Telegraphische berichten. Benoemingen en besluiten, Kerknieuws, Landbouw. Marine en leger. Rechtzaken. soort van gratie toegekend zoo geheel in strijd met onze constitationeele instellingenen met de eerste beginselen van strafrechthetwelk tot zooveel misbruiken en persoonlijk gunstbetoon kan aanleiding geven, dat wij ons geroepen voelen de zaak der pistole spoedig tot een opzettelijk onderwerp van behandeling te maken, en meer speciaal de aandacht der volksvertegenwoordiging daarop willen vestigen. Men versta ons wèl, wij treden alleen in een critiek der zaak, geheel afgescheiden van de aan den bovengenoemden veroordeelde verleende gunst. Paleis v. Just.) Overgeplaatst de opzichter bij 's rijks water staat le klasse A. Fagal, van Ter Neuzen naar Vlis3ingen. EIGEN HULP. Door een medebestuurder van een Coöperatieve verbruiksvereeniging. Wij hebben, toen wij in vluchtige trekken een overzicht gaven, op welke wijze, naar onze mee ning, men zou moeten beginnen de leden van „Eigen hulp" onvervalschte levensmiddelen van goede qualiteit te verschaffen, daarbij verzuimd iets te zeggen omtrent het sluiten van overeen komsten met winkeliers enz. Wij gaan dit ver zuim herstellen. De overeenkomsten, die men met winkeliers kan sluiten zijn tweeërlei: 1° de winkeliers leveren tot de gewone prijzen en staan aan de vereeniging een overeengekomen korting toe, of 2° de winkeliers brengen die korting reeds onmiddellijk in aftrek bij den aankoop der waren. In het eerste geval komt de winst voor de vereeniging en doet men goed, die, na iets voor het reservefonds te hebben afgezonderd, naar ge lang ieders verbruik onder de leden te verdeelen. In bet laatste geval komt die winst al dadelijk ten bate der leden. Ofschoon wij, om hierna te noemen redenen, beide stelsels meenen te moeten afkeuren, zouden wij, zoo men ze in toepassing zou wenschen te brengen, de voorkeur aan het eerste geven, want dan behaalt de vereeniging winst en er wordt een kapitaal gevormd. Dat kapitaalvorming noodzakelijk is, ligt voor de hand, maar daarenboven is bet ook wenscbelijk den leden eenige winst te verschaffen, omdat zulks leert sparen. Nog niet lang geleden vroeg mij de vrouw van een der leden van de vereeniging, waar van ik medebestuurder ben: „Mijnheer, wat heeft mijn man nu al te goed op zijn boekje?" Ik noemde haar de som en toen antwoordde zij mij„Welnu dan laat ik die staan, zij zal dan, gevoegd bij de winst die er voor het 2e en 3e kwartaal bijkomt, misschien wel toereikend zijn, om mijne aardap pelen voor dezen winter op te doen." Meer derge lijke voorbeelden zouden wij kunnen aanhalen. Het sluiten van contracten met winkeliers heeft, volgens onze meening, in de eerste plaats dit be langrijk nadeel, dat men niet genoeg overtuigd is onvervalschte waren te bekomenten 2ndc-ren spreekt het van zelve, dat de winkelier de waren nooit zoo goedkoop kan leveren, als wanneer men die zelfs bij de leveranciers in het groot en a comptant aankoopt. Ook nog dit, men kan het eene lid zeer goede, het andere waar van mindere qualiteit geven zonder dat het bestuur altijd in de mogelijkheid is, zulks naar behooren te controleeren. Maar over al die bezwaren stappen wij een oogenbük heen en wij stellen ons de vraag: zouden er win keliers te vinden zijn, die met- eene pas opge richte vereeniging contracten zouden willen aan gaan? De eerste vraag van den winkelier is, en zeer maakte, was dat hij zich in plaats van ziek als van glas ging aangeven. Eenige kameraden ik was er niet bij besloten hem het onjuiste van de bewering onder het oog te brengenzij kwamen op zekeren morgen in zijn kamer, en wierpen hem met geweld uit zijn bed. Zijn ge zicht werd vuur rood, zijn met bloed beloopen oogen pruilden hem van angst uit het hoofd, hij riep: kling! -en was dood." „Die arme vent!" zei Chlodwig. „Het is de vraag of men hem niet met evenveel recht een dommen vent zou mogen noemen", zei de majoor. „Hij had dit idéé fixe moeten be strijden." „Dat heeft hij zeker gedaan, daar kunt gij op aan!" antwoordde Chlodwig. „Vergun mij daaraan te twijfelen, en waarom; omdat hij er dan baas over gebleven zou zijn." „Het heeft hem zeker niet aan goeden wil daar toe ontbroken", meende Chlodwig. „Aan goeden? dat is mogelijk, maar het heeft hem stellig aan genoegzamen wil ontbroken." „Dat kon hij niet helpen," antwoordde Chlodwig met een kalmte, die zijn vriend bezorgd maakte. „Niet helpen, kon hij dat niet helpen herhaalde de oude soldaat. „Is de mensch niet bij machte te willen, zooveel hij wil? Heeft de mensch soms geen vrijen wil „Ja tot op zekere hoogte." „Tot welke hoogte? Dat kan niemand bepalen, tot op welke hoogte", zei de majoor. Zijne gedachten bewogen zich zeer langzaam op natuurlijk, welke waarborgen heb lik, dat de leden mij steeds op tijd zullen betalen? Nu zullen sommige lezers zeggen, wel daar behoeft geen vrees voor te bestaan, want de betaling moet immers comptant geschieden; maar daar zit juist het moeilijke. Indien de betaling comptant geschiedt, dan vervallen wij in het stelsel sub 2 genoemd en dan doet zich het volgende bezwaar voor. De winkelier is genoodzaakt zijne artikelen aan de leden der vereeniging goedkooper te leveren, dan aan niet- leden. Stel nu, dat in den kruidenierswinkel twee personen komen, een lid en een niet-lid, dat het lid 0,70, het niet-lid f 0,74 voor een kilo suiker moet betalen, dan spreekt het haast van zelf, dat het niet-lid indien het opmerkt, dat het meer dan het lid moet betalen, de suiker tegen denzelfden prijs zal willen hebben en nu moge de kruidenier er al op wijzen, dat die lager prijs betaald wordt uitsluitend door de leden der vereeniging, het niet-lid zal daartegen (ten rechte of ten onrechte) aanvoeren: tegen den prijs waarvoor gij uwe suiker aan een ander verkoopt, kunt ge die mij ook leverenMet het oog op zijn debiet, kan de kruidenier dus moeielijk zulk een contract aangaan. Wanneer da leveranciers tegen de gewone prpen leveren en aan de vereeniging eene zekere winst toestaan, dan vervalt wel is waar het bovengenoemd bezwaar, maar dan doet zich weer een andere moeilijkheid voor. Het bestuur moet weten - om daarnaar de winst te verdeelen welke som ieder der leden besteed heeft. Dit nu kan geschieden öf door ieder lid een boekje te geven, waarin wordt aangeteekend wat het gekost heeft óf door middel van hij het bestuur verkrijgbare bons, die dan b. v. maandelijks door de betrokken contractanten bij het bestuur ingewisseld worden, tegen aftrek der overeengekomen korting. In het eerste geval heeft de leverancier een zeer lastige administratie te voeren en zal dus bij het aangaan van het contract daarmede rekening houden. Het stelsel bons voor eene verbruiks- vereeoiging van „Eigen hulp" zou, dunkt ons, niet in den geest der leden vallen vooral bij de dames, zou het nog al moeielijk ingang vinden om de meid met een bon om koffie of suiker te zenden. Misschien vergis ik mij daarin, maar mij dunkt ik hoor al zeggen„dat heeft iets van de bedeoiing." Daarom geen contracten inet de leveranciers, maar zelf de waren in het groot opslaan. consulaten. Benoemd tot consul der Neder landen te Rome, buiten bezwaar van 's rijks schatkist, R. de Good aldaar. Bedankt voor het beroep naar Arnemuiden door den heer J. Th. F. II. Lautspredikant te Eemnes- Buitendijks. Beroepen te Hippolitushoef en Westerland op Wieringen S, G-. Geertsema Beekeringh, predikant te Klev8i-skerke. Wat betreft het gebruik van Parijseh groen (arsenikzuur koperoxyde) tegen Colorado-kevers, heeft de heer Jb. Boeke (Prov. Gron. cour. van 31 Aug.) gemeld, dat bij onlangs, naar aanleiding van dit verdedigingsmiddel, een gesprek had met den heer J. J. Mason van Vicksburg, staat Michi gan, een landbouwer die was overgekomen om op den maaiwedstrijd te Winkel den zelfbinder te besturen. Deze zeide: Ik geloof dat er in Ame rika door bet gebruik vau Parijseh-groen evenveel menschen gestorven zijn als kevers. Alle genees- heeren waarschuwen dan ook tegen het bestrooien dat gebied, en hij geloofde dat de schaarschheid waarmede zij voor den dag kwamen een gevolg was van hunne diepte en nieuwheid. „'s Menschen wil is bepaald vrij dat wil zeg gen: moreel, 's Menschen wil is in moreele dingen geheel vrijbesloot bij en vleide zich voldaan, doch vermoeid in zijn armstoel. „Zoo praat iedereen die nooit met zichzelven te strijden heeft gehad", gaf Chlodwig ten antwoord. „Wat?" riep te majoor nit. Hij wilde iets heel diepzinnigs zeggen, doch daar hem op het oogenblik niets van dien aard te bin nen schoot, besloot hij het tot later uit te stellen. „Ik zeg zoo dikwijls tot mijzelveD," ging zijn vriend voort, „weg met die leugenachtige droome- rijen! Ik ben 42 jaren oud, en geen 24. Zij is getrouwd Holenstein is een katoenfabriek.... en tochen toch. Er zou genezing voor mij te vinden zijn, dat weet ik. Ik zou haar moeten wederzien, zooals zij geworden is, dat kind der omstandigheden. Alleen die Hedwig, die in mijn verbeelding leeft, die alleen is gevaarlijk, die zou ik willen ontvlieden; maar de werkelijke Hedwig zou niet gevaarlijk meer voor mij zijn. Zoo dwaas ben ik niet, dat ik haar nog bemin." De majoor verheugde zich over deze gezonde taal en liet zijn blik vol goedkeuring op zijn vriend rusten. „Wat toch een verstandige omgang en doordachte toespraak al doen kunnen!" dacht hij. De goede stemming van Chlodwig duurde voort, ja scheen nog heter te worden; want tegen zijn gewoonte sprak en lachte hij veel, ondernam bijna der aardappelvelden met dit vergif. De landbou wers zeiven zijn zoozeer van het gevaar overtuigd, dat zij er nooit aan denken zullen aardappelen van aldus behandeldevelden op hunne boerderijen te gebruiken. Deze worden altijd op verwijderde mark ten verkocht. Ook de heer m'. Snellen van Vollenhoven in zijne dezer dagen verschenen brochure zegt: „het bestrooien met Parijzer groen komt mij zeer ge vaarlijk voor." Dezelfde heer Masea meent, naar de heer Boeke mede verhaalt, „dat ons vochtig klimaat zoo onaan genaam voor den kever en zijne larven zou zijn, dat zij ons na eventueel bezoek spoedig weêr zouden verlaten. De Colorado-kever komt, volgens hem, uit streken waar het bijna nooit regent, en hij heeft in Michigan dikwerf opgemerkt, dat bij sterk bewolkte lucht de diertjes stil in den grond bleven. Als het regent verdwijnen zij onmiddellijk." In de Prov. Gron. cour. van 31 Augustus heeft voorts v. d. M. te den Horn, herinnerd aan een stukje in de Kathol. Illnstr. llejaarg. n° 1, waar in o. a. dit geschreven is: „Do natuurlijke vijanden der insecten zijn de vogels, en in hen ziet de mensch ook een bond genoot tegen den gevreesden kever. Doch nog een anderen vijand van den aardappel ver woester, de Uropoda americana (Amsrikaansche staartloo- per), heeft men leeren kennen, en deze maakt niet minder jacht op den kever dan de vogels. Zelf een kever, doch niet grooter dan de kop eener speld, is hij gewapend met een staart, welker steek voor den aardappel-kever doodelijk is. Daar bij komt nog dat de Uropoda bij voorkeur den Colorado kever verslindt en er even verwoed op jaagt als deze op de aardappelplant." Wanneer het dus mocht gebeuren (zegt v. d. M.) dat de Coloradokever onze landpalen binneD dringt, zou het eene gewenschten zaak zijn, ook de Uropoda americana hier over te brengen. Naar men verzekert (aldus schrijft de Stem der VI. laudb. van 1 Sept.), zal er bij de opening der Belgische kamers een wetsontwerp ter bespreking worden aangeboden, ter wering van den Doryphora. Ofschoon dit gevreesde insect nog niet in België is verschenen, verwaarloost het gouvernement geen enkelen maatregel om de plaag verwijderd te houden. Hiertoe is echter eene nieuwe wet noodig, daar de bestaande bepalingen der wet de maatre gelen, 'die genomen dienen te worden, niet toelaten. Het wetsontwerp aldus meldt de Stem ver der zal betrekking hebben op schepen, die uit streken komen, waar de Doryphora gevonden wordt. Landbcour.) De officier van gezondheid 2e klasse J. Bij- leveld wordt met den 16en dezer geplaatst aan boord van Zr. M». wachtschip te Willemsoord. Zr. M". schroefstoomschip Macassar, onder bevel van den luitenant ter zee le klasse J. C. Commijs, is in den ochtend van den 8e dezer van Malta naar Smyrna vertrokken. Aan boord is alles wel. {Staats cour.) De officier van gezondheid 2e klasse Teeling, thans te Middelburg, zal naar Ter Neuzen wor den overgeplaatst, teneinde daar den dienst van eerstaanwezend officier van gezondheid waar te nemen. De kapitein C. J. de Bonnier van bet 3e regiment infanterie te Middelburg heeft zijn pen sioen aangevraagd. (Vadert.) Voor het gerechtshof te 's Hage stond eergisteren een molenaar uit Katwijk terecht, die aldaar lid van den gemeenteraad en president kerkvoogd was geweest en voor de eerlijkheid zelve werd gehouden, dagelijks tochten en ritten in den omtrek, vooral naar het twee mijlen van daar gelegen stadje, waar zijn zaakwaarnemer woonde. Eens bleef hij echter van den ochtend tot den avond in zijn kamer aan zijn schrijftafel en telkens als de majoor binnenkwam, vond hij hem bezig met een brief dien hij geschreven had te ver scheuren of een nieuwen te beginnen. De zorg voor het postboek behoorde tot de plichten van den majoor, maar dien dag sloot en verzond Chlodwig het eigenhandig. Na het avondeten braeht de knecht het met de couranten terug en toen de majoor het opende, vond hij er het regu in van een brief aan mevrouw de gravin Hedwig von Seinsheim te Seinsheim in Beieren, dat hij zijn vriend met een verwijtenden blik over de tafel aangaf. Chlodwig wierp het hoofd in den nek en zei: „Nu mag ik haar schrijven, graaf Seinsheim is dood." „Dood?" riep de majoor met onverholen schrik en werd overweldigd door een voorgevoel van onafwendbaar ongeluk en groots smart. „Dood?" herhaalde hij, „en dat hebt gij mij verzwegen? sedert wanneer weet gij dat?" „Met volle zekerheid eerst sedert gisteren", was het antwoord van Chlodwig. „Eenigen tijd geleden verspreidde zich het gerucht hier in de huurt; doch in den beginne durfde ik hot niet gelooven, en informeerde eerst. Hier hield hij op en moest eenige malen diep ademhalen eer bij op gedempten toon kon voortgaan. (Wordt vervolgd). maar als belast met het onderhoud van een deel van den straatweg naar den Haag, zich had schul dig gemaakt aan oneerlijkheid door de karrelieden, die schelpen aanvoerden, kwijtingen te laten tee kenen voor hooger bedrag dan zij werkelijk hadden ontvangen. Na zijn arrestatie bekende hij die feiten en verklaarde uit geldelijke verlegenheid zoo gehandeld te hebbendoch trachtte gisteren te doen gelooven dat hij te goeder trouw was geweest en werkelijk hoogere vrachten had ont vangen. Het O. M. eisehte zijn veroordeeling tot 2 jaren celstraf. De uitspraak is op aanst. Don derdag bepaald. BUITENLAND. Pefersfenrg. Volgens officieel bericht heeft het Russische Rustschukerkorps den aanval op Ablowa (Oblanowa) afgeslagen. Niettemin is het in de nieuwe stellingen teruggetrokken. Zaterdag is gedurende den ganschen dag bij Plevna een hevige strijd gevoerd. De Russische linkervleugel bezette de hoogten ten zuiden van Plevna. McrrastatiiSsioisel. Na een gevecht van drie dagen is de geheele Russische linie over Karalom teruggetrokken. Moukhtar Pacha heeft den 7sn dezer een aanval afgeslagen. ULoadeii. Berichten uit Bucharest van Zondag avond bevestigen de geruchten omtrent de inne ming van Plevna niet. De Russen, die belangrijke posities bezet houden, brengen de batterijen steeds naderbij. Heden morgen is in het kanaal onder de ge meente Koudekerke gevonden en opgevisebt het lijk van den sedert eenige dagen vermisten P. v. O., zwaarmoedigheid kon vermoedelijk in deze als hoofdzaak beschouwd worden. Hij was ingezeten der gemeente Middelburg. Mile Agar zal in October weder in ons land optreden. Tengevolge van haar contract met de Comédie Fran^aise zal dit waarschijnlijk, vooreerst althans, de laatste maal zijn. Te Kampen is de gemeentewet niet overtreden. Wel was Dinsdag jl. de gewone dag voor de ver kiezing van periodiek aftredende wethouders: maar zulk een aftreding had niet plaats. Een der wethouder» viel als raadslid in de beurt om af te treden en werd herkozen en Dinsdag jl. toegelaten. Hij moet nu, volgens de gangbare uitlegging der gemeentewetook ais wethouder zich aan de her benoeming onderwerpen, maar daarvoor is bij de wet de dag van Dinsdag jl. niet aangewezen. (Handelsblad.) Dezer dagen werd de trein van Venlo bij zijne aankomst te Gladbaeh door de politie om singeld. De koopman M., uit Hagen, die wegens frauduleus bankroet zich op de vlucht had begeven, moest aangehouden worden. En dit gelukte ook hij bezat nog 3000 mark aan papieren van waarde. De aangehoudene was het meest verrast over de wijze hoe men hem van Neerland's grondgebied naar Gladbaeh gelokt hadnamelijk van een handelsvriend ontving hij een telegram om te 3 uren daar te komener zou een goed „buiten kansje" te verdienen zijn! Door F. Braauwer, gezagvoerder van de sleepboot Bato I, is 7 Sept. des ochtends in de Noordzee 1| uur van de kust, op de hoogte van Monster gevischt en te Maassluis aangebracht een plank, lang ongeveer 16 voet, breed 8 en dik 3 duim, welke over de geheele lengte aan de onder zijde zwaar begroeid was met levende zoogenaamde langhalzen van ongewone lengte en dikte. Door begieting met zeewater wordt getracht deze dieren in het leven te houden. De meeste dezer dieren zitten diep in het bont, waaruit men mag afleiden dat de plank geruimen tijd in het water heeft gelegen. Zaterdag zijn eenige van die langhalzen met een gedeelte der plank naar het museum te Leiden overgebracht. Op 's rijks werf te Amsterdam is men bezig de fundatie te maken voor een Siemen's gasoven tot het bewerken van staal, welk materiaal in het vervolg voor den bouw van onze kruisers zal worden gebruikt. Donderdag voormiddag kwamen per Rijn spoorweg van Rotterdam te Amsterdam een zestal Amerikaansche matrozen aan, waarvan twee on middellijk door de politie werden in arrest genomen. Onderweg hadden zij twist gekregen en een hunner zoodanig toegetakeld, dat diens linkeroog buiten de kas hing en zijn gelaat gedeeltelijk ontvleescht was. De drie anderen waren dadelijk in een vigi lante gekropen en weggereden, doch werden spoedig door de politie opgespoord. De verwonde werd naar het gasthuis gebrachtna voorloopig te zijn verhonden in den politiepost in de nabijheid. Te Herwen en Aerdt heeft zich bij de stem ming voor loden van den raad 't geval voorge daan dat voor de vacature van 2 ledendrie personen de volstrekte meerderheid hebben gekre gen. Een van dezen is toegelaten, omdat hij verreweg de meerderheid bezat. Van de twee anderen die juist 'tvereischte getal stemmen verkregen moet, volgens gedeputeerde staten

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2