f Teiegraphische berichten. Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Kunstnieuws. Landbouw. Marine en leger. Rechtzaken. Koloniën. liberaal op de opengevallen plaats zitting nemen. Wat er in September bij de opening der kamers zal en moet gebeurenblijft uit den aard der zaak een raadselmaar het heeft hier in politieke kringen nog al de aandacht getrokkendat het Dagblad dezer dagen de ministers adviseerde om terstond uit vrije beweging de qnaestie van ver trouwen te stellen. Meer en meer wint de meening veld dat het ministerie-Heemskerk zijn schoolwet niet meer in behandeling zou krijgen. Buitengewoon dikwijls wordt er tegenwoordig ministerraad gehoudenmaar zelfs de intimi weten niet wat er voorvalt. Ondertusschen nadert de tijd der eerste ontmoeting met rassche schreden reeds zijn tal van afgevaardigden weder in de residentie terug." EIGEN HULP. {Door een mede-bestuurder eener coöperatieve ver- brüiksvereeniging) I. Het is natuurlijk, dat bij het formeeren van districten van „Eigen hulp" de vraag rijst: welken weg moet men inslaan, om de leden al dadelijk eenig voordeel van hun lidmaatschap te doen genieten. De meeste menschen toch, willen zich wel gaarne eenige kosten ot moeite getroosten om zeker doel te bereiken, wanneer het beloofde of het verwachte voordeel maar niet te ver in het verschiet ligt. Het eenige nu, wat naar mijne meening den leden al dadelijk voordeel kan aanbrengen, is het verkrijgbaar stellen van onvervalschte le vensmiddelen van goede qualiteit en zooveel mogelijk beneden, doch onder geene voorwaar den hooger dan die van den gewonen kleinhandel. Dat het van belang is onvervalschte waar te kunnen bekomen, ligt voor de hand; behalve dat meestal de vervalsching der waar schaadt aan hun voedingsvermogen, benadeelt zulks ook dik wijls in niet geringe mate de gezondheid. Dat er werkelijk dikwijls vervalsching van waren plaats heeft, is genoegzaam bekend. In een adres aan den koning dd. 18 December 1871 schreven directeuren der Nederlandsche maat schappij tot bevordering van nijverheid o. a. De vervalsching van eetwaren en dranken neemt volgens het oordeel van deskundigen, in ons vaderland steeds toe, en wordt bij elke ver meerderde duurte der levensmiddelen uitgebreider. „De vervalschingen van meel, gist en suiker, van verschillende broodsoorten, azijn, wijn, melk enz. komen dikwerf voor; en het voedend vermogen van meel en brood wordt niet alléén verminderd door de toevoeging van minder of geen stikstof bevattende organische stoffen, maar zelfs door anorganische stoffen, zóo zelfs dat het voor het beestenvoeder aldus vermengde meel nu en dan als voedsel voor de menschen wordt verkocht, be nadeelige invloed van dergelijke oneerlijke prak tijken op de volksvoeding is dikwerf aangetoond en ligt voor de hand." Sedert de inzending van dat adres is het er waarlijk niet beter op geworden. Men leze slechts de verslagen van de commissiën van volksgezond heid in de verschillende steden. Nog niet lang geleden spraken wij een lid van zulk een commissie, die er op wees, hoe het met de tegenwoordige wet uiterst moeilijk was, te mogen en te kunnen zeggen: bij A of B worden vervalschte waren verkocht. Van de zijde der justitie heeft men dus, onder deze wét, weinig hulp te verwachten; daarom zelf de handen aan het werk en zelf onze waren ingekocht bij groote en als soliede bekend staande firma's. Ofschoon dan nog wel warenvervalsching zal kunnen plaats hebben, loopt men toch minder kans, dan wanneer men uit de 3e of 4e hand koopt. Maar welken weg daarbij te volgen? Terecht merkte men in verschillende dagbladen op, dat men nog niet dadelijk een winkel of magazijn kan hebben, waarin alle waren te ver krijgen zpn, want daar is nog al geld voor noodig, maar dat men al vast kon beginnen met het aankoopen van brandstof, aardappelen, enz. Het zou wel niet onmogelijk zijn om dadelijk een winkel te openen; maar het is naar mijne meening, die gegrond is op eenige ervaring, ten sterkste af te raden. In de eerste plaatshoe komt men aan het geld voor het oprichten van een winkel en het inslaan van verschillende artikelen? Neem aan, dat iemand, die daartoe in de gele genheid is, het benoodigde geld zelfs renteloos voorschoot. Zou dan eene coöperatieve verbruiks- vereeniging daarvan kunnen en mogen gebruik maken. Vooreerst zou zulks tegen den geest van Eigen Hulp strijden, om met geld van een ander eene gevaarlijke speculatie te beginnen; want ge vaarlijk is het, eene coöperatieve verbruiksveree- nigiitg op te richten, wanneer men niet met zeer veel overleg te werk gaat, getuigen de zoovele, die reeds na een kortstondig bestaan te niet gingen. Verder zou in de meeste gevallen de persoon die dat geld voorschoot een overwegenden invloed uitoefenen op den gang van de zaken der vereeniging, het bestuur zou hem naar de oogen moeten zien en de handen niet meer vrij hebben, en wij vree zen dat zulks niet altijd in het belang der veree niging zal zijn. De zaken die men drijft, moeten gedreven worden met de gelden der leden, dan heeft ieder lid evenveel recht en, wat meer zegt, evenveel belang bij het slagen en welvaren der zaak. Geeft men dadelijk te groote uitbreiding aan de zaak, dan is de werkkring van het bestuur al zeer lastig. Het moge gemakkelijk zijn aan te toonen, dat de oprichting van eene verbruiks- vereeniging voor de leden van Eigen Hulp wen- schelijk is, niet zoo eenvoudig is de uitvoering van het denkbeeld, niet zoo gemakkelijk is het beheer eener winkelvereeniging in de practijk. Wij weten het bij ondervinding met welke moei lijkheden men te kampen heeft. Men heeft geene of althans gebrekkige kennis van de waren, men weet de bronnen niet waaruit die te betrekken zijn, men is niet geheel op de hoogte van de handels-usances enz. Een en ander leert men echter geleidelijk, wanneer men van daag met het eene artikel be gint, en zoo dit slaagt, morgen daar weêr een ander bijvoegt. Eindelijk nog een bezwaar tegen een winkel. Het aantal leden van „Eigen hulp" zal in vele plaatsen, vooral in den beginne, niet zoo sterk zijn, dat het debiet, dat men daarvan mag verwachten, zoo groot is, dat de kosten die men zal moeten maken behoorlijk kunnen gedekt worden. Men zou dan allicht geneigd zij n, ook aan het publiek te willen verkoopen en wij meenen dat dit vol strekt in strijd is met de beginselen wasirop „Eigen hulp" steunt. Dan blijft het geen selfhelp, geen onderlinge samenwerking meer tot het verkrijgen van onvervalschte en goedkoopere levensmiddelen, maar dan wordt het niets anders dan eene vennoot schap, eene gewone winkelzaak, waarbij winstbejag hoofdzaak wordt. Neen de zaak moet tusschen de leden blijven, dan zullen er zeker velen worden aangetroffen, die zich ter wille hunner collega's, mede-ambte naren of beambten, eenige opofferingen zullen getroosten, om de zaak te helpen bestaan en leiden doch dit houdt op, wanneer het een gewone win kelzaak wordt, wanneer men aan het publiek gaat verkoopen. Men moet de coöperatieve winkel vereeniging van „Eigen hulp" wel onderscheiden van die van de werklieden-vereenigingen. Wij spreken daarom als onze va3te overtuiging uit, dat het verkeerd zou zijn, al dadelijk een winkel te openen. Da oorzaak dat vele verbruiks- vereenigingen na een zeer kort leven den dood vonden, ligt vooral daarin, dat ze de zaken te groot hebben aangepakt. Langzaam, zeer lang zaam, moet men tot het doel komen. Hoe dat, naar onze meening, het best te bereiken is, be spreken wij in een volgend opstel. notarissen. Benoemd tot notaris binnen het arrondissement Amsterdam, ter standplaats Am sterdam, J. Wiegman en A. C. Schwartz, beiden candidaat-notaris aldaar. burgemeesters. Op verzoek eervol ontslag ver leend a;|n mr. J. Bieruma Oosting als burgemeester der gemeente Leeuwarden, en tot' burgemeester dier gemeente benoemd mr. W. J. van Weideren baron Bengers, wethouder aldaar. onderscheidingen. Vergunning verleend aan dr. H. J. Yinkhuyzen, geneesheer van Zr. Ms. hofhouding, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder le klasse, en aan dr. C. W. Vinkhuyzen, Zr. Ms. lijfarts, tot het aannemen en dragen der versierselen van kommandeur der orde van de Wurtembergsche Kroon, hun door Z. M. den koning van Wurtemberg geschonken. lager onderwijs. Op verzoek eervol ontslag verleend aan mr. W. J. Triebeis als schoolopziener in het 9e schooldistrict van Gelderland. leger. Overgeplaatst in rang en ancienneteit bij het wapen der infanterie van het leger in Noderlandsch Indië de 2e luitenant J. J. Verlinden van het 3e regiment infanterie. Op verzoek eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan den paardenarts 3e klasse P. F. Vermast van het 2e regiment huzaren. Men meldt ons uit Veere dat heden aan de schoolkinderen aldaar, door de zorg van den bur gemeester en de schoolcommissie, een feest werd bereid. In een tiental rijtuigen begaf men zich naar de Oranjezon, alwaar de schoolkinderen ont haald werden en den dag vroolijk doorbrachten. De burgemeester was zelf bij het feest tegen woordig. Gelijk uit het verslag der onlangs gehouden algemeene vergadering der maatschappij tot Nut van 't algemeen bleek, zijn van de negen ant woorden op de prijsvraag van„de beste middelen tot ontwikkeling van het schoonheidsgevoel op de lagere volksschool," twee voorwaardelijk bekroond en werd omtrent éen te kennen gegeven dat het wenschelijk geacht wordt dat de schrijver worde aangespoord zijn opstel in het licht te geven. Als opsteller van de met de gouden medaille en 200 (behoudens enkele stijl verbeteringen) bekroon de verhandeling, heeft zich bekend gemaakt de heer J. H. van Duinen te Muiderberg. De schrij ver, die met een premie van 100 is bekroond, is nog niet bekend, en de schrijver der verhande ling, waarvan de uitgaaf wenschelijk wordt geacht, is de heer W. B. G. Molkenboer te Leeuwarden. 'tengevolge van de nieuwe wet op het H. 0. is het progymnasium te Groningen gesplitst in twee afdeelingen, de eene bestemd voor aan staande bezoekers der rijks hoogere burgerschool, de andere voor aanstaande gymnasiasten. Aan de hoogere burgerschool te 'sGraven- hage is tot leeraar in de wiskunde en cosmogra- phie benoemd de heer P. Zeeman Pz., te 's Hage. De eerste prijs van 3000, door de heeren M. Rooses en J. van den Branden te Antwerpen behaald in den stedelijken kampstrijd voor een werk over Rubens in de Vlaamsche schilderschool, is beiden in verdeeling uitgereikt. De Haagsche zang vereeniging Cecilia, die te Antwerpen den eersten prijs behaald heeft, hield gisteren te 's Hage een luisterrijken intocht. Een aantal vereenigingen ontvingen haar aan het station en begeleidden haar naar het gebouw voor Kunsten en wetenschappen, waar dr. Wap, haar oud voorzitter, den directeur van Cecilia, den heer Hehking, en de leden der vereeniging met warmte geluk wenschte. Verschillende blijken van belang stelling werden door kunstvrienden en ingezetenen geschonken. Met 1° September treedt de heer Dan. de Lange, te Amsterdam, op als algemeen secretaris der Maatschappij tot bevordering der toonkunst, welke betrekking, na het overlijden van dr. Heije, tot dusver werd waargenomen door den heer W. F. Loman. Thans is voor de eerste maal de waarneming van die betrekking aan een kunste naar opgedragen. (N. v. d. D.) De berichten omtrent de vooruitzichten van den oogst in verschillende landen van Europa zijn middelmatig. In Frankrijk worden ze als gunstig beschouwd in 18, als vrij gunstig in 39 en als ongunstig in 41 departementen. In Enge land, Schotland en Ierland verwacht men niet veel goeds, ook wat den aardappeloogst betreft. Uit Italië luiden de berichten vrij goed, uit Duitsch- land, Oostenrijk-Hongarije en Zuidelijk Rusland zijn ze gunstig. Treurig genoeg, worden de voor. uitzichten in de landen waar thans de oorlog het felst woedt, als buitengewoon gunstig geroemd. Onder de tegenwoordige omstandigheden zal van dien rijken oogst niet veel terecht komeD. Z. M. ratn torenschip Koning der Nederlan den kommandant W. Enslie, liggende te Nieuwe- diep, zal in het begin der volgende maand een reis ondernemen om de zeewaardigheid van het schip te beproeven. De bestemming is de Oostzee. Naar men ons mededeelt, zullen de 6 officieren en plusminus 300onderofficieren en manschappen, die den len September a., 's namiddags te half 6, per spoortrein hier aankomen, alhier ingekwar tierd worden. Den volgenden morgen zullen zij naar Vlissingen marcheeren en van daar per stoomboot worden overgebracht naar Ter Neuzen, waar zij garnizoen houden. Zr. Ms. schroefstoomschip Batavia, onder bevel van den luitenant ter zee le klasse W. van Oorschot, is den 27en dezer te Point de Galle aangekomen. Aan boord is alles wel. De N. Rott. Ct. verklaart het haar onlangs medegedeelde bericht omtrent eene aanstaande verhooging van de traktementen der kapiteins bij het leger, blijkens nadere informatie, voor onjuist. :.T In de zitting van het kantongerecht te Mid delburg van 28 Aug. jl., zijn de navolgende per sonen veroordeeld: P. M. en J. M., te Domburg, wegens het zich bevinden op de openbare straat te Domburg in kennelijken staat van dronkenschap, ieder in eene boete van 5A. H. wegens het rapen van eieren van waterwild in de maand Juni, in eene boete van 1T. P., te Middelburg, wegens het buiten noodzaak met een voertuig rijden over een klinkerpad aldaar, in eene boete van 0.50; P. E., te Middelburg, wegens het zonder daartoe of daarop eenig recht te hebben gaan over iemands in den oogst staanden grond aldaar, in eene boete van /0.50; J. v. B., te VlissiDgen, wegens het werpen van steenen in eene haven aldaar, ir. eene boete van 3C. D., te Koudekerkewegens het plaatsen van een houtschelf op een buurtweg onder die gemeente, in eene boete van ƒ10; P. v. H., te Vlissingen, wegens het aldaar laten losloopen zon der toezicht van een hond tussehen tien uren 's avonds en zes uren 's morgens, in eene boete van ƒ3; W. d. H., te Westkapelle, wegens het als herbergier aldaar vóór het uur van sluiting door den burgemeester bepaald niet doen vertrekken uit zijne herberg van de personen die niet tot zijn huisgezin behoorden of aldaar nachtverblijf hou dende waren, in eene boete van ƒ5; P. C. P., te Vlissingen, wegens het werpen van bloed in eene goot aldaar, in eene boete van ƒ3, en voorts allen in de kosten, terwijl de boeten bij wanbetaling zullen vervangen worden door eene gevangenisstraf van een dag. De hooge raad heeft gisteren [Zie telegr. berichten vorig nommer] uitspraak gedaan in de bekende zaak der Zeeuwsche oester- visschers. De beide voorgestelde middelen van cassatie zijn door den raad verworpen, het eerste omdat het zijn feitelijken grondslag mist, daar het wel degelijk vaststaat, dat de feitelijke en gewelddadige tegenstand gepleegd is door meer dan 20 personen, waarvan minstens 2 voorzien waren van voorwerpendoor de wet onder wape nen gerangschikt; het tweede, omdat in het arrest volkomen met redenen omkleed is de be slissing, dat in casu éen voortgezette handeling is gepleegd. {Bil.) Bij beschikking van den minister van koloniën, van den 20en Augustus jl., is de heer J. w! van der Valk gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië, om te worden benoemd tot ambtenaar bij den bur gerlijken dienst daar te lande. binnenland. Arnhem. Gisteren avond heeft het volks tumult weinig te beteekenen gehad. De ruiten in den schouwburg en bij sommige particulieren werden ingeworpen. Door infanterie wordt de wacht bg de gasfabriek gehouden. buitenland. Konstantinopel. De Porte heeft de aandacht der Engelsche regeering gevestigd op de wape ningen van Griekenland, en verklaard dat zij, in ge val van vijandelijkheden, eene expeditie naar Athene zou zenden om het kwaad in den wortel aan te tasten. De Engelsche regeering heeft daarop ver- toogen tot Griekenland gerichtdat thans in eene nota aan de Porte deze van hare vredelievende gezindheid verzekerd heeft. Slat Petersburg. Sedert Maandag avond heeft het geweervuur in den Chipkapas nagenoeg opgehouden. De RusseD behielden hunne positiën. De Turken staan achter de bergen, welke de Russische positiën omringen, buiten het bereik der batterijen. De Russen geven tot den 27°" dezer op 2480 gewonden te hebben, waaronder 95 offi cieren; het aantal dooden is onbekend. Londen. De Times ontvangt eene dépêche uit Schoemla, meldende dat Maandag avond bijna alle Russische positiën in den Chipka-pas geno men waren. Maandag middag is de stalen kanonneerboot de Gier, metende 180 ton, kommandant W. M. E. Bervoets, Utrecht gepasseerd, komende van Am. sterdam, om te trachtengeheel ten oorlog uitge rust, binnendoor naar Rotterdam te gaan met een diepgang van 0.21 meter. Door hare grootte en breedte kan zij maar juist de Weerdslui3 en ook de bruggen passeeren. Door doelmatig aan gebrachte hulpmiddelen vanwege den havenmeester werden de moeilijkheden spoedig uit den weg geruimd. Zy zou heden ochtend de reis via Vreeswijk voortzetten. In den Haag loopt het gerucht, dat Z. K. H. de prins van Oranje voornemens zou zijn binnenkort onze O. I. bezittingen te bezoeken. Blijkens de voorgeschreven en thans nagenoeg afgeloopen merking der handkarren te Amsterdam zijn aldaar ruim 9000 geduwd wordende voertuigen aanwezig. Wederom zal een vervolging worden inge steld tegen C. S. Nicolaas, te Rotterdam, wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst op groote schaal, ditmaal te Krimpen en te Capelle a/d. IJsel. Een aantal medicynen, door hem afge leverd, zijn in beslag genomen. Hy is reeds door de rechtbank te Gorinchem voor dezelfde feiten tot celstraf veroordeeld geweest. De telegraaf speelt den journalisten dikwijls zonderlinge parten. Zoo werd eergisteren o. a. aan de Oprechte Haarlemsche uit Konstanti- nopel getelegrapheerd „De inneming van den Schipka-pas is nog door geen officieele dépêche bevestigd geworden. De ingang van den pas is na zonsondergang verboden." Dit zou jammer voor de wandelaars wezen, die het romantische oord gaarne bij maneschyn zien, maar gelukkig was het een vergissing. Het tweede gedeelte van de dépêche moest luiden: „De ingang van de golf van Prevesa (de zuidwestelijke grens tussshen Griekenland en Turkije) is na zonsonder gang verboden." (Zw. ct.) De heer J. J. van Kerkwijk heeft zich tot. den gemeenteraad van 's Gravenhage gewend met verzoek, dat dit college den minister van finan ciën verzoekehet Haagsche Bosch beter te onder houden enmocht de minister aan dat verzoek geen gevolg gevendan te besluitendat uit de gemeentekas geen 1000 'sjaars meer. zullen betaald worden aan het ryk als bydrage in het onderhoud van het Bosch. Het plan zou wezen om de haven te stichten ter plaatse waar zij van de landzijde gemakkelpk toegankeiyk zal zijn, terwijl de havenmond bruik bare gelegenheid moet aanbieden om te allen tpde gemakkelijk uit en binnengeloopen te kunnen worden. Zy moet genoeg ruimte en diepte verkregen voor de visschersvloot en voor andere vaartuigen en mailstoom booten van een diepgang en ten getale, in overeenstemming met de regeeringvast te stellen. Zy moet aan het badplaats-verkeer niet hin derlijk zijnmaar dat bevorderen en gelegenheid geven om de grachten van den Haag te reinigen en voortdurend van versch en zuiver water te voorzien. le Bordeaux heeft een storm gewoed zooals sedert 40 jaren de baai van Arcachon en de stad niet heeft geteisterd. Ongeveer 500 vaartuigen moeten deels gestrand, deels vergaan zijn, terwyl verscheidene Tyken zijn aangespoeld. In de stad waren huizen ingestort en boomen ontwortelde die eenige meters van hun standplaats waren weg geslingerd schoorsteenen waren omgewaaid, menschen en dieren gond en ontelbare venstersw verbrijzeld. De omgeving der stad heeft zeer veel geleden.

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2