N°. 222. 120® Jaargang: mi: Donderdag 20 September. EEN VROÖLIJKE JONGEN. Dit blad verschijnt dagelijkss, met nitzondering van Zen- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent, AdvertentiSn t SO Cent per regel.' Geboorte- Trouw- Doodberichten enz, van 1—7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte! Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Laffitk C°. te Brussel en Parijs. BHHICHT. Zij die zich voor 1 October 1877 op deze courant abonneeren, ontvangen de nog in dit kwartaal verschijnende nommers gratis. Middelburg, 19 September, FETJTLjLiETOrQ-. Kerknieuws. Kunstnieuws. Marine en leger. Landbouw. Rechtzaken. Procedure tegen den heer J. de Decker Gzn., MIDDELBIJRGSCHE C0URA1MT. In de algemeene vergadering van het water* sehapsbestunr van Schouwen, op 18 dezer te Zierikzee gehouden, is o. a. vastgesteld de rekening van dat waterschap over 1876 in ontvangst op f 374091,77, uitgaaf 356185,53, goed slot ƒ17906,24; de rekening van het reservefonds over 1876 in ontvang op f 66911,55j uitgaaf f 65638,37 goed slot f 1273,18£. Het totaal van het reserve fonds bedroeg op 15 Sept. 1877 ƒ55911,62. Het geschot is voor 1878 op gelijk bedrag be paald als voor 1877. Bestuurders van de Rotterdamsche verbruiks- vereeniging hebben zich bij adres tot Z. M. den koning gewend met verzoek art. 16, al. 2 der wet op de Coöperatieve vereenigingen zoodanig te wijzigen, dat de ter griffie van het kantongerecht te deponeeren rekening en verantwoording van de bestuurders der bedoelde vereenigingen worde vrijgesteld van registratierecht, bedragende i pet. der uitgaven, zijnde 4 pet. van de tot dusverre door de Rotterdamsche verbrniksvereeniging gemaakte winst. Het programma voor de muziekuitvoering op het Molenwater alhier, door het muziekkorps der stedelijke schutterij, op Vrijdag 21 dezer, des avonds te 7 uren, is als volgt samengesteldn° 1 Marschn° 2 Schottisch, van Rinchardn° 3 Lied, van Abt; n° 4 fantaisie uit Webers opera der Freiscbütz, van A. de Jongn° 5 Andante, van Haydnn° 6 Bolero, van Humbletn° 7 pot pourri le petit Faust, van Hervé. De Staats-courant bevat het verslag der com missie, belast met bet examen B, volgens artt. 6165 der wet van 2 Mei 1863 (St.bl. no. 50). Uit dat verslag blijkt dat 79 candidaten zich hadden aangemeld, waarvan 18 zich teruggetrok ken hebben. Van de overschietende 61 werden Noorweegsche vertelling VAN Björnstjerne Björnson. ÏJit het Hoogduitsch.) Vervolg. Met dit in de hand wilde hij naar zijn broeder, om vergeving smeeken en alles uitleggenmaar hoe ging het? Een klein meisje had hem in't puin zien graven, eenige knapen, die gingen dansen hadden hem den vorigen avond over het erf bij Andries zien loopen, zijne eigen menschen vertelden boe vreemd hij zich dien volgenden dag aange steld had en daar iedereen wist dat hij geslagen vijanden met zijn broer was, werd alles aan de justitie medegedeeld en een onderzoek ingesteld. Baard ontkende alles en niemand kon iets bewijzen maar de verdenking bleef toch op hem rusten en nu kon hij zijn broeder minder dan ooit naderen. Andries had aan Baard gedacht toen de stal af brandde, maar niets gezegd. Toen hij hem den volgenden avond bleek en ontdaan in de kamer zag komen, dacht hij terstond dat het berouw hem hierheen dreef, maar voor zulk een afschuwelijke daad jegens zijn eigen broer, mocht bij geen ver- 30 toegelaten als civiel en bouwkundig ingenieur, 6 als werktuigkundig ingenieur en 1 als mijninge nieur, terwijl nog éen candidaat, die voor civiel en bouwkundig ingenieur werd afgewezen, een diploma ontving als werktuigkundig ingenieur. In het tiende jaarverslag der Vereeniging tot verbetering der volksgezondheid te Utrecht komt o. a. een zeer belangrijk artikel voor van den heer J. W. Del Campo gen. Camp, over vervalsehing van voedingsmiddelen. Het blijkt daaruit, dat ook te Utrecht de ondervinding heeft geleerd, dat in strijd met de bewering van den minister van binnenlandsche zaken, de warenvervalsching ook in ons land wel degelijk groote proportiën heeft aangenomen. Op de algemeene vergadering der Hollandsche maatschappij van landbouw is met algemeeno stemmen besloten een adres tot de regeering te richten, strekkende om een onderzoek in te stellen welke de voor alle vakken van ons volksbestaan meest geschikte tijd is voor de oefeningen der miliciens, teneinde, naar gelang van den uitslag van dat onderzoek, daarin aan den landbouw tegemoet te komen, welke door de oproeping der miliciens, zooals die thans plaats heeft, zeer be nadeeld wordt. Gisteren is in de vergaderzaal der provinciale staten alhier gehouden de vergadering van afge vaardigden uit de collegiën van kerkvoogden en notabelen der betrokken hervormde gemeenten, ter verkiezing van 3 leden in het provinciaal eollegie van toezicht, die met 1 Januari e. k. zouden af treden. Er waren opgekomen 45 afgevaardigden, te zamen bevoegd tot het uitbrengen van 64 stemmen. De uitslag was dat de 3 aftredende leden, zijnde de heeren mr. J. P. van der Bilt, J. P. I. Buteux en. M. Mazure, met groote meer derheid van stemmen werden herkozen. Door het kiescollege der Ned. Herv. gemeente te Amsterdam is met 150 van de 251 uitge brachte geldige stemmen als predikant beroepen dr. A. Kuijper. Op de beide andere op het drietal geplaatste predikanten, de heeren Vermeer en Lasonder, waren 63 en 38 stemmen uitgebracht, terwijl nog 74 blanco briefjes waren ingeleverd. In de jongste vergadering der Hollandsche maatschappij van fraaie kunsten te Amsterdam, giffenis krijgen. Later hoorde hij dat de menschen hem den avond van den brand in de buurt en den volgenden avond bij de puinhoopen gezien hadden, en hoewel door het verhoor niets bewezen werd, geloofde hij toch stellig dat Baard de schuldige was. Zij ontmoetten elkaar bij het verhoor, Baard met zijn beste kleeren aan, Andries met de verstelde; Baard richtte zijne oogen op hem toen hij binnen kwam en die oogen smeekten zoo innig om ver giffenis, dat Andries er in het diepst zijner ziel door ontroerd werd. Hij smeekt mij niets te zeggen, dacht Andries, en toen hem gevraagd werd of hij zijn broeder tot die brandstichting in staat rekende, zei hij hardop en beslissend„Neen Van dien dag af raakte Andries aan den drank en het ging hem heel slechtmaar ofschoon Baard niet dronk, ging het hem nog slechterhij was haast niet aieer te herkennen. Daar kwam op zekeren avond een arme vrouw in de woning van Baard en verzocht hem met haar mede te komen. Hij herkende baar als de vrouw van zijn broêr; het werd hem zonderling te moede en hij vroeg of Andries ziek was. Daarop begon de vrouw te weenen en zei: „Ach hij ligt nu al sedert drie dagen in een zware koorts, maar van daag heeft hij gedroomd dat, als hij nog maar eens met u kon praten, alles wel weer terecht zou komen. Baard kleedde zich aan en ging mede, onderweg spraken zij geen woord. Uit het venster van de kamer van Andries kwam een flauwe lichtstraal, gehouden onder voorzitterschap van den heer A. J. de Buil, is tot prijsvraag gesteld eene „Beoor deeling van Richard Wagners beginselen op het gebied sier toonzetting." Eene gouden medaille ter waarde van ƒ300 en een zilveren medaille zijn daarvoor uitgeloofd. Op de prijsvraag „Een Nederlandsch blijspel" zijn twee antwoorden ingekomen, die geen van beide voor bekroning in aanmerking komen De officier van administratie l® kl. J. G. Bebe- laar, dienende aan boord van Zr. Ms. instruetiebrik Zeehond, wordt met den 15en October a. op non activiteit gesteld en met den 16en daaraanvolgende vervangen door den officier van administratie 2® kl. C. H. S. Pastor. Op de algemeene vergadering der Hollandsche maatschappij van landbouw, te Alkmaar gehou den is o. a. eene discussie gevoerd over de beste middelen tot vernietiging der rupsen- en wes pennesten. De afdeeling Westland verlangde het uitvaardigen eener wet, doch het hoofdbestuur, ofschoon de zaak op zichzelve wenschelijk ach tende, meende dat daaraan in de uitvoering en toepassing zoovele bezwaren verbonden zgn, dat het niet tot ondersteuning van het voorstel kon adviseeren» De vergadering vereenigde zich met dit adviesnadat nog de afdeeling Assendelft had aangedrongen op de bescherming der vogels, als het eenige voorbehoedmiddel tegen de rupsen, die door mensehenaanden niet uit te roeien zijn. Eene bijdrage van f 1000 tot f 1500 werd toe gekend aan de commissie tot gemeenschappelijke vertegenwoordiging van den Nederlandscben land en tuinbouw op de wereldtentoonstelling te Parijs. Op een voorstel der afdeeling Hoorn om mede te werken tot het openen van een cursus aan eenige hoogere burgerscholen in de hulpweten schappen voor den landbouwten behoeve der onderwijzersadviseerde het hoofdbestuur dat het betwijfelde of het landbouwonderwijs door dien maatregel zou worden gebaat, aangezien de onder wijzers zich reeds in zoovele vakken moeten be kwamen, dat hun misschien geen tijd zal over blijven om de landbouwkunde degelijk te beoefenen. Het hoofdbestuur stelde daarom voor eerst te onderzoeken welke uitkomsten de bedoelde cursus sen in de provincie Friesland hebben opgeleverd, en daarna c. q. aan de provinciale staten van Noord- en Zuidholland en aan het rijk een ver die beurtelings helderder en zwakker werd, en daar gingen zij op af; want er was geen pad door de sneeuw. Toen Baard het huis betrad kwam hem zulk een bedompte lucht tegen, dat hij er bijna door bevangen werd. Zij kwamen in de kamer, waar een klein kind bij den haard zat in de steenkolen te spelen, zoodat heFeen heel zwart ge zicht had; maar toen het omhoog keek, lachte het en vertoonde spierwitte tandjes. In een bed aan den wand lag Andries, doodsbleek, met een kaal voorhoofd en keek zijn broeder met holle oogen aan. Baard voelde zijne knieën knikken, hij nam een stoel, ging aan het voeteinde zitten en begon hevig te snikken. De zieke zag hem lang zwijgend aan, en wenkte eindelijk zijn vrouw om heen te gaan; maar Baard wenkte dat ze blijven moest, en nu begonnen de broeders met elkaar te spreken over alles wat er gebeurd was, van den dag af waarop zij op het horloge geboden hadden, tot heden toe, nu zij elkaar terug zagen. Baard besloot zijn verhaal hier mede dat hij het klompje goud, dat hij altijd bij zich droeg, uithaalde, en zoo werd het hun dan duidelijk dat zij elkaar al die jaren lief gehad, maar zich geen dag gelukkig gevoeld hadden. Andries zei niet veelwant dat kon hij nietmaar hij reikte zgn broeder de hand, welke deze den heelen tijd vast hield. Baard verliet zijn broeder niet meer; maar bet duurde nog slechts een paar dagen. „Nu voel ik mij heel wel", zei hij op zekeren morgen toen hij ontwaakte „broeder, nu zullen we elkaar niet zoek om subsidie te richten. Dienovereenkomstig werd besloten. (door de rechtbank te Rotterdam veroordeeld tot een jaar celstraf en geldboete van f 1000 wegens poging tot oplichting). VIII. (Terechtzitting van Dinsdag 18 September.) ASBEST. In ons vorig n° hebben wij reeds een uitvoerig overzicht medegedeeld van het arrest, houdende vrijspraak van den beklaagde. Wij laten hier volgen den inhoud van het arrest Het gerechtshof te 's Gravenhage gehoord enz., Overwegendedat uit de bekentenissen van den beklaagde bet volgende is gebleken. 1° dat op 14 October 1874 door den getuige Nabuijs aan de makelaars Schaaij en Lodebosr is gezonden een schriftelijk verzoek tot assurantie der vrachtpenningen van het schip Oceanus tot een bedrag van 60,000zonder vermelding van eenige door dat schip geleden schade; 2° dat daarop gevolgd is op 14 October het sluiten der verzekering overeenkomstig het ge daan verzoek aan de gemachtigden van den be klaagde door de afgifte aan de firma Schaaij en Ledeboer, van het sluitbriefje en later van de polis 3° dat in de polis de oorspronkelijk verzekerde som van f 60,000 tot f 40,000 is verminderd ingevolge door den beklaagde op 18 October aan de firma Schaaij en Ledeboer gedaan schriftelijk verzoek Overwegende dat deze feiten als wettig en over tuigend bewezen moeten worden aangenomen, daar de bekentenis van den beklaagde overeenstemt met de verklaringen der gehoorde getuigen. Overwegende ten aanzien van de door de reis van de Oceanus te verdienen vraebtpenningen, waarvoor de verzekering is geslotendat uit de verklaringen van den getuige Nieaise is gebleken, dat het schip, den len October uit de haven van Proboiingo vertrokken met bestemming naar Neder land, den 10en October ter hoogte van Krawang aan den grond is geraakt; den 16e naar de reede van Batavia is gesleeptddar is gelost en vervol gens gerepareerdwaarna het naar Singapore is vertrokken en -aldaar is afgekeurd en verkocht; Overwegende, dat door den getuige J. F. van leeuwen is verklaard, dat hij den inhoud van het telegrambetreffende het strandenin den meer verlaten en gelukkig samen leven als vroeger." Maar hij stierf nog dienzeifden dag. Baard nam moeder en kind bij zich in huis en van dien tijd af hadden zij het goed. Wat de broers samen gesproken hadden drong door wanden en deuren en werd door heel Bygde bekend, en Baard werd de meest geachte man uit de heele buurt. Iedereen groette hem als iemand die veel verdriet gehad, maar het geluk weder gevonden heeft, of als iemand, die lang weg is geweest en terug gekomen. Al die vriendelijkheid deed hem goed, hij werd vroom en godvruchtig, en daar hij zich graag heel nuttig wilde maken voor iedereen, werd de oude korporaal schoolmeester. Wat hij de kinderen bovenal inprentte was liefde, en bij beoefende ze zelf, soodat de kinderen hem be minden ais een speelkameraad en als een vader tevens. Zie, dat was de geschiedenis van den ouden schoolmeester, die zulk een diepen indruk maakte op het gemoed van Eyvind, dat zij hem tot gods dienst en tot leering strekte. De schoolmeester was bijna een bovennatuurlijk wezen voor hem geworden, ofschoon bij toch zoo natuurlijk kon knorren en brommen. Hot zou hem onmogelijk geweest zgn het werk na te laten dat hg hem opgegeven had en als hij zijn les opgezegd had, deed een bijvalsbetuiging van hem of een streek jnet de band OTer zijn haar hem voor den heelen dag goed. Het maakte altijd den meesten indruk op de kinderen wanneer de meester, nadat het zingen

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 1