Advertentiën. 2956 staatsloterij. Ingezonden Stukken. Réclames. Zeetijdingen. Handelsberichten. Een aanslag op den Czaar. Belgische brieven. LOUIS W 0 L F F met vol vertrouwen aan* bevolen kan worden. Graanmarkten enz. Ijzen wan effecten. om grootvorst Nicolaas te bunnen bijstaan, zal zijn volbracht. Hiertegenover staat echter dat naarmate de czarewitsch in de richting van Plevna oprukt, Mehemed Ali Pacha hem achtervolgt en de Russische legerscharen daardoor hoe langer hoe meer in de engte worden gedreven, zoodat bij een eventueele definitieve nederlaag voor Plevna een catastrophe bijna onvermijdelijk moet worden ge acht. Hoe ongunstig over het algemeen de staat van zaken in het Russische leger is, kan men eenigszins hieruit opmaken, dat verscheidene cor respondenten van groote bladen bij dat leger ge dood en gewond zijn, terwijl andere door ziekte zijn genoodzaakt hun post te verlaten en nog andere haar vrijwillig hebben opgegeven. Het grootste gedeelte van de Engelsche correspondenten is vertrokken. De geruchten der laatste dagen omtrent een verzoek van Rusland om een wapenstilstand of eene tusschenkomst der feuitenlandsche mogend heden, zijn waarschijnlijk meer een gevolg van de algemeene overtuiging, dat de Russen het op deze wijze niet lang meer kunnen volhouden, dan wel aan een goede bron ontleend. De Pesther Lloyd deelt mede dat prins Gortschakoff de tusschen komst van graaf Andrassy en prins Bismarck zou hebben ingeroepen, ter verkrijging van een wapen stilstand en verhaalt ook dat laatstgenoemde zou hebben gezegd„wij zullen vóór het voorjaar aankomt vrede hebben, of er zal onmiddellijk een algemeene oorlog uitbreken," maar men moet dergelijke berichten laten voor rekening van ge noemd blad en kan er zonder nadere bevestiging geen geloof aan hechten. Dat in de diplomatieke wereld belangrijke zaken omgaan is wel waarschijnlijk. Gisteren zouden de beide zooeven genoemde Oostenrijksche en Duitsehe diplomaten te Saltzburg bijeenkomen, waar zij in hetzelfde hotel vertrekken hebben besteld, en dat het doel van die bijeenkomst zuiver diplomatiek is, ligt voor de hand. Te Weenen is men van gevoelen, dat prins Bismarck zijn Oostenrijkschen collega zal trachten te bewegen tot een vertoog ten gunste van Rus land, en dat graaf Andrassy moeilijk zal kunnen weigeren aan dat verlangen te voldoen. Het Oostenrijksche ministerie echter moet van meening wezen, dat een zoodanig vertoog onmogelijk kan plaats hebben, tenzij het verzoek daartoe door een van de oorlogvoerende partijen mocht worden ge daan, omdat een groote mogendheid het initiatief tot een tusschenkomst van dien aard niet kan doen zonder het stellige voornemen haar, in geval van weigering, kracht bij te zetten. In ieder geval acht men het zeker, dat het initiatief tot een vertoog niet van Weenen zal uitgaan. Hoe dit zij, 't blijkt uit alles, dat men omziet naar middelen om zoo mogelijk een einde te krijgen aan dezen rampzaligen oorlog, en zooals het zich nu laat aanzien zijn er maar drie wegen, om Rusland te redden uit zijn wanhopigen toestand: de militaire interventie van eenige vreemde mo gendheid, een diplomatiek vertoog of een wapen stilstand. Een bondgenootschap met Duitschland of Oostenrijk-Hongarije zou waarschijnlijk de eigenliefde van Rusland te veel kwetsen. Een wapenstilstand zou misschien nog het gemakkelijkst kunnen worden verkregen, daar hij voor geen der partijen iets kwetsends heeft en intusschen kon over de vredesprelimenairen worden gehandeld. Wellicht zal wat meer licht over de Oos- tersche politiek der mogendheden worden ver spreid door het antwoord, weldra door den heer Koloman Tisza aan het Hongaarsche parlement te geven op eene interpellatie, betreffende die politiek tot de regeering gericht. De prémier heeft den inhoud van zijn antwoord medegedeeld aan de invloedrijkste leden der liberale partij, die zich voldaan hebben verklaard en de verzekering hebben gegeven hem te zullen steunen. Volgens Havas zou heden of Zaterdag in het Fransche Journal ofBciel het decreet verschijnen tot vaststelling der verkiezingen op 14 October a. benevens het manifest van den maarschalk. De datum voor de periodieke verkiezingen van leden van de generale raden is nog niet vastgesteld, maar teneinde mogelijke verwarringen te voorko men, zullen zij waarschijnlijk later plaats hebben dan de algemeene verkiezingen. De meest beklagenswaardige vorst is op dit oogenblik waarschijnlijk wel de keizer aller Russen, wiens macht en grootheid gewoonlijk spreekwoor delijk zijn. Na den oorlog te hebben verklaard aan een naar hij meende zwakken en uitgeputten vijand, dien hij, steunende op zijn eigen kracht, een Christelijke kastijding wilde toedienen, bleek het dat hij zich vergist had en dat de Turken veel sterker waren dan hij had gedacht. Bij duizenden zijn de Russen door de Turken gedood, terwijl ziekte en gebrek daarenboven hun gelede ren dunnen; dikwijls is er behoefte aan het noodige; men kan zich dus de positie van den czaar, die door een groot gedeelte van Europa heimelijk wordt uitgelachen, voorstellen. En tot overmaat van ramp heeft hij nog bloot gestaan aan het gevaar door sluipmoord te worden omgebracht, te midden van zijn leger, in zijn hoofdkwartier. Het plan tot den aanslag is uitgegaan van de Nihilisten, die de hoop op het welslagen van hun voornemen hadden gebaseerd op de omstandigheid dat de czaar onder zijne troepen niet zoo scherp wordt bewaakt door de politie. Zij hadden weten te vernemen, dat hij iu Gorni Studen een huisje van éene verdieping bewoonde, hetwelk zoo klein was, dat er geen eetkamer in kon worden ingericht. Daarom was op kleinen afstand vandaar een ge makkelijke tent opgeslagen, waarin de keizer met zijn ongeveer uit 50 personen bestaand gevolg gewoon was te dineeren. Dikwijls keerde hij eerst laat in den avond na de thee naar zijne woning terug. Dit wisten de samenzweerders, die alles hadden voorbereid om bij zoodanige gelegenheid den keizer aan te vallen. Het plan was reeds zoover geslaagd, dat twee Nihilisten, die den aanslag zouden volbrengen in het hoofdkwartier waren aangekomen alwaar zij zich onder verschillende vermommingen verborgen wisten te houden. Op een nog onbekende wijze kwam de geheime politie op het spoor van het csmplot. Men onderstelt, dat door een lid der Nihilistische partij in St. Petersburg verraad is gepleegd- De politie gaf den czaar onverwijld kennis van het dreigende gevaar en sedert dien tijd gebruikt hij het mid dagmaal in zijne woning met een zeer klein ge zelschap. In weerwil van alle nasporingen konden de agenten der Nihilisten in het hoofdkwartier niet worden opgespoord. De czaar, die hoogst onaangenaam gestemd is over het tegen hem gesmede planheeft den generaal Potapoff opge dragen een specialen veiligheidsdienst in het hoofd kwartier te organiseeren. Brussel16 September. Na een bezoek te hebben gebracht aan de ten toonstelling van schilderijen te Gent haast ik mij a vol d' oisectu er u een overzicht van te geven. Tot mijn spijt heb ik gezien, dat er slechts enkele stukken van Hollandsche kunstenaars zijn tentoongestelden ik kan mij dit verschijnsel moeilijk verklaren. Er zijn weinig vreemde schil ders die hier hooger staan aangeschreven dan de Nederlandsche. De heeren IsraelsBosboom Ten KateBakker KorffMarisStortenbeker en zoo vele anderen zijn de lievelingen der pers en van het publiek. Te Gent zijn geen andere vertegen woordigd dan de heeren GabrielsRoelofs, Storm van 's Gravesande en de Haasdie bijna Belgen zijn gewordenwant zij wonen sedert jaren te Brussel. Ik heb slechts een stuk gezien van den heer Henkes uit den Haag. De Fransche school heeft de overhand. Het schilderij van den heer Jean Paul Laurens „De Oostenrijksche groote staf voor het lijk van Mar- ceau" geniet op de tentoonstelling te Gent evenveel succes als in het laatste salon te Parijs. Van de landschapschilders komt ook aan een Franschman, den heer Peraire, de eerepalm toe, met een schitterend doek vol lucht en warmte, voorstellende de „boorden van de Maine." Onze Belgische landschapsschilders en ook de uwe wor den door dit schitterende stuk, dat aller aandacht trekt en dat buitengewoon helder isop den achtergrond gesteld. Men meende dat Troyon het geheim dier helderheid met zich in het graf had genomen. De heer Peraire heeft haar wederge- vonden. Men kan hem wel beschouwen als een der aanstaande beroemdheden op het gebied der schilderkunst in Frankrijk. Omtrent de Duitsehe schilders van naam ontneemt de Gentsche salon u alle illusies. Er zijn van hen groote stukken „de strijd der Amazonen" en „het gastmaal van Plato" door den heer Anselmus Feuerbachhoogleeraar te Neuremberg. 't Is om Albert Durer te doen blozen. Indien evenals op den dag van het laatste oor deel iedereen zijn verspreide lichaamsdeelen zal bijeenzoeken, dë kunstenaars uit den tijd der Italiaansehe renaissance de figuren kwamen opvor deren die de heer Feuerbach aan hen ontleent, zou er van zijn schilderijen niets overblijven dan een bruine en vuile sauswaarin hij zijn gestolen figuren laat zwemmen. De „strijd der amazonen", zoo geniaal door Rubens geschilderd, wordt onder het krijt van den heer Feuerbach want hij schildert niet, hij kleurt slechts een aanleiding om academische standen te teekenen. Er is noch aotie noch ensemble in. De heer Grisson, hoogleeraar te Weimar, een soort van Duitsehe Courbet, verbeeldt zich colorist te zijnhoewel hij met bessensap schildert. Hij is plat en burlesque. Alleen de Duitsehe landschapschilders hebben verdienstelijke stukken geëxposeerdmaar ook aan hunne schilderijen ontbreekt vorm. Van de Belgische schilders hebben velen zich onthouden evenals de uwe, maar er zijn eenige flinke Antwerpsche en Gentsche debutantendie voor de toekomst wat beloven. Mijnheer de redacteur! Zooals bekend, werd mr. Tak, toegelaten maar niet beëedigd lid van den gemeenteraad, in de raadsvergadering van 4 dezer als lid benoemd van twee vaste commissiën. Over de vraag of die be noeming wettig was, staakten de stemmenin een volgende vergadering zal daaromtrent eene beslis sing moeten worden genomen. Aan dit voorval wijdt de redactie van de Ge meentesteun in haar nommer van 10 September jl. een artiWel, waarin de stelling wordt verdedigd, dat de «eer Tak vóór zijne beëediging niet als lid van eten raad kon worden beschouwd en der halve nie-it benoembaar was. Ik meen daarmede in gevoelen te mogen ver schillen, De mogelijkheid, dat het gezag, dat de Gemeentestem zoo terecht heeftinvloed zou kunnen, uitoefenen op de beslissing, noopt mij, M. d. R. xj uit te noodigen een paar argumenten voor mijne opinie in uw geacht blad te willen opnemen. Ik zeg een paar argumenten, want met de behan deling der schijnbaar eenvoudige quaestie of men lid is eener staatsrechtelijke vergadering door de benoeming, door de toelating of door de be- eediging, zouden zonder veel moeite ettelijke pagina's druks kunnen worden gevuld, waartoe uwe kolommen natuurlijk niet beschikbaar kunnen worden gesteld. De quaestie lost zich op in de vraag: was mr. Tak al dan niet lid van den raad? Mijn be scheiden meening is dat althans een toegelaten lid eener staatsrechtelijke vergadering (wat den ge meenteraad betreft, wanneer het raadsbesluit niet meer voor tegenspraak vatbaar is, na verloop der termijnen van de artt. 33—36 der gemeentewet) als lid moet worden beschouwd, zelfs vóór zijne beëediging, welke alleen wordt vereischt, om hem de bevoegdheid te verleenen zijne betrekking uit te oefenen. Volgens de artt. 24 en 51 der provinciale wet treden om de drie jaren af de helft van de leden der provinciale staten. De gekozen of herkozen leden aanvaarden hunne betrekking niet vóór den eersten Dinsdag in Juli, terwijl art. 46 gebiedend voorschrijft, dat de verkiezing van leden van gedeputeerde staten op den daarop volgenden dag zal plaats hebben. Ging het beweren van de Gemeentestem op, dan zou een lid van gedeputeerde staten, die als zoo danig en als lid der provinciale staten te gelijk periodiek is afgetreden, die voor laatstgenoemde be trekking herkozen is, wiens geloofsbrief is goed gekeurd, die als lid is toegelaten, maar door ziekte of andere gegronde reden verhinderd is op be doelden Dinsdag of Woensdag de vereischte eeden af te leggen, niet tot lid der gedeputeerde staten herkiesbaar zijn, endaar de verkiezing niet mag worden uitgesteld, zou de vergadering der provinciale staten verplicht zijn een ander te benoemen. Het springt in 't oog, dat dit de bedoeling van den wetgever niet kan zijn geweest. Dezelfde toestand doet zich voor, maar binnen nog engere grenzen, bij de periodieke gelijktijdige aftreding als raadslid en wethouder. Op den eersten Dinsdag van September kunnen de nieuwe of herkozen leden eerst hunne betrekking aanvaarden, en, naar het voorschrift van art. 83 der gemeente wet, zal op dien zelfden dag de verkiezing van wethouders moeten plaats hebben. Het kan hier evenmin de bedoeling van den wetgever zijn ge weest, om van eene benoeming uit te sluiten den aftredenden wethouder, die, door het vertrouwen der kiezers opnieuw in zijne betrekking van raadslid bevestigd, verhinderd is zich in de raads vergadering van dien dag te doen beëedigen. Maar er is meer, M. d. R. De gemeentewetgever heeft op eene andere plaats zijne meening onver holen uitgesproken. Art. 84 der gemeentewet stelt in de eerste alinea een termijn vast, binnen welken een buitentijds opengevallen plaats van wethouder moet worden vervuld. In de tweede alinea heeft hij bepaald, dat die termijn eerst zal beginnen te loopen, wanneer het gepaard gaat met het openvallen van eene plaats in den raad, van den dag waarop het ter vervulling benoemde lid is toegelaten. Van beëediging geen sprake. En toch heeft de wetgever bedoeld, dat dit toege laten lid tot wethouder zou kunnen worden benoemd, (zie van Emden III, pag. 98) anders zou de be paling niet alleen geen zin hebben, maar het is daarenboven met duidelijke woorden in de memorie van toelichting gezegd: „De bedoeling der 26 zinsnede (van art. 84) is, den raad in staat te stellen tot het doen der nieuwe keuze uit zooveel mogelijk voltalligen raad." Wanneer dus mr. Tak, zooals ik meen te hebben aangetoond, tot wethouder had kunnen worden benoemd, dan zal hij toch ook wel benoembaar zijn tot lid eener commissie uit den raad. Een aanteekening op art. 83 der grondwet van jhr mr. W- H. de Savornin Lohman stelt mij in staat er op te wijzen, dat de quaestie over het ingaan van het lidmaatschap eener staatsrechte lijke vergadering, hier de 2e kamer, o. a. in die kamer is behandeld in 1866 (zie bijblad 1866/67, pag. 7, 23—28 en 321) en door mr. G. A. Fokker in bij dr. XIII pag. 107. Dit laatste werk had ik, tot mijn spijt, heden niet binnen mijn bereik; uit de aanteekening blijkt evenwel voldoende, dat ook die schrijver in hoofdzaak mijne meening is toe gedaan. Ontvang M. d. R., enz. Middelburg, 16 September 1877. mr. A. E. Dromers. (Prijs der plaatsing 30 cent per regel.) Eene in ieder opzicht solide en volledig door den Hamburgschen staat gewaarborgde inrichting de Hamburguche Sfaatslotcrjjwier Alhier binnengekomen Z'. M». monitor Krokodil, komende van Hellevoetsluis, en het barkschip Riga, met hout voor Middelburg. Na geëindigde reparatie is heden te Vlissin- gen naar buiten geschut het stoomschip Stad Middelburg, dat denkelijk heden avond den dienst zal hervatten. In de op heden te Amsterdam door de Neder landsche handel-maatschappij gehouden veiling van 100,146 bglen Java koffie is alles willig ver kocht, grootendeels a 1 cent boven taxatie. Amsterdam, 19 September. Raapolie op zes weken f 45$. Lijnolie f 35$. Amsterdam, 18 Sept. 19 Sept. Icdcrl. Cert. Werk. schuld. 2$ pet, Certific. dito dito 3 dito dito dito 4 Aand. Handelmaatschappij. 5 dito exploitat. Ned. Staatssp. Loten stad Rotterdam. dito dito Amsterdam België. Cert. bij Rothschild. Frankrijk. Inschrijvingen Inschrijvingen Rusland. Oblig. 1798/1816. Certific. Inscr. 5e serie Obl. Hope C". 1855 6® serie. dito f 1000 1864 dito L. 100 1872 dito L. 100 1873 Loten 1864. Loten 1866. Oblig. Hope C°. Leen, 1860. Certific. dito Inscr. Stieglitz C". 2" a 4 L. Obligatiën 186769 Certificaten Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. Oblig. dito dito dito. Aand. Kiew-Brest dito Baltische spoorweg. Oblig. spoorweg Poti-Tiflis dito dito Jeles-Griasi. dito dito Jelez Orel dito dito Charkow Azow Polen. Schatkistobligatiën Aand. Warschau-Bromberg. dito dito Weenen. Oostenrtyk. Obligatie metal, in zilver Januari/Juli. Obligatiën dito April/Oct. dito in papier Mei/Nov. dito dito Febr./Aug. Aand. Nation, bank. Loten 1860. dito 1864. Hongarije. Schatkistbiljett. Oblig. Theiss spoorweg Italië. Certific. Amsterdam. Oblig. Z.-Ital. spoorweg. Spanje. Obligatiën Buitenl. Oblig. Binnenlandsche. Portugal. Obligatiën Turkije. Inschr. Alg. schuld. Obligatiën 1869 Egypte. Obl. 1868 Obl. 1873 A,mcrika.Obl.Ver. Stat. 1904. Obligatiën dito dito 1885. Illin. Cert. Amsterdam Oblig. Illinois Redemtion. dito Central Pacific. Certific. Chic. N. W Obiig. Madison Ext dito Winona-St. Peter dito N. W. Union dito Union Pac. Hoofdl. Obl.St.Paul&Pac Spw.l"sec. dito dito dito 2esec. Brazilië. Oblig. 1863 Obl. 1865 3 3 2$ 3 5 5 5 5 5 5 5 5 5 4 4 4 6 5 4$ 4 5 3 5 5 5 5 4 4 5 5 5 5 5 3 5 6 5 5 3 3 3 3 5 6 7 7 5 6 6 6 7 7 7 7 6 7 7 4* 5 64* 76 101 103$ 1031 104 102$ 941 75 76W 77* 127 125$ 76 68H 82$ 43$ 44$ 80 82$ 76$ 72$ 49 47 64$ 75} 100$ 103$ 103$ 104 102$ 60 94} 56* 74} 86$ 77* 78* 127$ 125$ 76$ 69 39 101$ 82} 44 43} 80$ 76 49} 47$ 57* 57$ 57 56$} 55 54$} 55* 55 124 125 95 95$ 114$ 114} 68$ 41 12$ 12$ 114$ 11$ 50$ 50$ 9$ 9} 6$ 7 103$ 103} 67$ 67$ 98$ 99$ 101 101 60$ 60$ 88 88$ 80} 81$ 80$ 80$ 99$ 99$ 48 48$ 20 87} 96$ Prijzen wan coupons. Amsterdam, 19 September. Metall. ƒ21.30; dito zilver f 22.27$Div. Eng. per f 11.90Eng. Poitugal per f Spaansche piasters f.63; Amerikaanscbe dollars (in goud) 2.46. Amsterdam, 18 September. Metall. 21.25dito zilver 22.25; Div. Eng. per 11.87$; Eng. Russen per 12.02$Eng. Portugal per Frans, f 47.70; Belg. f 47.70; Pruis, 58.60; Hamb. Russen 1.18Russen in Z. R. 1.20$ Pool- sche per fl. Poolsche per Z. R. f Spaan sche piasters f .63 Spaansche binnenlandsche f.56; Amerikaansche dollars ƒ2.46papier 2.35. De ondergeteekenden betuigen bij deze hunnen dank voor de deelneming, hun betoond bij het overlijden van hunnen zwager, den heer A. A. SANDERS. Middelburg, C. J. DAMME. 19 September 1877. M. H. DAMME. De Collecteur der Staatsloterij maakt bekend, dat de trekking der eerste klasse zal plaats heb; is de Hamburgucne staauioicry wrei u» A<.rnb«r m gewneessioaeerde vertegenwoordigerden heer 1 ben op Maandag den l

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3