Advertenties. Handelsberichten. Yan liet oorlogstooneel, Z e e t ij d i n g e n. Gemeenteraad van Ylissingen, BUITENLAND. Algemeen Overzicht. Graanmarkten enz. PrQïen vaia ©fffeetem. Zitting van heden 22 October. Voorzitter de heer Winkelman. Afwezig de heer J. J, P. Hector. De resumtie der notulen van de vorige verga dering wordt aangehouden. Aan de orde is de herstemming over de artike len der gemeentebegrooting voor 1878, waaromtrent in de vorige zitting de stemmen gestaakt hebben, te weten Hoofdst, I der uitgaven, afd, 1 art. 5presen tiegeld van de leden van den raad f 400. Het voorstel van burg. en weth. om dezen post te behouden, wordt met 8 tegen 4stemmen aan genomen. Tegen stemden de heeren Laernoes, Schraver, Wibaut en Mortier. Idem, afd. 1 art. 13Jaarwedden van leeraars en bedienden aan de school voor middelbaar onderwijs 1550. Het voorstel van burg. en weth. tot behoud van dezen post (en mitsdien ter afwijzing van het verzoek van den heer A. Prince, leeraar in de wiskunde aan de burgeravondschool, om verhoo ging van jaarwedde), wordt met 7 tegen 5 stem men verworpen. Voor stemden de heeren Schraver, Kleijnhens, Mortier, Callenfels en Ockers. Na dit besluit werd met algemeene stemmen bepaald dat de verhooging der jaarwedde van den heer Prince 50 zal bedragen. Hoofdst. III der inkomsten, afd. 2 art. 1hoof delijke omslag (primitief voorgedragen op ƒ34,000), wordt thans op voorstel van burg. en weth. vast gesteld op 27,000. Alleen de heer Verkuijl Quakkelaar stemde tegen. Het hoofdstuk voor onvoorziene uitgaven be draagt thans, na aftrek van het kasgeld, ƒ1367.761. De geheele begrooting werd ten slotte met algemeene stemmen vastgesteld op een bedrag van 161,800.98. Vervolgens was aan de orde de benoeming van twee hulponderwijzers, een op school A (hoofd onderwijzer de heer Fret) en een op school C (hoofdonderwijzer de heer van Kamer). De heer Callenfels wilde de benoeming aanhou den, op grond van onbekendheid met de voorge dragen sollicitanten, doch hij vond geen steun bij de vergaderiug. Voor de betrekking op school A was als eenige candidaat voorgedragen de heer H. Meijler, te Middelburg, en voor die op school C als eenige -can didaat de heer A. L. A. van Unen, te Vliasingen. Beide heeren worden achtereenvolgens benoemd met 12 stemmen, zijnde 1 biljet oningevuld inge leverd. De benoeming gaat in met 1 November a. Aan burgemeester en wethouders wordt mach tiging verleend tot aankoop van een kachel ten behoeve van het politiebureau, ten bedrage van f 12. Ten slotte beklaagt de heer Verkuijl Quakkelaar zich over z. i. niet behoorlijke naleving van art. 42 der gemeentewet, hetwelk voorschrijft, dat de convocatie-biljetten in den regel minstens tweemaal 24 uren voor den aanvang der raadszittingen bij de leden moeten bezorgd zijn. Hij dringt op ernstige handhaving van genoemd wetsartikel voor het vervolg aan. De voorzitter geeft eenige in lichting en zegt de noodige voorzorg voor het vervolg toe. Verder niets meer aan de orde zijnde wordt de zitting gesloten. Aangemoedigd door het succes in Armenië hebben de Russen voor Plevna andermaal een aanval tegen de vestingwerken van Osman Pacha ondernomen, met hetzelfde ongunstige resultaat als vroeger. In den avond van Vrijdag jl. telegrafeerde ge noemde Turkscbe bevelhebber, dat de vijand de positie op den rechtervleugel der liuie van bataille had aangevallenmaar met aanzienlijke verliezen was teruggeslagen. Door de voorposten werd bij tusschenpoozen een geweervuur onderhouden, ge steund door het vuur der artillerie. Uit het Russisch-Rumeniscke hoofdkwartier te Poradin werd den volgenden dag geseind, dat de Rumenen na voltooiing hunner belegeringswerken de Turksche redoute hadden aangevallen, gelegen in de nabijheid van die welke zij den 12™ Sep tember hadden genomen. Na drie mislukte pogin gen slaagden zij er in die redoute te vermeesteren, doeh in den nacht vereenigden de Turken al hun strijdkrachten en heroverden haar na een van de bloedigste gevechten." Van beide zijden werden gevoelige verliezen geleden. Waarschijnlijk zou dien dag de strijd worden voortgezet. Hoewel het niet duidelijk is of bij het verschil in dagteekening eenzelfde of wel twee verschil lende affaires worden bedoeld is het toch zeker, dat de Russen opnieuw een belangrijke nederlaag leden. Waar zij zeiven het gevecht een van de bloedigste en hunne verliezen gevoelig noemen, behoeft men niet te twijfelen aan de beteekenis van het geleden verlies. Men kan tevens hieruit aflei den hoe het gesteld is met de desorganisatie der troepen van Osman Paehawaarvan de Russische berichten in den laatsten tijd melding maakten. Zaterdag nog verklaarde de Londensche Adver tiser, dat Engeland geen voorstellen tot tusschen- komst aan een der oorlogvoerende partijen had gedaan. Degroote mogendheden achtten het oogenblik niet geschikt voor voorstellen van dien aard. Misschien brengt de nieuwe nederlaag te Plevna wel verandering in deze zienswijze. Het is toch duidelijk gebleken, dat er weinig hoop bestaat voor do Russen om Plevna te verove ren, alwaar zich thans een leger van 130,000 Turken bevindt, terwijl al de berichten, dat zij gebrek zouden hebben aan voeding, van Russische zijde komen. De eer van de Russische wapenen is nu gehandhaafd door de groote overwinning in Armenië, die inderdaad voor de Turken allernood- lottigst moet zijn geweest. Daarenboven heeft het voornemen van een winterveldtocht met groote beswaren te. kampen. Het klimaat noordelijk van den Balkan is hoogst nadeelig voor de Russische troepen en de raad, om hen ten zuiden van den Bal kan te doen kampeeren, is gemakkelijker gegeven dan uitgevoerd zoolang het leger van Osman Pacha in zijn geheel blijft. De Russische troepen moeten dan ook met ernstige ziekten te kampen hebben. De spoorweg van Giurgevo naar Simnitza kan niet voor den winter gereed komen en de brug bij laatstgenoemde plaats moet in ongunstigen toestand verkeeren. Eindelijk wordt uit Sistova aan de Standard gemeld, dat de aannemer van de levering der ijzeren barakken voor den winterveldtocht aan keizer Nicolaas heeft doen weten, dat het voor die gebouwen aangekochte materiaal door de Engelsehe regeering als oorlogscontrabande in beslag is genomen. Een en ander te zamen genomen zou men zeggen, dat thans het oogenblik is aangekomen waarop reeds meermalen is gedoeld, als geschikt om vredesonder handelingen aan te knoopen zonder dat zij voor een der beide oorlogvoerende partijen te drukkend of stuitend zouden zijn. Het korte telegraphische bericht omtrent de gisteren plaats gehad hebbende opening van den Pruisischen landdag, maakt geen melding van eenige toespeling op de Oostersche aangelegenheden in de troonrede, die door den heer Camphausen, namens den keizer-koning, werd voorgelezen. Waarschijnlijk is de Oostersche quaestie niet aangeroerd, daar dit wel zou ziju medegedeeld. Vooral is met ingenomen heid melding gemaakt van den zeer gunstigen toe stand der financiën. De dienst van 1876 heeft alle verwachtingen overtroffen, terwijl de bijdragen van de verschillende staten zeer zijn toegenomen. In weerwil daarvan schijnt toch eene leening noodig te zijn, althans een daartoe strekkend wetsontwerp is aangekondigd zonder dat blijkt met welk doel. Voorts worden toegezegd wetsontwerpen op de organisatie van de plattelandsgemeenten, tot rege ling der gemeentelijke belastingen, van bet toezicht op de wegen en spoorwegen en betreffende de rechterlijke organisatie in Duitschland. De troonrede eindigt met de uitdrukking der erkentelijkheid van den keizer voor de gevoelens van eerbied en genegenheid waarvan hij zoo tref fende blijken heeft ontvangen van alle klassen der bevolking gedurende zijn reis in de laatste weken in verschillende provincies. 't Is maar jammer dat de keizer tengevolge van die reis te vermoeid of te ongesteld was om per soonlijk zijn dank jegens de natie uit te spreken. Hij is evenwel Zaterdag avond, naar 't schijnt in goeden welstand, te Berlijn aangekomen. De heer Crispi is Donderdag te Pesth aangekomen alwaar tevens graaf Andrassy werd verwacht om met den president der Italiaansche kamer eene bijeenkomst te hebben. De ontmoeting van deze beide personen heeft aanleiding gegeven tot ver schillende geruchten. Hoewel onderscheidene Fransche bladen van de rechterzijde verzekeren, dat het tegenwoordige ministerie in de nieuwe kamer zal verschijnen en het bericht van de Temps betreffende de optreding van een nieuw ministerie niet juist was, houdt laatstgenoemd orgaan vol, dat zijne inlichtingen goed zijn en dat het ministerie de Broglie weldra door een ander zal worden vervangen. De nederlaag door Gazi Moukhtar Paeha ge leden heeft belangrijke verandering gebracht in den algemeenen oorlogstoestand, in dien zin nl. dat verscheidene organen die nederlaag beschou wen als het einde van den veldtocht voor dit jaar in Armenië. Volgens de Wiener Presse toch heeft het Turk sche leger, dat vóór den aanvang der gevechten bij Jazni ongeveer 30,000 man sterk was, van 2 tot 16 dezer ongeveer 1/3 van zijn manschap pen verloren, zoodat het vooreerst niet meer be stand is voor een strijd in het open veld. De Russen zullen zich nu aanvankelijk tot de bele gering van Kars bepalen. In antwoord op de vraag wat Moukhtar Pacha tegenover deze eventualiteit met zijn leger zal moeten doen, meent de Neue freie Presse, dat hij, evenals bij het begin van den oorlog, de vesting Kars aan haar lot moet overlaten en zieh met het overschot van zijn leger op den linkeroever der rivier Kars, door dezo gedekt, andermaal achter het Soghanli-gebergte terug trekken, om de verdediging van zijn land opnieuw te orgaui- seeren. De Russen, zegt laatstgenoemd blad, zul len bezwaarlijk in staat zijn, meer dan 10,000 man op den straatweg naar Erzeroum te doen opruk ken. Overigens zou ook het vergevorderde jaar getijde in het Armenische hoogland iedere grootere operatie onmogelijk maken. De officieele Russische mededeeling dat drie Turksche divisies zich hebben moeten overgeven, geeft geen voldoenden grond tot raming van het aantal gevangenen, daar een bepaalde indeeling iu divisies in het Turksche leger niet bestaat en een divisie-generaal een aantal troepen naar gelang van omstandigheden onder zijne bevelen heeft. Het bericht, dat het aantal gevangenen 3500 man bedroeg, wordt voor vrij vertrouwbaar gehouden. Volgens eene depêche in den Golos uit Igdyr heeft Ismael Pacha, op het bericht der nederlaag van Moukhtar Pacha zijn geheele kamp opgeheven en zich op de Sora-hoogten teruggetrokken. Een Russische depêche van den 18™ meldt, dat te Surga, ttwschen Ragesraar en Nachitsehcivan, een pacha, die een" artillerie-brigade kommandeerde, een bataljons-kommandant, 12 andere officieren en 300 soldaten gevangen zijn genomen. Het bericht der gevangenneming van de in Karadjadagh ach ter gebleven devisie wordt ook van Turksche zijde bevestigd. Moukhtar Pacha moet thans eene posi tie tusschen Kars en Sogtranlegagh hebben inge nomen. Dtm Verdienste seine Krone denken de Russen en geven daarom ruimschoots eerebewijzen aan hen die zich op de eene of andere wijze hebben onderscheiden. Ook dagblad-corresponden ten deelen daarin. Zes hunner, die door dapper heid en kloekmoedigheid bij gevechten hebben uitgemunt, werden gedecoreerd. Zoo is aan de vier volgende correspondenten de orde van St. Stanislaus derde klasse met de zwaarden toege kend Wjacheslaw Ssilwestrowitsch Roseolowstij van de „Nowojo Wremja", Archibald Forbes van de „Daily News", beide voor hun moed in den slag bij Plevna op 18 Juli jl.Alexander Wassel- jewitsch Iwanow eveneens van de „Nowoje Wremja" en d>'. Carrik van „The Scotsman" voor hun ge drag in den slag bij het dorp Dshurandi op den 17en Juli jl.,waarin eerstgenoemde vrijwillig dienst als ordonnance deed eu bevolen overbracht naar de geschut-linie, terwijl de tweede vrijwillig de eerste hulp aan verwonden verleende en hen met schitterende zelfopoffering ouder het vijande lijk vuur verbond. Twee Duitsche correspondenten die de veldslagen bij Nicopolis op den 3en en bij Plevna op den 18en Juli bijwoonden, werden met de Anna-orde 3e klasse gedecoreerd, nl. kapitein Dannhauer van de „National Zeitung" en luitenant von Matée van „Ueber Land und Meer", beide voormalige officie ren van het Duitsehe leger, in den Fransch- Duitschen oorlog met het IJzeren kruis gedecoreerd. De Turken zijn met onderscheidingen aan corres pondenten spaarzamer. Slechts éen hunner, de heer Victor Lorie, correspondent van de Frank- forter Zeitung, heeft een certificaat van Osman Paeha gekregen, dat hij in de veldslagen bg Plevna en gedurende het bombardement den grootsten moed aan den dag heeft gelegd. De beslissing van het lot van Plevna wordt ieder oogenblik te gemoet gezien. Velen vreezen, dat Osman Paeha misschien de zaak tot het uiterste zal drijven om Plevna, het koste wat het wil, te behouden. Dit zon een groote fout wezen omdat de waarde van Plevna niet is gelegen in het geographisehe punt, maar veeleer in het leger van Osman Paeha. Een zoodanig leger ongeschonden en krachtig is op den rechtervleugel der Russen voor dezen altijd gevaarlijk, onverschillig of het zich te Plevna of ergens anders bevindt. Het is daarom te hopen dat de krijgsraad te Konstanti- nopel aan Osman Pacha misschien geen bevelen zal geven, die in strijd zouden zijn met de Turk sche belangen. Te Chipka blijft alles in statu quo. Indien het weder het toelaat worden voortdurend kogels uit grof geschut gewisseld terwijl nu en dan ook infanterie-gevechten plaats hebben. Gisteren is van hier in ballast naar Shields vertrokken het .driemastschip Gebroeders van der Beek, gezagv. van der Wouden. Binnengekomen te Vliasingen het stoomschip Drenthe, gezagv. Kramers, komende van Java, laatst van Padang met stukgoederen en de vol gende passagiers: 1° klassede heer en mevrouw Dammerboor en 2 kinderen; de heer en mevrouw Gallner en 6 kinderen; de heer en mevrouw Wiegand; mejuf frouw de Nijs; mevrouw wed. Heyligers en 1 kind; de heer en mevrouw Lokhorst en 4 kinderen de heer en mevrouw v. Wessem; mevrouw wed. de Vijver en l.kind; de heeren v. Berlo, Smith; de heer en mevrouw de Pineda en 6 kinderen; do heer den Hengst en 3 kinderen; Meyboom, en mevrouw Kempers en 1 kind. Passagiers-bedienden 3. 2" klasse: de heer Devries, 8 onderofficieren en 35 militairen. Rotterdam, 22 October. De aanvoeren waren vrij goed. Puike tarwe was gezocht doch mindere soorten waren niet te verkoopenrogge en gerst prijshoudendwitte en bruineboonen 25 cent hoogererwten 25 a 50 cent hoogeroverigens onveranderd. Amsterdam, 22 October. Raapolie op zes weken f 45. Lijnolie f 35$. Amsterdam, 20 Oet. 22 Oot Nedcrl. Cert. Werk. schuld. 2$ pet. 04A Certifie. dito dito 3 dito dito dito 4 Aand. Handelmaatschappij. 5 dito exploitat. Ned. Staatssp. Loten stad Rotterdam. 3 dito dito Amsterdam 3 België. Cert. bij Rothschild. 2$ Frankrijk. Inschrijvingen3 Inschrijvingen5 Rusland. Oblig. 1798/1816. 5 Certifie. laser. 5® serie 5 77 77A 101 100$ 103$ 103$ 104 - 101$ 101$ 101$ 99$ 92$ 93$ 55$ 54$ Obi. Hope &C«. 18556® serie. dito f 1000 1864 dito L. 100 1872 dito L. 100 1873 Loten 1864. Loten 1866. Oblig. Hope Cc. Leen, I860. Certifie. dito Inscr. Stieglitz C#. 2®a4L. Obligatiën 186769 Certificaten Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. Oblig. dito dito dito. i Aand. Kiew-Brest dito Baltische spoorweg. Oblig. spoorweg Poti-Tiflis dito dito Jelez-Griasi. dito dito Jelez Orel dito dito Charkow Azow Polen, Schatkistobligatiën Aand. Warschau-Bromberg. dito dito Weenen. Oostenryk. Obligatie metal, in zilver Januari/Juli. Obligatiën dito April/Oct. dito in papier Mei/Nov. dito dito Febr./Aug. Aand. Nation, bank Loten 1860 dito 1864. Hongarye. Schatkistbiljett. Oblig. Theiss spoorweg Italië. Certifie. Amsterdam. Oblig. Z.-Ital. spoorweg. Spanje. Obligatiën Buitenl. Oblig. Binnenlandsche. Portugal. Obligatiën Turkije. Inschr.Alg. schuld. Obligatiën 1869 Egypte. Obl. 1868 Obl. 1873 Amerika.Obl.Ver. Stat. 1904. Obligatiën dito dito 1885. Illin. Cert. Amsterdam Oblig. Illinois Redemtion. dito Central Pacific. Certifie. Chic. N. W Oblig. Madison Ext dito Winona-St. Peter dito N. W. Union dito Union Pao. Hoofdl. Obl.St,Paul&Pac.Spw. 1' sec. dito dito dito 2®sec. Brazilië. Oblig. 1863 Obl. 1865 5 5 5 5 5 5 4* 4 4 4 6 5 4*- 4 5 3 5 5 5 5 4 4 5 5 5 5 5 3 5 6 5 5 3 3 3 3 5 6 7 7 5 6 6 6 7 7 7 7 6 7 7 4$ 5 pet, 0 0 tf 0 0 0 0 0 74 74$ 85 85 76A 76 77$ 76$ 125$ 123$ 123 121$ 67$ 67$ 37$ 37$ 105 105 81$ 81$ 74$ 44 42$ 43$ 43$ 78$$ 78$ 81$ 81$ 78$ 75 74$ 71 70| 47 49 46$ 46 56A 56 56$ 56$ 53$ 53A 117$ 120 92$ 92$ 113$ 67$ 1 I 41 41 12$ 12$ SOA 50$ 8$ 8$f l 9$ 103$ 75$ 100$ 63$ 82| 82$ 99$ 74A 101 62 H 88$ 82$ 82$ 99$ 22$ 95$ Pryzen van coupons. Amsterdam, 22 October. Metall. 21.12$; dito zilver f 22.10Div. Eng. per f 11.90Eng. Poitugal per f Spaanache piaster» —-.65; Amerikaanscbe dollars (in goud) f 2.46$. Amsterdam, 20 October. Metall. 21.07$; dito zilver 22.05; Div. Eng. per 11.90; Eng. Russen per 12.05; Eng. Portugal per Frans. 47.80Belg. 47.80Pruis, 58.75 Hamb. Russen f 1.19$Russen in Z. R. ƒ1.131Pool* scbe per fl. Poolsche per Z. R. Spaan- sche piasters f .65 Spaansche binnenlandsche .58; Amerikaanscbe dollars 2.46$papier 2.39. Voorspoedig bevallen van eene welgeschapene Dochter S. A. BEKKERvaw Gelder. Middelburg, 21 October 1877. Ontijdig bevallen van een dood Musje C. M. VAN DITMARS, de Broekert. Middelburg, 21 October 1877. 9 Heden overleed, in 86jarigen ouderdom, WIL HELM MICHAEL DANIEL STENTZ. Middelburg, 20 October 1877. Betreurden wij den 12«» dezer het verlies vatt ons jongste zoontje, thans werd opnieuw ons ouder hart getroffenjdoor het afsterven van onzen geliefden zoon 1ZAAK, na een smartelijk en langdurig lijden, in den ouderdom van 15 jaren, 8 maanden en 6 dagen. Kadzand, D. VAN HOUTE. den 21en October 1877, M. C. DE ZOUTE, Algemeene kennisgeving. Voor de vele bewijzen van belangstelling welke wij dezer dagen mochten ondervinden, betuigen wij onzen vriendelij ken dank. Middelburg, Dr. A. A. FOKKER. 20 October 1877. A. A. FOKKER, Herklots. Voor de vele bevjijzen van deelneming zoo van hier als elders op den 20en dezer ondervonden, betuigen de ondergeteekenden hunnen hartelijken dank. Middelburg, W. REIJNIERSE. 22 October 1877. D. REIJNIERSE, Midavaine. Voor de ontvangen bewijzen van belangstelling bij het overlijden van onzen geachten behuwd- en grootvader KORNELIS ZEGERS, betuigen wij onzen hartelijken dank. Serooskerke, Uit aller naam, 22 Octobes 1877. G. GESCHIERE Jé. Aan allen, die mij dezer dagen blijken van be langstelling gaven, betuig ik mijnen hartelijken dank. A. P. FOKKER. Bij vonnis der Arrondissements-Rechtbank te Middelburg van 3 October 1877, is het Iiuweiyk van GILLES RIEMENS, werkman en FRAN. CINA BROUWER, leurster, te Middelburg, OWT- boiwm.

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3