Telegraphische berichten. Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Marine en leger. Verkoopingen en aanbestedingen. V ermometerstand. Staten-Generaal. "BglTENLA'Iir Algemeen Overzicht. EINDE. matie en dev groote mogendheden maar al te vaak de overhand hebben. Als zoodanig kwam aan het uitvoerige geschrift met recht eene plaats toe in de reeks der „Stemmen over staatkundige en maatschappelijke vraagstukken", onder leiding van den heer D. G. Nijhoff, op welke wij herhaaldelijk de aandacht vestigden en welke, zooals men zich herinneren zal, aan de bevordering van „het idealisme in de staatkunde" worden dienstbaar gemaakt. consuls. Erkend en toegelaten als consul der republiek Nicaragua te Botterdam, N. H. A. Jansen, en zulks op den voet van Nederlandsch onderdaan. notarissen. Benoemd tot notarissen binnen het arrondissement Haarlem, ter standplaats de ge meente Beverwijk, C. H. Moens, candidaat-notaris, thans burgemeester der gemeente Castricum; bin nen het arrondissement Alkmaar, ter standplaats Helder, P. S. Hordijk, candidaat-notaris te Pur- merend; binnen het arrondissement Amsterdam, ter standplaats de gemeente Sloten, A. Boele, candidaat-notaris te Haarlem; binnen het arron dissement Alkmaar, ter standplaats de gemeente Bergen, M. Gouverne, candidaat-notaris te Hoorn; binnen het arrondissement Haarlem, ter standplaats de gemeente Haarlem, W. K. Loeff, candidaat- notaris, thans burgemeester der gemeente Goor; binnen het arrondissement Rotterdam, ter stand plaats de gemeente Rotterdam, D. G. Veldcamp Helbaeh en P. C. van Vollenhoven, beide candidaat- notaris aldaar. rechterlijke macht. Benoemd tot substituut griffier bjj de arrondissements-rechtbank te Maas tricht, jhr. mr. J. Schuurbeque Boeije, gewezen kan tonrechter in het voormalig kanton Cortgene. rijks tele6raaf. Op verzoek eervol uit hun betrekking ontslagen de telegrafisten tweede kl. H. C. T. van de Wall en L. J. Santman, met bepaling dat dit ontslag wordt gerekend te zijn ingegaan den len October 1877. ministerieels departementen. Benoemd bij het departement van financiën: tot commies, J. L. van Verre, thans adjunct-commies; tot adjunct commies W. F. Pfeiffer, thans eerste klerk. REftisTRATiE en domeinen. Benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Maastricht, B. C. J. van der Meer, thans ontvanger der registratie en domeinen te St. Oedenrode. Benoemd tot hulponderwijzeres op dekostelooze school n° 5 te Rotterdam, mej. C. Knip, hoofd onderwijzeres aan de Fröbelschool te Middelburg. De luit. ter zee 2e kl. B. de Groot, behoorende tot de rol van Zr. M°. ramtorenschip Koning der Nederlanden, wordt met den 15en dezer op non activiteit gesteld. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is de oefeningsdivisxe, onder bevel van den kapitein ter zee W. K. van Gennep, bestaande uit Zr. M!. schroefstoomschepen van Galen, Zilveren Kruis en Leeuwarden, in den namiddag van den llen dezer te Nieuwediep aan gekomen. Bij kon. besluit is de 2e luit. L. J. de Ville- neuve, van het l8 reg. huzaren, in rang en ancien- neteit overgeplaatst bij de cavalerie van het leger in Nederlandsch-Indië. De berichten dezer dagen in sommige bladen kan ook wel bijten; en die met ossen rijdt, komt ook vooruit." Moeder gaf Thore een knipoogje, bij keek haar even van ter zijde aan, schommelde met het bovenlijf heen en weder, streek zich met de handen over de knieën en betrapte er zich gedurig op dat hij met een open mond zat; maar 01e en Eyvind spraken weer te gelijk en al gauwer en gauwer en vielen elk ander telkens luid lachende in de redè. De schoolmeester kneep gedurig de oogen stijf dicht en zei eindelijk met forsche stem: „Zwijgt toch eens even, Thore wil wat zeggen." Zij zwegen en keken Thore aan. Hij schraapte zijn keel, keek naar den grond en zei op zachten, beschaamden toon „Wij hebben op deze bezitting een watermolen gehad, en nu hebben wij een tweeden gebouwd. Die hebben sedert jaren een mooi stuivertje afge worpen maar mijn vader noch ik zelf hebben er ooit iets van gebruikt, behalve toen Eyvind wat moest leeren; de meester heeft het opgelegd en het is een beetje aangegroeidnu zal het het beste zijn dat Eyvind het krijgt om de boerderij weer op dreef te brengen." Moeder was bij deze woorden bijna beschaamd in een hoekje gekropen, maar zag haar man met van geluk stralende oogen aan. Thore zweeg alsof er een pak van zijn hart was en keek zeer ernstig, ja bijna onnoozel. 01e zat met open mond tegenover hem, en meende in Thore eensklaps een vermomden millionair gevonden te hebben. voorkomendedat de jubilee-zangers niel meer in Nederland zouden optreden en hunne reis over Vlissingen onmiddellijk zouden vervolgen, kunnen wij stellig tegenspreken. De uitvoering alhier blijft bepaald op Maandag avond 22 dezer en wel in de Nieuwe kerkdaartoe door kerkvoogden afgestaan. Te Zierikzee zjjn op 10 dezer aangekomen 7 nonnen, die werkzaam zullen zijn in de aldaar op te richten Roomsch katholieke bewaar-, brei en naaischool, in het gebouw, het voormalige Hotel van Veen, onlangs tot dat doel aangekocht en in welk gebouw zij zijn gehuisvest. In den nacht van Maandag op Dinsdag jl. is te Retranchement een brutale diefstal gepleegd, ten nadeele van de weduwe A. G, bij wie men door inbraak een kist beeft gestolen waarin kleeding- stukken en ruim 300 aan specie waren geborgen. Den volgenden morgen is de kist in den Willem- Leopoldpolder opengebroken en ledig terugge vonden. Te Dordrecht had de bakkersvereeniging besloten het brood op te slaan. Een der brood bakkers kondigde echter aan, dat hij den prijs verminderde, zoodat zijn brood vier cent per kilogram minder kostte dan dat zijner confraters. Natuurlijk ontbrak het niet aan pogingen om hem in de oogen van het publiek te benadeelen, maar hij liet zijn meel keuren door een deskundige, die een gunstig getuigenis gal en het publiek kocht zijn brood bij hem, die dit het goedkoopst gaf. Thans zijn de andere bakkers gevolgd. De gemeenteraad van Rotterdam heeft met 21 tegen 10 stemmen eene som van 900 toege staan voor het zenden van teekeningen en. model len der drinkwaterleiding te Rotterdam naar de aanstaande wereldtentoonstelling te Parijs. In plaats van mr. Duyvis zal als lid der redactie van de „N. Rott. Ct." optreden de heer mr. D. A. Pekelharing van 's Gravenhage. Vad Naar verzekerd wordt, is het feit der ver giftiging van den scheepstrekker P. te Sappemeer bij het door bet gerecht aldaar ter plaatse inge steld onderzoek niet bevestigd. Naar men verneemt is het maken van een straatweg aan de zuidzijde van het Noordzeekanaal van Velsen naar IJmuiden uitbesteed. Deze weg wordt gerekend in het begin van 1878 voltooid te kunnen zijn. Er heeft zich eene commissie gevormd om inschrijvingen te verzamelen voor het herstellen en beveiligen van den Sint Willibrordsput te Heilo. Deze put dagteekent uit den tijd onzer vroegste kerkgeschiedenis en wordt nu met verval bedreigd. Daarom wenseht de commissie ze te verbouwen en er een monumentaal karakter aan te geven, in den trant van den bekenden put. te Veere. Volgens de begrooting voor 1878 voor het stedelijk ziekenhuis te Rotterdam, had het nadeelig saldo dier inrichting bedragen de som van 120,640. De ontvangsten bestaan uit f 37,000, grootendeels verpleegden in de 4 betalende klassen en van lijders in de 5" klasse verpleegd voor rekening van het rijk. Het nadeelig saldo van het zieken huis neemt van jaar tot jaar toe. Sedert eenigen tijd zijn te Berlijn geruchten in omloop betreffende eene verandering in het ministerie tengevolge van oneenigheden tusschen prins Bismarck en den minister van koophandel, industrie en openbare werkendr. Achenbach. Hoewel dit weder is tegengesproken blijft echter de Kreuz Zeitung volhouden, dat die oneenigheden werkelijk bestaan en nog voor de aanstaande zitting van den rijksdag moeten worden opgelost. In de nabijheid van Berlijn heeft een vrouw een misgeboorte ter wereld gebracht die groot op zien heeft verwekt. Het onderste gedeelte van het lichaam tot het hoofd was geheel normaal Eyvind kwam het eerst tot bezinning en zei: „Is het niet als of het geluk mij vervolgt?" Daarop ging bij naar zijn vader toe, gaf hem een fermen klap op den schouder, dat het daverde en zei lachend: „O jou, vader! ha! ha!" Eindelijk had ook Ole de spraak herkregen en vroeg: „Hoe groot is het vermogen?" De meester antwoordde voor Thore: „Dat is niet zoo gering „Een paar honderd pop?" „Iets meer!" „Nog meer? Eyvind hoort ge? God beware ons wat zal dat voor een hofstede worden Hij sprong op als een jong mensch en schudde van het lachen. „Ik moet dadelijk mede naar Marietje, zei Eyvind, wij gaan met het rijtuig, dat staat toch voor de deur, dan zijn we er des te gauwer „Ja gauw, gauw, gij wilt ook alles gauw ge daan hebben „Ja, gauw en wild!" „Gauw en wild! Precies als ik zelf, in mijn jODge jaren 1" „Hier is uw hoed en uw stok, nu jaag ik u de deur uit „Jaagt ge mij de deur uit? Nu maar gij komt achter mij aan! Komt allemaal mede; van avond moeten we bij elkaar blijven, zoolang we de oogen open kunnen honden. Komt 1" Zij vonden het allemaal goed, Eyvind hielp den ouden man in 't rijtuig en voort ging het in galop gevormd, doch het hoofd en de schedelvorming waren volkomen als die van de apen in den Ber- lijnschen dierentuin. Het wezen, dat levend ter wereld kwamis later gestorven; het lijk wordt geprepareerd om door de geleerden te kunnen worden onderzocht. Een voormalige tolk van het Russische ge zantschap te' Konstantinopel schreef eenigen tijd geleden aan een vriend aldaar: „Daar het mij niet vergund was van uwe heerlijke aardbeien te genieten» hoop ik toch, dat we te zamen ons aan de druiven sullen kunnen te goed doen". Zijn vriend ant woordde onlangs: „Het schijnt u niet vergund te zijn onze lekkere druiven te proeventroost u met de hoop op de kastanjes, die gij echter eerst nog uit het vuur moet halen". Den 3en dezer had te Marienbnrg de onthul ling plaats van het monument ter nagedachtenis van Frederik den Groote, waarvoor in September 1872 bij gelegenheid van het eeuwfeest der her- eeniging van West Pruisen met de monarchie de eerste steen was gelegd. De onthulling had plaats in tegenwoordigheid van den kroonprins als ver tegenwoordiger de3 keizers. Een reisdie de heer Gladstone voornemens is door Ierland te ondernemen, is voor zijne vrienden eene aanleiding tot ongerustheid. Hoewel hij uit drukkelijk heelt verklaard slechts voor particuliere aangelegenheden op reis te gaan vreest men toch, dat hij zich door adressen en begroetingen tot politieke redevoeringen zal laten verleiden, die door zijne vrienden zouden moeten worden betreurd. De Times meent echter dat de heer Gladstone geen nieuwe Iersche politiek zal verkondigen. Met uitzondering van Finland, de provinciën van den Kaukasus, Trans-Kaukasië en Centraal- Azië, bezit Rusland 22,768 openbare lagere scholen met 939,587 leerlingen. In de Dnitsche provincies bevinden zich de meeste scholen, nl. 1 op iedere 2,045 inwoners en éen leerling op 15 mannelijke en 24 vrouwelijke inwoners. Te Brussel is een nieuw dagblad verschenen: „l'Etndiant", orgaan voor de liberale jeugd. Aan het hoofd bevinden zich twee allegorische figuren waarboven een band met het opschrift: ViYons joyeux, noas sommes la jeunesse Marchons unis, nous sommes l'avenir. In een vrij serieus hoofdartikel wordt aangekon digd dat „l'Etudiant" een polemiek zal voeren tegen een ander bestaand blad„l'Etudiant catho- lique." Tengevolge van een begin van een nieuwe werkstaking in de mijn van Ciply heeft de gouverneur van Henegouwen terstond maatre gelen genomen tot handhaving der orde door er 25 gendarmen heen te zenden. Men vreest eenigs- zins dat op de woeste en onwettige werkstaking een bedaarde, kalme en volkomen wettige grève zal volgen, die echter des te krachtiger en ernstiger zal wezen. binnenland. 's Cfravenhage. De heer Kappeyne van de Coppello is door Z. M. den koning belast met de samenstelling van een nieuw ministerie en heeft daartoe reeds onderhandelingen geopend. Voor de nieuwe ministers worden verschillende namen genoemd. buitenland. Parijs. De heer Gambetta is heden, wegens het door hem uitgevaardigde verkiezingsmanifest, veroordeeld tot eene gevangenisstraf van drie maanden en 4000 franken boete. IiOudera. Volgens alhier ontvangen bericht zijn 1500 Hongaarsche vrijbuiters de Rnmenische grenzen overgetrokken. Bijzonderheden ontbre ken nog. naar Heidenhoven. Daarboven was de groote hond niet de eenige die zich verwonderde, dat Ole Nordistnen met Eyvind Pladsen het erf op kwam rijden. Toen Eyvind uit het rijtuig sprong en den ouden man er uit hielp ten aanzien der ver baasde knechts en meiden, kwam Marietje aan de deur, om te zien waarom de hond toch zoo vreeselijk blaftemaar eensklaps bleef ze als vast genageld staan, werd vuurrood en vloog in huis terug. De oude Ole riep, of liever gilde toen hij in de kamer kwam haar naam met zulk een geweldige stem, dat ze wel terug moest komen. „Ga heen en wees blij, kind; daar is degeen, die de hofstede krijgt „Is het waar?" riep ze hardop, zonder dat ze het zelf wist. „Ja, het is waar 1" zegt Eyvind, klapt in de handen en vliegt naar haar toe zij keert zich echter in een oogwenk om, laat hetgeen ze in de hand heeft op den grond vallen, en snelt weer wegen Eyvind haar achterna. Nu kwam ook weldra de meester met Thore en zijn vrouw. De oude man had licht opgesto ken en de tafel laten dekken. Zij aten en dron ken, maar Ole liep aanhoudend heen en weder door de kamer en tilde zijn voeten veel hooger op dan gewoonlijk; maar den rechter nog altijd iets hooger dan den linker. Gisteren zijn te Vlissingen aanbesteed de levens- middelen, brand- en lichtstoffen, ten behoeve van het hospitaal voor het jaar 1878. Toegewezen is Het rundvleesch tegen 66 cent per kilogram, rijst tegen 17 cent, gort tegen 16 cent, zout tegen 12; cent en grroenezeep tegen 33 cent per kilogram bieraz&i tegen 5J cent per liter, boter f 1.30 pe£ kilogram en steenkolen tegen f 7.28 per 1000 kilogram. 11 Oct. -a av. 11 u. 53 gr. 12 's morg. 7 u. 49 gr. 's midd. 1 u. 55 gr. 's av. 6 u. 54 gr. Wij ontvangen het uitvoerig voorloopig verslag der tweede kamer over de Indische begrooting voor 1878. 8 Voorshands stippen wij daaruit aan dat zeer belangrijke en uitvoerige beschouwingen zijn ge voerd over den financieelen toestand en dat de groote meerderheid zich stellig verklaarde tegen het plan om voor Indië een leening aan te gaan, waarvan de rente en aflossing ten laste van de Indische begrooting zouden worden gebracht. De leening op zich zelve achtte men niet noodig; haar te plaatsen naast het geraamd overschot op de tegenwoordige begrooting achtte men' vooral onrechtvaardig; nadat vroeger zooveel van Indië genoten was, mocht nu plotseling de „financieele eenheid" niet verbroken en met de lasten alleen de koloniën bezwaard worden. De aanleg van spoorwegen intusschen werd zeer dringend noodig geacht, maar de begrooting was ook in dit opzicht onaannemelijk in zoover daar door de beslissing over de nog aanhangige over eenkomsten zou worden gepraejudicieerd. De groote meerderheid verlangde dan ook al wat tot de geldleening en de openbare werken betrekking heeft, gereserveerd te zien tot een suppletoire begrooting. In beginsel vond het denkbeeld van de heffing van nieuwe belastingen van Europeanen en vreemde Oosterlingen vrij algemeen goedkeuring. Maarschalk Mac Mahon heeft aan den vooravond der verkiezingen nog eenmaal het woord tot de kiezers gericht. „Gij gaat ter stembus, zegt hij. De heftigheid der oppositie overtreft iedere voorstelling. Het is onmogelijk de waarheid meer geweld aan te doen. Neen, de constitutie is niet in gevaar. Neen, hoezeer de regeering ook den godsdienst eerbiedigt, zij gehoorzaamt niet aan beweerde clericale in vloeden. „Niets zou ons kannen bewegen tot eene politiek waardoor de vrede in gevaar zou kunnen worden gebracht. „Neen, gij wordt niet bedreigd door een terug keer tot de feilen van het verledene. De strijd wordt gevoerd tusschen de orde en de wanorde. „Gij hebt reeds beslist. „Gij wilt niet door vijandige verkiezingen het vaderland een onbekende toekomst van crises en conflicten te gemoet voeren. „Gij wilt de rust zoowel inwendig als naar buiten, de overeenstemming tusschen de openbare machten en de veiligheid voor den arbeid en voor alle zaken verzekeren. „Gij zult de candidaten kiezen, die ik u aan beveel. „Het beslissende oogenblik is daar. „Gij gaat zonder vrees naar de stembus. Geef gehoor aan mijne oproeping en ik, door de consti tutie geplaatst op den post, dien de plicht mij verbied t te verlaten, blijf u borg voor de orde en den vrede". Met den wijze in den fabel van Fontaine „Le fou qui vend la sagesse" kan men zeggenCc sont ici hiéroglyphes tout purs. Eer wij dit verhaaltje eindigen, moeten we nog zeggen dat Eyvind Pladsen en Marietje, na ver loop van vijf weken, in de kerk van het kerspel in den echt traden. De meester zong dien dag zelf voor, daar de voorzanger ziek was. Zijn stem beefde wel een weinig, want hij was zoo oud; maar Eyvind vond dat hij nog nooit zoo mooi had hooren zingen. En toen hij met Marietje aan de hand voor het altaar trad knikte de meester hem toe, net als Eyvind het in zijn verbeelding gezien had, op dien avond, toen hij zoo somber naar het dansen zat te kijken hij knikte terug en kon zijn tranen niet weerhouden. De tranen, die hij op dien avond stortte, waren het voorspel van deze geweest; daartusschen lag zijn geloof en zijn werk.

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2