T$m<§Uu. Teiegraphische berichten. Benoemingen en besluiten, Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Rechtzaken, Verkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand. inhoud betrof, in veel opzichten eene herhaling was der toespraak van den burgemeester, In het laatste deel zijner rede wendde prof. Moll zich met een woord van waardeering tot de leden van het dagelijksch bestuurvan den raad der stad en van het curatorium der voorma lige doorluchtige school. En dit met te meer klem omdat men wist dat hunne maatregelen maar al te veel belemmering, en kleingeestigen naijver hebben ondervonden daar waar zij met volle recht krach tige ondersteuning mochten verwachten. In eeu der dagbladen las men onlangs: „de nieuwe uni versiteit heeft de bestemming om minstens twee rijks universiteiten te doen ondergaan." Wat wil dit zeggen Dat ons kleine land geen leerkrach ten genoeg zal hebben? Dan werd vorgeten dat iedere goede school de leerkracht vermeerdert, dat men herhaalde malen in ons vaderland heeft zorg gedragen om jongelingen van groote gaven en uitmuntenden aanleg op eenigerlei wijs aan de scholen te verbinden, vóór zij de universiteit ver lieten. Maar wil het aangehaalde woord te ken nen geven dat de stichting dezer universiteit de vrucht is van een laakbaar stedelijk egoïsme, dan heeft men getoond geheel onbekend te zijn met den geest, die hier tot handelen dreef. De fakkel der wetenschap werd hier niet ontstoken om haar elders te verduisteren of te blussehen maar men stond voor de vraag: zal men de inrichting van hooger onderwijs, die stad en vaderland groote diensten deed, behouden en haar natuurlijken ontwikkelingsgang laten volgen, of zal men haar, terwijl ze thans in een staat van bloei verkeert, vernietigen? In de hand der mannen, die het goede antwoord gaven op die vraag, is de univer siteit veilig. Haar bloei is niet onathankelijk van de welvaart van het zich verjongende Amsterdam maar de overtuiging dier mannen is ook, dat geen welvaart de ware kan wezen, tenzij de middelen eener hoogere beschaving toenemen en vruchtbaarder worden. Ten slotte sprak de hoogleeraar tot zijn stad- genooten en alle aanwezigen: „Deze universiteit is een vrucht van den ernstigen zin van uw voor geslacht, gedurendo derdehalve eeuw gekweekt onder voor- en tegenspoed, maar steeds bewaard tot meerderen wasdom. Dat de geest uwer vade ren niet van u wijke hij zocht de ware welvaart die zonder d# middelen ter wekking van verhoogd intellectueel en moreel leven niet verkregen en behouden wordt. Onze universiteit zij u en uw nageslacht een rijke zegen door den zegen van den Eeuwigen Vader der menschheid, die de wet van ontwikkeling 'en vooruitgang tot voorwaarde heeft gesteld van het loven zijner kinderen op aarde, opdat zij niet ondergaan in het zinnelijke, maar opgaan tot hooger!" rechterlijke macht. Benoemd tot substituut- grifficr bij het gerechtshof te Amsterdam mr. H. E. Kann, thans substituut-griffier bij de arroudis- sements rechtbank te Almelotot substituut-griffier hij de arrondissements-rechtbank te Almelo mr. F. G. Kool, thans griffier bij het kantongerecht te Wijk bij Duurstede. onderscheidingen. Toegekend een zilveren me daille met loffelijk getuigschrift aan W. W. Visser, voerende het Neder), barkschip Heemse, als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid wegens de redding der bemanning van het op 16 Septem ber 1877 in de Noordzee in nood verkeerend Ned. schip Jantina. posterijen. Benoomd F. C. Pastor, thans com mies der posterijen 2e kl. te Amsterdam, tot controleur van het buitengewoon zegel aldaar. belastingen. Benoemd K. J. Gey van Pittius, thans ontvanger der directe belastingen en aecijnsen toegeknikt, zag hem daar uitgestrekt in de sneeuw liggen en hoevele anderen met hemDe prijs van al dat bloed was daar onder zijn hoofd kussen verborgen, en dat was hij, de zoon van Stenne, van een soldaatHij stikte in zijne tranen. In de kamer daarnaast hoorde hij zijn vader loopen en het raam openen. Beneden op het plein werd appèl geslagen, een bataljon mobilen stond gereed om te vertrekken. Zeker, het was een echte slag. De ongelukkige snikte. „Wat scheelt u toch?" zei vader Stenne binnen komend. Het kind kon het niet langer uithouden, sprong het bed uit en wierp zich aan do voeten van zijn vader. Bij de beweging die hij maakte rolden de kronen over den -grond. „Wat is dat? Hebt ge gestolen?" zei de oude bevend. Toen, in éen adem, vertelde de kleine Stenne dat hij naar de Pruisen was gegaan en wat hij daar had gedaan. Naarmate hij meer vertelde gevoelde hij zich minder bezwaard, het verlichtte hem zichzelf to beschuldigen Vader Stenne luisterde meteen vreeselijkgelaat. Toen het uit was, verborg hij het hoofd in de handen en weende. „Vader, vader..wilde het kind zeggen. De oude stiet hem terug zonder te antwoorden, en raapte het geld op. „Is dat alles?" vroeg hjj. De kleine Stenne wenkte dat bet alles tras. te Weesp c. a., tot ontvanger derzelfde middelen fe 's Gravesande c. a. leger. Eervol ontslag uit Zr. Ms. militairen dienst verleend, met toekenning van pensioen, aan den met verlot hier te lande aanwezigen le luit. der infanterie van het leger in Ned. Indië F. T. M. van Dullemen, wegens ongeschiktheid tot het gaan hervatten van den werkelijken dienst, ten gevolge van lichaamsgebreken. Aan do leerlingen der bijzondere school te Ter Neuzen, hoofdonderwijzer de heer J. M. Mulder, werd Vrijdag jl, een feest bereid, tot belooning van getrouw schoolbezoek, dat door den burge meester en verdere belangstellenden werd bijge woond. Door het toegekende aandeel in de pro vinciale toelage,, verhoogd door eene bijdrage der gemeente, werd het bestuur der school tot dat feest in staat gesteld. Te Ouwerkerk had op 14 dezer de bevestiging en intrede plaats van den heer L. E. van den Broek, laatst predikant te Haamstede. De bevestiger, de heer Brandt Corstius, predikant te Steenbergen, vroeger te Ouwerkerk, had tot tekst gekozen Kom. 1, vers 15, en de bevestigde, Hand. X. v. 29, het laatste gedeelte. Beide godsdienstoefeningen werden door een buitengewoon talrijke schare bij gewoond. Na des voormiddags bevestigd te zijn door den heer J. A. Goedbloed, predikant te Axel, met eene rede over Mal. 2 vs. 7, hield de beroepen leéraar bij de Christelijk gereformeerde gemeente te Ter Neuzen, de heer P. Diermanse, van Nieuw-Vennep, jl. Zondag namiddag zijne intreê- rede, naar aanleiding van 2 Cor. 4 vs. 7. Onze Amsterdamsche correspondent heeft ons gisteren onjuist ingelicht, toen hij ons seinde dat dr. A. Kuyper het beroep bij de N. H, ge meente te Amsterdam had aangenomen. Even verkeerd waren het Handelsblad en de N. Kott. Ct. op de hoogte, die hetzelfde berichtten. Daaren tegen melden de beide Haagsche bladen dat de oud-volksvertegenwoordiger en tegenwoordige re dacteur van de Standaard voor het beroep b e- dankt had. Een zeer uitvoerige brief, door den heer Kuyper in het anti-revolutionaire hoofd-orgaan geplaatst en aan den Amsterdamschen kerkeraad gericht, bevestigt deze laatste tijding. Misschien is onze berichtgever, evenals de straks genoemde bladen, misleid door den aanhef van dien brief, welke aldus luidt„Met gevoelens van hooge ingenomenheid en blijdschap ontving ik de beroepingstukken" enz. Uit het vervolg blijkt echter dat de heer Kuy per zich toch genoopt voelt te bedanken en wel, zooals hij zich uitdrukt, wegens „dezelfde oorzaak die mij uit de staten-generaal bracht, t. w. den nog altijd zeer geschokten toestand mijner zenu wen." Om deze reden acht dr. Kamaer, eene spe cialiteit voor zenuwziekten, den „terugkeer naar een zoo prikkelenden en aangrijpenden werkkring als die der Amsterdamsche gemeente, volstrekt ongeoorloofd." Behalve deze en andere zeer uitvoerige mede- deelingen omtrent het persoonlijk bevinden des heeren Kuyper, bevat zijn brief nog verschillende andere betoogen. Wij stippen daaruit aan: dat de werkkring der Amsterdamsche predikanten te uitgebreid en huu salaris te klein isdat de heer Kuyper noeh ongehuwd, noch man van for tuin is, zoodat hij weder verplicht zou zijn een goed deel zijner krachten voor anderen arbeid aan zijn ambt te onttrekken; dat iedere afwij- De oude nam het geweer van den muur mot zijn patroontasch en stak het geld in den zak. „Het is goed, zet hij, ik zal het huu terug geven." En zonder er een woord bij te voegen, zelfs zonder bet hoofd om te wenden, ging hij zich beneden bij de mobilen voegen, die 's nachts ver trokken. Sedert heeft men hem nooit terug gezien. zing van een beroep geen zonde is, afgezien zelfs van de vraag of een beroep, uitgebracht, als het Amsterdamsche, met minder dan de helft der ingeleverde stemmen, wel geldig is; en eindelijk dat de heer Kuyper ditmaal „het heilig enthousiasme voor eene hoogere roeping" niet gevoeld heeft. De heer P. C. van der Horst, predikant bij de hervormde gemeente te Gorinchem, heeft voor het beroep naar Vlissingen bedankt. De scheepsklerk J. van Heumen, laatst be hoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, en van daar den 9en dezer in Nederland teruggekeerd, is met dien datum op nonactiviteit gesteld. Den len November a. zal voor het gerechtshof té 's Gravenhage terecht staan de persoon van d. J. van 's Heer Arendskerke, beschuldigd van feitelijke aanranding der eerbaarheid, gepleegd bij het terugkeeren van de Middelburgsche kermis. De rijkskommies J. N. te Onstwedde, door de rechtbank te Winschoten tot f 50 boete ver oordeeld wegens het schieten op en verwonden van een smokkelaar, dien hij te vergeefs had toegeroepen, maar die het gesmokkelde had weg. geworpen, stond Donderdag voor het gerechtshof te Leeuwarden in hooger beroep terecht. Zoowel de adv-gen. mr. Servatius als de rijksadvocaat mr. Modderman requireerden vrijspraak en vernietiging van 't vonnis der rechtbank, op grond dat het doel der wetgeving niet alleen is het gesmokkelde maar ook den smokkelaar machtig te worden. De rijksadvocaat voegde er bij, dat, indien het vonnis der rechtbank werd bekrachtigd, de minister van financiën een wetsverandering aan de wetgevende macht zou voordragen, zonder welke anders de sluikhandel niet zou zijn te weren. Het hof za 18 dezer uitspraak doen. De rederij kers-vereeniging „Oas Genoegen" al hier hield gisteren avond hare 186 buitengewone vergadering met dames, ter feestelijke viering van haar öjarig bestaan. De groote zaal van het Schuttershof was eenvoudig doch zeer net versierd. In de hoeken, ter weerszijden van het tooneel, waren groepen van heesters en sierplanten aange bracht, waartusschen de busten van Göthe en Schiller. De banier der Vereeniging, welke boven het tooneel was opgehangen, was gedekt dooreen fraaie guirlande van groen en bloemen. De jaar cijfers 1872 en 1877 (in gasilluminatie), alsmede opschriften op de spiegels herinnerden op zeer eigenaardige wijze aan de beteekenis van dezen avond. Voorts prijkten" langs de wanden der zaal banieren met de wapens der verschillende pro vinciën. Na eene inleidende voorafspraak werd door de werkende leden een feestzang gezongen. Vervol gens werden twee blijspelen opgevoerd, die dik wijls een gullen lach aan de hoorders ontlokten, en afgewisseld werden door een komische voor dracht van eenige zangcoupletten, alsmede mu ziekuitvoeringen door den directeur en eenige leden van het harmoniegezelschap „Accelerando." Het genot werd ten zeerste verhoogd door eene tombola waartoe een löOtal prijzen beschikbaar waren. Het feest werd besloten met een bal. De Amerikaansche jubilé zangers, bestaande uit veertien personen en begeleid door professor White én echtgenoote, vertrekken Vrijdag avond a. uit Londen om Zaterdag ochtend hier aan te komen. Na de uitvoering op Maandag in de Nieuwe kerk, zullen zij Dinsdag avond te Zierikzee, Woensdag te Rotterdam en Donderdag te Gouda optreden. Vrijdag begeven zij zich naar Duitschland, waar zij te Berlijn in het academiegebouw, alsmede voor de keizerlijk0 familie en andere hooggeplaatste personen uitvoeringen zullen geven. Naar wij vernemen is heden namiddag de bliksem geslagen in een korenmolen te West- Souburg, doch zou de daardoor ontstane brand spoedig gebluscht zijn. Z. M. de koning beeft, naar men verneemt voor geruimen tijd, zijn nieuw buitenverblijf bij Rijswijk betrokken. Spoedig zullen door de postadministratie - nieuwe briefkaarten in omloop worden gebracht. De adreszijde verliest den rand, maar wordt een wapen rijker. De mandie in de laatste week zooveel van zich deed spreken do hardlooper Bertaccini, alias het paard-menech, zal zijn kunst niet meer ver- toonen. In het gasthuis te 'sHage eindigde 'hij Zondag middag zijn loopbaan. Aan de gevolgen van eene koude, gevat na den snellen loop in het Malieveld jl. Dinsdag bezweek do arme Italiaan, ver van zijn geboorteland. Reeds meermalen wezen wij op asphalt- bestrating als op een van de meest doelmatige plaveisels, niet alleen voor voetgangers, maar ook voor voertuigen. Zoo is door het bestuur van Londen na genomen proeven besloten tot de asphalt-bostrating van de meest drukke straten, zooals die van Cheapside Gracechurch en Mansion-house; alle andere be proefde bestratingen moesteu aldaar ten gevolge van het buitengewoon drukke verkeer in betrek kelijk korten tijd worden opgegeven. De asphalt- bestrating, waarmede voor een deel dier straten eerst eene proef was genomen, voldeed daarentegen uitmuntend. Te Brusselwaar men aanvankelijk evenals te Amsterdam eene proef had genomen welke niet goed slaagde, heeft het gemeentebestuur, nadat de redenen van het niet gelukken der proef bekend zijn gewordenbesloten de asphalt-bestrating op de nieuwe boulevards toe te passen. (Stoomp.) Het is een bekend verschijnsel dat elke gods dienstvorm door zijne belijders als de beste en eenig ware wordt beschouwd en daaruit de neiging wordt geboren om, somtijds door vrij ruwe mid delen, het aantal belijders van dien vorm te ver meerderen. Bij do Christenen is hierdoor het uitzenden van predikers ouder de belijders van andere godsdienstvormen ontstaan. Tot dusverre waren echter zulke zendelinggenootschappen alleen onder de Christenen bekend. Thans meldt men uit Australië dat door Brahminen van den Hindus een zendelinggenootschap is opgericht tot bekee ring der Christenen. Men verhaalt daarbij dat na een bezoek door een voornaam Brahmin aan de Engelsche kolonie in Australië gebrachthet denkbeeld veld won om, door bekeering tot den „waren godsdienst van Brahma" de toenemende ondeugden onder de Christenen te keer te gaan. Reeds zijn aanzienlijke sommen ter beschikking van dit zendingswerk gesteld, waarvan men zich de gunstigste resultaten voorstelt. 1 De gevaarlijke gewoonte van zeer vele vrou wen om spelden of naalden in den mond te steken, had Zondag te Berlijn weder de reeds zoo dikwijls voorgekomen gevolgen. Eene jonge vrouw was bezig een bsd op te maken en had de twee spelden, welke voor het vaststeken der gordijnen gebruikt werden, in den mond toen zij op het onverwachtst niezen moest. De beide spelden schoten in haar keel en wel zoo ongelukkig, dat zij de hevigste pijnen lijdt en de geneesheeren aan het behoud van haar leven wanhopen. In Bremen had onlangs een dergelijk slachtoffer dezer rampzalige gewoonte het ongeluk haar kind van een stoel te zien vallen eu door den schrik een groote naald in te slikken. Na een smartelijke operatie ondergaan te hebben is zij thans gelukkig hersteld. Omtrent den brand waardoor onlangs het bureel van octrooien te Washington is verwoest bevatten de Amerikaansche bladen thans verschei dene bijzonderheden. In het verbrande gedeelte bevond zich het fraaiste museum van uitvindingen in de geheele wereld. Onder zijne merkwaardig heden waren ook de oorspronkelijke Morse-tele- graaf van 1837het eerste maaimachinede oorspronkelijke naaimachineenz. De oorspron kelijke telegraaf,, benevens andere oude en kostbare uitvindingen, alsmede de oorspronkelijke copie van de Amerikaansche onafhankelijkheids-verklaring werden nog gered. Franklin's drukpers, de uniform van generaal Washington en andere merkwaardige oudheden waren reeds in veiligheid voordat het ge deelte van het gebouw waarin zij zich bevonden door de vlammen werd bereikt. Het bovenste gedeelte van het modellen-gebouw werd met meer dan 80,000 modellendie daar gedurende 36 jaren waren verzameldeen prooi der vlammen. De schade wordt op 300,000 tot 500,000 dollars geschat. buitenland. Parijs. De kamer zal ongeveer 330 republikein- sche afgevaardigden tellen en 210 conservatieve. De Constitutionnel geeft het ministerie den raad eoo spoedig mogelijk af te treden. Londen. Gisteren woedde langs de Engelsche kust een hevige storm, waardoor vele schepen verongelukt en menscheu omgekomen zijn. Eionstantlnopel. Bij Kadikoi hebben kleine schermutselingen plaats gehad. De weersgesteldheid is fraai en de wegen zijn weêr bruikbaar. s - Ter provinciale griffie van Zeeland liggen ter lezing de voorwaarden waarop door of vanwege den commissaris des konings in Zeeland op 26 October a. zal worden aanbesteed het herstellen van den overdekten gang aan de buitenhaven te Vlissingen. 15 Oct. 's av. 11 u. 47 gr. 16 's morg. 7 u. 47 gr. 's midd. 1 u. 48 gr. 's av. 6 u. 46 gr.

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2