BUITENLAND. Telegraphische berichten. Koloniën. - Thermometerstand. Algemeen Overzicht Kossuth en Andrassy. Lenigen tijd geleden is molding gemaakt van pogingen, die aangewend worden door zich noe mende erfgenamen van een zekeren Dubois, te Batavia overleden, om van den Nederlandsehen staat uitkeering te erlangen van een beweerde nalatenschap. Thans blijkt uit een brief van den Franschen consul te Batavia, dat de onderzoekingen, daar met behulp der koloniale regeering ingesteld, steeds vruchteloos zijn gebleven en dat de personen, die aanspraak maken op de beweerde erfenis, zich te Brussel tot een maatschappij hebben vereeuigd, welke thans bij de Nederlandsche rechterlijke macht een proces aanhangig heeft gemaakt, om inzage te erlangen van de archieven der voorma lige Oost-Indische compagnie. De brief van den consul, den heer Delabarre, is opgenomen in le Me morial (V Amiens. Door het kantongerecht te Keerenveen is een kuiper, te Akkrum, veroordeeld wegens het vervaardigen van een botervatwaarvan 1° de staven, de bodem en 't deksel niet waren gemaakt van zuiver en blank eikenhout, zonder kwade oesten; 2° de kiemen niet alle 2 cen timeters groot waren; 3° het staafwerk, buiten werks over den buik of het midden gemeten, te wijd in omtrek was; 4J de binnenzijde niet glad en effen was geschaafd 5° noch van boven noch van onderen de hoepen met houten pennen of ijzeren nagels waren vast geklonken; 6° het kui- persmerk in den bodem niet duidelijk was inge brand, 7° het kuipersmerk niet op den naad of de samenvoeging van twee staven was gezet, tot 7 geldboeten ieder van 3 of 3 dagen subs, ge vangenisstraf voor elke boete. Bij beschikking van den minister van koloniën, van den 27en Augustus jl., is de heerW. S. van Buuren, genees heel-en verloskundige te Smilde, gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië, om te worden bestemd tot vervulling van eene der beschikbare plaatsen als burgerlijk geneeskundige daar te lande. BINNENLAND. Arnhem. Gisteren avond hebben opnieuw ongeregeldheden plaats gehad en zijn een aantal ruiten ingeworpen. Dertig a veertig personen zijn gearresteerd. Er is nog geen verbod tegen samen scholingen uitgevaardigd. 's ^ravenhage. De hooge raad heeft het hooger beroep, ingesteld door de 13 veroordeelde Zeeuwsche oestervisschers verworpen. Eene wapenschouwingwelke heden door Z. M. den koning óver het garnizoen gehouden zou worden, is uithoofde van het ongunstige weder uitgesteld. '9 CJravcnhage. Volgens een bij de regeering heden ontvangen telegram van den gouverneur- generaal van Ned. Indië waren gedurende drie dagen te Samalangan eenige vijandelijke sterkten genomen, waaronder zeer belangrijke. De vijand verloor 38 dooden. Aan onze zijde sneuvelde een luitenant; 9 minderen werden ge wond en 1 gedood. BUITENLAND. Konstantlnopel. Na de jongste berichten zijn hier geen tijdingen van het oorlogsterrein ontvangen. Londen. Volgens hier ontvangen bericht heeft de grootvizier bevolen dat onder de troepen eene Turksche vertaling van do Genève-conventie zal verspreid worden, teneinde nieuwe schendingen van het tractaat tegen te gaan. Uit Athene wordt gemeld dat de koning van Griekenland naar de grenzen zal gaanom het leger te inspccteeren. De Oostenrijksehe kroonprins is te Corfu aan? gekomen. Naar wij vernemen is in de ijzeren luchtkisten, waarop de bad- en zweminrichting alhier rust, een lek ontstaan, tengevolge waarvan die inrich ting op het oogenblik in zinkenden toestand ver keert. Sedert eenigen tijd zijn op de algemeene be graafplaats alhier de liggende en staande zerken geplaatst van het monument voor wijlen den heer mr. R. W. graaf van Lijnden, in leven commissaris des konings in Zeeland. Tot dusver zijn die zer ken door een kleed aan het oog onttrokken. Naar wij vernemen is ook het door den heer L. Vogel Jz. vervaardigde hek gereed, evenals het steenhou- werswerk van de heeren W. van Uije Zonen. Het voornemen bestaat, om de volgende week een en ander te plaatsen en alzoo het gedenkteeken te voltooien, Ruim 4000 reizigers zijn, naar gemeld wordt, in de maand Juli jl. langs de lijn Vlissingen— Queenborough van en naar Engeland vervoerd. De tentoonstelling van kunst toegepast op nijverheid te Amsterdam blijft geopend tot 1 Oct. a. Set door het Paleis voor volksvlijt geëngageerde balletpersoneel treedt gedurende de maand Sep tember in den stadsschouwburg op. Bij de parade op jl. Zaterdag hebben de Haagsche zakkerollers weder huisgehouden. Onder anderen werd den kastelein G. S., aan den Rijs- wijksehen straatweg woonachtig, terwijl hij met bewondering de vlugge bewegingen der troepen gadesloeg, door een nog vlugger beweging zijn horloge met ketting ontfutseld. Een stoomwerktuig, waarbij de gewone cilin der met zuiger vervalt en de stoom rechtstreeks de ronddraaiende beweging voortbrengt, is sedert eenigen tijd uitgevonden en in werking gebracht door den heer W. H. Jacobs, fabrikant te Haar lem. Deze roteerende (wentelende) machine is zeker het eenvoudigste stoomwerktuig, dat zich laat bedenkeneen ijzeren cilinder, tot welken de stoom door de stoompijp toegang heeft en uit welken de snel ronddraaiende as te voorschijn komt, waarop vlieg- en drijfwiel bevestigd zijn. De be weging kan zoowel links als rechts geschieden. Doordat niet, zooals bij vroegere dergelijke machines, gebruik gemaakt is van de drukking van stalen veeren, die op den duur verslappen, schijnt deze machine bijzonder weinig aan slijting onderhevig te zijn. De voordeelen boven de gewone inrich ting zijn vooral, dat er in plaats van twee zooge naamde doode punten hier slechts éen is, terwijl hare grootere eenvoudigheid ook minder kostbaar heid met zich brengt. Werkelijk schijnt het, dat de heer Jacobs er in geslaagd is, eene inrichting te bedenken en uit te voeren, die een geheelen omkeer in het stoomwezen kan teweegbrengen. Een jongen en een meisje waren Zondag aan de Geestbrug, bij den Haag, aan het schommelen op een tamelijke hoogte, toen eensklaps het touw brak en beiden een eind werden weggeslingerd. De jongeling kwam met de borst op een steen terecht, waardoor een hevige bloedspuwing werd veroor zaakt en hij in gevaarvollen toestand naar het gasthuis moest worden vervoerd. Het meisje be kwam ernstige kneuzingen aan armen en beenen. Een paar minnenden kregen Zondag avond in de Yeenlaan te 's ïïage twist. Na lang gekibbeld te hebben, geraakt de minnaar eensklaps zóo buiten zichzelven van wanhoop, dat hij besluit zich te verdrinken. Hij loopt naar de hooge brug bij de Kortenaarkade en stort zich met een geweldigen sprong in de diepte. De hulpkreten van den drenkeling mengen zich in de jammertonen van zijn dulcinea. Geen hulp daagt op. Eindelijk verschijnt zekere v. d. Kal, uit de Trompstraat, die zich te water begeeft en na tweemaal tevergeefs gedoken te hebben er eindelijk in slaagt den ongelukkige aan het leven en aan zijn op den kant in zwijm liggende min nares weder te geven. In de gisteren te 's Hage gehouden algemeene vergadering van den Nederlendschen schaakbond waren vertegenwoordigd de afdeelingenAmster dam, Gouda, 's Gravenhage en Leiden. Na afloop der vergadering nam de schaakwed strijd een aanvang, waaraan de heeren Andriessen, Bauduin, Polak Daniels en Stolte uit 'sHage, Ciccolini, ter Haar en Veraart uit Amsterdam, Benema uit Winschoten, van de Kamer uit Mid delburg, Blank en Messemaker uit Gouda en Hartogh Heijs van Zouteveen uit Assen deelnamen. Het eerste winstpunt werd behaald door den heer Stolte uit 's'Hage. Een eerzaam burger onzer hoofdstad, die een paar eigendommen heeft te Arnhem, ging voor eenigen tijd die perceelen eens bezien en was niet weinig verbaasd toen hij een daarvan, naar zijn beste weten onverhuurd, bewoond zag. Er hingen gordijnen, „de rook steeg vriendelijk uit de schouw", eene dienstbode ging met den sleutel uit en in, enz. enz. Blijkbaar niet gaarne met de deur in zijn eigen huis willende vallen, snelde onze Amsterdammer naar zijn zaakwaarnemer en riep hem ter verant woording. Ja, hij had den sleutel afgegeven aan een mijnheer, die gezegd had den heer eigenaar zeer goed, particulier goed, te kennen en van hem verlof te hebben ontvangen, ter wille zijner tering achtige vrouw, nu en dan eens in 't perceel te mogen zitten. Nu, ze zaten er dan ook, tamelijk netjes geïn stalleerd op hunne medegebrachte kleeden en om ringd van hun op twee groote verhuiskarren mede gevoerd roerend goed. De „particuliere bekendheid" bleek alleen van de zijde van den Arnhemmer te bestaan, maar onze Amsterdammer, die een goed hart heeft, was toch niet hardvochtig genoeg hem oogenblikkelijk, met en benevens zijne teringachtige vrouw die al bijzonder veel van de gezonde lucht scheen geprofiteerd te hebben op straat te zetten. Ze hadden dan ook al zooveel kosten gemaakt, .heette het, en dat verhuizen was lastig. Men bood zelfs edelmoediglijk aan een gulden (zegge f 1) per week huur te betalen, maar dit genereuse bod werd niet aanvaard. Dan en dan echter zeï de eigenaar moesten ze weg zijn. De termijn verstreek, maar het „zitten" duurde voort. Nieuwe aanmaning tot vertrek, nieuw ver bidden van den gratis-verhuurder malgré-luidie er in toestemt nog wat tijd te laten. Maar inmiddels verhuurt de zaakwaarnemer het perceel heuschelijk, in ernst, voor geld, waarop de eigenaar aan de vrijwilligers, die zijn huis bewonen, kennis geeft van dit feit, met bijvoeging dat de tijd van gaan nu bepaaldelijk voor hen is aangebroken. En wat volgde? - Een uiterst sarcastisch briefje van den indringer, vol bedekte verwijten over goedkoope vriendelijkheid en niets meer of minder insinueereud dan contractbreuk. (N. v. d. D.) Een Zweedsch blad schrijft, dat men in den zee boezem Kamerick bq Korna op Groenland fossiele en zeer eigenaardige overblijfsels van poliepen en boomen gevonden heeft, waaruit men kan opmaken, dat vroeger in die streken een rij ke plantengroei heeft bestaan. De ijsperiode der geologie trad evenwel in en tengevolge van de lager wordende tempera tuur werd de vroegere vegetatie in een lijkkleed van sneeuw en ijs gehuld. Dit dalen der tempe ratuur van het noorden naar het zuiden, welke door geologische bewijzen kan worden geconstateerd, nl. door het vinden van fossiele planten, schijnt ook in onze dagen te" willen toenemen. In de laatste jaren is het ijs van den Noordpool ver naar het Zuiden doorgedrongen; zoo hebben zich b. v. tusschen Groenland en de ijszee groote massa's ijs verzameld, en op de Europeesche kusten ont moeten de zeelieden dikwijls ijs op een breedte, waar zij het vroeger in het zachte jaargetijde niet pleegden aan te treffen. De in dezen zomer op i de Scandinavische schiereilanden heerschende koude is afkomstig van de ijsmassa's, die zich in de streken bevonden waar de golfstroom zich tegen de Zweedsche kusten richt. Dit is hetzelfde verschijnsel als in den kouden zomer van 1865 en deze ongewone nabijheid van die ijsmassa's heeft het klimaat van IJsland zoo afgekoeld, dat het koren niet meer rijp wordt en de bewoners van IJsland, om den hongersnood en de koude te ontgaan, een nieuw vaderland in Amerika gaan opzoeken. Zoo was ook de toestand op Groenland in de 14e eeuw, toen de Noorweegsche koloniën door de voortdringende ijsmassa's ver woest werden. 27 Aug. 's av. 11 u. 66 gr. 28 's morg. 7 u. 64 gr. 's midd. 1 u. 70 gr. 's av. 6 u. 69 gr. Hoewel het besluit van de Fransehe regeering tot vervolging van den heer Gambetta nog niet officieel is bevestigd kan men het toch gerust als een feit beschouwen, want alle ministerieele orga nen hebben het bericht daaromtrent zonder eenige tegenspraak overgenomen. Misschien kan de regeering tot geen maatregel overgaan die meer sensatie verwekt, en waardoor de politieke toestand van Frankrijk op 't oogenblik zoo wordt verergerd. Naast den heer Thiers is de heer Gambetta de meest populaire man in Frankrijk en zijne aanhangers dwepen met hem. Zijn welsprekende redevoeringen, die in do laatste jaren aan prestige zeer hebhen gewonnen, nadat de dictator van Bordeaux meer gematigd en be zadigd is geworden, leert men bijna van buiten. Om Thiers scharen zich alle republikeinen als om een onwankelbaar rustpunt; Gambetta is de vuurbaak vooral voor het jongere Frankrijkdat met sneller schreden den weg van vrijheid en vooruitgang zou willen bewandelen. De rede, door hem den 15™ Augustus uitgesproken, is door alle bladen gereleveerd, besproken, beoor deeld en toegejuicht of veroordeeld. Zij heeft sensatie gemaakt en haar doelbevordering van de republikeinsche zaak, bereikt. Dit kan door eene vervolging niet meer worden voorkomen en 'tis voornamelijk daarom dat b. v. de Temps de handelwijze van de regeering afkeurt. Indien toch de redevoering zegt dit orgaan beleedi- gende uitdrukkingen voor den president der repu bliek en gevaarlijke denkbeelden bevatte, dan wist de regeering dit den dag na dien waarop zij werd uitgesproken even goed als thans. De regeering had, door toen maatregelen te nemen, de gevolgen van die rede op de publieke opinie en de denk wijze 4er natie kunnen voorkomen, doch thans is de tijd daartoe voorbij en hare vervolging is dus geen maatregel van behoedzaamheid, maar om vrees te verwekken voor de algemeene verkie zingen. En wat doet zij intusschen zelve? Terwijl zij aan haar tegenstanders de vrijheid van het woord betwist en ontneemt, veroorlooft zij zich allerlei beleedigingen en beschuldigingen tegen de republikeinsche meerderheid. Een dergelijke han delwijze moet het prestige der regeering niet alleen in de oogen van Frankrijk zelve maar ook in die van geheel Europa verlagen. Wat Frankrijk be treft zegt de Temps bet zal weldra uitspraak doen over de handelwijze der regeering en de beleedigingen die men het aandoet, zullen strekken om de zuiverheid en de kracht van zijn souvereine uitspraak te verhoogen. Inderdaad bewonderenswaardig is de houding der republikeinen tegenover de bijna ondragelijke uittartingen der regeering. Twee zaken worden met iederen dag duidelijker: ten eerste dat Frank rijk geleerd heeft door de harde lessen van het verleden en ten tweede dat het zpo goed als zeker is van de overwinning der republiek. Wat de republikeinsche meerderheid sedert ruim drie maan den heeft geduld zou zij vroeger niet lijdzaam hebben gedragen, maar zij is wijzer geworden, en toch zou wellicht ook nu nog haar geduld te kort schieten, indien de verkregen ervaring niet gepaard ging met een bijna zekere hoop op de overwinning bij de aanstaande verkiezingen. Opnieuw heeft de regeering een daad gepleegd, geschikt om verbittering te verwekken in het republikeinsche kamp. Evenals onlangs de heer Feray is ontslagen als burgemeester van Essonnes, heeft thans weder eeD van de meest invloedrijke, maar tevens meest gematigde repu blikeinen hetzelfde lot ondergaan. De graaf Ram- pon nl. vice-president van den senaat en presi dent van den generalen raad van Ardèche, is ont slagen als burgemeester van Gilhoc. Ware het nogdat Gilhoc een belangrijke plaats wasdie een overwegenden invloed kon uitoefenen op hare omgeving, de handelwijze van de regeering zou dan althans meer verklaarbaar zijndoch Gilhoc is slechts een plaatsje van 1394 inwoners, zoodat het ontslag blijkbaar alleen ten doel heeft den heer Rampon en zijne party te treffen. Door zijn groote gematigdheid was de heer Rampon bij alle partijen gezien. De grootste grief, die de heer de Fourtou tegen hem kan hebben zal wel wezen dat bij zich nooit met het keizerrijk heeft willen vereenigen en sedert zijn optreden in de nationale vergadering te Bordeaux in 1871 een verklaard voorstander van de republiek is geweest. Hij was een van de stichters en van de meest degelij ke leden van het linker-centrum, terwijl hij de Bona- partistische neigingen van den minister van bin* nenlandsche zaken met energie bestreed. De heer Feray zeide na zijn ontslag, dat er tusschen de regeering en de conservatieve republiek een onher stelbare kloof bestaat en deze waarheid wordt opnieuw bevestigd door het ontslag van graaf Rampon. Met hardnekkigheid zetten de Russen de ver dediging van den Chipkapas voort en met gelijke hardnekkigheid rukken telkens nieuwe Turksche strijdkrachten aan om de vijandelijke stellingen te bestormen, 'tls een strijd op leven en dood. Het laatste bericht uit het Russische hoofdkwartier van Zondag middag meldde, dat toen het gevecht nog met kracht werd voortgezet en de Russen zich in hunne stellingen handhaafden. De correspondent van Daily News, die zich op het tooneel van den strijd bevond, meldde dat aanzienlijke versterkingen voor de Russen in aantocht waren en dat generaal Radetski, die thans het bevel in den pas voert, het behoud daarvan als verzekerd achtte, indien Suleymau Paeba er niet in slaagde eene kolonne zijner troepen door een anderen pas te doen trekken. Dit schijnt hem echter te zijn gelukt, want te Gabrovo is eene afdeeling Turksche troepen ver schonen, die een aanval tegen die plaats hebben ondernomen, zoodat men vreest dat de Russen, nu de omtrekkende beweging der Turken schijnt te zijn gelukt, den Chipkapas niet lang meer zullen kunnen houden. De overwinning door Moekhtar Pacha Zaterdag in de omstreken van Kars behaald, wordt nader bevestigd; men verwachtte aldaar een nieuwen veldslag. Waartoe de verschillende conferenties, tusschen Servische en Russische autoriteiten in de laatste dagen gehouden, moesten strekken is thans ge bleken. Rusland heeft behoefte aan hulp en versmaadt zelfs die van het kleine vorstendom niet. Een telegram uit Belgrado meldt, dat de ministerraad, onder voorzitterschap van prins Milan, heeft besloten tot samenwerking van het Servische met het Russische leger in Bulgarije. Ilorvatovic, Nielic, Leschajnin, Alimpic, Petric en Vlajkovic zijn tot divisie-kommandanten benoemd. Eene deputatie van Servische opstandelingen heeft met den minister van oorlog eene conferentie ge had over de vorming van vrijkorpsen onder het bevel van Servische officierenzij zouden naar het kamp der opstandelingen in Bosnië worden ge zonden. Servië zou zich belasten met het opper bevelschap over alie Bosnische vrijscharen, maar het schijnt dat de Servische regeering daarin geen zin heeft. Op politiek terrein heeft de ministerraad besloten eene verzoening van alle partijen te beproeven en om, indien zij mocht gelukken, over te gaan tot de samenstelling van een coalitie-kabinet. Voordat de oorlogsverklaring zal plaats hebben zal de Skouptchina worden bijeengeroepen. In het orgaan van de partij der uiterste linker zijde in Hongarije heeft de heer Kossuth een brief tot graat Andrassy gericht, waarin hij dezen sommeert om iets tegen Rusland te ondernemen indien hij door de linkerzijde niet wil worden verdacht met het hof te Weenen te heulen, dat volgens den heer Kossuth met Rusland de verdeeling van Turkije op het oog heeft. Welken weg graaf Andrassy moet inslaan wordt hem door den schrijver nauwkeurig aangewezen, doch al diens patrotistische ontboezemingen komen slechts op twee punten neer. In de eerste plaats tracht hij de Hongaren te overtuigen, datDuitsch- land Oostenrijk-Hongarije niet zal verhinderen den oorlog aan Rusland te verklaren omdat keizer Wilhelm, niettegenstaande zijn persoonlijke sympathieëu voor den czaar, het bloed der Duit

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3