Telegraphische berichten Zeetijdi ngen. Handelsberichten. AAvertsatiëa. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. Fransche redenaars. handelingen, al hetgeen hij verzwegen en al wat hij verricht heeft, moesten strekken om hem later in handen te doen krijgen gelden, te verkrijgen uit een door bedriegelijke middelen verkregen schijn-assurantie. Met andere woorden: er is geen quaestie van eene assurantie, gesloten door bedriegelijke middelen, maar wel van handelingen, in den vorm van assu rantie, als het bedriegelijk middel om tot onver schuldigde geldafgifte te geraken. En als men de zaak zóo beschouwt, dan zijn er hier niet enkel réticenses, niet enkel mensonges, maar dan zijn er wel degelijk manoeuvres fraudu- leuses, om te doen geloven aan eene geldige assurantie en daardoor te komen tot eene latere afgifte van gelden. Want waarom was het den beklaagde in casu te doen? Om het contract te sluiten? neen; maar wel om de polis in handen te krijgen, om zich op grond daarvan later gelden te laten afgeven;alles wat daartoe kon leiden en geleid heeft, waren manoeuvres frauduleuses. En die manoeuvres zijD, gelijk nu door adv.-gen. wordt aangevoerd, ineen groot aantal aanwezig. Er is een samenweefsel van bedriegelijke handelingen, in casu des te gevaarlijker, omdat zij den schijn hadden van eerlijke handelingen en alsof men hier te doen had met een zeer gewone zaak. Adv. gen. meende vervolgens te kunnen vol houden, dat hier, door de afgifte van de polis, door de remise van eene obligationhet delict is geconsommeerd, en dat al de requisiten voor het misdrijf van escroquerie hier aanwezig zijn, ook het vereischte van niet-uitvoering door van den wil des daders onafhankelijke omstandigheden, want als men zegt: de ontdekking van het misdrijf heeft plaats gehad door het vinden van het tele gram van 13 October, dat door beklaagde zelf is overgelegd, dan zegt adv.-gen. dat dit feitelijk wel waar is, maar dat die overlegging alleen heeft plaats gehad ter justificatie van de telegramkosten, niet om de assuradeuren er, in hun belang, kennis van te doen dragen. Adv.-gen. meende nu volkomen te hebben aan getoond, dat de als bewezen aan te nemen feiten ook strafbaar zijn en requireerde dat het hof, met wijziging der motieven, het vonnis der Rotter- damsche rechtbank zou bevestigen. Van het hierop gevolgd pleidooi van m'. J. van Gigch, dat in de zitting van Vrijdag werd voort gezet, zullen wij in ons volgend n°. een overzicht mededeelen. binnenland. 's C raven kage. De zitting der tweede kamer van de staten generaal is heden door den minister van binnenlandsche zaken namens den koning met een korte rede gesloten. Z. M. betuigt zijn dank voor de medewerking in het belang van het land, en herinnert aan de afgedane zaken. Veel bleef in den toestand van voorbereiding tot lateren wetgevenden arbeid. bditekland. Petersburg. Volgens officieele berichten staakten de Russen jl. Woensdag den aanval op Plevna, maar beschoten zij de verschansingen en de stad. De Turken spanden alle krachten in tegen den Russiscben linkervleugeldie hen in den rug bedreigde. De Russen sloegen vijf krachtige aanvallen afdoch moesten in den loop van den avond de Dinsdag veroverde redoutes verlaten. Des nachts verschansten zij zich in hunne positiën. Gisteren avond is de rij der zomerconcerten in het Schuttershof alhier gesloten met een door de Confrérie van St. Sebastiaan aangeboden buiten, gewoon concert, uitgevoerd door het muziekkorps der schutterij. Jammer was het, dat het publiek zoo weinig talrijk was, waarvan de schuld zeker grootendeels moet geweten worden aan de weêrs- gesteldheid. Van de gegeven gelegenheid tot dansen tusschen de concertnommers en na afloop van het concert werd door velen der aanwezigen gebruik gemaakt. De tentoonstelling in het Paleis voor Volks vlijt te Amsterdam is in de eerste negen weken bezocht door 235,523 personen. Voor de verloting zijn reeds ruim 20,000 loten verkocht. De historische tenstoonstelling te Leeuwarden blijft steeds veel bezoekers trekken. Een getal van 400 bezoekers per dag is zeer gewoon soms klimt het cijfer tot 6 700een enkele keer was het zelfs 1000. Zekere juffrouw v. S. uit Waalwijk is op haar bedevaart door een behendigen pelgrim van haar portemonnaie met ruim f 17 beroofd. Eene jonge dame te Berlijn schreef onlangs aan een huwelijksbureau te Darmstadt, met verzoek om opgaaf omtrent de beschikbare „huwelijks- candidaten." In antwoord hierop ontving zij mede- deeling dat er beschikbaar waren: 3 prinsen, 8 graven, 91 barons, 250 groote grondeigenaars, 380 officieren, 800ambtenaren, 120 geleerden, 240 fabrikanten, 1400 kooplieden, 800 landbouw kundigen, 1790 indnstrieelen en 110 renteniers. De voorraad was dus ruim genoeg. Uit Zermatt wordt gemelddat dezer dagen twee EngelschenLewis en Patterson geheeten, met hunne drie gidsende gebroeders Knubel, bij het bestijgen van den Lyskomzijn verongelukt. Zij zijn in een afgrond gestort en hebben daar den dood gevonden. Men heeft thans in Engeland een nieuwe brandspuit uitgevondendiedoor het aanwenden van chemische verbindingenwater geeft met zuren doormengd, die spoediger de vlam doen dooven dan het water alleen zon kunnen doen- De twee pas ontdekte manen die de planeet Mars op hare reis om de zon vergezellen, zgn reeds honderd jaar geleden door Voltaire schertsen derwijs voorspeld. In zgn Micromégas, histoire pMlosophiquelaat Voltaire een Siriusbewoner in gezelschap van een Saturniaan, een tocht door het uitspansel maken en tal van planeeten bezoeken. En dan verhaalt hij o. a. „lis cötoyèrent la planète de Mars, qui, eomme on sait, est cinq fois plus petite que notre petit globe; ils virent deux lunes qui servent a cette planète, et qui ont êchappé aux regards de nos astronomes. Je sais bien que le P. Castel écrira, et même assez plaisament, contre l'existenee de ces deux lunes; mais je m'en rapporto aceux qui raisonnent par analogie. Ces bons philosophes la savent combien il serait difficile que Mars, qui est si loin du soleil, se passat a moins de deux lunes." 14 Sept.'s av. 11 u. 60 gr. 15 's morg. 7 u. 59 gr. 's midd. 1 u. 65 gr. 's av. 6 u. 60 gr. De reis van den maarschalk in de Gironde zal hem en zijne ministers heugen. Overal waar hij zich vertoont weergalmt de lucht van het: „leve de republiek!" Zoodra eenige claqueurs: „leve de maarschalkwillen roepen worden zij door de republikeinsche bevolking overstemd. Te Bordeaux vooral was haar manifestatie indrukwekkend. De stad dreunde als het ware van de kreten der republi keinen die van de straten, uit de huizen, van de daken weergalmden en den maarschalk letterlijk de vlucht deden nemen, terwijl zijn minister van binnenlandsche zaken,de heer de Fourtou, „le jeune et clairvoyant ministre de Vintérieur" zooals de maire van Périgueux hem heeft genoemd zoo bleek was als een doode en zich niet bijzonder op zijn gemak S9heen te gevoelen tusschen deze ondubbelzinnige republikeinen. In weerwil van de tracasseriën waaraan hg de bevolking der stad blootstelt heeft deze echter geen kwade bedoelingen jegens hem gekoesterd. Men kan in de stad geen andere bladen ter lezing krijgen dan de „Soleil" en de „Figaro;" alle andere Parijsche dagbladen schijnen er te worden geweerd; de „Gironde" is tijdelijk opgeheven, zoodat de inwoners zich moeten tevreden stellen met het nieuws dat de regeering hen vergunt te lezen. Zij getroosten zich dit geduldig, maar heb ben hun hart des te luider lucht gegeven toen hun de gelegenheid werd aangeboden om de rege ring te toonen van welken geest zij zgn. Zoo gaat het ook op andere plaatsen. Te Angou- lême (Charente) heeft de maire den maarschalk de stellige verzekering gegeven van de toenemende gehechtheid der bevolking aan den republikeinsehen regeeringsvorm en van haar vertrouwen in de verzekering van den president der republiek dat niets in de bestaande instellingen zal worden veranderd, terwijl hij verklaarde dat de maar schalk haar bereid zal vinden om hem te steunen door de instellingen na te leven en die te beves tigen. Dit wil volstrekt niet zeggen, dat de inwo ners van Angoulême voornemens zijn de officieele candidaten der regeering te kiezen. Integendeel was de rede van den maire wel degelijk een daad van oppositie, en de Temps onderstelt dan ook, dat de jeune et clairvoyant ministre de l'intréri- eur heeft verzuimd dezen maire te ontslaan. De overtuiging dat de republikeinen bij de aan staande verkiezingen de overwinning zullen behalen vestigt zich met iederen dag sterker, en niet weinig heeft daartoe bijgedragen de brief van den heer Allou aan den heer Gambetta geschreven, terwijl daarenboven de uitspraak in de zaak van laatst genoemde geen invloed op de verkiezingen zal kun nen uitoefenen, daar zij niet vóór 16 October kan volgen en de verkiezingen alsdan moeten zijn afgeloopen. Opnieuw zijn in de Engelsche en Oostenrijksche bladen geruchten in omloop betreffende op banden zijnde vredelievende pogingen. De Standard be weert, dat de sultan bereid zou zijn onderhande lingen voor te stellen indien hij zeker was geen bepaalde weigering te zullen ondervinden, of hem eischen zullen worden gesteld die het voortzetten van den oorlog onvermijdelijk maken. Yan andere zijde wordt daarentegen verzekerd, dat Duitsch- land het initiatief zou nemen tot vredelievende démarches, doch eerst in den loop der maand October, na de ontmoeting tusschen prins Bismarck en graaf Adrassy, die eerstdaags zal plaats vinden. Hoewel de Russische wapenen in de laatste dagen allengs eenige voordeelen behalen, zijn de verliezen, die de Russen lijden, verschrikkelijk en is men te St. Petersburg ontevreden en ongerust over den gang van zaken op het oorlogstooneel. De regeering gedoogt echter niet, dat de publieke opinie zich te dien aanzien uitspreekt en heeft reeds de Gclos en het Journal de Saint Péters- bourg herhaaldelijk in beslag doen nemen wegens de opname van artikelen over den toestand. Volgens een telegram aan de Politische Corres- pondenz waren den 14en dezer te Bucharest ongun stige geruchten in omloop betreffende den toestand der Russen in den Chipkapas, terwijl uit Konstan- tinopel wordt gemeld, dat Suleyman Pacba op dien en den vorigen dag een hevig artillerievuur tegen de vijandelijke stellingen had onderhouden, met het gevolg, dat verscheidene Russische kanon nen waren gedemonteerd en vervolgens het vuur van de zijde der Russen geheel was opgehouden. Een poging van de Turken bij Plevna om de belangrijke redoute van Grivitza te hernemeh is misluktde Russen hadden den aanval afgeslagen. In Klein-Azië heeft Moekhtar Packa eenige voordeelen behaald door het nemen van een be langrijk Russisch convooi, waardoor een aanzien lijke buit is gemaakt; bij die gelegenheid werden 60 man van de Russen gedood. Waarschijnlijk zal Spanje in het begin van het volgende jaar weder eene koningin verkrijgen, 't Is zoo goed als zeker dat alsdan het huwelijk zal doorgaan van koning Alphonsus met prinses Mercédes de Montpencier. De vaststelling van den datum, alsmede van dien voor de hervatting der werkzaamheden van de Cortes, heeft eergisteren een onderwerp van beraadslaging in den minister raad uitgemaakt. Geen land heeft, in de laatste vijftig jaren, meer en grooter parlementaire redenaars bezeten dan Frankrijk. De parlementaire welsprekendheid be hoort niet alleen tot de onmisbare vereischten van den Franschen staatsman, zij is eene zaak van publieke noodzakelijkheid geworden. De tribune is een plek waar geheel Frankrijk het oog op gevestigd heeft, de redenaar het mikpunt, waar alle tooueelkijkers in het land zich, feitelijk of in verbeelding, op richten. Zijne woorden zijn, den volgenden dag, het onderwerp van gesprek voor den werkman in zijn fabriek, voor den huurkoet sier op den bok zijner omnibus of vigilante, voor den boulevardier in zijn koffiehuis, voor den spe culant op de beurs, voor de dames in hare salons. Even weinig als zijne woorden, ontsnappen zijn persoon, zijn figuur, zijn manier van spreken, zijne kleeding aan de oogen en de beoordeeling zijner millioenen hoorders. Men kan gerust zeggen dat de kleine, levendige figuur van Thiers, of de ruige leeuwenkop van Jules Favre aan het meerendeel der „Atheners van onzen tijd," zooals men de Parijzeuaars genoemd heeft, ten minste even goed bekend zijn als hunne meest indrukwekkende redevoeringen. Bijzonderheden omtrent de hebbelijkheden en eigenaardigheden hunner „geachte sprekers" doen dan ook steeds opgeld onder de Fransche chroni queurs,Zij weten dat zij daarmede het publiek altijd behagen. Ongetwijfeld loopt er onder de verhalen die zij doen, wel eens wat van hun eigen verbeelding. Maar over 't algemeen mag men aan nemen dat zij, over dingen die zoo geheel onder het oog van 't publiek voorvallen, niet veel bezij den de waarheid kunnen zeggen. In de Fransche kamer bestaat het gebruik dat aan ieder redenaar, die langer dan 20 minuten spreekt, door de deurwaarders een glas suikerwater gebracht wordt. Ook deze drank is een voorwerp der publieke nieuwsgierigheid. Zal hij drinken of niet? Drinkt hij veel of weinig? Stelt hij zich met suikerwater tevreden of verlangt hij iets pittigers? Het schijnt dat men op de Fransche tribune alles krijgen kan wat men verlangt. Of het land deze verfrisschingen zijner redevoerende vertegenwoordigers betaalt, vonden wij nog bij geen chroniqueur vermeld. Sedert meer dan dertig jaren wekte Thiers de verbazing zijner landgenooten op, omdat hij drie uren of langer het woord kon voeren zonder een droppel te drinken. Deze gewoonte was zoo algemeen bekend, dat de deurwaarders hem zelfs nooit het glas water brachten, waardoor de levendige oude man in zijne bewegingen op de tribune misschien gehinderd" zou zijn geworden. Lamartine deed zgn best om het ook zonder drinken te stellen, maar van dezen grooten comediant onderstelde men dat het slechts eene naaperij van Thiers was. Jules Favre daarentegen drinkt ieder kwartier een geheel glas suikerwater. Ook Gambetta heeft, met zijne doordringende, donderende stem, die alle beweging en alle gesprekken in de vergadering beheerscht, veel vocht noodig. Hij gebruikt daartoe koude sterke koffie, met water. Zijne vijanden hebben verhaald (waar men in de politiek al geen valscho munt uit slaat!) dat het Cnragaojikeur was, waarmede de grooïe volkstribuun zich bij glazen vol opwond. Dit is echter een leugen. Generaal Lamorieière gebruikte hetzelfde en had dezen drank, op zijne veldtochten in Afrika, als den gezondsten en verfrisschendsten leeren kennen. Van den ouden Casimir Périer weet men nog dat hij altijd een kop kippenbouillon dronk. Guizot had onder zijn redenaars gewoonten, waar mede hij zijne tegenstanders verbitterde, ook deze dat hg nu en dan ophield, een doosje chocolade bonbons uit den zak haalde, er een uitnam en in den mond stak en al dien tijd met een gedwon gen kalmte de oppositie uit de hoogte bleef aanstaren. Graaf Alton-Shée, een der oppositie leden uit dien tijd, dronk van tijd tot tijd een glaasje Malaga. Generaal Fabvier, de groote verdediger der Grieken tijdens hun onafhankelijkheidsoorlog, ge bruikte een paar glaasjes cognac. Armand Marrast, een der heftigste republikeinen der vergadering van 1848, in welke hij het voorzitterschap "be kleedde, had altijd een glas aalbessen-limonade bij zich. Men verhaalt dat een monarchaal-gezind bewoner der provincie, die een kaartje voor de algemeene tribune machtig was geworden, op het zien van het roode vocht, dat naast den geweldi gen president stond, eens uitgeroepen heeft: „Een Marat kan ook met niets anders zgn dorst les- schen dan met bloed!" Van alle tegenwoordig levende Fransche rede naars is er niet een die netter en duidelijker spreekt dan Victor Hugo. Bij de jongste beraad slagingen over de ontbinding las hij, met het oog waarschijnlijk op het buitengewoon gewicht der om standigheden, zijne redevoering in den senaat voor van een tiental octavo-bladzijden. Dit was tegen zijne gewoonte, daar hg anders altijd improviseert. De verslaggevers verklaren echter dat er, wat de gemakkelijkheid, de verstaanbaarheid en duidelijk heid betreft, niet het minste verschil was op te merken tusschen de geschreven rede van Victor Hugo en zijne improvisation. Ten slotte laten wij hier eene karakteristiek der Fransche redenaars onzer eeuw volgen, door een der chroniqueurs, die hen allen gekend heeft, op- geteekend. Dupin, de oude, zegt hij, was het bondigst; Ledru-Rollin het heftigst; generaal la Fayette het beleefdst; F. Arago het geleerdst; Michel (van Bourges) het meest beeldrijk; Dufaure het duidelijkst; Victor de Broglie het nauwkeurigst; Villemain het meest geletterd; Victor Cousin het bijtendst; Thiers het belangwekkendst en het veelzijdigstgeneraal Cavaignac het gemoedelgkst; generaal Cbangarnier het uitdagendst; generaal Lamorieière hot levendigst; maarschalk Soult het ongegeneerdstgraat d'Argout het meest volgzaam; Crémieux het handigstBerryer het welsprekendst d'Harcourt het geestigst; Rémusat het sierlijkst; Lamartine het meest, tooneelmatigGuizot het indrukwekkendst; Molé het meest op effect bere kend; Odilon Barrot het deftigst; Mauguin het welluidendstLouis Blane het stelligst; Ernest Picard het meest spotachtig; graat Montalembert het meest geoefend in het aanbrengen van gewijde aanhalingen; Fayet, bisschop van Orleans, tiet vroolijkst en de markies de Boissy het babbel achtigst. Binnengekomen te Vlissingen het stoomschip Maas, gezagv. van der Hoeven, van Rotterdam; volgens diens rapport zit een Engelsche stoom boot dwars in den nieuwen waterweg aan den grond. Vertrokken het stoomschip P. Caland, gezagv. Deddes, naar Rotterdam. ÜPrtizeih van effecten. Amsterdam, 14 Sept. 15 Sept. Xederl. Cert. Werk. schuld. 2} pet. 64} 64}f Certific. dito dito 3 77^ 77} dito dito dito 4 101} 1011 Aand. Handelmaatschappij. 5 103} 103} dito exploitat. Ned. Staatssp. 102} Loten stad Rotterdam. 3 104 dito dito Amsterdam 3 102} 102 België. Cert. bij Rothschild. 2} Frankrijk. Inschrijvingen .3 67} Inschrijvingen ........5 Rusland. Oblig. 1798/1816. 5 96 96 Certific. Inscr. 5e serie 5 56} Obl. Hope C*. 1855 6"serie. 5 76} 75} dito f 1000 18645 87} 87} dito L. 100 18725 78-fr 77} dito L. 100 1873 5 78}} 78^ Loten 18645 129} 130 Loten 18665 128} 128 Oblig. Hope &Cc. Leen, 1860. 4} 77} 77} Certific. dito4 Inscr. Stieglitz C°.2ea4L. 4 Obligatiën 1867—694 69} 68} Certificaten6 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 102 102 Oblig. dito4} 82} 82} dito dito4 74} Aand. Kiew-Brest5 44 dito Baltische spoorweg. 3 44} 44} Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 81} 80} dito dito Jelez Griasi. 5 82} dito dito Jelez Orel 5 81} dito dito Charkow Azow 5 77} 76} Polen. Schatkistobligatiën 4 72} Aand. Warschau-Bromberg. 4 50 dito dito Weenen. .5 47 47 Oostenrijk. Obligatie metal. in zilver Januari/Juli. 5 57^ 56} Obligatiën dito April/Oct. 5 56} 56} dito in papier Mei/Nov. 5 54}} 54} dito dito Febr./Aug. 5 54} 54} Aand. Nation, bank. 3 122} 122} Loten 18605 94} 94 dito 1864114} 115} Bongarjje. Schatkistbiljett. 6 Oblig. Theiss spoorweg Italië. Certific. Amsterdam. 5 Oblig. Z.-Ital. spoorweg. 3 40} 41 Spanje. Obligatiën Bnitenl. 3 12^ 12-& Oblig. Binnenlandsche. 3 11}} 11} Portugal. Obligatiën 3 50} 50 Turkije. Inschr. Alg. schuld. 5 8} 8§ Obligatiën 1869 6 Egypte. Obl. 18687 Obl. 1873 7 A.merika.Obl.Ver.Stat.1904. 5 Obligatiën dito dito 1885. 6 Illin. Cert. Amsterdam 68} 68} Oblig. Illinois Redemtion. .6 dito Central Pacific. 6 100} Certific. Chic. N. W7 59} 58} Oblig. Madiscn Ext7 88} dito Winona-St. Peter 7 80} 80} dito N. W. Union. 7 79} 79} dito Union Pac. Hoofdl. .6 99} Obl S t.Paul Pao. Spw. U sec. 7 dito dito dito 2esec. 7 20 Brazilië. Oblig. 1863 4} Obl. 18655 96} Prjjzen van coupons. Amsterdam, 15 September. Metall. ƒ21.20; dito zilver 22.25Div. Eng. per f 11.87}Eng. Portugal per f Spaansehe piasters —.61Amerikaanscbe dollars (in goud) f 2.46}. Amsterdam, 14 September. Metall. f 21.22}dito zilver f 22.22}Div. Eng. per 11.87}Eng. Russen per 12.02}; Eng. Portugal per Frans. 47.70; Belg. f 47.70; Pruis, 58.60; Hamb. Russen 1.18Russen in Z. R. ƒ1.21Pool- sche per fl. Poolsche per Z. R. fSpaan sehe piasters f.61; Spaansehe binnenlandsche —.55; Amerikaanscbe dollars/2.46}; papier 2.35. Getrouwd G. L. P. VAN HAM en M. J. PLATTEEUW, die, ook namens de wederzij dsohe betrekkingen, dank zeggen voor de bewijzen van deelneming die zij mochten ontvangen. Hoek, 14 September 1877. - - Voorspoedig bevallen van eene Dochter A. MUL LERde Priester. Veere, 13 September 1877. Bevallen van een Zoon W. H. VAN KERK WIJKvan Gorsel. Middelburg, 15 September 1877. Heden overleed, na een langdurig lijden, tot diepe droefheid van mij en mijne zes kinderen, mijn geliefde echtgenoot JOZIAS RISSEEUW ABRzoon, in den ouderdom van ruim 32 jaren. Groede, J. J- RISSEEUW, 14 Sept. 1877. geboren LvwMB.

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3