Benoemingen 8n besluiten. 0 n d e r w ij s. Kunstnieuws. Marine en leger. Rechtzaken. ^00r mevrouw Voorts geeft hi/ee^ z!Ju uiteengezet. Rijzingen 0Jp .aige voor ons land nieuwe te spelen hep' .trent de rol, welke de staat schelijke jt't, tot bevordering dier wen- t ondr „emancipatie der vrouw". Voor midde'' jrwija van heide seksen, lager, ZOr' abaar en hooger, moet gelijkelijk ge- gd worden. Alle inrichtingen voor onder lijs moeten voor meisjes opengesteld worden, niet op aanvrage der ouders, zooals nu, maar als algemeene regel. „De ouders moeten niet genoodzaakt worden als het ware den toegang te forceeren en de plaatsing van een meisje op burgerschool, gymnasium of acade mie moet geen exceptioneele gunst zijn ten behoeve van een bepaald meisje, maar eene gewone, al is het nog geen gebruikelijke zaak." Inzonderheid verlangt de heer van Houten dat de staat ophoude, alleen mannen voor den staatsdienst geschikt te houden. Men zal zich misschien herinneren dat ook hierop herhaal delijk reeds door ons en andere liberale bla den is aangedrongen, doch dat de tegenwoor dige minister van financiën de plaatsing van vrouwen bij post- en telegraafdienst tegenhoudt. De heer van Houten verlangt echter: 1° dat de arbeidsdag voor vrouwen niet te lang ge maakt worde; 2° dat niet als voorwaarde ge steld worde dat de vrouw ongehuwd zij. Met het eerste vereenigen wij ons gaarne, als met eene feitelijke erkenning dat aan de gelijk stelling der beide seksen, door de natuur zekere grenzen gesteld zijn, die niet overschreden kunnen worden. Tegen het andere hebben wij geen bezwaar. Men ziet, om datgene te bereiken wat dooi den heer van Houten en ons eenparig als wenschelijk beschouwd wordt, zal het noodig zijn een ware zee van maatschappelijke voor- oordeelen, ingewortelde gewoonten en feitelijke bezwaren droog te maken. Menig tijdschrift en dagbladartikel zal daarin, gelooven wij, nog verzinken en voor den roem van éenman zou het voldoende wezen, indien hij een enkel zichtbaar steentje aan dat gebouw der toekomst had mogen aanbrengen. Den heer van Hou ten betwisten wij dien roem niet. Daar hij echter aan veel huizen te gelijk metselt en zijn werk dus, als alles wat aan den grooten weg geschiedt, „veel bekijks" heeft, zijn er nog verschillende andere gezichtspunten, uit welke zijn jongste tijdschrift-artikel beschouwd kan worden. Daartoe hopen wij, bij gele genheid, nog wel eens aanleiding te vinden. Niet van onzen gewonen Haagschen correspondent, maar van een, aan wiens mededeelingen wij in den laatsten tijd herhaaldelijk plaats verleenden, ontvangen wij de volgende inlichtingen. Gelijk in het vorig jaar, na het votum over de militiewet, de toenmalige minister van koloniën zich verzette tegen het besluit zijner ambtgenooten om het aangevraagd ontslag weder terug te nemen, zoo is het nu andermaal de minister van koloniën die weigert de comedie meê te spelen. De heeren Heemskerk en van Lijnden zijn in de keus van een ambtgenoot van koloniën wèl ongelukkig. Niet alleen dat zij telkens door die keus hunne politieke vrienden van zich vervreemden, maar zij treffen ook telkens een minister van koloniën, die van een gezond constitutioneel gestel is. De heer Alting Mees wil tot geen prijs in een minis terie blijven zitten, dat bij de meerderheid der vertegenwoordiging geen samenwerking en ver- „Uw wil doorzetten, zonder naar den mijnen te vragen." „Hebt gij dan een wil, gij klein ding Weet gij wat goed voor u is Zottinnetje 1 Gij moest met de roede hebben, zoo groot en zoo lang gij zijt! Hoor, Marietj®, laten wij nu eens verstandig praten j*" want eigenlijk zijt ge zoo dom niet, gij zijt maar gek gemaakt. Luister naar mij, ik ben een man van ondervinding en nu zullen wij eens bedaard samen praten; mijne zaken staan zoo goed niet als de menschen denken, een slimme vogel, die niets heeft, kan gemakkelijk wegvliegen met het beetje dat ik heb; uw vader heeft er al diep genoeg in getast. Laten wij voor ons zeiven zorgen op deze wereld, zij verdient niet beter. De meester heeft mooi praten, die heeft zelf geld; de dominé ook, dan is het geen kunst. Maar voor ons, die moeten werken voor ons brood, is het een ander geval. Ik ben oud, ik heb veel' gezien. Liefde, ja kijk, dat is iets waar men over praten kan, maar het deugt niet, dat is iets voor de grootelui, wij boeren verlangen naar wat beters. Eerst wat te eten, dan Gods woord, dan een beetje schrijven, rekenen en daarna een weinig liefde, als het zoo uitkomt, maar het is waarachtig heel dwaas, om met de liefde te beginnen en met het eten te eindigen. Wat zegt ge nu Marietje „Ik weet het niet." „Weetje het niet?" „Ja, ik weet het." „Wat dan?" „Moet ik het zeggen?" trouwen vindt, en vooral wil hij geen verantwoorde lijkheid dragen voor de gevaarlijke ondernemingen, die voor de ministers een kans moeten openen om te blijven zitten. „Er zal dus een nieuwe minister van koloniën moeten worden gezocht. Dit is op zich zelf reeds een haehelijke onderneming. De plannen, die men koestert, brengen mede dat alle banden met de liberale partij worden losgemaakt en weder steun wordt gezocht bij de anti-liberale partijen. Op dien steun heeft men niet te rekenen, wanneer men voor de derde maal met een minister van koloniën voor den dag komt, die van de conser vatieve denkkeelden van koloniaal regeeringsbeieid niet weten wil. En plaatst men aan het hoofd van het departement van koloniën een man in de richting van Herwerden of Hasselman, welken indruk moet dat maken nadat men drie jaren lang in Indië eene liberale politiek heeft gevolgd? „Bij deze moeilijkheid zal het echter niet blijven. Ik kan u met zekerheid zeggen, dat ook de minister van marine niet geneigd is den heer Heemskerk op elk vaarwater te volgen. De heer Taalman Kip is een oprecht constitutioneel man, die zich eigenlijk in het gezelschap van zijne tegenwoordige ambtgenooten nooit te huis heeft gevoeld. Eene avontuurlijke politiek te volgen, die noodzakelijkerwijs zou moeten leiden tot con flicten mot de vertegenwoordiging, tot kamer ont bindingen en wat niet al meer, zou teneenenmale met zijn rond en eerlijk karakter strijden. Wat de overige ministers aangaat, zegt men, dat ook de generaal Beijen zich zeer stellig heeft uitgelaten tegen elke handeling, die eene afwijking zou zijn van den constitutioneelen weg. „In weerwil van dit alles, en hoe ongelooflijk het dan ook schijnt, valt er bijna niet aan te twijfelen of de heer Heemskerk zal zijne plannen doorzetten. Hij schijnt zich nu eenmaal in het hoofd gesteld te hebben, dat het votum van 25 September niet door het land zal worden bekrach tigd. Er worden zeer drukke bijeenkomsten gehouden, niet in een ministerraad, maartusschen de leden van het kabinet, die het met elkander eens zijn. „Ten slotte een enkel woord over do hier en daar in de dagbladen circuleerende lijstjes van de samenstelling van een nieuw kabinet. Al die lijstjes zijn verzinsels; de personen, die er op staan, weten van dergelijke combinaties niets. De liberalen maken geen kabinetten nog vóórdat zij eene opdracht van den koning hebben, en van dergelijke opdracht is geen sprake." Bij de winterdlenstregeling op de Zeeuwsche spoorweglijn, ingaande den 15,n dezer, wordt in de richting VlissingenRoosendaal geen andere wijziging gebracht dan deze dat de trein, die te 8.45 des avonds van Vlissingen vertrekt, niet verder meer doorloopt dan Middelburg. Iu de richting RoosendaalVlissingen wordt de dienst geregeld als hieronder wordt aangegeven. De trein die te 3.30 van Middelburg naar Vlissingen vertrekt, schijnt te vervallen. Roosendaal 9.— 11.55 3.10 3.35 6.59 8.45 Bergen op Zoom 9 22 12.20 3.34 3.53 7.15 9.10 Goes 8.15 10.30 1.33 4.45 7.55 10.16 Middelburg. 8.50 11.6 2.7 5.20 8.20 10.52 9.35 Vlissingen 9.— 11.15 2.15 5.30 8.30 11.— 9.45 Op het adres uit Veendam, waarbij verzocht werd den verkiezingsdag voor een lid der tweede kamer eenige dagen uit te stellen uithoofde der Zuidlaardermarkt, is afwijzend beschikt door den minister van binnenlandsche zaken, op grond van art. 101 der kieswet. „Ja, natuurlijk." „Ik acht de liefde zeer hoog." Een oogenblik stond hij versteld, en herinnerde zich vele dergelijke gesprekken met denzelfden uitslag, schudde het hoofd, keerde haar den rug toe en ging heen. Hij snauwde de knechts korzelig af, schold de meiden uit, ranselde den grooten hond, en bracht een kip, die per ongeluk op den akker was geko men, in doodsangst. Maar Marietje zelve liet hij ongemoeid. En dien avond was zij, o zoo vroolijk. Toen zij op haar kamertje kwam om zich ter ruste te begeven, opende zij het venster, keek naar buiten, naar het stille landschap en zong een lied uit een klein boekje met gedichten, dat zij van Eyvind gekregen had. Wordt vervolgd.) De Staats-courant van heden bevat eene vervolg- opgave van gewonde en gesneuvelde militairen van de expeditionaire macht in Atjeh sedert den 8en Mei 1877. Aan de gevolgen van bekomen wonden zijn overleden A. Herber, geboren te Utrecht, sergeant, en G. Zeiler, geb. te Müllheim, korporaal. Gesneuveld zijn: J. L. Tenasse, geb. te Toulouse J. C. Dacez, geb. te NivellesC. J. Lechaud, geb. te Josselin; G. J. Wentzel, geb. te Amsterdam; A. J. Delen, geb. te AntwerpenC. J. Patou, geb. te Stenwerck; L. J. M, Bosman, geb. te Nijmegen; L. F. A. Kabelaar, geb. te 'sHage; J. A. Bevre, geb. te Rijssel, en A. Degeest, geb. te Laarne (België), allen fuseliers. Na afgelegd vergelijkend examen zijn door den minister van financiën benoemd tot aspirant-land meter bij het kadasterJ. W. Hartogh, te Drumpt, J. F. Jansen, te Rotterdam, H. A. van der Zanden, te Helvoirt, J. van Vooren, te Oudewater, J. Riet- sema, te Groningen, C. Wondergem, te Cortgene, J. Korevaar, te Vrijenban bij Delft, J. L. de Lange, te Harderwijk, E. Molema, te Warffum, J. G. Crucq, te Arnemuiden, D. J. van Gelder, te Leiden, P. W. H. Paulussen, te Beek by Maastricht, en J. Holthuizen, te Dordrecht. Staats cour.) Door 31 Rotterdamsche en 20 Amsterdamsche koffiehandelaren is een adres aan den minister van koloniën ingediend, dat beden in het Han delsblad is opgenomen, waarin zij er op aandrin gen en als hunne vaste overtuiging uitspreken, dat het in het belang van den koffiehandel hoogst wenBchelijk, zoo niet noodzakelijk is, om het tegenwoordige veilingstelsel te verlaten en tot een meer natuurlijke wijze van verkoop, door het houden van wekelijkscheveilingen, zoo veel mogelijk naar gelang van de aanvoeren, over te gaan. Naar hun oordeel zoude, bij de nooit ontbre kende concurrentie van koopers, ook de staat zeker daarbij geen nadeel hebben. Volgens de Franyais, wordt Z. M. de koning eerlang te Parijs verwacht, teneinde aldaar den winter door te brengen. geneeskundig staaxstoezicht. Benoemd, met in gang van 15 dezer, tot inspecteur voor het genees kundig staatstoezicht voor Gelderland en Utrecht H. L. Verspijck, thans adjunct-inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht voor Noord-Brabant en Limburg, en zulks met eervol ontslag uit zijne tegenwoordige betrekking. universiteiten. Benoemd tot leden van het college van curatoren der gemeentelijke universiteit te Amsterdam, m1. S. Wildschut en dr. E. H. G. Thijssen. Goedgekeurd de benoeming tot gewone hoog leeraren aan de universiteit te Amsterdam van m'. N. G. Pierson en d<\ C. B. Spruyt en die tot buitengewoon hoogleeraar van m'. T. M. C. Asser. [Gisteren reeds onder „Tel. ber." gemeld. veeartse nijschooe. Benoemd tot directeur van 's rijks veeartsenijschool te Utrecht A. W. H. Wirtz, landbouwschool. Benoemd tot leeraar aan de rijks landbouwschool va?. W. Reilingh, Dz., te Groningen. belastingen. Benoemd J. "D. de Bloeme, thans ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Kampen c. a., tot ontvan ger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen en van den waarborg op de gouden en zilveren werken te 's Hertogenbosch. Vervolg Akte-examens in Zeeland. Geëxamineerdonderwijzers Fransch 8, toegelaten geen. Onderwijzeressen Fransch (8 Oct.) geëxamineerd 4, toegelaten 4, zijnde de dames: M. C. van Dijk, van Vlissingen, J. de Graaf, van Zierikzee, E. van Albada de Haan Hettema van Vlissingen en A. C. van Loenen, van Zierikzee. Hulponderwijzers: geëxamineerd 15, toe gelaten 10 (9 Oct.), zijnde de heeren: A. L. Hon- dius en H. Meijler, van Middelburg, G. van Roden, van Oost- en West-SoubUrg, W. K. C. Schrier, van Domburg, K. van der Slikke, J. L. Toti en J. Tuijnman, van Middelburg, A. L. A. van Unen, van Vlissingen, j. H. van Goor, van Sas van Gent en L. van der Have, van Zierikzee. Onderwijzers Wiskunde: geëxamineerd 2, toegelaten 1, zijnde de heer J. A. Boogerd, van Brouwershaven. Te Amersfoort is eene vereeniging tot stand gekomendie zich ten doel stelt het geven van tooneelvoorstellingen aldaar te bevorderen door aan de ondernemers eene zekere opbrengst te waarborgen, en tevens invloed uit te oefenen op de keuze der stukken. In de hervormde kerk te Vianen bevindt zich het praalgraf van het geslacht van Brederode, sedert 1679, toen de laatsto van het beroemde huis daarin werd bijgezet, gesloten. Het is een fraai gedenkteeken uit den renaissawce-stijl der 16® eeuw, dat echter door onhandige opknappingen en bijschilderingen, vooral in 1828, en door latere verwaarloozingen deerlijk ontsierd was. Door bemoeiing der rijks-adviseurs voor de monumenten is aan kerkvoogden een rijkstoelage verstrekt en de restauratie, door den bouwkundige Eberson, den beeldhouwer Cajot en den schilder Hendriks, op uitnemende wijze volbracht. De dikke verflaag is verwijderd, de beschadigde dee- len zijn met zorg bijgemaakt en de houten bal dakijn evenals het verdere houtwerk met smaak opnieuw geschilderd. Zoo althans meldt het Nieuws van den Dag. Aan dergelijke restauratiën, van monumenten die het alleszins waard zijn, is ongetwijfeld, wan neer de kosten niet buitensporig zijn, 's lands geld goed besteed, 't Is daarom te hopen dat voor het nog ontbrekende aan de omgeving van het praal graf ook het noodige gedaan zal worden. De luitenant ter zee le klasse J. P. van Eossum en de officier van gezondheid le klasse M. C. Buyze, respectivelijk dienende aan boord van Zr. M». ramschip Schorpioen en ramtorenschip Koning der Nederlanden, worden met den 20en dezer op non activiteit gesteld, terwijl met den 21en daaraan volgende aan boord van genoemd ramtorenschip geplaatst wordt de officier van gezondheid 2® klasse J. Bijleveld. Is het woord „smeerlap" een zoodanig beleedi- gende uitdrukkingdat hierdoor de eer en de kieschheid van een magistraatspersoon kunnen worden aangetastis een gemeenteraadslid een magistraatspersoon van het regeeringsbestuur Ja, zegt het gerechtshof te Leeuwarden in zijn arrest, waarbij een veroordeelend dictum is gewezen tegen een zeker persoondie een gemeenteraadslid bovengenoemd woord had toegevoegdomdat dit lidnaar het schijntbad medegewerkt tot vast stelling of verhooging van den hoofdelijken omslag van den veroordeelden persoon. Advocaat-generaal Polis zal den 15ea October in deze zaak conclusie nemen. (Dbl.) Zondag jl. is te Vlissingen de stelling ingestort, geplaatst tot het oprichten van de stoomkraan aan de tweede binnenhaven. Het ongeval was aan den harden wind te wijten en had geen verdere gevolgen dan eenige schade voor den aannemer. In eene herberg te Maasnielbij Roermond, is gisteren nacht een gevecht bij gelegenheid der kermis geleverd tegen twee dienstdoende maró- chaussées, waarbij een van deze eenige messteken bekwameen der vechters door een karabijnschot dadelijk dood werd nedergeveld en een ander, op dezelfde wijze gewondeen uur later overleed. Vier der aanranders zijn gevangen genomen. Uit Roermond waarschuwt menop grond van opgedane ondervindingtegen de gewoonte der dames om portemonnaies of andere het stelen waardige zaken te bergen in de op hare japonnen genaaide zakken. De Roermondsche dieven trek ken daarvan met goed gevolg partij. Volgens het Haagsche Dagblad heeft er eenige staking plaats bij de werkzaamheden aan het nieuwe gebouw voor het departement van justitie; zij moet zijn toe te schrijven aan het niet tijdig verstrekken van detail-teekeningen, waarnaar de uitvoering van het werk moest worden voort gezet. Is men wè! ingelichtdan heeft de aannemer zijn maatregelen genomen om zich tegen de even tueel te vreezen schade te vrijwaren. Veertien dagen geleden kocht de koning eene buitenplaats onder Rijswijk. Deze zal worden ingericht voor hooge bezoekers uit den vreemde. Aan de Gron. Cour. wordt door haar correspon dent medegedeelddat Z. M. uit eigen beweging 150,000 voor het landgoed had gebodenmaar de eigenaarsde heeren de Boer, zich tevreden hadden gesteld met 85,000, uit aanmerking van de hooge verplichtingendie zij als bezitters van de Bazar aan het vorstenhuis hadden. De buiten plaats was door den vader der heeren de Boer voor ƒ35,000 aangekocht. Tengevolge van de gedeeltelijke stremming der vaart op Rijn- en Waal wegens den lagen waterstand zijn de vrachten o. a. voor steenkolen uit Duitschland naar Rotterdam belangrijk geste gen, zelfs kunnen Westfaalsche Bteenkolen thans met meer voordeel per spoor dan per schip worden aangevoerd. De heer B. P. Korteweg, to Groningen, is aangezocht voor de werklieden-vereeniging aldaar eene reeks lezingen te houden over onderwerpen van staathuishoudkundig en sociaal belang, aan welk aanzoek door hem zal worden voldaan. Voorts hebben de heeren mrs. M. van Lier en A. W. Hoeth op zich genomen lezingen te houden over de voornaamste Nederlandsche wetten. Maandag middag is een voor de slachtbank bestemde os aan het station van den Rijnspoor te

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2