N°. 336. 120® Jaargang. 1877, Zaterdag 6 October. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent, Advertentiln i 20 Cent per regel. Geboorte- Trouw- Doodberichten enz.van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Lafpitï C°. te Brussel en Parijs. Middelburg, 5 October, Benoemingen en besluiten, 0 n d e r w ij s. Marine en leger. Rechtzaken. MDDELRURGSCHE COURANT. De gemeenteraad alhier heelt in zijne heden namiddag gehouden zitting, waarvan wij morgen het gewone verslag geven, onder meer de vol gende zaken behandeld. De heer m*. P. Koetert Tak Ez. heelt als op nieuw gekozen raadslid de voorgeschreven eeden afgelegd. Van de heeren H. Middelburg, J. Matzinger en P. van Goozen, vroeger ambtenaren bij de bank van leening alhier, zijn adressen ingekomen hou dende verzoek van den eersten om pensioen en van de beide anderen om bestendiging van wacht geld of pensioen. Zij zijn gesteld in handen van burgemeester en wethouders en zullen gelijktijdig met de gemeentebegrooting voor 1878 behandeld worden. Met betrekking tot het in April jl. ingekomen adres van jhr. A. W. Teding van Berkhout, te Utrecht, houdende aanvraag tot het aanleggen van eene straat op het terrein van het voormalig gasthuis in den Langen Delft alhier, is door bur gemeester en wethouders, met het oog op het be zwarende voor de gemeentefinanciën, voorgesteld afwijzend op het verzoek te beschikken. De be slissing is echter aangehouden en het voorstel van het dageljjksch bestuur gesteld in handen der financiëele commissie. Aan den raad van toezicht der Commereie- eompagnie alhier is machtiging verleend om de huur van het vroeger aan de firma van Zeijlen Decker afgestane gedeelte der scheepstimmerwerf over te dragen op den heer J. F. van Leeuwen. Aan den beer G. Alberts Lz. is in huur afge staan, tegen 10 cent per centiare, het terrein op het Seisbolwerk nabij den Seismolen en achter de kalkblusscberijen op dat bolwerk, ter oppervlakte van 212 centiaren, en zulks tot het bergen van houtwaren. Zonder hoofdelijke stemming is aangenomen het voorstel van burgemeester en wethouders: 1° tot behoud en reorganisatie van het gymna sium volgens door curatoren voorgestelde plannen, mits gunstig beschikt worde op het verzoek sub 3 hieronder vermeld; 2° dat in dat geval de cursus, ingericht volgens de nieuwe wet op het hooger onderwijs, zoo moge lijk een aanvang zal nemen den lea September 1878; 3° dat de gemeenteraad zich zal wenden tot de regeering met het verzoek om voor dergelijke inrichting van het gymnasium eene subsidie te mogen erlangen van f 11,000 'sjaars, welke subsi die echter verminderd zou kunnen worden in die jaren waarin de 6® klasse B niet zal bezet zijn. Het zenden van een adres aan de regeering is aan burgemeester en wethouders opgedragen. Op een verzoek van C. Polderman, J. PoppeKz. en L. Verhage, om zekere perceelen grond aan het begin van den Koudekerkschen weg, door hen in erfpacht bezeten, opnieuw voor 80 jaren in erfpacht of wel in eigendom te verkrijgen, ia door burgemeester en wethouders voorgesteld, aan adressanten te kennen te geven dat de ge meente bereid is, onder intrekking van het erf- pachtrecht, te verkoopen: den grond in gebruik bij C. Polderman aan dezen voor 334 (118 M» ad 1 en 108 M1 ad f 2)den grond in gebruik bij J. Poppe Kz. aan dezen voor ƒ148 (74 Maad 2), en den grond in gebruik bij L. Verhage aan dezen voor f 23.50 (10.70 M» ad f 1 en 6.40 M» ad f 2). De heer van der Harst stelde als amendement voor, om den grond af te staan als volgt: aan Polderman 108 M1 ad f 1.50 f 162 en 118 M* ad 30 cent 35.40, samen f 101A0] aan Poppe 74 M ad f 1.50 f m j aan Verhage 640 M' ad f 1.50 ƒ960 en 1070 M' ad 30 cent ƒ321, samen 1281.40. Het totaalcijfer be draagt alzoo ƒ1589.40. Daar de stemmen over dit amendement staakten ia de beslissing tot de volgende vergadering aan gehouden. Op de Nederlandsche kolonie Aruba, in West- Indië, beerscht hongersnood. De volgende advertentie, in een CuraQaosch blad voorkomende, levert er het bewijs voor „Heden overleed mijne geliefde echtgenoote Maria Pieternellain den ouderdom van 48 jaren. Zonder ziekte en gezond van harte tot haar laatste uur, bezweek zij door gebrek aan levensbehoeften; met andere woordenzij stierf den hongerdood. Wat mij zeiven betreft, na zoovele maanden honger en gebrek te hebben geleden, bevind ik mij zoo verzwakt, dat, al werd mij ook dadelijk onderstand verleend, het reeds te laat zou zijn en ik mijne vrouw na weinige dagen naar het graf zal moeten volgen. Aruba, 6 Aug. 1877. (get.) Lauw Boekhoud". Wij meenden eerst, deze zonderlinge bekendma king in andere bladen lezende, aan eene treurige grap te moeten denken. Maar het Utr. Dagblad leert ons beter. Het schrijft heden, en wij maken zijne woorden tot de onze „De hongersnood op Aruba is voor eenige maan den in de pers besproken en o. a. ook in dit blad do aandacht er op gevestigd, dat men voor de „negers" in N.-Amerika duizenden bijeenbracht, doch eigen landgenooten dreigde te vergeten. „Dit laatste heeft plaats gehad. De hierboven besproken advertentie is er o. a. een bewijs van. Door verwoestende natuurverschijnselen en misge was is Aruba geteisterd en daarop is een ongun stige oogst gevolgd. De toestand op 't eiland moet erbarmelijk zijn. De regeering zal in deze haar plicht kennen, hopen wij. Maar ook de par ticuliere milddadigheid, die, voor eenige maanden, eerder den vreemde dan de landgenooten steunde, zal ook wel worden wakker geschud. Het katho lieke blad de Tijd stuurde dadelijk een krediet' van ƒ2000 naar Aruba, in afwachting van wat men het blad zou toezenden. „Ook onze lezers sporen wij aan, iets voor Aruba ter zijde te leggen. Wil men het ons inzenden, wij zullen het gaarne dadelijk overmaken. Wat men in deze doe, door onze of anderer bemidde ling of zelvemen doe het haastig." Men schrijft aan het Handelsblad uit het Nieu- wediep het volgende: „De kleingeestige plagerijen, waaraan de adel borsten van het jongste studiejaar in den regel van de zijde der oudere adelborsten van hot marine- instituut blootstaan, moeten dit jaar een buiten sporige hoogte hebben bereikt. De zoogenaamde baren, de jongst aangekomenen, moeten niet alleen aan allerlei ruwe baldadigheden van de anderen hebben blootgestaan, maar zelfs mishandelingen te verduren hebben gehad, die verwonding en bloedstorting teweegbrachten. Een der baren moet in dien toestand naar het marinehospitaal zijn geëvacueerd. Naar men ons verder meldt, zijn vier van die helden voorloopig in arrest genomen en zal later over hen worden beschikt, 'tls te hopen dat door gepaste maatregelen aan dergelijke handelingen voorgoed een einde wordt gemaakt." Vergissen wij ons niet, dan bestaan de „gepaste maatregelen", welke de schrijver van dit bericht verlangt, enkel en alleen in eene geschikte keuze van den hoofdofficier, die het marine-instituut kommandeert. Van dezen hangt het geheel af of het „baarhouden" al dan niet plaats heeft, of althans tot zulke schandelijke dingen aanleiding geeft, als nu —- indien het bericht juist is, te Nieuwediep hebben plaats gehad. Het mishandelen van nieuw aangekomenen is een kwaad dat, wanneer er niet tegen gewaakt wordt, aan alle inrichtingen waar veel jongelui bijeen zijn bestaat. Het ligt in den jongensaard, die in den regel alles behalve edelmoedig is. Het is echter door streng verbod, gesteund door on verbiddelijk straffen bij overtreding, zeer goed uit te roeien. Eenigen tijd geleden althans was, nadat óok de plagerijen eens eene al te groote hoogte hadden bereikt, zoowel te Nieuwediep als te Breda verscheidene jaren lang van het baar-houden zoo goed als geen sprake meer. Sommige officieren zien het echter anders in. Volgens hen is het voor de jongens heilzaam, dat zij in den eersten tijd door de anderen „klein gehouden" worden. Het hardt hen, meenen zij, behoedt hen voor pedanterie en is voor de anderen eene soort tan oefening in het gezag, dat zij later te voeren zullen hebben. Al gaat het zelfs wat te ver, dan moet men zich daarin, ter wille van het goede doel, schikken. Wanneer deze denkbeelden, voor het'grootste deel overblijfselen van militaire begrippen van een vroegeren tijd, niet gedeeld worden door den kommandant van het instituut, dan kan men er zeker van zijn dat mishandelingen, zoo als thans te Nieuwediep weder schijnen gebeurd te zijn, óf in 't geheel niet voorkomen, óf tot die groote zeld zaamheden behooren zullen, welke door het nauw- lettendste toezicht niet belet kunnen worden. De tijding van het sluiten eener leening voor het aanleggen van spoorwegen en andere groote werken in Ned.-Indië is, volgens het Algemeen Dagblad, aldaar algemeen met ingenomenheid ver nomen, omdat die leening het eenige middel en tevens de waarborg is voor een snelle en doortas tende uitvoering der spoor- en andere werken. In de gisteren avond gehouden driemaandelijk- sehe algemeene vergadering der Coöperatieve Voorseb.otvereeniging met spaarbank alhier werd door den kassier-boekhouder verslag uitge bracht van den toestand der vereeniging, waaruit o. a. bleek, dat de ontvangsten bedragen reserve fonds 82.58^, storting op aandeelen 2343.61, terugbetaling op schuldvordering 5948, intressen daarvoor en gerestitueerde intrest 699.71J, opgenomen gelden f 10,425.77j, onkosten 7.65, te zamen 19.507.39idaarentegen waren de uitgaventerugbetaalde aandeelen 16.80*, ver leende voorschotten 13,842, terugbetaalde intressen 6.70i, terugbetaalde opgenomen gelden 5417.31, „intressen van opgenomen gelden ƒ115252,onkosten 99.11, te zamen 19.497.45, zoodat het kas saldo bedraagt 9.94i. Tengevolge van het ontslag van mr. J. W. ■Lasonder als controleur der vereeniging tegen 15 October a., dat hij tot zijn leedwezen wegens verschillende omstandigheden had moeten aanvra gen, moest in diens plaats een andere controleur worden benoemd, waartoe met algemeene stemmen werd verkozen mr. P. J. van der Feen, advocaat en gemeente-archivaris alhierdie zich bereid verklaarde deze betrekking te aanvaarden. Na een hartelijke dankbetuiging aan den heer Lasonder voor hetgeen door hem in het belang der vereeni ging was gedaan en eene aanbeveling harer be langen in de zorgen van den heer van der Feen, werd de vergadering gesloten. De dezer dagen aangeboden drie wetsontwer pen a tot wijziging van art. 25 der wet omtrent de tucht op de koopvaardijschepenb betrekkelijk het onderzoek van staatswege naar de oorzaken van zeerampen en c tot wijziging van de artt. 345 en 753 wetboek van koophandel, maken te zamen éen geheel uit. Bij het eerste wordt de waarborg voor een deugde lijke rechtspraak versterkt, zoodat aan den raad van toezicht ook het onderzoek naar de oorzaken van zeerampen kunne worden opgedragen, welk staatsonderzoek weder een waarborg is voor de beoordeeling van de bij het derde ontwerp gere gelde aansprakelijkheid. De Staats courant van heden bevat het aan den minister van binnenlandsche zaken uitgebracht verslag der commissie voor 1877, belast met het afnemen der examens van vroedvrouw. Het Utr. Dbl. bevat de volgende nieuwstijdingen uit de Transvaal: In een particulieren brief van den ex-president Burgers, gedateerd 6 dezer, komt het volgende voor„Hoewel een ieder van mijn zoogenaamd pensioen weet, ben ik er nog geheel onkundig van." Het kafferhoofd Secocoeni heeft nooit de minste reden gegeven om te veronderstellen, dat hij ontevreden is met de nieuwe regeering. De bewering, dat hij verlangt weer oorlog te maken en toebereidselen tot dat doel maakt, is van allen grond ontbloot. Zelfs al had hij de begeerte om ten oorlog te gaan wat hij niet heeft dan hcett hij nog de macht niet, daar er eene scheu ring is onder zijn eigen volk, dat ontevreden is met zijn hoofdmanschap en hem verlaat. Het leven en de eigendom van Europeanen zijn hier thans even veilig als in eenigerlei gedeelte van de naburige kolonies. De beëediging der ambtenaren had verleden Woensdag plaats voor den rechter Kotzé. Z. Exc. ,de administrateur was tegenwoordig en onderscheidene dames vereerden de plechtigheid met haar bijzijn. Er was ook eene groote opkomst van het publiek. De waarnemende griffier van het hof, beëedigd zijnde, las de gouvernements kennisgeving voor, aankondigende de bekrachtiging der annexatie van de Transvaal door H. M. de koningin. De vol gende hooiden van departementen werden daarop door den rechter beëedigd, te weten: de heeren Osborn, Shepstone, Swart, J. J. Meintjes, Bergsma, Melvill, de Vogel, Skinner, van Gorkom, Bege- mann en von Levetsow. De overige 22 ondergeschikte ambtenaren werden beëedigd door den griffier en legden slechts den eed van burgertrouw af. diplomatie. Verleend de persoonlijke titel van minister-resident aan m®. F. W. C. P. graaf van Bylandt, raad van legatie, chef van het kabinet van den minister van buitenlandsche zaken. belastingen. Benoemd jh®. J. F. L. Coenen van 's Gravesloot, thans ontvanger der in- en uitgaande rechten en accijnsen te Leiden, tot ontvanger der directe belastingen voor het vierde kantoor te Amsterdam. marine. Bevorderd tot luitenant ter zee 1" klasse de luitenant ter zee 2e klasse W. F. Wesselink. leger. Benoemd bij het personeel van den ge neeskundigen dienst der landmacht tot officier van gezondheid le klasse, de officieren van gezondheid 2e klasse H. F. A. Gie3bers en H. E. Korndörffer, beide van dat personeel. Op nonactiviteit gesteld, in afwachting van nadere beschikking, de officier van gezondheid 2® kl. W. Smith van het personeel van den geneeskun digen dienst der landmacht. Op 4 dezer overleed te Zierikzee plotseling de heer W. Top Wz., rustend hoofdonderwijzer aan de Fransche school aldaar, in den ouderdom van 78 jaren. In de ruimste mate deelde hij in de algemeene achting. Voor het openbaar onderwijs bleef hij ook in de dagen zijner rust een warm voorstander. Bij allen die hem van nabij gekend hebben en vooral bij zijne voormalige leerlingen en vrienden zal hij in dankbaar aandenken blijven. Benoemd tot leeraar aan de H. B. S. te Tiel in de natuurkunde, de mechanica en de cosmo- grapbie d®. Gille Heringa, te Brielle. Men meldt aan het Vaderland uit Utrecht, dat den curatoren van de hoogeschool aldaar het denkbeeld niet vreemd is, om gemeenschappelijk hun ontslag in te dienen wegens de wijze, waarop de min. van binnenl. zaken uitvoering geeft aan de wet op 't hooger onderwijs. Naar aanleiding van het koninklijk besluit vau den 3™ dezer, n° 15, wordt Z®. M®. sehroefstoom- schip 1® klasse Atjeh, liggende te Amsterdam, met den lea November in dienst gesteld en het bevel daarover opgedragen aan den kapitein ter zee jhr. H. O. Wichers. De luitenant ter zee 1® klasse C. A. Wol- dringh, behoorende tot de rol van Zr. Hs. wacht schip te Willemsoord en laatst belast geweest met het bevel over Z®. Hs. kanonneerboot n° 13, wordt met den 15®n dezer op nonactiviteit gesteld. De rechtbank heeft heden uitspraak gedaan in de twee zaken, waarvan wij in ons nommer van jl. Zaterdag melding maakten. In de zaak van A. v. G., C. J. F. en M. D., te Vlissingen, respectievelijk 10, 12 en 13 jaren oud, beklaagd ter zake van diefstal van hout, heeft de rechtbank aangenomen, dat de eerste beklaagde gehandeld heeft zonder oordeel des onderscheids en hem mitsdien vrijgesproken. De beide anderen zijn schuldig verklaard aan eenvou- digen diefstal, gepleegd met «ordes! des onder:

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 1