Handelsberichten, AcLvertentiSn. Russische soldaten en generaals. Verkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand. Staten-Generaal. Algemeen Overzicht. Graanmarkten enz. Prijzen van effecten. 102} 81* m 12* 25juri^ Mtomwip# (ft—, hunne dankbare kinderen. in korten tijd geheel afbrandde. De magazijnen van het garnizoen, welke zich in de kazerne be vonden, werden door het vuur vernield. Persoonlijke ongelukken waren niet te betreuren. Aan de troepen is logies aangewezen bij de bur gers en in de forten. 's Oravenhage. Ingetrokken de benoeming van den heer de Vos van Steenwijk te Zierikzee, tot substituut-officier bij de rechtbank te Zwolle, en hem benoemd tot substituut-officier bij de rechtbank te Zutpben. buitenland. Konstantlnopel. Bij het bombardement van Sulina zijn vier huizen vernield en 48, waar onder de vreemde consulaten, beschadigd. De vijand verwacht versterking om den aanval te hernieuwen. By de aanbesteding van het maken van een gedeelte aardebaan voor den spoorweg Arnhem Nijmegen zijn 6 biljetten ingekomen. De laagste inschrijving was van den heer N. van Haaren, te Nijmegen voor 101,800. De begrooting bedroeg f 110,000. Voor het maken van gebouwen en andere wer ken op het goederenstation te Feijenoord zijn 10 biljetten ontvangen, waarvan het laagste be drag was f 407,770, van den heer G. Dekker, te Dordrecht. De begrooting was f 420,000. 18 Oct. 's av. 11 u. 43 gr. 19 's morg. 7 u. 40 gr. 's midd. 1 u. 50 gr. 's av. 6 u. 47 gr. Indische begrooting. Reeds is kortelijk per telegraaf de ontvangst van de memorie van antwoord op het verslag over de Indische begrooting medegedeeld. Deze is thans aldus gewijzigdmiddelen/154,941,934 (Nederland f 66,868,846 en Indië 88,373,088) uitgaven/ 146,079,339 (Nederland 32,499,997, Indië 113,579,342)geraamde bijdrage 8,862,595. De minister handhaaft die bijdrage als beginsel voor de medewerking van Indië in de voorziening in Nederlandsche behoeften. Daarom stelt de minis ter thans bij gebreke van buitengewone saldo's ter voorziening in buitengewone behoeften, een 1 e e n i n g tegenover de buitengewone uit gaven. De minister blijft echter de thans bestaande financieele ongelegenheid, wegens de voorloopige niet-uitkeering der vroegere bijdragen, als tijdelijk beschouwen en deelt daarbij mede, dat over het loopende jaar de geraamde middelen met 15,820,000 zullen klimmen door vermeerderde opbrengst van koffie. Voorts deelt de minister mede, dat voor 1878 de geraamde koffie-opbrengat niet te hoog is, met 't oog op den zeer grooten koffie-oogst van 1876 en op den ruimen oogst van dit jaar (de laatste raming was van 910,000 pikols). Over het algemeen heeft de nota van Havas, gisteren medegedeeld, den indruk gemaaktdat het Fransche ministerie geen plan heeft heen te gaan. De Temps schijnt echter daaromtrent geheel anders te zijn ingelicht. Zij meent althans met zekerheid te kunnen mededeelendat de ministers hebben besloten ontslag te nemen en dat dit den 5en No vember, alzoo daags na de verkiezingen voor de generale raden, in het Journal officiel zal ver schijnen. Het reactionaire kabinet is dus niet voornemens in de nieuwe kamer te komendoch wil den strijd tegen de republikeinen tot het uiterste vol houden. De positie van den maarschalk wordt echter steeds moeilijker; zijn raadslieden, die hem gedreven hebben tot handelingen waarvan hij het gewicht misschien niet heeft begrependie hem blijkbaar hebben misleid nopens de stemming in het land, zullen heengaan en hem aan zijn lot overlatenterwijl het hoogst moeilijk voor hem zal zijn een nieuw kabinet te vormen. Er is wel gesproken van toenadering tot het linkercentrum en een gematigd ministeriemaarzooals wij opmerkten, om over de mogelijkheid daartoe te oordeelen moet men eerst beter de elementen ken nen waaruit de kamer bestaat, en wat daaromtrent bekend is gewordenis inderdaad niet in het voordeel van den maarschalk. Het is waar en dit is zeker een verblijdend verschijnsel, waardoor de kracht der republikeinen niet weinig wordt verhoogd de radicalen hebben niet gewonnen, maar zelfs verscheidene heethoofden als Tardieu en Naquet verloren, doch het linkercentrum heeft veel grooter verliezen geleden. De heeren Houyvet, Deuzy, Beaussire, Florent Lefèvre, Alicot, Arsène Picard, Levavasseur, Duffo, Caze, Durand de RémusatRiotteaude JanzêJentyDestreux en Victor Lefranc werden niet gekozen. De kracht van de republikeinsche partij licht dus thans uitsluitend in de linkerzijdedat zijn de zuivere republikeinenen zich daarmede te vereenigen zouna hetgeen is voorgevallenvoor den maar schalk een veel grooter vernedering wezen dan eenvoudig heen te gaan. 't Is trouwens onbegrijpelijk voor een militair, die gewoonlijk op het punt van eer nog al gevoe lig zijndat de hertog van Magentana de nederlaag die hij heeft geleden er nog aan kan denken om langer te blijven. De Fransche natie heeft immers duidelijk genoeg gesproken. Kort voor de verkiezingen heeft hij zich in verschil lende departementen vertoond, om zoo mogelijk de kiezers voor zijne zaak te winnen. En hoe hebben zij geantwoord Te Cherbourg heeft de Bonapartistische afgevaardigde de Tocqueville het veld moeten ruimen voor een republikeinte Evreux is de heer Lepouzédie als maire was ontslagenmet een groote meerderheid herkozen, terwijl de Bonapartist Raoul Duval zijn zetel moest afstaan aan een republikein; in Loire wer den alle aftredende republikeinen met groote meer derheid van stemmen herkozenin Gironde, alwaar de. maarschalk zijn intrek nam bij den heer Decazes, is deze gevallente Compiègne moet herstemming plaats hebbenmaar zijn de cijfers gunstig voor den republikeinschen candi- daat, en wordt deze gekozen dan wordt daar een nieuwe zetel gewonnen. Ziedaar feiten zoo welsprekend, dat de maar schalk geen oogenblik langer moest willen blijven. Daarenboven hebben zoowel hij als zijn ministers zooveel mogelijk alle clericale ondersteuning ge loochend en wat leert nu de onderviuding Dat in Nord, Cötes du Nord, Hautes Pyrenées en Calvados de officieele candidaten hunne verkiezing te danken hebben aan de geestelijkheid en dat in Pontivy, een zuiver Bonapartistisch distriet, de geestelijkheid evenwel de verkiezing wist te verzekeren van den officieelen candidaatden legitimist graaf de Mun. Het schijnt dan ook waar te zijn dat de ministers op hun beurt misleid zijn door de pre fecten. Men verzekert zelfs dat sommige prefecten in hun rapporten hebben verzekerd, dat in hun depar tement twee of drie zetels zouden worden gewonnen, terwijl niet alleen alle afgetreden republikeinen zijn herkozen, maar deze zelfs nog plaatsen wonnen. De toestand is dus, summa summarum, voor den maarschalk hoogst moeilijk en hij zal in ieder geval een treurig figuur maken. Hoewel ook elders het denkbeeld is ontstaan, dat wellicht het oogenblik voor eene interventie der mogendheden gunstig is, schijnt toch in diplo matieke kringen geen vertrouwen te bestaan in een gunstig resultaat. Uit Weenen wordt althans gemelddat graaf Andrassy niet gelooft aan het welslagen van eene interventie op dit oogenblik, al ware het ook dat de czaar na de overwinning van grootvorst Miehei toegevender gestemd mocht wezen. Intusschen koestert men te Weenen hoop, dat de vrede eerlang zal kunnen worden gesloten. Het Oostenrijksche ministerie is ontevreden over de handelwijze van het Rumenische om zooveel ophef te maken van het valsche gerucht, dat een Hongaarsche bende in Rumenië was binnengerukt, wat als een zijdelingpche beschuldiging van on welwillendheid of althans van onachtzaamheid te gen de OostenrijkschHongaarsche regeering kan worden beschouwd. Dat de heer Andrassy zich bepaald beleedigd gevoelde, zooals sommige bladen hebben beweerd, wordt echter stellig tegenge sproken. Ten aanzien der deelneming van Servië aan den oorlog wordt uit Weenen gemeld, dat te Belgrado nog geen beslissing is genomen. De heer von Eulenburg heelt geen ontslag ge kregen, maar, evenals prins Bismarck een lang durig verlof tot herstel van gezondheid, nl. voor een half jaar. Of de heer von Eulenburg zich ook heeft voorbehouden om handelend op te treden als hij het noodig acht wordt niet gemeld; de comedie is trouwens bespottelijk genoeg. Men verzekert, dat de minister na-een half jaar zijn aanzoek zal hernieuwen en dan definitief zal worden vervangen door zijn collega voor landbouw den heer Friedentbal, die thans ad intsrim met binnenlandsche zaken is belast. Wanneer men schrijft een correspondent van do Times uit Bucharestzich herinnert welke aanzienlijke strijdkrachten Rusland geacht werd in het veld te kunnen brengen en men vergelijkt daar mede de uiterst geringe resultatendie tot dus verre verkregen zijn dan gaat men onwillekeurig aan 't gissen naar de oorzakenwelke tot deze tegenstelling geleid kunnen hebben. In de eerste plaats moet men dan in aanmerking nemen het wegsmelten der troepen, wat zoo onbegrijpelijk snel in zijn werk gaat, dat men het gezien moet hebben om het te kunnen gelooven. Een tweede oorzaak, van nog ernstiger beteekenisis deze dat geen enkel leger-aanvoerder van wezenlijk buitenge wone begaafdheidzich tot dusverre op het oor logsterrein heeft doen kennen. Slechts vier Rus sische generaals, Skobeleff, prins Mirsky, prins Emeritinsky en Dragomiroff, die thans gewond ligtstaan boven het peil van middelmatigheid of onbekwaamheid dat algemeen geldten deze vier zijn nog zeer jonge officieren. In de geheele leiding van het leger vindt men een en dezelfde toutgebrek aan initiatief. Het in alsof er in het Russische regeeringsstelsel iets isdat de geest kracht der individuen verlamt en doodt. Dit gebrek ligt niet daaraan dat er niet genoeg moeite gedaan wordt om den persoonlijken onder nemingsgeest aan te moedigen. Met spilzieke hand worden ridderordeneeresabels en bevorde ringen uitgereikt en wel op het slagveld zelf, niet lang naderhandwanneer de prikkel der onderscheiding grootendeels verzwakt is. De keizer is de uitsluitende bron van allo militaire beloo ningen de belichaming van den krijgsroem en de strijdbaarheid des lands. Ook kan men zich niet voorstellen welken invloed hij daarmede uitoefent. Ik heb oude officieren als kleine kinderen van vreugde zien weenen over eene ontvangen ridder orde en het kruis aan hunne borst zien drukken. En toeh, ondanks deze persoonlijke zucht om zich te onderscheiden, ontbreekt er aan het geheel iets, dat men bijna niet beschrijven kan. Het is de gewoonte om zelfstandig en vastberaden te hande len welke alleen bij een volk dat gewoon is in vrijheid te leven en opgebracht te worden, tot ontwikkeling kan komen. Men zou ook hoogst onbillijk handelen met de schuld hiervan in eenig opzicht aan de mindere manschappen, den „gemeenen soldaat" te geven. Ik moet verklaren dat ik nog nooit een leger gezien heb, dat zich zoo rustig, zoo ingetogen en zoo geduldig gedroeg als het Russische. Ik her inner mij niet dat ik onder 200,000 man een en kelen dronkaard ontmoet heb. De Russisehe soldaat is buitengewoon matig, betaalt alles wat hij koopt eu laat zich zonder morren door de brave Bulgaren, voor wie hij heet te vechten, op allerlei manieren in den nek zien. Zijn grootste genoegen, in het kamp zoowel als op marsch, is te zingen. Ook verbeeldt men zich, in Engeland en elders,, dat de Russische soldaat hoofdzakelijk met den knoet en den stok geregeerd wordt. De waarheid is echter dat in niet éen leger de gemeene man zoo uitsluitend door zedelijken invloed be- heerscht wordt. Een woord, een blik zelfs, van zijn officier is voldoende om hem te doen gehoor zamen. Men kan hierin een overblijfsel der vroegere lijfeigenschap zien, maar zeker is het dat ik nog nooit zooveel gewilligheid aanschouwde, die naar den schijn althans, op wederkeerige har telijkheid en welwillendheid gegrond is. Als een overblijfsel dier lijfeigenschap moet men het ook beschouwen dat de officieren vaak met de hun toevertrouwde menschenlevens te roekeloos omgaan. En toch, ondanks al deze gegevens voor een goed en bekwaam leger, ontbreekt er iets dat noch aan de manschappen, noch aan de subalterne officieren, maar enkel en alleen aan de uit de hoogere lagen der bevolking afkomstige generaals en officieren van den generalen staf te wijten is. Het is soms alsof dezen niet het minste begrip hebben van de eerste beginselen der krijgskunst. Zoo gebeurde o. a. bij den aanval op Plevna, op den llen September, het volgende. Generaal Sotoff, die den linkervleugel en het centrum, bestaande uit 5 divisiën infanterie en 250 kanonnen, aan voerde, nam te half twaalf des morgens zijn ob servatiepost voor den ganschen dag in. Hij moest trachten de groote redoute ten zuiden van Grawitza te veroveren en verder Skobeleff en Ermevitinsky zooveel mogelijk de hand bieden bij hnnne aanvallen tegen de vier redouten op de straatweg naar Sofia. Ieder Engelsch generaal zou onder zulke omstan digheden zich in de eerste plaats persoonlijk en nauwkeurig overtuigd hebben van de opstelling zijner troepen en vervolgens voor zich eene plaats uitgekozen hebben, van waar hij alles had kunnen overzien. Een bekwame staf zou hem daarin ge holpen hebben. Maar op de plaats waar Sotoff stond, kon hij letterlijk niets zien. Twee ravijnen en twee hooge heuvelruggen lagen tusschen hem en het punt van aanval. Zijn staf scheen zich om de zaken hoegenaamd niet te bekommeren. Men zag er een overvloed van épauletten, kwasten, cigaretten en veldflesschen, maar geen spoor van eene nauwlettende studie van den loop van het gevecht. De aanvoerder kon op zijne plaats niets zien of hooren en daar dit ons, mijn mede-corres pondent en mij, slecht te pas kwam, lieten wij hem spoedig in den steek en reden verder om een betere plek te zoeken. Die vonden wij spoe dig. Op den heuvelrug, die het dichtst bij de redoute gelegen was, plaatsten wij ons op een punt, waar wij zoo veilig en zoo gemakkelijk als in eene opera-loge, het geheele treurspel, dat zich aan onze voeten ontrolde, konden gadeslaan. Be grijpt men nu hoe het kwam dat Sotoff bijna drie kwartier na het mislukken van den aanval op de redoute, die tegen 5 uren des middags ondernomen was, daarvan nog niet het minste wist? De sol daten waren in den blinde weggestuurd, hadden dapper hun plicht gedaan, meer dan de helft hunner waren dood of gewond op de hellende vlakte blijven liggen, maar hun aanvoerder wist niet alleen om 6 uren nog niet dat zij terugge slagen waren, doch hij wist zelfs niet dat er na twaalven nog een aanval gedaan was. Ik over- tuigdo mij hiervan door er verscheidene stafoffi cieren naar te vragen, die steeds doelloos in de ledige ruimte waren blijven staren, alsook door de verzekeringen van een ander Engelsch ver slaggever, die bij Sotoff gebleven was en even weinig gezien had als deze. Dat zoo iets gebeuren kan, zegt voor deskun digen genoeg. Op denzelfden dag zat een brigade generaal rnstig bij zijn staf in een. loopgraaf te ontbijten, terwijl niet ver van daar zijne dappere soldaten zich uitputten in machtelooze pogingen om een geleden nederlaag weder goed te maken. De hebbelijkheid om al het werk te laten over gaan op de schouders van den jongeren officier, die het naast in het kommando opvolgt en die op zijne beurt weder alles aan zijn plaatsvervanger overlaat, bederft alles. gemiddelde marktprijzen. Gent, 19 October. Roode en witte tarwe ad 100 kilo op staal fr. 34.rogge ad 100 kilo fr. 22. gerst fr. 26.haver fr. 21.50; boekweit fr. 17.— paardenboonen fr. 18.75; koolzaad fr. 46.lijn zaad fr. 34.lijnkoeken fr. 28.50; koolzaad- koeken fr. 22.50: boter fr. 2.per kilogram eieren fr. 3.10 per 26 stuks. Vlissingen, 19 October. Boter per kilogram 1.20 a 1.15. Eieren per 104 stuks. Amsterdam, 19 October. Raapolie op ze» weken f 45. Lijnolie f 35*. Amsterdam, 18 Ou. 19 6«t. Nederl. Cert. Werk. schuld. Certific. dito dito dito dito dito Aand. Handelmaatschappij, dito exploitat. Ned. Staatssp. Loten stad Rotterdam. dito dito Amsterdam België. Cert. bij Rothschild. Frankrijk. Inschrijvingen Inschrijvingen Rusland. Oblig. 1798/1816. Certific. Inscr. 5e serie Obl. Hope C\ 1855 6* serie. dito f 1000 1864 dito L. 100 1872 dito L. 100 1873 Loten 1864. Loten 1866. Oblig. Hope C°. Leen. I860. Certific. dito Inscr. Stieglitz C°. 2e a 4 L. Obligatiën 186769 Certificaten Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 0«Jig. dito. dito dito. Aand. Kiew-Brest dito Baltische spoorweg. Oblig. spoorweg Poti-Tiflis dito dito Jelez-Griasi. dito dito Jelez Orel dito dito Charkow Azow Polen. Schatkistobligatiën Aand. Warschau-Bromberg. dito dito Weenen. Oostenrjjk. Obligatie metal, in zilver Januari/Juli. Obligatiën dito April/Oct. dito in papier Mei/Nov. dito dito Febr./Aug. Aand. Nation, bank Loten 1860. dito 1864. Hongarjje. Schatkistbiljett. Oblig. Theiss spoorweg Italië. Certific. Amsterdam. Oblig. Z.-Ital. spoorweg. Spanje. Obligatiën Buitenl. Oblig. Binnenlandsche. Portugal. Obligatiën Turkije. Inschr.Alg. schuld. Obligatiën 1869 Egypte. Obl. 1868 Obl. 1873 Amerlka.Obl.Ver. Stat. 1904. Obligatiën dito dito 1885. Illin. Cert. Amsterdam Oblig. Illinois Redemtion. dito Central Pacific. Certific. Chic. N. W Oblig. Madison Ext. dito Winona-St. Peter dito N. W. Union dito Union Pac. Hoofdl. Obl.St.Paul&Pae. Spw. T sec. dito dito dito 2esec. Brazilië. Oblig. 1863 Obl. 1865 2 ff pet 3 4 5 3 3 2* 3 5 5 5 5 5 5 5 5 5 4* 4 4 4 6 5 4* 4 5 3 5 5 5 5 4 4 5 5 5 5 5 3 5 6 5 5 3 3 3 3 5 6 7 7 5 6 6 6 7 7 7 7 6 7 7 4* 5 83* 76* 100} 104 102 101* 91} 54* 70* 84* 75* 76* 123* 122* 74* 57 56* 67 43* 77* 81} 73} 70 46* 55*} 56 53* 53} 120 92* 113* 63* 77 100} 103* 104 102 101* 92 55* 85* 76* 77* 125* 122 75* 57* 67* 38* 105 81* 75 44 43* 78} 81 78* 74} 70* 46} 46* 56} 56* 53} 53} 119* 92* 113* 67* 68 41* 12* 11} 50* 9 9} 41 11} 50* 8* 9} 48 74} 77} 99 100* 100* 62*} 63} 90 90 83 83 83 82} 99* 95 Prijzen wan coupons. Amsterdam, 19 October. Metall. ƒ21.07*; dito zilver f 22.— Div. Eng. per 11.87* Eng. Poitugal per f Spaansche piaster» .65; Amerikaanscbe dollars (in goud) f 2.46*. Amsterdam, 18 October. Metall. 21.05; dito zilvar 21.97*Div. Eng. per 11.87* Eng. Russen per 12.02*; Eng. Portugal per Frans. 47.80Belg. 47.80Pruis, f 58.75 Hamb. Russen 1.19*Russen in Z. R. 1.11 j Pool- sche per fl. Poolsche per Z. R. f Spaan sche piasters f .66 Spaansche binnenlandsche .60; Amerikaansche dollars 2.46*; papier 2.39. van C0RNELUS REIJNIERSE en WILLEMINA MIDAVAINÉ. Middelburg, 20 October 1877. )p n( Jnl Getrouwd K. K. DE JONG en P. A. J. VERKUIJL QUAKKELAAR-

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3