Telegraphische berichten. De Ztttfensohe conrant bergt de volgende statia-1 tiek van de samenstelling der tweede kamer, welke wij ten gerieve onzer lezers overnemen. Benoemingen en besluiten. O n d e r w ij s. Landbouw. Koloniën. Rechtzaken. stens geen gelegenheid gevonden om dien toe stand eene betere toekomst te verzekeren. Dat is erg. Het Bijblad onzer Staats-courant bevat de lijdensgeschiedenis van zoo menig ander wets voorstel, dat, hoewel het daarbij betrokken onderwerp eene nieuwe of verbeterde regeling dringend noodig had, eindelijk te rusten ge legd is in een kartonnen graf. Dat is erger. De wetsvoordrachten, sedert den jare 1814 aan het Nederlandsche volk toegezegd, doch óf te vergeefs gewacht óf afgemaakt, zijn vele. Daarbij getuigen de wetten, die we na veel zwoegens verkregen hebben, op iedere bladzijde, dat we in de wetgevende kunst nog zoekend en tastend op den drempel staan. Dat is het ergst. Marine en leger. Brussel. Naar de Etoile Beige meldt, soa •prins Louis Napoleon, tengevolge der beweging welke in de pers en de publieke opinie teweegge bracht is door zijn voornemen om zich tijdelijk in België te vestigen, van dat plan hebben afgezien. Liberalen: 49. Mr. S. van Houten, mr. E. J. J. B. Cremers, mr. D. de Ruiter Zijlker, J. Schepel, dr. W. J. A, Jonckbloet, mr. L. Oldenhuis Gratamamr. H. J. Smidt, J. K. H. de Roo v. Alderwerelt, S. Hingst, mr. S. Wijbenga, A. Moens, dr. W. H. Idzerda, mr. W. A. Bergsma, mr. B. P. baron v. Harinxma thoe Slooten, jhr. C. M. Storm van 's Gravesande, mr. A. v. Naamen van Eemnes, jhr. mr. J. A. Sand berg, mr. P. Blussé, mr. A. v. Delden, mr. L. Ed. LentiDg, mr. J. P. R. Tak van Poortvliet, mr. W. H. Dullert, mr. J. H. Geertsema Cz., jhr. mr. W. H. de Beaufort, mr. H. J. Dijckmeester, J. N. Bastert, jhr. mr. J. Roëll, K. de Jong, J. D. Fransen v. d. Putte, mr. J. L. de Bruyn Kops, mr. W. v. d. Kaay, mr. C. J. F. Mirandolle, mr. J. Kappeyne v. d. Coppello, dr. T. J. Stieltjes, mr. M. H. Godefroi, mr. S. A. Vening Meinesz, mr. C. v. Heukelom, mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, P. H. Holtzmann, mr. J. G. Patijn, A. M. Schagen v. Leeuwen, W. A. Yirnly Ver- brngge, R. P. Mees RAz., mr. H. C. Verniers v. d. Loeff, dr. K. A. Rombach, J. P. Brediüs, jhr. mr. W. F. Gevers Deynoot, mr. D. v. Eek, J. J. v. Kerkwijk. Ultramontane n: 15. Mr. C. J. A. Heydenryck, jhr. mr. C. J. C. H. v. Nispen, mr. A. F. X. Luyben, mr. H. A. des Amorie van der Hoeven, jhr. mr. J. B. A. J. M. Verheijen, F. H. H. Borret, mr. A. J. H. v. Baar, C. A. baron de Bieberstein Rogalla Zawadzky, jhr. G. E. F. X. M. Kerens de Wijlré, J. H. Ar- noldts, mr. H. F. Lambrechts, mr. J. H. L. Haff- mans, mr. P. v. d. Heuvel, mr. F. J. E. v. Zin- nicq Bergmann, P. G. J. v. d. Schrieck. Antirevolutionairen: 9. Jhr. mr. M. M. v. Asch v. Wijk, mr. M. baron Mackay, mr. F. J. J. baron v. Heemstra, 0. baron v. Wassenaar Catwijck, jhr. mr. J. L. C. v. d. Berch v. Heemstede, mr. M. Bichon v. IJsselmonde, mr. J. J. Teding v. Berkhout, jhr. J. L. de Jonge, mr. P. H. Saaijmans Vader. Conservatieven: 6. H. A. Insinger, mr. J. R. Corver Hooft, jhr. F. de Casembroot, mr. W. Wintgens, R. J. graaf Schimmelpenniuck, W. C. M. Begram. Vacaturen 1. Eindhoven. corps diplomatique. Bij kon. besluit is aan jhr. L. G. J. F. de Paul du Chastei, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister, buiten activiteit, op zijn verzoek en onder dankbetuiging voor zijne goede en trouwe diensten, behoudens aanspraak op pensioen, op de meest eervolle wijze ontslag verleend. ouderscheidingen. Vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder van den H. Sylvester, aan J. F. Cuypers te 's Gravenhage en F. von Eugen te 's Hertogenboschen van ridder van den H, Gregorius den Groote aan F. X. Lnyeks te 's Hertogenboschhun door Z. H. den Paus geschonken. middelbaar onderwijs. Benoemd tot hoogleeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Roermond T. J. H. Adriani te Dordrecht. pensioenen. Pensioen verleend aan F. H. Stubbé en C. J. Stakmau, ontvangers der dir. belastingen, aan den eerste van 1494 en aaD den tweede van f 3387. koloniën. Benoemd tot administrateur van finan ciën in de kolonie Cura§ao, J. C. Mensing, leeraar in het boekhouden aan de hoogere burgerschool te 's Gravenhage. ich 3. 4 F. Blokhuis, J. A. de Bruyn, D. En schedé, J. F. Schenk, C. G. Prenyt; voor de genie hier te lande: J. J. Schuil, G. W. C. Westenberg, A. D. J. Berkhout, E. M. S. Visser; voor de Infanterie in Oost Indië: E.L.Kerrebijn; voor de artillerie in Oost-Indië: C. D. J. van der Star, T. A. de Neve, D. J. Alberti, M. H. Vis, C. W. van Hoogstraten, J. Bruyn, W. C. van Deventer, J. W. Palmer van den Broek, A. W. van der Pauwert, H. J. van der Kooy voor de genie in O. I.: A. W. F. Idenburg, N. Hageman, C. Swartboi, J. C. C. Peereboom, A. A. A. Gaymans, jhr. E. C. Siberg, B. G. dë Blauw, C. de Waal, N. Plantenga, J. L. H. van Holk, Deze week is men in de omstreken van Sluis begonnen met het steken van suikerbeetwortelen. Was de verwachting bij de uitzaaiing, den toestand van den grond in aanmerking genomen, gematigd, de vele regen heeft deze zeer teleurgesteld, daar de opbrengst niet veel schijnt te beloven. (Sluisch wil.) Aan het slot van verschillende berichten en opmerkingen betrekkelijk de varkensziekte, zegt de redactie der Landbquw-courant „Naar ons oordeel worden hygiëne in de varkens hokken reinheidgoed voederhet gebruik van zout en bloem van zwavel veel te veel verzuimd. Eigenlijk weet ieder dat wel maar lang niet ieder brengt 'tin praktijk." Het geheele getal der tot dasverre inge schreven leerlingen der rijks landbouwschool bedraagt 62. Bovendien zijn nog 32 leerlingen ingeschreven voor de hoogere burgerschool te Wageningen. Op de hofstede van B. Buijsse in den Clarapolder te Philippine is de besmettelijke longziekte uitge broken. Vad.) Omtrent de expeditie van Atjeh naar Samalan- ganwaarvan de gunstige afloop reeds per telegraaf hier te lande bekend is-gemaakt, bevatten de Indi sche mailberichten de volgende telegrammen; 8 Augustus geëmbarkeerd met het 2', 3' en 8' bataljon en naar Samalangan vertrokkenden 10en gedebarkeerd 8« bataljon rukt op, neemt positie ten zuiden van kampong Pengilik. Voorhoede in gevecht met vijandwij verlorengewond luitenant Losen (waarschijnlijk B. M. Leusseu) en 8 minde ren; gesneuveld: 3 minderen. Vijand liet 8 dooden achter. 11 Augustus, vijand heeft het nachtbivak van het 8" aangevallen in groot getalvan ons gesneu veld: kapiteins H. J. Jonker en J. Lojenga, 12 minderen en 10 koelies; gewond: luitenants J. M. Ie Bron de Vexela, Wijnenalers (waarschijnlijk G. P. Wijnmalen) en J. C. A. Christen, 24 minderen en 18 koelies. Vijand liet in en buiten bivak 58 dooden achter. Debarkement van vivres enz. gaat hoogst moeielijk door de branding. Gezondheidstoestand goed, geest der troepen uitmuntend. Bij beschikking van den Min. van koloniën zijn H. C. T. van de Wall en L. J. Santman, beide telegraphist 2' klasse, gesteld ter beschikking van den Gouv.-Gen. van N. I., om te worden benoemd tot adjunct-inspecteur bij den post- en telegraaf dienst daar te lande. Door bet gerechtshof te 's Gravenhage is gis teren A. F. te 'b Heer Arendskerke, wegens diefstal in een bewoond huis met buitenbraak en inklim ming, veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf. Men schrijft ons: „Het zwijgen van de eerste kamer bij het vast stellen van haar adres van antwoord op de troonrede is een feit van politieke beteekenis en voor het ministerie zeer onheilspellend. Het is toch geen geheim, dat bij de behandeling van het adres in de tweede kamer het ministerie groot gevaar loopt; onder die omstandigheden had men mogen verwach ten, dat in de eerste kamer althans enkelen de hand zonden hebben uitgestoken om bet kabinet, zoo mogelijk, te redden. Doch niemand die zich het lot van het kabinet aantrok! Men berustte niet alleen in het kleurloos adres, maar had ook geen enkel woord in het midden te brengen. Dat de liberale leden der kamer elke politieke discussie wilden vermijden, is te begrijpen; zij wilden niet vooruitloopen op het debat, dat in de tweede kamer te wachten is; maar zoo er onder de niet- liberale leden der kamer nog éen vriend van het ministerie ware geweest, hij zou stellig niet gezwegen hebben. Het volstrekte zwijgen der eerste kamer beteekent, dat zij het geheel aan de andere overlaat over het lot der regeering te beslissen. „Hoe die beslissing zijn zal, is niet twijfelachtig. In de volgende week zijn belangrijke politieke discussies te wachten. Het ministerie zal zeer ernstig ter verantwoording worden geroepen, en bet is zeer waarschijnlijk dat de loop van het debat leiden zal tot het voorstellen van een onbe wimpeld votum van afkeuring der regeeringspolitiek. Naar men uit zeer goede bron meldt, is de meer derheid der kamer zeer beslist tegen bestendiging van den tegenwoordigen toestand." Heden heeft zich alhier eene sub commissie geconstitueerd tot stichting, als een nationaal gedenkteeken voor wijlen hare majesteit koningin Sophia, van een kinder-ziekenhuis te 's Gravenhage. Deze commissie bestaat uit de heeren: J. C. van den Bioecke, J. P. I. Buteux, F. Ermerins, E. J. W. Koch, P. M. de Ligny, J. P. Nonhebei eu d'. S. Dobbelaar de Wind. Naar wij vernemen is de mailstoomboot Stad Middelburg, die gisteren met averij bij de West- Hinder ten anker was gekomen, heden morgen te 6 uren te Queenboro binnengesleept. Het oponthoud is veroorzaakt door het springen van den tweeden cylinder. Zooals men zich her inneren zal, is de eerste cylinder eenigen tijd ge leden gesprongen in het Walchersche kanaal en hersteld aan de werf der koninklijke maatschappij de Schelde te Vlissingen, en daar deze herstelling met spoed is geschied, vreesde men dat deze cylin der opnieuw gesprongen zou zijn. Gelukkig is dit niet het geval, daar de herstelde cylinder zich uitmuntend gehouden heeft. Omtrent verdere bij zonderheden loopen niets dan onzekere geruchten. moest degene zijn daar hij aan dacht. „Ja", ant woordde hij ook halfluid, droogde zijne tranen af en ging naar voren. Daar kwam iemand over het erf, het was een vrouwelijk wezen. „Zijt ge daar?" vroeg zij. „Ja", antwoordde hjj en bleef staan. „Wie is er bij n?" „Hans!" Maar Hans wilde beengaan. „Neen, neen", smeekte Eyvind. Zij kwam langzaam naderbij, het was Marietje. „Gij waart zoo plotseling verdwenen," ze! zij tot Eyvind. Hij wist niet wat te antwoorden en daardoor werd zij ook verlegen en zoo zwegen ze alle drie. Maar Hans maakte zich stilletjes uit de voeten, zoodat zij met hun beiden alleen blevenmaar zij keken elkaar niet aan en ver roerden zich ook nietdaarop fluisterde zij„Ik heb den heelen avond een paar koekjes voor je in mijn zak gehad, Eyvindmaar ik heb ze je. nog niet kunnen geven." Daarop haalde ze eenige appelen voor den dag, een snede koek en een klein fleschje, wat ze hem alles in de hand stopte en beduidde dat hij het houden moest. Eyvind nam het aan. „Ik dank je," zei hij, en gaf haar een hand. De hare was warm en hij liet haar terstond los, alsof hij zich gebrand had. „Gelooft ge dat het weêr morgen goed zal zijn," vroeg hij. „Ik geloof dat wij regen krijgen," antwoordde zij. „Gij hebt van avond veel gedanst," zei hij. „Ja, dat heb ik," zei zij, „maar gij hebt niet Teel gedanst," voegde zij er bij. (Wertt vtrvtlfd). Benoemd: tot leeraar in de nieuwe talen aan het gymnasjum te Assen dr. N E. Servaas Evers te Gouda; tot leeraar aan de H. B. S. te Maas tricht M. Ratten te Breda. De kapitein-luit. ter zee jhr. J. H. P. von Schmidt auf Alteustadt, de luit. ter zee 2e kl. jhr. W. Laraan Trip en de scheepsklerk C. C. Hammacher, behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en in Nederland teruggekeerd, zijn op nonactiviteit gesteld. Tengevolge van den uitslag van het verge lijkend examen voor kadet aan de militaire acade mie te Breda zullen met 1 October aan die inrich ting worden geplaatst voor de infanterie hier to landeN. E. E. Grubé, D. M. E. de Ridder, jhr. J. H. Ram, A. A. Heis terkamp, H. L. A. Mathon, H. J. Indewey, E. H. Boele, A. A. van Schilfgaarde, A. J. C. de Brnyn. H. J. Heisterkamp, D. Makkink; voor de cavalerie hier te lande: J. M. baron van Boscop, L. S. Gérard van Sijsen, W. Witsen Elias voor de artillerie hier te lande: jhr. W. C. Roëll, J. K. van Hoogstraten, F. W. A. Neeteson, H. M. F. G. Peltzer, M. C. van der Hoog, C. J. M. Collette, H. C. Dinet, P. L. Bergansius, B. Bru- nings, M. Q. Buys Ballot, H. Zwanenbeek Pauw, F. Dell, J. Suermondt, P. J. Loysen Dillió, C. binnenland. Tweede kamer. De beer Dullert aanvaardde het voorzitterschap met eene rede, waarin hij zijn dank voor de eervolle benoeming betuigde en zich voor den steun zijner medeleden aanbeval. Hij zeide voorts dat tengevolge der verkiezingen ge wichtige verandering was gebracht in de samen stelling der kamer. Bekwame en geachte mannen waren haar ontvallen, doch hij vleide zich dat de nieuwe leden dat verlies zouden vergoeden. Door de veranderde sterkte-verhouding der staatkundige richtingen is niets veranderd in de algemeene zucht tot bevordering van het algemeen belang. De aanstaande zitting zal belangrijke werkzaam heden opleveren, overwegend gewichtige ontwerpen zullen aan de orde komen. De kamer zal hare taak met moed en ijver aanvaarden. Ondanks het onvermijdelijk verschil van gevoelen kan zij dan veel goeds en nuttigs tot stand brengen en veel schadelijks keeren. De heer Hingst werd beëedigd al8 lid der kamer. Ingekomen zijn nieuwe wetsontwerpen tot her ziening der wet op de schutterijen en op de militie, tot afschaffing van den accijns en wijziging van het invoerrecht op de zeep, alsmede betreffende de registratie-belasting en het successierecht. Maandag indiening der staatsbegrooting. Op de voordracht voor een lid vau den hoogen raad zijn geplaatst de heeren Pols, vice-president der rechtbank te Rotterdam, van Bel, de Jonge, Loke, raadsheeren in de gerechtshoven te Amster dam en 's Gravenhage, Thieme, officier van justitie bij de rechtbank te Groningen, Feith, rechter in de rechtbank te Amsterdam. Benoemd tot voorzitters der afdeelingen de hee ren Gevers Deijnoot, de Bruijn Kops, de Roo en Kappeijne. Benoemd tot leden der commissie voor het opstellen van het adres van antwoord op de troon rede de heeren Gevers Deijnoot, van Heukelom, Verniers van der Loeff, de Bruijn Kops en Kap peijne. taais-courant. Benoemd tot voorzitter der tweede kamer gedurende het zittingjaar dat op den derden Maandag van September dezes jaars geopend is, mr. W. H. Dullert. BUITENLAND. Konstantlnopel. Chefket-pacha bevindt zich reeds in gemeenschap met Osman-paeha, wiens proviandeering ophanden is. Mehemed-Ali rukt langzaam naar Kopriva op. De Russische troepen zijn gedemoraliseerd en trek ken van lieverlede terug. Een veldslag wordt spoedig verwacht. Parijs. De Répnblique FranQaise bevat een manifest van de republikeinsche afgevaardigden der verschillende groepen, tot wederlegging van het verkiezingsmanifest van den maarschalk de Mac Mahon. Op 15 dezer bevonden zich in entrepSt te Mid delburg 1,530,860 kilogr. koffie, alsmede 66,630 kilogr. tabak in rollen of bladen en ongeplette stelen. Van laatstgenoemd artikel waren te Am sterdam 13,754,773 en te Rotterdam 6,791,381 kilogr., alzoo in 't geheel 20,612,484 kilogr. voor handen. Heden ochtend is te Vlissingen een schepeling van het Belgische barkschip „William Engels" van Antwerpen naar Valparaiso bestemd, uit de bezaansmast op het dek gevallen, en ten gevolge der bekomen wonden en kneuzingen, weldra over leden. Het lijk is aan wal gebracht om begraven te worden. Door de politie te Zwolle zijn drie jongens gearresteerd, waarvan de oudste nog geen 12 jaren oud, die de brutaliteit hebben gehad om met een hand- of schuiiwagen te rijden in het ongesloten pakhuis van een uitdrager, en die daar uit een ijzeren schoorsteenplaat en vuurpotten ter gezamenlijke zwaarte van ongeveer 60 kilogr. weg namen, op den wagen naar een anderen koopman brachten eu verkochten om de opbrengst, ongeveer een gulden, te versnoepen. De gemeentebegrooting van Rotterdam voor 1878 heeft groote overeenkomst met die van Amsterdam. Gebrek, aan de noodige middelen verhindert het gemeentebestuur een aantal wen- schelijke uitgaven voor te dragen. Het saldo van vroeger jaren beschikbaar is echter nog iets grooter dan het voor 1877 bedroeg f 78,000) en daarom behoeven de belastingen niet te worden verhoogd. De opbrengst van de heffingen wordt op ruim 2 millioen gesteldde geheele raming van inkomsten en uitgaven is bijna 4j millioen, waaronder 19 ton buitengewone. Gelegenheid tot inschrijving voor de oprich ting van een standbeeld voor Thiers is geopend bij den boekhandelaar R. C. Meijer te Amsterdam. Het republikeinsche blad „le Bien Public" heeft genoemden boekhandelaar daartoe aangezocht. De bijdragen mogen niet hooger zijn dan éen frank. Omtrent den geneeskundigen dienst en de verpleging van zieken en gewonden bij het Rus sische leger verhalen ooggetuigen de afschuwelijkste dingen. Uit Charkow meldt een correspondent dat 345 gewonden aankwamen als haringen gepakt in gewone goederenwagens, die nog i(iet eens geschikt waren voor vee transport omdat er geen het minste licht in is en geen enkel venster om versehe lucht in te laten. De on gelukkigen lagen op den naakten bodem, zonder eenig stroo zelfs, in een verschrikkelijke vleeschlucht, daar vroeger in die wagens vleesch was vervoerd, zonder eenig drinken en hoe zij ook mochten kermen, niemand bracht hen een dronk water. De reis duurde 4 dagen en 4 nachten, gedurende welken tijd zij geen warm eten kregen en de kost dien zij erlangden was nog slechter dan wat men aan honden geeft. Hoewol de nachten zeer koel waren hadden de lijders niet het geringste deksel. Geen wonder dus dat 1/7 onder weg stierf. De lijken werden eenvoudig gedurende den rit weggeworpen. Zoo zorgt het humane Rusland voor zijn eigen gewonde soldaten Onder den naam „Eenvoud" hebben eenige dames te Leipzig eene vereeniging gesticht om de toenemende weelde en den overdreven opschik in de vrouwelijke kleeding te beperken, door de leden zich te laten verbinden, dat zij geen slepen en geen valsch haar meer zullen dragen, ovenmin als dubbele kleedingstukken (tunica's, polonaises, scho ten en hoe dergelijke overtreksela meer heeten), maar slechts japonnen met gladde rokken en van

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2