0 n d e r w ij s. De lessen aan de burger-avondschool te Zierik- zee zijn hervat met 24 leerlingen in de le klasse, 14 in de 2e klasse en 16 voor voortgezet onderwijs in het teekenen. Kerknieuws. Kunstnieuws. ISvwIjfctt. Thermometerstand. Verkoopingen en aanbestedingen. Nederlandsch Indiëde 1' luitenant H. L. Nepper, van het 1", de 1® luitenant D. Cheriex en de 2* luitenant J. S. Wernas, beiden van het 2% de 2e luitenants J. W. de Groot en C. D. de Hoon, beiden van het 3e, de 2" luitenant C. L. Vinkhuizen, van het 4e, de le luitenants W. A. T. Helms en M. C. B. de Groot, beiden van het 7e, de le luitenant H. J. Dijckmeester, van het 8e regiment infanterie, alsmede de 2» luitenant P. G. Weuringh, thans la suite van het koloniaal werfdepot, en zulks wat laatstgenoemden betreft, met wijziging van het besluit van den 7e» Februari 1877, n° 29, waarbij onder anderen die officier voor den tijd van vijf jaren werd gedetacheerd bij het wapen der infanterie van het leger in Nederlandach Indië Voor het toelatings-examen hadden zich 22 candidaten aangegeven voor de 1# klasse, waarvan 17 zijn toegelaten. De hoogleeraar dr. H. A. Kooijker die het geheele jaar in het buitenland heeft vertoefd tot herstel van gezondheid, heeft zijn werkzaam heden aan de hoogeschool te Groningen hervat. Op 15 Januari (de drukste schoolmaand) dezes jaars bezochten van de 14,197 jongens en 13,941 meisjes van 6, 7 en 8 jaardie in de provincie Noord-Brabant aanwezig waren slechts 11,388 jongens en 9740 meisjes de school. Er waren dus 7010 kinderen tusschen 6 en 8 jaar verstoken van onderwijs. Aan dr. J. G. van Eijken, afgetreden rector aan het gymnasium te Delft, is door de leerlingen een prachtige schrijftafel als souvenir aangeboden. Benoemd tot leeraar aan de H. B. S. te Zaandam K. van der Zijde te Sneek. Van de twaalf leerlingen, die zich hadden aangegeven voor het admissie-examen voor de burgeravondschool te Amersfoort, zijn erelf afgewezen. Door den gemeenteraad van Amsterdam zijn benoemd tot leeraar in de wiskunde aan de H. B. S. met vijfjarigen cursus de heer B. J. van der Ploeg, van Assen, tot leeraar in de staathuis houdkunde aan da H. B. S. met driejarigen cursus de heer m1. J. Kappeijne. De Standaard verbetert het door de Haarl Ct. medegedeelde bericht, als zou dr. A. Kuyper uitstel verzocht hebben voor zijne beslissing op de beroeping te Amsterdam. De wettige termijn van beraad is 22 September jl. begonnen en duurt drie weken; van uitstel is dus geen sprake. „Wat heeft Arnhem misdaan aan mad|le Agar P" vraagt de Arnh. Ct., dat zij dit jaar op hare rondreis, de laatste, door ons land overal komt waar een tooneel is, doch de Geldersche hoofdstad overslaat. Haarlem, Leiden, den Bosch, Groningen, Leeuwarden, Deventer, Nijmegen, Zut- fen, Zwolle, Dordrecht, Maastricht, in al deze steden, om van de grootere niet te spreken, komt de gevierde tooneelspeelster. Wat heeft Arnhem misdaan? Ons is het onbekend. Maar de zonde van Middelburg kennen wij maar al te goed. Liggen wij niet „aan een uithoek" volgens den een, „op een eiland" volgens den ander, die bij ongeluk of met opzet den spoorweg vergeet of niet telt? Heeft vooreerst thuis bleef, om te helpen hooien en te lezen. Waar hij daarna heen zou, wist hij nog niet, maar het was hem hetzelfde. Hij had een vlugheid en kracht van denken die aanstekelijk was, en zulk een levendig gevoel dat het iemand, die zich het heele jaar goed moet houden, goed deed. De meester voelde zich op eens tien jaren jonger. „Nu zijn wij ten minste zoover met hem gekomen," zei hij, terwijl hij stralend van geluk opstond om heen te gaan. Toen moeder hem het gewone eindje gebracht had, fluisterde zij Eyvind in 'toor: „Weet ge wel dat Marietje u om negen uren wacht „Waar „Op den berg." Eyvind keek op de klok: het was bij negenen. Daar binnen kon hij niet wachten, maar ging naar buiten den berg op, dwars over de rots en keek om zich heen. Het dak van het huis lag vlak bij de rots, de struiken daar bovenop waren hooger geworden, al het jonge hout om hem heen was opgeschoten en hij erkende elk boompje. Hij keek omlaag op den weg, die langs den berg liep en waar aan de overkant het bosch lag. De weg lag daar grijs en «matig, maar het bosch prijkte met een groote verscheidenheid van groen, de boomen waren hoog en recht gegroeid, in de kleine bocht lag een scheepje met fladderende zeilen; het was met planken geladen en wachtte op goeden wind. Hij keek over het water, dat hem weggedragen had niet de natuur ons tot paria's gemaakt, die zoo min Agar, als het „Nederlandach tooneel" of Dunkler's kapel te hooren krijgen? Dat is een vooroordeel, meent men. Welnu, men helpe het dan eens uit de wereld. Den 20en speelt mad. Agar te Breda. Veel moeite kan het niet kosten om haar te bewegen den kleinen Abstecher herwaarts te maken. En zelfs wanneer haar avond den volgenden dag bezet is (den 19en speelt zij te Nijmegen), ligt Middelburg toch immers niet zoo ver weg als Maastricht. De afstand is du3 maar een schijnbezwaar. En dat er te Middel burg, te Vlissingen en op geheel Walcheren, waarbij nog Goes en een deel van Zuid-Beveland zich waarschijnlijk zullen aansluiten, geen liefhebbers genoeg zouden gevonden worden om een schouw burgzaal te vullen, met Agar als great attraction wie is er, die ons dat wijsmaakt? I Hg li Het Rotterdamsehe departement der Maat schappij van nijverheid heeft op de vragen van het hoofdbestuur over de wenschelijkheid van het oprichten van abattoirs, o. a. geantwoord, dat men zich als doel dier instellingen moet voorstellen 1° Zoo mogelijk de zekerheid te verkrijgen dat geen vleesch, nadeelig voor de gezondheid, aan de ingezetenen ten verkoop worde aangeboden. 2° Dat het vleesch tot den laagst mogelijken prijs verkrijgbaar worde gesteld, zoowel door ieder in de gelegenheid te stellen om voor eigen rekening tegen een bepaalden prijs te doen slachten, als ook, door een doelmatige verzameling der bijpro ducten, van den afval enz., aan deze een waarde te geven, die zij bij de versnippering op van elkander verwijderde plaatsen niet kannen bezitten. 3° Den algemeenen gezondheidstoestand der steden te verbeteren. 4° Het onaangename en dikwijls gevaarlijke veedrijven door de steden te voorkomen. 5° De kwellingen en wreedheden bij het slachten zooveel mogelijk tegen te gaan. 6° Aan het oog der ingezetenen, en vooral der kinderen, het schouwspel van het kwellen en slachten van dieren te onttrekken. In „de Brakke Grond" te Amsterdam is een boerenhofstede en land, genaamd Over-Meer, ge legen aan den Sloterweg, vóór 15 jaren voor ruim ƒ27,000 aangekocht, verkoeht voor 79,000. In den afgeloopen nacht (Woensdag op Don derdag) is de rijtuigfabriek der firma Hermans te 's Hage geheel door brand verwoestwaarbij ver scheidene rijtuigen vernield werden. Alleen de schilderswerkplaats is behouden gebleven. Per soonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. Over het plan tot oprichting van een kinder ziekenhuis, tevens strekkende tot opleiding van ziekenverpleegsters te 's Graveuhage, ter vereerifa^ der nagedachtenis van H. M. koningin Sophia, schrijft de Haagsche correspondent der Arnh. Cou rant het volgende: „Een beroep op het Nederlandsche volk voor dit doel, door mannen van alle richtingen onder teekend, werd in de Staats-courant opgenomen de onderneming schijnt dus ook den steun der regee ring te genieten. En dat verdient ze ook ten vollemij dunkt tusschen de twee vormen, gekozen om de nagedachtenis van de koningin te huldigen een standbeeld en dit gesticht, kan de keuze niet moeielijk zijn, indien er bepaald eene keuze gedaan moet worden. Is het waar dat een kinderzieken huis voornamelijk ten nutte van den Haag strekt, ook een standbeeld zal toch wel een Haagscli (geen ambulant) standbeeld wezen, dat als zooda nig vrij wat minder nut doet dan het gesticht. Maar men vergeet dat dit laatste tevens opleidings oord is voor ziekenverpleegsters, wier werkkring niet de residentie alleen, maar ons gansche land is, en dus niet uitsluitend de Hagenaars daarvan en weer terug, het lag daar zoo stil en effen, er vlogen eenige zeevogels overheen, doch zonder geschreeuw, want het was al laat. Vader kwam van den molen, bleef bij de helling staan, keek evenals zijn zoon over het water en ging toen naar beneden naar het strand, om de boot voor den nacht goed vast te leggen. Moeder kwam het huis uit, voerde de kippen en zong een liedje. Eyvind ging zitten wachten; de struiken waren zoo hoog geworden dat hij er niet meer overheen kon zien, maar hij luisterde bij het min ste gedruis. Geruimen tijd waren het slechts opgeschrikte vogels, die hem teleurstelden, dan weder een eekhorentje dat tegen een boom opklom. Eindelijk kraakt er iets van verre, het houdt op en kraakt weder. Hij staat op, zijn hart klopt, het bloed stijgt hem naar het hoofd, daar hoort hij de struiken van elkaar doen, het is een groote langharige hond die hem aankijkt en zonder zich te verroeren op drie beenen blijft staan. Het is de hond van Heidenhoven, vlak achter hem kraakt het weder, de hond draait den kop om en kwispelt met den staart. Ditmaal is het Marietje. Haar kleedje bleef aan een struik hangen, zij keerde zich om, om los te komen en zoo stond ze toen zij elkaar terug zagen. Zij droeg haar haar los, opgestreken, zooals de Noorweegsche meisjes het voor daagsch dragenze had een geruit keurslijf aan zonder mouwen, en niets om den hals dan een omgeslagen linnen kraagze was van het veld wcggeloopen en had geen toilet het genot zullen hebben. De tijd is niet gunstig voor geldcollecten; de menschen hebben veel voor zich zeiven noodig en sturen bovendien geld weg om Turken en Russen te doen verplegen. Van dit laatste wil ik niet veel zeggen dan alleen dit, dat het mij beter en nuttiger voorkomt zijne penningen af te staan voor het welzijn van eigen landgenooten, die nog waarlijk genoeg noodig hebben. Bestond die behoefte niet, dan zou ik misschien na lang wikken en wegen liever zien bijdragen aan het Roode Kruis, dan aan het hon den- en katten-asyl dat eenige Nederlandsche dames willen oprichten." Voor de prijsvraag, door de regeering uit geschreven voor het nieuwe academiegebouw te Leiden, zijn dertig antwoorden ingekomen, waar onder vele uit het buitenland. De gemeenteraad van Gouda heeft besloten met 10 tegen 7 stemmen, in strijd met het rapport van B, en W., en een advies van de gezondheids commissie, om aan de heeren A. Kaptijn te Woerden en J. de Vries Robbé te Gouda, concessie te verleenen tot den aanleg en de exploitatie eener drinkwaterleiding. Uit Ooststellingwerf wordt gemeld In den loop van dit jaar namen onderscheiden ingezetenen loten in eene loterij van meubelen en huissieraden van zekeren K.te Amsterdam en betaalden voor 't lot 2.60. Hoewel de dag der verloting reeds lang ver streken washoorde men er niets vantot vóór eenigen tijd aan sommige houders van loten een paar manchetknoopenter waarde van pl. m. 10 cent werden gezonden. Volgens de voorwaarden zon de hoogste prijs eene waarde van 80 en de laagste eene van minstens ƒ1.25 hebben. De politie agent Hofstra van Nieuw Pekelscha, wiens vrouw en dochter ook een lot hadden geno men maakte van de zaak proces verbaal op, waarvan 't gevolg was, dat K. in de vorige week heeft terecht gestaan voor de rechtbank te Heeren veen en veroordeeld is tot een gevangenisstraf van 185 dagen wegens oplichterij. Maandag 11. is een vergadering gehouden van de districtsafdeeling „Helder en omstreken" der vereeniging „Eigen hulp." Door een 80tal leden werd deze bijeenkomst bezocht. De statuten voor de winkelvereeniging werden goedgekeurd. Be langrijk was de beslissing over" het geschil of, volgens het bestuur, een eigen winkelzaak zal worden tot stand gebracht, of dat contracten zouden gesloten worden met winkeliers voor de levering van zooveel mogelijk alle artikelen van huiselijk gebruik. Met 71 tegen 5 stemmen (4 leden brachten hun stemmen niet uit) werd het voorstel van 't bestuur aangenomen. Een voorstel om de winkelwaren goedkooper dan in andere winkels te verkoopen, werd niet genoegzaam ondersteund. In de Berliner Wespen leest men de vol gende fabel: Eens trokken vier vliegen over land en kwamen welvoorzien in een keukenterrein aan. De eerste ontdekte deeg om brood van te bakken, vloog daarheen en snoepte er vandaar zij echter geen aluin verdragen kon, kreeg zij een ontsteking in de ingewanden, kwijnde weg en stierf. De tweede vlieg, hierdoor voorzichtig geworden, vermeed het deeg en proefde van een kopje, waar koffie in wasmaar het ijzer-oxyde was te sterk voor haar, ook zij begon te kwijnen en overleed. De derde vlieg dacht bij zich zelveals al wat hier zoet is, vergiftigd is, zullen het de vleescbspijzen wellicht niet zijn, vloog daarop naar een schijfje worst en beet er dapper in. Doch welke vlieg kan ratte- kruit verdragen? Ook zij werd bij hare vaderen verzameld. De vierde vlieg was echter eene ver standige vlieg, zij liet alles onaangetast tot zij een vochtig vel papier ontdekte waarop een doods kop gedrukt was met de bijvoeging „vliegen- kunnen maken. Nu keek ze met een op zij ge bogen kopje omhoog en lachte; tusschen de rozen- lipjes en onder de halfgesloten oogleden zag men iets spierwits blinken; ze stond een poos aan haar rok te plukken, en kwam toen naderbij, terwijl zij bij eiken stap meer kleur kreeg. Hij ging haar te gemoet, vatte haar hand en lel die tusschen de zijne. Zij keek naar den grond. Zoo stonden zij daar. „Heb dank voor al uwe brieven", was het eerste, wat hij zeide en toen ze daarop ondeugend lachend opkeek, voelde hij dat ze de bevalligste, ondeu gendste kleine fee was, die men in een bosch ontmoeten kon; maar hij was gevangen, en zij niet minder. „Wat zijt gij groot geworden!" zei zij: maar bedoelde eigenlijk heel iets anders. Zij zag hem daarop beter aan, lachte hartelijk en toen lachte hij ook, maar ze spraken beiden geen woord. De hond was op den rotsrand gaan zitten en keek omlaag op het huis. Thore zag dien hondenkop, van den waterkant af, en kon maar volstrekt niet begrijpen wat daar op den berg zat. Zij hadden zich uit hunne omarming los ge maakt en begonnen te praten. En toen hij een maal begon werd hij zoo welbespraakt dat zij hardop lachte. „Ja, ziet ge, zoo ben ik nu, als ik vroolijk, heel vroolijk ben, ziet geen toen het weder goed werd tusschen ons, toen was het alsof er daar binnen bij mij een slot opensprong, ziet ge?" Zij lachte en zei later vergift." Daar vloog zij gerust heen, at en dronk en bleef gezond en vroolijk want dat vliegen- papier was ook vervalscht. Te Berlijn heerscht een buitengewoon gebrek aan dienstboden, dat zich na 1° October weder sterk doet gevoelen, zoodat vele gezinnen in weerwil van alle aangewende pogingen er niet in geslaagd zijn ook slechts gebrekkig in hunne behoeften aan dienstmeisjes te voorzien. De vraag er naar is dan ook zoo sterk, dat alleen bij het huur- en verhuurkantoor van de Berlijnsche vrou wen vereeniging tegen 1° October 3000 dienstboden voor keuken- en huiswerk waren gevraagd. Daar de Parijache kerkhoven vol raken heb ben de autoriteiten besloten een nieuwe doodenstad aan te leggen. Het daartoe aangewezen terrein gelegen te Méry sur Oise, beslaat niet minder dan 827 hectaren. De verre afstand van de stad is echter een groot bezwaar, daar de Parij zenaars hun dooden zeer vereeren en gaarne de kerkhoven bezoeken. De prefect van de Seine is daarom bedacht geweest op een middel om ieder in de gelegenheid te stellen de graven zijner geliefden gemakkelijk te bezoeken en heeft aan een ingenieur opgedragen plannen te ontwerpen voor den aanleg van een specialen spoorweg, die Parijs met het plateau van Méry sur Oise zal verbinden. Vier voorloopige voorstellen zijn reeds aan het oordeel van den gemeenteraad van Parijs onderworpen, waarvan het minst kostbare, met inbegrip van kosten voor terreinen, omheiningen, kosten van overdracht, stations te Parijs en te Méry, gebouwen, spoorweg enz., een uitgaaf zou vorderen van 15 millioen franken. Het Zwitscherje stadje Airoio (kanton Tessino) is bijna geheel een prooi der vlammen geworden. Niet minder dan 150 huizen, benevens 10 pakhui zen en stalleD, de kerk, twee scholen en het ge meentehuis zijn in de asch gelegd150 gezinnen en 1500 tot 1800 arbeiders zijn zonder dak. De schade wordt op 2'/a millioen franken berekend. Alle mogelijke pogingen zijn in het werk gesteld om hulp te verleenen. De Tribune deelt een aardige bijzonderheid mede uit den Russisch—Turkschen veldtocht. Toen generaal Gourko met zijne troepen den Bal kan was overgetrokken gaf keizer Alexander daarvan per telegraaf kennis aan keizer Wilhelm. Deze antwoordde„Van harte geluk gewenscht Maar waar staan de Turken De militaire blik van den Duitschen keizer had hem terstond doen begrijpen dat van een wezenlijk succes eerst sprake kon zijn als de Turksche legers onschadelijk waren gemaakt. Ongeveer in denzelfden zin sprak graaf Moltke onlangs zijn oordeel uit over het bericht, dat Plevna opnieuw door de Russen genomen was. Toen zijn gastheer in Briihl bij Keulen, waar de laatste manoeuvres plaats hadden, hem het nom- mer der Kölnische Zeitung bracht, waarin het bericht voorkwam, keek hij niet weinig verbaasd toen de veldmaarschalk kortaf antwoordde: „Dat is niet waar!" en vervolgens de stellingen van de Russen en Turken duidelijk aangaf waaruit de onmogelijkheid der inneming bleek. 3 Oct. 's av. 11 u. 51 gr. 4 's morg. 7 u. 47 gr. 's midd. 1 u. 57 gr. 's av. 6 u. 55 gr. Gisteren zijn alhier te koop aangeboden de vol gende onroerende goederen, alle te Middelburg gelegen 1° Een huis en erf in de Lange Noordstraat, C nummer 21, ter inhoudsgrootte van 1 are 65 centiaren. Verkocht voor 2421. 2J Een huis en erf in de Lange Noordstraat, C „Al de brieven, die gij mij gestuurd hebt, ken ik van buiten." „Ik de uwe ook! Maar gij schreeft altijd zoo kort." „Omdat gij het altijd zoo lang wildet hebben." „En als ik wilde dat gij meer over éen onder werp zoudt schrijven, ontsnaptet gij mij altijd." „Ik zie er het beste uit als ik wegloop," zei de boschnymph. „Maar dat is waar ook, gij hebt mij nooit ge schreven, hoe ge van dien John Hatlen afgekomen aijt." „Ik lachte." „Hoe zoo." „Ik lachte, weet gij dan niet wat lachen wil zeggen „Ja ik kan ook lachen." „Laat zien." „Heeft men ooit zoo iets beleefd; ik moet toch iets hebben om over te lachen." „Dat heb ik niet noodig als ik big ben." „Zijt ge nu blij, Marietje?" „Lach ik dan „Ja dat doet gij?" Wordt vervolgt.)

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2