AdverteatiSa. BEDIJKING. spaarbankT Correspondentie. Zegtij di n g e o. Réclames. Handelsberichten. Oorlogsberichten. Uit Parijs. Graanmarkten enz. de heeren von Bennigsen en Crispi spreken er de gemeenschappelijke hinnenlandsche en itenlandsche belangen van beide naties, herinnert en zien dan niet de demonstraties van het Fran- ae episcopaat, de petities van de prelaten van ïnnes, Rouaan, Quimper, Versailles, Saint Brieuc, mnes, Bourges enz., kort na den vrede tot de tionale vergadering gericht, ten gunste van het ratel der wereldlijke macht van den pans Heb- n zelfs in dit jaar de Fransche bisschoppen )me niet opgeëischt als het eigendom van den ,us en van God Kan het tegenover znlke indelingen verwondering baren vraagt de imps dat de Italianen elders waarborgen <eken voor hunne eenheid en de integriteit van m grondgebied? Hoewel de Fransche regeering tot de uiterste aatregelen overgaat om de verkiezingen in haar ihting te leiden, zóo zelfs dat de minister van lanciën, Caillaux, in eene speciale circulaire, aan ambtenaren tot zijn departement behoorende last ieft den prefecten alle mogelijke hulp te verleenen i aanmaant om mede te werken tot de propaganda de verkiezing van de officieele candidaten, jerscht overal volkomen kalmte. De lijsten van i candidaten der regeering hebben duidelijk be- ezen, dat deze zich geheel in de armen van het onapartisme werpt, waarover vooral de Engelsche ganen zich verontwaardigd toohen, en de komst m prins Lodewijk Napoleon op het kasteel van ave is dan ook niet geheel zonder beteekenis. i weerwil van dit alles blijven de republikeinen in zoo groote mate van kalmte en bezadigdheid acht nemen, dat zelfs de regeeringsgezinde rganen als de Francais er zich over ergeren en r zich over beklagen, dat de republikeinen in unne bijeenkomsten zorgvuldig vermijden eenigen anval tot den maarschalk te richten. Op die fijze wordt alle aanleiding tot schandaal vermeden, raarin de regeering had gehoopt een niet geringen teun te zullen vinden. Niet alleen in Frankrijk, maar ook in Duitsch- aDd heeft een besluit van keizer Wilhelm, waarbij lij den groothertog van Baden benoemt tot inspec- eur over de beide legerkorpsen van Baden en ïlzas Lotharingen, sensatie verwekt, speciaal ten gevolge van een zinsnede in deu daarbij gevoegden Mief, waarin de keizer zijn wensch uitdrukt om loor dezen maatregel Elzas-Lotharingen nader aan iet rijk te verbinden. Men maakt zich vooral in Baden ongerust, dat het doel van den keizer is im Baden allengs met het rijksland te vereenigen m den zetel der regeering van Carlsruhe over te irengen naar Straatsburg. Van het oorlogsterrein is geen ander belangrijk aieuws dan het bericht, dat waarschijnlijk binnen kort de vijandelijkheden wegens den invallenden winter zullen worden gestaakt en de troepen de winterkwartieren zullen betrekken. De Politische Correspondenz deelt den tekst mede van de laatste depêche van den Griekschen agent te Londen, betreffende de houding van Griekenland. Daarin verklaart de heer Tricoupis dat, zoo men het oogenblik gekomen mocht achten om aan het zelfstandig bestaan van Griekenland, hetzij door eene interventie, hetzij door een hand greep een einde te maken, het misschien weldra aan de Porte zou blijken dat zij, door dergelijke raadgevingen te volgen, zich nieuwe moeilijkheden zou veroorzaken. Noch bedreigingen, noch een handgreep, kunnen de beweging van het Hellénisme in het Oosten verhinderen. Een onrechtvaardige aanval tegen Griekenland zou een opstand van geheel bet 'Grieksche ras ten gevolge hebben. Voorts deelt genoemd blad deu authentieken tekst der nota mede, door den Duitschen gezant te Kon- Btantinopel aan den minister van buitenlandsche zaken aldaar ter hand gesteld betreffende de in vrijheidstelling van de moordenaars van de Duitsche en Fransche consuls te Salonika. Eindelijk bevat de Politische Correspondenz nog eene depêche uit Belgrado, waarin wordt ge meld, dat de minister van oorlog met de groote binnenlandsche handelshuizen contracten heeft ge sloten voor de levering van levensmiddelen voor Vier Servische legerkorpsen, die hunne stellingen gaan innemen. Uit Serajewo wordt gemeld, dat de Tnrksche troepen in Bosnië bevel hebben ontvangen om zich gedeeltelijk in de Herzegowina in de richting van Mostar te begeven en gedeeltelijk naar de Servische grenzen. Een depêche aan den gouver neur-generaal bericht het oprukken van 14 Ser vische bataljons in de richting der grenzen. Het Hongaarsche blad Ellenor bevestigt de berichten omtrent oorlogszuchtige bewegin gen in Transylvanie. Het plan schijnt te zijn geweest de vorming van een Hongaarsch legioen van 5000 mandat zich den 28™ dezer op een bepaald punt nabij de grens van Transylvanie zou moeten vereenigen en Rumenië moest binnenruk ken om, in vereeniging met een Turksch korps, de Rumenische spoorwegen te vernielenteneinde het transport van Russische versterkingen te be letten. Men beweert dat generaal Klapka een van de hoofden der beweging is. Dank zij de waak zaamheid der autoriteiten is de uitvoering van dat plan verhinderd. Op bevel van grootvorst Nicolaas is de eor respondent van de Londensche Standardde heer Fréderic Boil uit het Russische leger eu uit Rumenië verdreven, omdat hij in een van zijn brieven uit Poradin van den 5" September jl., over de desorganisatie van de Russische troepen had gesproken. Van den 28™ September wordt uit Gornji Studeni gemelddat de temperatuur overal koud en ongunstig is en in den Balkan sneeuw valt. Van den 21en tot den 27en was het bombardement te Chipka voortgezet. De verliezen der Russen bedroegen 15 dooden en gewonden. Den 27en openden de Russische mortieren hun vuur en onmiddellijk daarop sprong een Turksch kruit magazijn in de lucht. Den 24™ hebben de Turken de voorhoede van het Russische korps te Elena, bij Mabreue aangevallen, zij werden met aanzien lijk verlies en met achterlating van een standaard afgeslagen. De Russische verliezen bedroegen 4 doodeu en wat gewonden betreft 1 officier en 17 manschappen. Na de nederlaag bij Cherkowna hebben de Turken hunne posities tegenover de Russische verlaten en zich in alle haast op Popskoi teruggetrokken, met achterlating van een veld» telegraaf en eenige kruitwagens. Er hebben nog weinig kiezersvergaderingen plaats schrijft de heer Jules Claretie aan de Indépendance Beige. En waartoe ook Het programma is vooraf vastgesteld. Men zal niet over namen, men zal over een idéé en een cijfer stemmen. De heer Leverrier zal dit schouw spel gadeslaan van de planeet die hij heeft ontdekt, een der belangrijkste ontdekkingen,dezer eeuw. 't Was een ongeluk voor den heer Leverrier dat hij, bij al zijne geleerdheid, een zoo onaange naam mensch was. Deze astronoom, die niet zoo los was van de wereldsche zaken als de* sterre- kundigen van Lafontaine, en die, wel verre van' zich in een put te laten vallen, zich nedervleide in een der met bankbiljetten gevulde senaatszetels van het keizerrijk, werd tegelijk bewonderd en verfoeid. Uit de artikelen die na zijn dood over hem zijn geschreven, spreekt duidelijk het dubbele gevoel van bewondering en wrevel, dat de geleerde gedurende zijn leven had opgewekt, maar men heeft niet eens tot zijn dood gewacht om te zeggen hoe men over hem dacht. Zekere ont moeting, door den heer Pelletan in zijn „Nouvelle Babylone" medegedeeld, is in het instituut beroemd geworden. De heer Villemain, die gewoonlijk een zeer vrije eu stekelachtige taal voerde, sprak op zekeren dag in de bibliotheek van het instituut over Cesar en zijne regeering. De heer Leverrier ging voorbij. Hij hoorde de bittere woorden die over de lippen van den letterkundige vloeiden; hij stond stil eu zeide op hoogen toon: Mijnheer, hoe durft gij zoo spreken in een gebouw van den staat? De heer Villemain, met zijn schelmischgelaat, knipoogde, keek rond alsof hij iemand zoeht en zeide Wie zijt gij mijnheer? Gij kent mij wel, mijnheer! Van uiterlijk, misschien wel. Maar ik weet geen naam aan dat uiterlijk te geven. Ik heet Leverrier. Ah, jawelJa, ja, ik ken u inderdaad. Gij zijt, geloof ik, een sterrekundige l Ik heb indertijd den heer de la Place zeer goedgekend. Dat was ook een sterrekundige en een be schaafd man! Mijnheer, antwoordde de astronoom, over geestigheden haal ik mijn schouders op, maar indien gij op deze wijze voortgaat, geef ik u de verzekering, dat ik er rapport van zal maken daar waar het behoort. Wat wilt gij, mijnheer? zeide de heer Vil lemain, terwijl hij zich afwendde. Ieder leeft hier op aarde zooals hij kan. En hij ging voort met op dezelfde ongegêneerde manier over Cesar en zijn hovelingen te praten. Er zijn menschen die zich op dezelfde wijze gehaat weten te maken als de heer Leverrier. Daar toe behoort o. a. de heer Louis Veuillot. Hij heeft eeu boek uitgegeven over Molière en Bourdaloue, dat niets anders is dan een groot schotschrift tegen den schrijver van de Tartuffe. In dat boek zijn zooveel schandelijke dingen op rekening van Molière gezet en de woede van de valsche vromen tegen diens werken is zoo groot, de toorn van den heer Veuillot tegen een man, die een type van geest en goedheid was, is zoo hevig, dat de beleedigingen den grooton schrijver aangedaan hem in de verste verte niet kunnen treffen. Na het boek van den heer Veuillot te hebben gelezen zal men het eenvoudig laten vallen met den uit roep van Orgon Le pauvre homme l 't Is een vermakelijk denkbeeld om pater Bour daloue als schrijver tegenover Molière te stellen. Bourdaloue is in zijn preek op den zevenden Zondag na Pinksteren tegen Tartuffe uitgevaren, maar dit geeft hem toch geen aanspraak op een standbeeld, dat de heer Veuillot in den geest voor hem heeft opgericht, en waardoor een schaduw zou worden geworpen op het standbeeld van Molière. In een weinig bekend betoog over Mo lière heeft Walter Scott bij voorbaat den heer Veuillot beantwoord, toen hij pater Bourdaloue beantwoordde. Men begrijpt intusschen dat de heer Veuillot het niet alleen op den schrijver van den Misanthrope heeft gemunt. Hij valt beurtelings het tooneelde schouwburgondernemersde schrijvers, de dichters en de ongelukkige coine- dianten aan, die, volgens hem, den gloed van den brandstapel reeds voelen. Waarlijk, men zou iets merkwaardigs zien gebeuren indien lieden als de heer Veuillot slechts 24 uren het gezag in handen hadden. Van ingezetenen van Driewegen (gemeente Biervliet) ontvangen wij klachten over de onge regelde bezorging onzer courant per post. Twee a driemaal in de week ontvangt men daar de courant een dag te laat en dus twee nommers te gelijk. Den 29™ Sept. werden de couranten des avonds te 9 uren door den postlooper Biervliet Hoofdplaat bezorgd. De courant, die Zaterdags avonds hier op de post gedaan wordt, komt Maandag te Driewegen aan. En dat voor een traject van 31 uur! Gaarne voegen wij onze stem bij die der klagers, teneinde te trachten daarin verbetering te brengen. Men vestigt er tevens onze aandacht op dat te Wolfaartsdijk 500 aan brievenbestellers wordt betaald en te Biervliet, welks kring zoo uitgestrekt is, nog geen 100. (Red.) Alhier binnengekomen het schoouersehip Hout handel, gezagv. Lindblad, en het schoonerschip Karei Milberg Af AffenSgezagv. Etteruf, beiden van Riga met hout. Gisterenmorgen is te Vlisslngen binnengekomen om steenkolen in te nemen, het stoomschip P. Caland, gezagv. E. Deddes, komende van Rot terdam. (Prijs der plaatsing 30 cent per regel.) Eene in ieder opzicht solide en volledig door den Hambnrgschen staat gewaarborgde inrichting is de Hambargsche Staatsloterijwier geconeessioneerde vertegenwoordigerden heer LOUIS WOLFF met vol vertrouwen aan bevolen kan worden. Rotterdam, 1 October. Tarwe met ruimen aan voer beide soorten le qualiteit 25 cent lager; mindere dito 50 cent lager; rogge prijshoudend; wintergerst met middelmatigen aanvoer 25 cent hooger, zomergerst dito 10 cent hoogerbruine en witteboonen met redelijke aanvoer 1 lager; erwten met ruimen aanvoer puike qualiteit onveranderd, mindere dito 50 cent lager; haver wel te verkoopen; overige artikelen met goeden aanvoer onveranderd. Amsterdam, 1 October. Raapolie op zes weken f 45*. Lijnolie 36*. Prezen «ram effecten. Wederl. Cert. Werk. schuld. Certific. dito dito dito dito dito Aand. Handelmaatschappij, dito exploitat. Ned. Staatssp. Loten stad Rotterdam. dito dito Amsterdam België. Cert, by Rothschild. Frankrijk. Inschrijvingen Inschrijvingen Rusland. Oblig. 1798/1816. Certific. Inscr. 5e serie Obl. Hope C\ 1855 6e serie. dito 1000 1864 dito L. 100 1872 dito L. 100 1873 Loten 1864. Loten 1866. Oblig. Hope& C°. Leen. I860. Certific. dito Inscr. Stieglitz C°. 2ea4L. Obligatiën 186769 Certificaten Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. Oehg. dito. dito dito. Aand. Kiew-Brest dito Baltische spoorweg. Oblig. spoorweg Poti-Tiflis dito dito Jelez Griasi. dito dito Jelez Orel dito dito Charkow Azow Polen. Schatkistobligatiën Aand. Warschau-Bromberg. dito dito Weenen. Oostenrijk. Obligatie metal, in zilver Januari/Juli. Obligatiën dito April/Oct. dito in papier Mei/Nov. dito dito Febr./Aug. Aand. Nation, bank Loten 1860 dito 1864 Hongarije. Schatkistbiljett. Oblig. Theiss spoorweg Italië. Certific. Amsterdam. Oblig. Z.-Ital. spoorweg. Spanje. Obligatiën Buitenl. Oblig. Binnenlandsche. Portugal. Obligatiën Turkije. Inschr. Alg. schuld. Obligatiën 1869 Egypte. Obl. 1868 Ooi. 1873 Amerlka.Obl. Ver. Stat.1904. Obligatiën dito dito 1885. Illin. Cert. Amsterdam 3 4 5 3 3 2* 3 5 5 5 5 5 5 5 5 5 4* 4 4 4 6 5 4* 4 5 3 5 5 5 5 4 4 5 5 5 5 5 3 5 6 5 5 3 3 3 3 5 6 7 7 5 6 eten. 29 Sept. lOet. 63** 64 76* 76* 100* 101A 103* 103* 104* 103 102* 102* 101* 93 96* 55 56* 74* 75 86 86* 76A 76* 77^ 77* 124* 122* 75* 75* 68* 68* 101* 101* 82* 82* 73 43* 42} 80} 80* 82* 30* 75} 73} 46} 56* 56*} 57 54A 54* 54* 54} 122* 122 94 113* 67 TV 67} 68* 41 41} 12* 12} 114 11} 50* 50* 9* 6* 103* 68* 68} Oblig. Illinois Redemtion. 6 dito Central Pacific. 6 Certific. Chic. N. W7 Oblig. Madison Ext7 dito Winona-St. Peter 7 dito N. W. Union7 dito Union Pac. Hoofdl. 6 Obl.St.Paul&Pac. Spw. T sec. 7 dito dito dito 2esec. 7 trazlllë. Oblig. 18634* Obl. 18655 pct.100* 100* 61* 88 81 80 ff T) ff I» 100J 63* 88* 81* 80* 99* 44 Prijzen van coupons. Amsterdam, 1 October. Metall. ƒ21.25; dito zilver 22.27*Div. Eng. per 11.85Eng. Poitugal per Spaansche piasters ,'—.64; Amerikaansebe dollars (in goud) 2.46*. Amsterdam, 29 September. Metall. f 21.25; dito zilver 22.30Div. Eng. per 11.85Eng. Russen per 12.Eng. Portugal per Frans, 47.70; Belg. 47.70; Pruis, f 58.70; Hamb. Russen 1.18Russen in Z.R. ƒ1.18; Pool- sche per fl. Poolsche per Z. R. Spaan sche piasters f .64 Spaansche binnenlandsche .58; Amerikaansche dollars/2.46; papierƒ2.37. Wij werden heden verblijd door de geboorte eener Dochter. A. I. KAN. Velp, J. E. KAN, 29 September 1877. geb. Snoück Hurgronje. Voorspoedig bevallen van een welgeschapen Zoon A. BUIJS, geliefde echtgenoote van P. J. HAMELINK. Middelburg, 1 October 1877. Heden overleed, in den aanvalligen leeftijd van 3* jaar, ons geliefd jongste kindje ANNA MAR- GARETHA. Middelburg, G. DE JAGER. 30 September 1877. A. J. DE JAGER— van den AfiEEEE. Heden werd ons ouderhart diep getroffen door het overlijden van ons geliefd dochtertje MARIA BALDINA, in den aanvalligen leeftijd van vijf jaren. Middelburg, W. M. GROENEWEGEN. 1 October 1877. C. GROENEWEGEN, tan der Zee. Ondergeteekende betuigt den hartelijksten dank voor de algemeene belangstelling en deelneming, die hij heeft mogen ondervinden gedurende zijne langdurige en hevige ziekte. J. J. CEULEN. De ondergeteekenden betuigen door deze hunnen hartelijken dank voor de blijken van genegenheid, hun betoond op 25 September jl. Borsselen, A. BOLIER. 1 October 1877. A. C. van der WERF. Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvan gen bij het overlijden van hunnen lieveling WIL LEM ADRIANUS, betuigen de ondergeteekenden hunnen hartelijken dank. Middelburg, J. HOLM. 1 October 1877. A. W. HOLMDoemaar. Gedeputeerde staten van Zeeland maken bekend dat, ter voldoening aan art. 1 van het Algemeen reglement voor de polders of waterschappen in deze provincie, eene aanvraag om vergunning tot bedijking van Schorren en Slikken, onder Yerseke en Kruiningen, alsmede het bestek en drie teekeningen welke daarbij behooren, ge durende drie weken, en wel van 3 tot en met 23 October a. s., zullen zijn nedergelegd in het ge meentehuis van Yerseke, ter inzage van belang hebbende besturen en personen, die bevoegd zijn binnen veertien dagen na dien tijd. hunne bezwaren tegen de voorgenomen bedijking bij gedeputeerde staten schriftelijk in te dienen. Middelburg, 29 September 1877. Gedeputeerde staten voornoemd, W. SIX, Voorzitter. BUTEUX, F*. Griffier. De intrestbetaling over de drie maanden, verschenen 30 September 1877, zal plaats hebben op iedere zitting van Woensdag en Zaterdag namiddags, te beginnen met Woentdag den 17™ October 1877. De intrest ingaande 1 October 1877 blijft be paald op 4 percent. De zittingen worden gehouden in het lokaal in de Bogardstraat, hoek Korte Burcht. Die van Woensdag en Zaterdag van éen tot twee uren zijn bestemd tot ontvangst en terugbetaling en ook tot rentebetaling; de zitting van Zaterdag avond van acht tot negen uren, is uitsluitend bestemd tot ontvangst van in le brengen gelden. Middelburg, 1 October 1877. De Commissie voor de Spaarbank, J. A. TAK, Voorzitter. C. J. J- A. VAN TEIJLINGEN, SecretRM.

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3