N°. 251. l'^O* Jaargang. 187T. Woensdag 24 October. DE OLM EN DE KLIMOP, Middelburg, 23 October, Dit blad verschijnt dagelijks,' met uitzondering van Zon- en Feestdagen.1 Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiin 20 Gent per regelt Geboorte- Trouw- Doodberichten enz.van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote lettere worden berekend naar plaatsruimte; Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Hayas, Lafuti G°. te Brussel en Parijs. Personeele Belasting. FEUILLETON. EEN YEKHAAL YAN ANTON GIULIO BAERILI. Uit het Italiaanseh. Burgemeester en wethouders van Middelburg herinneren de ingezetenen aan de bepalingen der wet voor de belasting op het personeel van 29 Maart 1833 (St.bl. n° 4) en 9 April 1869 (St.bl. n° 59), betrekkelijk de belasting naar tijdsgelang en de suppletoire aangifte, en brengen ter hunner kennis dat by artt. 27 en 42 der genoemde wet het volgende is bepaald: Art. 27. 1. „Die na 15 Mei een perceel in gebruik neemt, is voor dit perceel de belasting naar de vier eerste grondslagen voor den tijd des dienst- jaars, die dan nog over is, verschuldigd." 2. „Aan den belastingplichtige die in den loop des dienstjaar» een perceel verlaat, zonder daarin eenige roerende goederen of iemand in zijn dienst achter te laten, wordt ontheffing verleend van zijn aanslag naar de vier eerste grondslagen voor den tijd des dienstjaars, die dan nog over is, indien daarvan door hem, binnen den tijd van eene maand, volgende op die waarin hij het perceel verliet, tegen bewijs, schriftelijk aangifte is gedaan ten kantore des ontvangers, op een aldaar koste loos verkrijgbaar biljet. „De ontheffing wordt ook verleend over het driemaandelij ksch tijd vak. waarin het perceel werd verlaten, indien de belastingplichtige daarna, doch in den loop van datzelfde tijdvak, een ander per ceel, waarvoor bij belastingplichtige is, in gebruik neemt. „Bij overlijden van den belastingplichtige treden zijne erfgenamen in dezelfde rechten en verplich tingen. „De aangiften, volgens het le en 3e lid ingediend, worden als gewone bezwaarschriften aangemerkt en behandeld." 3. „De uitbreiding, vermeerdering, verwisse ling of aanschaffing van belastingvoorwerpen der vier eerste grondslagen na 15 Mei, zal, behalve in de gevallen bij 1 hierboven vermeld, geen grond geven tot eenen nieuwen of verhoogden aanslag in den loop des dienetjaars." 4. „Ter zake van zoodanige voorwerpen der 5e en 6° grondslagen, als na 15 Mei in dienst of gebruik genomen of aangeschaft worden, zal de belasting naar gelang van den nog overigen tijd des dienstjaars zijn verschuldigd, met dien ver stande, dat geen verwisseling van dienstboden of paarden met anderewaarvoor geene hoogere rechten verschuldigd zijn, op zich zelve, tot het nogmaals aanslaan van denzelfden belastingschul dige zal kunnen aanleiding geven." 5. „Het aanwenden tot belastbaar gebruik van zoodanige voorwerpen van de 5" en 6" grond slagen, als aanvankelijk tot belastbare einden aan gelegd of gebezigd waren, zal met aanschaffing worden gelijkgesteld, zoomede wat aangaat de paarden, derzelver geheel verlies van het tweede viertal hunner melktanden, in den loop des jaars." 6. „Naar gelang de omstandigheden eens belastingschuldige, in den loop des dienstjaars, met betrekking tot deszelfs voorwerpen van de 5e en 6e grondslagen veranderen, zulks dat, volgens de tarieven van artt. 17 en 21, de opklimming der belasting te zijnen aanzien toepasselijk zouden worden, zal, ook wegens de dienstboden en paar den, aanvankelijk gehouden, die verhooging voor 3. EERSTE DEEL. II. Vervolg.) Maar nu moet de welwillende lezer hem daarom niet voor een drogen professor of een vervelenden pedanten snaak houden. De studie der natuur wetenschappen is immers juist voor iemand met een gevoelig hart en draagt er toe bij om hem frisch van geest te honden. In het omhulsel van den entomoloog, van den botanicus en de sterre- kundige steekt altijd een dichter volgens de ware beteekenis van het woord. Ik weet wel dat dit voor velen een paradox zal schijnen, voor wie het gevoel, de bloem der poëzie, alleen bestaat en zich uit door het loopen met het hoofd in den nek, met verheerlijkte oogen of door in de komedie buiten zich zeiven te geraken over een triller van de sopraan, voor een vrouw te versmachten en vooral door een afkeer van alle materieele dingen te hebben. Een man, die de algebra toepast op die schitterende Sterren, die zulk een zacht licht op onze liefdes den nog overigen tijd des dienstjaars zijn ver schuldigd. „Deze bepaling is mede van toepassing in be trekking tot de paarden, bij het opkomen van de omstandigheden, aan het einde van 7 van art. 20 vermeld." 7. „Paarden bij verschillende personen of ge zinnen in gebruik, zullen, ingeval die gelijktijdig voor een zelfde rijtuig worden gespannen, hem, die zulks doet, of wel den eigenaar of gebruiker des rijtnigs, ter zake van het grooter aantal paarden, hetwelk door hem alzoo mocht zijn gebezigd, dan waren aangegeven, mede aan de opklimming der belasting naar 6 doen onderwerpen." 8. „Hooger belastbaar gebruik van dienst en werkboden of paarden, aanvankelijk minder belastbaar, zal de verplichting tot eene evenredige verhooging der belasting voor den nog overigen tijd des dienstjaars ten gevolge hebben." 9. „De tijd, waarover de belasting loopt, zal, in betrekking tot al de grondslagen, worden be rekend bij vierendeelen jaars, op het dienstjaar overschietende, zonder dat een vierendeel jaars zal kunnen worden gesplitst, en zullen als vierendeels jaars worden beschouwd de tijdvakken, aanvan gende met 1° Mei, 1° Augustus, 1° November en 1° Februari.'' Art. 42. „De zoodanige, welke, door eenige der omstan digheden, voorzien bij art. 27, in den loop des jaars, komen te vallen onder de toepassing van het aldaar bepaalde, zullen alvorens en naar ge lang van het ontstaan dier omstandigheden, en op de boete, bij art. 35 en 39 vastgesteld, verplicht zijn tot het indienen van behoorlijke aangifte des wege, in voege als bij art. 30 voorgeschreven-, zullende zij daarvoor een biljet ter invulling bij den ontvanger kunnen bekomen. „De aangiften kunnen, in gemeenten waar geen ontvanger gevestigd is, ook gedaan worden bij het gemeentebestuur, ter plaatse alwaar de belas ting verschuldigd is, op biljetten, aldaar tot dat doel verkrijgbaar gesteld." Middelburg den 22en October 1877. De burgemeester en wethonders voornoemd, SCHORER. - De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Men zal zich herinneren dat omtrent de minis- terieele crisis reeds in ons nommer van den 13e° dezer een telegram en ia dat van den 15en een bericht uit den Haag werd opgenomen, mel dende dat de opdracht om een ministerie samen te stellen door Z. M. den koning aan den heer Kappeijne verstrekt was. Eerst eenige dagen later deelde de N. Rott. Ct. mede dat de leider der liberalen die opdracht aanvaard had. Over deze schijnbare tegenstrijdigheid wordt eenig licht geworpen door de volgende inlichtingen, avonturen laten vallen, of üit zucht om te classi- ficeeren een half barbaarschen, half Latijnschen naam geeft aan die fraaie bloemen, die wij met de ont boezemingen van on» hart aan onze uitverkorene schenken, kan niet anders dan pedant, een meubel voor een museum, een deel in folio zijn dat op vijftig passen afstands een duffe lucht verspreidt. Het zou voldoende zijn hen te antwoorden dat de grootste dichter dezer eeuw, Goethe, een echt wetenschappelijk man is geweest en dat het bestudeeren der scheikunde niet hinderlijk scheen voor den schrijver van Gretchen en van Werther. Een Fransch schrijver, een van de aardigstea, is, meen ik, nog tuinman te Nizza en hij is er zoo trotsch op, dat hij zijn naam gegeven heeft aan een nieuwe verscheidenheid van camelia's, dat hij het in duizende afdrukken heeft vereeuwigd in de geschiedenissen Soms lts tilleuls en Fort en théme. Het is dus niet waar dat de studie der natuur den geest afstompt. Het is juist het onderzoeken van het leven der kleinste wezens dat de gesst scherpt voor de fijnste opmerkingen en vatbaar maakt voor alle mogelijke menschelijke gevoelens. De geheimzinnige lietdesgescbiedenissen der plan ten, de neigingen die de veranderingen van kleuren in de petalen der pensées, of der camelia's be palen, geven meer inzicht dan iets anders in het geheime werk der hartstochten. Hij die weet hoe het microscopische raderdiertje gevormd is, dat leeft in een droppel water en daarmede opdroogt en sterft, gereed om te herleven bij den eersten droppel die de levenlooze stof bevochtigt, kan uit den Haag aan de N. Bildtsche en Döckumer Ct. (een anti-revolutionair orgaan) gegeven „Gisteren meldde ik, dat den heer Kappeijne de opdracht tot kabinets-formatie was gedaan, doch dat er voorwaarden bij gesteld waren,, die het hoofd der liberale partij nog niet kon aanne men. Naar mij uit goede bron wordt verzekerd, was de hoofdvoorwaarde, om, zoodra het nieuwe kabinet gevormd was, eerst over te gaan tot wij ziging der kiestabel, waardoor het aantal kamer leden tot op 85 werd gebracht. „Daarna zou van schoolwet-wijziging sprake kunnen zijn. „De heer Kappeijne had geweigerd die voor waarde te aanvaarden, en daarom was de opdracht weer ingetrokken. „Thans echter meldt men mij, dat de heer Kappeijne met de vorming van een nieuw ministerie is belast." Het Vaderland meldt heden dat de benoeming der nieuwe ministers iederen dag in de Staats courant kan wordenverwacht. (Zie telegr. berichttn.) Men sehrijft ons: Onder de benoemingen van het personeel der nieuwe rechtbanken en kantongerechten waren er eenige, die men met den besten wil niet anders kon verklaren dan als een.gevolg van nepotisme, vooral met het oog op de verdienstelijke ambte naren, die jaren lang voor een schraal loon waren werkzaam geweest, doch die, nu ze het beloofde land eindelijk in het Staatsblad zagenmet een wachtgeld, even schraal als hun traktement, ge lijk onnutte dienstknechten aan den dijk werden gezet. Ieder kan in zijn kring op zulken wijzen. „Zoo beschouwt men ook de benoeming van den heer jhr. mr. H. M. J. van Asch van Wyck tot subsituut-officier bij de rechtbank te Zierikzee als een der laatste gunsten, door den aftredenden mi nister van justitie aan een zijner vrienden bewezen. Er was daarvoor, alweder met het oog op het wachtende getal ambtenaren, geen andere reden. Dit komt te meer uit als men weet dat Mr. A. N. baron de Vos van Steenwijk, sinds Mei sub stituut-officier van justitie bij de rechtbank te Zierikzee, geen verplaatsing gevraagd had, en men hem, om den beer van Asch van Wijck, substituut-officier te Utrecht, toch maar te kunnen bevorderen, aanvankelijk in dezelfde betrekking benoemde bij de rechtbank te Zwolle, en toen hij daar geen zitting kon nemen naar Zutfen zond waar de rechtbank even als die te Zierikzeetot de tweede klasse behoortterwijl de rechtbank te Zwolle in de eerste klasse geplaatst is! Het traktement van een subtituut-officier be draagt bij de rechtbank te Zwolle 3000 en bij die te Zutfen 2500. vaak een verborgen harteleed gissen en de kracht van oneindig kleiner geneesmiddelen voor veel grooter wonden. Het huis van Laurenti, de tuin en het balkon (gelijkvloers een veranda en daarboven een balkon) waren dus een tempel der wetenschap. Hij was daar altijd; behalve nu en dan een bezoek aan het museum der universiteit, waar hij met Lessona ging werken, en de herfstwandelingen in het gebergte, kwam hij zelden buiten zijn nestje. Hij maakte zeer weinig visites en had geen andere uit spanning dan het theater Carlo Felice, omdat hij zeer veel van muziek hield. En zijn hart? zullen mijne lezeressen vragen. Gij zegt dathij jong was, en beminde hij dan niet? Werd die geheele kleine wereld van ver stand en beminnelijkheid niet verwarmd door de tegenwoordigheid eener vrouw? III. Neen, een vrouw was er niet; maar daar ik alles vertel, kan ik niet verzwijgen dat zij er geweest was. Laurenti was acht en twintig jaren, zooals ik u, meen ik, reeds gezegd heb, en hij had dien leeftijd niet bereikt zonder ten minste eenmaal den pijl van den blinden boogschutter gevoeld te hebben. De liefde van Laurenti was een van die soort geweestdie op valsche grondslagen berustte, kwellend als een benauwde droom, zooals ze oner- De rechtbank te Zierikzee schijntwaarschijn lijk om baar klein rechtsgebiedbijzonder geschikt om deze of gene grootheid, ten oorbaar van het land zooals Vondel zegt een nuttig ambt te doen bekleeden, „Intusschen geloof ik niet dat iemand, behalve misschien de benoemde, over de laatste daad des ministers een te Deum zal zingen". In het tijdperk van 9 September tot 6 October 1877 zijnblijkens ingekomen ambtsberichten, door longziekte aangetast: in Noord-Brabant 1 rundin Zuid-Holland 28 in Noord-Holland 2, in Utrecht 8in Friesland 7totaal 46 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 53 runderen door die ziekte aangetast. Gisteren middag te twaalf uren werd in het gebouw van het Werkliedenverbond te Amster dam eene vergadering gehouden van voorstanders van algemeen stemrecht. Door het bestuur werd voorgesteld de volgende motie„De thans bestaande kiesinriehting is voor onze maatschappij in dezen tijddirect zoowel als indirect verderfelijk. Een algemeen stemrechthetzij een verloopen grondwet het nog huidige of nietis geheel of gedeeltelijk noodzakelijk. Het is de plicht van ieder staats burger, kiezer of nietom tot verkrijging van zoodanig recht mede te werken. Ieder burger behoort kiezer te zijndie kan lezen en schrijven." Dio laatste zinsnede lnidde aanvankelijk, dat er blijken moesten worden gegeven dat men voldoend lager onderwijs had genoten. Dezen eisch achtte men echter, vooral voor het tegenwoordige geslacht, onaannemelijk. Het resultaat der discussies was dat met groote meerderheid het voorstel van het bestuur werd goedgekeurd. We ontvingen heden de lijst der werkzaamheden voor de a. najaarszitting der provinciale staten van Zeeland. Zjj bevat o. a. vier voorstellen van gedeputeerde staten betreffende verzoeken der gemeenten Koewacht, Nisse, St. Anna ter Muiden en Westkapelle, om toepassing van art. 36 der wet op het lager onderwijs ter tegemoetkoming iu de gewone kosten. Voorts treffen wij er in aan een voorstel ter zake van het maken van een steiger bij Stavenisse; een omtrent een adres van het gemeentebestuur van 's Gravenpolderom de traverse van den grooten weg door de kom dier gemeente in onder houd bij de provincie te nemeneen omtrent den aanleg van een veerstoep en voetpad voor de gemeenschap tusschen St. Philipsland en Tholen; omtrent een verzoek tot calamiteus- varen jongelingen, dikwijls als een bittere leerschool treffen. Hij was op zijn achttiende jaar verliefd geworden op een meisje, dat niet eigenlijk schoon was, maar algemeen den naam scheen t# hebben van zeer mooi te zijn, gelijk velen die de kunst verstaan om een physiek voorrecht te doen uit komen, zich smaakvol te kleeden en bare tallooze aanbidders dagelijks opnieuw in verrukking te brengen. Deze, die ik even goed gekend heb als Guido, had veel vereerders, en liet zich het hof maken, vleien en aanbidden zonder daarom een greintje •gevoel te bezitten. De vrouw, die het middelpunt is van veel aanbidding, wordt wel eens vergeleken bij de zon te midden der planeten maar ik ken geen onjuister beeld dan dit, hoewel velen het dikwijls toepassen. De uiterlijke schijn, dis zelve bijgedragen heeft om de vergelijking te doen opgaan, bedriegt hier geheelgelijk in zoo vele gevallen, 'tls mogelijk dat een zoogenaamde koningin van een salon of van het tooneel het evenbeeld der zon weergeeft en hare aanbidders ?ooveel planeten gelijken, die hunne wentelingen om baar heen doen, steeds aangetrokken tot haar cirkel en tevens op een afstand gehouden. Maar kijk eens verder dan de oppervlakkige fcbijn en dan zult gij zien dat de vergelijking mank gaat. De zon trekt de planeten aan, geeft hun licht en warmte, doet de jjlanten ontkiemen, ver oorzaakt de weersgesteldheid, die een levensvoor waarde is, voor elk lichaam, zij doet genieten, liefhebben, in éen woord, leven. Wat doet daar;

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 1