geworden, en denzelfden ochtend werd hij zoo, dat niemand hem durfde naderen en de hulp der politie moest worden ingeroepen om hem onschadelijk te maken. Vrij algemeen wordt verzekerd, dat de Willemskazerne te Utrecht niet meer voor kazerne zal worden herbouwdmaar dat het uitgebreidei nu nog onbebouwde terreinachter de thans in aanbouw zijnde kazerne en stallen voor de veldar tillerie op Damlustvoor eene nieuwe infanterie- kazerne zal worden bestemd. Gisteren ochtend was de befaamde muur op het Sophiaplein te Amsterdam geheel verdwenen slechts een hoop puin wees de plek aan waar hij gestaan had. In den loop van den vroegen ochtend is hij blijkbaar met overleg afgebroken. Men beweertdat deze gebeurtenis het gevolg is van een schikking, die in het bekende geschil zou zijn tot stand gekomen. Dinsdag avond is te 'sHage in een zijstraatje van de Gedempte Gracht brand ontstaan in een mattenmagazijn boven eene bakkerijwelke over sloeg naar eene bergplaats van meubelen en eene andere van mandemakersartikelen. Ook een huis op de Gedempte Gracht werd aangetast, doch hier werd de vlam bij tijds gestuit. Eene bejaarde juffrouw, eenige huizen verder wonende, heeft bij het inpakken harer goederen, door het omwerpen eener lamp, op hare kamer brand veroorzaakt, welke zich bepaalde tot eenige meubelen en kleedingstukken, doch waarbij de bewoonster zelve hot leven verloor. De scbah van Perzie is voornemens wederom een bezoek aan Europa te brengen,waar het hem seer goed schijnt te zijn bevallen. Mizza is uit Teheran vertrokken om in de Europeesche hoofd steden maatregelen te nemen voor de ontvangst van den vorst. Te St. Johns in Nieuw Brunswijk (Vereenigde Staten) is een geheele voorstad afgebrand. Het aantal in de asch gelegde woningen bedraagt 230, terwijl 2000 personen zonder dak zijn. Bij een geestelijke in Silezië zijn onlangs 10 Siameesche knapen van 9 tot 13 jaren aange komen om een Europeesche opvoeding te ontvangen. Zij schijnen over het algemeen, ook wat hunne verstandelijke vermogens betreft, gunstig te zijn ontwikkeld. Te Kiew is een geheime drukkerij van het revolutionaire comité ontdekt, waarin het manifest was gedrukt tot proclameering der onttroning van de Romanows en bijeenroeping eener voorloopige regeering. Er hebben talrijke arrestaties plaats gehad en overal moet groote agitatie keerschen. Volgens berichten uit Bucharest zou in het hoofd kwartier groote ongerustheid heerschen, daar men bevreesd is voor eene revolutie in Rusland. Men kan echter de berichten in Poolsehe bladen over Russische toestanden niet onvoorwaardelijk ver trouwen. Uit Schönau bij Chemnitz schrijft de chef van een aanzienlijk Duitseh handelshuis het vol gende: Vrijdag avond te 10 uren reed ik per sneltrein naar Dresdentoevallig had ik een coupé alleen en was weldra vast in slaap. Ongeveer een half uur voor Elsterwerda, kort voor de brug aldaar, werd ik door aanhoudende hevige stooten vrij onzacht gewektde schokken namen zoo in hevigheid toe, dat ik niet meer kon blijven zitten; van beide zijden gingen de kussens los en vielen op mg neder. Nu hoorde ik uit de naaste coupé hulpgeroep van dames; men sloeg de raampjesin, klopte en maakte geweld, maar er werd geen sein gegeven om te remmen. De schokken intusschen werden steeds heviger, zoodat ook ik angstig begon te worden. Daar kwam ik op een goede gedachte: ik sloeg het raampje stuk en trok krampachtig aan het daarbuiten aanwezige koord op het blonde haar geplaatst, aan de voeten dier schoone geknield, haar de blanke hand kussen die zij in de zijne had laten rusten en zijn eerste minnelied voorzingen. Het aankomen van een troep sijsjes in den boom, het klapwieken der vleugeltjes die zich meer en meer in de valsche strikken verwarden, het droeve getjilp dér arme dieren, wekten hem uit zijne droomen. Dan kroop hij haastig uit zijn schuilhoek te voorschijn, klom in den boom, maakte de vogeltjes los en paste goed op dat hij hun de vleugeltjes niet kwetste, hij reinigde hunne sierlijke pootjes van de lijm en gaf hun de vrijheid, in naam der schoone dame die hem zooeven versclienen was. Kort daarna kwam dan zijn vader. Wel is er niets geweest Niets vader, er is een zwerm sijsjes in de takken gevlogen, maar de lijm kleefde niet genoeg en ik ben niet bij tijds gekomen om ze te vangen; zoodat ze weer weggevlogen zijn. En de vader die de veeren in de strikken zag, en ook merkte dat de lijm goed hield, geloofde geen woord van het verhaal van zijn zoon en beknorde hom een weinig, maar hij had toch in zijn hart pleizier over het verzinseltje, alhoewel hij zich voornam niet meer met hem uit vinken te gaan. Het was een heerlijke tijd! en wie kent zeniet die herinneringen, die kleine tafeieeltjes uit de jeugd, die zich tusschen de overpeinzingen van den volwassene indringen, zoo schoon door den rriendelijken sluier dien de tijd over hen heen werpt- En dat was het nu waarover het gezicht van van het reddingssignaal. De hoofdeondueteur, daardoor opmerkzaam geworden, laat remmen, en weinige minuten voor de brug houdt de trein stil. Onder luide kreten stormde alles naar buiten en nu bleek het dat de as van onzen wagen gebroken was. Weinige minuten later en er ware een ontzettend onheil gebeurd. De gezamenlijke doctoren van de badplaats Winterthur hebben aan de Zwitsersche spoorweg- direetiën een verzoekschrift ingediend, om de stoom fluiten der locomotieven eenige tonen lager te doen stemmen. Acht spoorweglijnen komen bij deze plaats uit eu het gillend gefluit der locomo tieven heeft een zeer nadeeligen invloed op de zenuwen der patiënten. De maatregel verdient ook elders aanbeveling. Er is al geen hatelijker instrument te bedenken dan eene stoomfluit, en daar lage tonen veel verder worden gehoord dan hooge, zou eene ver andering ieder baten. BUITENLAND. Monstantiaopel. Een aanval der Russen op het fort Tahmar voor Kars is afgeslagen. De positie van Moukhtar-pacha bij Zewin is sterk. Door zijne vereeniging met Ismail-paeha zal hij het voortrukken der Russen onmogelijk maken. Een Russisch korps staat bij Soghanli. Ter provinciale griffie van Zeeland liggen ter lezing de voorwaarden waarop door of van wege den commissaris des koniügs in Zeeland op Vrij dag den 2™ November a. zal worden aanbesteed de uitvoering van buitengewone vernieuwingen en herstellingen aan de havenwerken te Breskens. Heden is alhier door het polderbestuur van Walcheren aanbesteed: het maken van bezalt- glooiing aan de Noordwatering. Daarvoor is ingeschreven door de heerenJ. van den Hoek, te Middelburg, voor 70,000; J. Verkuijl Quak-' keiaar, te Vlissingen, voor 59,700Iz. van Male Dz, te Breskens voor 58,900. 24 Oct. 's av. 11 u. 49 gr. 25 's morg. 7 u. 49 gr. 's midd, 1 u. 51 gr. 's av. 6 u. 50 gr. Zitting van Woensdag 24 October. Vervolg.) Alvorens over te gaan tot het geven van een overzicht der behandeling van de gemeentebegroo- ting voor 1878, moeten wij nog een paar der gis teren reeds medegedeelde punten aanvullen. Wat betreft het voorstel van burgemeester en wethouders omtrent het adres van Polderman c. s. aangaande erfpacht grond Koudekerkschen weg, hebben wij gemeld dat de stemmen daarover staakten. De voorstemmers waren de heeren van Eekelen, Lambrechtsen van Ritthem, Snouck Hur- gronje, Ltebert, Dronkers, Nagtglas, Luteijn en de voorzitter. De andere leden (met uitzondering van den heer Tak, die afwezig was) stemden tegen het voorstel. De beslissing is alzoo tot de volgende vergade ring verdaagd. Bij de vaststelling van de rekening van het bestuur der gódshuizen (mede reeds gemeld), ves tigde de heer Snijders er de aandacht op, dat op die bcgrooting 150 is uitgetrokken voor een architect en dat deze betrekking wordt bekleed den pijnboom aan het einde van het grasveld Guido Laurenti aan het mijmeren bracht, toen hij op zijn muur zat met den Eneas in de hand. De begoocheling der omstandigheden was vol maakt; want zelfs de burggravin ontbrak er niet aan Zij bevond zich daar beneden, zooals hij haat- als jongeling in zijne droomen gezien had. Zij had glanzig zwart haar, in een gouden net omsloten, welks groote mazen er den glans niet van vermin derden; een slanke gestalte en sierlijke vormen, waarvan de wijde zachte plooien van een lang grijs zijden kleed en een roode Perzische shawl, met groote ranken geborduurd en achteloos om hare schouders geslagen, de statigheid en bevallig heid nog verhoogden. Op den afstand, waarop zij zich bevond kon hij hare trekken niet onderscheiden, maar hij giste dat ze regelmatig en schoon waren, naar den zachten indruk dien zij uit de verte maakten. Het eenigszins lange ovaal van dat gelaat, de blanke huid, zoo bleek als van een schoone stervende, deden hem denken aan een van die madonna's, die door het penseel van Carlo Dolce zoo voortreffelijk zijn weergegeven, en wier aanblik een wellust voorde oogen is en tevens weemoed in het hart stort. Laurenti was verrukt bij dat gezicht, zonder te weten of het werkelijkheid was, of misschien de voortzetting zijner jongelingsdroomen. Daarop voelde hij zich ontdaan, zooals gewoonlijk bij dergelijke beelden van het verledene, die tegelij kertijd verheugen en aandoen, het geval is en streek zich met de hand over het voorhoofd, als 1 door den heer van der Heil, eerste opzichter bij de gemeente-fabricage alhier. Hij meent, dat art. 4 der instructie voor de opzichters bij de fabricage bepaald verbiedt, dat de opzichters voor bijzondere personen of administratiën werkzaamheden op zich nemen, behalve het maken van teekeningen en plans in hunne vrije uren, mits daartoe door den burgemeester schriftelijk gemachtigd. De voorzitter merkt op dat de instructie op dit punt niet zeer duidelijk is en burgemeester en wethouders aan den (opzichter van der Heil per missie hebben gegeven tot aanvaarding der betrek king van architect der godshuizen. De heer Snijders repliceerde, dat de instructie z. i. volstrekt niet onduidelijk en de gegeven vergunning in strijd is met de bedoeling van het genoemde art. 4. De heer Jeras, het geheel met den heer Snijders eens zijnde, gaf in overweging om den opzichter van der Heil uit te noodigen, zijn ontslag als architect der godshuizen te nemen. De heer van Hoek kon dit laatste niet goed keuren, maar zou liever burgemeester en wet houders willen uitnoodigen om het door hen gegeven verlof in te trekken, daar dit de logische eonclusie zou zijn van het door de vorige sprekers aange voerde bezwaar. De voorzitter erkent, dat burgemeester en wet houders in der tijd het bewuste artikel der instructie verkeerd hebben opgevat, maar zou het thans hard vinden tegenover den opzichter van der Heli de eens gegeven vergunning in te trekken, te meer daar het nooit gebleken i3 dat de gelijktijdige waarneming der betrekking van architect dei- godshuizen met die van gemeente-opzichter tot eeDige moeilijkheid aanleiding heeft gegeven. De heer Jeras volhardde bij zijn straks aangegeven gevoelen, en gaf zijn voornemen te kennen om later een voorstel in dien geest te doen, waartoe de voorzitter hem nader in de gelegenheid zou stellen. Bij de algemeene beraadslaging over de gemeen- tebegrooting voor 1878 gaf de heer Snijders te kennen dat hij met leedwezen de begrooting heeft bestudeerd, omdat hem daaruit gebleken is dat het ideaal hetwelk hij zich van een gemeenteraad voorstelt, nl. eensgezindheid tusschen hetjdagelijkseh bestuur en de leden van den raad, hoe langer hoe minder verwezenlijkt wordt. Jaarlijks wordt de post voor hoofdelijken omslag hooger en hooger opgevoerd; jaar op jaar wordt daartegen door de raadsleden strijd gevoerd, en wordt er steeds ge geven en genomen. Hij zou liever willen dat burgemeester en wethouders zich zooveel mogelijk lieten gelegen liggen aan de wenschen van den raad, ook op het stuk van den hcofdeiij ken omslag. Voorts wees hij er op, dat de commissie van fabricage heeft geadviseerd tot het schrappen van een post van f 3000, uitgetrokken voor vernieuwing der beschoeiing aan de Turfkade nadat haar ge bleken was dat die onnoodig is. Over de nood zakelijkheid daarvan heeft zij een beroep gedaan op den gemeentebouwmeester, die verklaard heeft dat hij van dien post geen kennis droeg, maar alsnu verzocht een onderzoek te mogen instellen. Dit heeft spreker diep leed gedaan. Thans is gebleken dat die vernieuwing niet dadelijk nood zakelijk is en hebben burgemeester en wethouders dan ook den post van f 3000 teruggenomen. Nog maals waarschuwt hij tegen onvoorzichtige opvoe ring van den hoofdelijken omslag. De voorzitter antwoordde, dat hij gelooft dat het ideaal van den heer Snijders, nl. dat er altijd overeenstemming zal bestaan tusschen burg. en weth. en de leden van den raad, wel altijd een ideaal zal blijven, als zijnde zulk eene voortdurende overeenstemming onmogelijk. Wat betreft de zucht van burg. en weth. om den hoofdelijken omslag steeds te verhoogen, hier tegen achtte hij het ODnoodig het college te ver dedigen. Waarom toch zouden burg. en weth., die wel den meesten last hebben van den hoofdei, omslag, onnoodig den druk voor de ingezetenen verzwaren? Maar waar de raad, en met reden, voortdurend nieuwe uitgaven voteert is het im mers natuurlijk dat die betaald moeten worden en als gevolg daarvan de hoofdei, omslag verhoogd indien er geen geld genoeg is om die meerdere uitgaven te bestrijden. Wat aangaat de door den heer Snijders inge brachte beschuldiging tietzij tegen burg. en weth., hetzij tegen de gemeentefabricage, gelooft spreker dat het geheugen den heer Snijders eenigszins parten speelt. Hij houdt er niet van en acht het ook niet wenschelijk, dat wat in de vergade ring van commissiën gesproken is hier in de open bare vergadering medegedeeld worde; maar waar de heer Snijders heeft gezegd, dat de gemeente bouwmeester niets van den post der beschoeiing op de Turfkade zou hebben geweten, moet hjj dit hoopte hij daardoor zijn geest van het heerlijke visioen te bevrijden. Hij beproefde weder den Eneas op te nemen en zijn lectuur voort te zetten, maar het eerste ver3 waar zijn oog op viel, luidende: Et vera incessu patuit Dmdeed niets dan het onderwerp zijner beschouwingen verleven digen en zijn blik weder naar den pijnboom terug voeren. Daar was de godin nog altijd, voor zijne oogen, godin in gelaat, in houding, in gang. Zij was geheel onder de schaduw van den pijnboom, maar ging langzaam het zandpad op, met het hoofd een weinig op zijde, als iemand die moede is, een hand op de borst die de punten van den shawl vasthield, die andera zou afvallen, terwijl de andere, die er van verre blank en tenger uitzag, langs de lange plooien van haar slepend kleed nederhing. Het was dus geen gezichtsbedrog. De verbaasde jongeling hield zijn vinger tusschen het boek dat hij dichtsloeg en bleef die blanke verschijning aandachtig aanstaren. Voor het eerst zoo lang hij daar boven woonde zag hij iemand, behalve den gewonen tuinman op dat buiten. De geheim zinnige godheid van dien tempel was daar, bleek, uitgeput, maar schoon, als een tooverprinses die door de macht van een ijverzuchtig en meester in een kasteel met diamanten muren opgesloten werd gehouden, (Wordt vervolgd.) bepaald tegenspreken. De gemeentebouwmeeste heeft wel verklaard dat hij geen onderzoek naar den toestand der beschoeiing had ingesteld maar niet dat de post buiten hem om is "uitgetrokken want de toestand der beschoeiing was als slecht bekend. De heer Snijders persisteerde. De heeren Dron kers en Jeras, beiden lid der commissie van fabri cage, meenden dat de heer Snijders de door den gemeentebouwmeester gebezigde woorden niet geheel juist weergegeven heeft, doch beaamden dat die ambtenaar na bespreking der zaak in de commissie gevraagd heeft een nader onderzoek te mogen instellen. De heer Snijders meende dat na het gesprokene door de heeren Dronkers eu Jeras voldoende geconstateerd was de grond voor zijn onaangename stemming, namelijk dat den gemeentebouwmeester geen onderzoek was opge dragen toen de post van f 3000 voor de beschoeiing op de begrooting is gebracht", en dat onderzoek eerst later, op verzoek van dien ambtenaar, heeft plaats gehad. De heer Damme deelde nog mede, dat ook hij als lid der commissie van fabricage zich heeft overtuigd dat de toestand der beschoeiing over het geheel slecht is doch de palen toch eene nieuwe beplanking toelaten, en ook hij zich vereenigen kan met het uitstel der vernieuwing. De heer Fokker geeft te kennen, dat hij bij de beoordeeling der op de begrooting voorgedragen uitgaven geleid is door de overtuiging dat het niet wenschelijk is den hoofdelijken omslag te verhoogen. Daarom zou hij bij de behandeling der artikelen enkele bezuinigingen voorstellen. De algemeene beraadslaging wordt alsnu gesloten. Na de vaststelling der begrooting van de dd. schutterij en van die van het burgerlijk armbe stuur (gisteren reeds gemeld) werd overgegaan tot de artikelsgewijze behandeling der gemeentebe- grooting (in baar geheel medegedeeld in ons nom- mer van 24 September jl.), beginnende met de Uitgaven. Hoofdstuk I. Afd. 2 art. 5jaarwedden van opzichters bij gemeentewegen eu werken f 1700. De heer Jeras stelt als amendement voor, om dezen post met 700 te verminderen. Nadat dit is ondersteund licht de voorsteller het toe. Daar de groote werken thans zoo goed als gereed zijn en de gemeente een nog jongen en flinken gemeentebouwmeester bezit, meent hij dat men het thans wel doen kan met éen opzich ter bij de fabricage, in plaats van twee zooals tot dusver. De heer Dronkers kan met dit amendement niet medegaan, daar hij het op dit oogenblik niet wenschelijk acht het personeel der fabricage in te krimpen. Werd het amendement aangenomen, dan zou het besluit vermoedelijk den tweeden opzichter, den heer Sprenger, gelden; maar hij vreest dat daardoor op dit oogenblik verwarring in de admi nistratie zou ontstaan. De heer Jeras vraagt den voorzitter eene inlich ting, nl. of deze niet in een of andere commissie vergadering de toezegging heeft gedaan van een onderzoek en bespreking met den gemeentebouw meester. De voorzitter antwoordt dat hij zich niets van zoodanige toezegging herinnert, hoezeer het mogelijk is dat hij die heeft gedaan. Maar al ware het zoo, dan zou hij toch op de vraag van den heer Jeras het stilzwijgen moeten bewaren, want hij moet er tegen opkomen dat hem telkens vragen worden gedaan omtrent hetgeen hij in commissie-vergade ringen gezegd heeft. Hij betreurt dit. Hij is gewoon, als voorzitter en als burgemeester het best met den loop der zaken bekend, steeds in de vergaderingen der commissiëu alle mogelijke inlichtingen te geven, maar het daar gesprokene is niet bestemd en ook niet altijd geschikt om in de openbare raadsvergaderingen herhaald te wor den. Indien men hem mat dergelijke vragen bleef lastig vallen zou daarvan het gevolg kunnen zijn, dat hij voortaan in de vergaderingen der commis siën stilzweeg en geen inlichtingen gaf. Het amendement van den heer Jerss wordt alsnu in stemming gebracht en met 10 tegen 5 stemmen verworpen. Voor stemden de heeren Fokker, van der Harst, Damme, Snijders en Jeras. De heer van Hoek was bij deze stemming afwezig. Art. 15. Jaarwedden van de ambtenaren en bedienden bij de wisselbank, f 6050. De heer Dronkers vraagt aan burgemeester en wethouders en aan de fiuancieele commissie, of het geen tijd wordt om ten opzichte van de wisselbank over te gaan hetzij tot opheffing, hetzij tot reorganisatie, daar deze inrichting voor de gemeente een nadeelige zaak gaat worden. De voorzitter geeft eenige inlichtingen. Wat eene reorganisatie in den zin eener uitbreiding van werkzaamheden betreft, daaraan zouden zeer groote bezwaren verbonden zijn en de verantwoor delijkheid voor de gemeente zou te groot worden. Men moet dus kiezen tusschen óf het laten be staan der wisselbank zooals zij is óf de opheffing er van. Bij dit laatste zou echter het aan de ambtenaren te verstrekken wachtgeld, in plaats van voordeel aan te brengen, de uitgaven nog eenige honderde guldens grooter maken. De heer Dronkers repliceerde, dat het wachtgeld z. i. geen overwegend bezwaar kan zijn. Overi gens zou hij het wenschelijk achten dat, als de wissel bank niet wordt opgeheven, het kapitaal, dat in de kelders der bank ligt, ingekrompen en produc tiever kon gemaakt worden. Ook de heer Luteijn geeft eenige inlichtingen. Bij het bestuur der bank en ook bij de financieele commissie staat het vast, dat eene hervorming der inrichting niet mogelijk en ook niet wensche lijk is. Beter is het, haar stilletjes te laten op drogen of anders haar in eens op te heffen. Voor deze begrooting zou opheffing echter niet helpen, daar voor liquidatie natuurlijk de noodige tijd zou verei&cht worden. Wat het aanwezige kapitaal betreft, de verordening schrijft een mini mum, naar hij gelooft van 30,000, voor. Eene opheffing der bank acht hij op dit oogenblik niet ncodig en ook niet gewenscht. De heer Dronkers lichtte nader zijn gevoelen toe en deed uitkomen dat hij het, met het oog op de voorgedragen geldleening van 50,000 (bijdrage droge dok) wenschelijk zou vinden indien de renten daarvoor uit de wisselbank konden gevonden worden. De verordening schrijft wel een minimum kapitaal voor de bank voormaar de verordening zou kunnen gewijzigd worden. De heer Fokker verheugde zich over de gedane vraag: of er niet aan gedacht moet worden om, door opheffing der wisselbank, een verliespost van de begrooting te verwijderen Hij vereenigt zich met het door den heer Dronkers aangevoerde, dat het niet raadzaam is de gemeente aoor een ver liespost te blijven drukken.

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2