Telegraphische berichten. Rechtzaken. Thermometerstand. Staten-Generaal. Algemeen Overzicht. Assendelft de Coningh, de officier van gezondheid la klasse J. van Lith Harrebomée en de officier van administratie 2" kl. J. C. Coeland, dienende aan boord van Zr. Ms. monitor Adder, eerstge noemde als 1° officier, worden met den 20en dezer op nonactiviteit gesteld. Voorts wordt de officier van gezondheid 2' kl. IJ. Bakker, thans, dienende aan boord van Zr. Ms. ramschip Schorpioen, met den 21en daaraanvolgende overgeplaatst in do rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. De arrondissements rechtbank alhier heeft gisteren J. v. B.arbeider te 's Heer Arenaskerke, schuldig verklaard aan diefstal van onderscheidene voorwerpendoor hem als loonbediende gepleegd ten nadeele van zijn meester M. L. B.winkelier te 's Heer Hendrikskinderenen hem veroordeeld tot 183 dagen gevangenisstraf, alsmede in de kosten. Het vonnis der arrondissements-rechtbank te Middelburgwaarbij bevolen wordt mr. C. van der Lek de Clercq te schrappen van de kiezer8 ljjsten te Zierikzeeis door den hoogen raad in cassatie bevestigd. TUmtfUu. Bij gelegenheid van haar twintigjarig bestaan was gisteren door de zangvereeniging „de Eens gezindheid" te Grijpskerke eene uitnoodiging tot alle zangvereenigingen op dorpen in Walcheren gericht, tot eene feestelijke bijeenkomst. Door vier vereenigingen, die van Nieuw- en Sint Joos- land, Sint Laurens, Serooskerke en Koudekerke, was aan deze uitnoodiging voldaan. Nadat door den voorzitter van de „Eensgezindheid" de bijeen komst met een hartelijk woord geopenl was, voerden de verschillende zangvereenigingen achter eenvolgens eenige nommers uit. Na afloop dezer voordrachten, dankte de voorzitter der Grijpskerk- sche vereeniging de opgekomenen voor hunne medewerking, wat door den directeur der zang vereeniging van Nieuwland met eenige toepasselijke woorden beantwoord werd. Vervolgens nam de burgemeester van Grijpskerke het woord om zijne erkentelijkheid te betuigen voor de eer aan zijne gemeente en hare zangvereeniging bewezen. In aangename stemming ging men daarna uiteen. De Engelsche Daily News heeft onder hare télegraphische berichten gemeld dat Z. M. de ko ning aan de heeren Kappeyne en van de Coppello, de leiders der liberale partij had opgedragen een ministerie samen te stellen. Er zijn wel eens erger hokken over Nederland in het buitenland geschoten Zeven raadsleden te Amsterdam hebben bij het afdeelingsonderzoek der gemeentebegrooting het voorstel gedaan de opcenten op 80 te bepalen in plaats van 90, zooals B. en W. voorstellen. Mocht dat onvoldoende blijken, dan wenschen zij verhoog ing der voorgestelde 2/j pet. van het in komen met zooveel als noodig zal zijn. De aartsbisschop van 's Hertogenboschmgr. Zwijsen, is ernstig ongesteld. Professor Graham Bell, die zich zoozeer ge legen laat liggen aan de practische toepassing van de spreektelegraaf, is te Boston met een doofstom me jonge dame. Het contrast is nog al merk waardig, dat de man die de telegraaf wil doen spreken zelf een doofstomme vrouw trouwt. Dinsdag jl. had in de Via de Durmo te Na pels een groot spektakel plaats. Op klaarlichten dag verscheen op het balkon van een huis de onlangs overleden kardinaal-aartsbisschop Eiario Sforza. Een groote menigte mensehen verdrong wat er van komtAch, dat is de groote fout van onzen Eizas geweest om altijd het onderricht tot morgen uit te stellen. Nu hebben de lieden daar recht tot ons te zeggenWat Gij beweerdet Franschen te zijn en gij kunt uw eigene taal lezen noch schrijvenIn dat alles zijt gij nog de meest schuldige niet, arme Frans. Wij hebben allen heel wat voor onze rekening. „Uwe ouders hebben er niet genoeg prijs op gesteld dat gij werdt onderwezen. Zij gaven er meer om u op bet veld te laten werken of naar de spinnerij te zenden om eenige stuivers meer te krijgen. Heb ik mijzelf ook niets te verwijten? Heb ik u niet dikwijls mijn tuin laten begieten in plaats van ieeren En als ik forellen wilde vis- schen, heb ik er mij dan een gewetenszaak van gemaakt u vacantie te geven Toen begon meester Hamel van het een op het ander komend, ons over de Franschetaalte sproken, zeggende dat het de schoonste, duidelijkste, de gelijkste taal van de wereld is, dat wij haar ge trouw moesten onderhouden en nooit vergeten omdat, wanneer een volk in slavernij komt, het zoolang het zijn taal goed onderhoudt, als het ware de sleutels zijner gevangenis in handen heeft. Toen nam hij de spraakkunst en las ons de les voor. Ik was verbaasd dat ik het zoo goed begreep. Alles wat hij zei, scheen mij nu zoo gemakkelijk toe, zoo gemakkelijkIk geloof dat ik ook nooit zoo goed heb geluisterd en hij ook nooit met zooveel geduld ons alles heeft uitgelegd. Men zou gezegd hebbes dat de arme man vöor hij heen ging zich weldra om den in het leven terugge keerden prelaat te zien. De politie maakte eehter spoedig een einde aan de grap door den gewaan- den kardinaal, een verkleeden jongeling, te arres teeren en in handen der justitie te stellen. Een der meest beroemde architecten van Parijs bood onlangs aan zijne talrijke vrienden een bal aan. Toen de gasten het salon binnen traden was, tot hunne verbazing, de heer des huizes niet tegenwoordig. Zijne vrouw vertelde dat haar man eensklaps naar den tuin was gegaan, doch wel spoedig weder zou terugkeeren. Na lang wachten verscheen de architect in het salon met een gieter water in de hand en zeide: „De vrouwen zijn rozen, zij moeten begoten worden." Hierop richtte hij de koude waterstralen op de blanke schouders van een sterk gedecolleteerde dame, waardoor een algemeen gegil en geschreeuw ont stond; alle dames namen de vlucht; alleen de vrouw van den architect bleef in het vertrek. Haar man kwam naar haar toe en riep: „gij zijt een distel en ik moet u uitroeien." Hij wilde reeds met een tafelmes op zijn vrouw aanvallen, toen eenige heeren tusschenbeide kwamen, hem op eene sofa wierpen en de handen bonden. De ongelukkige gastheer was eensklaps krankzinnig geworden en werd naar een krankzinnigengesticht gebracht. De Fransche regeering schijnt nu ook de vreemdelingen te willen verdrijven. Zij heeft een aanvang gemaakt met een Amerikaan, den heer Bedel, die den 28en September eensklaps in zijne woning werd opgelicht te Montgé (Seine et Marne) en over de grenzen gebracht. Met achterlating van zijne vrouw en zes kinderen vluchtte bij naar Brussel, van waar hij een adres tot den Ameri- kaanschen gezant te Parijs heeft gericht, die zich thans de zaak heeft aangetrokken en die, naar men hoopt, den vluchteling recht zal weten te verschaffen. BINNENLAND. 's (xraverahage, Benoemd tot hoogleeraar ia de geneeskunde aan de hoogesckool te Gronin gen dr. A. P. Fokker, te Goes; tot substituut-officier van justitie bij de recht bank te Zierikzee, mr. van Asch van Wijck, thans te Utrecht. BUITENLAND. JLonden. Aan de Engelsche ambassade te Konatantinopel is bericht ontvangen dat Moukhtar- pacha, in klein-Azië, terugtrekt. Volgens Daily News is generaal Todleben van oordeel dat Plevna door uithongering tot de over gave gedwongen moet worden. Uit het hoofdkwartier van den .grootvorst- troonsopvolger wordt geseind dat de operation door een geweldigen storm verhinderd worden. Nagenoeg alle wegen zijn onbegaanbaar. De troepen lijden onbeschrijfelijk veel. 12 Oct. 's av. 11 u. 48 gr. 13 's morg. 7 u. 50 gr. 's midd. 1 u. 59 gr. 's av. 6 u. 59 gr. KIESTA.BEL. Blijkens het nieuwe ontwerp tot herziening van de kiestabel, zal het aantal leden der tweede kamer met vijf vermeerderd worden en wel voor het district Amsterdam (1 lid meer) en voor de nieuwe ons al zijne kennis wilde mededeelen en zo ons als met éen slag doen vatten. Nadat de les was geëindigd begonnen wij aan het schrijven. Voor dezen dag had meester Hamel geheel nieuwe exempels voor ons gemaakt, waarop met mooie, ronde letters te lezen stondErank- ryk, Elasas, Frankrijk, Elizas. Zooals ze daar hingen aan de latjes van onze lessenaar geleken zij kleine vaandels die rondom in de sehool wapperden. Gij hadt moeten zien hoe ieder zijn best deed en welk een stilte er heerscbte 1 Men hoorde niets dan het krassen der pennen op het papier. Er vlogen meikevers binnen, maar niemand lette er op, zelfs de kleintjes niet die zicb op het schrijven van hanepooten toelegden met een ijver, een nauwgezetheid, alsof dat ook F r a n s e h was. Op het dak van de school kirden de duiven zacht en ik dacht toen ik ze hoorde: „Zal men ook die niet gaan dwingen zich in het Duitsch te uiten Van tijd tot tijd als ik van mijn papier opkeek zag ik meester Hamel onbeweeglijk zitten staren op alles om hem heen, als wilde hij met zijn blik het geheele sehoolhuisje in zich op nemen. Denk eens! Sinds veertig jaar stond hij daar op dezelfde plekde school en het plaatsje tegenover hem, altoos hetzelfde. Alleen de banken, de lessenaars waren gladder en glimmender geworden door het gebruik, de noteboomen op de plaats waren grooter geworden; en de hop die hij zelf had geplantomkranste nu zelfs de dakvensters. Welk een hartzeer moest het voor den armen man districten Meppel, Apeldoorn, Schiedam en Bergen op Zoom. De bevolking des rijks is thans 265,465 zielen grooter dan 80 X 45,000, zoodat na de aanvulling van het ledental met 5, nog 40,456 overblijven, doch eenige overschotten in kiesdistricten, die groote gemeenten bevatten of uithoeken des lands vormen, zijn bij iedere indeeliug onvermijdelijk. De excedenten van bevolking in de kiesdistric ten Groningen tot en met Steenwijk, die de prov. Groningen, Friesland en Drente en een klein ge deelte van Overijsel uitmaken, bedragen slechts 36,039 zielen. Teneinde in dat gedeelte des lands een nieuw district voor een lid der kamer te be komen, moet ook het belangrijke excedent van bevolking in het kiesdistrict Almelo worden te baat genomen, zijnde 10,733 zielen. Op die wijze kan met de minst mogelijke verschikking in het noordoosten van het rijk een nieuw, goed afgerond district worden verkregen, waarvan Meppel de hoofdplaats wordt. Het overschot der bevolking in de provinciën Gelderland en Utrecht (districten Deventer tot en met Utrecht) levert 39,916 zielen. Teneinde eén, dikwijls als wenschelijk aanbevolen, kiesdistrict in de Yeluwe samen testellen, moet een verscbikking der districten Deventer en Almelo gepaard gaan met de minst mogelijke verzetting der Geldersche en Utrechtsche districten en moet dan het exce dent der kiesdistricten Gorinchem en Dordrecht niet geheel ongebruikt blijven, om circa 45,000 zielen te verkrijgen, zonder dat echter ingrijpende veranderingen plaats hebben. Voor dit tweede' nieuwe district is Apeldoorn de aangewezen hoofd plaats. Zeer belangrijke excedenten van bevolking wor den iu de provinciën Noord- en Zuid-Holland gevonden. De kiesdistricten Haarlem tot en met 'sGravenhage (behalve het meer zuidelijk gelegen district Brielle) leveren een gezamenlijk overschot van 102,537 zielen. Daarbij valt op te merken, dat de gemeente Amsterdam 296,200 zielen telt en dus 26,200 meer dan 6 maal 45,000. Bleef dit zielental ongebruikt, dan werd het excedent van de bovengenoemde 8 Hollandsche kiesdistricten slechts 76,537 (waarvan 14,095 in de gemeente 'sGravenhage), dus ten eenenmale onvoldoende, om het noodige zielental voor 2 nieuwe leden der kamer te vinden. Daarentegen wordt dit zeer gemakkelijk aangewezenwanneer het district Amsterdam door toevoeging van eenige weinige aangrenzende gemeenten tot een kiesdistrict van 7 leden wordt gemaakt en een nieuw district Schiedam uit de overschotten der districten Delft en Botterdam gevormd. De noodzakelijke ver schikking der overige districten is dan uitermate geringHet kiesdistrict Botterdam wordt dan beperkt tot de gemeente Botterdam en het kies district 's Gravenhage tot de gemeente 's Graven- hage. Het gewijzigde district Delft en het nieuwe distriet Schiedam vormen ieder een afgerond geheel. (Bij Amsterdam zouden worden gevoegd Nieuwer- Arnstel, Watergraafsmeer, Buiksloot, Landsmeer en Oostzaan en Nieuw-Arnstel. Watergraafsmeer was vroeger ook bij Amsterdam gevoegd en de gegronde verwachtingen van uitbreidiug der hoofd stad benoorden het IJ, geven voldoende aanleiding om de drie daaraan grenzende gemeenten in het staatkundig leven van Amsterdam te doen deeien, althans tijdelijk, want bij den snellen aanwas van zijne bevolking, is het te voorzien, dat over zeer weinige jaren Amsterdam alleen het vereisehte zielental voor een zevenvoudige verkiezing zal bevatten.) Eindelijk wijst de toegenomen bevolking van Zeeland en Noord-Brabant sedert lang op de nood zakelijkheid om een nieuw lid uit die gedeelten des lands te doen kiezen. De excedenten der dis tricten Middelburg tot en met Tilburg bedroegen 58,207 zielen. Vandaar het voorstel om uit ooste zijn om al die dingen vaarwel te zeggenen zijne zuster in de kamer boven heen én weer te hooren gaan, bezig hunne koffers te sluiten! want zij zouden den volgenden dag vertrekken, voor altijd het land verlaten. Hij had den moed de school tot het einde te laten voortduren. Na het schrijven hadden wij de geschiedenisles, daarna zongen de kleintjes allen te zamen Ba, Bi, Bo, Bu. Daar ginds aan bet eind vaa 't vertrek, had de oude Hauser zijn bril opgezet en met zijn ABC boekin de hand, spelde hij de letters met hen mee. Men zag dat ook bij zijn best deed, zijne stem beefde van aandoening en het was zoo kluchtig hem te hooren dat wij allen lust hadden om te lachen en te hullen. Ach, dat laatste schooluur zal mij heugen. Eensklaps sloeg de klok twaalf, daarna luidde het Angelus. Op hetzelfde oogenblik schetterden de trompetten der Pruisen die van de exercitie terugkeerden, onder onze vensters. Meester Hamel stond doodsbleek van zijne stoel op. Nooit had hij mij zoo groot toegeschenen. „Mijne vrienden, zet lij, ikik Maar hij stikte in zijne woorden. Hij kon den zin niet voltooien. Toen keerde hij zich naar het bord, nam een stuk krijt en met alle macht drukkend, schreef hij zoo groot als bij kon. „LEVE FBAHHBIJH!" Zoo bleef hij staan, het hoofd tegen den muur geleund en zonder te spreken, wenkte hij ons met de band „Het is gedaan gaat heen I lijke gemeenten van Zeeland en de westelijke van Noord-Brabant een nieuw kiesdistrict te vormen, waarvan Bergen op Zoom de voornaamste gemeente en dus de hoofdplaats wordt. Daardoor zal men dan het vijfde nieuwe lid verkrijgen. Over deze nieuwe indeeling zijn Ged. staten der verschillende provinciën gehoord. Yerre de meeste dier collegiën hebben zich daarmede vereenigd: aan de bezwaren van enkele hunner is zooveel mogelijk te gemoet gekomen. De periodieke aftreding der twee nieuwe leden, in de districten Amsterdam en Schiedam te kiezen, is in 1879, die der drie overigen in 1881 gesteld en het uitschrijven der verkiezingen is geregeld als bij buitengewone vacature. Men zou bijna gaan gelooven, dat sir Stafford Northcote eenigen grond had om te spreken over eventueele vredelievende verrassingen. Er schijnt althans in diplomatieke kringen eenig vermoeden te bestaan, dat het niet onmogelijk zou wezen thans reeds vredesonderhandelingen tot stand te brengen. Daar de berichten dienaangaande hoofd zakelijk uit Weenen komen verdienen zij o. i. eenig vertrouwen, aangezien de Oostenrjksche hoofdstad als het middelpunt van de diplomatieke actie betreffende de Oostersche quaestie kan worden beschouwd. Aan Daily News werd Woensdag reeds gemeld, dat te Weenen een gerucht in omloop was en meer en meer vertrouwen verwierf, volgens hetwelk Turkije Europa wellicht met zeer liberale vredes voorstellen zou verrassen, en gisteren seinde de Weensche correspondent van de Indépendance beige, dat de conferenties van den Oostenrijksch- Hongaarschen gezant te Londen, graaf Beust, met lord Derby betrekking hadden op pogingen, van de zijde van Engeland aangewend om de gevoe lens der mogendheden betrekkelijk een eventueele diplomatieke tusschenkomst te vernemen. Er was dus nog geen sprake van een dadelijk vertoog, maar alleen nog maar van pogingen om daartoe te geraken. Indien werkelijk Turkije toegevend gestemd is en Engeland, Duitschland, Oostenrijk en Italië eens gezind zijn omtrent.een diplomatieke tusschenkomst, bestaat er misschien eenige kans van slagen, hoewel lord Salisbury iu een tweede, gisteren door hem uitgesproken rede als zijn gevoelen heeit te kennen gegeven, dat het tot stand komen van den vrede onwaarschijnlijk is zonder een groote overwinning. Engeland, zeide hij, kan slechts raad geven in vredelievenden zin. Een en ander te zamen genomen wettigt het ver moeden, dat althans zoodra door een van de beide oorlogvoerende partijen op het Europeesehe oor- logstooneei een belangrijke overwinning wordt behaald van de zijde der mogendheden pogingen tot onderhandelingen over den vrede zuilen worden aangewend. Ten aanzien van Servië moet de Porte zich zeer gematigd toonen, daar de nota aan prins Milan over de wapeningen van het vorstendom zich bepaalt tot de opmerking dat daaruit het afbreken der goede betrekkingen met Turkije zou kunnen voortvloeien, terwijl de Porte ernstig wenscht die te handhaven. In weerwil daarvan vreest men echter vrij algemeen, dat Servië tot de oorlogsverklaring zal overgaan, tenzij Engeland en Oostenrijk dat nog ter elfder ure mochten weten te verhinderen. Te Konstantinopel was men stellig overtuigd, dat Oostenrijk niet lijdelijk zou aanzien dat de strijd tot aan zijne grenzen werd uitgestrekt, terwijl men in Weenen verwacht, dat de Oostenrijksch- Servische grenzen zullen worden bezet, zoodra de heer (Jhristich Konstantinopel mocht verlaten, welke gebeurtenis ieder oogenblik wordt verwacht. Hoewel ongetwijfeld Busland op dit oogenblik moeilijk zal te bewegen zijn vrede te sluiten, kunnen de omstandigheden het wel tot toegeven noodzaken. Het heeit gebrek aan alles en, vol gens den correspondent van de Standard te Nicopolis, is de toestand van de Eussische en Eumenische troepen volstrekt niet van dien aard om hen een winter veld tocht te doen tegemoet gaan. Zij hebben behoefte aan kleeding, schoenen enz., terwijl zij in de laatste twintig dagen 15,000 man aan zieken verloren tengevolge van het ongunstige weder. Het oogenblik der beslissing voor Frankrijk zoo laDg met spanning verbeid, is eindelijk aan gebroken. Morgen zullen de kiezers uitspraak doen tusschen het keizerrijk en de republiek tusschen dwingelandij en de vrijheid. Waar schijnlijk zal morgen tegen den avond hier slechts bekend kunnen wezen de uitslag van de verkie zingen in het departement van de Seine, en hoe danig die zal wezen is zoo goed als boven allen twijfel verheven: de republikeinsche candidaten zullen er allen worden verkozen. In dea loop van Maandag en Dinsdag kan eerst het geheele resultaat ter onzer kennis komen. Nog eenmaal heeft de president van den minis terraad eene circulaire tot de procureurs-generaal gericht, om hen te bevelen alle geruchten omtrent onderhandelingen tusschen de mogendhe den met het oog op den afloop der verkiezingen ten stelligste te doen tegenspreken en hen die ze verspreide» streng te straffen. De regeeriug

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2