BUITENLAND. Ingezonden Stukken. Correspondentie. Réclames. Handelsberichten. Oorlogsberichten. Thermometerstand. Staten-Generaal. Algemeen Overzicht. Graanmarkten enz. 17 Oct. 's av. 11 u. 43 gr. 18 's morg. 7 u. 40 gr. 'a midd. 1 u. 50 gr. 's av. 6 u. 47 gr. Procuraat enz. De minister van justitie heeft een uitvoerige memorie van antwoord ingezonden op het verslag over het wetsontwerp tot wijziging in het Wetb. van Burgerlijke Rechtsvordering. De minister deelt mede, dat het bijzonder tarief voor de procureurs met het procuraat zal moeten vervallen en dat het tarief voor de advocaten eene belangrijke aanvulling eischt, nn zij ook in for- meeien zin de vertegenwoordigers van partijen worden en als zoodanig de procureurs opvolgen. Een wetsontwerp, dat die tariefwijzigingen regelt, is reeds in voorbereiding en zal binnen kort de kamer kunnen bereiken. Het tegenwoordig wetsontwerp is belangrijk gewijzigd. De liquidatie der proceskosten is bij bet vonnis verplichtend gesteld en andere wijzigingen in redac tie en vorm van het ontwerp gemaakt, met hand having evenwel in hoofdzaak van de beginselen tot afschaffing van het procuraat en het summier proces, met andere partieele verbeteringen tot ver eenvoudiging en mindere kostbaarheid van het geding in verschillende instantiën voor den rechter gevoerd, daarbuiten evenwel latende wijzigin gen van het executie-proces, zooals dat is geregeld in het tweede boek van het Wetb. v. Burgerl. Rechtsvordering. Indische credieten. De minister van koloniën heeft wetsontwerpen ingediend tot bekrachtiging van credieten, door den gouverneur-generaal geopend boven de Indische begrooting voor 1875, 1876 en 1877en wel ten bedrage van A. f 10,649,391, waaronder f 503.000, wegens voorschotten, later weêr in 's lands kas zijn terug gevloeid, terwijl f 355,000, als gevolg van ver plaatsing van bezwaar, op andere begrootingspos- ten ongebruikt zijn gebleven. Van de overige ƒ9,791,391 strekten ruim 84 millioen tot bestrijding der kosten van de bezetting van Atjeh en van andere uitgaven met den oorlog in verband. De begrooting voor 1875 is dientengevolge thans met ƒ20,734,291 aangevuld, ongerekend de credieten ten behoeve van buitengewone uitgaven uit saldo's van vorige dienstjaren toegestaan. Andere begrootings- posten, waaronder die tot inkoop van koffie, lieten echter een overschot ten bedrage van ruim 8J millioen, zoodat de werkelijke uitgaven de oor spronkelijke raming met omstreeks 12 millioen zijn te bovengegaan. Dit bedrag werd ruimschoots vergoed door de meerdere opbrengst der middelen, welke de raming met circa 23 millioen heeft over troffen, zoodat, gelijk reeds bij de jongste Indische begrooting i3 aangetoond, de dienst 1875 nog een voordeelig saldo aanwijst van bijna 11 millioen. B. Een bedrag van 430,000 ter voorziening in de buitengewone uitgaven, gedurende 1876, ten behoeve van de zeemacht in Atjeh boven de be grooting uitgegeven. De minister onthoudt zich van aanwijzing der middelen tot dekking van die credieten. De dekking van het tekort hetwelk de dienst van 1876 vermoedelijk zal aanwijzen, zal nader ter sprake kunnen komen bij gelegen heid der aanvraag om wettelijke bekrachtiging van de nog door den gouverneur-generaal te openen credieten. C. Een bedrag van 357,438.96J, waarmeê de begrooting voor 1877 is overschreden, waarvan ook weder 215,000 is bestemd tot bestrijding van buitengewone Atjeh-uitgaven voor de marine. Wegens de onzekerheid waarin men nu nog ten aanzien van de uitkomsten van den dienst van 1877 verkeert, acht de minister het raadzaam, dat met de aanwijzing van middelen tot goedma king van deze verhooging worde gewacht totdat de noodzakelijkheid daarvan in den verderen loop van het dienstjaar zal zijn gebleken. Beëedigde Vertalers. De minister van justitie heeft het verslag der tweede kamer over het wetsontwerp betrekkelijk de beëedigde vertalers beantwoord. De minister tracht daarin nader aan te toonen het belangrijke van den waarborg, dien dit wets ontwerp verleent. Zoowel de rechterlijke als de administratieve ambtenaar verkrijgt in den door den vertaler afgelegden eed en in de verdere vereischteu der toelating genoegzamen grond, om de juistheid der vertaling te vertrouwentotdat de onjuistheid mocht bewezen worden. Evenmin als de adviezen van deskundigen zijn de translaten een bewijsmiddelde rechter of administratieve ambtenaar is er niet aan gebonden, maar te zijner voorlichting zal hij ze menigmaal behoevendoch dan is het ook wenschelijk dat de wet personen aanwijze, die door te stellen waarborgen van bekwaamheid en af te leggen eed zijn gequalifi- ceerd zij 'took niet bij uitsluiting om de translaten te leveren. Het aan den translateur bij het ontwerp gegeven karakter behoeft niet duidelijker te worden om schreven. Uit de beëediging ontleent de vertaler geen ambtelijk karaktermaar alleen een qualifi- catie, die hij overal in het rijk voeren mag. Hierover kan naar het ontwerp geen twijfel bestaan. Een uitdrukkelijke westbepalingdie den amb tenaar de bevoegdheid toekende van altijd translaten te vorderen, zou aanleiding geven tot misbruik en ten gevolge hebbendat aan belanghebbenden hinderpalen werden in den weg gelegd. Evenmin verdient het aanbeveling, om in straf zaken het gebruiken van door beëedigde vertalers vervaardigde overzettingen verplichtend te stellen, omdat gevallen zich kunnen voordoendat een taal wordt gebruikt voor welke geen translateur is beëedigd. De administratieve ambtenaar behoort in dezen te handelen op eigen verantwoordelijkheid, of naar omstandigheden de beslissing in te roepen van hendie boven hem gesteld zijn. Een tarief voor de belooning der diensten van de beëedigde vertalers is niet noodig, omdat deze personen geen ambtenaren zijn. Bovendien ware een voor alle gevallen billijke tarifeering aan veel bezwaar onderhevig. Voor te hooge eischen van de translateurs, bij gebrek van een tarief, behoeft men niet beducht te zijn; de concurrentie zal hun dit beletten. Teneinde die concurrentie volkomen vrij te houden, is de redactie van art. 2 thans zóo gestelddat er geen twijfel bestaan kanof ieder, die aan de bij deze bepaling voorgeschreven vereischten voldoet, door de arr. rechtbank als beëedigd vertaler wordt toegelaten. Met betrekking tot het bewijs van goed zedelijk gedrag is deze bepaling thans ook geheel in overeenstemming gebracht met art. 25 der wet op hef middelbaar onderwijs. De onzekerheid omtrent de plannen der Fran- sch» regeering duurt voort. Daar de bladen der rechterzijde eergisteren en gisteren eenparig ver zekerden, dat eene wijziging van het ministerie aanstaande was voordat de kamer bijeenkomt, had men allen grond om te vermoeden het kabinet te zullen zien wijken. Een gisteren avond door Havas verzonden depêche luidt echter geheel an ders. Daarin wordt het bericht dat het ministerie zijn ontslag zou aanbieden bepaald tegengesproken en verzekerd, dat de ministers er geen oogenblik aan hebben gedacht zich terug te trekken, even min als de president der republiek om zich van hen te scheiden. De verkiezingsstrijd zoo luidt het bericht ver der die den 14" October is aangevangen en die aan de conservatieven vijftig zetels meer in de wetgevende vergadering heeft verschaft, zal den 28en October bij de herstemming en den 4en No vember bij de verkiezingen worden voortgezet onder geheel dezelfde omstandigheden waarin hij is begonnen. In dien zin heeft de minister van binnenlandsche zaken zich, namens de regee ring, jegens de prefecten die hij te Parijs heeft ontboden, uitgelaten. La guerre a outrance alzoo. Hoe een man als de maarschalk de verantwoor ding voor een zoodanige politiek op zich durft nemen is onbegrijpelijk, want 'tis duidelijk dat de beker bijna vol is en weldra zal overloopen. De republikeinen hebben zich vijf maanden lang in toom gehouden en geduld gehad in de zekere overtuiging dat de natie, wier uitspraak zij zou den eerbiedigen, hen in het gelijk zou stellen. Dit is geschied, en het verzet der regeering om zich aan die beslissing-te onderwerpen is majes teitschennis in den hoogsten graad, 't Kan dus niet anders of do gemoederen zijn vol en Frank rijk wordt bedreigd door een hoogst gevaarlijke en verschrikkelijke revolutie. En zoo ander maal eerlang in Frankrijk burgerbloed zal vloeien zal dit te wijten zijn niet aan demagogen en socialisten, maar aan de mannen der reactie, aan hen die dweepen met de „moreele orde", en het zal alles geschieden ad majorem gloriamDeil Volgens de Officicl zijn van 513 bekende geko zenen 315 republikeinen, terwijl door particuliere depêches de resultaten in nog vier districten be kend zijn, waarvan twee ten gunste der republi keinen en twee van de officieele candidaten. Hierdoor wordt dus het aantal republikeinen 317. Daar de uitslag der verkiezingen in de koloniën als verzekerd kan worden beschouwd, berekent men het aantal republikeinsche leden op 320 of 321, terwijl twaalf herstemmingen moeten plaats hebben en eenige vernietigingen zeker zijn. De quaestie der ^vernietiging van verkiezingen, houdt reeds de gemoederen bezig. Er schijnen twee stroomingen te dien aanzien te bestaan. De eene bestaat uit hen die voor de vernietiging en bloc der verkiezing van alle officieele candidaten zijn, wier namen op wit papieren biljetten zijn bekend gemaakt, en dan alle verdere onderzoek naar onwettige handelingen willen laten varen. De andere party wil een onderzoek naar iedere verkiezing in het bij zonder instellen en voor ieder district een afzonderlijke uitspraak. De eersten kunnen zich al dadelijk beroepen op de wet, be vestigd door een arrest van den raad van state, volgens hetwelk het niet geoorloofd is de namen van candidaten op witte aanplakbiljetten bekend te maken. Welke opinie ook de overhand moge heb ben, 't is te hopen, dat de republikeinen zich ook ten aanzien van deze quaestie liberaal zullen toonen en nietzooals de vorige maaldoor lang durige discussies en kleingeestige vitterijen de publieke opinie tegen zich. zullen innemen. Sedert eenige dagen had men niets meer gehoord van vredelievende vooruitzichten, wel van ge vechten en oorlogstoebereidselendoch thans weerklinkt weder een vredetoon uit Londen. Volgens een zeer kort telegraphisch bericht heeft een van de Engelsche ministers, de postmeester- generaal, lord John Manners, gezegd, dat de re geering van Groot-Brittannië gereed is om tusschen- beide te komen, om een einde aan den oorlog te maken op grondslagen die de militaire gevoe lens der beide oorlogvoerende partijen voldoening schenken en billijk zijn voor de belangen van Europa. Indien werkelijk «en formule in dien zin is gevonden zou men reeds ver gevorderd zijndoch de quaestie zal hu maar wezen of de strijdende partijen er dezelfde beteekenis aan toekennen als de regeering van Engeland. Misschien zou het oogenblik, nu de Russen in Armenie een vrij aanzienlijke overwinning hebben behaald, niet ongunstig wezen om voorstellen tot bemiddeling te doen; door te willen wachten op eene overwin ning hunnerzijds in Bulgarije bestaat er meer kans op een ongunstigen dan op een gunstigen toestand. Voor het oogenblik hebben bij Plevna en aan de Lom slechts schermutselingen plaats, terwijl er nog geen vooruitzicht bestaat op een groote operatie, tengevolge van den slechten staat van het terrein. In den Chipkapas is weder sneeuw gevallen. Een buitengewone zitting van het congres der Vereenigde staten van Noord-Amerika is met eene boodschap van president Hayes geopend. Het motief voor deze zitting is, dat het congres was uiteengegaan zonder de begrooting van oorlog vast te stellen. De president noodigde het congres uit een crediet goed te keuren voor het tegen woordige maximum van 25,000 man. Het budget van marine benevens voorstellen voor andere credieten zullen eveneens worden aangeboden. Hij drong er op aan, dat de Vereenigde staten zullen deelnemen aan de tentoonstelling te Parijs en een commissaris zullen zenden naar het congres voor internationaal strafrecht te Stockholm te houden. De behandeling van andere onderwerpen van algemeen belang zal tot de volgende gewone zit ting worden uitgesteld. Terwijl de Russen bewerendat de Turken te Plevna van honger omkomen werken zij zelf mede hen te proviandeeren. Een telegram van Slofket Pacha van den 14en dezer meldtdat de Turk- sche eavallerie een aanval had gedaan op 5 batal jons Russische infanterie en een regiment kozakken die eenige duizende stuks vee schapen en runderen hadden bijeengebracht. Na een gevecht van eenige uren werden de Russen met een verlies van 150 dooden en een groot aantal gewonden verslagen, terwijl het vee in het bezit der Turken bleef die er reeds een gedeelte van naar Plevna vervoerden. Uit Pesth is aan de Porte aangeboden tien kinderen van vluchtelingen naar Pesth te zenden teneinde op kosten van de stad te worden opge voed. Aan de G0I03 wordt van den 14" dezer uit Igdyr gemelddat de Turksche eavallerie her haalde aanvallen tegen de Russische stelling heeft ondernomen en dat de Turksche infanterie het Russische centrum had aangevallen. Alle aanval len der vijandelijke troepen werden echter afge slagen. Een correspondent van Daily News meldt dat zelfs voor de aankomst van het laatste trans port levensmiddelen en munitie te Plevna de troepen van Osman zich in uitmuntenden staat bevondenzoodat van hongerlijden geen sprake is. Het patriotisme van de Turkophilen open baart zich in sommige steden van het Turksche rijk door concerten, loterijen enz. ten behoeve van de gewonden en het is opmerkenswaardig hoezeer zich de vaderlandsliefde die onder de Turken was ingesluimerd ontwaakt. Waren vroeger vele Tur ken van gevoelendat zij eigenlijk in Europa geen vaderland haddenmaar er slechts gelegerd waren om eerlang naar Azië terug te keeren, thans is het geheel anders. Te Plevna heeft men Europa voor de tweede maal veroverd, waarin men zich thans op zijn gemak begint te gevoelen. De Ottomaan krijgt nu eerst warme genegenheid voor Europa dat hij niet meer denkt te ver latendit is een der eerste gevolgen van den Russischen oorlog. Merkwaardig in dit opzicht was een concert den 3«n dezer te Pera gegeven door Fransche en Armenische kunstenaars. Laatst genoemden gaven o. a. het eerste en derde bedrijf van Madame Angotmet vele toespelingen op den toestand, die door het publiek luide werden toegejuicht. Van de Fransche kunstenaar» zong mademoiselle Vanta een gedicht .Plevna" geti teld waarin de roem der Ottomanen in kraeh- 'tige woorden wordt bezongen. De kunstenares in een groen gewaad gekleed met de Turksche standaard in de hand moest de laatste strofe drie malen herhalen. Plevna, sois fiere de tes héros, Osman Pacha s'y couvre de gloire, Les Russes y trouvent leurs tombeaul Plevna célèbre notre vietoire! De Turken waren dronken van enthousiasme, en er was geen plaatsje onbezet gebleven. De vraag is meermalen gerezen hoe toch wel de Turken in de verpleging hunner troe pen voorzien, daar zij geen eigenlijke intendance hebben. Hieromtrent schrijft een correspondent van de Times uit Sjoemla: .Het middelpunt der Turksche intendance bevindt zich hier, hoewel er geen eigenlijke intendance bestaat. De zucht der Turken om alles uit een middelpunt te besturen, heeft tengevolge gehad dat het geheele gewicht der administratie op een punt is geconcentreerd zoodat de opperbevelhebber ook voor de verple ging móet zorgen. Dit geschiedt hier en waar schijnlijk ook elders op deze wijze. Bij gebreke van een bepaalde legertros worden alle ossenkarren mijlen in den omtrek in beslag genomen. Iedere kar met zijn voerman en een paar o»sen is ver plicht een maand dienst te doen; gedurende dien tijd wordt daarvoor goen vergoeding gegeven; de voerman en zijn ossen krijgen slechts het noodige beschuit en stroo. Op die wijze worden thans wekelijks uit Sjoemla 9000 centenaars beschuit naar het front getransporteerd, waarvan het mi nisterie van oorlog per schip over Varna 7500 centenaars aanvoert, terwijl het overige wordt gele verd door de bakkers van Sjoemla, Silistria en Varna. Het voeder voor de artillerie- en cavaleriepaarden wordt door contracten verkregen en in de meeste gevallen moet de leverancier ook voor het trans port zorgen. De dagelijksche spijs van de Turksche soldaten bestaat uit een rantsoen beschuit en des avonds gekookt vleesch met groente. In de barak ken is dit maal inderdaad overheerlijk, vooral in het voorjaar en de eerste zomermaanden als de lammeren vet en de uien versch zijn. Thans echter nu men zich bezuinigen moet, de groenten niet bij de hand zijn en dagelijks niet meer dan vier schapen per bataljon komen, laat zoowel de hoe veelheid als de hoedanigheid te wenschen over. Intusschen is toch de verpleging voldoende zoolang de troepen in rust verkeerenindien zij echter moeten manoeuvreeren, de beschuit niet komt en het voeder uitblijft dan moeten zij zich door zelf te fourageeren zoo goed en zoo kwaad mogelijk helpen. Mijnheer de redacteur Schrijver dezes heeft met belangstelling gelezen het zoo degelijk stuk van den heer E. Fokker; alsmede het artikel hierop betrekking hebbende voorkomende in het Amsterdamsch Handelsblad in uw blad van 13 dezer, ter verdediging van de door de regeering met de stoomvaartmaatschappij Zeeland gesloten overeenkomst in zake den mail dienst op Engeland. Er is door den heer Fokker in goed rond Zeeuwsch zóóveel waars gezegd, dat men bij eene eerste lezing bijna vraagtwat zoude er nog aan ontbreken En tochwant wij heb ben hier rekening te houden met het hebbende en alles voor zich alleen begeerende doel onzer natie, toch ontbreekt er nog aan wat voor ieder oninge wijde en vooral ook voor onze volksvertegenwoor digers hoogstnoodzakelijk is te welendaar dit met het door den heer Fokker geschrevene in het nauwst verband staat en saam genomen alles afdoend is. De afstanden zoowel van Harwich als Queenborough naar onze zeehavens, gemeten en onder cijfers gebrachtzijn zoo verschillend, maar ook zoo in het nadeel van de Hollandsche zeega ten dat het zich niet begrijpen laat hoe het in gezonde hersenen kan opkomen zich te durven meten met eene gelegenheid, die hoe men ook cijferealtijd op Rotterdam eenigemaar op Amsterdam via IJmuiden en het Nieuwediep, vele uren ten opzichte eener te Versnellen postgemeen- schap vooruit heeftook na bij telling van de vier uren, die men tot heden toe nog noodig oordeelt om van hier naar Amsterdam te komen. Als be wijs hiervoor dienen de navolgende cijfers. Afstand tot Harwich. Van Vlissingen 93 Engelsche gelijk aan 23£ geogr, mijlen of 29 uren. Van Rotterdam via Hoek van Holland 110 Eng. gelijk aan 274 geogr. m. of 34j u. Van Amsterdam via IJmuiden 137 Eng. gelijk aan 344 geogr. m. of 424 Van Nieuwediep 140 Eng. gelijk aan 35 geogr. m. of 43f u. Afstand tot Queenborough. Van Vlissingen 108 Eng. gelijk aan 27 geogr. m. of 33} u. Van Rotterdam 146 Eng. gelijk aan 364 geogr. m. of 454 u. Van Amsterdam via IJmuiden 170 Eng. gelijk aan 424 geogr. m. of 53 u. Van Nieuwediep 176 Eng. gelijk aan 44 geogr. m. of 55 u. Deze eijfers zijn zoo welsprekend dat men de verdere uitspraak gerust aan het gezond verstand kan overlatenen allen grond heeft te verwach ten, dat rechtvaardigheid de schaal naar onze zijde zal doen overslaan. Vlissingen, 14 October '77. P. Den heer V. vriendelijk dank. Wij waren aan 't zoeken geweest, daar ons er iets van voorstond, doch konden het niet meer vinden. Morgen maken wij er gebruik van. Rzn. (Prijs der plaatsing 30 cent per regel.) Het aardige kinderwerkje Oom Kareis Pleegkind (uitgave van D. Noothoven van Goor te Leiden) met zes gekleurde platen, naar het oorspronkelijke van J. Colomb, door M. C. Frank uit het Fransch vertaald, wordt aan alle ouders en kindervrienden aanbevolen, die aan de jeugd, aankomende meisjes vooral, een aangename lectuur op de winteravonden willen verschaffen. Oostburg, 17 October. De markt was heden tamelijk goed voorzien van tarwe, gerst en haver, doch van de overige artikelen waren slechts enkelo monsters ter veil. De vraag was niet druk, en de prijzen van vorige week werden alleen aango-

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3