Telegraphische berichten. BUITENLAND. Zeetijdi ng e a Handelsberichten. I 103 m m Aflvertentiëa. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. Graanmarkten enz. Kanaal van Ter Neuzen naar Gertt, Utrecht aan zijn geleider ontsnapt. Het beest holde in woeste vaart de Singels langs en kwam eindelijk in een weiland onder de gemeente Houten terecht. De boerdie hem grijpen wildewerd, evenals een meisje dat daarbij stond, omvergewor pen. Toen deze daarop versterking haalde en met de knechts in het weiland terugkwam, was de os spoorloos verdwenen en is niet teruggevonden. Terwijl in vele gemeenten de kermis is of wordt afgeschaft, heeft de gemeente Peursum en Neder Slingerland er eene in het leven geroepen. In deze week zal daar voor de eerste maal kermis gehouden worden. Door gebrek aan zoet water hebben de drie beetwortelsuikerfabrieken te Bergen op Zoom, die voor dit seizoen in vollen gang waren, hare werk zaamheden moeten staken en lijden enorme schade. Het water van de rivier de Zoom had namelijk sedert onheugelijke tijden zijn natuurlijken loop in de groote vestinggracht, maar die uitwatering is nu door de slooping der vestingwerken belem merd, zonder dat het departement van oorlog een besluit neemt omtrent een nieuwe waterleiding die reeds lang ontworpen is. In het belang der in dustrie en ook van de schatkist, die accijns trekt, is een onverwijlde beslissing noodig. RU Te Haarlem bevond zich Maandag avond een deurwaarder op weg naar het huis van arrest met iemand, dien hij moest gijzelen, toen deze hem onverhoeds een duw gaf en het op een loopen zette. Onder het roepen van: houdt hem, houdt hemliep de dienaar der gerechtigheid den vluch teling achterna, die vrij spoedig tereoht kwam in de armen van een agent van politiemet wiens hulp de gijzeling geschiedde. Tot lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs te 's Hage in plaats van kapitein de Bas, tegen wiens benoeming de minister van oorlog bezwaar had, is benoemd de heer Voorduin kapitein-ingenieur. De stedelijke leening van 450,000 ten behoeve der verbreeding van de Pootenis gegund tegen 95 pet.voor welken prijs tot 430,000 is ingeschreven. Van wege de gemeente Rotterdam is langs den publieken weg tegen den muur van het rijks entrepot in de Boompjes, een drinkfontein van de waterleiding voor algemeen gebruik opengesteld met den beker aan een ketting. Naar men verneemt zijn er aan den Elshout drie loggerschepen in aanbouw, bestemd voor de haringvangstalle zullen een stoomwerktuig hebben, om mast en zeilen te strijken en te zetten, maar voornamelijk om de netten in te halen ter wijl een dezer loggers bij wijze van proef, nog van een schroef zal worden voorzienwaarvan men zich ter voorkoming van het ineenloopen en verwarreu der nettenveel goeds voorstelt. Een logger voor Vlaardingen in aanbouw, wordt geheel van ijzer vervaardigdinwendig gecementeerd, waardoor men het invreten van het zout op het ijzer meent te kennen voorkomen. De gunstige uitkomsten der haringvangst vooral dit jaar, doen tot deze uitbreiding besluiten. Het „paardmensch", genaamd Bertaccini en in 't rood gekleedheeft gisteren in 55 minuten tienmaal de Maliebaan te 's Hage rondgeloopen zijnde een afstand' van ongeveer 20 kilometer. Niemand nam zijne uitdaging aan om hemte voet of te paard, voorbij te loopen. Na zijn wandeling begaf hij zich „in gestrekten draf" naar een tentje in het Bosch, om te rusten. Eene groote menigte was bij het kunststuk tegenwoordig. Te Nieuwediep moet den 3en November overgaan aan boord van het via Suez naar Java bestemde stoomschip „Conrad" een detachement suppletie troepen sterk 100 militairen, benevens 6 onderofficierenonder bevel van den majoor der infanterie H. L. P. de Jacquier de Lompret. Tot medegeleiders zijn bestemd de kapt. der artill. A. Heijnekamp, de le luits. der inf. G. v. Bijleveld, A. v. Driem en J. J. v. Bakkenes (allen keeren Van verlof naar Indië terug), waaraan nog zijn toegevoegd de 2* luits. der inf. J. C. P. Bracken R. Mac Leod. Te Southampton wordt het jacht Constance gereed gemaakt voor een tocht naar Konstantinopel, Het wordt geladen mot een zware lading goederen, bijeengebracht door de door baronesBurdett Coutts gestichte vereenigihg tot ondersteuning der Turken: geneesmiddelen, verbandsmiddelen, bed dengoed dekenskleedingstukken, waaronder 10,000 paren kousen, waterdichte goederen, eet waren in blikken bussen enz. Het bevel over het jacht wordt gevoerd door den eigenaar, kapitein J. Lovett, dié alle kosten der vaart, met de bezol diging der manschappen, op zich neemt. De keizer van Duitschlandkoning van Pruisenis voornemens de aanstaande zitting van den Pruisischen landdag persoonlijk te openen, altijd als hij niet twee dagen te voren verkouden wordt. De particuliere liefdadigheid in Pruisen geeft in den laatsten tijd aanleiding tot belangrijke stichtingen. Dezer dagen werd melding gemaakt van de schoone instelling van den heer Löwe thans heeft eene dame, Marie von Kramitza, een som van 160,000 aan de provincie Silezië ten geschenke gegeven om de renten te doen strekken ter ondersteuning van onderwijzeressendie door ziekte of andere omstandigheden buiten haar schuld verhinderd zijn haar beroep uit te oefenen. Te Enfield in New Hampshire (Vereenig de staten) bestaat een Shaker-kolonie die onaange name ervaringen met de vrouwelijke jeugd maakt. Volgens de leer der Shakers moeten allen zich tot een ongehuwd leven verbinden. Vier jeugdige Shakerinnen hebben er echter de voorkeur aan gegeven een man harer keuze te volgen in plaats van haar geheele leven aan de kolonie te wijden. Om een voorbeeld te stellen willen de hoofden der gemeente een van de bedoelde mannen gerechtelijk laten vervolgeneen middel datnaar men onder stelt niet veel zal baten. De Unita Cattolica te Turijn heeft het voor stel gedaan den paus te verzoeken de katho lieke journalistiek een Hemelsch beschermer aan te wijzen en. daartoe den nieuwen doctor der kerk Frangiscus van Sales te kiezenevenals Benedictus XIII den heiligen Aloysius van Con- zaga als patroon voor de studeerende jeugd aan wees. De Voce della Verita vereenigt zich volko men met dat voorstel, 'tls te hopen dat Fran- ciscus van Sales niet voor de eer zal bedanken. De onderdrukking van den slavenhandel aan de Afrikaansche Oostkust heeft een buitengewone stijging in den prijs van het ivoor tengevolge gehad. Naar Bombay werd in 1875 ongeveer dezelfde hoeveelheid ingevoerd als in 1876; in eerstgenoemd jaar bedroeg de waarde echter 121,151 pond sterling, in laatstgenoemd jaar 229,247 pond sterling. binnenland. Amsterdam. De jury der alhier gehouden wordende tentoonstelling van voortbrengselen van kunst-nijverheid heeft eene bronzen medaille toegewezen aan den heer C. W. Bauer, te Middelburgvoor door hem ingezonden pho- tographiëen. buitenland. Londen. Aan de Times wordt uit Belgrado gemeld dat de regeering van Servië besloten heeft aan den oorlog deel te nemen, doch niet voor November. J&onstantünopel. De troepen in den Chipka- pas zullen waarschijnlijk genoodzaakt zijn naar het lager geleg'en terrein terug te trekken. St. Petersburg. Uit het Russische hoofd kwartier in Klein-Azië wordt geseind van den 9en dat de vijand in den nacht zijne meeste posi- tiën, waaronder ook Kizil-Tepe, verlaten heeft. De Russen vervolgen hem krachtig en bezetten de linie ChadschiraliSulatanGulverdan. 9 Oct. 's av. 11 u. 44 gr. 10 's morg. 7 u. 47 gr. 's midd. 1 u. 56 gr. 's av. 6 u. 53 gr. Sir Stafford Northcote schijnt nog eene verras sing te verwachten, waardoor het zal blijken, dat de oorlog zal kunnen eindigen vóór nog een tweede beslissende veldslag zal worden geleverd. Of die verrassing in eene overwinning van de Rusrsen of wel in een diplomatieke handeling zal bes'taan blijkt niet. 't Komt ons, met allen eer bied voor den kanselier der Engelsche schatkist voor, dat hij te Exeter heeft gefantaseerd en misschien heeft uitgesproken wat hij gaarne zou wenschen, want noch voor eene overwinning der Russen noch voor een diplomatieke tusschenkomst zijn de omstandigheden gunstig. Voor Plevna zijn de operaties, volgens een be richt van den 3™ dezer, voorloopig gestaakt, in afwachting van het advies van generaal Totleben, die nog niet geheel gereed was met de inspectie der posities. Men onderstelde wel, dat hij zou adviseeren om Plevna het koste wat het wil te nemen, doch het zou er maar op aankomen op welke wijze. Sommigen zijn van oordeel dat men de plaats door uithongering tot overgave moet dwingen, maar de kans daarop is niet groot na de mislukte pogingen van generaal Krilof om eene proviandeering te verhinderen, terwijl het thans opnieuw aan de Turken schijnt te zijn gelukt een convooi naar de belegerden te zenden. Anderen meenen dat tot een regelmatig beleg moet worden overgegaanin welk geval het er voorname lijk op zal aankomen voor hoelang de Turken zijn geapproviandeerd, terwijl eindelijk nog anderen zonden willen dat een nieuwe aanval zal worden ondernomen in weerwil van de reeds geleden ver liezen. Het bevel over de cavallerie achter Plevna is opgedragen aan generaal Gonrko, zoodat de Turken zich telkens met de wapenen een toegang tot de stadzullen moeten verschaffen indien zij deze van nieuwen voorraad willen voorzien. Aan de Lom ontwikkelen de Turken een groote bedrijvigheid en hebben zij zich zoozeer versterkt dat de grootvorst-troonsopvolger het noodzakelijk heeft geacht zijn linkervleugel beter te voorzien. Do Turkscho generaals schijnen eene operatie op het oog te hebben, doch men weet nog niet van wel ken aard, zoodat in het Russische leger onzeker heid omtrent de bewegingen heerscht. In Armenië eindelijk zijn de Russen den 2en en 3,n dezer, zooals thans door den correspondent van de Times is gemeld, zoozeer geslagen, dat zij geheel zijn teruggetrokken, grootendeels zelfs over de grenzen. Waarschijnlijk heeft het leger van groot vorst Michel zooveel geleden dat het vooreerst geen belangrijke operaties meer kan ondernemen. Kars wordt met den meesten spoed voor alle eventualiteiten geproviandeerd. Wat nu betreft een diplomatieke verrassing, het eenige bericht dat aanleiding geeft een zoodanige te vermoeden is dat grootvorst Wladimir, zooals uit Bucharest aan het Wiener Tagblatt wordt gemeld, zich met een „belangrijke zending" naar Berlijn zal begeven. Als echter de grootvorsten even onbekwaam zijn in de diplomatie als in het oorlogvoeren kan men van zoodanige zending niet veel goeds verwachten. Daarenboven zou, zoo een diplomatieke handeling werd ondernomen, indien zij al niet van Oostenrijk uitging, dit er althans zeer na bij betrokken zijn, en nu is juist aan graaf Andrassy voor geruimen tijd verlof ver leend, zoodat hij tot December in Hongarije denkt te vertoeven. Dit bericht heeft dan ook den indruk gemaakt, dat in de politieke kringen van Weenen geen nieuwe verwikkelingen van welken aard ook te wachten zijn. Een en ander te zamen genomen doet weinig vertrouwen stellen in de verwachting van sir Northcote betreffende eene verrassing van vredelievenden aard. Als een staaltje op welke wijze de agenten der regeering in Frankrijk te werk gaan, kan men zich niets merkwaardigers voorstellen dan een brief van den heer Eugene Pelletan, lid van den senaat voor Arles aan den president van dit lichaam. Hij beklaagt zich daarin over de behandeling door hem ondergaan van de zijde der politie gedurende een bezoek aan genoemde plaats gebracht. Voortdurend werd hijwaar heen hij zich ook begaf, door twee politie ambtenaren vervolgd, die ieder woord afluisterden dat hij sprak en zich zelfs niet ontzagen hem te beleedigen toen hij vroeg wat zij wilden, ja zelfs eenmaal hem dreigden te arresteeren. De heer Pelletan hoopt, dat de president van den senaat zal weten te zorgen, dat de leden van het hoogste staatscollege zullen worden geëerbiedigd. Een antwoord van de zijde van den hertog d'Audiffret Pasquier is nog niet bekend, evenmin of hij eenige maatregelen heeft genomen. De dood van een der 363 republikeinen, nl. van den heer Castelnau, candidaat voor Hontpel- lier, zal geen verandering in den staat van zaken brengen, daar het in genoemd district voldoende zal zijn zelfs ter elfder ure een ander republikein aaD te wijzen om hem de meerderheid te verschaf ten. Meer en meer wint de overtuiging veld, dat over het algemeen de republiek een schitterende zegepraal zal verwerven. Een correspondent van de Indépendance beige komt door de verschillende bij hem ontvangen gegevens tot de conclusie, dat de republikeinen 33 nieuwe zetels zullen ver krijgen. Hierop rekenen zij vast, terwijl zij hopen er nog meer te zullen kunnen innemen, zoodat de nieuwe kamer niet minder dan 400 re- publikeinsche afgevaardigden zou tellen. Het lichterschip Rotterdam en de sleepboot MaaS zijn heden morgen in het droge dok alhier gezet. Binnengekomen het Noordsche barkschip „Martha" gezagvoerder Schouver, geladen met hout voor Middelburg. Binnengekomen van Sunderland de Engelsche brik Catharine Marygezagv. Bell, met steen kolen voor Middelburg. Amsterdam, 10 October. Raapolie op zes weken 45}. Lijnolie f 35). i'röxen vasi effecten. Amsterdam, 9 Oit. 10 Oet. Meeficrl. Cert. Werk. schuld. 2) Certific. dito dito 3 dito dito dito 4 Aand. Handelmaatschappij, dito exploitat. Ned. Staatssp. Loten stad Rotterdam. 3 dito dito Amsterdam 3 België. Cert. bij Rothschild. 2) Frankrijk. Inschrijvingen3 Inschrijvingen5 Rusland. Oblig. 1798/1816. 5 Certific. Inscr. 5e serie 5 Obl. Hope C1.1855 6" serie. 5 dito f 1000 18645 dito L. 100 18725 dito L. 100 1873 5 Loten 18645 Loten 1866. 5 Oblig. Hope &C°. Leen. I860, 4} Certific. dito4 Inscr. Stieglitz C*. 2e a 4 L. 4 Obligatiën 1867—694 Certificaten6 Aand, Spoorw, Gr, Maatsch. 5 pet. 634 100| 103f 104 1001 101} a a a n a a a a a a a n a a a 93 541 73}} 854 75* 764 120} 1194 754 63A 774 100} 1034 104 100} 101} 92) 544 73} 84} 74} 754 1204 118 74} 58 67* 67} 103 4 5 3 5 5 5 5 4 Oblig. dito. dito dito Aand. Kiew-Brest dito Baltische spoorweg. Oblig. spoorweg Poti-Tiflis dito dito Jelez Griasi. dito dito Jelez Orel dito dito Charkow Azow Polen. Schatkistobligatiën Aand. Warschau-Bromberg. 4 dito dito Weenen. 5 Oostenrijk. Obligatie metal, in zilver Januari/Juli. 5 Obligatiën dito April/Oct. 5 dito in papier Mei/Nov. 5 dito dito Febr./Aug. 5 Aand. Nation, bank3 Loten 18605 dito 1864 Hongarije. Schatkiatbiljett. 6 Oblig. Theiss spoorweg 5 Italië, Certific. Amsterdam. 5 Oblig. Z.-Ital. spoorweg. 3 Spanje. Obligatiën Buitenl. 3 Oblig. Binnenlandsche. 3 Portugal. Obligatiën 3 Turkije. Inschr.Alg. schuld. 5 Obligatiën 1869 6 Egypte. Obl. 18681 Obl. 1873 7 Amerlka.Obl.Ver.Stat.1904. 5 Obligatiën dito dito 1885. 6 Illin. Cert. Amsterdam Oblig. Illinois Redemtion. dito Central Pacific. Certific. Chic. N. W Oblig. Madison Ext dito Winona-St. Peter dito N. W. Union dito Union Pac. Hoofdl. Obl.St.Paul&Pac.Spw.llsec. 7 dito dito dito 2esee. 7 Brazilië. Oblig. 18634} Obl. 18655 pet. 81} 81} a 73 a 43} 43 a 44 a a 814 80 a a 73} a 72} 71} a 47} 47 a 46 45} a 55* 54* a 55} 54} a 53 52} a 53* 52* a 119} 117} a 924 a 112} Ill a a 66} 1 I 1 a f) 41 41 a 12} 124 a 11* a 50 50 a 8} a 9* 6 6 7 7 7 7 6 74} 99} 65}} 84 83} 98} 734 100 64* 88} 83 83 98} 96 Prijzen wan coupons. Amsterdam, 10 October. Metall. ƒ20.95; dito zilver f 22.20Div. Eng. per f 11.87}Eng. Poitugal per f Spaansche piasters .64; Amerikaanscbe dollars (in goud) f 2.46}. Amsterdam, 9 October. Metall. 21.07}; dito zilver f 22.27}Div. Eng. per 11.87}Eng. Russen per 12.02}; Eng. Portugal per f Frans. 47.70; Belg. f 47.70; Pruis, f 58.70; Hamb. Russen f 1.18Russen in Z. R. ƒ1.16}Pool- sche per fl. Poolsche per Z. R. f 1.83}Spaan- sehe piasters .64 Spaansche binnenlandsche .58; Amerikaansche dollars ƒ2.47; papier 2.38. Getrouwd S. I. VAN WITSEN, van 's Gravenhage, met MARIE BOASSON, die tevens hunnen dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling in deze ondervonden. Middelburg, 10 October 1877. Wederom werd ons ouderhart diep getroffen daar onze geliefde dochter, JAKOMINA JOSINA, ons door den dood werd ontnomen in den aan- valligen leeftijd van ruim acht jaren. De Heer sterke ons in deze nieuwe beproeving. Ritthem, H. L. MEIJERS. 9 October 1877. J. MEIJERS—Haaij. Heden overleed, na een smartelijk lijden van 4 maanden, in den ouderdom van bjjna 69 jaren, onze waarde echtgenoot en vader PETRUS JO HANNES OUWERKERK. Middelburg, P. J. OUWERKERK, 9 October 1877. geb. Moes. KINDEREN EN BÏHUWDKINDERES. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed in den ouderdom van 68 jaren PETRUS JOHANNES OUWERKERK. Hij was in onze firma ruim 43 jaren met ongeëvenaarde trouw en ijver werkzaam. Wij geven hiervan openlijk getuigenis als eene welverdiende hulde aan zijne nagedachtenis. Middelburg, BERN. NEELMEIJER, 10 October 1877. firma Milborn. De Heer en Mevrouw VAN KERKWIJK be tuigen hun hartelijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling bij de geboorte van hun zoon ondervonden. Middelburg, 10 October 1877. De COMMISSARIS DES KONINGS in de pro vincie Zeeland, maakt bekend: dat tot herstel van een der sluisdeuren te Bas van Gent het bovenpand van genoemd kanaal van 15 tot en met 22 dezer zal worden afgelaten tot O.50 Meter beneden den gewonen waterstand, teneinde het boven- met het benedenpand op gelijken waterspiegel te brengen. Dientengevolge zal gedurende genoemden tijd te Sas van Gent niet behoeven geschut te worden, en voor zoover de werkzaamheden tot het uitligten en inhangen van de deur zullen toela ten, vrijelijk kannen worden doorge varen. Middelburg, 10 Octeber 1877. De Commissaris des Konings voornoemd, W. SIX.

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3