120® Jaargang; 14 September. N°. 217, Vrijda 8f RIJKS-BELASTXNGE2Ï. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen.' Prijs per 3/m. franco 3,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien s 20 Cent per regel,1 Geboorte- Trouw- Doodberichten enz.: van 1—7 regels f 1,50 iedere regel mee" f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte, Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, La^ite C°. te Brussel en Parijs. Middelburg, 13 September, De burgemeester van Middelburg maakt bekend: dat bij hem ontvangen en aan den ontvanger der directe belastingen ter invordering is verzonden het door den provincialen inspecteur der directe belastingen enz. te Middelburg, den 10e« Septem ber 1877 invorderbaar verklaarde kohier der patenten n» 4 voor het dienstjaar 1877/8, met uitnoodiging aan ieder wien zulks aangaat, om na bekomen kennisgeving van zijnen aanslag, ten spoedigste het door hem verschuldigde te kwijten, met herinnering tevens, dat de bezwaren, welke dienaangaande mochten bestaan, binnen drie maan den na heden behooren te worden ingediend. Hiervan is heden afkondiging geschied waar het behoort. Middelburg, den l*2en September 1877. De burgemeester voornoemd, SCHORER. Het Handelsblad vereenigt zich volkomen met de meerderheid der leden van de tweede kamer in hun afkeuring der enkelvoudige kiesdistricten. Niet echter zegt het Handelblad omdat in beginsel voor de enkele districten minder te zeggen valt dan voor de dubbele. Geven de laatste een waarborg, vaak echter veel minder dan men zou meenen, tegen het overheerschen van plaatselijke belangen bij de verkiezingen voor de stateD-gene- raal, de enkelen hebben het groote vooideel dat zij niet geheel uiteenloopende bevolkingen met eikander verbinden en dwingen om 't eens te wor den. Hier te lande is die vereeniging nitgeloopen op bet overwicht der talrijke plattelands kiezers met lagen census boven de bewoners der steden, die eerst bij een veel hooger cijfer kiesrecht be zitten. De meeste enkele districten hebben geens zins gezondigd door slechts plaatselijke „grootheden" naar de kamer te zendenintegendeel vele dubbele winnen 'tin dit opzicht, met name die in Limburg en Brabant. De ondervinding heeft ook niet ge leerd, dat de in dubbele distrieten gekozenen minder geneigd zijn voor de locale belangen in de bres te springen, dan die uit de enkele. Men herinnere zich slechts de spoorwegwet en de rechterlijke indeelingWil men de locale belangen uitsluiten, dan moet men het geheele rijk tot éen groot dis trict maken, of in slechts twee of drie verdeelen. Daarentegen komt de onderdrukking der stedelijke kiezers bij elke verkiezing meer en meer uit, en wij begrijpen zeer goed, dat velen daarom geneigd zijn, aan de enkelvoudige districten de voorkeur te geven. Intusschen, zoolang de grondwet niet veranderd wordt, achten wij de enkele districten als regel verkeerd. Zeker verzet de letter van de grondwet zich niet tegen hunne invoering: integendeel de regeering beweert thans, dat de letter ze juist voorschrijft, door van éen lid op de 45,000 inwo ners te spreken. Maar de geest der grondwet, die eene staten-generaal verlangt, een vertegen woordiging van het geheele Nederlandsche volk, verzet zich tegen het aannemen van enkele dis tricten, zoolang art. 81 onveranderd blijft. Het tweede lid van dat artikel, naar de over tuiging van het Handelsblad een der noodlottigste van de geheele grondwet, bepaalt dat van de leden (die vier jaren zitting hebben), de helft om de twee jaren uitvalt. De bedoeling van deze bepa ling is duidelijkmen wilde de geheele kamer niet plotseling veranderd zien, maar de helft behouden, ter voortzetting der vroegere traditiën. Men haalde aldus echter zeer groote nadeelen in. Als de stemming bij de meerderheid der kiezers is ver anderd, is het dan niet zelfbedrog haar slechts de halve kamer te laten kiezen en de fictie aan te nemen, alsof ook de vroeger gekozen helft die zelfde meeningen is toegedaan? De anderjaarsche afwisseling van de heltt der kamer heeft wellicht aan de onvruchtbaarheid der wetgeving op zoo velerlei gebied evenveel schuld, als de even tal rijke veranderingen in de ministeries. Komt no naast dat ongelukkige artikel, dat belet dat de kamer de zuivere uitdrukking is van de meeningen der kiezers, nog de bepaling, dat voor elk lid een afzonderlijk distriet wordt gevormd dan vervalscht men het denkbeeld van een verte genwoordiging nog meer. Immers dan wordt alle twee jaren slechts de helft der kiezers opgeroepen, om de kamer aan te vullen; de andere helft kan toezien, dat het regeeringsbeleid geheel tegen hun zin veranderd blijft of gewijzigd wordt. Hnn eenige troost is, dat twee jaren later aan hen de beurt komt, tot ergernis van de tweede helft. Wij knnnen niet inzien, dat hiermede voldaan wordt aan de bedoeling van art. 74 der grondwet: „De staten-generaal vertegenwoordigen het geheele Nederlandsche volk." Zoolang het tweede lid van art. 81 niet gewijzigd wordt in dien zin, dat de leden der tweede kamer allen tegelijk na vier of zes jaren aftreden, mag, naar het Handelsblad meent, aan de invoering van enkele districten als regel niet gedacht worden en behoort hun aantal integendeel zooveel mogelijk te worden beperkt. De kiezers behooren, zoo dikwijls de helft der kamer vernieuwd moet wor den, allen te zamen gelegenheid te hebben zich te doen gelden; bij de herzieningen der districts tabel is daarop veel te weinig gelet. Men schrijft ons: In den laatsten tijd hebben herhaaldelijk allerlei geruchten en praatjes geloopen aangaande de in zichten en plannen van den leider der liberale partij in verband met den politieken toestand. Die geruchten en praatjes vonden geregeld een weg tot sommige bladen on hadden veelal de strekking, óf om den indruk te geven, dat er in den boezen! dier partij oneenigheid heerschte, óf om te doen gelooven, dat de heer Kappeijne, ongenegen om, zoo de koning hem riep, een ministerie te vormen, er op bedacht was het leven van het kabinet-Heemskerk te rekken. Dit alles was pure vindingde praatjes raakten kant noch wal. In het seizoen, toen bijna alle politieke mannen her- en derwaarts verspreid waren in het buitenland, viel oneenigheid onder hen even moeilijk te constateeren als eensgezindheid, en kon van plannen maken voor de toekomst geen sprake zijn. Wat meer bijzonder den heer Kappeijne be treft, hij heeft taal noch teeken gegeven, dat hij ongeneigd zou zijn eventueel eene portefeuille te aanvaarden. Toen hij tot leader der partij in de kamer werd gekozen en dien moeilijken post aan vaardde, wist hij dat het zijne taak niet enkel was de partij in de oppositie te leiden, maar dat hij ook geroepen zou kunnen worden aan haar hoofd de teugels van het bewind te aanvaarden. Hij heeft nooit blijk gegeven, tegen dit persoonlijk offer bezwaar te hebben. Al behoort de heer Kappeijne niet tot de staatsmannen, die een on stuimig verlangen hebben naar den ambtstitel, hij is niet de man, die zich terug zal trekken, als de politieke omstandigheden zijn optreden als minister eisehen en het hoofd van den staat het oogenblik om hem te roepen gekomen acht. Voor het overige weet men, dat de grondslag waarop de organisatie der liberale partij rust, is onderling overleg. De hoofden handelen niet, zon der dat raadpleging heeft plaats gehad. Hieruit volgt, dat van de plannen en voornemens, die men aan de partij heeft toegeschreven, in werkelijkheid niets kan bestaan hebben, om de eenvoudige reden dat geen raadpleging kon plaats hebben. Eerst wanneer de leden der kamer bijeen zijn, kan de politieke toestand overwogen en eene gedragslijn vastgesteld worden. Vraagt men nu welke opinie in de politieke kringen bovendrijft omtrent hetgeen zal moeten geschieden bij de hervatting der werkzaamheden van de tweede kamer, dan is het antwoord, dat de overtuiging vrij algemeen is, dat een zeer spoedig einde van den tegenwoordigen toestand verwacht moet worden. Het regeeringsantwoord op het voorloopig verslag over de onderwijswet bewijst, dat overeenstemming tusschen deze regee ring en de liberale partij ter zake van de herziening der wet van 1857 onbereikbaar is. Er blijven te groote punten van verschil over, en het is geen geheim, dat de heer Heemskerk niet van zins is zich bij ingrijpende wijzigingen in zijn wetsvoor- dracht neer te leggen. Al zou de liberale partij bij het adres van antwoord de politieke quaestie willen vermijden, om met.de regeering het ontwerp betrekkelijk het onderwijs te behandelen, een conflict zou toch onvermijdelijk zijn. Niet onwaarschijnlijk echter zal bij het adres de quaestie van vertrouwen van andere dan liberale zijde gesteld worden. Dó vrienden van het kabinet (of eigenlijk de voormalige vrienden) zouden het liever zien aftreden vóór dat de onder wijswet aan de orde komt. Rij de behandeling toch van deze wet zou klare wijn geschonken moeten worden, en sommigen zouden daardoor tegenover enkel politieke relatiën en combinatiën in eene moeilijke en onaangename positie komen. Het gisteren avond in den tuin van 't Schutters hof alhierter eere van de inzenders op de bloe mententoonstelling gegeven concert werd door ongeveer 1700 personen bijgewoond en door goed weder begunstigd. Het Harmoniegezelschap „Acce lerando", onder directie van den heer Liesoy, voerde een afwisselend programma uit en ontving bij herhaling blijken van de tevredenheid van het publiek. In de pauze werden in de groote zaal de ver worven prijzen en premiën aan de bekroonde inzenders uitgereikt door den voorzitter der ver eeniging „Uit het volkvoor het volk", den heer mr. G. N. de Stoppelaardie den feestgenooten, bekroonde en niet bekroonde inzendershartelijk welkom heette. Namens den burgemeester die tot zijn leed wezen door treurige familie-omstandigheden ver hinderd was omevenals het vorige jaarte vol doen aan de uitnoodiging tot het uitreiken der bekroningengaf hij de verzekering van diens groote belangstelling in de Floralia, waarvan de aanwezigen trouwens wel overtuigd zouden zijn, meende spreker. Voorts herinnerde hijaat het thans de derde maal was dat hier vanwege deze Vereeniging eene bloemententoonstelling gehouden werdzoodat Middelburg niet achterlijk is gebleven waar het goede voorbeeld ook in andere plaatsen meer en meer navolging vond. Wat het nut van het kweeken van bloemen aangaat, hij achtte het onnoodig dit thans nog nader te betoogen, daar het vroeger reeds meer malen is uiteengezet. De overtuiging daarvan is vrij algemeen gevestigd, ook al zijn er nog som mige menschen, die beweren dat de Floralia niets anders zijn als een uitvloeisel van ziekelijke philantropie, of anderen die meenen dat de vrouw in het huisgezin andere plichten te vervullen heeft dan het verzorgen van bloemeD. En toeh oefenen de bloemen, naar spreker opmerkte, zulk een grooten invloed uit op het huiselijke leven, werken zij weldadig op alle leden van het gezin. Waar bloemen zijn, daar heerscht orde, daar ziet men heldere glasruiten en hagelwitte gordijnen Men hebbe het slechts den kweeksters en kweekers te vragen, hoe lief zij hunne bloemen, als 'tware hunne kinderen, hebben, om de toenemende belang stelling in de Floralia te begrijpen. Die belangstelling blijkt op verschillende andere plaatsenzij bleek uit de bescherming van onze overleden koningin; zij openbaarde zich nog dezer dagen op de tentoonstelling te 's Gravenhage, waar zelfs Z. M. de koning in zijn gesprekken met de be stuurders zijne groote sympathie voor de Floralia te kennen gaf. En dat het ook hier niet aan belangstelling ontbreekt, bewees de tegenwoordig heid van zoovelen te dezer plaatse. Alvorens tot de uitreiking der prijzen over te gaan, bracht spreker dank voor de ondervonden medewer king en ontvangen giften. Ook dankte hij de com missie, die zich met de regeling en uitvoering der tentoonstelling wel heeft willen belasten, zijnde de heeren P. D. Koning, J. J. H. Doorenbos, B. A. Verheij, W. J. N. Landré en dr. H. A. de Jongh, alsmede den heer Blaas, die weder bereidvaardig planten ter versiering heeft afgestaan. Ook den leden der jury (gisteren reeds genoemd) gaf hij de verzekering van erkentelijkheid. De bekroonden wenschte hij geluk, doch tevens merkte hij op dat de niet-bekroondon zich niet mogen laten ontmoedigen, te meer d aar de jury verklaard heeft dat zij over al het ingezondene in het algemeen een gunstig oordeel kan uitspreken. De commissie heeft dit jaar meer spaarbank boekjes als prijzen beschikbaar gesteld. Zij wenscht het sparen zooveel mogelijk te bevorderen. Ook spreker spoorde daartoe aan, onder mededeeiing dat een edele menschenvriend, de heer m'. W. C. M. de Jonge van Ellemeet, 25 voor spaarbankboekjes ter beschikking der commissie heeft gesteld, doch verlangt dat het geld dier boekjes zoo lang mogelijk in de spaarbank zal big ven. Ten aanzien van vroeger gegeven spaarbank boekjes deelde de voorziter mede, dat 2 onveran derd zijn gebleven; S vereenigd zijn met andere spaarbankboekjes; 2 tot verdere spaarzaamheid hebben geleid5 zijn teruggehaald, waarvan echter 1 is overgebracht naar de spaarbank der hier gevestigde Coöperatieve vereeniging en 1 is gebruikt om tegen den winter een pak kleeren te koopen. Alsnn had de uitreiking van prijzen en premiën plaats, waarbij het niet aan blij gejubel ontbrak, bezegeld door fanfares van de muziek. Ten slotte hief de voorzitter een driewerf herhaald hoera! aan, eerst voor de bekroonden en vervolgens voor allen die aan de opluistering van het feest mede gewerkt hebben. Met geestdrift stemden de aan wezigen hiermede in. Andermaal verspreidde de massa zich weder in den tuin, waar het tweede gedeelte van het concert werd uitgevoerd, en een vuurwerk, vervaardigd door den heer Hendricks uit Antwerpen, werd afgestoken, dat, de weinige middelen in aanmerking genomen waarover de Vereeniging te beschikken had, als uitstekend geslaagd mag genoemd worden. De vroolijke stemming, die ouder de aanwezigen heerschte, duurde tot het einde van het feest ongestoord voort, en zij allen stemmen ongetwijfeld van harte met ons in als wij het bestuur der ver eeniging „Uit het volk —voor het volk," en allen die het ter zijde stonden, hulde brengen voor de aan het feest gewijde zorg en moeite, engeluk- wenschen met den verkregen goeden uitslag! In ons nommer van 25 Augustus jl. deelen wij mede, dat de maatschappij Zeeland tegen het einde des jaars twee nieuwe stoomschepen op de lijn VlissingenQueenborough in dienst zal stellen, waarvan de salons met weelde en smaak ingericht zullen worden, terwijl schilders van naam hunne medewerking hebben toegezegd om de paneelen der beschotten met hunne werken op te luisteren. Aangenaam is het ons thans te mogen vermel den, dat ook onze stadgenoot, de heer J. F. Schutz, is uitgenoodigd en zich bereid heeft verklaard tot het vervaardigen van eene salonschilderij voor een dier booten. In de gisteren avond te Vlissingen gehouden vergadering der voorloopig tot de vereeniging „Eigen hulp" toegetreden leden, wier aantal 50 bedraagt, is het district „Vlissingen, en omstreken" geconstitueerd en zijn tot leden van het bestuur gekozen de heerenJ. H. Michaëlis, kapitein van het 36 reg. infanterie als voorzitter; H. Louman boekhouder der koninklijke M5. de Schelde, en adjunct directeur der maatschappij tot exploitatie van gronden, als secretaris-penuingmeester, en C. C. Vermeer rijks-havenmeester, D. J. H. van Aken, kapitein van het 3e reg. infanterie, enW. F. Noest, hoofdopzichter bij den waterstaat, als leden. Naar wij vernemen heeft de heer A. L. H. Obreen, districts-inspecteur bij de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen zijn eervol ontslag uit den dienst der maatschappij aangevraagd. De ingelanden van de polders Ooster- en Sir- Jansiand hebben besloten tot bet oprichten van een stoomgemaal in hun waterschap, en het te plaatsen in de nabijheid der tegenwoordige sluis bij Viauen. Deze polders omvatten de geheele gemeente Oosterland, die eene grootte heeft van 1724 hectaren. De polder Sir- Jansland, de oudste, komt een enkele maal voor als Nieuw-Dreischor en had vroeger een afzonderlijk bestuur, doch in de vorige eeuw werden beide polders onder hetzelfde bestuur gebracht. Men schrijft ons uit Amsterdam, Woensdag nacht te 121 uur. „Volgens gewoonte gingen ook thans de dag en vooravond kalm voorbij. Het was echter de kalmte die den storm voorafgaat, immers te 8f uur trok wederom een hoop jongens van 1217 jaren door de Kalverstraat langs den Heiligenweg over het Koningsplein naar het huis van den burgemeesterde politie, die onmiddellijk met sterke macht oprukte, dreef deze bende echter spoedig uiteen, waarbij vijf jongens, wegens het zingen van oproerige liederen, in arrest werden genomen.

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 1