ïelegraphische berichten. Benoemingen en besluiten* 0 n d e r w ij s. Kunstnieuws, IVlarine en leger, Rechtzaken, Koloniën, Burgerlijke stand. Thermometerstand. ring der vereeniging is besloten, voorloopig het bestuur te machtigen om personen, die zich voor het lidmaatschap aanbieden en verdacht voorkomen, af te wijzen, en voorts de statuten zoodanig te wijzigen, dat men blijvend een waarborg zal heb ben tegen dergelijke overrompeling. „Onnoodig te zeggen welk eene algemeene ver ontwaardiging gewekt is door het bekend worden dezer ergerlijke manoeuvres eener partij, welke steeds listen en lagen schijnt te moeten bezigen om tot haar doel te geraken." Over de thans gesloteneuitmuntend geslaagde historische tentoonstelling te Leeuwarden wordt het volgende aan het Utr. Dagblad geschreven, dat wij aanbevelen in de aandacht van hen die ook in Zeeland iets dergelijks mochten willen ondernemen. Aan merkwaardigheden en kunst schatten is onze provincie zeker rijker dan menige andere. „De burgerij van Leeuwarden heeft groote gel delijke voordeelen van de tentoonstelling gehad. Tot nu toe is het cijfer der bezoekers nog niet openbaar gemaaktmaar het gerucht stelt de ont vangst der entree-gelden op ongeveer f 40,000. Nu en dan was er in de logementen geen logies meer te vinden en de Doele van den beer Witteveen leek soms een bijenkorf, van beneden tot boven gevuld met vreemdelingen. Ook de rijtuigver huurders hebben door de tentoonstelling een uit muntenden zomer gehad. Al de huurpaarden waren dagelijks in dienst en rij tuigen van allerlei fatsoen snorden langs de straten. Dat de Prin sentuin ook zijn deel kreeg van den zilveroogst, is licht te denken. „'t Voordeeldat Leeuwarden van de tentoon stelling had, zal niet beperkt blijven tot den zomer. Menigeen heeftals in galop de merk waardige hoofdstad van Friesland bezocht en den lust meegenomen om terug te keereu en haar beter te bezien. „De tentoonstelling behoort nu tot de geschie denis maar opmerkelijk was hetdat zij frisch bleef tot op den dag der sluiting. Voor het uit gaan „als eene nachtkaars", het lot van vele ten toonstellingen, is zij bewaard gebleven en toen de dag was gekomendat zij voor 't laatst hare deuren opendemoest de militaire macht geroepen worden om de entrée eenigszins geregeld te doen plaats hebben. „Welke provincie is nu aan de beurt om de kunstschattenwelke zij bevatdingen die ons terugvoeren in 't kerkelijkmaatschappelijk en huiselijk leven onzer voorvaderen, onder 't oog van ieder te brengen Bij de klachten, welke van tijd tot tijd verno men worden over de moeilijkheid om zware klok ken in beweging te brengen en behoorlijk te luiden, men denke hierbij aan de Keizersklok te Keulen, de klokken te Groningen enz., is het misschien van eenig belang te melden dat het den fabrikant A. H. van BergeD, te Heiligerlee, gelukt is eene inrichting uit te vinden, waardoor dat gebrek ten eenemale wordt uit den weg geruimd. Aan zijne fabriek is op dit oogenblik te bezich tigen een metalen luidklok van circa 3000 kilo, bestemd voor de gemeente Hulst, welke geluid wordt in een ijzeren klokkenstoel van nieuw systeem. Deze inrichting vordert niet meer dan 1/3 der gewone kracht, terwijl de torens bij de beweging der zware lichamen bijna niets hebben te lijden. onderscheidingen. Toegekend een bronzen medaille met loffelijk getuigschrift aan D. Douma, matroos 2» klasse, en J. J. Oudshoorn, matroos 3e klasse, dienende aan boord van Z'. Ms. ramtorensehip koning der Nederlanden, als blijk van Zr. M'. goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van een over boord gevallen persoon op 2 Oc tober 1877. Benoemd tot broeder der orde van den Nederland- sche leeuw de opperschipper in het vaste korps dek-en onderofficieren J. Weers.- middelbaar onderwijs. Benoemdmet ingang van 1 November a.tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te 's Hertogenbosch W. J. Ph. van Oppenraay, tot dusver tijdelijk leeraar aan die school. Door den senaat der Utrechtsche universiteit is aan den heer W. H. van de Sande Bakhuizen, leeraar aan de hoogere burgerschool te Utrecht, het doctoraat in de klassieke letteren honorit causa verleend. Een bezoeker der schouwburg voorstelling op Zaterdag avond jl. schrijft ons het volgende „Voor eene tamelijk bezette schouwburgzaal, de Zaterdag avond was misschien minder gelukkig gekozen, trad het tooneelgezelschap, onder directie van den heer Saint-Omer, alhier op met het niet onaardig stukje Mon mart est h Versailles en de dezer dagen in verschillende couranten be sproken comedie van Najac en Hennequin Bébê. Bébé blijft in de oogen zijner moeder, ook lang nadat hij de jongelingsjaren is ingetreden, nog altijd, mibébê. Bébê leidt Untusschen, tn étudiant Ie droit, een leven, gelijk men dat kent. uit het Parijs der romans. En waar dat nu einde lijk op de minst dubbelzinnige wijze blijkt, voild la mere qui s'évanouit, et le père qüi tempête contre Veducation moderne „De détails van het stuk zijn overigens aller aardigst. De meeste actrices en bijna al de acteurs speelden zeer goed, de directeur zelf, in de rol van den repetitor Pétilion, uitstekend. Men heeft goedgevonden, en 't was nog wel een stem uit de residentie die zich daarbij vooral- deed hooren, om een kruistocht te prediken tegen Bébé als af schuwwekkend immoreel. Schromelijke overdrij ving Men vergunne ons dienaangaande de opmer king dat sommige medewerkers onzer liberale organen, aan wie de tooneelcritiek wordt toever trouwd, bij dien arbeid eene moraliteitsopvatting huldigen, welke nog altijd het uitvloeisel is eener vroegere, zeer eenzijdige wereldbeschouwing, ne connaissant de la societé zou monsieur Kerna- nigous zeggen, que tout ce qu'on en peut voir par dessus une cravate blanche. Minder billijke critiek is daarvan 't natuurlijk gevolg. Men moet waarlijk niet in elk Fransch tooneelstuk angst vallig zoeken naar spijkers, waaraan men zijne Hollandsche moraliteitsbegrippen wil ophan gen. De Fransche letterkundige heeft gelijk Glisses, amis, n'appuijez pas l Naar wij vernemen is in plaats van den heer H. P. Abrahams, tot correspondent der Vereeni ging voor beeldende kunsten te Amsterdam, benoemd de heer W. J. van den Berghe kunst schilder alhier. De luitenants ter zee le klasse J. H. Commijs en F. J. Beekman laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-IndiS en van daar den 14™ en 15ett dezer in Nederland teruggekeerd, zijn met die datums op nonactiviteit gesteld. Volgens een bij het departement van marine ontvangen telegram, is Zp. Ms. schroefstoomschip Macassar, onder bevel van den luitenant ter zee le klasse J. C. Commijs, in den voormiddag van den 19e« dezer te Point de Galle aangekomen. Aan boord is alles wel. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft den rijkskommies J. N., te Oust weddedie door de rechtbank te Winschoten tot 50 boete veroor deeld was, omdat hij op een sluiker had geschoten nadat deze het gesmokkelde had weggeworpen, vrijgesproken, o. a. overwegende, dat hij volkomen gerechtigd was, ook nadat de sluiker het pak had weggeworpen en te meer omdat deze bleef vluch ten, door de hem ten dienste staande dwangmiddelen den sluiker staande te houden. Tot griffier van den landraad te Pïobolingo is benoemd de rechterlijke ambtenaar mr. W. C. van Benthem Jutting. Omtrent het gevecht bij Samalangan zijn reeds vroeger de volgende telegrammen van 26 Aug. jl. medegedeeld. „Hevig gevochten bij benting Temoelit; deze genomen; dertig Atjehneezen. waaronder vermoe delijk zoon vau den radja Merdoe, sneuvelden in deze versterking. Gesneuveldle luit. inf. F. W. Broker en le luit. art. J. L. Granpré Molière, be nevens tien minderen." Eu later„Na hevige gevechtenwaarbij vele gesneuvelden en gewondenvijandelijke verster kingen genomen". Bij deze gelegenheid nu werden verscheiden hoofdofficieren gekwetst. Onze soldaten hadden een sterke benting voor zichen juist toen die bespeurd werd, viel de vijand ons krachtig in den rug aan. Een oogenblik wankelde de troep. De toestand was zoo critiek, dat de koelies en dwangarbeiders gewapend werden met de geweren van de gevalle nen en dapper meêdeden, en verder dat kolonel van der Heijden storm kommandeerdedoch dat de troep weigerde en niet tot stormen te bewegen was. De kolonel werd terwijl hijvan zijn paard gestegen, de artillerie kommandeerde, door een scherf in zijn linkeroog getroffen; doch sprong, den critieken toestand ziende, weder te paard, gaf bevel tot den aanval en rende voor de weifelende troepen uit alleen op de benting aan. Dit werkte onder daverend hoera volgde de troep haar aan voerder en eenige oogenblikken daarna was de benting in onze macht. Ook wordt nog medegedeeld dat de in de ben ting aanwezige Atjehneezen óf sneuvelden óf ge vangen werden genomen. Behalve de kolonel zijn nog gekwetst de majoors van Dompseler en Pal mers de laatste in Engelschen dienst en gewond de luits. Kellerman en van Amstel. Gisteren nacht te ongeveer half 2 werd in een huis in de Brakstraat alhier een begin van schoor steenbrand ontdekt, die echter spoedig zonder hulp der brandweer gebluscht werd. Op het alarm der nachtwakers kwamen wel spoedig brandweer enz. aansnellen, doch toen de eerste brandspuit- die van het garnizoen alhier, er bij kwam, was hare hulp niet meer noodig Aan het bureau van het Vaderland is een adres aan den minister van finaucien ter ondertee- kening neergelegd tegen de door het bestuur der domeinen voorgenomen schending van het Haagsehe bosch. De impresario Strakosch heeft mej. Estella de la Mar, pensionaire van Z. M. den koning, geëngageerd voor een kunstreis door Europa en Amerika tegen een jaarlijkseh honorarium van 40,000 frs., voor vijf jaren. Te de Lemmer is de toren door den bliksem getroffen. Den ouden klokkenist vond men be wusteloos op den grond liggen met verscheidene gevaarlijke brandwonden. De brand werd spoedig gebluscht. Ter uitvoering van gen besluit van den gemeenteraad hebben burg. en weth. kerkvoogden der herv. gemeente te Sneek gesommeerd om, met ingang van 15 October jl.het luiden der kerk klok bij den aanvang der godsdienstoefeningen te stakenomdat met dat tijdstip het klokhuis en de daarin aanwezige klokkenvolgens genoemd raadsbesluit, aan den publieken dienst worden onttrokken. Daar evenwel het recht op klokhuis en klokken door de kerkvoogdij aan de burger lijke gemeente wordt betwist, zal vanwege kerkvoogden, als van ouds, met het luiden worden voortgegaan en eene gerechtelijke beslissing worden afgewacht. Omtrent de bekende „muurbestorming" op het Sophiaplein door de Amsterdamsehe studenten, valt nog het volgende ta melden. De aannemer van het in aanbouw zijnde huis hoek Singel en Geelvinksteeg heeft in een brief aan den „president van het Athenaeum" te kennen gegeven dat hij 25 schade heeft geleden door de voorbereidende werkzaamheden tot de bestor ming. De man ontving zijn f 25 nadat dit bedrag op de studentensociëteit tijdens den „jool'' van Vrijdagavond in twee minuten was bijeengebracht. Wat den muur zelf betreftvoor de veiligheid der ingezetenen is de ruimte er om heen afgeschut, zoodat een instorting geen nadeel voor de voor bijgangers zal opleveren. De algemeene omnibus- maatschappij zal op de eene of andere wijze aan de zaak een einde moeten makenwant zij is als eigenares aangemaand zorg te willen dragen dat de wanstaltige ruïne verdwijne. -» Eene dame te Warschau erfde onlangs een groot vermogen, dat haar echter eerst zou worden uitgekeerd als zij zich in het huwelijk zouhebben begeven. Al de huwelijkscandidatendie baar door hare famillie werden aanbevelenwees zij af; maar eindelijk besloot zij de gestelde voor waarde na te komen. Zij bood een 80jarigen bedelenden grijsaard 300 roebels, benevens een pak kleerenwanneer hij zich met haar kerkelijk in het huwelijk wilde begevenmaar dadelijk na de voltrekking zijns weegs wilde gaan. De man stemde toe, het huwelijk had plaats. Een uur later was de jonge mevrouw op rei3de nieuw bakken echtgenoot wordt eehter niet meer aan de kerkdeur gezien, waar hij vroeger placht te staan. Gisteren morgen te 10 uren is band ontstaan in een magazijn van brandstoffen op den Z. O. buitensingel te 's Hagewelke zoo spoedig in omvang toenam dat het eerst met behulp van alle brandspuiten gelukte het vuur uit le dooven. Sedert geruimen tijd vermiste de heer W. te Amsterdam geld uit zijne secretaire. De dienstboden werden verdacht. Om de ontdekking gemakkelijk te maken gaf de politie, die in de zaak gemoeid werd, den raad het geld dat in deze kast werd geborgen te merken. Zoo geschiedde, en toen er weer geld verdwenen was en wel van het gemerkte, stelde de justitie een onderzoek in, waaruit bleek dat niet de boden, maar de schoondochter van den heer W. de diefegge was. Zij bevindt zich thans in hechtenis. In zekeren paleisgevel der residentie zijn beelden vau onze Oranjevorsten geplaatst met deze opschriften: Prins Wilhelm von OraniënPrins Moritzvon Oraniën; Prins Wilhelm Friedrich von Oraniën, enz. Zou het niet goed zijn, dat de aanleiding tot dit „zonderling Germanisme" word toegelicht (Stand.) De heer Kappeijne van de Coppellote 's Hageheeft gisteren eenige vrienden bij zich aan tafel gehad. Het Haagsehe Dagblad noemt dit „een diner, aangeboden aan een beperkt aan tal genoodigdenwaarin met grond verband ge zien wordt tot de opdracht tot samenstelling van een nieuw ministerie" De heer Snickersbisschop van Haarlem, heeft het beschermheerschap der vereeniging „Oud papier" op zich genomen. Mon weet dat deze vereeniging zich ten doel «telt oud papier op te zamelen en te verkoopen ten voordeele van den paus. Uit de ruïne van de verbrande g ruiterij en de kazerne te Utrecht rezen Zaterdag avond de vlammen weder opdie echter spoedig door de waakspuit bedwongen werden. Uren ver buiten Utrecht zijn stukken verbrand papier en lappen laken verstrooid gevonden. Over het tooneel dat de ruïne na den brand opleverdeschrijft een correspondent vau de Zwolsche courant het volgende „Ik kom er juist van daan hier en daar hangt nog een bijna verkoolde balk, flikkert nog een vlam, maar in hoofdzaak is het geheel uitgebrand muren met venstergaten, zwart van rook en vlam men, staren u aan. De binnenplaats ligt vol de bris: bajonnetten als kurkentrekkersgeweren, half gesmolten sabels, wonderlijk gebogen glasruiten en een vogelkooi, ziedaar wat er o. a. ligt. Een leelijke bruine kazernehond dwaalt rond met den staart tusschen de pooten, en een kat, geheel kaal gebrand, zoekt schuw een schuilplaats tusschen de puinhoopen. „Vraagt gij mij, hoe kan een kleine brand zoo toenemen, terwijl een flinke, bijna blinde muur den voortgang belette, zoo zeg ikzijn niet de beste hulpmiddelen niets waard in de handen van ongeoefendonkan ooit goede wil gebrek aan doorzicht en ondervinding goed maken?" Nabij Middelburg is in een veld een prachtige witte diamant gevonden, die daar onmogelijk door iemand verloren kan zijn. Waarschijnlijk liggen daar dus rijke diamautgroeven verborgen. Dit Middelburg ligt in de Transvaal-ropubliek. De houten koker, inhoudende de steenen naald van Cleopatra, is te Ferrol binnengebracht. binnenland. 's Ciravenhage. Benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde bij de universiteit te Utrecht dr. Wefers Bettink en tot lector de heer van der Meulen. buitenland. ISonstantinopel. Réouf Pacha seint van den 20™ dezer uit Chipka, dat de vijand dien dag een hevig vuur tegen de Turkscbe redoutes opende. Londen. Daily News meldt, dat de Russen op Erzeroum aanrukken, Kars is ingesloten, en onderhandelingen tot de overgave dier vesting zijn aangeknoopt. De Times verneemt, dat Suleyman Pacha van Rasgrad is teruggetrokken. St. Petersburg. «Volgens een officieel tele gram van den 14™ dezer had Ismael Pacha de posities van generaal Tergukasoff (in Armenië) aangevallen, doch de Turken werden teruggedron gen. In den nacht van den 16en op den 17™ ontruimde Ismael Pacha de posities die hij aan den voet van het gebergte had bezet en werd door generaal Tergukasoff vervolgddie den 18™ de Sura-hoogten tegenover de Turksche stel ling in bezit nam. (Van 1421 October.) Middelburg. Ondertrouwd: J. J. F. Peeters,jm. 27 j., met B. Lindeboom, jd. 28 j. P. C. Flink, jm. 40 j., met G. van der Griek, jd. 35 j. P. C. H. Huvers, wed'. 30 j., met M. E. de With, jd. 26 j. F. Seherpenisse, jm. 36 j., met C. Vos, jd. 30 j. Bevallen: J. C. Voegler, geb. van Broijel Spie ring, z. J. H. Poerstamper, geb. van Loo, d. A. Tuijnman, geb. Bierens, z. W. Joziasse, geb. Kop- pejan, z. M. Wondergem, geb. Koeleman, z. M. B. Loer, geb. van Kiel, z. P. Steketee, geb. Hoek, z. Overleden: J. Hoenderdos, wed. van M. Hu- bregtse, 57 j. W. C. S. Jongkindt, man van A. J. Groenewegen, 27 j. J. C. Poleij, wed6, van H. L. Hendrikse, 52 j. B. C. Heeroldt, man van P. J. Krekelenberg, 78 j. G. BosmaD, wed', van H. Luijk, 73 j. M. W. D. Stentz, wed. van J. Wuijds, 85 j. (Van 1320 October.) Vlissingen. Gehuwd: R. K. de Jong, jm. 26 jl, met P. A. J. Verkuijl Quakkelaar, jd. 22 j. BevallenA. C. Tromp, geb. Antheunis, d. F. B. Schmelzer, geb. Brandenburg, z. C. Sinke,' geb. Dekker, d. L. Huizer, geb. van der Ven, z. H. P. Pervoost, geb. van Hoeve, d. M. Baljé, geb. Theijsse, d. H. J. Nagel, wed6, van C. Krijger, z. M. C. Braber, geb. Verhoek, d. H. Wannée, geb. Lang, z. J. Bostelaar, geb. Barendsen, d. Overleden: J. KemeÜng, z. 2 j. Goes. Gehuwd: J. J. Kuijper, jm. 25 j., met E. A. Husen, jd. 23 j. M. Slimmens, jm. 22 j., met N. Verplakke, jd. 19 j. Bevallen: M. Sandijck, geb. Dronkers, z. F. de Kok, geb. Meeuse, d. H. C. Oranje, geb. Meijers, d. W. Bruel, geb. Vermerris, d. P. M. v. d. Burgt, geb. de Vreugd, z. Overleden: H. J. Witkam, z. 3 j. J. F. v. d. Rostijne, z. 6 m. A. M. C. van Fraassen, d. 2 j. W. Buitendijk, z. 21 m. H. Korstanje, z. 3 j. Zierikzee. Gehuwd: G. Vermunt, jm. 43 j., met H. D. Taehé, jd. 41 j. J. de Vos, jm. 21 j., met L. Anker, jd. 19 j. W. Sies, jm. 27 j., met F. Schults, jd. 25 j. J. Ochtman, jm. 24 j., met H. F. van Borrendam, jd. 23 j. Bevallen: A. C. den Boer, geb. Rombouts, z. M. de Waardt, geb. Broodman, d. A. Freeke, geb. Nijs, d. M. F. Moolenburgh, geb. Bolle, z. W. Papeveld, geb. Peute, d. L. Zonruiter, geb. Bijkerk, z. P. van Lier, geb. van Schendel, d. Overleden: S. J. Tissot van Patot, z. 5 m. L. J. Henning, man van J. J. Gielen, 80 j. 20 Oct. 's av. 11 u. 43 gr. 21 's rnorg. 7 u. 41 gr. 's midd. 1 u. 55 gr. 's av. 11 53 gr. 22 's morg. 7 u. 55 gr. 's midd. 1 u. 60 gr. 's av. 6 u. 59 gr.

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2