émm$< Telegraphische berichten. Kerknieuws. Kunstnieuws. Marine en leger. Burgerlijke stand, Thermometerstand. Staten-Generaal. tot 1' luit., de 2' luit. D. L. Hoogkamer, van het korps. Haamstede 5 October. Heden is toezegging van beroep gedaan aan den heer Oudegeest, predi kant te Hij men. Vele onzer lezers zullen met genoegen vernemen dat, waarschijnlijk tusschen den 15en en den 20en dezer, een Fransch tooneelgezelscliap, onder directie van den heer Saint-Omer, alhier eene voorstelling geven zal van „Bébé", een stuk dat in het theatre du Gymnase te Parijs grooten opgang gemaakt heeft. Het gezelschap heeft Vrijdag te Amsterdam, Zaterdag te Utrechtgisteren te Zutfen en heden avond te Arnhem gespeeld, doet verder eene tournee over Deventer, Zwol, Groningen, Leeuwarden enz. en zou op zijne terugreis naar Frankrijk ook Middelburg bezoeken. Omtrent het gehalte der voorstelling laten wij hier volgen wat het Nieuws van den Dag er van zegt: „Zij, die beweren dat een dergelijke schets van de losste Parijsche zeden, van eene opvoeding welke men hier alleen bij geruchte kent, op ons tooneel niet thuis behoort, hebben gelijk, maar ook zij hebben gelijk, die zeggen dat de wijze waarop die schets gegeven wordt zoo vermakelijk is, dat men geneigd is de zaak niet al te ernstig op te nemen. De Fransshe tooneelspelers hebben bovendien een eigenaardige manier om gewaagde stellingen, woordspelingen enz. aan den man te brengen, zoodat men zich haast geen rekenschap geeft van den berispelijken inhoud. Al die licht zijden waren gisterenavond in ruime mate aanwezig het gezelschap van den heer Saint-Omer speelt het stuk met merkwaardig veel vuur en losheid; het weet de pil kostelijk te vergulden". De minister van marine brengt in de Staats courant van 7 en 8 dezer nogmaals ter kennis, dat in Augustus 1878 een examen voor de betrek king van scheepsklerk zal plaats hebben. De kapitein ter zee jhr. H. O. Wichers, chef der afdeeling materieel bij het departement van marine, wordt met den laatsten dezer eervol van die betrekking ontheven, en met den lcn November a. vervangen door den kapitein ter zee jhr. A. C. van Haeften. De luitenant ter zee le klasse H. M. van der Wijck wordt met d6n laatsten dezer eervol ontheven van de waarneming der betrekking van adjudant van den minister van marine. De officier van administratie 2° klasse J. Gallas, behoorende tot de rol van Zr M". wachtschip te Hellevoetsluis en belast met de functie van administrateur bij de maritime zieken- inrichting aldaar, wordt met den laatsten dezer op nonactiviteit gesteld en met den 1™ November daaraanvolgende vervangen door den officier van administratie 2' klasse E. H. W. Wijnmalen. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram, is Zf. M». schroefstoomschip Macassar, onder bevel van den luitenant ter zee 1® klasse J. C. Commijs, in den voormiddag van den 6e® dezer van Aden vertrokken. Aan boord is alles wel. a#53CG5B Men meldt ons dat de typographische vereeniging .Harmonie en Vriendschap" alhier den 14en dezer het 25jarig bestaan harer avondvergaderingen zal herdenken in de groote zaal van het Schuttershof, eersten den besten slungel toe te werpen,die h et meisje Wat in het hoofd zet.. Mijn dochter, Marietje's moeder, stelde zich zoolang mal aan, totdat ze met een armen deugniet trouwde; hij bracht zich zei ven en haar in het graf, met zijn drinken en ik moest het kind tot mij nemen en het gelag betalen; maar de donder moge mij treffen als het mijn kleindoch ter ook zoo gaan moest; nu weet ge het! Ik zeg n zoo waar ik Ole Nordistnen op Heidenhoven ben eer zal de pastoor de dwergen in het Nordalswoud trouwen, dan mijn kleindochter Marietje met jou, gij lachbek I Wilt gij mij de goede vrijers van de hoeveaf- houden, mij Ja, probeer het eens om te komen, dan zult ge een reis den berg afmaken, waarbij uwe schoe nen niet zullen verslijten. Gij kaalhans! Gij verbeeldt u zeker dat ik niet weet wat gg beiden denkt? Ja, gij denkt dat de oude Ole Nordistnen gauw genoeg op zijn rug zal liggen, en dan gaat gij regelrecht naar de kerk om te trouwen. „Neen, ik heb nu 66 jaar geleefd en ik zal a bewijzen dat ik lang genoeg kan leven dat gij alle beiden oude brompotten zijt. Dit moet ge nog hooren, gij kunt als een hond voor de deur gaan liggen, maar gij zult haar niet te zien krijgen. Want ik stuur haar weg uit Bijgde, naar een plaats waar zij veilig is. Dan kunt ge hier rond dolen als een vogelverschrikker en met regen en noordenwind een verbond sluiten. Gij, zijn vader, weet nu waar het op staat, en als gij het goed met hem voorhebt, tracht dan de beek ergens heen te leiden, waar zij stroomen kan; op mijn grond gebied verkies ik het niet." Worde vorvotgd,) door welwillende medewerking daartoe afgestaan. In hetzelfde lokaal zullen dezen winter geregeld hare avondbijeenkomsten gehouden worden, waar door men .zich voorstelt dat het genoegen der leden en belangstellenden niet weinig verhoogd zal worden. Ofschoon de komst der Amerikaansche neger zangers hier ter stede door ons niet met onverdeeld genoegen begroet wordt en wij het in meer dan een opzicht betreuren, dat de Nederlandsche lief dadigheid, die in eigen omgeving nog zoo oneindig veel goeds kan doen, in beslag wordt genomen voor de behoeften van andere werelddeelen, wilien wij echter aan de volgende mededeeling, die ons vanwege het comité wordt toegezonden, geen plaats weigeren. „Met zekerheid kunnen wij thans mededeelen, dat Maandag avond 22 Oct. a. alhier eene zang uitvoering zal plaats hebben van de Jubilee-zangers, een uit dames en heeren bestaand gezelschap vrijgelatenen, vroeger negerslaven, doch die in 1864, tegelijk met den welbekenden Uncle Tom bij regeeringsbesluit van den president Lincoln aan hun ellendigen toestand werden ontrukt. Zij door reizen nu Europa, om op hun zangtocht gelden te verzamelen tot het oprichten van „J^eiugstoQe Hall", eene stichting ter opleiding van vrijgela tenen tot leeraars, onderwijzers, geneesheeren enz., om, evenals de groote zendeling Livingstone, in Afrika werkzaam te zijn. „Om dat doel der Jubilee-zangers, welke den 19en dezer naar Vlissingen uit Londen herwaarts komen, te helpen steunen en te gelijk aan onze stadge- nooten het genot van eene zanguitvoering te verschaffen, die in Engeland en Nederland reeds zooveel bijval heeft gevonden en door haren grooten eenvoud en onovertroffen welluidendheid, ieders bewondering heeft weggedragen, vormde zich hier ter stede een comité, dat, de kinderlijk naieve en soms wat vreemde wijze van uitdrukking in die zangen daarlatende, om het groote en sym- pathetische doel, zijne medewerking en steun volgaarne aan deze zangers wil geven. Dit comité bestaat voorloopig uit de heerenJ. F. L. Abresch, J. P. I. Buteux, W. H. de Bruijn van Melis- en Mariekerke, jhr. J. A. H. C. van Doorn van Kou- dekerke, F. Ermerins, mr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet, A. F. Lantsheer, W. A. baron van Lijnden, F. Nagtglas, J. P. Nonhebei, J. W. de Eaad, J. H. L. Roozemeijer, D. Rijnders, mr. E. P. Schorer, mr. P. Roetert Tak Ez., C. J. J. A. van Teylingen en dr. F. P. J. Sibmacher Zijnen. Aan twee schepelingen van het wachtschip te Vlissingen, G. de Wit en A. J. Burgerhoff, zijn gisteren medailles uitgereikt, den eerstge noemde een zilveren voor 24 jaren en den tweeden een bronzen voor 12 jaren trouwen dienst. Ook aan den kommandeur le kl. van 's rijks werf te Amsterdam, W. F. Frits, tijdelijk als op zichter aan de werf der maatschappij de, Sphelde werkzaam, is eene bronzen medaille voor lxjarigen dienst toegekend. De regelingscommissie der tentoonstelling van kunstnijverheid te Amsterdam heeft het tijdstip van de sluiting der tentoonstelling bepaald op 18 October e. k. Zoowel deze sluiting als de uit reiking der verworven bekroningen zal zonder ceremonieel geschieden. Op het landgoed Valkenburg (bij Rheden) is Zaterdag overleden de heer S. W. Ruissenaers, oud-consul-generaal in Egypteridder van onder scheidene Nederlandsche en buitenlandsche orden. Z. M. de koning heeft aan W. van der Linden, sedert meer dan 32 jaren bediende in den grooten bazar van de heeren Boer, te 's Hage, en in welke betrekking hij voor Z. M. meermalen diensten verrichtte, als blijk van tevredenheid, een gouden cylinderhologe met gouden ketting vereerd. In het verslag der commissie, belast met het afnemen der examens van vroedvrouw, laat men zich niet bijzonder gunstig uit over een paar Duitsche aspiranten, die beide reeds in Duitsch- land gediplomeerd waren. Men leest o. a. De afgewezen Nederlandsche aspiranten stonden toch nog in kennis ver boven twee Duitsche vroed vrouwen van welke de eenna te Heidelberg onderwijs te hebben genoten, met de bij voeging „gut" in 1874 gediplomeerd wasen de andere in Paderborn onderwezen, in 1876 hare akte verkreeg. De eerste ontbrak het niet aan theoretische kennis, maar wel aan practische, en de andere gaf zoo danige bewijzen van onkunde en gebrek aan oefening, dat de leden der commissie er siehover verbaasden, dat aan iemand, die nu zoo volkomen ongeschikt bleek te zijnvoor weinige maanden in een beschaafd land een diploma van vroedvrouw was uitgereikt. De werkzaamheden aan het afgebrande asyl Steenbeek, te Zetten, zijn bijna geëindigd, zoodat de oplevering van het gebouw op 15 Oct a. s. waarschijnlijk zal plaats hebben. De verpleegden kunnen dus weldra de kerk en hulpgebouwen op den vluchtheuvel ontruimenzoodat zij in den aanstaanden winter weder behoorlijk gehuisvest zijn. De sociaal-democraten te Maagdenburg hebben in de provincie 12,000 Mark verzameld tot oprich ting van een boekhandelWaarin speciaal socialis tische geschriften worden verkocht. Als colpor teurs fungeeren o. a. twee leiders der partijdie bij de uitoefening van hun handelszaken in de omstreken der stad tijdschriften en brochures ver- koopen. In de provinciale steden geschiedt dit door vertrouwbare mannendie eveneens dit werk nis bijzaak behandelen. In de Berlijnsche hotels, die zich over geen druk bezoek kunnen verheugen, worden dagelijks een aantal denkbeeldige vreemdelingen in het vreemdelingenboek ingeschreven. Zeker persoon, belast met de inschrijving van de noodige namen in genoemd boek van een der hotels, was echter ten einde raad om nieuwe namen te vinden en het gevolg er van was, dat hij ten slotte verschei dene namen inschreef van personen voorkomende in het feuilleton der Volks-Zeitung. Tot hunne verbazing konden de Berlijners lezen, dat in bedoeld hotel waren afgestapt graaf Hotwiel, de intrigant der novelle en de heer van Dhalen, de held van het stuk. 't Kluchtigste is dat achter den naam van graaf Hotwiel is vermeld „met familie", hoewel hij als ongehuwd in het feuil leton' verschijnt, maar evenals daarin ook in het vreemdelingenboek voorkomt als komende uit „Glanzheide." Op een dorp in het district Löbau, provincie Pruisen, heeft éen onderwijzer alleen 450 leerlin gen voor zijne rekening. De nieuwe landswet voor Boheme, waarbij de onderwijzerstraktementen verhoogd worden, treedt eerst met het jaar 1878 in werking. De onderwijzers zullen worden verdeeld in 4 klassen, en respectievelijk 700, 600, 500 en 400 florijnen traktement hebben. Ook al niet om er jaloersch op te worden De fabriek van piano's van den heer Nicolaas Erard, Passage Ménilmontant, te Parijs, is Vrijdag bijna geheel verbrand. Niet minder dan 100 piano's zijn een prooi der vlammen geworden. Wie geld wil te leen hebben zonder eenige wettige verplichtingen op zich te nemen van het te betalen, moet naar den staat Maine in de Ver- eenigde staten gaan en op een Zondag leenen. Het oppergerechtshof aldaar heeft uitgemaakt dat in dit geval geen betaling kan gevorderd worden. De heer White aldaar leende op den dag des Heeren negen dollars van zijn schoonmoeder, en de opperrechter Appleton, door vier rechters bij gestaan, besliste met eene aanhaling uit Juvenalis dat de schuld niet kan ingevorderd worden, als aangegaan op den dag waarop het verboden is contracten te sluiten. „Daarenboven", zeide de opperrechter, „zijn beiden de boete verschuldigd die de wet hier op gesteld heeft; maar terwijl de teleenvrager wordt vrijgesteld van de teruggave der som die hij eigenlijk verschuldigd was, zal de te-leen gevraagde driedubbele straf ondergaan: de boete volgens de wet te betalen, zijn geld niet te ontvangen, en de kwellingen van zijn be zwaard geweten te ondervinden. {Amsterdammer binnenland. 's Gravenhage. Benoemd tot leden van het besuur van de calamiteuze polders: Stavenisse, J. Tuijnman Dz Bruinisse, J. do Groene; Burgh en Westland, G. A. de Kater; Oud- en Jong Breskens J. B. BecuMargaretha, Kleine Huissens en Eendragt W. de Klerk jr., Nieuw Bommenede J. van der Bijl Benoemd tot lid van het bestuur van den Anna Friso polder Leendertse en tot lid van het bestuur van het waterschap Schouwen M. Locker de Bruijne. buitenland. Parjj s. Particuliere berichten uit Pesth melden, dat de deelneming van Servië aan den oorlog onbepaald is uitgesteld, zoo niet geheel is opgegeven. Honstantinopel. Moukhtar Pacha seint van den 5en dezer dat de Russische hoofdmacht is teruggetrokken. Te Baldavan, Kizilvan en Oghouli is geen spoor van den vijand meer te ontdekken. De verliezen der Russen bedragen wel 10,000 man; die van de Turken 2000 man. Londen. Reuter meldt dat in Turkije buiten gewoon veel regen en sneeuw valt, tengevolge waarvan de operaties in Bulgarije en den Balkan vermoedelijk zullen worden geschorst. (Van 30 September tot 7 October.) Middelburg. OndertrouwdF. Koster, jm. 26 j., met A. Gabrielse, jd. 21 j. J. P.Franse, jm. 28 j., met J. Davidse, jd. 21 j. Bevallen: K. M. Gideonse, geb. Pouwer, z. A. Hamelink, geb. Buijs, z. J. S. Arnaud de Calla- von, geb. de Koster, z. M. R. van Essen, geb. de Witte, z. M. Maljers, geb. Koene, d. H. C. Kerk- meijer, geb. van den Brink, d. E. A. C. Schrijver, geb. Vraage, d. C. M. Hendrikse, geb. de With, d. D. A. G. Kröber, geb. Bakels, z. J. J. Bas- tiaens, geb. Govers, z. C. van Eldijk, geb. Adams, z. E. C. Mulder, geb. Welle, z. (levenl.) Overleden: J. Flipse, gescheiden vrouw van S. Koets, 74 j. A. M. de Jager, d. 3 j. M. B. Groene wegen, d. 5 j. J. Maartense, vrouw van A. Herman, 45 j. C. Koolwijk, wed0, van J. Petiet, 52 j. (Van 29 September tot 6 October.) Vlissingen. Gehuwd: C. Fritz, jm. 33 j., met S. J. van der Peijl, jd. 34 j. Bevallen: M. Boot, geb. van Doeselaar, z. C. Sybrants, geb. Schout, d. E. J. M. Aspeslagh, geb. de Myttenaere, d. N. de Witte, geb. Smeerdijk, z. M. Naerebout, geb. van Wageningen, d. J. M. Vanschoonbeek, geb. Remes, z. J. Stroo, geb. Kegge, d. Overleden: J. D. Bolderman, z. 7 m. J. D. Loncke, d. 8 m. Goes. Gehuwd: J. J. Gilles, jm. 38 j., met M. E. Hufkens, jd. 26 j. C. Korstanje, jm. 28 j., met M. F. Baas, jd. 24 j. Bevallen: P. A. Dalleu, geb. Almekinders, d. F. C. Breker, geb. Verburg, d. Overleden; S, L. Rolfing, laatst wed. van Wol- fers, 60 j. A. Loots, wed4, van J. H. Stieger, 71 j. J. Linse, z. 19 j. L. Scheffers, z. 4 m. J. Bak, d. 13 ra. D. P. Kopmels, d. 23 m. F. P. de Waard, z. 1 m. J. B. Bergervoet, z. I j. Zierikzee. Gehuwd: D. J. Annokkee 'jm. 31 i. met J. C. Dekker, jd. 19 j. W. Bakker, im. 19 i,! met M. de Winter, jd. 18 j. Bevallen: J. Sevenhuijsen, geb. Schulink d. J. C. Rebbens, geb. Pieter, z. M. Evertse, geb'. Keuvelaar, z. B. van den Houten, geb. Houdkamp' z. C. P. Dijkgraaf, geb. Rensen, z. E. Hak, geb. Rodoe, d. J. van den Ende, geb. Timmerman, d. Overleden: A. van de Polder, z. 4 m. J. C. Viersma, wedr. 66 j. W. Top, jm. 78 j. 6 Oct. 's av. 11 u. 46 gr. 7 's morg. 7 u. 40 gr. 's midd. 1 u. 55 gr. 's av. 11 u. 56 gr. 8 's morg. 7 u. 54 gr. 's midd. 1 u. 54 gr. 's av. 5 u. 47 gr. Koopvaardijschepen. Een volledige herziening der wet van 7 Mei 1856 houdende bepalingen omtrent de huishouding en de tucht op de koopvaardijschepen, wordt met kracht voorbereid. In afwachting van die herzie ning strekt het wetsontwerp tot wijziging van art. 25 dier wetuitsluitend omals maatregel van urgentie, aan den bij dat artikel in het leven ge roepen raad van tucht een organisatie te geven, waardoor, naar de minister vertrouwt, eensdeels de leemten zullen worden weggenomen die de ervaring in den werkkriDg dezer instelling heeft aangewezen en anderdeels een lichaam zal worden verkregen, geschikt voor de daaraan bij een ge lijktijdig hiermede aangeboden wetsvoordracht opgedragen taak, te weten het instellen van een staatsonderzoek naar de oorzaken van zeerampen. De voorgestelde wijzigingen betreffen: a de samenstelling van de raad; b de indiening der aanklacht; c de behandeling der zaak. In den raad wordt het juridisch element gebracht een rechtsgeleerde zal tot voorzitter of plaatsver vanger worden benoemd en tegelijk wordt de raad aan eenige wensehelijke regelen van procesvoering gebonden. Voortaan zal ook een inspecteur van het loodswezen en een reeder in den raad van tucht zitting nemen, als een waarborg te meer tegen eenzijdige oordeelvellingen. Een wettelijk maximum van vijf personen wordt voor elke uit spraak gevorderd en de instelling van eenige plaatsvervangers mogelijk gemaakt. Voor de indiening van de aanklacht wordt een ruimere termijn gesteld en zij zal voortaan recht streeks bij den raad van tucht worden ingediend. De bevoegdheid wordt aan den schipper gegeven om zich door een advocaat te doen bijstaande uitspraak van den raad moet hem worden betee- kend en de invordering der kosten wordt opge dragen aan den ontvanger der registratie te Amsterdam. Aan den raad wordt een strafbepaling als mid del in handen gegeven om de in de zaak betrok ken personengetuigen enz. voor zich te doen verschijnen. Zeerampen. Het met 't vorige in verband staande wetsont werp betrekkelijk het onderzoek van staatswege naar zeerampenis het uitvloeisel van het besluit der enquête-commissie omtrent den toestand der koopvaardijvloot„dat van staatswege voortaan een onderzoek moet worden ingesteld naar de zeerampenwelke de Nederlandsche koopvaardij schepen treffen en dat aan de kapiteins, scheeps officieren en machinistenaan wie met zekerheid het verlies of de schade van schip of lading te wijten isde bevoegdheid tot het waarnemen dezer betrekkingen voor korteren of langeren tijd behoort te kunnen worden ontnomen." Ook de minister van justitie is van oordcel, dat het publiek belang bij zware zeerampen zoodanig staatsonderzoek vordert, gelijk ook Engeland en Duitschlaud hebben begrepen. Van zoodanig onder zoek met spoedbeleid en kracht gevoerd, door ervaren en onpartijdige mannen, is te verwachten, dat de nu onbekende oorzaken van menige zeeramp zullen aan het licht komen en dientengevolge met juistheid zal kunnen worden beoordeeldin hoever hetzij door beteren bouwbesturing of bevrachting van het vaartuig, hetzij uoor beteren loodsdienst, betonning of bebakening het onheil had kunnen worden verhoed. Voor den [schipper zal het staatsonderzoek een prikkel te meer opleveren om voor geen krachts inspanning terug te deinzen, waardoor het behoud van schip en lading zou kunnen verzekerd worden en indien, ondanks zijn ijverigste pogin gen de zeeramp niet te keeren iskan het niet anders dan welkom en voordeelig zijn, wan neer op officieele wijze zijn wakkere plichtsbe trachting wordt erkend. In verband met een gelijktijdig ingediend Wets ontwerp, waarbij art. 345 van het Wetb. van Koophandel wordt aangevuld, zal het voorgesteld staatsonderzoek tevens dienstbaar worden gemaakt om de privaatrechtelijke aansprakelijkheid van schipper en reederij op hechter en billijker grond slagen te vestigen. Het ontwerp bepaalt zich tot zeerampen,over komen aan Nederlandsche schepen. Het is niet raadzaam voorshands verder te gaan. De tijdelijke onbevoegdverklaring trouwens^ van den schipper, stuurman of machinist, aan wiens handelingen of verzuimen het onheil te wijten was, zou in geen geval op personen aan boord van vreemde schepen met zoodanig gezag bekleed, kunnen worden toe gepast. Insgelijks zullen alleen zware zeerampen tot een staatsonderzoek leiden. Als zoodanig noemt het ontwerp schipbreuk, stranding, verlating van het schip door alle opvarenden en alle andere zeerampen, die den dood van een mensch ten ge volge hebben. Alzoo geeft niet elk geval van brand of ontploffing of aanvaring, hoe onbeteeke- nend het ook wezen moge, tot uitoefening van het nieuw ingestelde, repressieve staatstoezicht aan leiding, maar alleen wanneer daaruit een der genoemde gevolgen voortvloeien, die de ernstige beteekenis van het onheil boven bedenking stellen. De raad van tucht samengesteld volgens art. 25 van het eerstgemelde ontwerp zal met het onderzoek van staatswege worden belast. Wetboek van Koophandel. Eindelijk is nog ingediend het reeds vermelde wetsontwerp tot wjjziging van de artt. 345 en 753

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2