T&mtljttn. Telegraphische berichten, Kerknieuws. Kunstnieuws, Marine en leger, Felicie Rameau, brameerster, zeventien jaar. het hoogleeraarsambt aan de Rijks universiteit te Leiden, met het houden eener redevoering in het groot auditorium, „over het recht en de waarde van de beoefening van Maleisch en, in 't algemeen der Polynesische talen als vak van hooger onderwijs. Beroepen tot predikant bij de N. H. gemeente te Óóst- en West Souburg de heer T. N. Crousaz, te Noordwijk aan Zee. Beroepen tot predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Vlissingen de heer J. Kuylman te Prinsenhage. Door het kiescollege der N. EL gemeente te Rotterdam is een drietal van predikanten opge maakt, zijnde de heeren dr G. van Goor J.Lzn. te Oud-Beierland, J. A. Lutge, te Nederhorst den Berg en dr. H. Smeeding, te Haarlem. Te Meppel circuleeren naar de Mepp. Cour. schrijft bij de orthodoxe leden der her vormde gemeente lijsten ter teekening, teneinde het traktement van den nieuw beroepen predikant, ds. van Loon, uit Voorthuizen, op f 1800 te brengen, zijnde bet bedrag dat hij op zijne tegen woordige standplaats geniet. De inschrijving moet niet erg voorspoedig gaan, wat niet te verwonde ren is, zegt het blad, daar reeds onlangs door vrijwillige bijdragen bet traktement met f 300 is verhoogd. Wij vernemen nader dat M> Agar op den avond van haar optreden alhier alleen de rol van Camille in „Horace", doch in het voorafgaande blijspel „les piécieuses Ridicules" geen rol vervult. Voor een talrijk publiek werd gisteren in den schouwburg te Rotterdam met uitnemend succes het blijspel van den heer Lodewijk Mulder, „De kiesvereeniging van Stellendijk" opgevoerd. De beoordeelaar in de Nieuwe Rotterdamsche courant zegt er o. a. het volgende van: „De toon is zoo vroolijk, de satire zoo geestig, de types zijn met zoo groot komisch talent getee- kend, dat deze politieke eomedie een van de ver- makelykste blijspelen is, die ik ooit heb gezien. Is soms een passage wat gerekt, een aardigheid wat gezocht onmiddellijk volgt een passage, die van kostelijken humor tintelt, een aardigheid van 't zuiverst en best allooi. „Ook stemt ons aangenaam, dat dit blijspel een door en door Hollandsch stuk is, dat het ons voorstelt een stuk van ons leven, eigenaardigheden, die met onzen volksaard ten nauwste samenhangen, hebbelijkheden, die in meer of minder mate ons allen eigen zijn. En bovendien, hoe menige trek is niet ontleend aan de histoire intime van ons politiek en maatschappelijk leven, hoe waar en juist zijn de opmerkingen, zelfs waar de schrijver chargeert „Eindelijk Iaat de heer Mulder ons lachen, we hebben ons daarvoor niet te schamen, want 't zijn geen onzinnigheden of dubbelzinnigheden, de aan dacht van redelijke wezens en beschaafde men- schen onwaardigwaarmee hij ons vermaakt- Integendeel, hij zegt al lachende waarheden, die veel goed kunnen doen; hij vestigt, in den vorm van een vroolijk blijspel, onze aandacht op zaken die de aandacht verdienen, ook wanneer de lach is verdweneD. Wat toch ligt aan de tooneelen, die hij ons Iaat zien, ten grondslag; wat is 't dat die tooneelen mogelijk maakt „De onverschilligheid der Stellendijkers bij de uitoefening van hun hoogste burgerrecht. „Uit onverschilligheid blijven de kiezers t'huis, en dientengevolge ontstaat de tegenstelling, welke aan de kiesvergadering zoo'n komisch karakter geeft; de tegenstelling tusschen den inleg en de um„ -Mlllü' 'JULiU-i... Hl JI IJ I -I O Wat hebben zij dan toch zoo te wasschen in dit vreemde huis? Wat is dat voor een onuit- wischbare vlek? Soms, als het geruisch daarginds in de diepte ophoudt, zijn het droppels, die éen voor éen neêrvallen, als na een dooi of zware regenbui. Men zou zeggen dat de mist, op de daken en muren opeengehoopt, door de kachelwarmte smelt en onophoudelijk neêrdruppelt. De man let er niet op. Hij is geheel vervuld met zijne appelen, die beginnen te pruttelen in hot roode schoteltje met een ulevellen-luchtje, en dat aangenaam geluid verhindert hem het leven van het water te hooren, het droevig leven van het water. „Als gij wilt, griffier l"zegt een heesche stem in het vertrek daarachter. Hij werpt een blik op zijn appelen en gaat zeer tegen ziju zin heen. Waarheen gaat hij Door de deur, die een minuut heeft opengestaan, komt een kille koude lucht van riet en moeras binnen en een visioen van kleedereu die aan touwen te drogen hangen, versleten kielen, een sitsen japon die rechtuit aan de mouwen ophangt en uitlekt, uitlekt Het is gedaan. Daar komt hij weêr binnen. Hij legt op zijn tafel kleine, van water doorweekte voorwerpen neêr en komt huiverig bij de kachel zijn koude roode handen warmen. „Men moet waarlijk dol zijn, in zulk weêr zegt hij rillend, „wat scheelt ze toch allen?" En als hij zich goed heeft gewarmd en zijn spelerstusschen 't groot belang, dat behartigd moet worden, 't gewicht van 't besluit dat geno men moet worden, en 't klein getal, benevens de onbeduidendheid van hen, die dat belang behar tigen, dat besluit nemen. „De onverschilligheid der menigte laat vrij spel aan enkelen, de kiesvereeniging ontaardt in een club, waar 't algemeen belang om particuliere belangen op den achtergrond geraakt. In zoo'n vergadering kan de uitoefening van 't hoogste burgerrecht dalen tot een vriendendienst, kunnen particuliere overwegingen den doorslag geven, kan een der meest ernstige zaken worden een zotternij, die een satire verdient. „Zóo opgevat, is het blijspel een waarschuwing tegen de onverschilligheid, welke een groot deel van ons volk op politiek gebied eigen is. Een waarschuwing, die goed kan doen meer dan vele andere, hoe dringend en welsprekend ook. Waar leeringen niet baten dacht de heer Mulder wellicht daar zullen we 't eens beproeven met voorbeelden. In plaats van een artikel voor een dagblad schreef hij een blijspel voor het tooneel, in de hoop velen tot toeschouwers te zullen heb ben, die hij nooit onder zijn lezers zou hebben geteld. Hij schreef het zóo, dat hij niemands overtuiging kwetst, en is hij soms wat ondeugend, de plagerij is zoo goedig dat zij niemand grieft. En nu ziet men hoe de politieke belangen worden behartigd, als aan beunhazen en tinnegieters, die de vormen aanzien voor 't wezen, die met phrases en machtspreuken schermen, maar kennis en verstand missen, de vrije hand wordt gelaten dcor de onverschilligheid van 't publiek. Meu ziet boever 't dan komen kan. „Welnu, men ga dat zien, opdat Stellendijk's verkiezing nooit een parodie worde op de verkie zingen in Nederland „Waarlijk in dit blijspel steekt meer dan een klucht, het is een moedige, vaderlandslievende daad, het strekt den burger Lodewijk Mulder tot eer." De luitenants ter zee 2e klasse E. Kempe, C. F. A. Gregory, D. L. M. E. Keus, J. S. van Drooge, J. van den BoschG. M. Titsinghjbr. S. B. Ortt, de officieren van gezondheid 2e klasse H. J. WeusteDraed en J. R. Berghuisallen be- hoorende tot de schepen der oefeningsdivisie, worden, de twee eersten met den 25eu en de overigen met den laatsten dezer, op nonactiviteit gesteld. Voorts worden geplaatsta met den 26c" dezer aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Zilveren Kruis, de luitenant ter zee 2e klasse H. L. C. Wolterbeek Muller; aan boord van Zr. Ms. schroef stoomschip van Galen, de luitenant ter zee 2e klasse J. D. baron van Wassenaer tot Gatwijck; aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Leeuwar den, de luitenant ter zee 2e klasse H. J. Ferguson b met den 1 November a.aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip van Galen, de luitenant ter zee 2e klasse H. Bernelot Moens en de officier van gezondheid 1« klasse H. L. Reeder; aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Zilveren Kruis, de luitenants ter zee 2e klasse R. de Vidal de St. Germain en C. F. W. K. Happé en de officier van gezondheid 1' klasse L. P. Gijsberti Hoden- pijl; aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Leeuwardende luitenants ter zee 2* klasse G. C. Otten en W. J. de Bruyaealsmede de officier van gezondheid le klasse dr. F. M. Cowanaan boord van Zr. Ms. artillerie instructiescbip het Loo de officier van gezondheid 2e klasse L. J. van Coevorden; en bij het hospitaal der marine te Willemsoordde officier van gezondheid le klasse H. C. Steenbergen. - De ingenieur le klasse bij de marine J. F. suiker aan den rand van het schoteltje begint te parelen, gaat hij ontbijten aan een hoekje van zijn tchrijftafel. Al etend heeft hij een zijner registers geopend en doorbladert het met welgevallen. Dat groote boek is zoo netjes bijgehouden. Rechte regels, opschriftjes met blauwe inkt, streepjes stofgoud op elke bladzijde, een zorg, een orde. Het schijnt dat de zaken goed staan. De goede man ziet er zoo voldaan uit, als iemand die aan het eind van 'tjaar de rekening met een batig saldo sluit. Terwijl hij er vermaak in schept zijn boek te doorblaren, gaan de deuren van de zaal daarnaast open, de voetstappen van een menigte mensehen klinken op de marmeren steenen; men spreekt gedempt als in een kerk: „O wat is zij jongHoe jammerEn men gaat voort en fluistert. Wat gaat het hem aan of ze jong is? Rustig, terwijl hij zijn appelen opeet, haalt hij de voor werpen, die hij zooeven heeft meêgebracht, naar zich toe. Een vingerhoed vol zand, een porte- monnaie met een stuiver er in, een klein verroest schaartje, zóo verroest dat men het nooit meer kan gebruiken, o nooit meer,een werksters- zakboekje, welks blaadjes op elkaar zijn geplakt; een brief aan flarden, half uitgewischt, waarvan men enkele woorden kan lezen„Het kind geen geld meerverdienste De boekhouder haalt de schouders op, alsof hij wilde zeggen „Dat ken ik Dan neemt hij zijn pen, blaast zorgvuldig de van Beek, gedetacheerd aan boord van Zr. Ms. scb roefstoomschip Leeuwarden, wordt met den 20" dezer weder geplaatst bij 's rijks werf te Hel- ievoetsluis. De Haagsche gemeenteraad heeft besloten het voorgenomen adres aan den minister van financiën, betreffende het Haagsche Bosch, voors hands niet op te zenden, maar den minister te verzoeken, het plan tot verandering van het Bosch aan den raad mede te deelen en geen voortgang te maken met den verkoop van boomen. Dit besluit werd genomen naar aanleiding van een schrijven van den minister, mededeelende dat er geen spraak is van aanleg van bloemperken en parken, en dat de verbetering van een gedeelte van het Bosch zal geschieden in den geest van het overige gedeelte, zoodat aan het oorspronkelijk karakter niets zal worden ontnomen. Het stoffelijk overschot van den president bij den hoogen raad, mr. de Greve, werd gisteren te 's Hage grafwaarts geleid, gevolgd door bijna alle leden en ambtenaren bij het hoogste, en som mige van andere rechtscolleges. De minister van binnenlandsche zaken en de burgemeester bevonden zich op de algemeene begraafplaats. De minister van justitie was er vertegenwoordigd. De raadsheer in den hoogen raad mr. Coninck Liefsting heeft bij de geopende groeve kortelijk het arbeidzaam leven van den geleerden en onpartijdigen jurist en wetenschappelijken man herdachtbij schetste zijne uitnemende gaven, gepaard aan een warm godsdienstig gevoel, en deed bovenal uitkomen zijn zucht tot handhaving van recht en waarheid. Te Amsterdam kwamen gisteren morgen vijf valsche getuigen te gelijk voor. Een door het openbaar ministerie bij de rechtbank gedagvaarde getuige in een strafzaak verklaarde, dat hij gezien had dat beklaagde den eersten getuige in de borst gepakt, echter niet dat gene dezen ook een slag op het hoofd toegebracht had, wijl hij zich onmid dellijk na het aanpakken had verwijderd. Daar twee getuigen verklaarden, dat dit laatste niet had plaats gevouden, requireerde het O. M., bij monde van den substituut-officier mr. A. J. Karse- boom, de voorloopige inhechtenisneming van getuige, op grond van onder eede afgelegde valsche ver klaring. De rechtbank willigde dat requisitoir terstond in. Tegelijkertijd werd voor het gerechtshof te Amsterdam een zaak behandeld tegen vier per sonen, beschuldigd ter terechtzitting der voormalige arrrondissements-rechtbank te Hoorn, als getuigen u déchcrgt, valsche verklaringen te hebben afge legd. Tal van getuigen waren gedagvaard. Het O. M. werd waargenomen door m*. Verloren van Themaat; mr. E. van Lier had de verdediging der vier beschuldigden op zich genomen. 't Nederlandsche fregatschip „Java", kapt. J. Rotgans, op reis van Batavia naar Nederland, is vergaan. De geheele bemanning heeft haar graf in de golven gevonden. (IV. Arnh. et.) Van de steenkolen voor de Haagsche leden van „Eigen hulp" tot verlaagden prijs verkrijg baar gesteld, zijn reeds ruim 4000 hectoliters aan gekocht. Onlangs moest, zoo verhaalt de Indépendance Luxembourgeoise, te Arsdorf, in het Groothertog dom Luxemburg, een lid van den gemeenteraad verkozen worden. Van de 62 stemgerechtigden nu verschenen 3, zegge drie, die met de leden van het stembureau 6 kiezers uitmaakten. Van de 6 stemmen worden 3 uitgebracht op een jong- menseh, dat zelf, in plaats van zijnen burgerplicht te vervullen, was gaan jagen, en waren de 3 overige in blanco. kruimeltjes brood die op zijn grootboek waren gevallen, weg, stelt zich in postuur om zijn hand goed te leggen, en schrijft met zijn mooiste ronde letters den naam dien hij in het natte zakboekje heeft ontcijferd: Dat was, op dien mistigen morgen, de eerste post in het grootboek van la Morgue Sedert drie maanden werden in de stations van den Grand-Centralspoorweg des nachts dief stallen gepleegdzonder dat men de schuldigen op het spoor kon komen. Vóór eenige dagen eerst vernam mendat twee Duitsche gezinnen van verdacht voorkomen uit Berchem in de rue du Verger te Antwerpen waren komen wonen zonder behoorlijke papierende hierdoor gewekte achter docht werd bevestigd door een aanvrage tot uitlevering vanwege de Duitsche regeering. Een der Duitsehers, Sommer geheeten, was namelijk in zijn vaderland veroordeeld wegens dergelijke diefstallen als bovenbedoelde. Dientengevolge toog de politie Zaterdag ochtend jl. tegen halfzeven naar de woning in de rue du Verger zij vonden in een groot vertrek een tiental personen, waaronder drie vrouwen. Toen de agenten het doel hunner komst te kennen gaven, sprong de gansche bende opeen der mannen ontkwam door een venster, maar Sommer zich omzingeld ziende, greep een zes-loops revolvervuurde en ontvluchtte op zijne beurt. Een der kogels doorboorde de wang van een der agenten; middelerwijl rende Sommer uit alle macht naar Berchemachtervolgd door de politie en een hoop volks, tot hij door de in het geweer geroepen wacht dier gemeente, of liever door den sergeant, gegrepen werd. Het gelukte den sergeant den booswicht het been te lichten en hem bij de keel grijpendesloeg hij hem het hoofd zoolang tegen de steenen tot hij bewusteloos werd. Som mer, thans in de cellulaire gevangenis, was getrouwd en woonde samen met zijnen halven broeder Eliab, ook gehuwddien men nog niet heeft kunnen vatten en zijne moeder. Ook de vrouwen zijn in hechtenis en de vijf kinderen der beide gezinnen naar een gesticht gebracht. In de woning der bende zijn twee wagens gevonden, beladen met wollen stoffen en anderen goederen tot een aanzienlijk bedrag. Tot resident van Banjoemaas (Java) is volgens ontvangen telegrafisch bericht, benoemd de heer G. de Clercq Moolenburgh. Te Utrecht heeft mejuffrouw Elise Haighton, ia de letterkundige wereld bekend als Ilroswitha, voor een talrijk publiek in het gebouw voor kun sten en wetenschappen eene lezing gehouden, be staande in de voordracht van een drietal novellen, met welke zij veel toejuichingen inoogstte. Te Parijs zegt men dat do maarschalk sedert Zondag zijn devies heeft veranderd. Vroeger luidde het J'y suis et j'y reste, thans J'y rest» mats je n'y suis plus da tout. De jubilé-zangers worden binnenkort weder te Berlijn verwacht, waar zij reeds vroeger zijn geweest, om uitvoeringen te geven in de muziek academie. Door de Pruisische regeering Ï3 officieel bekend gemaakt dat de veepest is uitgebroken te Geisenheim (in den Rheingaunabij Eüdesheim). De bij de wet voorgeschreven maatregelen zijn onverwijld in werking gébracht. Men acht het waarschijnlijk dat de verschijning der ziekte dit maal te wijten is aan vee uit Oostenrijk over Passau ingevoerd. Sedert den 11" dezer is door PruisenSaksen en Beieren alle invoer van vee uit Oostenrijk verboden wegens het toenemen der pestgevallen in Bohemen. Saksen heeft zijne grenzen aan den kant van Oostenrijk reeds met militaire cordons bezet om den sluikhandel in vee tegen te gaan. Van den kant van Pruisen be hoefde men zoodanigen maatregel niet meer te nemen, vermits de militaire bezetting der Pruissiseh- Poolsche grenzen sedert het begin dezes jaars gehandhaafd is geworden daar de gevreesde ziekte zoowel in Russisch Polen als in Gallicië het gansche jaar door zonder ophouden bleef heer- schenen bare verwoestingen laatstelijk in omvang zijn toegenomen. De bekende dr. Strousbergvroeger de spoorwegkoning bijgenaamd, bewijst dat een oud voerman gaarne bet klappen van de zweep hoort. De Berlijner Börsencourier meldtdat hij de leiding op zich genomen heeft van het aan leggen van eenige paardenspoorwegen waaronder een naar Friediichsberg, een voorstad van Berlijn, waarvoor reeds concessie verleend is. BINNENLAND. 's Gravenhage. In de memorie van antwoord, die door den minister van koloniën op het voor- loopig verslag over de Indische begrooting is ingediend, wordt gezegd dat de bijgevoegde nota's van wijziging alleen de noodige aanvullingen be vatten, doch overigens de oorspronkelijke voor stellen gehandhaafd blijven, waardoor zegt de memorie, de taak van den minister, die de begrooting verder met do kamer zal moeten be handelen, vergemakkelijkt wordt. BUITENLAND. Konstantlnopel. Moukktar-pacha seinde 15 dezer uit Kars, dat de vijand het centrum te Arliatepe had aangevallen, hetwelk na vier uren strijd terugweek. Do vijand nam eenige strategische punten naar de zijde van Kara, waarheen een deel van het Turksche leger terugtrok. Het andere gedeelte hield stand op Aladjadag. Een Russisch regiment cavalerie met vier batal jons is totaal vernield. Daarbij werden 800 Turken buiten gevecht gesteld.

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2