N°. 253. 120® Jaargang. 1877. V rijdag 26 October. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s J met uitzondering van Zon- en Feestdagen! Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlyke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent! Hoofdagent voor België en Frankrijk: Advertentiln 20 Cent per regel.1 Geboorte- Trouw- Doodberichten enz.van 1—7 regels 11,60 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte! Laffite C°. te Brussel en Parijs. Middelburg, 25 October. FETJILLETOIST. DE OLM EN DE KLIMOP. Benoemingen en besluiten, 0 n d e r w ij s, Marine en leger. .f In den Amsterdamschen gemeenteraad is gisteren een strijd gevoerd tusschen de voor- en tegenstan ders van openbaarheid, die, 't spijt ons het te moeten zeggen met de zegepraal der laatsten geëindigd is. Door den heer Rutgers van Rozenburg was namelijk een adres ingediend, waarin inzage ver zocht werd van de kohieren der stedelijke inkom stenbelasting. Het adres van burgemeester en wethouders op dit adres luidde afwijzend. In de raadszitting werd, volgens het zittings- verslag in het Handelsblad, het adres ondersteund door den heer de Vries, met verwijzing naar art. 264 der gemeentewet. Hier leest men inderdaad dat de kohieren der hoofdelijke omslagen en andere plaatselijke directe belastingen gedurende 14 dagen op de secretarie voor oeniedorter lezing worden gelegd. De heer van Nierop betoogde nog de noodzakelijkheid om de wet in zuiveren zin toe te passen en niet, in strijd met haren geest en hare woorden, de openbaarheid te beperken. De tegenstanders der openbaarheid vonden hun woordvoerder in den wethouder mr. van Tienhoven. De wet, zoo beweerde hij, bedoelt niet inzage voor iedereen. In dien zin is de wet te Amsterdam 20 jaren lang toegepast en zoo behoort het te blijven. „Zou men eiken nieuwsgierige moeten toelaten Neen, het doel is alleen, dat ieder aangeslagene bezwaren kan inbrengen tegen den eigen aan slag. De geschiedenis der wet bewijst dit mede; men heeft hatelijke twisten over een anders ver mogen willen afsnijden. Ging een andere opvatting door, spreker zou een der eersten zijn om de intrekking der inkomstenbelasting voor te staan. Het stadhuis is geen informatiebureau, waar ieder, ook buiten Amsterdam, ook vreemdelingen, mogen komen zien, wat eens anders inkomen is. Een inkomstenbelasting onder, zulk een voorwaarde is hier een onding, maar de wet verlangt het ook niet als men de artikelen der gemeentewet in verband met elkander beschouwt, gelijk een ratio neels uitlegging eischt." Het baatte niet, of de heer de Vries al opmerkte dat, wanneer de wet zegt „een ieder", het niet gaat daaruit te lezen „niet een ieder". Evenmin dat de heer van Nierop betoogde dat de gemeen tewet alleen bepaalt dat reclamatiën, uit sluitend op den eigen aanslag betrekking mo gen hebben, maar dat de inzage algemeen is ge steld, als middel van controle. Deze spreker 5. EEN YERHAAL YAN ANTON GIULI0 BARRILI. Uit het Italiaansch. IV. {Vervolg.) Daar dus, boven op den muur waar zelfs e»n steenen zitplaats tegen den rand gemaakt was, ging Laurenti altijd zitten, op het uur waarop de tuinman beneden langs zijne planten liep en ze voor zonsopgang met breede waterstralen uit zijn gieter zuiverde van de gevaarvolle kussen der morgendauw. Er was tusschen Guido en dien tuinman een zekers vertrouwelijkheid ontstaan, sedert ze elkaar zoo eiken morgen zagen, de een boven, de ander beneden. De een mynheer, de ander werkman! En toch hadden ze beiden geraden dat zij dezelfde liefde voor hetzelfde vak koesterden; maar zij hadden het nog niet gewaagd om met elkaar te spreken. Wanneer de tuinman met zijn gieter en zijn spa tot aan het laatste perk in de nabijheid van den olm kwam, hief hij het gelaat omhoog naar den muur, van waar het blonde gelaat van den jongen heer, door de eerste zonnestralen be voer de ook aan dat te Middelburg en te Arnhem, waar de openbaarheid volledig is, daartegen geen bezwaar is gerezen terwijl naar zijn gevoelen de opbrengst der belasting door volle openbaarheid zou toenemen, daar menigeen zich over zij no te lage opgaaf zou schamen als ieder die kon nagaan. De wethouder herhaalde dat de controle van raadsleden en gedeputeerde staten voldoende is. Kinderen, zeide hij, mogen weten dat „een ieder" hetzelfde is als een „iedereen", de uitlegging eener wet is niet toevertrouwd aan kinderen, vooral niet in dit geval, waar het welslagen der belasting van de wetsuitlegging afhangt. Alleen uit nieuwsgierigheid kan men belang stellen in de geheele opgave. Met deze merkwaardige redeneering vereenigde de gemeenteraad zich met eene meerderheid van 23 tegen 9 stemmen. Wat kinderen begrijpen, mogen raadsleden vooral niet toepassen Deze beslissing achten wij zeer te betreuren. Inkomsten-belasting en openbaarheid zijn, mee- nen wij, tweo dingen die niet van elkander te scheiden zijn. In 't begin moge samenkoppeling aanleiding tot moeilijkheid geven, zij is heteenige middel om de eigen aangifte op den duur tot de waarheid te doen naderen. Dat de gemeentelijke vertegenwoordigers onzer hoofdstad dit niet inge zien hebben en nog heil meenen te moeten zoeken in geheimhouding, is voor Nederland te bejam meren. Vanwege het comité voor de uitvoering der Amerikaansche jubilé zangers alhier doet men ons de volgende mededeeling. De bruto opbrengst der uitvoering, door de zangers alhier gegeven, heeft bedragen f 1111,05. De onkosten, zoowel voor de uitvoering al» voor het driedaagsch verblijf der veertien leden van het gezelschap, beliepen f 356.80. Dientengevolge is door het comité aan het hoofd-agentschap in Nederland overgemaakt een netto-bedrag van 754.25. In de gisteren gehouden vergadering door in gelanden van den G-oeschen polder is besloten de benoeming van een ontvanger-griffier en het voorstel tot het oprichten van een stoomgemaal tot een volgende bijeenkomst aan te houden. Volgens de Haarl. Ct. hebben kruisheeren van het klooster te St. Agatha den staat der Neder landen bij deurwaarders-exploit gedagvaard, om op 7 Nov. a. te verschijnen voor de arrondissements rechtbank te 's Hertogenbosch ter zake van den verkoop van nabij het klooster staande boomen. schenen, hem toelachte, en dan bracht hij de hand aan den hoed. Laurenti beantwoordde zijn groet met een vriendelijke beweging van hoofd en hand en daarmede was het gesprek uit. Zoodoende had hij nooit gevraagd van wie dat buiten was; het toeval had hem nooit den naam van den eigenaar doen vernemen en daar hij alleen 's morgens vroeg aan dien kant kwam, had nooit een fluweelen muts met goud geborduurd, of een damestoilet tusschen de bloemrijke paden, of het luidruchtig spelen van dartele kinderen op het grasveld van Laurenti verraden wie de be woners waren van het gele paleis, waarvan het hooge dak daar in de verte boven een bosch van magnolia's en laurierboomen uitstak. Maar op dien zekeren dag verbrak Laurenti zijn gewoonte en ging in den namiddag bij zijn eigen klimop en den olm zijner buren zitten. Er was nooit een helderder lentedag geweest; nog nooit had een zachtere zonneschijn de lucht verwarmd of met heerlijker bloemengeur vervuld. Verrukkelijke dag, zalige oogenblikken, waarin de meusch, gekoesterd door de zonnestralen, verkwikt door al die geuren, met genot voelt dat hij leeft en vergeet dat het een last is geboren te zijn! Guido had een boek in de hand, de Eneas van Virgilius, een schoolboek dat hij van het begin tot het einde vertaald had op de collegebanken en dat bij ook niet ter wille van de nieuwheid behoefde te lezen, maar waar hij gaarne nu en dan, in verloren oogenblikken, in bladerde. En hij had reeds met Eneas dien hevigen storm, die Men schrijft van Terschelling: Meermalen is er op gewezendat de mindere nauwkeurigheid van'de zeekaarten de oorzaak is van een aantal strandingen. Vooral is dit het geval met de kusten en stranden van de Noordzee eilanden met name de buitengronden van Ter schelling. Het schijnt, dat de aanwijzing daarvan vooral op de Duitsehe zeekaarten aan nauwkeu righeid veel te wenschen overlaat. Ten bewijze voeren wij aandat de kaarten, aan boord van de Duitsehe stoomboot Roland, kapt. Schmidt, gebruikt en eerst in 1876 uitge geven bepaald foutief zijn eene omstandigheid, waaraan de gezagvoerder dan ook de stranding toeschreef. (Op de plaats of in hare nabijheid, waar de Roland is gestrand, zijn verleden jaar 8 schepen gebleven.) Die stoomboot zal thans te Hamburg liggen, zoodat een onderzoek gemakkelijk kan plaats hebbeD. Moge zulks tot de gewenschte verbetering leiden. {RU.) Onder deskundigen, zegt De Standaard, geldt de bijvoeging van den uitgang „is ten" als aanwijzing van een aan zijn beginsel ontaard en van zijn ras verbasterd soort." Wij eerbiedigen die geleerdheid der deskundigen van den Standaard en weten nu waar wij ons aan te houden hebben, als wij van artisten, fluitisten, publicisten, optimisten, drogisten enz. lezen. {Arnh Ct.) hooger onderwijs. Aan dr. Th. H. Mac Gillavry, is in verband met zijne benoeming tot hoogleeraar aan de rijks universiteit te Leiden, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van directeur der rijks verzameling van landbouwwerktuigen te Utrecht. onderscheidingen. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw L. J. T. Broeck- hoff, secretaris-generaal bij het departement van marine. (Gisteren reeds onder de „Tel. ber." gemeld.) Vergunning verleend aan den kapitein F. de Bas, van den generalen staf, tot het aannemen en dragen van het eereteeken van officier der orde van S. Thiago voor wetenschappelijke, litterarische en artistieke verdiensten, hem door Z. M. den koning van Portugal geschonken. leger. In rang; overgeplaatst bij het leger hier te lande de 2e luit.-kwartiermeester A. Kleynhens, op raad van Juno opgewekt was, doorstaan; hij was reeds op de reede van Tunis of vlak daarbij aangeland, ging ter jacht langs het strand en voorzag reeds de verschijning der goddelijke jagers die hem zeker tot aan de poorten van Carthago zou hebben doen voortgaan, indien hij niet afge leid ware geworden en halverwege bleef steken. Hij reisde gedurende vier hexameters toen hem een vlieg kwam storen en hy door de welriekende bloemen, de zoele lucht, het kalme drijven van een rooskleurig wolkje tegen den doorschijneuden horizont, door de schuinsche zonnestralen die teruggekaatst werden in de vensterruiten en op de windwijzers der naburige daken, eensklaps aan het eerste boek van Eneas onttrokken werd. Hij begon weder eenige van die harmonische verzen te ..lezen en op zachten toon de welluidende woorden na te zingen (de latinisten die dit lezen, zullen zich dit genot best kunnen voorstellen) maar bij de eerste pauze verviel bij weer in zijne bespiegelingen. Al dolende en ronddwalende was de blik van Laurenti eindelijk blijven hangen aan een fraaien tammen pijnboom, die als een zeldzaam gewas in het park der villa beneden groeide, als een eind paal aan het uiterste puntje van het grasveld geplant, naast de groote laan die haar slinger paadjes verborg tusschen de magnolia's van den tuin. Die pijnboom bracht hem op de gedachte aan zijn ouderiyk huis, aan de gelukkige dagen zijner eerste jeugd, toen zijn vader hem zeer vroeg liet opstaan om hem mede op de jacht te bestemd voor het leger in Neerlandsch Indië en thans A la suite van het koloniaal werfdepót. Benoemd tot rector van het gymnasium te Haarlem dr. B. W. Hoffmann, thans conrector aldaar. Benoemd tot leeraar in de meet- en werk tuigkunde en eosmographie aan de H. B. S. te Delft, dr. J. C. Nieuwenhuis Kruscman, te Utrecht, en tot tydeiyk leeraar in het handteekenen aan die school B. F. Plasschaert, te Delft. De luit. ter zee 2e kl. L. Haremaker, officier van politie by het kon. instituut voor de marine te Willemsoord, wordt met l November a. over geplaatst aan boord van Zr. Ms. artillerie-instruc- tieschip Het Loo, en vervangen door den luit. ter zee 2e kl. D. J. Boom, thans dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. Voorts wordt met dien datum aan boord van dat wachtschip geplaatst de luit. ter zee 2e kl. A. E. J. W. Juta. Naar aanleiding van Zr. Ms. besluit van 23 dezer wordt de luit. ter zee le kl. A. J. Visser eervol ontheven van het bevel over het schroef- stoomschip Aruba, en vervangen door den luit. ter zee le kl. S. Kraaijenhoff van de Leur. Naar wij vernemen heeft heden namiddag een werkman op de werf der Commereie-compagnie alhier zieh met een circuleerzaag aan den pols verwond, doch niet gevaarlijk. De huid is met draad gehecht. De heer de Wijs verleende heel kundige hulp. De bruto-opbrengst der uitvoeringdoor de Amerikaansche jubilé-zangers te Goes gegeven,' bedraagt, met inbegrip der collecte, f 516.02 Een heer en eene dame, die Zaterdag avond per mailboot van Vlissingon naar Engeland ver trokken, hebben zich beklaagd dat uit hun koffer, die per spoor uit België was gekomen, verschei dene voorwerpen waren ontvreemd. De vereeniging „Oefening en Genoegen" te Vlissingen gaf Dinsdag avond hare eerste winter- uitvoering, waarbij de zangvereeniging „Vlissing's Mannenkoor" hare medewerking verleende. Het concert gaf aan de aanwezige bezoekers veel ge noegen. In de nabijheid van Zwolle vond men nemen en ofschoon dat tijdverdrijf bem niet aan trok, vond hij bet toch heerlijk om met zijn vader in het gebergte te loopen, den boerenknecht te helpen in het dragen van de kooien voor de lok vogels, de ijzeren knippen en den vogellijm om er dien op te strijken. Daar, boven op een bouvel, beplant met kleine steeneikjes, wees een groote pijnboom den aanvang van een nieuwe streek voor het gewas aan. Daar vlogen beele zwermen trekvogels voorbijgewone vinken, meezen, distelvinken en vlasvinken, en als dan alles in orde was, de knippen tusschen de takken gehangen en de lokvogels in de struiken, zaten zij beiden achter de bladeren verscholen, te wachten op den doortocht der onbezorgde vogels, die, door het verraderlijk gezang der gevangen makkers aangetrokken, in de strikken kwamen vliegen, waaruit geen heilige hen kon verlossen. Voor zulk een heilige speelde echter somtijds Guido Laurenti, wel te verstaan als zijn vader wegging en hem alleen in de vinkenbaan achter liet. Dan dacht de jongeling niet meer aan de vogels. In zijn schuilhoek nedergehurkt met het gelaat in de handen, de oogeu op de opening gericht, zat hij te droomen van een nevelachtige vrouwengestalte; dan zag hij de burggravin, of de fee van de plaats uit de bouwvallen van een oud kasteel te voorschyn treden en zich aan den voet van dien pijnboom nederzetten en hij zag zichzelven, deftig' in bet fluweel gedost, met rood en wit gestreepte kousen, een nauwsluitend buis en een baret met een pluim, grillig scheef

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 1