Tê BUITENLAND. Telegraphische berichten. Staten-Generaal. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. VIERDE HOOFDSTUK. voormiddag van 13 October heeft overgeseind aan de firma te Rotterdam; Overwegende, dat alsnu moet worden onderzocht, of de beklaagde van dit telegram en van de stran ding kennis heeft gedragen op het tijdstip dat hij den getuige Nahuijs last heeft gegeven de vracht penningen van de Oceanus te verzekeren Overwegende, dat dit door beklaagde steeds bepaald is ontkend; Overwegende, dat het hof niet heeft erlangd de volledige overtuiging, en dat ook niet gebleken is van het juiste tijdstip waarop, noch van den persoon door wien het telegram is ontvangen, noch van het juiste tijdstip waarop de lastgeving aan Nahuijs is gegeven, noch dat de beklaagde op het tijdstip van het ontvangen van bet telegram op zijn kantoor is geweest, zocdat het hof van oor deel is dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat de beklaagde inderdaad het telegram nog niet had gezien en met den inhoud van dat telegram onbekend is geweest toen hij last heeft gegeven tot verzekering der vrachtpenningen van de Oceanus Overwegende, dat derhalve niet gebleken is, dat beklaagde bij het doen afzenden van het verzoek, dat tot de afgifte van het sluitbriefje en later van de polis heeft geleid, bedriegelijk zou hebben gehandeld; Overwegende, dat het verder niets ter zake doet, of beklaagde daarna van dat telegram en van een later telegram heeft kennis gedragen, toen hij op 18 October het tweede schriftelijk verzoek nopens de assurantie afzond, vermits dit uitsluitend strekte om de verzekering te verminderen, en uit niets blijkt dat hij daarmede iets anders heeft bedoeld of dat dit heeft moeten strekken tot ver krijging der polis; Overwegende, dat mitsdien de schuld van den beklaagde aan de hem ten laste gelegde feiten niet wettig en overtuigend is bewezen; Spreekt hem daarvan vrij en gelast dat hij onmiddellijk in vrijheid zal worden gesteld, tenzij er andere redenen mochten bestaan hem langer in hechtenis te houden. De voorzitter vraagt den adv.-gen. of er bij hem redenen bestaan om den vrij gesprokene langer in hechtenis te houden. De adv.-gen. antwoordt ontkennend. De heer de Decker wordt hierop onmiddellijk in vrijheid gesteld. BINNENLAND, 's ©ravenSiage. Bij de Indische begrooting over het aanstaande dienstjaar zullen gelden wor den aangevraagd tot het aanleggen, voor staats rekening, van spoorweglijnen van Buitenzorg naar Tjitjalengka en van Madioen naar Blitar. De kosten van aanleg worden geraamd voor de eerste lijn op twintig, voor de tweede op negentien mil- lioen gulden de eerste zou in acht, de tweede in vijf jaren voltooid kunnen wezen. Zoo mogelijk wenscht de regeering in het begin van 1878 met den aan leg te doen aanvangen. Eerste kamer. Tot leden der commissie voor de opstelling van het adres van antwoord op de troonrede zijn benoemd de heeren Pincoffs, van Akerlaken, van Eysinga en Borsius. Het adres komt morgen in behandeling en zal een zuiveren weerklank op de troonrede bevatten. CoOCS. Na afloop der muziekuitvoering op de Markt had gisteren avond te 7 uren de uitreiking der prijzen plaats. De prijs voor het grootste aantal spelende leden werd toegekend aan de vereeniging Constantia, uit Borgerhout; die voor de verst gekomene vereeniging aan den Cercle Grétry, uit Willebroeck, met een premie van/75; die voor de fraaiste banier aan Constantia, uit Borgerhout. Bij de uitloting der premiën viel die van /100 ten deel aan de Harmonie van Bergendie van f 50 aan Accelerando, (van Middelburgdie van 25 aan Constantia, vanf Borgerhout. Het vocaal en instrumtentaal concert in de socië teit „Van ongenuchten vrij," werd zeer druk bezocht. Verschillende muziekkorpsen, waaronder ook dat van Middelburg,: namen daaraan deel. De illuminatie en het vuur werk werden echter niet door het weder begunstigd. Heden middag is het korps van Zele vertrokken, naar het station begeleid door de eerewacht, de feestcommissie en den burgemeester in rijtuig. benoemingen. Benoemd tot hoogleeraar in de geneeskunde aan de hoogeschool te Leiden, dr. Mac Gillavrij; in de letteren aan de hooge school te Leiden de heer Cosijn; in de wis- en natuurkunde te Grouingen de heer van Calker. De benoeming der hoogleeraren aan de univer siteit te Amsterdam is bekrachtigd. Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Ned.-Indië van den 17en dezer zijn de aan den radja van Samalangan gestelde voor waarden van onderwerping door dezen aange- genomen en heeft de radja den eed van trouw afgelegd. i l BUITENLAND. Parijs. Het verkiezingsmanifest van den maarschalk de Mac Mahon is verschenen. Hij ontkent daarin dat hij de republiek wil omver werpen. Hij zal de constitutie doen eerbiedigen. De quaestie van den staatsvorm is hier buiten alle discussie. Indien de verkiezingen tegen zijne staatkunde uitvielenzou de botsing daardoor nog verergerd worden. Vallen zij daarentegen in zijnen geest uitdan is de overeenstemming tusschen de openbare machten hersteld. HonstantlinopeS. Chefket-pacha zet zijn mar»ch op Plevna voort. De Russen in den Chipka- pas ontvangen versterkingen. Dadelijk na het bekend worden van het arrest van het gerechtshof te 's Gravenhage in de zaak van den heer J. de Decker Gzn., stroomden gisteren de blijken van belangstelling, in den vorm van bezoekers, kaartjes en bouquetten naar de woning van den vrijgesprokene. Tegen den avond was eene groote menigte volks op de been, waaronder eenige troepen door het zingen van toepasselijke liedjes hun ingenomenheid met het feit van den dag deden blijken. Toen het uur van aankomst van den trein van 8.22 naderde, waarmede de heer de Decker werd verwacht, vulden zich het station en het omliggend terrein met eene dicht opeengepakte menigte, die bij de komst van den trein met zoo onstuimig geweld naar voren drong, dat de heer de Decker van zijne zonen, die hem van den trein afhaalden, gescheiden werd en niet zonder moeite alléén de hem wach tende vigilante bereikte. Door de juichende menigte omstuwd, welke met moeite weerhouden werd van het afspannen der paarden, kwam het rijtuig voor zijne woning in de Lange Noordstraat aan, waar hij door eenige vrienden en belangstellenden op gewacht en vervolgens in den schoot van zijn gelukkig aan hem wedergegeven gezin achterge laten werd. Tot tweemaal werd de heer de Decker door het niet eindigend gejuich gedrongen zich op de stoep te vertoonen, teneinde zijn dank voor de algemeene belangstelling te betuigen. De torpedo-bootwelke Zondagavond van Blackwall te Vlissingen aangekomen en reed» binnendoor naar Nieuwediep vertrokken is, heeft de gedaante van een grooten visch en ligt laag op het water. De boot heeft gedurende den over tocht zich flink gehouden, niettegenstaande zij door hooge zeeën half vol water aankwam. De kapitein van het vaartuig verzekert, dat het niet minder dan 19j Engelsche mijl in het uur loopt, een snelheid overeenkomende met die van een goed doorstoomenden trein. Dagllad Een inzender in de Arnhemsche courant wijst op het z. i. nadeelige er van, dat men den agenten van politie bijna overal den vroeger algemeen gebruikelijken rottingstok heeft ontnomen, zoodat hun bij volksoploopen als anderszins geen ander wapen overblijft dan de blanke sabel. De stok was, volgens hem, als men geoefend was in de behandeling er van, een uitmuntend verweermiddel en hij noemt daarvan verscheidene voorbeelden. O. a. verhaalt hij van een Belgisch wachtmeester der kurassiers, die onderwijs gaf in 't batonneeren en die placht te zeggen dat hij, met den korten stok gewapend, voor geen tien kurassiers met hunne sabels uit den weg ging. Een geweldige brand brak Maandag avond te half acht te Amsterdam uit in een groot pak huis achter de Valkenburgerstraatgevuld met terpentijn, pik en teer, terwijl beneden een tim mermanswerkplaats en eene bergplaats van deco- ratiën waswaar ook de houten kermistenten van van der Heem en Crassê geborgen waren. Er bevond zich dus brandstof in overvloed en het vuur woedde dan ook ontzettend. Met behulp van vier handspuitentwee stoomspuiten en de drijvende stoomspuit beperkte men den brand tot het eene pakhuis, dat geheel is uitgebrand en was men bet vuur bij het aanbreken van den morgen meester. Te Amsterdam is een conferentie gehouden tusschen hoofd-ambtenaren van de spoorwegmaat schappijen die betrokken zijn bij het vervoer per kortste route tusschen AmsterdamAntwerpen, Brussel en Parijs. Deze conferentie heeft geleid tot het, voor den volgenden winterdienst, vast stellen van de treinen waarmede versche visch en groenten als grande vitessebinnen den kortsten tijd kunnen vervoerd worden. Als uur van vertrek is naar Parijs aangewezen 's morgens 8.15 Am sterdam (Willemspoort) en naar Antwerpen en Brussel 's morgens ongeveer 11 uren en 's middags 3.35. Voor de handelaren in visch en groenten is deze regeling van groot gewichtdaar voor die artikelen een snel en geregeld vervoer een levensquaestie is. Maandag avond na halfacht uur zijn uit het huis van arrest op de Prinsegracht te 's Hage ontvlucht de gedetineerden J. Oostenburg en J. M. van Wees. Hoewel dadelijk gemist, zijn ze tot nogtoe niet gevonden. Zij moeten zich door middel van een touw hebben laten afzakken van het dak der Luthersche school in de Lange Lombard straat; om daar te kunnen komen, is waarschijnlijk een zeer gevaarlijke en betrekkelijk lange weg over verschillende daken noodig geweest. Aan het kommandantshuis op den Vijgendam te Amsterdam is gisteren een elegante drinkwa terfontein geplaatstdie heden voor het publiek in gebruik wordt gesteld. De bestaande drinkwa terleidingen aan het café de Munt en op het Jonas Daniël Meijerplein, zullen ook door zulk een ijzeren fontein vervangen worden. Het nieuwe raadhuis te Manchester, dat niet minder dan f 9,600,000 heeft gekost, is feestelijk geopend. Bij het feestmaal hield de bisschop een rede waarin hij zeide, dat de kosten voor het gebouw weinig hooger waren als voor een pant serschip, doch de uitvinding van zulke schepen was een geesel voor de menschheid geworden. Hij hoopte dat het volk tot inzicht zou komen, dat het door den oorlog zijn rechten overgaf aan het minst vertrouwbare scheidsgerecht, en dat geen regeering het recht had de verwachtingen en voor uitzichten van toekomstige geslachten prijs te geven aan de veroordeelenswaardige eerzucht van een sultan of keizer. Het eerste wat Eyvind in dien tijd 's morgens deed, was kijken of het geen dooiwecr was en als hij merkte dat de lucht betrokken was of dat het water van het dak afdruppelde, dan treuzelde hij zoo met zijn aankleeden, als of er dien dag niets uitgevoerd zou worden. Ontwaakte hij echter, vooral 's Zondags, met scherpe koude en heldere lucht, de Zondagskleeren en geen werk, niets dan kerk en catechisatie 's morgenshoera, dan was hij in een wip het bed uit, kleedde zich aan met een vaart of het huis in brand stond en kon haast niet eten. Zoodra het middag was en de eerste jongen op zijn sneenwschoenen aankwam, met zijn ski at af (stok met ijzeren punt) boven zijn hoofd zwaaiend en jubelend dat het gebergte er van daverde, en daar achter nog een in een slee en daar achter nog een en nog een, dan snelde hij weg met den Harddraver, vloog den heuvel op en bleef tusschen de laatst aangekomenen staan met een langen, schelle vreugdekreet, die van den eenen rotswand naar den anderen weer galmde en eerst heel in de verte wegstierf. Hij keek dan wel naar Marietje uit; maar als zij er eenmaal was, bekommerde hij zieh minder om haar. Uit een soort van gewoonte, waar zij misschien nog meer aan hechtte dan hij, liepen ze graag samen en niemand dacht er aan dat het anders zou kunnen; maar het was hem geheel onverschillig of zij vroeg of laat wegging, of deel nam aan het dansen dat op de sledevaart volgde, of niet. Als hij maar loopen kon of dansen dat het zweet hem van het voorhoofd gudste, en zijn EEKSTE KAMER. Zitting van 18 September. Nadat de nieuw gekozen leden waren geïnstal leerd aanvaardde de voorzitter zijn waardigheid met de volgende rede: „Mijne heeren! „Het behaagde Z. M. onzen geëerbiedigden koning mij opnieuw met het voorzitterschap dezer aan zienlijke vergadering te bekleeden. „De waardeering dier hooge onderscheiding ver meen ik niet beter te kunnen bewijzen, dan voort durend te trachten de daaraan verbonden verplich tingen naar eisch te vervullen. „Dankbaar erken ik dat van den aanvang, dat ik deze plaats innam, uwe welwillende ondersteu ning mij daartoe nimmer heeft ontbreken. „Bij het uitspreken van dit gevoel voeg ik het verzoek, mij die ondersteuning ook in dit zitting jaar te willen verleenen. „De overtuiging, dat wij allen slechts éen doel beoogende bevordering van het algemeen belang en dat wij daarnaar streven onder de meest loyale verhoudingen, neemt de vele aanleidingen weg tot verstorend misverstand bij de behandeling der zaken, aan onze beslissing onderworpen. „Ik zal gewis u niet behoeven te verzekeren, dat ik mijnerzijds tot het behoud van zoodanige verhoudingen zal medewerken en steun blijven zoeken in uwe overtuiging, dat ik het een der eerste plichten van onzen voorzitter beschouw om onpartijdigheid te betrachten. „Het verloop der jaren en de strooming der meeningen brengen noodwendig achtereenvolgende verwisselingen van personen mede. „De aftreding van het derde gedeelte dezer vergadering bleef dan ook niet zonder invloed op bare samenstelling. „Het welkomdat wij allen toeroepen die, hetzij opnieuw, hetzij voor het eerst als onze medeleden optredenlaat evenwel m. i. plaats voor de uitdrukkelijke erkenning der verdiensten van hendie ophielden zulks te zijn van mannen op wier voorlichting, ook bij verschil van richting, wij allengeloof ikprijs stelden. „Zoolang wij hier nog optredenblijve on3 aller streven om daarbij zoodanig werkzaam te zijn dat, wanneer de tijd onzer vervanging daar is, ook wij de overtuiging bezitten van naarp licht en geweten te hebben gehandeld. „Zoo doer.de zullen wij de eerste kamer der staten-generaal een nuttige en waardige plaats in onze staats instelling verzekeren." 18Sept's av. 11 u. 56 gr. 19 's morg. 7 u. 56 gr. 's midd. 1 u. 60 gr. 's av. 6 u. 58 gr. Men verwacht belangrijke gebeurtenissen. Zie daar een vrij algemeen heerschende overtuiging, maar van welken aard die gebeurtenissen zullen zijn, weet niemand met zekerheid aan te geven. Waarschijnlijk heeft men het eerst te denken aan een diplomatieke tusschenkomst. Hoewel voor Plevna de beslissende slag nog niet is geleverd en de Russen den Chipkapas nog niet hebben ontruimd, maar zelfs weer in het bezit zijn van fort Nicolaas, dat de Turken, „om strategische redenen" zooals ze beweren, na eene bezetting van zes uren weder ontruimden, is toch de toestand der Russen in Bulgarije zeer kritiek. Vermoedelijk zal de algemeene aanval op Plevna eerst plaats hebben indien eene beweging van het leger van den groot vorst-troonopvolger, zeker met het doel gezicht gloeide als vunr, dan was hij gelukkig en droomde evenveel of even weinig van allen te zaraen. Maar daar kwam het kerstfeest, toen Eyvind en Marietje ongeveer zestien cn zeventien jaar waren en beiden in het voorjaar aangenomen moesten worden. Den vierden dag na kerstmis was er een groot feest op de hoogsten Heidenhof, Nordistuen, bij de grootouders van Marietje, bij wie zij groot gebracht was en die haar reeds voor drie jaar zulk eeu partij beloofd hadden. Dit jaar moesten ze nu eindelijk woord houden. Het was een vrij heldere, niet koude avond, zonder sterren het zou den volgenden dag stellig gaan regenen en een vrij sterke wind joeg de sneeuw op zoodat er enkele kale plekken waren en op andere de sneeuw bij hoopjes lag. De hofsteden lagen als donkere vlekken midden op de sneeuwvlakte, en hadden veel van zwarte klompen, waaruit lichtstralen over de akkers vielen, nu eens uit het eene venster, dan weer uit het andereaan het licht kon men zien dat daar binnen veel drukte was. Wordt vervolgd). afgeloopen was, een kleine toespraak hield en ten minste eens in de week een paar verzen voor las, die over de liefde tot den naaste handelden en die hij zelf heette gemaakt te hebben. Als hij het eerste vers las, beefde zijn stem, ofschoon hij het nu al twintig of dertig jaren lang gelezen had; de kinderen kenden het als het Onze Yader: Bemin uw naasten, gij Christenkind, "Vertrap hem niet met uw voeten blind, Al lag hij ook zondig in 'tstof. Alles wat leeft moet zich dag en nacht Schikken naar de liefdemacht, Zij houde u sterk in 't gelooven. Er zit niet veel in, maar voor de kinderen en den meester was het haast alles. Verderop kwam nog een vers dat ook niemand vergat, omdat de meester het zoo langzaam en vermanend las Kaïn haatta en moest vluchten, Ach, en de liefde verloochende hem Zelfs in zyn eigen herte! Maar als dan het geheele gedicht uit was en hij een poos gezwegen had, dan keek hij hen aan en knipte met de oogen„Kom staat nu op, kinde ren, schalkjes, en gaat lief naar huis zonder leven te maken of kattekwaad uit te voeren, gaat ordentelijk, dat ik niets dan goeds van u hoor, gij kleine deugnieten, en kom morgen terug als het dag wordt, of ik zal je leeren, komt vooral goed op uw tijd, jongens en meisjes, dan zullen we vlijtig leeren." Eyvind werd steeds grooter en moest nu haast aangenomen worden, zonder dat hij het zelf merkte. Hij las en leerde 's morgens vroeg, werkte over dag en speelde 's avondsin den winter kwam de jeugd eiken avond van Heidehoven met de sleden naar benedenen de jongens en meisjes liepen jubelend, schreeuwend en zingend langs de heuvels heen en weder. Beneden in de bocht lag het ijs, met sneeuwlagen bovenop, en de maan glinsterde op de sneeuwnaast de gladde heuvels lag aan den eenen kant de kale donkere berg en aan den anderen stond een dennenwoud, met sneeuw bedekthet was zoo duister onder die stammeD, dat zij er liever niet in keken, wanneer zij niet met hun allen waren, 's Zondags na de gods dienstoefening trok de gezamenlijke jeugd van Bygde naar Pladsen; dat was hun vergaderplaats geworden toen Eyvind grooter werd. Hij had twee groote sleden gemaakt en voor een beetje met moeite opgespaard geld, twee dikke ijzeren banden daaronder gelegd, want hij wilde de eerste onder de sledevaarders worden. Den eenen slee, den kleinen, noemde hij den „Hard draver", den anderen, den grooten, voor vier per sonen, den „Reus", zelf reed hij gaarne met den kleinen met Marietje voor zich op het bankje; den grooten leende hij uit en kwam daardoor zeer in aanzien. Tussehenbeiden versmaadden volwas sen bet niet in den Reus te rijden; dan dronken zij koffie beneden bij de ouders van Eyvind en dansten zelfs in de kamer.

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2