Telegraphische berichten. BïïXTiaHLAim Politieke abnormaliteiten in Duitscliland. De uitvoering der Jubilée-zangers, Benoemingen en besluiten, 0 n d e r w ij s. Kerknieuws, Marine en leger, Verkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand. Kamer van koophandel en fabrieken te Middelburg. Algemeen Overzicht. verklaring van den Suzanna polderomtrent aanvragen om rentelooze voorschotten tot verbete ring van wegen; het verzoek van den heer J. F. Carpreau tot vervanging van den waarborg voor het onderhond van den weg van Aardenburg naar de Belgische grens; het verzoek van K. Schip pers te Cortgeneom afstand van het wachthuis aan den steiger aldaar; verkoop van grond en van een gedeelte sloot aan den weg van Hulst naar Walsoorden; een ontwerp reglement op beheer en onderhoud van de Nol tusschen den Kouden- en den Lovenpolder; het aangaan eener geldleening voor rentelooze voorschotten tot ver betering van wegen, en wijziging der begrooting van enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1878. Gisteren avond te kwartier voor zevenen onge veer was de Nieuwe kerk alhier zoo propvol men- •chen, dat het scheen alsof met den klokslag van halfzeven, toen de kerkdeuren waren openge gaan, al de huizen in den onmiddellijken omtrek hun inhoud te gelijk geledigd en dienvermengd met de reeds vóór dien tijd op de Groenmarkt saamgevloeide menschenmassa, in de kérk uitge stort hadden. Wie later kwam, vond alle banken, bijna zonder eene enkele leemte, gevuld en had zijne zitplaats, zoo hij er nog eene machtig werd, slechts aan het toeval te danken. Blijkbaar oefende het vreemde van 't geval, eene muziek-uitvoering in de kerk, door „zwarte" heeren en dames gege ven, en stellig niet minder de godsdienstige tint die aan deze; muzikale reis tot. bevordering van de beschaving der Afrikanen gegeven is, eene mach tige aantrekkingskracht uit. In de kerk was de ruimte tusschen den predik stoel en het doophek door het leggen eener planken vloering, met. een kleed overdekt, opgehoogd en daarop eenige stoelen, benevens eene pianino neer gezet. Op deze estrade namen omstreeks half acht de zangers en zangereseen plaats, vergezeld van den predikant Nonhebei, die hen met een kort woord bij de verzamelde menigte inleidde, waarbij hij o. a. aandrong op het geven van milde bijdragen bij het verlaten der kerk, tot bevordering van het voorgenomen beschavingswerk, en verzocht, na de voordrachten niet op hoorbare wijze teekenen van goedkeuring te geven, als zijnde zulks niet in overeenstemming met het karakter der plaats waar men zich bevond. De uitvoering der 17 zangstukken waaruit het programma bestond, nam daarna een aanvang, üe indruk, door deze neger-liederen teweeggebracht, zal verschillend zijn naarmate van het standpunt waarop men zich plaatst. Als muzikale werken beschouwd, zijn ze in hooge mate oorspronkelijk en zangerig; dikwijls zeer pikant en verrassend, doch uiterst sober en primitief in harmonische vormen, en daardoor van eentonigheid niet vrij te pleiten. De voordracht was over 't algemeen zeer zuiver en maatvast, door het zwellen en dempen van den toon bijzonder op 't effect berekend. De stemmen der zangers en zangeressen zijn goed, enkele daarvan zelfs buitengewoon fraai en krachtig. Beschouwt men echter deze zangen, zoo naïef in tekst en muzikalen vorm, als de levens-uitingen van een onderdrukt, maar levendig gevoelend menschenras, dat door de natuur met een buiten gewonen aanleg voor de kunsten van tonen en kleuren begiftigd is, dan krijgen ze een geheel ander karakter. Als een de profundis, uit de diepste ellenden van het slavenleven naar boven gerezen, millioenen tot troost en opbeuring, klinken ze ons d an in de ooren als een getuigenis voor de onver vreemdbare en heilige rechten van den menscb, welke door niets zoo zwaar gekrenkt worden als door slavernij hetzij dan geestelijke of licha melijke. entegen een van de dames in quaestie Geeft zij licht, warmte en leven aan hare planeten Zeker niet; zij neemt alles van hen aan en geeft nooit iets terug. De aanbidders zijn zoovele vuurbollen, die haar tot middelpunt gekozen hebben, die haar beschijnen en verwarmen of althans trachten te verwarmenTrachten, let wel, zij trachten. De gladde oppervlakte wordt werkelijk een weinig verwarmd. De buitenste laag, de opperhuid, voelt iets van die warme tongen; maar het hart, de kern der groote ster, is eeuwigdurend ijs, en elke gloeiende ademtocht, die tot haar doordringt, wordt in een ijskegel veranderd. Die planeten, die om haar heen dansen, gelijk de mythologische Horen van den Tijd, zeggen haar dat zij schoon is, dat zij aanbiddelijk is, dat haar rijk gelukkig is; zij bestralen haar met al de macht der jeugd en der hartstocht: maar zij weerkaatst niets, zij is een ondoorschijnend lichaam, en de zeldzame flikke ringen, die somtijds van haar uitgaan, die licht en warmte nabootsen, bereiken niet eens de arme planeten, die komen de een of andere komeet ten goededie met veel gedruisch achter uit het lucht ruim komt aanstuiven om in haar nabijheid een geweldigen cirkel te beschrijven en zich weder te verwijderen. Vóór het einde der uitvoering richtte de heer B. H. Carp, predikant bij de Engelsche gemeente alhier, in hunne moedertaal eenige woorden tot de zangers, waarin hij zijn dank betuigde voor het verschafte genot en hen op hunne verdere reis, zoowel als na hun terugkeer in hun geboorte land, bij het volbrengen van hun voorgenomen werk, heil en voorspoed toewenschte. Een der zangers, zoo wij ons niet vergissen, de bas zanger Loudin, bedankte hiervoor met eene krachtige, door het geheele gebouw weerklinkende stem, in eenvoudige, doch goed gekozen woorden, welke bewezen dat de zangers niet te vergeefs in Amerika, het land der platforms en speeches de eerste jaren na hunne in vrijheidstelling hebben doorleefd. consulaten. Ontslagen E. W. Lesser als consul der Nederlanden voor de staten Alabama en Florida met standplaats te Mobile. reciiterliike maciit. Benoemd tot substituut griffier bij de arrondissements-rechtbank te Utrecht mr. J. L. A. Nepveu, advocaat aldaar. politie. Benoemd tot commissaris van politie te Leeuwarden A. Doijer, thans gelijke betrekking te Vlaardingen bekleedende. hooger onderwijs. Benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de rijks universiteit te Utrecht dr. H. Wefers Bettinken tot lector aan diezelfde universiteit dr. J. E. van der Meulen. (Gisteren reeds onder „Tel. ber." gemeld.) geneeskundig staatstoezicht. Benoemd tot adjunct inspecteur voor het fgeneeskundig staatstoezicht voor Noord-Brabant en Limburg dr. J. P. Dozy. onderscheidingen. Vergunning verleend aan den kapitein J. G. F. van Houten, van het le regi ment vesting artillerietot het aannemen en dra gen van het eereteeken van ridder le klasse van de orde van verdiensten met het witte kruis, hem door Z. M. den koning van Spanje geschonken. leger. Benonmd bij het personeel der kwartier meesters tot 2'" luitenant-kwartiermeesterbij het lc regiment infanteriede sergeant C, A. Hes- husiusvan het 3e reg.bij bet 4e reg. infanterie, de sergeant P. Vink, van het 3e reg.; bij het 5" reg. infanterie, de sergeanten B. G. Versélewel de Witt Hamervan het instructie-bataljon en C. E. S meetsvan het 3e reg.by het 8e reg. infanteriede sergeant H. Rinckvan het 2e reg. Overgeplaatst als 2e luitenant-kwartiermeester: bij het 7e reg. infanterie, de 2e luitenant-admini strateur van kleeding en wapening E. A. P. M. C. de Booyvan het le reg. veldartillerie. Pensioen verleendten bedrage van 660 'sjaars, aan den le luitenant der cavalerie A. H. Metelerkamp. De heer P. A. Exel, hoofdonderwijzer aan de bijzondere school te Zierikzee, is benoemd tot directeur van het Zendings-kinderhuis te Utreeht. Het traktement van den hoofdonderwijzer der gemeente Bessd, die reeds meer dan 40 jaren dienst heeft, is verhoogd met de som van acht gulden 's jaavs. U. D.) Een maatregel, sedert 1 September'11. bij de Nederd. Herv. gemeente te Leiden ingevoerd, bij het huren van zitplaatsen inde kerkgebouwen, blijkt doeltreffend te werken, daar nu ieder, in plaats van afhankelijk te zijn van de willekeur van een banksluiter of stoelenzetster, gelegenheid heeft om dadelijk plaats te nemen, na zich voor zien te hebben van een kaartje aan den iDgang van het gebouw voor 5, 10 of 25 cent. Tot vicaris-capitularis van het bisdom 's Hertcgenbosch, belast met het bestuur van het diocese zoolang de bisschoppelijke zetel open is, is door de kanunnikken, uit hun midden, ge kozen de heer A. Godschalk, professor aan het seminarie te Haaren. Wordt vervolgd.) De eerste luitenant J. Klasing is benoemd tot adjudant bij het derde bataljon, derde regiment infanterie te Vlissingen. Naar wij vernemen zijn gisteren bij de uitvoe ring der Amerikaansche jubilé-zangers in de Nieuwe kerk alhier 1659 toegangkaarten uitgege ven en heeft de opbrengst der collecte aan de uitgangen ongeveer f 200 bedragen. De zangers en zangeressen zijn heden per trein van 12.53 naar Goes vertrokken, tot het perron uitgeleide gedaan door de leden van het comité alhier, wien zij hun hartolijken dank betuigden voor de ondervonden welwillendheid. Morgen zullen zij te Rotterdam eene uitvoering in de Zuiderkerk geven ten voordeele van het Sophia- kinderziekenhuis en de school voor havelooze kinderen aldaar. De rederijkerskamer „Ruijseh", te Zierikzee, is voornemens den 13™ November a. eene uitvoe ring te geven ten voordeele van het Diaconie- armenges ticht aldaar, dat verbouwd wordt. Men schrijft aan doLcidsche Ct. „DeZeeuwsche boeren spelen dit jaar weder een goede kaart met den aardappel, niettegenstaande er in Zeeland wel een derde minder ia gerooid da» anders. Reed vroegtijdig ontstond er vraag naar het. product, vooral toen elders de ziekte groote verwoesting onder den vroegen aardappel aanrichtte. Nu er de handel algemeen is, want bijna uitsluitend is de aandaehtop den Zeeuwschen aardappel gevestigd, komt ook het buitenland er ontzaglijke koopen doen. Zoo zijn er o. a. 80,000 heet. verscheept, be stemd, naar men meldt, voor Britsch-Iudië. Bij gevolg is de prijs zeer hoog; zelfs is hij sedert het beruchte jaar 1845 niet zoo geweest als thans, en het zal er niet bij blijven. Ook andere streken beginnen zich nu naar de Zeeuwsche markt te neigen." binnenland. 's Grnvenhage. Naar wij vernemen is het nieuwe ministerie aldus samengesteld: Binnenlandsche zaken, Kappeijne van de Coppello. Buitenlandsche zaken, Fransen van de Putte. Justitie, mr. W. C. J. J. Cremers, raadsheer in het gerechtshof te Arnhem. Financiën, Smidt, lid der tweede kamer voor het district Assen. Marine, van Erp Taalman Kip. Oorlog, de Roo van Alderwerelt. Koloniën, van Deventer, oud-lid van den raad van Indië. Men verzekert dat de heer Tak van Poortvliet later zal optreden als hoofd van het nieuw op te richten departement van openbare werken. buitenland. Londen. De Standard meldt, dat, volgens bericht uit Plevna van 14 dezer, de Turken nieuwe liuieforten en redoutes maakten binnen de reeds bestaande. Aan levensmiddelen zou hot nooit ontbroken hebben. Zaterdag middag heeft te Vlissingen eene open bare inschrijving plaats gehad voor de cokes van de gemeente-gasfabriek, voortkomende uit de gas- fabricage tot uit0 1878. Ingeschreven door de heeren V. Gravenstein 17 cent, H. Pillault 17 cent, J. Dommisse Cz. 19 cent, idem met wijziging der voorwaarden 201 centA. Klaijsen 22 centalles per hectoliter. Daar de hoogste inschrijvingsprijs der commis sie van beheer der gasfabriek te laag voorkwam, zijn de cokes niet gegund. De eokes zullen dus voortdurend voor eigen rekening van de gasfa briek afgeleverd worden. De prijzen zijn nu be paald ongeklopte cokes "30en geklopte cokes, 40 cent per hectoliter. 22 Oct. 's av. 11 u. 56 gr. 23 's morg. 7 u. 50 gr. 's midd. 1 u. 59 gr. 's av. 6 u. 58 gr. Zitting vau Dinsdag 23 October. Voorzitter de heer G. J. Sprenger. Afwezig de heeren de Bruijne, van Burg, J. P. Fokker, de Kanter en F. G. Sprenger. De heer Borsius komt later. De notulen der vorige zitting worden na voor lezing goedgekeurd. Voor kennisgeving wordt aangenomen het voor gelezen afschrilt van de missive aan gedeputeerde staten van Zeeland, overeenkomstig het in de vorige vergadering genomen besiuit, waarbij de kamer te kennen geeft dat naar haar gevoelen het handelsbelang voor het transito-vervoer zeer ge baat zou worden door verwezenlijking van het plan tot aanleg van een seheepsvaartkanaal Vlis singenVenlo. Onder de ingekomen stukken, die óf voor de leden ter inzage gelegd óf voor kennisgeving aan genomen warden, kwam voor de verzameling verslagen van onze consulaire vertegenwoordigers uit het buitenland betreffende de meekrap en de kunst-alizarine. Daar de inhoud dier verslagen reeds vroeger door de Middelburgsche courant is medegedeeld, werd besloten do voorlezing er van achterwege te laten. Daar na de vermelding der ingekomen stukken geen werkzaamheden voor de openbare zitting aan de orde waren, werd deze gesloten. De leden bleven echter in comité bijeen. Het korte bericht omtrent den inhoud der troon rede, waarmede de Pruisische kamer is geopend, geeft inderdaad een voldoend resumé van dat onbedui dende staatsstuk. De geheele plechtigheid trou wens heeft niets om het lijf gehad en levert een afdoend bewijs voor het weinig parlementaire leven in Pruisen. De keizer die den vorigen avond in Berlijn was gekomen en des vourmiddags de gods dienst-oefening in den Dom had bijgewoond, liet de opening van de vertegenwoordiging over aan den heer von Camphausen. In het geheel waren slechts 100 personen opgekomenvoor het grootste ge deelte leden van het heerenhuis, terwijl alleen de kamer van afgevaardigden ongeveer 430 leden telt. Slechts enkele diplomaten waren in de voor hen bestemde loge tegenwoordig. Uit den thans geheel bekenden tekst der troon rede blijkt dat de leeningdiein weerwil der gunstige resultaten van den financieelen dienst in 1876 en de hoogere bijdrage van de verschillende staten zal worden voorgesteld, bestemd is voor den aanleg van openbare werken. In vele opzich ten laat het verkeer volgens de regeering nog veel te wenschen over en in die leemte wil zij door het bedrag eener leening voorzien. In de gisteren gehouden zitting der kamer van afgevaardigden werden de president von Bennigsen en de vice-presidenten dr. Loewe en dr. Friedenthal herkozen waarop door den heer Windthorst werd gevraagd of de president ook kennisgeving had ontvangen omtrent toegekend verlof aan ministers. De voorzitter antwoordde hieromtrent van de re geering niets te hebben vernomen. Een dergelijke interpellatie werd te gemoet ge zien want reeds Zondag heerschte in de kringen der afgevaardigden eenige agitatie over de ministeriele crisisalsmede over het faillissement van de rid- derschapsbank to Stettin. Men verwachtte dat in de kamer een mededeeling zou geschieden omtrent het verlof aan ministers, evenals, indertijd in den rijksdag is geschied. De Duitsche en Pruisische regeeringen hebben echter nog weinig égards voor de kamers, en als de afgevaardigden zich niet eens deden gelden en de regeering aan hare verplich tingen herinnerden zou deze misschien spoedig doen alsof er geen vertegenwoordiging bestond. Waar schijnlijk zullen thans wel mededeelingen geschie den omtrent het verlof aan prins Bismarck en den heer von Eulenburg toegestaan. Zooals wij vermoedden is met geen woord mel ding gemaakt van de Oostersehe quaestie, waardoor de hoop op spoedige vredesonderhandelingen niet wordt verhoogd. De berichten daaromtrent in de laatste dagen in omloop gebracht schijnen dan ook geheel ongegrond te zijn, daar de correspondenties uit Konstantinopel en de toon der Russische bladen volstrekt nog geen vredehoven den geest ademen. In weerwil van de nederlaag van Moukhtar Pacha willen de Turken nog van geen vredesvoorstellen hooren, maar zijn zij integendeel vastbesloten om zoo spoedig mogelijk alles te doen tot herstel van het in Armenië geleden verlies. De toestand van het leger van Moukhtar Pacha moet trouwens niet zoo hopeloos wezen als sommige organen hebben beweerd en hij haast zich zijn verstrooide krachten te concentreeren en te reorganiseeren, terwijl van verschillende zijden troepen tot versterking aan rukken. De Russen moeten hunnerzijds geen onderhan delingen over den vrede willen aannemen zoolang Plevna niet is veroverd. De czaar heeft onlangs verklaard, dat hij desnoods het geheele volk te wapen zou roepen, overtuigd dat het aan zijne roepstem zou gehoor, gevenhij wil zijn zin hebben en het lot der Christenen in Bulgarije naar zijne bedoelingen verzekeren. In overeenstemming met dit alles zijn de be richten uit Weenen, dat de Oostenrijksch-Hongaar- sche regeering geen voorstellen van Engeland heeft ontvangen over het initiatief tot eene diplo matieke tusschenkomst. De kabinetten van Weenen en Berlijn zegt de Weensche correspondent van de Temps zijn volkomen overtuigd dat Rusland nog tot geen vredelievende onderhande lingen zou willen overgaan, zoodat deze bepaald zouden mislukken. Graaf Andrassy zal in geen geval verzekert de correspondent een voor stel van Engeland in bedoelden zin aannemen, zonder alvorens het kabinet te Berlijn om mede werking te hebben gevraagd. Daarenboven is het Weensche kabinet overtuigd, dat Rusland, zelfs indien het de overwinning behaalt, het lot der Christelijke bevolkingen in den Balkan en de Oostersehe quaestie in het algemeen niet zal wil len oplossen zonder goedkeuring van de mogend heden. Nog onlangs beeft graaf Andrassy stellige verzekeringen in dien zin ontvangen. Sedert de verkiezingen heerscht in Frankrijk eeD politieke stilte en kalmte die eenigszins druk kend zijn; als zij maar niet een heftigen storm voor afgaan. De voornemens der regeering blijven in nevelen gehuld en raadselachtig, zoodat men met zekerheid niet weet of zij zal aanblijven of af treden. Zooveel is zeker, dat de partijen hun krachten berekenen en zich voorbereiden op den grooten strijd, die terstond een aanvang zal nemen als de kamers zijn bijeengekomen. Het preteuti- euse verlangen van de organen der rechterzijde dat de republikeinen voorstellen aan de regeering zullen doen toont voldoende, dat de regeerings- partij zich niet op haar gemak gevoelt; toch wil zij niet het initiatief nemen tot toenadering. Een wetsontwerp betreffende de af koopsom voor den militairen dienstplicht is ten tweede male door de Zwitsersche natie verworpen, die zich ook niet vereenigde met een ander betreffende de po litieke rechten. Daarentegen werd een wetsont werp tot regeling van den arbeid in fabrieken met eene meerderheid van 150,000 stemmen aan genomen. Terwijl de Duit3chers, vooral na den Fransch- Duitschen oorlog, zich het recht aanmatigen om op hoogen toon over andere volken den staf te bre ken en over hen den baas willen «pelenheerschen in hun land de meest bedenkelijke toestanden op verschillend gebied. Iloe het met handel en nijver heid, onderwijs en ontwikkeling staat, willen we 'thans in het midden laten; 't is voldoende bekend dat de Pruisische schoolmeester al meer en meer wordt verdrongen door den Duitschen korporaal.

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2