Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Marine en leger. \w scheiden wijs den draak steekt." Zij is machtiger dan wij, en al het kwaad, dat een verdrietig oud-vrijer als Schopenhauer van haar vertelt, zal haar niet beletten met de middelenwelke zij tot hare beschikking heeft, hare doeleinden na te streven en te bereiken. Op bijna vermakelijke wijze komt deze neiging van den heer van Houtenom zich de dingen voor te stellen zooals ze in zijn systeem te pas komenaan het licht waar hijin zijn jongste tijdschrift-artikel, tot verdediging van sommige daarin voorgestane stellingen, zich een toestand als reeds bestaande voor stelt, welke hij in zijne vorige verhandeling (die van October 1876) als wenschelijk aan prees en ook verder, tot wederlegging van vele bezwaren tegen zijne denkbeelden van heden, rekent op toestanden, die eerst uit de verwe zenlijking dier denkbeelden misschien zou den voortvloeien. „Ik neem aan, schrijft hij op bl. 39, dat eene andere opvatting (dan de door hem bestredene) algemeen zal worden gehuldigd en dan is er geen bezwaar." Natuurlijk! Aan eene schrijftafel gezeten en. in een systeem opgeslotenkan men zeer behagelijk alles uitwerken, doch de vruchten van des Lebens goldnen Baurn zijn gewoonlijk anders dan de graue Theorie zou doen ver wachten. Ook komt hetaan gezegde schrijf tafel, op eene enkele inconsequentie niet aan. Zoo becijfert de heer van Houten, op bl. 36, hoeveel meer inkomsten een gezin uit den fatsoenlijken stand zou hebben, indien man en vrouw beiden geld verdienden en hij stelt daarbij beider verdiensten op hetzelfde cijfer, wat het gevolg moet zijn der verminderingdie de mannen-salarissen tengevolge der vrouwen- concurrentie zullen ondergaan. Maar op bl. 33 heeft hij als regel aangegeven „dat vrouwen altijd slechts halve dagen zullen werken." Het vrouwen-salaris voor een halven dag zal dan toch nooit gelijk gesteld kunnen worden met het volle dagloon van een man De rekening klopt dus niet, ook al maakt men geen bezwaar tegen het argument, een regel of wat lager luchtigjes daarheen geworpen: „De maatschappij zal er niets bij verliezen, misschien zelfs er bij winnen, indien de onge trouwde mannen minder voor hun menus-plaisirs te besteden hebben." Bij deze en andere geschilpunten tusschen den heer van Houten en ons zullen wij echter niet verder in bijzonderheden stilstaan, niet omdat wij ze „niet aandurven", maar op grond van het straks aangevoerde omtrent de weinige geschiktheid van een dagblad voor deze soort van polemiek. Een aangenamer werk zal het zijn, in een volgend opstel ons te bepalen tot een gedeelte van zijn geschrift, waaromtrent wij bijna geheel met hem instemmen en waar wij de bevestiging vinden van gevoelens, door ons reeds bij vroegere gelegenheden uitge sproken. 1IE. O Dl' Bij den gisteren gehouden schietwedstrijd van onderofficieren en manschappen der schutterij alhier zijn de prijzen behaald als volgt: le prijs (een met zilver gemonteerde sigaren- standerd, geschonken door den burgemeester) door den sergeant W. L. Agelink van Bentergem, met 43 punten. 2' prijs (een met zilver gemonteerde sigaren- standerd) door den sergeant Sanders, mede met 43 punten. ,Is het waar dat gij rijkslandbouwkundige wilt worden „Ja en ik heb alle hoop dat het lukken zal. Ik heb daarmede een tweeledig doel; vooreerst om een vaste betrekking te krijgen, en dan iets uit te voeren wat uw grootvader kan zien en beoor- deelen. Het treft heel gelukkig dat de meeste boeren in den omtrek jongelieden zijn, die verbeteringen willen en hulp verlangen, en aan geld ontbreekt het hun ook niet. Daarom wil ik iets beginnenik zal hunne veestallen en hunne waterleidingen verbeteren, lezingen houden en werken. Ik zal den ouden man om zoo te zeggen met goede daden belegeren. „Gij Bpreekt boud, Eyvind, maar ga voort!" „Het overige betreft ons. Gij moogt niet weggaan." „Maar als mijn grootvader het beveelt?" „Gij moogt ook niets achterhouden wat ons aangaat." „En als hg mij dan verwijten doet?" „Wij krijgen meer gedaan en zijn veel veiliger wanneer wij openlijk handelen. De menschen moeten ons altijd zien en er over praten dat wij elkaar liefhebben; dan zullen zij wenschen dat het ons goed ga en onze standvastigheid beloond worde. Gij moet hier big ven. Zg die gescheiden worden loopen gevaar dat er kwade praatjes uit gestrooid worden, die hen van elkaar afbrengen. In het eerste jaar gelooft men er niets van maar in het tweede begint men te wankelen. Wij zullen elkaar tweemaal in de week ontmoeten en al het kwade dat zich tusschen ons zou willen indrin- 3e prijs (een rooktafel) door den vrijwilliger- schutter Pieterse, met 39 punten. 4« prijs (een inktstel) door den schutter Quist, mede met 39 punten. 5" prijs (een gebronsd middelstuk) door den schutter de Broekert, met 37 punten. 6e prijs (een lederen reistasch) door den ser geant-majoor v. d. Putte, mede met 37 punten. 7e prijs (een glazen vischkom met toestel) door den sergeant L. K. van der Harst, met 35 punten. 8e prijs (eerf tabakspijp) door den schutter J. J. Wiessner, met 33 punten. 9S prijs (een horlogedrager) door den sergeant van Sorge, mede met 33 punten. 108 prijs (een sigarentoestel) door den sergeant Hendrikse, insgelijks met 33 punten. lle prijs (een meerschuimen tabakspijp) door den sergeant-majoor Hariot, met 32 punten. 12e prijs (een gebronsd middelstuk) door den schutter Botting, mede met 32 punten. 13e prijs (een meerschuimen sigarenpijp) door den schutter J. F. Wiessner. De uitreiking der prgzen geschiedde op het terrein door den majoor-kommandant mr. D. A. Berdenis van Berlekom met een hartelijke toe spraak, welke door den sergeant van Bentergem, ook namens zgne mede-bekroonden, met warmte werd beantwoord. Het muziekkorps, dat in den namiddag vantgd tot tijd eenige stukken uitvoerde, geleidde na den afloop te ongeveer half zeven uur de schutters stadwaarts. Een talrijke menigte was daarbij tegenwoordig. Des avonds waren onderscheidene deelne mers aan den wedstrijd kameraadschappelijk ver- eenigd in de sociëteit van onderofficieren en korporaals der schutterij, waar het niet aan ge paste vroolijkheid ontbrak. Te Goes, te Arnhem en in het vorstelijk 'sGra- venhage heeft men zich, big kens de daar ver schijnende dagbladen, eenpariglijk vroolijk gemaakt over het woord „concert", dat in een ingezonden stukje in ons nommer van Maandag, propos eener voorstelling van Agar, bij vergissing gebruikt werd. Zeer vleiend voor ons inderdaad. Wanneer een enkel woordje onzin, in een achterhoek van ons blad verscholen, zooveel sensatie in den lande teweeg brengt, welken indruk moet dan het overige niet maken Het Nieuws van den dag meldt omtrent het onlangs voorgevallene aan het instituut voor de marine het volgende: „In 't Nieuwediep, waar de inrichting voor de toekomstige zeeofficieren bloeit, is de toestand in den laatsten tijd ten opzichte van de behandeling die de „baren" ondergaan, er niet op verbeterd. Een paar flinke jongelui onder de nieuw aange- komenen stelden zich aan 't hoofd eener beweging om daaraan paal en perk te stellen. Nu werden onder de ouderen vier helden gevonden om den vermetelen belhamel, die 't wagen dorst de kinder achtigheden te weerstaan, a faire te nemen, 't Was geen moeilijk werk, en moed behoorde er ook niet toe. De jongeling werd door het dappere viertal zoodanig mishandeld, dat hg in het hospitaal moet verpleegd worden." O. I. MAILDIENSTEN. Via Nieuwediep 12 October. 20 October. Napels 22 12 November. Triest Brindisi Marseille 10 12 19 24 October. 26 2 November. De booten van Marseille vertrekkende, doen Biouw, Banka en Palembang niet aan. gen met lachen verjagen; bij het dansen moeten wij dapper mededoen en zingen, terwijl onze tegenstanders om ons heen zitten en ons belasteren. Wg moeten elkaar in de kerk zien en groeten, zoodat iedereen die ons ziet, wenscht dat we honderd mijlen van elkaar af waren. Als iemand een spotlied op ons maakt, trachten wij er ook een te maken, dat er op slaat; met vereende krachten gaat alles. N iemand kan ons te na komen als wg toonen dat wg het eens zijn. Alle ongeluk ken in de liefde treffen alleen de vreesachtigen, de zwakken, of de zieken, of de berekenenden, die altijd op goede gelegenheden wachten, of listige lieden die eindelijk in hunne eigen strikken vallen, of menschen, die niet zooveel van elkaar houden dat zg het onderscheid in stand kunnen vergeten die verstoppen zich, zenden briefjes, beven bij ieder woord, en die angst, die voordurende onrust^ die gejaagdheid, houden zg dan voor liefde, voelen zich ongelukkig en smelten als suiker. Neen, al3 ze elkaar oprecht, waarlijk en innig liefhebben» dan vreezen zij niet, dan lachen zg, engaanopen- lijk, recht op hun doel afl Wordt vtrvolgd.) poldebbestuhen. Benoemd tot lid in het bestuur der waterkeering van het calamiteuze waterschap StavenisseJ. Tuynman Dzn.tot lid in het be stuur der waterkeering van het calamiteuze water schap BruinisseJ. de Groentot lid in het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen polder Burgh en Westland, G. A. de Kater; tot lid in het bestuur der waterkeering van het cala miteuze waterschap Oud en Jong Breskens, J. B. Becu; tot lid in het bestuur der waterkeering van de calamiteuze polders MargarethaKleine Huis- sens en Eendracht, W. de Klerk sr.; tot lid in het bestuur der waterkeering van het calamiteuze waterschap Waarde, F. Kole; tot lid in het be stuur der waterkeering van het calamiteuze water schap Nieuwbommenede, J. van der Bijltot ge zworen van den Anna Frisopolder, J. Leendertse Hzn.; tot heemraad van het waterschap Schouwen, M. L. de Bruyne. [Beeds in ons vorig nommer onder „Tel. ber." gemeld.] belastingen. Benoemd K. H. Boosendaal, thans ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Simpelveld c. a.tot ont vanger der directe belastingen en accijnsen te Heythuysen c. a.E. Franken, thans surnume rair bg de administratie der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen in de inspec tie Amsterdamtot ontvanger dierzelfde middelen te Simpelveld c. a.J. H. Pel, thans ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accgnsen te Termunterzijl c. a.tot ontvanger derzelfde middelen te Workum. Op verzoek eervol ontslag verleend aan G. B. A. J. van Hasselt uit zijne betrekking van ont vanger der directe belastingenin- en uitgaande rechten en accgnsen te Eindhoven c. a., behoudens op pensioen. Men deelt aan het U. D. mede, dat de profes soren aan de Utrechtsche hoogescbool den van hen gevorderden eed slechts onder protest hebben afgelegd en een hunner (de heer Vreede) dien zelfs heeft geweigerd, op grond dat aan hoog leeraren, die reeds in functie waren en bg de invoering der nieuwe wet niet zgn afgetreden en herbenoemd, de nieuwe eedsaflegging niet had behooren te worden opgelegd. De scheepsklerk J. Ador, laatst behoord heb bende tot het eskader in Oost-Indië en van daar den 29en September jl. in Nederland teruggekeerd, is met dien datum op nonactiviteit gesteld. Meermalen maken militairenin staat van dronkenschap en opgewondenheidmisbruik van hun wapenen en zijn zoodoende gevaarlijk voor de rust en de veiligheid der burgerijterwijl zij de politie in de uitoefening harer plichten bemoei lijken. Op grond van een daartoe door den minister van oorlog gedaan voorstelis bij koninklijk be sluit machtiging verleend ommet afwijking in zooverre van het bepaalde ten deze in de regle menten op den inwendigen dienstaan korporaals en manschappen die hun wapenen misbruiken, (behalve de straf, die hun daarvoor wordt opgelegd) het dragen van den sabel of de bajonet buiten dienst te doen ontzeggen, en zulks voor den tgd van 3 of 6 maandennaar gelang van de zwaarte der overtreding, waaraan zij zich zullen hebben schuldig gemaakt. Tevens wordt daarbg bepaalddat een militair, gedurende den tijd dat het dragen van wapenen hem wordt ontzegdvan elke gunstzooals ver lof, avondpermissie enz., zal verstoken zgn. Op verzoek der Koninklijke vereeniging van gepensioneerde officieren is aan de actief dienende officieren van gezondheid der landmacht vergund genees- en heelkundigen bijstand te verleenen aan gepensioneerde officieren van het leger hier te lande, in of zeer nabg garnizoensplaatsen woon achtig, en aan de bij hen inwonende leden van hun gezin. Aan het Vaderland wordt gemeld dat met de Engelsche regeering onderhandeld wordt over de overname eener groote hoeveelheid nieuw spoorwegmaterieol, opgeslagen op eene der kaden te VlissiDgen, welke voor een spoorweg in de Transvaal bestemd, doch, uithoofde der bestaande verwikkelingentot dusverre niet derwaarts verzonden is. Volgens het Utr. Dbl. bevinden zich op het oogenblik in de gemeente Utrecht ruim 400 groote en kleine huizen zonder huurders; in de buiten- wgken telt men er niet minder dan 220; onder deze bevinden zich huizen waarvan de huur f 2000 tot ƒ2500 beloopt, zoodat aanzienlijke kapitalen renteloos staan; de bouw van kleine woningen, die vroeger zoo voordeelig was, is, door den hoo- gen prijs van den grond nu veel minder rentegevend. Gisteren middag hebben twee korporaals en twee soldaten van het koloniaal werfdepöt zich buiten Harderwijk vermaakt met het schieten naar de schgf met revolvers. Terugkeerende had de korporaal, die de ronsel van zijn revolver wilde draaien en daartoe den haan overgetrokken had, het ongeluk den haan los te laten, tengevolge waarvan het schot afging en den soldaat S. ter hoogte van den rechter slaap trof. Nadat den gewonde de eerste geneeskundige hulp was verstrekt, is hij per brancard naar de garnizoens-infirmerie overgebracht. Uit Winschoten wordt het volgende gemeld. De scheepstrekker P. kwam Woensdagavond tbuis, waar zijn vrouw hem met het eten wachtte. Na het eten dronk hij een glas melk. Kort daarop voelde hij zich zoo ongesteld, dat er om een dok ter gezonden werd. Deze kwam en meende al spoedig teekenen van vergiftiging te bespeuren. In dit vermoeden werd hij nog versterkt, toen de dochter van P. hem op zgn zeggen, dat het er slecht met den vader uitzag, antwoordde: „wij hebben hem toch niet vergiftigd." Een uur na den maaltijd was P. een lijk. Zijne vrouw wordt als de schuldige aangewezen. Natuurlijk is de justitie reeds met de zaak in kennis gesteld en heeft eene lijkschouwing plaats gehad. Het Spinoza-comité heeft beslist, dat géén der ingezonden modellen voor een standbeeld van den wijsgeer aan het doel beantwoordde. Derhalve zal binnen kort een nieuwe wedstrijd uitgeschreven worden. Van Juli tot September jl. is het koninklijk kabinet van schilderijen (Mauri tshuis) bezocht door 15,134het koninklijk kabinet van zeldzaamheden door 12,311 en het rijks museum van schildergen te Amsterdam door 20,960 personen. Dezelfde hardlooper, het „paard-mensch" genaamd, die het Haagsche publiek reeds eens bij den neus heeft gehad, is Zondag weder verhinderd geworden zijn tocht op het Malieveld te volbrengen, en wel wegens gebrek aan zeilen. Men make hier niet uit op dat de man van plan was over het Malieveld te zei 1 en. De zei len moesten dienen om het terrein af te zetten, doch waren door de kommiezen te Boosendaal aange houden. Zonder zijn zeilen scheen hij echter niet te kunnen loopen. Een Chineesche tempel, die te Nevada in Amerika is opgericht, bevat volgens de Ameri- kaansche dagbladen een aantal wonderigke ver sieringen. Aan weerszgden van de deur ziet. men een reusachtig beeld van gekleurd papier, met éen been in de lucht, alsof het moet gaan dansen. Het altaar is bedekt met allerlei offeranden van vruchten, varkensvleesch, metalen afgodsbeeldjes enz. Op de wanden ziet men voorstellingen van de hel en het paradgs geschilderd. De Chineesche hel wordt afgebeeld als een steenen oven, met dubbele deuren. Een aantal kleine duiveltjes jagen de zondaren naar den oven, terwgi de opper ste duivel, aan de deur gezeteD, met een verge noegd gezicht zijne sleutels laat rammelen. Op een ander schilderij ziet men het laatste oordeel. Hier zit een reusachtig man achter een lessenaar de stervelingen, die aan zijne linkerhand staan, te oordeelen, terwijl een man in het rood hen in een fornuis werpt en een secretaris in een groot boek hunne namen doorhaalt. De Chineesche hemel eindelgk wordt voorgesteld door een aantal gelukzaligen, op rozenroode wolkjes gezeten en varkenvleesch etende, terwijl engeltjes rondom hen zweven en de vliegen wegjagen. In een kort opstel over kleurenblindheid verzekert de Etoile Beige dat 20—30 pet. der kinderen in hunne eerste jeugd de kleuren niet van elkander weten te onderscheiden, welke ver houding echter later, naar gelang de oogen ge oefend worden, verbetert. Bgna ongeloofelgk is hetgeen hetzelfde blad verder verhaalt, namelijk dat er een gunstig bekend schilder zou zijn, die aan kleurenblindheid lijdt. Tengevolge daarvan moet hij eenmaal, op een portret, de groene shawl eener dame rood geschil derd hebben. Hij schildert alleen die voorwerpen goed, waarvan de kleur algemeen bekend is en dan nog met behulp van verf buisjes, waar de kleur op aangeteekend is. Den naam van dezen zonderlingen kunstenaar duidt de Etoile alloeü met de letter L. aan. Volgens eene statistiek der Fransche Messa- gerits bedroeg het aantal ongelukken, in den tijd toen er nog geen spoorwegen waren, gemiddeld op de 335,000 vervoerd wordende reizigers éen do ode en op de 30,000 reizigers éen gewonde. Volgens de Fransche spoorwegstatistiek werden van 7 Sept. 1855 tot 31 Dec. 1875 op de per spoorweg vervoerde reizigers gemiddeld gedood éen op de 5,178,490 en gewond éen op de 580,450. Bovendien bewijst deze laatste statistiek dat het aantal ongevallen op de spoorwegen steeds afnemende is. Koning Luiz van Portugal heeft den Hamlet van Shakespeare in het Portugeescb vertaald en in prachtexemplaren, ten getale van duizend, doen ronddeelen. De naam van den vertaler wordt op de exemplaren niet vermeld, doch is algemeen bekend. Zijn werk wordt zeer geroemd, doch onder het voorbehoud dat eene goede overzetting van Shakespeare's Engelsch in het Portugeesch bijna onmogelijk is. Dat is zij trouwens voor iedere taal. Eenige weken geleden is te Calbe a/M een veteraan uit den vrijheidsoorlog van 1813— 1815, de landeigenaar Ackerhauzen, in het huwelijk getreden; de man is geboren den 18e" December 1777 en hoopt dus over een paar maanden zijn 100en verjaardag te vieren; hg ia nog volkomen flink en gezond.

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2