Telegraphische berichten. BUITENLAND. Kerknieuws, Kunstnieuws, Thermometerstand. Staten-Generaal. Algemeen Overzicht. de gemeente had bewezen. Na eene hartelijke dankbetuiging werd hij naar de school geleid, waar hij door zijn opvolger met een kort woord werd verwelkomd, waarna een der oudste leerlin gen hem met een korte toespraak ook uit naam zijner medeleerlingen eene keurige hanglamp aan bood. Zichtbaar getroffen door dit lieve blijk van achting, sprak de heer Craaijo een woord van innigen dank. Des avonds vereenigden zich de burgemeester, eenige raadsleden en de onderwijzers te zijnen huize, waar hun een gul en hartelijk onthaal ten deel viel. Vrijdag morgen bedacht de heer Craaijo ook de kinderen, toen hij ze op onbekrompen wijze onthaalde. En daarmede was als 't ware de laatste band losgemaakt, die den heer Craaijo nog aan zijne neergelegde betrekking ver bond, Eere den man, die zooveel genegenheid wist te verwerven, en eere aan hen die de dien sten, door goed onderwijs aan de gemeente bewe zen, op zoo waardige wijze weten te erkennen. Naar men verneemt, zullen de nieuw benoemde hoogleeraren aan de rijksuniversiteiten hoewel daartoe volgens de nieuwe wet op het H. O. niet verplicht, hunne betrekkingen met eene inwijdings rede aanvaarden. De opening der H. B. S. te Apeldoorn zal op den len October a. in tegenwoordigheid van Z. M. den koning, plaats hebben. Blijkens gisteren bij den kerkeraad der Ned. hervormde gemeente te Amsterdam ingekomen kennisgevingheeft dr. T. Modderman Az., zijn ambt als predikant nedergelegd en elke betrekking tot de Ned. hervormde kerk verbroken. Twee Eederlandsche opera's worden aange kondigd. De eene, vau drie bedrijven, heet „De zeven raven", naar een bekend Duitsch sprookje en is, zoo wat muziek als tekst betreft, het werk van den heer H. Viotta. De andere opera heeft eene geschiedkundige stof tot onderwerp, heet „De Val van Kuilenburg," is door den heerB.de Veer geschreven en door den heer D. de Lange op muziek gezet. Dit werk zou dezen winter te Amsterdam worden opgevoerd. BINNENLAND. ©ravenhage. Aan de commissie uit de eerste kamer, belast met de aanbieding van het adres van antwoord, die heden door den koning werd ontvangen, verklaarde Z. M. de gevoelens van het adres op hoogen prijs te stellen en ver zocht de commissie zijn dank voor het adres aan de kamer te betuigen. Tweede kamer. In de zitting van gisteren is nog ingekomen een brief van den minister van binnenlandsche zaken, waarbij wordtingetrokken het wetsontwerp tot herziening der kieswet, als mede een brief van den heer de Roo van Alder- werelt, tot intrekking van zijn voorstel betreffende de bevordering der officieren. 's ©ravenhage. Benoemd tot hoogleeraren in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de rijks universiteit te Groningen, dr. Emil Baeh- rens en d>\ F. J. van den Bamm. Bevorderd tot kommandeur der orde van den Nederlandschen leeuw de kolonel der infanterie militair en civiel bevelhebber teAtjeh, K. van der Heijden. BUITENLAND. Parijs. Bij de behandeling van het proces tegen den heer Gambetta heeft diens advocaat Langzamerhand scheidde het zich af als een bepaalde wensch en die was, om in het voorjaar aangenomen to worden en bij die gelegenheid Nommer 1 te zijn. Zijn hart klopte als hij daar aan dacht en voordat hij nog zijns vaders bijl in de sidderende boomen kon hooren klieven, had dezen wensch sterker wortel bij hem geschoten dan ooit eenige andere wensch, zoolang hij leefde, gedaan had. Zijn vader sprak, zooals gewoonlijk, niet veel met hem; zij hakten beide hout en stapelde het op. Toen zij dicht bij elkaar kwamen liet Eyvind sich wel eens zwaarmoedig ontvallen „Een arbeider moet toch veel verdragen," waarop zijn vader antwoordde„Die zoo goed als een ander." Toen hij met veel moeite een boom geveld had zei Eyvind„Als gij een eigen hofstede hadt' behoefdet gij u zoo niet af te sloven." „Ach, dan zou ik weer heel andere zorgen hebben." Moeder bracht hun het middageten naar boven in het bosch, en zij gingen zitten. Zij was altijd opgeruimd en ging op een boomstam zitten neu riën, terwijl zij de voeten op de maat tegen elkaar sloeg. „Wat zult ge gaan doen als gij groot zjjt, Ey vind?" vroeg ze op eens. „Voor een arbeiderszoon is er niet veel kans," antwoordde hij. „De schoolmeester zegt dat gij naar het semi narie moet," zei zij. „Kan men daar voor niet komen vroeg Eyvind. heden de onbevoegdheid der rechtbank ingeroepen, en betoogd, dat dergelijke zaken behooren te wor den behandeld voor de jury. De rechtbank heeft zich echter bevoegd verklaard en het eerste von nis tegen den heer Gambetta bevestigd. Londen. Reuters office en Daily Telegraph melden, dat Vrijdag een groote veldslag is geleverd in de nabijheid van Bjela. Mehemed Ali Pacha heeft de Russen volkomen verslagen. Honstantlnopel. Eene depêche van Mehe med Ali bericht, dat Vrijdag ernstige gevechten zijn geleverd. Hij blijft steeds voortrukken. Pestih. Men verzekert dat graaf Andrassy en prins Bismarck zijn overeengekomen om zoodra de mogelijkheid daartoe bestaat voor een wapen stilstand werkzaam te zijn. Naar wij vernemen heeft de derde machinist van het stoomschip „Stad Middelburg" bij het breken van den cilinder zoodauige brandwonden bekomen dat hij overleden is. Het gedenkfeest van den heer Blaaubeen, bur gemeester van Goesis Maandag jl. ook in de synagoge aldaar, op grooten verzoendag"plechtig herdacht. Te Ovezand had Maandag jl. een schietwed strijd plaats met den handboog naar den vasten vogel, aan welken door een negental vereenigingen werd deelgenomen. De zilveren vergulde medaille voor den hootdvogel werd behaald door J. Priem, lid der handboogschutterij Victoria te Ovezand. De hulpkantoren der brie venpesterij zullen binnenkort van de administratie ontvangen balansen, waarvan de draagkracht 500 gram bedraagt, voor het wegen van brieven en drukwerken. Het anti-dienstvervangingsbond telt, volgens de jongste medegedeelde lijst van toegetreden personen, thans 8402 leden. Uit Drenthe schrijlt men aan de Arnh. Ct.: De jacht opent op 22 September, dat is op Zaterdag eerstkomende. Gewichtige tijding. Drie honderd zonen Nimrods verbeiden in het landschap met brandend ongeduld den eersten dag der jacht. Geweer ea weitasch zijn al sinds dagen gereed, de polsdrager loopt nu en dan al in hooge water dichte laarzen en de honden janken van verlangen om het veld in te rukken. Is er veel wild? Ja, zegt men hier neen, zegt men ginds. De poeliers hebben met de jagers, die daartoe genegen waren, accoord gemaakt, want ook het wild wordt, evenals de aardappels, bij voorkoop verkocht. Eerst was Zwolle de plaats der algemeene leverantiedaarna werd Utrecht dat; vervolgens hadden Amsterdam, 's Hage en Rotter dam het wild uit Drenthe en gepasseerde jaar was Luik in België de stapelplaats onzer gesneuvelde hazen en patrijzen. De Drentsche burger fef boer eet geen wild meer. De laatste mag zijn kool door de hazen ongestraft laten opeten, en de eerste kan zich verlustigen in het gezicht der doode langooren en patrijzen, die daar zoo sierlijk aan den haak hangen voor de deur der geachte poeliers. Door de verbrulksvereeniging te Rotterdam, is thans het coöperatief beginsel ook voor niet- leden der vereeniging toegepast. Zij heeft namelijk een zekeren voorraad steenkolen aangeschaft en stelt iedereen in de gelegenheid die tegen lage prijzen, bij zekere hoeveelheid als minimum, op te deen. Te Rotterdam worden door eenige ingezetenen twee drinkfonteinen geplaatsteen aan de Wil lemskade en een aan de Boompjeswaar ieder om niet zijn dorst kan lessehen. Men hoopt dat het gemeentebestuur dat voorbeeld zal volgen. Lady Montague, een der geestigste dames en beroemd wegens hare schoonheid, zeide eens over „Dat betaalt de schoolkas," antwoordde vader. „Hebt gij daar lust in?" vroeg moeder. „Ik heb wel lust om te leeren, maar niet om schoolmeester te worden." Zij zwegen alle drie een poosjezij begon weer te neuriën en keek peinzend voor zich. Maar Eyvind voelde behoefte om alleen te zijn en zocht werk verderop het bosch in. „Wij behoeven nu juist niet uit de schoolkas te borgen," zei moeder toen hij weg was. Haar man keek haar aan„Zijn wij dan geen arme menschen „Hoor, Thore, ik kan het niet uitstaan dat gij u altijd arm voordoet, zonder dat gij het zijt." Beiden keken naar den jongeling, of hij hen ook hooren kon, en toen zei vader knorrig tot zijn vrouw: „Gij praat naar de mate van uw verstand." „Het is net alsof gij niet dankbaar wilt zijn dat het ons goed gegaan is," zei zij daarop lachend. „Men kan God wel danken zonder zilveren knoopen aan zijn buis te dragen." „Ja wel, maar door Eyvind naar een danspartij te laten gaan, zooals hij eergisteren er uitzag, danken we Hem ook niet." „Eyvind is een arbeiderszoon." „Daarom kan hij toch behoorlijk gekleed zijn, als wij het betalen kunnen." „Spreek daarover, als hij het zelf niet hooren kan." Wordt vervolgd). de vrouwen: „Wat mij troost eene vrouw te zijn is, dat ik er nimmer eene zal behoeven te trouwen." Te Berlijn zijn groote bestellingen gedaan voor het Russische leger en is o. a. een menigte naaiwerk aangenomen door den generaal-agent der Singer manufactury, die thans werksters vraagt. Vooral is er veel tentwerk onder. De directeur-generaal der Engelsche posterij beklaagt zich over de handelingen van het publiek, dat op allerlei wijzen de bepalingen tracht te overtreden, zoodat tusschen dagbladen, die onder kruisband worden verzondensigaren, tabak, dassen, bloemen, handschoenen, zakdoeken, kousen, handschriften enz. werden gepaktals brieven trachtte men te verzenden kunstoogen, geneesmid delen, wild, bloedzuigers, hagedissen en slangen; een van laatstgenoemde, uit zijn couvert ontsnapt, is aan den Zoölogischen tuin te Dublin ten geschenke gegeven. Dit is nog niet allestwee hagedissen en een zeer schoone groote kikvorsch in pakjes uit Amerika verzonden, zijn in goeden welstand ts Liverpool aangekomen en aan het adres bezorgd. Wat de onachtzaamheid van het publiek betreft, deze is onbegrijpelijk. In 15 maanden werden in de bussen gevonden 83,100 brieven zonder eenig adres, waarvan 832 een waarde bevatten van 4875 in geld en 62,500 in wissels of mandaten. Eveneens vond men in de bussen 78,575 post zegels die tengevolge van onvoldoende opplakking waren losgeraakt. Een brief die geheel open in een bus was geworpen en aan een bankier was geadresseerd bevatte 37,500 in bankbiljetten. Het aantal brieven eindelijk dat wegens onvoldoend adres niet kon worden verzonden bedroeg 5,897,724. De Fransche bladen bevatten de volgende anecdote uit het leven van den heer Thiers. Deze, volstrekt geen gastronoom, was een bijzondere lief hebber van zoutevisch op een eigenaardige wijze toebereid en gekruid brandade de morue), zooals die voornamelijk op het platte land van Frankrijk wordt gegeten. Een zoodanige schotel zoutevisch noemde de voormalige president le chef d'oeavre de Vesprit humain. Toen zijne gezondheid niets te wenschen overliet, verzette zich niemand tegen zijne voorliefde voor zoutevisch, maar toen, na 14 Mei, zijn krachten minder weiden en zijn leef wijze door de geneesheeren werd geregeld, was de zoutevisch in welken vorm ook onverbiddelijk in den ban gedaan, en wat de grijsaard ook deed, mevrouw Thiers en mejuffrouw Dosne hadden geen ooren als er sprake was over een brandade de morue. Ongelukkigerwijs had de heer Thiers een bond genoot in den vriend zijner jeugd, de heer Mignet, en van tijd tot tijd zag men dezen met een vrij omvangrijk pak onder zijn arm het hotel St. Geor ges binnenstappen. Hij groette snel de dames en zocht den heer Thiers in zijn kabinet op. Iedereen werd weggezonden, de deuren werden gesloten onder voorwendsel van spoedeischend en belangrijk werk. Zoodra zij alleen waren werd bet geheimzinnige pak opengemaakt, waarin zich een blikken doos bevond, geheel gevuld met een prachtige brctndade de moruedoor een provincialen kok toebereid. Langzaam genoten de vrienden bun lekkernij en als er geen stukje zoutevisch meer was overgebleven werden de deuren van het kabinet opengezet en zeide de heer Thiers met glinsterende oogen, terwijl hij nog smakte met de lippenOui mon cher Mignet, eest le chef d'oeu vre de l'esprit humain Men dacht in huis dat deze woorden een nieuw letterkundig product betroffen en zoo was de poets gespeeld. Op zekeren dag echter kwam mevrouw Thiers er achter; zij betrapte de vrienden op heeterdaad en haalde den heer Mignet duchtig door, die sedert dien tijd niet meer met een pak onder den arm het hotel op de Place de Saint Georges durfde binnentreden. 21 Sept. 's av. 11 u. 48 gr. 22 's morg. 7 u. 46 gr. 's midd. 1 n. 57 gr. 's av. 5 u. 56 gr. Indische begrooting ÏS'Ï'S. (Vervolg.) Aan de onderdeelen ontleenen wij nog het vol gende tractementsverhooging wordt voorgedragen voor de raadsheeren en de advocaten-generaal bij het hoog gerechtshof. De regering stelt voor, aan de raadsheeren voortaan een vaste bezoldiging van 1250 's maands toe te kennen. Voor de advocaten- generaal zou de bezoldiging op f 1000 's maands worden gebracht. Nieuwe belastingen voor Europeanen en vreemde oosterlingen. Het plan is om met 1 Jan. 1879 den nieuwen maatregel in te voeren, tegen intrek king van de paarden en rijtuigen-belasting, voor zoover deze op Europeanen en vreemde oosterlingen betrekking heeft, alsmede van de huistaks te Makassar. Daar de invoering van de belastingen niet zon der voorbereiding kan plaats hebben, is reeds nu een som op de begrooting van uitgaven gebracht, waardoor de gouv.-generaal in staat gesteld zal worden het noodige personeel te benoemen en verdere maatregelen van voorbereiding te nemen. Tevens biedt deze post de wetgevende macht de gelegenheid aan, de maatregelen in hun hoofd strekking te beoordeelen en een beslissing omtrent het beginsel te nemen. De oorspronkelijke bedoeling was het patentrecht zoowel op de vreemde Oosterlingen als op de Europeanen toe te passen. De nieuwe regeling van de belasting op het bedrijf stemt nu echter in beginsel met het ontworpen patentrecht overeen en verschilt daarvan alleen door minder uitvoerig heid in de bepalingen omtrent den aanslag en de inning. Het komt wensehelijk voor, althans voor- loopig, ook op de vreemde Oosterlingen deze meer eenvoudige en voor de inlandsche bevolking ge vorderde regeling toe te passen. Leert de ervaring dat het de voorkeur verdient hen aan het patent recht te onderwerpen, dan zal voor hen de oyer- gang van de bedrijfsbelasting in het patentrecht zoDder groot bezwaar kunnen plaats hébben. Om het bezwaar voor gouvernements ambtenaren en officieren, uit de personeele belasting voort vloeiende, te temperen, zal het, zegt de regeering, overweging verdienen de belasting niet te stellen op 5 pet. van alle huurwaarden, maar het per centsgewijs bedrag te doen dalen met de huur waarde en dns een afdalende schaal aan te nemen, loopende van 5 tot bijv. 2 pet. der huurwaarde. Wat het patentrecht betreft, indien het eenigs- zins mogelijk is, zullen de renten van opgenomen kapitalen van het inkomen uit het bedrijf zijn af te trekken, daar anders in vele gevallen van de inkomsten van geleend kapitaal dubbel patentrecht zon worden gegeven, eens bij den geldopnemer en eens bij den geldschieter. Voorts zal het noodig zijn vrij te stellen „het inkomen van naamlooze vennootschappen, die ter zake van de uitoefening in Ned. Indië van eenige nijverheid of van eenig ander bedrijf en het in Nederland geheven wor dend recht van patent, zijn aangeslagen tot een bedrag van 2 pet. over het gezamenlijk beloop der nitkeeringen. Het komt weinig billijk voor, van de winsten, be haald door vennootschappen, die tegelijk in Neder land en in Ned.-Indië gevestigd zijn een propor tioneel patentrecht in beide landen te heffen. Daar het wensehelijk is dat het kapitaal naar Indië vloeitzou een dergelijke dubbele heffing buiten dien ongunstig werken. Onder de maatregelen tot invoering van de nieuwe belastingen zal behooren de benoeming van dertig algemeene ontvangers (9 f 4800 'sjaars, 8 a ƒ4200 en 13 a /3600). Verbetering van de inkomsten der assistent residenten (hooger bedrag van 88,000), Gelijk voorstel ongeveer als het verleden jaar afgestemde. De regeering blijft van de noodzakelijkheid over tuigd. Het doel is 1° om aan alle assistent residenten (daaronder niet begrepen de op zich zelf staande) twee traktements verhoogingen van 50 's maands toe te kennende eerste na drie, de tweede na zes jaren werkelijken dienst; 2° om aan de vervulling der betrekking van assistent resident in sommige afdeeiingen te verbinden het genot eeuer toelage. Voor onderwijs, eeredienst en nijverheid is ƒ374,711 meer geraamd dan voor 1877. Van dat bedrag komt het grootste deel ten bate van het onderwijs. Het plan is om tegen 1 October a. de hoogere burgerschool met driejarigen cursus te Samarang te openen. Als de proet met de avond- burgerschool te Soerabaija slaagt zullen ingelijks te Batavia en Samarang' zoodanige scholen worden geopend. Afzonderlijke lagere scholen voor Euro- peesche meisjes zullen van lieverlede worden opgericht. Wat het inlandsch onderwijs betreftsedert kort werden drie nieuwe kweekelingeu te Amster dam tot onderwijzer opgeleid. Omtrent den laatBt overgebleven kweekeling der vorige bezending blijven de berichten gunstig luiden. Wellicht' spoedig zal hun getal worden vermeerderd met twee jongelieden uit Menado. Het plan bestaat om drie instellingen op Java te openenwaar aan zonen van inlandsche hoof den en ambtenaren onderwijs zal worden gegeven in dezelfde vakken als op de kweekscholen worden gedoceerdbehalve de paedagogie. Zij zouden ieder voor een vijftigtal leerlingen worden inge richt en gevestigd worden in de nabijheid der kweekscholen te MagelangBandong en Probo- lingo. In verband hiermede werd besloten tot de wederoprichting der school voor zonen van hoofden te Tondano (Menado). Ter verbetering van de positie en de vooruitzich ten van den onderwijzersstand, wil men aan le onderwijzers van de kweekscholen afkomstig een bezoldiging toekennen van 75 's maands, met vijf driejaarlijksche verhoogingen ieder van 15. In verband hiermede zouden ook de positie van de kweekelingen aan de kweekscholen en de bezol diging der inlandsche onderwijzers aan de kweek scholen verbeterd worden. De levering van twee stoomschepen voor de gouvexnements-marine wordt opgedragen aan de firma John Elder en C° te Glasgow. Een schroef- stoomschip 4e klasse zal voorts worden aangebouwd, ter vervanging van het afgekeurde raderstoomschip Timor. De buitengewone uitgaven zijn de volgende aanleg van havenwerken bij Batavia 2,139,000; werken tot beveiliging van Batavia tegen over- stroomiug f 300,000; werken tot beveiliging van Samarang tegen overstrooming 450,000bouw van een krankzinnigengesticht te Buitenzorg 330,000; directie van algemeene uitgaven voor de dienst van den aanleg van spoorwegen ƒ111,490; aanleg en voorbereiding van de exploitatie van den spoorweg Soerabaija—Pasoeroean—Malang 1,690,050aanleg en voorbereiding van de exploitatie van den spoorweg Buitenzorg—Band- jong—Tjitjalengka (zie ons vorig nommer) en idem van den spoorweg MadioenBlitarSidhoardjo (idem), ieder 1,800,000; voorbereiding van den aanleg van spoorwegen (opnemingen tusschen de vlakte van Bandong en Tjilatjap) 117,800. Overneming van den spoorweg Batavia—Buiten zorg 5 millioen. Het manifest van leden der linkerzijde tot de kiezers in Frankrijk gericht, is geheel in denzelfden vorm gesteld als de proclamatie van den maar schalk en volgt dit document op den voet, met dit onderscheid, dat de republikeinen juist het tegenovergestelde van de woorden van den presi dent der republiek zeggen. Ook zij willen een einde maken aan alle dubbelzinnigheid en daarom moeten de kiezers weten „wat er gedaan is, wat de samenzweerders, een onverbeterlijke en onmach tige minderheid, voorgeven te doen en wat de gevolgen zullen wezen van hetgeen de kiezers zullen doen". Hierop volgt een overzicht der politieke gebeurtenissen sedert 20 Februari 1876,

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2