120® Jaargang: Dinsdag 25 September. N°. 226, i 4. Dit blad verschijnt dagelijkss, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën 20 C6nt per regel, Geboorte- Trouw- Doodberichten enz,van 1—7 regels f 1,50 iedere regel meer t 0,20, 'Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Laffitk C°. te Brussel en Parijs. ERICHT. Zij die zich voor 1 October 1877 op deze courant abonneeren, ontvangen de nog in dit kwartaal verschijnende nommers gratis. Middelburg, 24 September, Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Kerknieuws. Kunstnieuws. Marine en leger. Rechtzaken. Koloniën. MIDDELB11GSCHE De minister van binnenlandsche zaken heeft bij circulaire (Prov. blad van Zeeland n° 94) de burge meesters der gemeenten verzocht bij het afgeven van getuigschriften aan ben die als plaatsver vangers willen optreden het onderzoek naar het gedrag van den belanghebbende te doen plaats hebben in de gemeente of gemeenten, waar hij gedurende de laatste twee jaren (en niet korter) zal hebben verblijf gehouden. In de Standaard leest men het volgende raad selachtige bericht „Van ze«r bevoegde hand wordt ons geschreven „Naar luid van buitenlandsche berichten en van in de residentie en elders loopende geruchten wordt Nederland door een onheil bedreigd, dat de waar digheid van zijn geliefd vorstenhuis en de eeuwen oude banden tnsschen dat huis en de natie diep zoude schokken. „Moge Gods goedertierenheid dat onheil af wenden „Mogen ook de raadslieden der kroon hunne groote verantwoordelijkheid ten deze levendig be seffen Het Handelsblad, dit bericht overnemende, voegt daar het volgende bij „Bij het overnemen van het bovenstaande mee- nea wij te moeten opmerken, dat de Standaard blijkbaar doelt op geruchten aangaande huwelijks plannen van het hoofd van den staat. „Wij weten niet met zekerheid wat daarvan is, en wenschen ook nu niet af te wijken van den stelregel, dat het particuliere leven, ook van de hoogstgeplaatste personen, niet is publiek domein, tenzij door hunne handelingen het algemeen belang schade zou kunnen lijden. Juist dit kunnen wij nog volstrekt niet nagaan. „Vooral in een constitutioneel land echter loopt het openbaar belang, het algemeen belang der natie, zeer stellig gevaar van handelingen, die het prestige zouden kunnen verminderen, dat de kroon moet blijven omgeveD. „Aan de raadslieden der kroon allereerst de taak om daarvoor te waken. Eerst wanneer die taak blijkbaar boven hunne krachten gaat, hebben anderen het recht van medespreken. Maar wel mogen wij wenschen, dat de regeering in omstan digheden, die voor haar buitengewoon moeilijk kunnen zijn, de wijsheid en de kracht zal weten te vinden, om alles in het waarachtig belang van koning en volk tot een goed einde te brengen." Door kerkvoogden en notabelen van de her vormde gemeente te Brouwershaven is aan het rijk ter plaatsing in het Nederlandsch museum ten geschenke aangeboden een koperen lichtkroontje, strekkende dit geschenk als bewijs van waardee ring van hetgeen door het rijk ten behoeve van de herstelling van het kerkgebouw der hervormde gemeente te Brouwershaven wordt gedaan. Dit kroontje behoorde tot 1869 aan de burger lijke gemeente Brouwershave en hing in de raad zaal op het stadhuis. Het dagteekent waarschijn lijk van 1599 of 1600althans toen is door het gemeentebestuur, volgens de notulen van den 18™ Maart 1599, besloten, „om de Raedtcamer op te rusten ende te cijeren." Bij het aanbrengen van de gasleiding in het raadhnis, werd het kroontje eigendom van den heer H. J. Brandenburg, die het daarna aan de kerk ten geschenke gaf. {Staat»-cour.) onderscheidingen. Bevorderd tot kommandeur der Militaire Willemsorde de kolonel der infanterie van het Nederl. Indisck leger K. van der Heyden, tijdelijk militair en civiel bevelhebber in Atjeh. [Reeds in ons vorig nommer onder rubriek „Tel. ber." gemeld.] Vergunning verleend aan. H. A. Bogaerts, te 's Hertogenbosch, tot het aanemen en dragen der versierselen van ridder der orde van den H. Gre- gorius den Groote, hem door Z. H. den paus ge schonken. middelbaar onderwijs. Op verzoek eervol ont slag verleend aan A. S. Kok en dr. V. A. Julius als leeraars aan de rijks hoogere burgerschool te Roermond, en tot tijdelijk leeraar aan die school benoemd K. Bes, te Haarlem. Benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere bur gerschool te Helmond J. Ochtman Sz., thans tijdelijk leeraar aan die school. hooger onderwijs. Benoemd tot rector-magni ficus voor het studiejaar 1877/78, aan de rijks universiteit te Leiden, mr. R. P. Frninaan de rijks universiteit te Utrecht, dr. N. Beetsaan de rijks universiteit te Groningen, dr. F. W. B. van Bell. Benoemd tot hoogleeraren in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de rijks universiteit te Groningen, dr. Emil Baehrens en dr. F. J. van den Ham. [Reeds in ons vorig nommer onder „Tel. ber." gemeld.] meteorologisch instituut. Eervol ontheven de hoofddirecteur van het koninklijk Nederlandsch meteorologisch instituut te Utrecht, van de waar neming der betrekking van directeur der afdeeling „Waarnemingen te land" van dat instituut, en met ingang van dien datum tot directeur dier afdeeling benoemd dr. M. Snellen te Utrecht. registratie. Benoemd tot ontvanger der registra tie en domeinen: te Assen, L. van Assen, thans ontvanger der registratie en domeinen te Onder- dendam te Dokkum, F. von Dalsen Fontein, thans ontvanger der registratie en domeinen te Beester- zwaag. essayeurs. Benoemd F. J. Witteveen, thans essayeur bij den waarborg op de gouden en zilve ren werken te Alkmaar, tot controleur bij dat middel te Amsterdam. Te Leiden zijn bevorderd tot doctor in de geneeskunde de heer A. Isebree Moens, van Zie- rikzee, met een acad. proefschrift, getiteld: over de voortplantingssnelheid van de pols"; tot doctor in de wis- en natuurkunde, da heer A. J. C. Snij ders, geb. te Neuzen, met een proefschrift, getiteld „de scheikundige werking van water en zoutoplos singen op zink." Te Rotterdam worden pogingen aangewend om eene industrieschool voor meisjes op te richten. In Stiermarken was men van gevoelen, dat men zelfs van het goede te veel kon hebben. De kinderen zijn niet alleen verplicht school te gaan, maar zelfs acht jaar lang. Yele gemeenten waren van oordeel, dat de jeugd met minder kennis door de wereld kon komen, en dienden aan den land dag eene petitie inverzoekende dat de leerplicht weder op zes jaar zou worden gesteld. Met 44 tegen 24 stemmen heeft de landdag echter beslist dat de termijn van acht jaar zou worden be houden. Wat zou die landdag denken van een land waar men geen acht, ja zelfs geen zes jaar voor het onderwijs noodig vindt, maar den tijd van het schoolgaan geheel aan de ouders overlaat, met vrijheid zelfs om hunne kinderen in het geheel niet te doen onderwijzen? Arnhcour.) Aan de hoogero burgerschool te Amersfoort is benoemd tot tijdelijk leeraar in de Nederlandsche en Hoogduitsche talen de heer P. Fockens. Door den kantonrechter te Leiden is uit spraak gedaan in zake de vordering tegen den hoogleeraar Prins, tot betaling van den ker- kelijken hoofdelijken omslag. Aan de gemeente commissie werd haar eisch ontzegd met veroor deeling in de kosten, op grond dat bet reglement, waaraan zij hare bevoegdheid zou ontleenen, niet op wettige wijze is tot stand gekomenimmers moeten bij een besluit over het beheer van goede ren, aan een zedelijk lichaam (hier de kerke. •lijke gemeente) toebehoorende, niet alleen manslid maten, maar alle leden van de kerkelijke gemeente gehoord worden. De heer E. Snellen, predikant te Zierikzee ♦hééft op 21 dezer een beroep ontvangen naar zijne eerste gemeente Nienwveen en daarvoor terstond bedankt. Op eene vergadering van leeken der moderne richting te Alkra&ar is besloten aan de synode te kennen te geven dat de vergadering, hoewel betreurende dat de synode gemeend heeft in de quaestie der belijdenisvragen niet geheel aan de billijke wenschen der modernen te mogen gehoor geven, zich echter verheugt in het streven naar verzoening, waarvan hare besluiten de blijken dragen. Het harmoniegezelschap Accelerando alhier heeft d^D 22en dezer zijn tienjarig bestaan gevierd. Bij deze gelegenheid wenscht het gezelschap aan staanden Zondag een concert te geven, waarvan de opbrengst ten voordeele zal strekken der Ver- eeniging tot het bezoeken der armen. Daar de toegangprijs slechts op 25 cent de persoon gesteld is, zal de mededeeling hiervan ongetwijfeld velen aanmoedigen om het edelmoedig voornemen van Accelerando te steunen. De heer H. j. Schimmel heeft naar het Vaderland van goederhand verneemt zijn ontslag genomen als lid van het hoofdbestuur van het Ned. tooneelverbond. Z. M. de koning heeft aan de vereeniging het Nederlandsch tooneel voor het speelseizoen 1877/78 een subsidie verleend van f 5000 ten be hoeve van den stadsschouwburg te Amsterdam en ■van f 10,000 ten behoeve van het Hoilandsch tooneel te 'sHage. De kapitein Dunkier, directeur der stafmu- ziek van het regiment, grenadiers en jagers, heeft gisteren het 50jarig feest zijner kunstenaarsloopbaan gevierd. Hij werd in 1816 te Namen geboren, op zijn elfde jaar reeds bij het lle regiment in fanterie aangenomen als muzikant 1" klasse, vertrok in 1829 met zijn vader naar den Haag en volgde in 1847 dezen op als kapelmeester bij de grenadiers. In 1861 ontving hij den officiersrang en later klom hij tot kapitein op. Zijne hoogst verdienste lijke werkzaamheid als leider van het beste militaire muziekkorps van ons land vindt zoo in Nederland als buitenslands de meest eervolle waardeering. Door de stafmuzikanten werd hun directeur bij deze gelegenheid een geschenk aangeboden, terwijl de muziekuitvoering aan de koninklijke militaire kapel gisteren werd aangevangen met een jubileum- marsch door den kapitein Götz vervaardigd en aan den heer Dunkier opgedragen. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen bericht, is Z'. Mss. ramtorenschip Koning der N ederlanden, onder bevel van den kapitein ter zee W. Enslie, den 19en dezer te Leith (Edin- burg) aangekomen. Aan boord is alles wel. Het gerechtshof te 's Hage heeft Zaterdag jl. de werkster L. P.oud 24 jaren, van Westdorpe, veroordeeld tot 45 dagen cellulaire gevangenisstraf, wegens het afleggen van een valsch getuigenis ten voordeele van haar meester, den tapper V., wien zij eerst had aangeklaagd van mishandeling, doch omtrent wien zij later, voor de rechtbank te Goes, eene gunstige verklaring aflegde, waartoe zij door bedreigingen van haren meester was over gehaald. Omtrent de krijgsverrichtingen in Samalangan is nader nog door den gouverneur-generaal bericht, dat de kolonel K. van der Heyden (tijdelijk militair en civiel bevelhebber in Atjeh), die de expeditie aanvoerde, in een der gevechten is ge wond en dientengevolge een oog verloren heeft, maar desniettemin het bevel is blijven voeren tot dat de groote moeilijkhedenwaarmede onze troepen te kampen hadden, waren overwonnen en de expeditie tot een goed einde gebracht was. Yoor den schietwedstrijd door de Vlissingsche schutterij aanstaanden Woensdag, des middags te half drie, in het Midden réduit te houden, zijn uit geloofd, voor zooveel bekend is: een zilveren horloge, met gegraveerd portret van Z. M. den koning, geschonken door officieren der schutterij; een sigarenstandaard, met zilver gemonteerd, ge schonken door den heer A. F. de Bruge, voormalig luit.-adj. der schutterijeen revolver (la Faucheux) met een doos cartouches (Luiksch fabrikaat), ge schonken door den heer Philip Meyers. Eene der drie kazernes te Vlissingen is, wegens het daarin voorkomen van tien gevallen van roodvonk, waarvan een met doodelijken afloop, ontruimd en gedesinfecteerd moeten worden. De werkende leden van het harmoniegezel- schsp „Kunst en eer" te Zierikzee hebben den 23™ dezer hunnen directeur, den heer D. H. Ezer- man, op zijn geboortedag verrast met eene sier lijke mahoniehouten muziekkast, met toepasselijke ornamenten en inschrift vergezeld van een vleiend schrijven, als blijk van hoogachting en waardeering zijner verdiensten. In de Drenthsche courant wordt het denk beeld geopperd van Assen eene badplaats te ma ken, daar het ijzerhoudende wateren heeft. Den 15™ dezer heeft te Rotterdam eene kleine doch belangrijke tentoonstelling plaats gehad van planten en bloemen, door kweekersknechts en leerlingen gekweekt. De planten moesten ingezon den worden met een getuigschrift hunner chefs of bazen, dat de inzenders ze zelf gekweekt hadden. Zij mochten het doen in de bakken of kassen hunner patroons, met welke planten zij verkozen, mits deze uit stek of zaad (ook uit knollen) door hen alleen gekweekt waren sedert Februari. Geldelijke belooningen waren niet uitgeloofdde inzenders moesten het doen uit ambitie en voor de eer. Zij ontvingen een getuigschrift en hunne namen werden ingeschreven in een register. De heer H. Witte, de bekende schrijver en plantkundige, verklaart in het Handelsblad van deze tentoonstelling dat zij, boewei klein, zeer belangrijk was. Tegen half Maart hadden zich 34 personen, uit verschillende plaatsen, bij de Rotterdamsche afdeeling der Maatschappij van tuinbouw aangemeld. Yan dezen hadden 24 inge zonden. Eene verrassing was het voor de bekroon den, dat zij nog eene kleine belooning in geld, ter vergoeding voor gemaakte onkosten, verkregen. Terecht zegt de heer Witte dat, bij de vlucht die de tuinbouw in de laatste jaren nam, bij de steeds toenemende eischen aan welke hij, voor de meubeleering van huiskamers, salons, koffiehuizen en hotels voldoen moet, deze eerste tentoonstelling zeer de aandacht waard en het te hopen is, dat zij door andere op grootere schaal gevolgd moge worden, ter aanmoediging van de ambitie, den kunstzin en den smaak bij de beoefenaars van het tuinbouwvak. Naar men verneemt, heeft Zaterdag namid dag een Engelschman in den trein van Arnhem naar Utrecht, tusschen Veenendaal en Maarsbergen door zelfmoord een einde aan zijn leven gemaakt. Hij moet zich, hangende uit het portier, met een dolk doorboord hebben. Het lijk zou te Maars bergen uit den trein zijn gedragen. De aanleiding is onbekend, Bij de uitgevers J. H. Gebbard c°. is een nieuwe roman in drie deelen ter perse van A. S. C. Wallis (Mej. Opzoomer). Deze roman, handelende in het begin van de tweede helft der zestiende eeuw, is getiteld: In dagen van strijd. D'. Erasmus Wilson, een gunstig bekend Engelsch geneesheer, is van gevoelen, dat op reis dikwijls tegen het dieëet wordt gezondigd. De opwinding der reis veroorzaakt bij meeste menschen een eenigszins koortsachtigen toestand, die door zeer rijkelij ken en voedzamen kost en alcoholhoudende dranken kan worden bevorderd. Een matig dieet acht hij op reis noodzakelijk voor het behoud der gezondheid. Men houde zich aan soep, groenten, vruchten, gebraden vleesch, visch enz. en drinke slechts slappe koffie, thee, soda- ot seiterswater.

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 1