BUITENLAND. Advertenüën. Ingezonden Stukken. Correspondentie. Ze et ij di ngen. Thermometerstand. De toestand in Frankrijk. Handelsberichten, Algemeen Overzicht. Graanmarkten enz, SPrfJ®©». van effecten. Obl. Hope G°. 1855 6' serie. 5 614 1144 Brandwaarborg-Maatschappij, gevestigd te Zierikzee. Verzekerd bedrag raim 30 millioeii. 28 Aug.'s av. 11 u. 63 gr. 29 'b morg. 7 u. 64 gr. 's midd. 1 u. 69 gr. 's av. 6 u. 69 gr. Zeven dagen reeds duiirt de verschrikkelijke strijd in den Chipkapas en met angstige spanning volgt vooral de grootmachtige keizer aller Eussen de ontwikkeling er van. Le monstre dans la lune son tour lui parut. De beschrijvingen van cor respondenten, die in de eerste dagen het gevecht bijwoonden, geven een denkbeeld van de bijna on overkomelijke moeiten waarmede de Eussen te kampen hebben. Voortdurend blootgesteld aan een moorddadig vuur, over dag aan een gloeiende hitte, hebben zij daarenboven gebrek aan eten en drinken, somtijds zelfs aan munitie, daar alles van verre en met de grootste bezwaren moet worden aangevoerd. Water i3 niet anders te bekomen dan ten koste van het verlies van eenige menschenle- vens, daar de toegangén tot de bronnen binnen het bereik van het Turksche vuur leggen. Her haaldelijk waren de Eussen op het punt tot de overgave te worden genoodzaakt. Toch hielden zij stand, maar de laatste berichten doen vreezen, dat weldra hun lot zal worden be slist. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat Su- leyman Paeha zich meester heeft gemaakt van de beide versterkingen aan den ingang der pas. Dit wordt zijdelings bevestigd door de berichten uit het Eussische hoofdkwartier, volgens welke de Turken batterijen aanleggen op de hoogten die het fort Nicolaas, hetwelk den ingang der pas beheerscht, omringen. Zij lossen elkander in den strijd af en brengen water, levensmiddelen, patro nen en kanonnen met lastdieren naar boven, en waar deze niet kunnen gaan, dwingen zij, zegt het bericht, de Bulgaren om hun materieel naar boven te slepen. In die omstandigheden wordt natuurlijk de positie der Eussen bijna wanhopig, daar de Turken van de hoogten het fort zullen gaan plat schieten. Dat ook de Turken groote verliezen lijden kan men opmaken uit eene depêche uit Adrianopel, alwaar een groot aantal gewonden is aangevoerd. Tevens wordt daarin bericht, dat de Eussen Popas- koi hebben bezet en dat in de nabijheid daarvan een groote veldslag wordt verwacht, aangezien Hassan Pacha zich te Eski Djoema bevindt. Het bericht van de Politische Correspondenz betreffende de overeenkomst tusschen Eusland en Servië tot deelneming van het vorstendom aan den oorlog, vindt Dog geen onbepaald geloof. Het oogen- blik toch is voor een dergelijk besluit zeer ongun stig gekozen, terwijl men meent, dat de ondervinding door Eumenie opgedaan en de moeilijkheden die het thans reeds met Eusland heeft, Servië moest weerhouden om thans aan Turkije den oorlog te verklaren. Men wil daarom het bericht van ge noemd orgaan veeleer toeschrijven aan eene uiting van de Servische sympathieën in Oostenrijk, die deze mogendheid gaarne in den strijd zouden wik kelen. Intusschen krijgt de mededeeling van de Poli tische Correspondenz eenige meerdere schijn van waarheid, nu genoemd orgaan ook het bericht bevat van een bijzondere overeenkomst tusschen Eusland en Eumenië gesloten, waarin zou zijn overeengekomen, dat het Eumenische leger aan den oorlog zal deelnemen onder opperbevel van prins Milan. De Eumenen hebben een brug over den Donau geslagen bij Karabia, waarover reeds den 25en een brigade infanterie naar Bulgarije is getrokken, terwijl gelijktijdig drie regimenten cavalerie de brug te Turn Magurelli passeerden. De juistheid der bewering dat een korps van 6000 man Turken uit Widdin te laat zou zijn gekomen om den overtocht te verhinderen en onverrichter zake zou zijn teruggekeerd, wordt betwijfeld, daar Widdin minstens 200 kilometer van genoemde bruggen verwijderd is en men dus niet kan onderstellen, dat van daar eene legeraf- deeling zal zijn afgezonden met voormeld doel. Men verwacht nu een manifest van den prins van Eumenië. De kolonel Cartagy is te Belgrado aangekomen om militaire maatregelen met de Ser vische regeering vast te stellen, wat ter nadere bevestiging strekt van de betwijfelde overeenkomst met Servië. Het oordeel der buitenlandsche pers over het voornemen tot vervolging van Gambetta is over het algemeen zeer scherp. De Times vooral spreekt een hard oordeel uit en begrijpt niet welk het resul taat van een zoodanigen maatregel moet wezen. In het ongunstigste tijdvak der Engelsche geschie denis zou het onmogelijk zijn geweest eene ver oordeeling te verkrijgen, voor woorden als door den heer Gambetta zijn gesproken en het city-blad gelooft dat dit ook in Frankrijk niet mogelijk zal wezen, en mocht dit toch het geval zijn, dan zal het eenige resultaat er van wezen eene vermindering van het prestige der regeering, terwijl de kiezers van den heer Gambetta zich zullen wreken over den slag hem toegebracht. Het gevaar, dat de regeering beweert te bezweren, roept zij door dergelijke maatregelen juist in het leven. Hoewel op meer diplomatieke wijze laat de Brusselsche Nord zich in denzelfden zin uit en meent, dat welke ook de uitspraak der rech terlijke macht moge wezen, zij in ieder geval zal neerkomen op de regeering. Bij gelegenheid van een banket, door de repu- blikeinsche meerderheid van den generalen raad van Aisne aan de leden van den senaat en de voormalige afgevaardigden van dat departement aangeboden, bracht de heer Paul Sandrique een toost uit op de 363 republikeinsche afgevaardig den. Hierop werd geantwoord door den heer Waddington, minister van onderwijs in het minis terie van den heer Dufaure van 9 Maart 1876. Hoewel hij, een blik werpende op den politieken toestand van Frankrijk, geen bepaald oordeel velde over de gevolgen van het gebeurde op 16 Mei, resumeerde hij zijne gevoelens daaromtrent in deze woorden een jaar voor Frankrijk verlo ren, drie jaren voor de republiek gewonnen. En toch zeide de redenaar zou deze uitspraak niet volkomen juist zijn; het is waar, voor de industrie, den handel en de materieele ontwikkeling van Frankrijk zal het jaar 1877 voor het grootste ge deelte verloren zijn; voor de wetgeving, de wet op den grooten staf, op de onderofficieren, die tot vorming van een onderwijsfondsdie tot stichting van algemeene centrums voor hooger onderwijs, tot hervorming van het postwezen, tot herziening der handelstraktaten enz., voor al die groote quaes- ties zal het jaar verloren zijn. Maar daartegenover staan belangrijke vergoe dingen. Nooit heeft Frankrijk een zoo krachtige ontwikkeling van den esprit public beleefd. De tegenstand tegen onderdrukking en willekeur sloeg vroeger licht tot oproerige manifestaties, tot op stand over; thans is de tegenstand sterker, meer aaneengesloten dan ooit te voren, maar hij is vol komen wettigvroeger nam men zijn toevlucht tot geweld, thans doet men een beroep op de onpar tijdige uitspraak der rechtbanken nooit was te midden van een zoo ernstige crisis het land rus tiger, bezadigder, en koesterde het meer vertrou wen in zijn goed recht. Welnu, deze groote verandering, deze belangrijke vooruitgang in de politieke zeden heeft men te danken aan de republikeinsche partij, die er het voorbeeld toe heeft gegeven; dagelijks aange vallen door hevige uitdagingen, door een aanzien lijke party van hare tegenstanders bedreigd met een beroep op het geweld, heeft zij geen oogenblik den eerbied voor de wet en de constitutie uit het oog verloren. Als een groote party in dit opzicht zich zelve meester is geworden, als zij alle slechte overleveringen van onze politieke twisten verloo chent, is zq een deel der regeering geworden en heeft zp recht op het vertrouwen van het land. Daarom zeide de spreker kan ik, als ik let op de gewichtige nationale belangen die bij de crisis betrokken zijn, mg troosten met de oogenblikkelpke verliezen van Frankrijk en erken ik dat de winst grooter is dan het verlies. Van een anderen kant loopt de crisis van 16 Mei vooruit op de gevaarlijke afrekening in 1880 en doet zij er een gedeelte van af. De tegenstanders der republiek hebben haar deze beproeving opge legd en haar verplicht reeds nu te strijden voor haar bestaan; zp zal ongetwpfeld zegevierend den strpd te boven komen; als in den tijd van 20 maanden Frankrijk twee malen zal hebben ge sproken, als het zijn vonnis zal hebben geveld over het proces dat de partijen voor zpn balie bepleiten, zal iedereen buigen voor zijn souvereinen wil. Den dag na de verkiezingen zal de toestand beantwoorden aan de uitspraak der verkiezingen; weest daarom zeide de spreker pverig, ook in die districten waarin men u geen oppositie aan doet en zorgt dat de republikeinsche meerderheid overal zoo sterk mogelpk is. Men moet zorgen, dat de beproeving die wij ondergaan, afdoende zij. De tegenstanders der republiek beweren dikwpls, dat Frankrpk slechts kan worden geregeerd door de macht en dat de liberale en parlementaire instellingen er niet duurzaam kunnen bestaan. Zeker, indien men haar achteruit wil doen gaan, indien men haar ergens wil heenvoeren waar zp niet heen wil, als men hare neigingen tegenwerkt, ja dan is de Fransche natie niet gemakkelijk te regeeren, maar dit is geheel anders als zij geleid wordt in eene richting overeenkomende met haar neigingen. Frankrijk is nijverig, zuinig, heeft orde en rust lief, maar het heeft ook groote intellectueele be hoeften, het wil ook veel leeren en veel weten het is gehecht aan zijn plaatselpke vrpheden en weigert de drukkende voogdp, die men er dikwpls over heeft willen uitoefenen. Alle regeeringen trachten aan de eerstgenoemde behoeften, die ik de materieele zal noemen, te voldoenalle trachten de ontwikkeling van den handel, openbare werken, rust en orde te bevorderen. De republiek moet er evenwel ook naar streven de andere eischen van het land te vervullen, de liberale en intellec tueele ontwikkeling der natie te bevorderen; daar door zal zp zich voorgoed de genegenheid van Frankrijk verwerven. Laat ons dan zoo besloot de redenaar vertrouwen stellen in de toekomst en laat ons eensgezind wezen in deze groote en edele onder neming: een wpze en gematigde, conservatieve en liberale republiek te vestigen. POLITIE. Mijnheer de redacteur.' Naar aanleiding eener opmerking door den ad vocaat mr. Fokker dezer dagen, pleitende voor de Middelburgsche rechtbank, gemaakt omtrent een ambtenaar der politie te Vlissingen, werd een ingezonden stuk geplaatst in het Zeeuwsch Dag blad, waarbij daartegen te velde werd getrokken. Men had beter gedaan dit te laten. Het komt mp voor dat het meer dan tpd wordt om de Ylissingsche politie eens te wpzen op de noodzakelpkheid van een einde te maken aan het betoonen van te veel ijver. De treurige ge volgen daarvan toch zijn onberekenbaar en te Middelburg heeft men daarvan jaren geleden de nog volstrekt niet vergeten ondervinding opgedaan. Dat een politie-ambtenaar pverig zp, dit strekt hem tot ee1-; dat particulieren, welke dien pver waardeeren, daarvan blpken geven, is goed te keuren; 'maar juist onder die omstandigheden behooren de hoogere politie-ambtenaren en in het bijzonder het hoofd der politie in eene gemeente nauwlettend te zorgen dat de waardeering van lofwaardigcu pver niet leidt tot al te veel pver, tot bemoeizucht, tot inmenging in zaken waarmede de politie niets ter wereld te maken heeft. Door dit laatste immers, door heerschzuchtige optreding in sommige zaken maakt de politie zich in de oogen van alle deskundigen in de hoogste mate belachelijk en, wat meer is, toont zij hare roeping volstrekt niet te begrijpen. Ik zou, mijnheer de redacteur, u van deze in menging der Vlissingsche politie in niet tot haar bevoegdheid behoorende zaken de meest curieuse staaltjes kunnen mededeelen, welke mp nu en dan ter oore kwamen, doch ik acht het onnoodig daarop thans de algemeene aandacht te vestigen: de Vlissingsche politie verdient in 't algemeen te worden gewaardeerd, maar die ongelukkige over4 dreven ijver behoorde door het hoofd der politie te worden beteugeld en gebreideld! Bezadigdheid en kalmte behooren tot de eerste vereischten van een politie-ambtenaar. Ontbreken deze, dan ver oorzaakt men verbittering en felle oppositie aan de zyde van het publiek, waarvan weder het gevolg kunnen zijnpersoonlpke haat en vervol ging aan de zijde van den politie-ambtenaar, welke dikwpls tot de meest betreurenswaardige resultaten leiden. Z. De inzender van 6 postzegels a 5 cent, ter betaling van zestig cent voor eene advertentie, wordt verzocht ons nog een gelpk aantal post zegels te doen toekomen. Van hier vertrokken het brikschip Clemens en Florentinus, gezagvoerder Valk, om hout naar Eiga. Goes, 28 Augustus. Het drukke inzamelen van tarwe, erwten en zomergerst was oorzaak dat onze aanvoer de laatste weken zeer klein was; heden was de aanvoer van jarige tarwe zeer kleinpuike was niet beneden 15 te koopvan nieuwe tarwe was een zeer ruime aanvoer van bijna uitsluitend zeer afwijkende qualiteit. Enkele partijtjes werden aan li a 12.50 genomen, doch het meerendcel bleef onverkochtnieuwe rogge was schaarsch ter veil en meest van zeer goede droge qualiteit; de zuiverheid liet evenwel van vele partijtjes veel te wenschen over. Naar gelang van droogte, blank heid en zuiverheid, is zij van 8.75 tot ƒ9 vlug opgeruimdnieuwe wintergerst ruim aangevoerd vau goede droge qualiteit vond van 7.60 tot 7.70 vlug koopersvan nieuwe zomergerst waren de eerstelingen ter veil. Vele partijtjes waren bruin en niet droog. De beste vond aan ƒ6.75 a ƒ7 koopers; afwijkende ƒ6 a ƒ6.50 naar quali teit; van nieuwe erwten waren eeüige partijtjes ter veil, die niet mooi waren, zijnde met veel gebetene en geschotene bezet. De beste vonden aan ƒ10.25 a ƒ10.50 nemers; afwijkende niet begeerdkoolzaad is totaal opgeruimd. Aanstaan den Dinsdag zal van alle artikelen een zeer ruime aanvoer zijn. Amsterdam, 29 Augustus. Raapolie op zes weken 45j. Lijnolie 34}. Amsterdam, 28 Aug. 29 Aug. Wedcrl. Cert. Werk. schuld. Certific. dito dito dito dito dito Aand. Handelmaatschappp. dito exploitat. Ned. Staatssp. Loten stad Rotterdam. dito dito Amsterdam België. Cert. bij Eothscbild. Frankrijk. Inschrijvingen Inschry vingen Rusland. Oblig. 1798/1816. Certific. Inscr. 5» serie 2£ pet. 04}} 64|| 3 4 5 3 3 2i 3 5 5 5 764 77i 101 1014 102 102J 102| 102 102J 1034 - 102i 594 - 67J 94} 944 n 564 564 dito 1000 18645 dito L. 100 18725 dito L. 100 1873 .5 Loten 18645 Loten 18665 Oblig. Hope C®. Leen. 1860. 44 Certific. dito4 Inscr. Stieglitz C®. 2e a 4 L. 4 Obligatiën 1867694 Certificaten6 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 Oblig. dito44 dito dito. .........4 Aand. Kiew-Brest5 dito Baltische spoorweg. 3 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 dito dito Jelez Griasi. 5 dito dito Jelez Orel 5 dito dito Charkow Azow 5 Polen. Schatkistobligatiën 4 Aand. Warschau-Bromberg. 4 dito dito Weenen. 5 Oostenrijk. Obligatie metal, in zilver Januari/Juli. 5 Obligatiën dito April/Oct. 5 dito in papier Mei/Nov. 5 dito dito Febr./Aug. 5 pet. 774 86} 784 7844- 1274 128 774 68} 40 1024 82} 434 44} 82} 8I4 76A 73 50 474 864 78^ 794 1294 130 774 69 102} 824 434 43} 82} 82} 814 76} 73} 50 Aand. Nation, bank. Loten 1860 dito 1864 Hongarije. Schatkistbiljett. Oblig. Theiss spoorweg Italië. Certific. Amsterdam. Oblig. Z.Jtal. spoorweg. Spanje. Obligatiën Buitenl. Oblig. Binnenlandsche. Portugal. Obligatiën Turkije. Inschr, Alg. schuld. Obligatiën 1869 Egypte. Obl. 1868 Obl. 1873 7 Amcrlka.Obl.Ver. Stat. 1904. 5 Obligatiën dito dito 1885. Illin. Cert. Amsterdam Oblig. Illinois Redemtion. dito Central Pacific. Certific. Chic. N. W Oblig. Madison Ext dito Winona-St. Peter dito N. W. Union dito Union Pao. Hoofdl. Obl.St.Paul &Pac. Spw. 1' sec. dito dito dito 2esec. Brazilië. Oblig. 1863 Obl. 1865 554 54} 524 52^ 115} 92} 1134 n 65} 404 U} 11} 504 9A 64 504 55A 55 5244 524 116 93 116 66} 674 40} 11# 50# 94 6 - 6 6 7 7 7 7 6 7 7 44 5 624 614 564 86# 794 78} 99# 100} 56H 864 79} 79 99# 944 954 Prijzen van coupons. Amsterdam, 29 Augustus. Metall. ƒ20.90dito zilver 21.90Div. Eng. per 11.85Eng. Portugal per Spaansche piasters .59Amerlkaansebe dollars (in goud) 2.47. Amsterdam, 28 Augustus. Metall. 20.85; dito zilver 21.85Div. Eng. per 11.85Eng. Russen per 112.—; Eng. Portugal per Frans. 47.75; Belg. 47.75; Pruis, 58.60 5 Hamb. Russen Russen in Z. R. ƒ1.21}Pool- sche per fl. Poolsche per Z. R. Spaan sche piasters f .59 Spaansche binnenlandsche .53; Amerikaansche dollars ƒ2.47; papier 2.32. Getrouwd W. VAN LOO en H. J. VAN WULVEN, die, namens wederzijdsche betrekkingen, bedankeü voor de vele bewijzen van belangstelling by die gelegenheid ondervonden. Middelburg, 29 Augustus 1877. Onze lieveling WILLEM ADRIANUSruim 3 jaren oud, werd ons heden door den dood ontnomen. Middelburg, J. HOLM. 29 Augustus 1877. A. W. HOLM— geb. Dorxaar. Heden overleed, na een smartelijk lijden, onze innig geliefde dochter SARA JAC0BA, in den leeftpd van 19 jaren. Middelburg, 29 Augustus 1877. H. B. WIJTMAN. S. R. WIJTMANBrakmas. ZËËVWiCHE Commissarissen Mr. C. VAN DER LEK de CLERCQ Mr. W. H. KROEF. Mr. W. C. DE CRANE. J. P. I. BUTEUX. Boekhouder Jhr. Mr. JAC. S. BOEIJE. Verzekeringen op alle gebouwen en goederen, zoowel onderliDg als tegen vaste premie, worden aangenomen voor Walcheren ten Kantore van HENRI TAK te Middelburg. i Dinsdag werd te RITTHEM bij gelegenheid van het Zilveren Bruiloftsfeest van den Ambachts heer Mr. N. C. LAMBRECHTSEN va» RITTHEM algemeen gevlagd. Bij vonnis der Arrondissements-Rechtbank te Middelburg, van den 27ea Juni is Scheiding van Tafel en Bed uitgesproken tusschen ABRAM VAN NEUREN, particulier, wonende te Wisse, als gedaagde, en MAATJE DE JAGER, particuliere, wonende te Baarland, als eischerca. M. JACQ. DE WITT HAMER, Procureur.

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3