N°. 242. 120® Jaargang. 1877. Z^erdag JL 13 October. EEN VROOLIJKE JONGEN. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs p8r 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën j 20 Cent per regel. Geboorte- Trouw- Doodberichten enz.! van 1—7 regels f 1,50 iedere regel meer t 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Laefitb C°. te Brussel en Parijs. Yerkeer door de Belli nkstraat, Middelburg, 12 October. FETJIXJXJIE TOM. lUIDMLBllRGSCHE De burgemeester en wethouders van Middelburg, makeri bekend, dat het verboden is, de Bellink- straat van de ziide ven den Korten Delft met rij en voertuigen of handkarren in te rijden. Middelburg, den 12en October 1877. De burgemeester en wethouders voornoemd, SCHOEER. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. De gemeenteraad van Vlissingen hield heden eene zitting, waarin onder meer de volgende on derwerpen behandeld zijn. De heer J. J. P. Hector heeft als herkozen raadslid de vereischte eeden afgelegd en zitting genomen. De voorwaarden van verpachting der tollen op den Middelburg-Vlissingschen rijweg zijn goed gekeurd. Een adres van de gezamenlijke bakkers, hou dende verzoek om het wegen van brood door de politie af te schaffen, is gesteld in handen der commissie voor de strafverordeningen. De begrooting der leenbank voor het volgende jaar is vastgesteld, en aan het bestuur machtiging verleend fot opneming van 2000. tegen 5 pet. rente tot vermeerdering van kapitaal. Op voorstel van burgemeester en wethouders is besloten f 11,000 kasgeld der gemeente op prolon gatie uit te zetten. Het le suppletoir] kohier van den hoofdelijken omslag is vastgesteld tot een bedrag va" f 827.27. De rekeningen der schutterij en der kamer van koophandel en fabrieken zijn, de laatste gewijzigd, goedgekeurd. Tot lid der plaatselijke schoolcommissie is be noemd de heer A. E. de Bruin, ingenieur van den waterstaat, met 9 stemmen. De heer C. L, van Woelderen, directeur der maatschappij „Zeeland", mede aanbevolen, verkreeg 1 stem. Bij de behandeling der gemeentebegrooting voor 1878 zijn onder anderen de volgende besluiten genomen Omtrent den post van /400 als presentiegeld van de leden van den raad hebben de stemmen gestaakt, zoodat daarover in een volgende verga dering moet beslist worden. Een drietal adressen van de hulponderwijzers J. J. Antheunissen, Gr. J. Endhoven en M. Ver- 21. Noorweegsche vertelling VAN Björnstjern© Björnson. (üit het Roogduitsch.) Vervolg en slot. „Het is de oude Ole Nordistnen," zei Thore en ging achteruit, opdat de komenden hem niet zouden zien. Buiten hoorde men de stem van den meester, die zet: „Hij schijnt net thuis gekomen te zijn!'' waarop Ole bromde: „Zoo, zoo." Er werd geklopt, de meester kwam binnen, en nam zijn hoed af; daarop zette ook Ole zijn pet af en keerde zich om, om de deur dicht te doen; alles ging zeer langzaam in zijn werk, omdat hij blijkbaar met zijn figuur verlegen was. Thore verzocht zijne gasten plaats te nemen, waar ze niet tegen hadden, en nu begon de aanwerving van den landbouwkundige, op de navolgende wijze De-meester hiet na een lange pauze aan: „Mooi weertje van 't najaar." „Ja, in den laatsten tijd," zei Thore, „Hebt gij den oogst al binnen?" „Nog niet geheel." „Ole Nordistnen, dien gij wel kent, Eyvind» yerlangt uw hulp, als gij tijd hebt!" straeten, houdende verzoek om verhooging van jaarwedde, zijn van de hand gewezen. Naar aanleiding van een adres van den heer A. Prince, leeraar in de wiskunde aan de burger avondschool, houdende verzoek om verhoogiug van jaarwedde, is door een der leden voorgesteld om die jaarwedde met ƒ50 te verhoogen en alzoo te brengen op f450. Over dit voorstel hebben de stemmen gestaakt, zoodat de beslissing is aange houden. Op eqn verzoek van de nachtwakers is besloten hunne jaarwedde te verhoogen, zoodanig dat zij ƒ1 per nachtwacht zullen genieten in plaats van 75 cent zooals nu. De jaarwedde van den secretaris der kamer van koophandel en fabrieken is met f 50 verhoogd en alsnu gebracht op 200. De subsidiën zijn vastgesteld als volgtaan het gasthuis 9450, aan het burger-weeshuis 6279 en aan het algemeen armbestuur 6250. De kosten wegens het maken en leveren van gas zijn uitgetrokken op 31,100, waaronder de kolen berekend zijn op een prijs van 80 cent per hectoliter over eene hoeveelheid van 18000 hec toliter. Ouder de ontvangsten is de opbrengst van de gasfabriek geraamd op ƒ82,400. Voor opcenten is geraamd40 op de grondbe lasting gebouwde eigendommen, 3540; 10 idem ongebouwde eigendommen, 21620 op de per- soneele belasting, 4382, samen ƒ8138. Het bedrag van den hoofdelijken omslag, primi tief uitgetrokken op ƒ34,000, zal als sluitpost in de volgende zitting worden vastgesteld, wanneer over de aanhangig gebleven posten zal zijn be tlist. Voor belasting op de dranken is geraamd 12,466, voor die op het gemaal 36,864,, samen op voor werpen van verbruik alzoo 49,330. Het totaal der begrooting zal in de volgende zitting worden vastgesteld. In een volgend nommer geven wij van het ver handelde het gewone verslag. Het wetsontwerp tot herziening der kiestabel, waardoor het getal leden der tweede kamer met 5, het aantal enkelvoudige kiesdistricten met 4, Apeldoorn, Bergen op ZoomMeppel en Schiedam, vermeerderd wordt en Amsterdam een 7CI1 verte genwoordiger bekomtbevatwat de provinciën Noord-Brabant en Zeeland betreft, de volgende bepalingen. Het nieuwe distriet Bergen op Zoom bestaat uit de gemeenten Bergen op Zoom, Nieuw-Vosmeer, Halsteren WoensdrechtOssendrechtPutte St. PhilipslandOud-VossomeerTholenPoortvliet, ScherpenisseSt. AnnalandStoppeldijk Honte- „Ik zal doen wat ik kan." „Het heeft nog geen haast voor 'toogenblik. Hij bedoelt meer in 't algemeen, op den duur. De botstede raakt in verval, omdat er geen op zicht is en ze niet goed bebouwd wordt." „Maar ik ben zoo weinig thuis," zei Eyvind. De meester keek Ole aan en die merkte dat het nu zijn beurt werd. Hij schraapte zijn keel eenige keeren en begon toen kort en bondig: „Het was het is ja wij meenden dat gij om zoo te zeggen bij ons als ge niet op reis zijt zoudt wonen." „Ik vind uw aanbod heel vriendelijk, maar ik ben zeer tevreden met de woning, die ik hier heb." Ole zag den meester aan en die zei „Ole drukt zich van daag niet zeer duidelijk uit. Dat komt omdat hij hier vroeger eens ge weest is en de herinnering aan hetgeen er toen voorgevallen is, hem nu in den weg zit." „Ja, ja," zei Ole, „zoo is het, ik was toen ter tijd dwaas, ik begaf mij in een strijd, waar ik niet tegen opgewassen ben. Maar wat vergeten is, moet dood zijn. De wind slaat het koren neder, maar de sneeuw nieteen beekje maakt geen groote rotsen lossneeuw in Mei blijft niet lang liggenhet is niet de donder, die de menschen doodslaat." Nu begonnen ze alle vier te lachen en de meester zei: „Ole hoopt dat gij dat voorval zult vergeten." Ole knikte, keek van den een naar den ander en wist niet of hij zou doorgaan of niet. Einde lijk zei Thore: nisseHulstGraauw en LangendamSt. Jan stóen en Olinge. ^Daarvoor zijn de volgende wijzigingen noodig. Het district Middelburg105,495 zielen tellende, staat aan het district Bergen op Zoom af: Stop peldijk, Hontenisse, Hulst, Graauw en Langendam, St. JansteenOlinge en blijft 90,502 zielen. Het district Goes telt 57,838 zielen en staat aan Bergen op Zoom af: St. Philipsland Oud-Vosse- meer, Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St. Annaland en blijft 46,163 zielen. Het district Breda telt 104,620 zielen en staat aan Bergen op Zoom af: Bergen op Zoom Hal steren, Nieuw-Vosmeer, Woensdrecht, Ossendrecht, Puttenrest 85,197 zielen en ontvangt van Tilburg Zevenbergen, zoodat het blijft 91,643 zielen. Het district Tilburg blijft dus 96,437 zielen. De Staats coarant bevat een koninklijk besluit van den 8en dezer no. 9, aanwijzende de perceelen, welke voor de verbinding van den Nederlandschen Rijn- met den Staatsspoorweg te Amsterdam moeten worden onteigend. Dinsdag is te Deventer het telegrafisch bericht uit Duitschland ontvangen, dat men elk oogenblik de opheffing van het verbod van invoer van vee uit Nederland in het Duitsche keizerrijk kan tegemoet zien. der beambten bij de huizen van arrest toegepast. 4. De thans bestaande samenstelling en bezol diging van het personeel der beambten bij de ge vangenissen te Deventer, Gorinehem, Goes, Sneek en Appingedam, blijven, ofschoon de bestemming dezer gevangenissen bij het 2e lid van dit bésluit is gewijzigd, van kracht. 5. De commissiën van administratie over de burgerlijke en militaire huizen van verzekering te Middelburg, Zwolle, Groningen en Maastricht en over het hui3 van arrest, en justitie te Assen, worden ontbonden en vervangen door collegiën van regenten. De vice-president&n en de overige leden van genoemde commissiën van administratie blijven, als vice-president of als lid van het eollegie van regenten, belast met het bestuur van het huis van arrest. 6. Met intrekking van het bij de kon. besluiten van 4 Juli 1825, no. 144 en 25 Juni 1851, no. 41, aan de commissiën van administratie over de burg. en mil. huizen van verzekering te Middelburg, Zwolle, Groningen en Maastricht en over het huis van arrest en justitie te Assen toegekend abonne ment van 600 'sjaars, wordt aan de collegiën van regenten over de huizen van arrest aldaar, in overeenstemming met het besluit van 19 Juni 1852, no. 65, tot goedmaking der scbrijfloonen en andere kleine onkosten, een jaarlijksch abonnement ver leend, ten bedrage van 200. 7. Dit besluit treedt 1 Januari 1878 in werking. Het Utr. Dagblad bevat het volgende koninklijk besluit betreffende de 17 gevangenissen, die tengevolge van de opheffing der provinciale ge rechtshoven en van elf arrondissements-rechtbanken, vervallen. 1. De burg. en mil. huizen van verzekering te Middelburg, Utrecht, Zwolle, Groningen en Maas tricht, het huis van arrest en justitie te Assen en de huizen van arrest tc Eindhoven, Nijmegen, Deventer, Leiden, Brielle, Gorinehem, Goes, Hoorn, Amersfoort, Sneek en Appingedam worden opge heven. 2. De genoemde huizen van verzekering en de gevangenis te Assen, gevestigd zijnde bij den zetel eener arr.-rechtbank, worden bestemd tot huis van arrest en tot huis van bewaring. De huizen van arrest te Deventer, Gorinehem, Goes, Sneek en Appingedam worden, onder benaming van cell, gevangenis, bestemd tot strafgevangenis voor veroordeelden tot eenzame opsluiting en tot huis van bewaring. 3. De beambten, bij het inwerkingtreden van dit besluit in dienst bij de gevangenissen te Middelburg, Utrecht, Zwolle, Groningen, Assen en Maastricht, behouden hunne rangen en jaarwedden. Bij hunne vervanging worden de voorschriften, betreffende het personeel „De wilde roos grijpt ons met vele doornen aan, maar verwondt ons niet!" „Ik kende toen dien jongen niet," ging Ole voort, terwijl hij zijn pet zat rond te draaien, „nu zie ik dat het groeit, waar hij zaait; hij heeft goud aan de vingertoppen en daarom zou ik hem graag in mijne macht hebben." Eyvind keek zijn vader aan, die keek zijn vrouw aan, en zij keek den meester aan. Daarop richtten zij allen den blik weder op Ole. Einde lijk zegt de meester „Ole wil zeggen dat zijn hofstede heel groot is." Ole valt hem in de rede en roept: „Groot, maar slecht onderhouden; ik kan niet meer, ik ben oud en mijn beenon weigeren den dienst om te doen wat het hoofd wil. Maar het is de moeite waard om er wat aan te doen." „Ja, zeker," zei de meester, „het is de beste hofsteê van het heele kerspel." „De grootste, ja, maar dat is juist het ongeluk te groote schoenen verliest men van de voeten, een groot geweer schiet ver, maar men moet het toch kunnen dragenzei Ole en keerde zich met een schielijke beweging naar Eyvind, zeggende „Gij zoudt haar weder in orde kunnen maken."' „Zou ik dus administrateur zijn „Ja juist, gij moest de hofstede hebben." „Dat wil zeggen, ik moest „Dan zoudt ge haar goed beheeren!" „Maar „Wilt ge niet?" „Of ik." Op eene andere plaats (zie onze rubriek „Bui tenland" van heden) vinden onze lezers een kort overzicht van het belangrijke geschrift, door onzen vroegeren stadgenoot mr. J. A. van Gilse aan de Oostersche quaestie gewijd. Hier wen- schen wij alleen hunne aandacht op dien ar beid te vestigen, als op een der degelijkste en ernstigste verhandelingen, bij ons te lande in de laatste jaren aan de buitenlandsche staatkunde gewijd. Die staatkunde wordt in Nederland over het algemeen te weinig nagegaan en bestudeerd. Wij zijn te zeer aan ons „isolement" gehecht en verliezen daarbij geheel uit bet oog, dat deze niet alleen geen „kracht" verleent, maar ook onkunde ten gevolge heeft, welke eene wezenlijke zwakheid is. Studiën als die van den heer van Gilse zijn daarom als een goed en nuttig werk te beschouwen, dat daarenboven, dewijl het zich op het standpunt van het „hedendaagsche volkenrecht" plaatst, en met kracht opkomt voor de onveranderlijke en eeuwige beginselen van recht en waarheid, welke het richtsnoer en tevens de grootste waarborg der kleine natiën belmoren te zijn, als een waardig protest kan gelden tegen de regelen van geweld en eigenbelang, welke in de raadslagen der diplo- „Nn, dat is dus alweer klaar." „Maar Ole keek verbaasd naar den meester en die zei: „Eyvind zou nu wel willen weten of hij Marietje ook krijgt?" „Op den koop toe, op den koop toeriep Ole schielijk en nu kon Eyvind zich niet langer be dwingen, hij moest hardop lachen, hij danste en sprong, en terwijl de anderen met hem mede lach ten, wreef hij zich in de handen en riep„Ma- rietje op den koop toe, Marietje op den koop toe Thore lachte in stilte en moeder weende van blijdschap. Eindelijk sprak Ole„Wat denkt ge van de boerderij „Uitmuntend land." „Dat zeg ik ook, niet waar?" „Heerlijk landHet moet de mooiste boerderij van de geheele provincie worden!" „Van de provincie, gelooft ge dat waarlijk?" „Zoo waar ik hier sta „Heb ik het niet gezegd?" Zij praatten allebei te gelijk, zoodat geen mensch een woord kon verstaan; eindelijk zweeg Eyvind en zei Ole: „Maar 't geld, daar komt het op aan, en dat heb ik niet!" „Zonder geld gaat het langzaam, maar het gaat toch!" „Het gaat, ja, ja, het gaat, maar als wg geld hadden, ging het toch gauwer, niet waar!" „Ja, ja, maar wie al zijne honden niet meer heeft

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 1