AdvertentUn. Aanbesteding. Vrouwelijke geneeskundigen. Ingezonden Stukken. Zeetijdi ngen. Handelsberichten. É&a. 25j<trtg« ,v i v Graanmarkten enz. 30jarige ïïuwelijksvereeniging Het maken van 6491 M1 glooiing van Zuilenbazalttusschen de dijkpalen 10 en 13 op den Westkapelschen zeedijk, met alle daartoe gevorderde arbeidsloonen en de levering der vereischte bouwstoffen. beenbreuk, eene diepe wonde aan den kop, de borst, of de buik doen een hond veel minder huilen dan een dootn, die hem in den poot of een stukje steen dat hem tusschen de tanden geraakt is. In de laboratoriums vindt men honden, dien men eerst eene wonde in den maagwand toegebracht heeft, welke vervolgens met de huid zoodanig vergroeid is dat er een gat overbleef, waarin men een glazen buisje brengt, dat met een stop gesloten wordt en waardoor men niet alleen in de maag zien, maar ook den inhoud der maag ledigen en onderzoeken kan. Duizende honden worden op die manier gebruikt voor onderzoekingen, welke voor de kennis van het verteringsproces van het hoogste gewicht zijn. Welnu, deze kunstbewer king welke in het oor van den leek zoo vreese- lijk klinkt, ondergaat het dier bijna zonder smart; de wond geneest in weinige dagen en met de glazen buis in zijn maag leeft het dier zonder pijn voort en laat zich gewillig en zonder tegenspartelen onderzoeken. Men kan echter ook niet tegen de vivisectiën inbrengen dat zij alleen mogen dienen om nieuwe waarheden aan het licht t« brengen, niet om reeds bekende feiten te staven. Eene enkele proef, dat weet ieder student, is zoo goed als geene. Er komen zooveel toevalligheden, zooveel vergis singen, zooveel elkander kruisende invloeden in het spel, de eene proefnemer ziet zoo licht iets over het hoofd dat den ander in het oog valt, dat de bevestiging van een eenmaal waargenomen verschijnsel vaak meer waard is dan de eerste ontdekking. Evenzoo is het met de noodzakelijk heid der proeven voor studenten. Wat men goed weten wil moet men gezien hebben. De uitne- mendste beschrijving van den bloedsomloop kan onmogelijk den indruk maken, welke overblijft na het aanschouwen van het stroomende bloed in de aderen der zwemhuid van een kikvorsehpoot. Ook is het opereeren eene kunst, welke men eerst na veelvuldige proefnemingen leert. Het bloed is eene zeer eigenaardige vloeistof en ieder, die in een voorkomend geval hulp moet kunnen bieden, moet den afschuw, welken het gezicht van het stroomende bloed bij iederen nieuweling te voor schijn roept, overwonnen hebben, om de kalmte en het overleg te kunnen bewaren, door welke hij alleen in staat is hulp te bieden. Het kwaad dat den dieren gedaan wordt, komt den mensch dubbel ten goede, want bij de proefnemin gen staan de leeraren en helpers den student leerend en waarschuwend ter zijde, terwijl hij later maar al te dikwijls geheel aan zichzelven overge laten is. Alleen de leermeesters toe te laten om vivisectiën te verrichten, doch het den leerlingen te verbieden, zou gelijk staan met eene bepaling dat alleen geoefende zwemmers ooit in baden mogen komen. Zoo komen wij weder terug op den in den aanvang dezer opstellen in herinnering gebrachten stelregelde wetenschap en hare leerwijzen moeten vrij zijn. Als zij het noodig vindt proeven te nemen, zelfs indien die smartelijk zijn, heeft zij daartoe de bevoegdheid, en zij die ze uitvoeren mogen slechts voor den rechterstoel der wetenschap verantwoordelijk zijn. Indien zij proefondervinde lijke aantooning bij haar onderwijs noodig heeft, is zij verplicht dat te geven, want grondig onder richt is haar doel, en leerlingen, die door eigen arbeid de vruchten der onderzoekingen willen opsporen, moeten daartoe ruime gelegenheid vinden. Mochten er physiologen of ziektekundigen voor komen die, zooals men beweerd heeft, de eischen der wetenschap in verband met die der menschelijkheid zoozeer uit het oog mochten ver liezen, dat zij „openlijk en op ergerlijke wijze dieren plagen of mishandelen", dan zijn er tegen woordig in iederen beschaafden staat wetten, die zulk eene handelwijze met straffen bedreigen. Tot dusverre is echter nog geen enkele feitelijke klacht van dien aard ingebracht en wij zijn over tuigd, dat zij ook niet ingebracht zal kunnen worden. Daarentegen kunnen de heilrijke gevolgen der vrijheid niet uitblijven: het erts, dat de wetenschap uit de diepe aardlagen te voorschijn haalt, komt ten slotte als edel metaal in de handen van allen. Maandag jl, is te Londen een geneeskundige school voor vrouwen geopend. Zij is verbonden aan het hospitaal van Gray Inn's Road en bij de opening werd dan ook in de eerste plaats eene rede gehouden door dri Cockle van genoemd hos pitaal. Hij betoogde dat de tegenwoordigheid van vróuwen in de hospitalen volstrekt niet stuitend is voor het gevoel en geen afkeuring verdient, hoewel men heeft beweerd dat de studie der geneeskunde de zachtere gevoelens der vrouw zou doen ontaarden. Hij toonde daarentegen aan dat de studie der kliniek veel aantrekkelijks heeft zonder eenigen afkeer bij de vrouw op te wekken. Hoewel hij verklaarde niet te kunnen beoordeelen in hoeverre de vroüw voldoende physieke kracht zou bezitten om ernstige medische werkzaamheden op zich te nemen, twijfelde hij geen oogenblik aan hare geschiktheid om zich op de studie der geneeskunde toe te leggen. Als de vrouw zeide hij eenmaal een werkzame plaats heeft inge nomen aan het ziekbed van de lijders zal men later bij vernieuwing een beroep doen op hare zorgen. Alleen aan hospitalen, waar men zich tegenover de lijders bevindt kan de noodige kennis worden verkregen om de zieke te verzorgen en hun diagnoste op te maken. Of men conferentie op conferentie en les op les aan de vrouwen geeft, het zal alles niets baten zoolang men haar niet plaatst tegenover de feiten waarover die conferenties en lessen handelen. De eenheid van theorie en praktijk is het eenige middel ter verkrijging van degelijke kennis en d'. Cockle verklaarde overtuigd te zijn, dat, indien dit ten aanzien der vrouw werd toegepast, men bekwame geneeskundigen zou kunnen vormen. Een andere rede werd door miss Garret Han- derson uitgesproken in het gebouw der school zelve in Henriettastreet. Zij ontwikkelde voor hare leerlingen de methode die zij bij haar on derricht voornemens is te volgen. De geneeskunde, zeide zij, wordt in vier deelen verdeeldde studie van den gezonden toestand, de ziekten, de midde len om de ziekten te erkennen en de patiënten te onderzoeken, eindelijk de kunst om de zieken te verzorgen en te herstellen. Ieder van deze on derdeden zou het onderwerp van studie voor een jaar uitmaken. Zij achtte het onnoodig om nog te spreken over de vooroordeelen tegen de ge neeskundige scholen voor vrouwen. Het beste middel om die te bestrijden is zeide zij ondervinding en praktijk. Hoewel de bezwaren tegen de toelating van vrouwen als geneeskundi gen grootendeels denkbeeldig zijn, gaf zij toe, dat die toelating misschien niet al die voordeelen op levert welke de voorstanders er van verwachten. Het argument dat de vrouwen beter dan de man nen de ziekten der vrouwen begrijpen is misschien slechts gedeeltelijk waar, doch zeker is, dat de vrouwen die ziekten beter zullen begrijpen indien zij er zich op toeleggen. De vrouwelijke geneeskundigen, betoogde zij verder zullen de ziekten der vrouwen begrijpen door haar verstand en kennis, maar niet door zekere mysterieuse sympathie van haar tot de patiente. Men kan echter aannemen, dat zij bij sommige chronische kwalen en zwakte-toestanden beter in staat zullen zijn den oorsprong van het kwaad te ontdekken dan de mannen. De opmerking is gemaaktdat vrouwelijke geneeskundigenindien zij niet van het huwelijk afzien, genoodzaakt zullen zijn nu en dan de uitoefening van haar beroep voor een betrekkelijk langen tijd te moeten staken. Het huwelijk zal voorzeker telkens aan leiding geven tot verhindering, daarenboven zal de verplichting der vrouw, om tusschenbeide bezoek te ontvangen of te maken, een andere hinderpaal zijn, maar zoodra men aanneemt, dat de vrouw tot zekere hoogte, belangrijke diensten kan bewijzen, eischt ook de billijkheid dat men meer de hoedanigheid dan de hoeveelheid harer diensten in aanmerking neemt. De vrouw, die echtgenoot en moeder zal zijn geworden, zal voor zeker voor zieken van haar geslacht veel nuttiger kunnen zijn indien zij de geneeskunde heeft be studeerd, dan zij met wie dat niet het geval is. In het laatste gedeelte van hare rede drong miss Anderson aan op de noodzakelijkheid, om de denkbeelden die zij voorstaat vooral in Engeland te propageeren, terwijl zij hoopt dat de voorstan ders der nieuwe school door bezadigdheid en takt het geneeskundig onderwijs der vrouw zullen verdedigen tegen zijn bestrijders. Die voorstan ders moeten de vooroordeelen, die in zekere kringen der maatschappij nog tegen de toelating van vrouwen tot de geneeskunde bestaan, weten te bestrijden, zij moeten de vrouwen in haar nieuwe rol steunen en niet vergeten dat het eervol is een beroep te begunstigen, waarvan het eenige doel is mede te werken tot het hoogste goed der menschheid. Deze redevoering verschafte miss Anderson de eenparige toejuichingen van haar gehoor. Mijnheer de redacteur, in het vorig nommer der Middelburgsche courant wordt terecht betreurd dat wij in onze gemeente zoo hoogst zelden op kunst gebied iets uitstekends te zien en te hooren krijgen. De Middelburgsche courant meent dat daarin wel verandering te brengen is, ik meen dat ook. En het middel daartoe ligt voor de hand. Men richte ook hier op wat elders in kleine gemeenten gevonden wordt: eene vereeniging die aan de artisten zeker minimum waarborgt, of wel hen op hare kosten naar Middelburg laat komen en de con certzaal of schouwburg afhuurt, kortom als impresario optreedt. Naar mijne bescheiden meening is de reden van Middelburg'» pariaschap op kunstgebied minder gelegen in de omstandigheid dat wij „aan een uithoek" liggen, dan wel dat de Nederland bezoe kende artisten ongaarne de kans willen loopen om hier voor een ledige schouwburg- of concert zaal op te treden. Eene vereeniging nu, als de door mij bedoelde, zou hen voor dergelijke kans kunnen bewaren. Zij zou, als geheel met de locale toestanden be kend, de gunstigste dagen voor overkomst kunnen bepalen en bij machte zijn om te beoordeelen of die overkomst voldoende financieele resultaten zou hebben, om voorts daarnaar hare geldelijke aan biedingen te regelen. Ik betwijfel niet of dergelijke vereeniging zou ook hier ter stede, bij een ver standig en omzichtig bestuur, hare natuurlijk somtijds te lijden verliezen bij het einde van het dienstjaar door hare somtijd# te behalen voordeelen gedekt zien. 100# Maar met klagen en zuchten, mijnheer de redac teur, komt men, neem 'tmij niet kwalijk, geen stap verder! X. De geachte schrijver kan zeker met zijne laatste zinsnede niet bedoelen, er ons een verwijt van te maken dat wij in onze opmerking ran gisteren ons hebben schul dig gemaakt aan «klagen en zuchten?" De taak eener dagblad-redactie is niet in de eerste plaats zelve eenig initiatief te nemen, maar wèl denkbeelden aan te geren, tot nadenken op te wekken, plannen te doen geboren worden. Dat doel is door onze opmerking' reeds eenigs- zins bereikt, daar zij tot bet voorstel van den schrij ver aanleiding gegeven beeft. Wil men aan ons dan «klagen en zuchten" ten laste leggen, wij hebben er vrede mede, daar wij niet gewoon zijn aan woorden veel te hechten; doch wij behouden de zelfvoldoening te consta- teeren dat ons klagen en zuchten niet onvruehtbaar blijkt. rbd.) Gisteren avond is uit zee te Vlissingen ter reede gekomen het Zweedsche driemastschooner- schip Elma, gezagv. Lindbom, van Zweden naar Leuven bestemd. Te middernacht arriveerde het Russische barkschip Dagmar, gezagv. Ekquist, van Helsingfors naar Antwerpen bestemd en zeilde de Zweedsche schooner aan, waardoor het barkschip aan het voorschip schade bekwam. Beide zijn naar Antwerpen opgesleept. Gent, 5 October. Roode en witte tarwe ad 100 kilo op staal fr. 34.rogge ad 100 kilo (nieuwe) fr. 23.50gerst fr. 18.haver fr. 22.boek weit fr. 16.75; paardenboonen fr. 18.75; koolzaad fr. 46.lijnzaad fr. 36.— lijnkoeken fr. 28.50; koolzaadkoeken fr. 22.50boter fr. 3.05 per kilo gram; eieren fr. 3.per 26 stuks. Vlissingen, 5 October. Boter per kilogram 1.28 a f 1.20. Eieren per stuks. iPrOzen vara effecten. Amsterdam, 4 Ou. 5 Oei. Scderl. Cert. Werk. schuld. 2# pet. 64 64^ Certific. dito dito .3 77 77^ dito dito dito 4 101 Aand. Handelmaatschappij. 5 dito exploitat. Ned. Staatssp. Loten stad Rotterdam. 3 dito dito Amsterdam 3 België. Cert. bij Rothschild. 2# Frankrijk. Inschrijvingen3 Insehrij vingen5 Rusland. Obüg. 1798/1816. 5 Certific. Inscr. 5e serie 5 Obl. Hope C3,1855 6e serie. 5 dito f 1000 18645 dito L. 100 18725 dito L. 100 1873 5 Loten 1864. .........5 Loten 1866. .........5 Oblig. Hope Cc. Leen. 1860. 4# Certific. dito4 Inscr. Stieglitz&C°.2ea4L. 4 Obligatiën 1867694 Certificaten6 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 Oblig. dito4# dito dito. .........4 Aand. Kiew-Brest5 dito Baltische spoorweg. 3 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 dito dito Jelez Griasi. 5 dito dito Jelez Orel 5 dito dito Charkow Azow 5 Polen. Schatkistobligatiën 4 Aand. Warsehau-Bromberg. 4 dito dito Weenen. 5 Oostenrijk. Obligatie metal, in zilver Januari/Juli. 5 Obligatiën dito April/Oct. 5 dito in papier Mei/Nov. 5 dito dito Febr./Aug. 5 Aand. Nation, bank3 Loten 1860. .........5 dito 1864 Hongarije. Schatkistbiljet!. 6 Oblig. Theiss spoorweg 5 Italië. Certific. Amsterdam. 5 Oblig. Z.-Ital. spoorweg. 3 Spanje. Obligatiën Buitenl. 3 Oblig. Binnenlandsehe. 3 Portugal. Obligatiën 3 Turkije. Inschr. Alg. schuld. 5 Obligatiën 1869 6 Fgypte. Obl. 18687 Obl. 1873 7 Amerlka.Obl.Ver.Stat.1904. 5 Obligatiën dito dito 1885. 6 Illin. Cert. Amsterdam Oblig. Illinois Redemtion. 6 dito Central Pacific. 6 Certific. Chic. N. W7 Oblig. Madison Ext. 7 dito Winona-St. Peter 7 dito N. W. Union7 dito Union Pae. Hoofdl. 6 Obl.St.Paul&Pao.Spw.l sec. 7 dito dito dito 2'sec. 7 Brazilië. Oblig. 18634$ Obl. 18655 n 71 l 104# 104# 100# 102# 102 102 60# - 7) 93# 94 55# 74# 74# 86^ 85# 76# 76# 76H 124# 123# - 120# 68 68 102# li 74 441 103# 82 74 44# 80 82 79# 75} 75# 73# 73 46# 56# 56A 56# 56^ 54# 53# 54#V 541^ 120# 93 93# 113# 113# 71 71 68# 68 7) Ti 41# 41# 12# 12# Ti 11# Ti 50# 50# n 9 n 9# 9# n 46 Ti Ti n ft 71# 71# 7i n 100# ii 64 63# n 89 89 71 82# 83# n 82 83# n 99 Ti 55 Ti 20# n Tl 96# Prijzen van coupons. Amsterdam, 5 October. Metall. f 21.32#; dito zilver 22.30; Div. Eng. per f 11.87# Eng. Poitugal per f Spaansche piasters .64; Amerikaauscbe dollars (in goud) f 2.46#. Amsterdam, 4 October. Metall. f 21.32#dito zilver f 22.22#Div. Eng. per 11.87# Eng. Russen per 12.02#; Eng. Portugal per Frans. 47.70; Belg. f 47.70; Pruis, f 58.70; Hamb. Russen 1.18Russen in Z. R. ƒ1.17 Pool- sche per fl. Poolsche per Z. R. 1.83#Spaan sche piasters f .64 Spaansche binnenlandsehe .58; Amerikaansche dollars 2.46#papier 2.38. Betaling van coupons» Do driemaandelij ksche coupons der 3 pet. certifi caten van Fransohe staatsschuldadministratie LippmannRosenthal c° o. i.verschenen 1 October 1877 worden betaald do coupons der certific. van fr. 2000 met f 7.12. 1000 ,3.56. van JANUS FLIPSE en ADRIANA VAN WINKELEN. Middelburg, 6 October 1877. hunne dankbars kindiren. van AARNOÜT MEIJERS en LEUNTJE BARENTSEN. ^1 Vlissingen, 6 October 1877. (|h hunne dankbare kinderen. ||g} van ADRIAAN BLIEK en ADRIANA CRUCQ. Kleverskerke, 6 October 1877. Ondertrouwd FRANZ WILHELM ANTON KOLCK met ANNA PETR0NELLA OOSTERMAN. Breda,b°SCh' j 5 Ootober 1877' Eenige en algemeene kennisgeving. Getrouwd bij volmacht: JACOB DE RIDDER, gezaghebber bij de gouvernements-marine in Ned. Indië, Telok Betong, en ANNA ELIZABETH INGELSE, die, ook namens wederzij dsche betrekkingen hun nen dank betuigen voor de menigvuldige bewijzen van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Middelburg, 5 October 1877. Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvan gen bij het overlijden van mijn innig geliefden echtgenoot, betuig ik, ook namens mijne kinderen, mijn hartelijken dank. Arnhem, Weduwe H. BOONEN, 4 October 1877. Veldwijk. Middelburg, 5 October 1877. DIAKENEN der Nederduitsche hervormde ge meente alhier berichten met dankbaarheid de ontvangst van f 30.S5, opbrengst collecten Waalsche kerk, 3" kwartaal dezes jaars, bereid vaardig ten behoeve der aan hunne zorg toever trouwde armen afgestaan. Diakenen voornoemd, K. J. H. WASCH, Voorzitter. ALBERT WEDDING, Secretaris. J. P. DE WAGEMAKER, Kassier. firoote en kleine kapitalen zijn be schikbaar als Hypotheek op Land en op Gebouwen, ten kantore van J. A. TAK C', Agenten van de Rotterdamsche Hypotheekbank. Succession en déshérence de JACQUES DUBOIS, né a Védrln (Namur) en 1638. Les Héritiers sont priés de bien vouloir s'adres- ser par lettres affranchies a Monsieur K. E. DUMOULIN, docteur en droit, Keizersgracht 363, Amsterdam. Op Donderdag 25 October 1677, des namiddags 1 uurzal door het polderbestuur van Walcheren aan het polderhuis wijk A 52 te Middelburgonder nadere goedkeuringbij enkele inschrijving worden AANBESTEED De plaatselijke aanwijzing zal gegeven worden door den Commies der Noordwatering den 22, 23 en 24 October e. k. van 2 uren vóór tot 2 uren na laag water. Het bestek is verkrijgbaar op portvrije aanvraag en tegen overmaking van 50 cent per exemplaar bij den Griffier des polders. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Oppercommies des polders te Middelburg en den Commies der Noordwatering te Westkapelle, bij wie tevens de teekeningen ter inzage liggen. Middelburg den 4™ October 1877. Het polderbestuur voornoemd, D. A. DRONKERS, Voorzitter. J. P. VAN VISVLIET, Griffier.

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3