Telegraphische berichten. Benoemingen en besluiten, 0 n d e r w ij s. Kerknieuws. Marine en leger. In de bijvoegsels der Staats-courant van heden is opgenomen het verslag betreffende den aanleg- der staatsspoorwegen van 1 Januari tot 30 Juni jl. O.. I. MAILDIEN STEN Via Brindisi 26 October 9 November Marseille 19 2 De booten van Marseille vertrekkende doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. Stoombootmaatschappij Nederland. Van Nieu- wediep vertrekkennaar PadangBataviaSama- rang en Soerabaija3 November Conradkapt. J. F. Graadt van Roggen; 24 November Celebes, kapt. C. A. Bakker, Bovendien zal de directie nog expediëren: 24 October de Holland, kapt. W. Adriani. Ned. Mail naar Ned. Oost Indie via Napels per Stoomvaart-Maatschappij „Nederland" De verzending heeft plaats des Maandags om de drie weken. Eerstvolgende verzending 22 Octo ber De verzending geschiedt per spoortrein uit 's Gravenhage 6 ure 15 min. 's morgens, Maan dag avond. marine. Op verzoek eervol ontheven de kapitein ter zee W. K. van Gennep van het bevel over Zr. Ms. schroefstoomschip van Galen, en met 1 November daaraanvolgende vervangen door den kapitein-luitenant ter zee H. P. König; de kapitein ter zee H. P. van Boneval Faure, eervol ontheven ▼au het bevel over Zr. Ms. schroefstoomschip Zilveren Kruis, en met 1 November daaraanvol gende vervangen door den kapitein ter zee W. H. baron van Heerdt, Zr. Ms. adjudant, die tijdens dat bevel als gedetacheerd zal worden gevoerd van het militaire huis des konings. belastingen. Op verzoek ingetrokken Zr. Ms- besluit van 3 dezer, waarbij jhr. J. F. L. Coenen van 's Gravesloot, ontvanger der in- en uitgaande rechten en accijnsen te Leiden, is benoemd tot ontvanger der directe belastingen voor het vierde kantoor te Amsterdam, terwijl genoemde ontvan ger bevestigd wordt in zijne tegenwoordige be trekking te Leiden. registratie. Benoemd tot ontvanger der regis tratie en domeinen: te Beesterzwaag, F. Gordon, thans ontvanger der registratie en domeinen te Gulpen; te Lemmer, H. Esser, thans ontvanger der registratie en domeinen te Harderwijk. Bij de akte-examens in Noord-Holland zijn aapiïatiteTi voor ecno JvWtfi ala OTlflöl*- wijzer in de wiskunde 4 geslaagd, waaronder de heer L. A. don Hollander uit Middelburg. Tot leerares aan de kweekschool voor onderwijzeressen te Arnhem is benoemd mej. van Reijn Snoeck, leerares aan de departementale school te Breda. Prof. Baehr, hoogleeraar aan de Polytech nische school te Delft, heeft voor de op hem uit gebrachte benoeming als hoogleeraar te Utrecht bedankt. De akte-examens voor het middelbaar onder wijs in de wis- en natuurkundige wetenschappen, het teekenen en boetseeren, de gymnastiek, de landbouwkunde en de tuinbouwkunde zijn als volgt geregeld Akte KI (lagere wiskunde); le ploeg 18 October en volgende dagen, 2e ploeg 22 Oct. e. v. d.3" ploeg 25 Oct. e. v. d.; 4° ploeg 29 Oct. e. v. d. Akte K2. (beginselen der mechanica, enz.); 30 October. Akte K3. (beg. der natuur- en scheikunde, enz.); 1 en 2 November. ontwikkeld als zij was, merkte ze toch niet dat zij zulke aardige dingen zeide en toonde altoos te luisteren als ze tot haar gericht werden. Vooral voor hare zusters in Eva was zij zoo goed hartig, dat zij er niet alleen grootmoedig maar ondoordacht door leek. Verbeeld u dat zij precies aan hare vriendinnen vertelde welke japon en welk kapsel zij van plan was op het bal op het raadhuis te dragen en die gingen het dan terstond namakenmaar wat zij ook deden, de naaister kon haar die bevalligheid, die bekoorlijkheid toch niet verleenen die door geen kunst na te bootsen is. Bij haar was alles natuur. Zij was schoon geboren in een gouden wieg, opgegroeid onder het genot van ontwikkeling en overvloed, tusschende grenzen van aangeboren smaak, en ik geloof dat zij de kunst met de moedermelk inzoog. Ik meen zelfs dat zij verzen maakte, maar zou tevens bereid zijn een weddenschap aan te gaan dat zo nooit de regelen der dichtkunst geleerd had. Zij was, volgens het oordeel harer aanbidder», een engel die op aarde was neergedaald, maar een vrouwe- Üjke engel wel te verstaan, die de vleugels ontno men waren om weer naar den hemel terug te keeren. Ik heb lang uitgeweid over die markiezin de Roceanera, vooreerst omdat zeldzame menschen meer aandacht verdienen en ook omdat zij de eenig6 dame was, waar ik veel naar keek, in dien tijd. Ik beminde haar niet en vermeed zelfs, zoo als ik reeds zeide, de gelegenheden om haar te sprekenmaar daar zij zoo schoon was, verbeeldde ik mij dat zij, op een behoorlijken afstand gezien Akte K4 (beg. der natuurlijke geschiedenis); 22 Oct. e. v. d. Akte K5. (hoogere wiskunde); le ploeg 5 Nov. e. v. d.2e ploeg 8 Nov. e. v. d. Akte K6. (boogere mechanica); 8 Nov. e. v. d. Akte Ml. (handteekenen); le ploeg 20 tot en met 27 October2e ploeg 29 October tot en met 5 November. Akte M2. (lijateekenen); 6 tot en met 10 Nov. Akte O. (boetseeren); nader te bepalen. Akte P. (gymnaBtiek); 1, 2 en 5 November. Akte R. (landbouwkunde); 12 en 13 November. Akte S. (tuinbouwkunde); 14 en 15 November. Volgens „de Tijd" was do overleden aarts bisschop van 's Hertogenbosch de heer J. Zwijsen, den 27 Juli 1791 te Driel in Gelderland geboren. In 1817 tot priester gewijd, werd hij kapelaan te Sohijndel, in 1828 pastoor te Best en 4 jaren later te Tilburg, waar hij weldra de aandacht trok van Z. M. koning Willem II. In 1842 benoemd tot bisschop van Gerra i. p. i. werd hij in 1847 bij het vertrek van den inter- nuncius Ferrieri belast met de vertegenwoordiging van den pauselijken stoel bij het Nederlandsche hof. In 1853, na de herstelling de bisschoppelijke hiërarchie, viel den heer Zwijsen de aartsbisschop pelijke stoel van Utrecht alsmede de,administratie van het bisdom 's Bosch ten deelin welke betrekkingen hij tot 1868 werkzaam bleef, toen hij wegens het afnemen zijner krachten, op zijn verzoek van de administratie van het aartsbisdom Utrecht ontheven en tot bisschop van den Bosch benoemd werd, met den titel van aartsbisschop-bisschop. Onder de stichtingen, die door het initiatief van den overledene tot stand werden gebracht, noemt de Tijd de congregatie van geestelijke zusters, te Tilburg door hem gesticht, die iu geheel Nederland hare vertakkingen van ziekenverpleegsters en onderwijzeressen heeft, alsmede de congregatie der broeders van het Christelijk onderwijs. Als een bewijs van zijn ijver en invloed kan gelden, dat bij zijne komst te 's Bosch geen semi narie voor de opleiding van geestelijken, geen geschikte woning voor den bisschop en geen kathedraal bestond. Op aansporing van den aarts bisschop verrees dat alles weldra, op den prach- tigsten voet, uit bijdragen der geloovigen. Behalve zijne ridderorden droeg de heer Zwijsen nog de titels van huisprelaat van den paus, assistent-bisschop bij den pauselijken troon en Romeinsch graaf. Kunstnieuwsi Ofschoon op het gebied der kunst de statistiek schijnbaar minder te zeggen heeft dan op eenig ander, meenen wij toch aan de volgende cijfers, betreffende de jongste tentoonstelling van schilde rijen te Amsterdam eene plaats te mogen inruimen. Ze geven misschien in een of ander opzicht licht. Een ingezonden opstel in de Standaard doet ze ons aan de hand. Het aantal ingezonden schilderstukken bedroeg in 1840 609, in 1865 624, in 1877 589daaronder waren uit Nederland in 1840 564, in 1865 366, in 1877 296 nommers. Het blijkt dus dat het aantal Nederlandsche inzenders sedert 1840 met meer dan de helft verminderd, dat der vreemde lingen in dezelfde verhouding toegenomen is. In 1840 zag men 2 Parijsche stukken, in 1877 71 in 1840 uit Brussel 14, nu 70; in 1840 2 verte genwoordigers der Dusseldorfsche school, thans 44; Berlijn, Munchen, Rome, Weimar en Gênève ignoreerden de tentoonstelling van 1840, dit jaar het type der vrouw in mijn oog verheerlijkte. Ik zag in haar het type, meer niet; ik voldeed daardoor aan een kunstenaarsbehoefte, aan de nieuwsgierigheid van een onderzoeker. Wanneer ik dus de beslommeringen van het dagelij ksch leven moede was, ging ik naar de komedie, waar ik wist dat ik de markiezin zou vinden, vooraan in haar loge, op haar gewone plaats, met den rug naar het tooneel; dan ging ik heel ver van haar af staan, en daar beneden verscholen onder de menigte, greep ik het instrument van Galileï, bestudeerde mijn type en maakte er allerlei ge leerde bespiegelingen over. Ik was gelijk een sterrekundige, die een ster in het onmetelijk ruim gadeslaat, er de grootte en vastheid van meet en al hare natuurlijke eigenschappen nagaat. Men kan hieruit afleiden wat ik op dien avond deed, waarop mijn verhaal begint. Zonder haar te begeeren, zonder haar echtgenoot te benijden of mij te ergeren aan de aanbidders, die haar omringden als de teekenen van den Dierenriem, stond ik de schoone vrouw te bewonderen. Op dit oogenblik sloeg zij de maat op het fluweel der balustrade met een paarlmoeren tooneel kijker, die met een fijn goud kettingje bevestigd was. Ik bekeek die kleine hand, die met een kleinood speelde dat minder kostbaar was dan zij zelf en dien arm, die verblindend wit uit een wolk van zwarte kant stak. Van de kant klom mijn oog op naar de schouders en na de onberispelijke houding van den hals bewonderd te hebben, sprong het over op het gelaat. Zij lachte uitge zonden zij respectievelijk 10, 8, b, 5 en B stuk ken. Uit deze «tatistiek te besluiten dat er nu in Nederland minder schilders zijn dan vóór 37 iaren, zou misschien onjuist wezen. Vele onzer beste kunstenaars hebben toch op de tentoonstelling van dit jaar niets ingezonden. Ook is het bekend dat vele werken der Nederlandsche kunst in Engeland en Amerika gereeder aftrek vinden dan in het vaderland. Een gunstig teeken voor de kunst kan echter de afneming der Nederlandsche inzen ders, gepaard aan eene evenredige vermeerdering van buitenlanders, waaronder natuurlijk een zeker aantal brekebeenen, zeker niet geacht worden. Wat de soort van het tentoongestelde betreft, valt op te merken dat in 1840 nog 61, in 1877 slechts 11 portretten tentoongesteld werden. Hier is de invloed der photographie niet te miskennen. In 't algemeen was op de oudere tentoonstelling meer verscheidenheid waar te nemen. Van de 589 werken zijn er thans 209 genre-stukken, waarvan het cijfer in 1840 niet meer dan 70 bedroeg. De landschappen stegen in 37 jaren van 158 tot 178, de water- en zeegezichten van 44 tot 58, de stillevens van 4 tot 15. Historiestukken daalden van 33 tot 12 (geen gunstig verschijnsel); binnen huizen van 34 tot 7, lamplichten van 12 tot 2, vee-stukken van 50 tot 24.| De kapiteins J. B. de Kat en F. H. Knebel, beiden overgeplaatst bij het 3« reg. infanterie zijn ingedeeld, eerstgenoemde bij de 2e comp. van het depót, te Middelburg en de tweede bij de 2e comp. 38 bat. te Vlissingen. De kapitein der inf. P. van Hille is van Vlissingen overgeplaatst bij het depót van het 3e reg. te Middelburg. Vaderl Volgens de Gron. Cour. vertoont zich het monument te Heiligerlee, dat door de zorg van den heer Geefs op nieuw gerestaureerd is, thans weder in zijn vorige praal, 't Is nu maar te hopen, dat er maatregelen worden genomen, waardoor het zooveel mogelijk tegen de invloeden van het ruwe weder wordt beschermd. Bij den Arnhemschen gemeenteraad is het voorstel aanhangig, om de opcenten op 't personeel af te schaffen en de plaatselijke directe belasting (den hoofdelijken omslag) naar evenredigheid te verhoogen. Bii 't herstellen van een bouwvallig huis te 's Bosch viel Woensdag een zware muur om; vier werklieden werden ernstig verwond. Drie leden vau het bestuurder Amsterdamsche droogdokmaatschappij hebben een bezoek te Zaan dam gebracht, met het doel om terreinen te vinden, die geschikt zouden zijn voor de oprichting van een drijvend dok. De ijzeroverspanning aan de spoorwegbrug over de Waal te Nijmegen, tusschen pijler VI en het landhoofd aan de zijde der stad, is thans ge heel afgewerkt; het houten steigerwerk is er onder weggenomen. Aan de derde overspanning, aan de andere zijde der rivier, wordt met den meesten spoed gewerktmen hoopt haar nog, vóór de winter invalt, klaar te krggen, teneinde vóór ijsgang ook daar het houten steigerwerk nog te kunnen verwij deren. Gisteren werd de tentoonstelling van kunst nijverheid te Amsterdam in alle stilte gesloten. Met de verzending en aflevering rekent men zoo «nel gereed te zijn, dat directeuren van het paleis laten onder het aanhooren van de complimentjes die Eurgeriio Percy, een vreemde plant op onzen bodem overgebracht, een van de rijkste, smaak volste en begaafdste heeren uit Genua, haar met het hoofd voorover gebogen, opdischte. Terwijl ik daar zoo stond te kijken werd er een hand op mijn schouder gelegd en brak het geluid eener welbekende stem den draad mijner beschouwingen af. Het waren de stem en de hand van Giulio Laurenti. - Altijd vast op uw post voor het gevecht zet hij lachend. „Ja, op mijn post, maar niet om te vechten. Ik ben neutraal, net als Engeland; en gij? Ik! hier zeker nog neutraler dan een van beiden. Wat bedoelt ge daarmede, Laurenti Waarom zoudt ge neutraler zijn dan ik? Kijkt gig niet naar mevr. Roceanera? vroeg hij. Is die niet, volgens uw eigen bekentenis, de dame waar gij het liefste een tijd lang naar kijkt? Ja, ik kijk naar haar en wat zou dat? Het is een onschuldige studie van mij, meer niet. Die vrouw behaagt mij, evenals u, beroemd natuur kundige, een insect met mooie gestreepte vleugels of een mooie schelp uit het derde tijdperk. Ik maak er een voorwerp van studie van. En wat is dat voor kwaad Steek ik misschien een speld in het tengere lijf van het insect of breng ik de schelp naar mijn kamer? Gij ziet het; ik neem van haar hetgeen zij mij daar nog deze maaud opera-voorstellingen denken te doen geven. Het aantal bezoekers gedurende den loop der tentoonstelling bedraagt 340,000. Ruim 42,000 loten zijn door de verlotingscommissie gedebiteerd. De verloting zal in de volgende maand geschieden. Er zal nog eene afzonderlijke tentoonstelling plaats hebben van voor de verloting aangekochte voorwerpen. In het Parklokaal te Amsterdam had Woens dag avond een contra-partij plaats, door de stu denten de burgerij aangeboden. Het feest wa» zeer geanimeerd. Ruim 500 genoodigden hadden van de invitatie gebruik gemaakt. Tot in den vroegen morgen duurde het bal, dat schitterend slaagde. In de pauze had een souper plaats. Aan dit souper sprak de burgemeester een woord van dank namens de gasten aan de gastheeren, hetwelk namens de studenten door hunnen rector werd beantwoord. Gisteren middag maakten de jongelui een rijtoer door de stad. Rijtuigen met de vier- of ander langspan, op kunstige wijze bestuurd, doorkruisten de stad en trokken aller aandacht. Eene te Seheveningen tehuis beboorende visscherspink bracht gisteren bij het binnenkomen de tijding mede dat vier harer schepelingen door een zoogenaamde grondzee op de hoogte van Kijk duin waren overboord geslagen en verdronken. Een hunner was gehuwd en vader van twee kin deren. Uit Falmouth wordt gemeld, dat het stoomschip Olga, dat de naar Londen bestemde gedenknaald van Cleopatra op sleeptouw had, door eenzwaren storm genoodzaakt is geweest dit gevaarte te laten slippen. Een stuurman en vijf matrozen zgn bij de pogingen om de naald weder op te visschen, verdronken. Wat er van de naald ge worden is weet men niet. In den dierentuin te Berlijn is een manne lijke orang-oetang overleden, op welken men, als een kostbaar exemplaar, veel prijs stelde. Het dier was reeds lang sukkelend, zonder dat men te we ten kon komen wat hem scheelde. Zijn oppasser verliet hem slechts zelden en paste hem met de grootste zorgvuldigheid op. Vrijdag kreeg Hans zoo heette het dier weder een hevigen aan val van koorts, waarin hij zgn oppasser met alle geweld te lijf wilde, doch spoedig daarop was hg weder kalm. Hij haalde zijn deken uit zgn lede kant, spreidde die midden op den grond "van zgn hok en ging er met den linkerarm onder het hoofd op liggen. Nadat hij een paar minuten aldus ge legen hadstak hij de rechterhand naar zijn op passer uit, welke evenwel, deze luim niet best vertrouwend, slechts aarzelend naderde. Het meest leed het dier aan zijn mondwant daarop legde hy de hand vau asgu oppasser. Hij Stierf t06U spoedig daarop. De vrouwelij ke orang-oetang Grethe genaamd— was zeer aangedaan door het sterfgeval. Den eer sten dag bleef zij in haar deken gerold in bed liggenzonder spijs of drank te willen gebruiken den volgenden dag echter scheen het haar reeds beter te smaken, doch de oude opgewektheid is nog niet teruggekomen. De gorilla in het aquarium heeft ook nog geen tanden. Men is dus niet zonder vrees dit zeld zame dier op dezelfde wijze te zullen verliezen. binnenland. Utrecht. In den afgeloopen nacht is alhier brand ontstaan bij een grutter, welke spoedig naar de Willemskazerne oversloeg, waardoor deze niet weigeren kan, wat niemands afgunst gaande maakt en dat mij niet de minste moeite kost om te verkrijgen. Daar ginds antwoordde Laurentiis iemand die wel iets meer zou verlangen. Tot zijn dienst, al» het hem en de dame aangenaam is. Laurenti gaf eerst geen antwoord maar keek steeds met zijn kijker naar de loge van mevrouw Roceanera; daarop riep hij op zachten toon, den draad zijner overpeinzingen volgend; uit: Arme Louise! Daar hebt gij gelijk in vervolgde ik maar wat wilt ge Laurenti die heeren der schep ping zijn allemaal van het zelfde allooi. De vrouwen moeten stellig beter zgn dan wij; niet alleen omdat zij edeler bloed in hare aderen hebben, maar ook omdat ze zorgvuldiger opgevoed worden. Maar mevrouw Louise zal zich ook wel troosten, even als zooveel anderen. (Wordt vtroo'lgd.)

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2